ontboezemingen „Hier krijgt de totale mens meer aandacht" I Ineder Icrowt 25 JAAR PROT. CHR. VERPLEEGHUIS DE LICHTENBERG: Houdt u van zingen? Wie o wie? Houdt u van zingen? Hoog of laag? Reserveer de maandag en kijk uit naar de krant van 23 augustus... Corri is best aardig Ambtenaren mochten naar huis Sportvelden I DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 loep op Leusden redaktie: Casper van Loo bijdrage: Marnex Kreyns „Houdt u van zingen? Hoog of laag?" Wellicht werd ook uw aandacht getrokken door een advertentie in de plaatselijke pers met deze tekst die iets te raden liet. Vandaag in deze rubriek volgt voor de nieuwsgierig gemaakten de verklaring van de advertentie. Het laat zich in ieder geval raden dat het te maken heeft met een koor. Er is namelijk een groep mensen in Leusden die van plan is een gemengd koor op te rich ten met een gevarieerd repertoi re. „Om mee te doen", zo laat de groep aan de redaktie weten, ..hoeft men niet over uitzonder lijke stemkwaliteiten te beschik ken. Kennis van het notenschrift is geen vereiste. Waar men ech ter wel over moet beschikken is een fikse dosis enthousiastme en een groot plezier in zingen". Als dirigent van het koor heeft de heer C. J. J. Hoek zich kandidaat gesteld. Wie bij het lezen van boven staande zo enthousiast is ge worden dat hij of zij onmiddelijk zich wil aanmelden, moet nog even wachten. Aanstaande maandag, 27 augustus, is er om 20.00 uur In Kreatief Centrum 't Claeverenblad aan de Brink 16 een kennismakingsavond. Daar kan men onder het genot van een kopje koffie laten informeren over de plannen voor de oprich ting van het gemengd koor. een gewillig oor voor de verha len van mede-bijstandsvrouwen, bellen naar 940755. Het Comité Vrouwen in de Bij stand Leusden had tot voor kort een kontaktvrouw. Zij heeft ech ter deze funktie moeten neerleg gen, omdat ze erg enthousiast aan een fulltime baan is begon nen. Daarom is de funktie van kontaktvrouw vakant en wordt er een vrouw met een bijstandsuit kering opgeroepen om per 1 september de taken van kontact persoon opzich te nemen. Het gaat vooral om het geven van informatie over de bijstandswet, een enkele keer meegaan met een vrouw die liever niet alleen naar de Sociale Dienst gaat, hel pen bij het schrijven van be zwaarschriften en aanvragen van kwijtschelding voor bijvoor beeld onroerend goedbelasting. Wil de vrouw die dit wil doen. die bovendien een telefoon heeft en De advertentie die de mensen nieuwsgierig moest maken. Corri VerduinVoordat u denkt dat ik aardig ben Corrl Verduin is een lastige tante. De fraktievoorzitter van de PvdA heeft altijd op iedereen en alles kritiek, wanneer het om gemeentepolitiek gaat. De wethouders vinden in haar een geducht tegenstander en het bloed van burgemeester Rademaker geraakte door toedoen van Corri al meer dan eens op het kookpunt. Corri Verduin, wier koosnaam niet voor niets „Tante Corri" luidt, heeft dus het imago niet zo erg aardig te zijn. Niet dat ze daar onder gebukt gaat, hoor. Eerder lijkt het er op dat Corri haar Imago van lastige tante een beetje koestert. Hoor haar bijvoorbeeld tijdens de vergadering van de raadscommissie „Algemene Bestuurszaken" (ABZ) van jongstleden donderdag. Aan de orde was het jaarverslag van het arrondissementsparket Utrecht, waarvoor ook de hoofdofficier van justitie, mr. A. Herstel ter vergadering aanwezig was. Corri Verduin mocht over dit onderwerp als eerste het woord nemen en begon - u kon dat in de krant van dinsdag lezen - met een aantal uiterst lovende woorden. Dat wekte bij sommige collega-raadleden enige verbazing, omdat Corri Verduin gewoonlijk meteen haar kritiek begint te spuien. „Wat ben je