„Leusden is af; hou het zo" "zwaarschrift Gereformeerd ormingscentrum is ongegrond Gezellig lustrumfeest speeltuin De Zonnebloem Ieu5il lei* hm nfe /rouwen Advies Commissie krijgt op ingezonden brief reakties LEUSDEN 5 ^imissie voor bezwaar- en beroepschriften meent: DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 plaatselijk nieuws *ïn een onzer verslaggevers) j(pUSDEN - Vooral het vit dat burgemeester Ra mmaker tijdens het roonberoep tegen de inwijzing van de -shoolsteegbosjes tot atuurmonument zei te breken namens de be- lïjlking van Leusden. Dat £:hoot de dames in het 'ïrkeerde keelgat. Al ans, daarvan wilden ze j wel eens weten, of dat was. En ze schreven Sn ingezonden brief aar de Leusder Krant en Amersfoortse Cou nt. „Nu is onze vraag: -si de bevolking van ausden inderdaad, zoals ïze burgemeester stel- m, dat er bebouwing amt in het gebied van de angesteeg en langs de amersveldseweg, waar- Dor onder andere de choolsteegbosjes als atuurgebied bedreigd orden?'' Het regende reakties bij de tmes van de Vrouwen Advies Dmmissie, die de ingezonden brief hadden ondertekend De inhoud van de reakties maakte de dames Burgsteden. Van de Kar en Vlugt duidelijk, dat een niet onaanzienlijk deel van de Leusdense bevolking het hele maal niet ziet zitten om het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes op de lan gere termijn vol te zetten met woningen Door veel mensen, die reageerden werden de da mes aangespoord om hun ak- tie daartegen voort te zetten Maar dat misverstand moet eerst uit de weg geruimd wor den. Willeke Vlugt ..Door die ingezonden brief heeft een aantal mensen het idee gekre gen, dat we een aktiegroep zijn Maar dat zijn we nadruk kelijk niet We zijn een advies commissie van het gemeente bestuur. We rekenen het tot onze taak om bestemmings plannen en bijvoorbeeld ook een ontwerp-struktuurplan te bekijken en daarop te reage ren. Dat hebben we dus ook gedaan op dat deel van het ontwerp-struktuurplan. waarin is neergelegd, dat het gebied Langesteeg tezijnertijd voor woningbouw moet worden ge bruikt. Daar hebben wij afwij zend op gereageerd en als je dan de burgemeester hoort zeggen, dat de hele bevolking het wel wil, dan is de vraag, zitten wij wel op de goede weg7" GROEISTAD De binnengekomen reakties hebben de VAC-leden er van overtuigd wel degelijk op de goede weg te zijn Van de ruim vijftig mensen, die de moeite namen om te reageren, was er maar één. die woningbouw ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes voorstond De andere reakties waren allemaal afwij zend ten aanzien van de voor nemens van het gemeentebe stuur. Een selektie uit de door de dames genoteerde reak ties - Amersfoort is groeistad. Leusden hoeft niet groter. - Alles wordt maar volge bouwd. zelfs rond de oude gemeentehuizen. - Er is al zo weinig natuur - Is er eigenlijk nog wel zo n behoefte aan woningen? - Ik dacht ineen groen dorp te komen wonen, maar je ziet hier ook steeds meer steen. - Die torenflat is waanzinnig. Als het restaurant bovenop klaar is. dan bestaan die bosjes niet eens meer - Mijn kinderen hoeven niet zo nodig in de buurt van hun ouders te wonen We heb ben liever dat de natuur voor ons en voor hun bewaard blijft - Leusden is af; hou het zo. De binnengekomen reakties waren vooral afkomstig van autochtonen en van mensen, die hier al geruime tijd wonen Degene die hier het kortste woonde, kon zich toch ook al weer zeven jaar Leusdenaar noemen Wil van de Kar: ..Die reakties hebben ons dus be vestigd in ons vermoeden, dat bouwen in het gebied Lange steeg geen gunstig projekt is. De plek is niet goed gekozen, vinden wij en dat idee van ons wordt kennelijk ondersteund