Pioneer introduceert eerste auto Compact Disc speler STILTE VOOR DE STORM Van Saab tot Saab Nieuwe Range Rovers bij A.V.O. door Henk Budding Ibiza; Seats eerste eigen mode Auto Het is fijn om weer thuis te zijn tussen je eigen spulletjes' Verkopen personen- en combinatie-auto's eerste halfjaar 1984 totaal 298 886 w.v.: Alfa Romeo 2.910 American Motors 7 Austin Rover 4.202 BMW 8.784 Chrysler USA 12 Citroen 15.023 Daihatsu 2.679 Fiat 21.947 Ford 37.291 w.v. Ford Europa 37.244 FSO 67 General Motors 47.476 w.v Opel 47.286 Honda 8.057 Hyundai 1.676 Lada 4 388 Lancia 1.345 Mazda 10.875 Mercedes 5 597 Mitsubishi 7.802 Nissan 13.920 Peugeot/Talbot 16 883 Porsche 122 Renault 16.736 Saab 2 050 Seat 3.925 Skoda 2.145 Subaru 1.713 Suzuki 5.995 Toyota 11.703 Volkswagen/Audi 27.213 Volvo 15.571 Zastava 722 Interessant boekje voor Saab liefhebbers. Een leuk boekwerkje met de titel van Saab tot Saab staat sind bij de boekhandel. Dit geeft een chronologisch overzicht van* nu toe verschenen Saab automobielen. Op leuke en vlotte wijze beschrijft auteur Johan Brejas constructiewijzigingen per modeljaar en welke factoren I wijzigingen een rol speelden. Daarnaast vindt de Saabfanai liefhebber er alle technische specificaties in evenals duid afbeeldingen van constructiedetails. Hierdoor dient het I tevens als vraagbaak. Het 168 pagina's tellende boekwerk behandelt alle Saabmo vanaf 1949 tot 1980 Voor 24,50 bent u de eigenaar. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 Compact-disc binnenkort ook in de auto Pioneer Electronic (Europe) N.V. introduceert een auto Compact Disc speler. Dit model, de CDX-1, zal in het voorjaar van 1985 in Europa verkrijgbaar zijn. De CDX-1 bestaat uit twee gescheiden eenheden, een afspeelgedeeltc dat past in een DIN-formaat opening in het dashboard of console, met een elders ,,wcg te stoppen" servosturing, digitaal/analoog omzetter en voedingscenheid welke achter het dashboard of onder één van de voorstoelcn gemonteerd kan worden. In een commentaar bij de introduk- tie van de nieuwe Compact Disc speler zei Pioneer's Product Plan ning Manager, de heer H van Velthoven: „Na jaren van experi menten met lasertechnieken en me- chatronica zijn wij er trots op te mogen zeggen dat nagenoeg alle hindernissen, die de ontwikkeling van een auto CD-speler in de weg stonden, nu overwonnen zijn De CDX-1 is praktisch vrij van schok ken, trillingen en invloeden van snel optrekken en afremmen. Daar bij hebben we een systeem ontwor pen om het apparaat te beschermen tegen grote temperatuur en vocht- schommehngen alsmede stof dat altijd aanwezig is in de auto". Pioneer heeft deze belangrijke pro blemen opgelost door de laser dio de opnemer en het aandrijfmecha nisme in een solide frame onder te brengen en deze schokvrij op te hangen in de kast. Ook het opne mer volgsysteem is vervolmaakt door een recente verbetering aan de ophanging van de opnemer. Volgens Pioneer biedt de nieuwe CDX-1 nu de beste Hifi geluids kwaliteit bij elke goede auto ge luidsinstallatie. Het geheim zit in de ruime dynamiek van meer dan 85dB bij een signaal/ ruisverhouding van meer dan 85dB en een rechte frekwentieweergave tussen 10 en 20.000 Hz bij slechts 0,01% vervorming en een onmeet bare kleine wow en flutter. De plaats wordt door een sleuf aan de voorzijde van de CDZ-1 gescho ven en een verlichte multi informa tie uitlezing geeft ,,de stand van zaken" weer. Het bevat informatie over het resterende aantal geluids sporen en speeltijd van de plaat; het volgnummer van het weergegeven geluidsspoor en de nog resterende tijd, het totaal aantal sporen en de totale speelduur van de plaat en muziek opzoek-functies. Los van de standaard „automati sche afspeel" stand, heeft de Com pact Disc nog een aantal extra mogelijkheden bij het afspelen door gebruik te maken van de digitale informatie op de CD. Hier toe behoren het muziek opzoek systeem (Music scan), spoorzoeken (Track search), herhalen (repeat), automatisch herhalen (auto replay) en pauze (pause) Het bevat ook een „geheugen" voor het onthou den waar het „gebleven was" bij het afzetten van de motor. Om een lange storingvrije weerga ve te waarborgen zijn er maatrege len genomen om de laser diode opnemer van de CDX-1 te bescher men tegen de grote hitte, stof en andere micro verontreinigingen zo als sigarettenrook. Deze compleet eenheid kan aange sloten worden op de AUX- aansluiting van het nieuwe centrate componenten systeem voor de