aardig, Corri", zei eén van de collega's. Waarop mevrouw Verduin zich onmiddellijk tot de heer Herstel richtte met de historische woorden: „Voordat u denkt dat ik aardig benen enige kritische kanttekeningen begon te plaatsen. Toen enige tijd later mr. Herstel aan het woord kwam, had hij ook een mooieopenlng. „Mevrouw Verduin is aanzienlijk minder onaardig dan zij wil doen geloven," aldus de magistraat fijntjes. En commissievoorzitter Rademaker: „Dat denken wij ook wel, maar dat moet je niet al te vaak zeggen." Dus als twee van dergelijke autoriteiten In het openbaar verklaren dat Corri Verduin eigenlijk best aardig is, wie zijn wij dan nog omdat tegen te spreken? Dat het eindelijk toch nog zomer is geworden hebben we de afge lopen dagen aan den lijve kun nen ondervinden. En dat te be denken dat bijna iedereen de vakantie al weer achter de rug heeft, en nu puffend en steunend voortstrompelt in de dagelijkse sleur. Het wachten is weer op een feestje met zang en snarenspel en niet te vergeten, een drankje, want een feestje zal het wel worden: het in gebruik nemen van het gras kunststofhockeyveld. Wat een veld, als een biljartlaken zo glad en kamersbreed. Wat een pronkju weel van een veld, 'k ben er dichtbij geweest wat voorzichtig, want ooit ben ik eens weggestuurd toen ik op dat vorige veld liep. De zon streek er zo stralend over heen, ijverige lieden waren bezig de laatste hand aan het veld te leggen. Je zou op die grazige weiden zo je konijnen uitlaten Wat een ruimte is daar, de velden schij nen tot de verre einden te reiken. Daar kun je toch een hoop vrije sectoortjes neer zetten of een klus woningwetverblijven' t Enige na deel zou daar zijn die enorme put achter het sluisje waar meneer Spitman z'n kolkenzuigers in dumpt, de zwarte blubber stroomt uit die enorme tankwagens, met of zonder gif, dat zien we in de toe komst wel. 'k Ben nog onder de indruk van dat nieuwe grasveld, in m'n tuintje heb ik ook een grasveld van drie bij zes meter en ik heb moeite om het zo glad te houden, dan is het te nat en dan te koud en dan heb ik geen zin om te rollen en dat gras maar groeien, misschien hebben ze hier nog een paar metertjes over, dan ben ik van alle ellende af. Totdat ik een klein strookje van het veld vond, verrek, 't is helemóal kunst. Viel dat even tegen. Geen konijnen of schapen, ze zouden sterven van de honger Plastic gras op een plastic ondergrond. Toch vraag ik me af hoeveel jasr dit mee zal gaan bij een intensief gebruik, 't Is ook niet niks, zo n ton of zes voor een sportveldje. 'k Denk dat elk kunst- grassprietje een cent kost. En nu hoop ik maar dat de vrouwen van de hockeyklup er veel plezier aan zullen beleven, want zij maken het maar bij de LA Olym pics, de mannen kunnen wel naar een voetbalveldje De laatste tijd ben ik nogal bezig met sportvelden en door een samenloop van om standigheden met golfvelden In Hoog Soeren is toch een prachtig golfveld, we hebben daar wat rond gekeken. Tissen het zware, heel oude geboomte en dichte struiken met hier en daar een zandvlakte, ligt daar een geweldig groen gazon en beslist geen kunststofveld De natuur is geen geweld aan gedaan, heuveltjes en oneffenhe den liggen er wellicht al eeuwen, alleen om de put is een stukje gladgeschoren. Enkele golfers wa ren bezig, rustig en toch spannend na de slagen, geen geroep of gejuich Een konijntje stak een veld over en achter een boom gluurde zelfs een eekhoorn. Vogels zongen er hun hoogste lied. Het is een hele lap zo'n golfveld, voor de achttien ho le's zijn wel drie of vier uur nodig, maar het gehele gebied is onge rept. Ergens in het westen des lands is een hele polder volgespo ten met het slib uit de havens van Europoort, er