Veel mensen hebben ons aan gespoord om aktie te voeren tegen de plannen Daarop hebben we afwijzend gerea geerd We zijn nu eenmaal geen aktiegroep. Wel hebben we de mensen er op gewezen, dat het ontwerp-struktuurplan nu ter visie ligt en dat men veertien dagen de tijd heeft om te reageren Ik denk dat een hoop mensen dat ook inder daad gaan doen INGEZONDEN oolsteegbosjes de berichtgeving in de Leus- rant van 9 augustus en in de sfoortse Courant van 11 au- s jl. is de vrouwenadvies- lissie voor de woningbouw en groot vraagteken komen en. De berichten behande- t beroep, dat de gemeente raad Leusden ingesteld heeft te gen de aanwijzing van de School steegbosjes als natuurmonument. In het artikel van 11 augustus staat o.a., dat onze burgervader zegt te spreken namens de bevol king. Dit nu vragen wij ons af. Bij de ontwikkeling van het struc tuurplan Leusden is voorbijge gaan aan het feit. dat in het nu geldende streekplan Utrecht-Oost de grens voor huizenbouw ten noorden van de Schoolsteegbos jes loopt, zodat de planning van woningbouw in het gebied Lan gesteeg ook toen al niet in het provinciale beleid paste. (Ver wachtingen bij de winkeliers van de Hamershof gewekt, zijn dus voorbarig.) In het vóórontwerp van het nieuwe streekplan Utrecht wordt dezelfde grens gehand haafd. Nu is onze vraag: wil de bevolking van Leusden inderdaad, zoals onze burgemeester stelde, dat er bebouwing komt in het gebied van de Langesteeg en langs de Ha- merveiaseweg, waaraoor o.a. ae Schoolsteegbosjes als natuurge bied bedreigd worden? Zou de gemeenteraad écht wel weten, wat goed voor Leusden is? Ons inziens zijn de meningen In de raad sterk verdeeld. Het zou de moeite waard zijn en de helderheid van de discussie dienen, wanneer de Leusdenaren zich hierover zou kunnen uitspre ken. De VAC, die ook over uitbrei dingsplannen haar advies uit brengt met het oog op de leef- RUIGEVELD In ieder geval kan het ge meentebestuur een reaktie te gemoet zien van de, Vrouwen Advies Commissie. Ook zal de VAC reageren op het gelijktij dig ter visie gelegde ontwerp- bestemmingsplan 't Ruige Veld. ..Onze bezwaar daarte gen", aldus Wil van de Kar,.is dat het allemaal veel te snel gaat. Er moeten daar aan de noordkant van Leusden- centrum ineens met artikel 19 woningen uit de grond ge stampt worden Ze hebben ons er nog niet van kunnen overtui gen. dat daar zo n verschrikke lijke haast bij geboden is Inte gendeel hier heb je nu eens de kans om op je gemak de wo ningbehoefte te onderzoeken en ook te bekijken, welke soort woningen er moeten komen te staan. De Woningstichting heeft indertijd een bedrag ge reserveerd voor een gedegen onderzoek Laten we dat eerst eens uitvoeren. Als het nu in dat hoge tempo doorgaat, wordt de bouw helemaal ge daan in de visie van Claeverenblad'Wildenburg. Voor ons is echt de vraag of dat nu wel de behoefte is." baarheid van de woonomgeving, Zou graag alvast van meer men sen hun mening willen vernemen. Namens de VAC Leusden: Mevr. W. Vlugt Waterjuffer 4 Tel. 943464 Mevr. W. v.d. Kar Pr. Frederlklaan 8 Tel. 940953 Uil de krant van 14 augustus "hn onzer verslaggevers) EN /iet - Het bezwaarschrift Gereformeerd Vor mingscentrum in Amersfoort te gen de afwijzing van een subsi dieverzoek door de gemeente raad van Leusden dient onge- "fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. "schijnt elke dinsdag en donderdag. -fdredakteur: —nix Kreyns Tiaktie: Ldewina de Boer par van Loo vering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uilerli|k maandagmiddag 12 00 uur, iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur iktie en administratie: or Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op _agen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot uur Telefoon 033-941495 fljinementsgeld: 50 per jaar 50 per half |aar, —15 per kwartaal hten bezorging: nonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur Ie hebben ontvangen is dat niet het geval, neem dan 'i' °P me' onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18-30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u <t opnemen met onze inspekteur bezorging, overdaq 03420- S toestel 44 ^ESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde toto s kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bli afbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, mei U|ke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant a waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 5.- per ^^ar (formaat 13x 18cm)enf 10.-voor luchtfoto's (formaat ZO Jnl ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Jlen-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- M u de gewenste foto('s) thuis. TeUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ■enkombinatie te Barneveld. grond verklaard te worden. Dit stelt de commissie voor de be zwaar- en beroepschriften voor aan de raad die aanstaande donderdag bijeenkomt. In de raadsvergadering van maart jongstleden steunde de Leus dense gemeenteraad het voorstel van burgemeester en wethouders om geen subsidie te verstrekken voor de aktiviteiten van het Gere formeerd Vormingscentrum (GVC), die ook voor Leusdenaren openstaat De afwijzing werd on derbouwd met het argument dat de gemeentelijke subsidieveror dening zegt, dat geen gemeente geld gestoken moet worden in ak- tiviteiten die een duidelijk politiek, godsdienstig of anderszins le vensbeschouwelijk stempel dra gen Het vormingscentrum ging niet akkoord met het raadsbesluit, diende een bezwaarschrift in en werd op 6 juni van dit jaar ge hoord door de commissie voor de bezwaar- en beroepschriften Door de advocaat van het Gere formeerd Vormingscentrum werd tijdens de commissiezitting uit voerig ingegaan op het levensbe schouwelijk aspect van het cen trum. en vergeleken met de tekst van de subsidieverordening. Hoe wel door de advocaat werd aange voerd dat het vormingscentrum openstaat voor iedereen, moest hij erkennen dat de bezoekers van het GVC veelal een bepaalde achtergrond hebben die ze niet kunnen combineren met die van een algemeen vormingscentrum. GEEST .,Het is duidelijk dat het GVC", aldus de commissie in haar ad- rf)e% mkinckgemeedeA Donderdag 30 augustus 19.30 uur: Raadsvergadering, raads zaal gemeentehuis Zaterdag 1 september 14.00 uur: Open Middag Latent Talent, Boerderij Groot Krakhorst. Bolde rikhof 18 Zaterdag 1 september 19.00 uur: Volksdansinstuif Blijhof. Ans- friduslaan 49. Zondag 2 september: Open dag Blijhof Maandag 3 september 20.00 uur: Commissie Welzijn/Onder wijs, commissiekamer, gemeente huis. vervolg van voorpagina schoon ze nooit de bedoeling hebben gehad het gehele Ruige Veld voor hun kombinatie op te eisen. Schoeman: ..Een verdeling van 50% voor ons en 50% voor een ander hadden we op z'n minst wel verwacht. Nu spreken B&W van een belangrijk deel voor Eurowoningen/Bouwfonds. Wat is een belangrijk deel7 Volgens ons bijna alles, in ieder geval de gang bare goedkopere woningen Wat misschien overblijft zijn een paar kavels voor de bouw van vrije-sec- torwoningen." De heren Bloe mendal en Schoeman spreken verder van een 'omgekeerde we reld'. Waar veel gemeenten steeds meer in zee gaan met plaatselijke aannemers of kombi- naties daarvan, laat Leusden die weer links liggen, aldus Bloe mendal en Schoeman. ..En dan te bedenken dat wij als realiserings- kombinatie veel goedkoper het