„Het voortdurend besef dat die delinquent geen haar beter is of slechter is dan jij" oofdofficier mr. A. Herstel, zoekend naar midden tussen mededogen en gestrengheid MmWÊm PONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 leusd er krant: interview ,5I Ik denk dat je er voor moet oppassen strafrechtspleging in een isolement te plaatsen en te omgeven met een soort aureool van transcedente rechtvaardig heid Dat is onzin. Ik denk dat je met strafrechtspleging heel praktisch bezig bent. En ik denk dat mensen in een bepaalde samenleving zich plezierig voelen als er in die samenleving een bepaald nivo van orde en rust heerst. Ik moet voorzichtig zijn met die termen, want dan kom je al gauw in een law and order"-sfeer. maar dat bedoel ik niet Ik bedoel een aanvaardbaar nivo voor de gemiddelde staatsburger van bescherming van bepaalde waarden in de samenleving. En ik denk dat ieder een in dit land, die van goede wille is. er mee gebaat is als dat aanvaardbaar nivo wordt bereikt en dat dat dus direkt meewerkt aan het welzijn van de men sen. Want ik ben er van overtuigd dat als we niet meer pal zouden staan voor de vervolging van bepaalde strafbare feiten, als we niet heel duidelijk aanwe zig waren als strafrechtbeoefenaren, dat het in no time hier uit de hand zou lopen En in die zin leveren wij dus een belangrijke bijdrage aan het welzijn van de burger." Barbertje - Geldl dat ook ten aanzien van de wetsovertreder Herstel, aarzelend „Die zal dat zelf niet zo ervaren. Want dat is Barbertje die hangen moet, al gebeurt dat geluk kig niet letterlijk meer. Maar dat is natuurlijk wel degene, die de klappen krijgt En toch durf ik de stelling aan dat ook iemand die onderworpen is aan de rechtspleging dat ten einde zou moeten ervaren als een reaktie, waar hij zelfs recht op heeft in de samenleving. En dat hij dankbaar moet zijn. dat er nog mensen zijn, die hem een spiegel voor houden en die zeggen: vriend wat je nu gedaan hebt. dat kan niet door de beugel bij ons en wij zullen jou corrige rend behandelen. Met name ook door zijn gedrag te beïnvloeden En nou weet ik wel dat je op moet passen met dat soort grote woorden, maar ik meen toch dat óók in het belang van de justitiabele wij toch proberen om diens gedrag te beïnvloeden en dat lukt in een heleboel gevallen natuurlijk ook Want de onverbeterlijke delinquent, dat is toch maar een heel klein gedeelte van mijn clientèle." - „Zwaktebod van de balie, om eerlijk te zijn" - In de commissievergadering van be gin deze maand, waarbij u in Leusden aanwezig was, kreeg u nogal wat lof toegezwaaid Er was sprake van een „menselijk gezicht" van justitie Wat bijvoorbeeld blijkt uit de benadering van mensen, die zich hebben schuldig ge maakt aan sociale uitkeringsfraude. Met uitzondering van de man, die gedu rende enige tijd vier uitkeringen en een studiebeurs tegelijkertijd wist te genie ten, heeft u het in uw jaarverslag letter lijk over „kansarmen, het soort men sen, dat niet voor het geluk geboren is. Hetgeen uw opstelling mild maakt. Is dat nou een algemene beleidslijn, is dat iets specifiek Utrechts, of is dat vooral uw persoonlijke opstelling? Herstel: „In de eerste plaats is het een positie, die ik zelf altijd heb probe ren in te nemen. Een positie, die ook door vele andere officieren wordt inge nomen. Dat die binnen mijn parket overal helemaal geaccepteerd is, dat denk ik niet Er wordt binnen het Open baar Ministerie verschillend gedacht over dit soort dingen. Er wordt ook heel verschillend gedacht over de opties, die je