moesten zelfs enkele boerderijen voor wijken. De bedoe ling was er later huizen te bouwen, bijtijds dacht men aan gif. Dus geen woningen en ook geen volkstuinen wat men toen van plan was, ook met het oog op eventueel gif-gevaar". En nu is die polder een enorm recreatiegebied met bossages en al. Een golfclub heeft daar een ideaal veld aangelegd grenzend aan de Westlandse vlie- "~ten, er is een ongelooflijk mooi stuk natuurgebied geschapen wat ten dele ook voor het publiek toegan kelijk is. Het golfen is ook bezig zijn imago van elitair zijn kwijt te raken, 't gaat net als met tennis. In mijn jonge jaren was tennis uitsluitend voor de zeer gegoede klasse en nu is het na voetbal de populairste sport. Het treft me dat zoveel jonge men sen met golfen bezig zijn. 'k Herinner me nog het prachtige golfveld langs het Kralingse bos, vanaf een bospad keek je bijna over het hele vei woontorens. We; dat in Zweden de populair is, heel vi de doorgaande v, weer kijkers. 'k Ben na die eens gaan kijken ir jaren is er een goj een veld te krijgen ideaal gebied, er hout en oud hout en jong er voor in Het zou een totale het gebied betekei van al wat daar grC vreemde is dat d( Federatie en nog e vrienden bezwaan aanleg van Rw Soesterberg, Vla; stuk Lockhorst g oproept. Door deze aanl; natuurgebied veri een aantal fraaie v Die golfers korr subsidie van tonn het zelf te financiei vast niet zoveel h crossers, die de r Leusderhei soms scheuren. Entoen ben ikbi voedsel gaan hale werkende lieden Hoor nooit van Ch den in ons dierba; redden zich blijkba lijkheden die ande Had ook nog eenv ting: er kwam eem die zei: „Als raadsleden akkoo woontoren van vijl nooit meer naar di de katholieke en andere." En daar stond ikd Voor de ambtenaren van de gemeente was het dinsdag en woensdag niet meer te harden in het gemeentehuis. In sommige vertrekken steeg de temperatuur - mede dankzij het vele toege paste glas - naar (sub) tropische waarden. Reden waarom het da gelijks bestuur van Leusden de maatregel afkondigde dat dege nen die het te warm vonden om te werken om drie uur 's mid dags naar huis mochten. Maar, werd er aan toegevoegd,de „verloren" uurtjes moeten wel shev een keer wordenl (Bovenstaande getikt door een he de redacteur dief drie uur naar huis Host cA.fi QOBi'i9b9yl winoiav- .eufo. AMERSFOORT - Verpleeghuizen zijn een vrij jonge tak in de Gezondheidszorg. Het Amersfoortse Protestants Christelijk Verpleeghuis De Lichtenberg behoort tot de oudste verpleeg huizen in Nederland, en dit jaar is het vijfentwintig jaar geleden, dat het de eerste chronisch zieken ging verplegen. Verpleeghuizen zijn na de tweede wereldoorlog ontstaan als afgeleide van algemene ziekenhuizen. Dat betekent dat de klemtoon er aanvankelijk werd gelegd op verplegen en behandelen. Van lieverlee hebben verpleeghuizen in Neder land echter een eigen cultuur ontwikkeld. Naast algemene ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen zijn de verpleeg huizen dan ook een eigen plaats gaan innemen binnen de Nederlandse Gezondheidszorg. de gezondheid en de terugkeer in de maatschappij. De structuur van de gebouwen Is dan ook in de loop van vijfentwintig jaar wezenlijk veran derd. Vijfentwintig jaar geleden wa ren er in het oude ziekenhuisge bouw, dat veel Amersfoorters nog kennen als „de oude Lichtenberg", zalen met bedden, waar zes mensen met elkaar moesten wonen en leven. Het oude gebouw werd met de grond gelijk gemaakt, en in 1976 werd er een nieuw verpleeghuis opgetrok ken, waar iedereen zijn eigen plaats en zijn eigen hoekje heeft, en een enkel meubelstuk mag meebrengen. Van behandel- groeide men naar verzorgingsmodel. Er kwamen steeds minder witte jassen