Ruige Veld kunnen ontwikkelen dan de grote projectontwikke laars". voegt Schoeman er aan toe TER SPRAKE De brief van de Leusdens- Amersfoortse realiseringskom- binatie komt vanmiddag ter sprake in de vergadering van het college van burgemeesters en wethouders, dat het nog steeds zonder wethouder Jan Wage naar moet doen die met vakantie is. Op de vraag aan de afdeling voorlichting van de gemeente welke argumenten B&W hebben voor de keuze van Eurowoningen/Bouwfonds kon maandag nog geen antwoord worden gekregen. Uit het feit dat B&W in hun briefje aan de realiseringskom- binatie spreken over „morele verplichtingen" tegen over Eurowoningen/Bouwfonds, kan worden gedestilleerd dat er be paalde afspraken zijn gemaakt of toezeggingen gedaan aan beide projectontwikkelaars. Eurowo ning BV is geen onbekende in Leusden. Deze ondernemeing was verantwoordelijk voor de gelijknamige woningen in Ro- zendaal en voor de huizen met plat dak in Alandsbeek-oost. Verder bezat het grond in het Natuurlijk was er een grabbelton LEUSDEN - De speeltuin 'De Zonnebloem' in Leusden-Zuid vierde afgelopen zaterdag haar twintigjarig bestaan. Het be stuur van de Stichting de Zon nebloem had de zorg voor het partijtje op zich genomen en de aanwezige kinderen vermaak ten zich dan ook prima. Om tien uur 's ochtends ging het hek van de speeltuin open en de j hele dag door was het mogelijk het feestje mee te vieren. 1 Ballonnen, vlaggetjes en spelle tjes, kenmerken van een kinder feest, waren aanwezig. Envelop trekken, aardappel lopen, blikken omgooien, grabbelen uit de grab belton en koekhappen bleken ook deze dag weer een succes. De koek werd door de zon weliswaar een beetje taai maar men hapte er toch qretiq in Snoep, limonade en koffie zorgden voor de inwen dige mens. Voor vijftig cent kon men het gewicht van een ronde kaas raden en zo lag er ook een smurf te wachten op iemand met een goede ingeving. De naam van de smurf, Pako. werd overigens door niemand geraden. Het kaasje woog 1612 gram en dit ge wicht werd door Kersten Steen- dam genoteerd. Het bestuur van de Stichting speeltuin De Zonnebloem be staande uit mevrouw V d. Pijpe- kamp, mevrouw Eijnthoven en de heer H G. Punt. enorm actief. Het onderhoud van de toestellen en de uitbreiding van de attracties vraagt veel inzet en tijd. Zeker aan hen is het te danken dat de speeltuin er op twintigjarige leef tijd zo kleurig en veilig bij ligt tus sen het groen van Leusden-Zuid. Bussen gooien in de jarige speeltuin vies aan de raad, ,,een zeer her- i kenbare en erkende gerefor- meerde achtergrond heeft De I commissie heeft overwogen dat, nu de beoordeling van het be zwaar dient te geschieden tegen I de achtergrond van de subsidie- I verordening sociaal-culturele akti- viteiten, het tegen de geest van j die verordening zou ingaan een j subsidie te verstrekken". De com missie heeft dus de stellige over- tuiging dat de aktiviteiten van het vormingscentrum een levensbe- j schouwelijke karakter hebben I Worden de argumenten voor de afwijzing door de gemeenteraad strikt getoetst aan de redactie van het desbetreffende artikel in de subsidieverordening, dan was de afwijzing niet terecht. Maar, zegt de commissie, in de geest van de verordening en het gevoerde so ciaal-cultureel beleid van de ge meente Leusden was de afwijzing van het subsidieverzoek wél te recht. FILMVOORSTELLING CINEMACLUB DE KORF GAAT NIET DOOR LEUSDEN - De voorstelling van de Cinemaclub De Korf op donderdag 30 augustus a.s. „Ni- ne to five", gaat niet door. De film wordt verschoven naar begin j volgend jaar en komt dan in de plaats van „The Final Count down", die de TROS-TV donder dagavond uitzendt. De eerstvolgende