auto of op de componenten cassette decks KP-007 of KP-005 op dezelf de wijze als de CD-speler op de Hifi installatie thuis wordt aangesloten. „Vanwege de superieure geluids kwaliteit en de voorkeuze mogelijk op de plaat, zal de Compact Disc snel een belangrijk geluidsmedium worden bij ontspanning of commu nicatie in de auto voor de nabije toekomst", aldus de heer H. van Velthoven „Wij willen als eersten de auto CD-speler op de Europese markt brengen om onze traditie als „trendsetter" en fabrikant bij auto geluidsapparatuur voort te zetten." Overdracht van de meuwe Range Rovers door Austin Rover dir Geert Tax aan Kolonel Vogel, hoofd van de AVD. het Russische Togliattie is uiterst spaarzaam. Zelfs importeur Gremi kan of wil hierover niets loslaten Op basis van de Fiat UNO vervangt Lancia de A 112 bijna zeker door de Lambia. Tevens kan men een Lancia Thema tegemoet zien. Over enkele weken rolt van Mitsubishi een gloednieuwe Galant bij de dea lers binnen en hopelijk er ook weer uit. Een bijzonder fraai gestroom lijnd koetswerk met veel techniek op hoog niveau. Mercedes blijft ook niet achter. Op basis van de 190 zien we een coupeversie. Een nieu we 200 komt z'n voorganger ver vangen. Het wachten is reeds lang op de nieuwe Kadett van Opel. De West-Duitse metaalstaking gooide onlangs roet in het eten van de Rüsselheimers Uitstel is echter geen afstel. Peugeot gaat z'n 604 vervangen door de 605; een nieuw vlaggeschip derhalve Porsche De Algemene Verkeersdienst der Rijkspolitie te Driebergen surveil leert zowel met Porsches, BMW's als onopvallende wagens van ver schillend pluimage op Neerlands snelwegen Daarnaast gebruikt de AVD sinds 1974 Range Rovers. Destijds startte deze belangrijke groep ordebewaarders op de auto wegen met twee Range Rovers. In de afgelopen tien jaar groeide dit uit tot 15 stuks. Afgelopen week kwamen daar vijf Range Rovers anno 1984 bij. Een teken dat deze politiemensen veel vertrouwen stellen in de niet alleen grote maar vooral snelle Engelse wagens. De Range Rovers verrichten binnen de AVD-surveillance op de snelwegen een geheel eigen taak. In het alge meen kan men die omschrijven als hulpverlening op plaatsen waar zich moeilijke situaties voordoen, zoals bij ongevallen en wanneer de weg snel vrijgemaakt moet worden om nog meer brokken te voorko men. De verschillende AVD- wagens vullen elkaar veelal aan. Eerst constateren de vlotte Por sches en BMW's onregelmatighe den of brokken. Daarna verschijnt de Range Rover ter plekke om indien noodzakelijk middels het in de wagen aanwezige materiaal snel hulp te verlenen of een technische controle uit te voeren. De gedachte van veel weggebrui kers dat de Range Rovers bij de AVD slechts als statussymbool dienst doen, verdwijnt als sneeuw voor de zon als blijkt welke inven taris de wagen bezit. Tillen we de grote achterklep omhoog dan ont waren we brandbestrijdings-bevrij- dingsmateriaal, wegbebakening, handlampen, artsenkoffer, EHBO- tas, garagecrik, 10 tons hydrauli sche enek voor vrachtauto's, ge reedschapskist, heliumlamp en fo tokoffer. Inclusief de twee bemanningsleden heeft deze Range Rover een totaal gewicht van rond de 2500 kg. Door de vierwielaandrijving kunnen de wagens onder vrijwel alle omstan digheden bij het object komen. Bij inschakeling van de lage gearing trekken zij zelfs een 45 tons vracht- Vakantietijd, komkommertijd. Dit geldt zeker ook voor de personenauto- wereld. Maar er is weer iets in het verschiet. Begin september komen de eerste nieuwe modellen weer los. We gingen de merken eens langs op alfabetische volgorde en kwamen de volgende nieuwtjes tegen. Wel wetende dat sommige fabrikanten hun nieuws angsvallig tot het laatste moment geheim houden. Alfa Romeo lanceert de Alfa 90 als plaatsvervanger voor de Alfetta, alsmede een vierwielaangedreven èn stationcar versie van de Alfa 33. Daarnaast verschijnt hoogstwaar schijnlijk de in nauwe samenwer king met Nissan vervaardigde Alfa Arna. Naast de vernieuwde Audi 80 brengt Audi de Audi 90, een variant op de 80 met alleen vijfcilinderbenzme- en dieselmoto ren al dan niet turbogeblazen. Voor fijnproevers met een ruime beurs brengt Audi de 200 Avant plus een nieuwe Audi vlaggeschip de 300 met twee of permanente vierwiel aandrijving. Van Austin kunnen we de Montegro en Maestro diesel verwachten. Na de BMW M 535i, 635 en nieuwe 7-sene stort BMW zich ook met de 3-serie in het turbodieselgeweld. Citroen stuurt een gerenoveerde LN