en jur ken, steeds meer hulpverleners In de moderne zin van het woord, en In middels is de staf van De Lichten- Het karakter van de verpleeghuizen is sinds de start aanmerkelijk veran derd. Een verpleeghuis is al lang niet meer een kliniek in ziekenhuissfeer, maar veel meer een tehuis voor men sen die voortdurende verpleegkundige, medische en paramedische zorg nodig hebben Dat kunnen bejaarden zijn, chronisch ziek of hulpbehoevend, die thuis niet verzorgd kunnen worden. Het kunnen mensen zijn, die tijdelijk worden opgenomen voor herstel na operatie of revalidatie. Verpleeghuis De Lichten berg is een gecombineerd huis. waar ook geestelijk hulpbehoevende bejaar den die er relatief lang verblijven wor den opgenomen Voor genoemde drie groepen be woners in Verpleeghuis De Lichten berg is de huiselijke sfeer steeds belangrijker geworden, omdat die sfeer bevorderend is gebleken voor berg driftig bezig om het gebouw steeds verder te verhuiselljken. AKTIVITEITENBEGELEI- DING Dat betekent bijvoorbeeld dat aktivi- teitenbegeleiding en vakantieweken steeds grotere aandacht krijgen Verge lijking van het rekreatieprogramma van De Lichtenberg van vijfentwintig jaar terug met datgene wat bewoners er nu kunnen doen geeft aan, dat zij er nu vrijwel elke dag kunnen deelnemen aan een of andere vorm van rekreatie zowel in- als buitenshuis. Hoewel er een bezetting van 100% is (totaal 190 be woners. verdeeld over 96 plaatsen voor lichamelijk zieken en 94 voor geestelijk hulpbehoevenden) zijn dagelijks vrijwel alle bedden leeg. want de bewoners zijn in de huiskamers, de tuin of aktief in de bezigheidstherapie Bewoners liggen alleen nog in bed als ze ziek zijn Ook de hiërarchie in het huis is bijgesteld In de begintijd van het Ver pleeghuis werd de gang van zaken volledig bepaald door degenen, die het hoogst in rang waren. „Vandaag aan de dag' zegt ekonomisch direkteur K Elion, „is het net andersom. Bottom up Ik zeg niet dat de laagste in rang bepaalt hoe het gebeurt, maar de ontwikkelin gen worden door de top aangedragen en door anderen passend gemaakt voor de organisatie, waarmee bereikt wordt dat alle medewerkers gemo veerd achter de nieuwe ontwikkelingen kunnen staan, hetgeen weer ten goede komt aan het leefklimaat in het huis." Geneesheer direkteur J.C. Kraayenbrink: „Het zijn toch vaak moeizame ontwikkelingen, omdat het verpleeghuiswezen nu eenmaal voortkomt uit het ziekenhuismodel en het omgaan met patiënten daar. Hier krijgt de totale mens meer aan dacht. Maar er zit wel een zekere tweeslachtigheid in. Je zit in een verpleeghuis in een situatie, waarin je enerzijds de mensen een stukje woonopvang moet geven, terwijl je aan de andere kant een revalideren de funktie vervult en ook een Insti tuut bent, waar mensen de laatste fase van hun terminale ziekte door maken." Op zichzelf is het een unieke situatie, dat de drie categorieën, stichting Het Ziekenhuis, Het Verpleeghuis en het Rusthuis onder een noemer werkzaam zijn. In de loop van de jaren is er een duidelijke verbetering gekomen in de samenwerking tussen deze drie afzon derlijke rechtspersonen Dat heeft voor delen voor de bewoners-patiënten. Mensen, die in het ziekenhuis worden opgenomen, kunnen altijd verzoeken om in het verpleegtehuis te worden gerevalideerd, terwijl voor mensen, die geen eigen huishouding meer kunnen voeren, eventueel een plaats gezocht kan worden in het rusthuis. Er wordt als het ware dezelfde taal gesproken de identiteit van de drie huizen is Protes tants Christelijk. De patiënten vinden er een identieke sfeer Sinds 1 januari 1984 hebben de bezuinigingen voor de verpleeghuizen toegeslagen Met een door de overheid vastgesteld bedrag moet het