voorstelling I van de Cinemaclub is op donder dag 4 oktober a.s. (Apocalypse Now), omdat in september de zaal niet voor de vereniging be schikbaar is. gebied waarop nu de wijken Cla- verenblad en Wildenburg verrij zen. De grond is destijds na veel vijfen en zessen overgedaan aan j de gemeente. Het Bouwfonds 1 Nederlandse Gemeenten NV le verde een jaar geleden de laatste woning op in een project van 247 woningen in de wijken Munnik- hove en Bosveld. Het Bouw fonds was de gemeente te hulp geschoten toen de aanvankelij ke projectontwikkelaar Bohan Bouwgemeenschap moest afha ken, omdat die het niet aandurf de zo veel woningen in één keer te bouwen. Grote derinesnuittor Het lichaam van een ke ver is in drie stukken ver deeld. wat over het alge meen heel duidelijk te zien is. De kop, met twee sprieten en twee facet ogen, het borststuk met drie paar poten en het achterlijf, wat bedekt is met twee hoornachtige dekschilden, waaronder twee vliezige vleugels. Met hun duizenden soor ten is het wel een van de grootste families in het dierenrijk. De snuitke- vers vormen daarin een grote groep, waarvan de meesten duidelijk zijn te herkennen aan de sterk uitgetrokken vorm van de kop, waardoor een lange snuit wordt ge vormd en waaraan zij hun naam ontlenen. Aan het einde van de snuit bevinden zich de kaken en ook meestal de voel sprieten. Is de snuit van een soort heel erg uitge rekt, dan zitten de sprie ten ook wel halverwege de snuit. De kaken zijn klein maar buitengewoon krachtig om het harde plantenmateriaal, waar van ze leven, te kunnen vermalen. Ook de voel sprieten zijn kenmerkend voor de soort, ze bestaan uit een lang eerste seg ment en de uiteinden zijn knotsvormig verdikt. Snuitkevers hebben meestal een ovale of peervormige lichaams vorm, goed ontwikkelde dekschilden en een bui tengewoon harde li- chaamswand die hobbe lig, met putjes, ruw of ge groefd is. Wilt u eens kennis maken met een snuitkever dan is, tijdens een wandeling in een dennebos, het vin den van een dennesnuit- tor niet zo moeilijk. We kunnen ze aantreffen in halfvergane dennestob- ben of achter de losse bast van dode of gevelde dennebomen, waar ze zich verschuilen. Het is beslist de moeite waard om zo'n diertje eens goed te bekijken. Over win uw afkeer van die kriebelbeestjes eens en laat het over uw hand lo pen. U krijgt dan alle tijd om het diertje eens goed te bekijken, want het is geen hardloper. Heel voorzichtig wandelt het voort, steeds voor ieder pootje de juiste steun kiezend en zich met de kleine klauwtjes daaraan vastklemmend. Of schoon ze wel vliegen kunnen, doen ze dat niet gauw. Het wijfje legt haar eitjes vanaf begin mei in afster vende wortels van naald bomen. De pootloze, dikke, witte larven die daaruit geboren worden, zijn eveneens van een paar stevige kaken voor zien en omstreeks au gustus verpoppen zij zich. Spoedig daarop verschijnen de jonge ke vers. De larven doen geen kwaad omdat ze dood materiaal eten, maar de kevers kunnen nog wel eens schade voor de bosbouwer ver oorzaken die dan ook, met minder bewondering als u, ze zal bekijken. G. van L. In het programmaboekje 'Uit in Amersfoort' staan alle evenementen voor het komende seizoen op een rij: toneel, cabaret, musical, operette, ballet, concerten, klndortheater. Jazz, pop, alles staat er in. Ontving u 'Uit In Amersloort' nog niet, bel dan even. Oe Flint, 033 75 11 84, waarna het u kosteloos wordt toegezonden. Tot 10 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint. En let op: Er is nog plaats, maar het gaat op volgorde van binnenkomst De Flint, Coninckstraat 60, 3811 WK Amersfoort

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3