hebt, wanneer het om strafrechtsple ging gaat Ik ken ook officieren, die zeggen: kijk eens, wij zijn ingehuurd om die wet te handhaven. En om te zorgen dat de criminaliteit wordt bestreden. Dat is het eerste doel. wat we hebben en dan kijken we eigenlijk niet verschrikke lijk veel verder meer. Tsja, ik denk dat je wel verder moet kijken. Dat de vraag is: hoe plaats ik die strafrechtspleging in het geheel van wat er in de maatschap pij gebeurt. Want als ik het isoleer, dan ben ik - denk ik - verkeerd bezigDus ik probeer achter het werk, dat wij als Openbaar Ministerie doen altijd nog te zien: wat heeft dat maatschappelijk voor relevantie? Wat heeft dat voor effect op het leven van de burgers in deze samenleving? En dan denk ik dat je dit vak alleen maar kunt uitoefenen in het voortdurende besef, dat die delin quent geen haar beter of slechter is dan jij, die hem moet corrigeren. Dat het om heel doodgewone mensen gaat. die - om wat voor reden dan ook - in strijd met de wet hebben gehandeld En als dat om een snelheidsovertreding gaat dan is dat iets, dat heel dicht bij ons allemaal ligt. Maar wordt dat een dief stal of soms een levensbedreigend delict, dan moet je je ook goed blijven realiseren dat die mens daar door bepaalde omstandigheden toe geko men is. Kijk, de echt kwaadwillige ver dachten, degenen die welbewust norm overschrijdend gedrag laten zien. die vormen een hele kleine minderheid Maar een heel belajngrijk deel van mijn verdachten komt door bepaalde om standigheden tot het gedrag, dat straf baar is En als dat zo is. dan denk ik dat je ook met die omstandigheden reke ning moet houden Niet dat je zo ie mand over de bol moet aaien en zeg gen. goh. arme man. wat heb je nou toch gedaan? Nee, de rekening moet gepresenteerd worden, maar wel reke ning houdend met geheel der omstan digheden En daar komt dan zo'n zins- snede uit voort over mensen, die steun- fraude hebben gepleegd." - En dat leidt er dan bijvoorbeeld ook toe, dat u het niet nodig acht om meteen iedereen te bestraffen Er zijn ook gevallen, waarin u het voldoende acht om eens een keer met zo 'n verdachte te praten. Herstel. „Dat geldt ook voor vele kleine diefstallen en andere kleine de licten Daarvoor laten we mensen hier komen of we schrijven ze eens een briefje We zijn er toch allemaal van overtuigd dat het strafrecht in deze samenleving altijd het uiterste redmid del is. En dat je eigenlijk eerst andere methoden zou moeten proberen om iemand op het rechte spoor te kriigen Kleintjes en groten - Ook wanneer het gaat om overtredin gen tegen de milieuwetgeving gaat, neemt u, wanneer het om kleinere zaken gaat. een milde houding. Toch krijg je daar het gevoel, dat u dat doet omdat grotere zaken moeilijk te pakken zijn. Tengevolge van een ingewikkelde wetgeving is achter grote zaken moeilijk de vinger te krijgen en dan kun je het niet maken om kleintjes wel te pakken. Herstel: „Het is bepaald niet zo, dat we de kleine vervuiler niet strafrechtelijk aanpakken. Er is bijvoorbeeld een aktie gevoerd tegen het lozen van olie in riolen. Dat zijn nou typisch overtredin gen, die vooral door kleintjes worden begaan En als we die via proces verbaal op ons buro krijgen, dan doen we er wat aan Zonder enige twijfel. Maar de gedachte, die er op de achtergrond zit, is natuurlijk wel als je alleen maar de kleine man pakt voor een milieuovertreding - het gooien van afval op een plaats, waar dat niet mag en niet de echte grote vervuilers, dan moet je je toch eens gaan afvragen, waar je mee bezig bent. Ik denk dat