gehele bedrijf gerund worden, terwijl de ten dens van steeds meer aandacht voor het woonklimaat (stoelen met stoffe ring. tapijt op de vloer en geen linoleum, gloeilampen in plaats van tl buizen) met zich mee brengt, dat de exploitatie relatief steeds kostbaarder wordt. Het zelfde geldt voor de personeelskosten het komt er op neer dat met steeds minder geld (lees: krachten) dezelfde goede zorg aan de mensen moet wor den besteed Hoewel de opleidings school, die aan het Verpleeghuis De Lichtenberg verbonden is. nog steeds per jaar 70 leerlingen aflevert met een diploma ziekenverzorger komen er geen formatieplaatsen meer beschik baar voor nieuw gediplomeerden Bo vendien is het zo. dat iedereen die een baan heeft in het verpleeghuis die wil behouden, wat betekent dat er steeds meer gediplomeerden moeten af vloeien en zonder werk komen. De heer Elion Je krijgt het gekke, dat je graag nieuw personeel zou aan- Vterpleeghuis de Lichtenberg nemen, maar dat is niet mogelijk door je beperkte budget, terwijl er aan de ande re kant steeds meer gediplomeerde jonge mensen rond lopen zonder werk Bij de Raad van State en de sociale partners is de wet „Onbeloonde arbeid met behoud van uitkering" in bespre king. Deze zou het mogelijk maken, dat de groep mensen over wie we het hebben, als baanloze medewerkers in de Gezondheidszorg zou kunnen terug komen Ze komen niet bij ons in dienst, maar het zijn wel professionals Dat is een groep vrijwilligers. De tweede groep zijn de meer traditionele vrijwilli gers (U V V.-sters, Hervormde Vrou wendienst). We kennen dus straks in ons tehuis professionele vrijwilligers, professionals betaalde medewerkers en de traditionele vrijwilligers. WINSTPUNT OF KNEL PUNT? Dat gaat problemen opleveren. Als mensen hetzelfde werk doen, en de een krijgt er voor betaald en de ander krijgt er een uitkering voor, dan geeft dat spanningen Wat denkt u verder van hiërarchische verhoudingen? Als Je geen geld krijgt van je baas. moet je dan wel naar je baas luisteren, is die dan wel je baas? Daar gaan we het jubileum symposium aan wijden, dat we noemen „Vrijwilligers winstpunt of knelpunt?' Denkt u niet dat daar mentaliteitsve randering voor nodig is? De betaalde werkers, en ik denk dan vooral aan mannen, zouden hun instelling zo moe ten bijstellen, dat ze bereid zouden zijn deels voor een psychisch, deels voor een geldelijk inkomen te werken De heer Kraayenbrink. „Mannen hebben voor de vaststelling van hun eigen identiteit nog steeds hun werk nodig. De man is datgene wat hij doet voor zijn werk. De vrouw heeft een andere identificatie, die heeft vaak ook wel werk, maar is lang niet zo sterk datgene wat ze doet als ze werkt. Ik denk overigens, dat er aan het hele vrijwilligerswerk nog een ander aspect is. De vakbonden wijzen daar op pas op. haal niet teveel vnjwillige beroeps krachten in huis want ongemerkt kalft daarmee de betaalde arbeid af Draai de kraan nog maar wat dichter, en dan nemen ze nog meer vrijwilligers aan! Wij hebben hier een huis met een vrij traditionele achtergrond het vnjwilli- gerswerk bij ons is niet bijzonder sterk ontwikkeld. Een van de dingen, die wij op de symposium zullen zeggen is dat wij vinden dat de essentiele basiszorg door beroepskrachten moet kunnen worden blijven geleverd. Dat wil zeggen dat. als de vrijwilligers allemaal zouden wegvallen, de instelling niet in elkaar stort Maar op het moment, dat de basale zorg voor de mens vervuld is, gaat hij andere behoeften krijgen kontakt met de maatschappij en zijn medemensen, en dat kunnen wij met de beroepskrach ten onvoldoende invullen Daar ligt met een de motivatie voor het in huis halen van vrijwilligers. Die worden geen twee