op ons af (heet nu AX), een BX Break en een Visa diesel. Bij FIAT staat het ook bol van de nieuwtjes. In de Alpen landen rijden vierwielaangedreven Panda's volop. Komende herfst kunnen we ze hoogstwaarschijnlijk ook in ons vlakke kikkerlandje begroeten. Daarnaast verschijnt er een FIAT Quattro in de plaats van de Argenta, Fiat Tipol, Fiat. Topoli- no en X 1 9 II. Ford stuurt eindelijk de lang verwachte hypermoderne Lugano als vervanger van de ver ouderde Granada. Voor de super snellen onder ons voert Ford bin nenkort ook een turbo-geblazen Escort. Van overzee, om precies te zijn vanuit Korea zien we een kleine Hyundai onder de naam X-car tegemoet Het statusmerk Jaquar verschijnt met een XJ 40, een F-type en een XJ 80. Alle drie modellen voor mensen met een dikke portefeuille. Al lange tijd circuleren geruchten over een nieu we Lada. De berichtgeving vanuit Mitsubishi lanceert een bijzonder fraai gelijnde nieuwe Galant. wagencombinatie naar de wegkant. Al met al een niet weg te denken mannetjesputter op de Nederland se wegen. voorziet z'n 944 van een turboge blazen motor Renault presenteert eind september aanstaande aan de internationale autopers de nieuwe 5. Eerlijk gezegd werd dat hoog tijd. Naast de R 11 en R 25 hebben ze weinig succesnummers in het programma. Ook stort Renault zich met de Espace in de ruim(t)e auto's rage in navolging op de Nissan Prairie, Mitsubishi Spacewagon etc. Het Britse merk Rover komt plotsklaps met een Rover 200. Het is niets meer, maar ook niets min der dan een gecultiveerde Honda Ballade, ontsproten uit de nauwe samenwerking met Honda. Het so lide Zweedse merk Saab handhaaft zich met de 9000 turbo 16 in de dure jongensklasse Voor fervente aanhangers met een smallere beurs komt de Saab 90. Voor het spaanse merk Seat start een belangrijke periode. Na het in licentie bouwen van Fiatmodellen. de laatste jaren met een niet altijd geslaagde aan passing, verschijnen nu de eerste op eigen tekentafels ontworpen mo dellen, de kleine Ibiza en Malaga. Subaru hulde zich lange tijd in stilzwijgen. Rond de jaarwisseling verschijnt er onder de naam 10 een mini terwijl later de Leone de verkoop moet stimuleren. Ja en dan In nauwe samenwerking met Saab komt de Lancia Thema tot stand. Talbot. Eerst lijkt het merk wat naamgeving betreft helemaal op te gaan in Peugeot. Dan horen we plotseling dat in de moderne Peu- geotfabneken te Poissy productie lijnen gereed staan voor een gloed nieuwe (kleine) Talbot. Dit model gaat nu nog onder de betiteling C 28 door het turbulente autoleven. Ongetwijfeld krijgt 'ie een passende naam. Toyota komt voor de super snellen onder ons met een Corolla Twin Cam 16 klepper met aandrij ving op de voorwielen en voor de Rallyfanaten zelfs met een midden motor. Tevens verschijnt er een nieuwe terreinwagen en een Toyo ta mini. Als de geruchten ons niet bedriegen, ondergaat de Volkswa gen Polo volgend jaar een schoon heidsbeurt. Met een vierwielaange dreven Passat blijft dat voorlopig het enige V.W.-Nieuws. Volvo Ne derland probeert dit jaar nog een graantje mee te pikken op de diesel- markt In de uitzonderlijk succesrij ke 3-serie plaatst Volvo nu zo'n oliestoker, waarschijnlijk afkom stig van Renault. Bij de grotere Zweedse familie verschijnt ook het één en ander Zoals een stationwa genversie op 760-basis, een Volvo 720 en een 240 met voorwielaan drijving. Als laatste en dat omdat deze vierwieler met een Z begint, zien we een ZAZ tegemoet. Alles met elkaar een enorme waslijst. Seat's jongste aanwinst: de Ibiza. Iedere bezoeker van het Iberisch schiereiland kent de Fiats die daar onder <ïe haam "Seal gémaaKF èn verkocht worden De samenwer king tussen Fiat en de Spaanse autogigant Seat zat enkele jaren knap in de knoei Zo erg zelfs dat Fiat op het hoogst niveau tegen Seat procedeerde. Echter zonder succes. Sinds kort kozen de Italia nen eieren voor hun geld. Ze staan weer open voor onderling overleg Inmiddels zaten de Spaanse techni ci niet stil. Na jarenlang reproduce ren van Fiatmodellen brengt Seat komend najaar een geheel beheer ontworpen mudel rrttïrkP dedbiza. Een 3.64 wagentje in de kleine klasse zich ondermeer ook de F< ta, Fiat UNO, V.W. Polo eni den. Volgens de eerste informa Seat z'n jongste aanwinst met keuze uit drie benzine dieselkrachtbron. Daarna men kiezen uit vier vers junior (puur kaal), L, GL, GXL. Over prijzen valt zinnig woord te zeggen

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10