derangswerknemers. maar een groep mensen, die andere behoeften gaan vervullen op het moment dat aan de basisbehoeften, in ons systeem: be taald. voldaan is. Als je dit naar buiten en ook naar de overheid toe kunt verdedigen, dan neem je daarmee een stuk bedreiging weg en je geeft de vrijwilliger een heel duidelijke rol in je organisatie ..Alleen denk ik, dat je dan het sys teem, zoals het niet werkt in tijden van ekonomische krisis. niet vooruithelpt maar handhaaft Je krijgt geen bijstel ling van beroepsmensen naar psy chisch inkomen, wat heel veel vrouwen in de loop van de tijd altijd al hebben moeten accepteren, terwijl mannen zich kunnen permitteren om daar niet aan toe te zijn. Doker Kraayenbrink. „Je zit op twee sporen De voorziening, die je hebt, moet betaald kunnen blijven door de overheid. De opname van mensen in het verpleeghuis wordt volledig betaald krachtens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (hoewel er nu sprake zal zijn van een zekere eigen bijdrage,) terwijl de tijd van het voortdurend geld stoppen in de gezondheidszorg voorbij is Dat is de realiteit, waar we mee te maken hebben BETAALDE ARBEID VERDELEN Je zou. om tot een oplossing te komen van wat u zegt, de beschikbare betaalde arbeid zo veel mogelijk kun nen gaan verdelen, en dan ga je in de richting van de arbeidsduurverkorting, de deeltijdbanen. Ook die tendens is in ons huis bezig zich te ontwikkelen. Op het moment, dat de vrijwilliger geen tweederangswerker meer is, maar een duidelijk funktie in je organisatie heeft, die erkend is als nuttig en noodzakelijk heb je een begin gemaakt naar een geleidelijke stap naar een nieuw sys teem Denkt u ook aan de inzet van werkloze artsen? Er zijn zeer veel afgestudeerde jonge medici zonder werk. die snel vaardigheden verliezen, als ze geen plaats ergens kunnen krijgen. „Daar zie je typisch hoe daaraan van twee zijden wordt gedacht Enerzijds vanuit de betaalde arbeid. Er is tussen de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Geneeskunde en de overheid een discussie aan de gang, die aangeeft dat de artsen minder gaan verdienen. Aan de» de artsen, dat zij per den van zeventig uv: ten maken. De ene uur per week zou ós artsen kunnen zijn Als je de arts a* behoud van uitkerin overgangsfase go# geen kostbare erv vendien zitten wen bestand van een verpleeghuispatiéfi- zich daar wel hetztf zich voor de totair zeker bij een redet' heeft een verpleegt1 beperkte tijd voor1 patiënt zal meer aandiepergaandka Op het moment dalf ge arts bij hebt zou' behoeften boven d*' nen gaan invullen' OPZET SYMPOSIUM De onderwerpen van het sym posium. dat op vrijdag 9 november in het Conferentiecentrum Evert Kupers zal worden gehouden zijn: de wet inzake het verrichten van onbeloonde arbeid met behoud van uitkering, de baan analyse van een sys teem van werktoewijzing; de zorg moet verantwoorde zorg zonder vrijwilligers mogelijk blijven? de vrijwilliger dynamisch ele ment in een verknoopt arbeidsbe stel; instpunten en knelpunten uit de praktijk van het vrijwilligerswerk in verpleeghuizen Prof Dr R C Kwant, die publi ceerde op hel terr# filosofie en arbeid. van het Instituut va'j ontwikkeling in Zeis:' L. Hoekendijk, sta» Nederlandse Fede^ Jeugd- en Jonger#*: hun medewerking poppentheater Erics-j Chris Doorman pres# drietal speelse intn gen visie op vrijwil^, verpleeghuizen m#] geïntegreerd vrijw*?. len in parallelsess^ door hen ervarfn knelpunten van vr(* Ter afsluiting zalee"1 cussie worden ge^ tingen over deze da?' den verkregen bij NS sekretariaat. Mevr#' der Flier, Verpleegd, berg. tel. 033-1614' I Het verpleeghuis nu (foto Cor van Weele) De oude Lichtenberg

Leusder Krant | 1984 | | pagina 8