we het evenwicht goed in de gaten moeten houden, dat is wat er achter de gedach te zit. Het is niet zo, dat ik de kleintjes sauveren wil, omdat ik de grote niet pakken kan. Maar we moeten als justitie naar buiten toe de indruk ook vermijden van: zie je wel. die kleintjes die kunnen ze makkelijk grijpen en die pakken ze dan ook, maar de grote gaan vrijuit. Dat is op alle terreinen zo. Als wij ons oor in de samenleving te luisteren leggen, dan is vaak te horen, kleine stelen, maar grote stelen het meest. En ik denk dat we dat effect op de opinie van mensen, dat we daar wel degelijk rekening mee moeten houden Je moet ook voor valse schijn waken. - Nu is uw jaarverslag van de ene kant doortrokken van die mildheid, die men selijkheid Van de andere kant zegt u ook iemand die dingen doet. die niet mogen, moet weten dat hij justitie op zijn weg vindt. Waar ligt nu ergens dat midden daartussen, hoe vindt u dat Herstel, lachend: „Ja, dat is het geheim van de smid, zou ik zeggen Maar, Inderdaad dat is het grote probleem van het werk van het Open baar Ministerie, maar ook voor de strafrechter. Hoe vind Ik het juiste middel tussen enerzijds het mededo gen met de delinquente medemens en aan de andere kant de gestreng heid, die er toch moet zijn, omdat het anders geen effect heeft. Nou ja, hoe vind je dat? Dat vind je door ontzet tend af te wegen. Door je informatie te verbreden. Over de maatschappe lijke relevantie van het feit, over de omstandigheden van de verdachte. Rapporten van de reclassering, soms van cultureel-antropologen, je kunt ook van psychologen en psy chiaters het een en ander verne men." - Krijgt u nu wel eens het verwijt, dat u teveel naar die milde kant doorslaat U zei onlangs wij zijn geen welzijnswer kers. wij zijn gewone strafrechtjongens Betekent dat dat u wel eens voor welzijnswerker wordt uitgemaakt Herstel: „Ja, dat gebeurt wel. Dat hangt ook wel af van de wijze, waarop de officier zich uit. Je hebt er die zich nogal in gespierde taal uiten, anderen doen dat veel minder En dan komt het wel eens voor dat een raadsman van de verdachte zegt wat heb ik nu nog toe te voegen aan het pleidooi van meneer de officier? Hoewel ik dat altijd een zwakte bod van de balie vind, om eerlijk te zijn Wij krijgen dat verwijt dus wel, maar ik denk dat dat meestal toch niet terecht is. Ik denk namelijk, dat als je goed met strafrechtspleging bezig wilt zijn, je goed rekening moet houden met alle factoren, die van belang zijn. Voor de verdachte en voor de samenleving. Alternatieve straf - De alternatieve straf. Daar heeft u vorig jaar goede ervaringen mee opge daan? Herstel „Ja, dat is zo. Terwijl ik zelf bij de introductie van de alternatieve straf daar nogal wat bezwaren tegen had Ik was bijvoorbeeld bang dat we naast het gewone strafrechtelijk circuit een heel nieuw circuit zouden creëren Ik was bang dat het een nogal elitaire zaak zou worden, omdat je alleen maar met alternatieve straffen kunt werken bij verdachten, die ook op hun gedrag aanspreekbaar zijn Ik was ook bang dat wanneer je zegt het mag alleen bij bekennende verdachten, je daar de vrijwilligheid voor een groot deel mee op de tocht zou zetten Ik was bang dat het geven van een alternatieve straf in deze tijden van werkloosheid zelfs een soort premie zou worden op het verto nen van strafbaar gedrag. Zo van. als je nou maar een keer een strafbaar feit pleegt, dan kom je nog 's maatschappe lijk aan de bak ook. Dat waren allemaal angsten, die ik had. Die zijn niet alle maal weggenomen, maar ik moet u zeggen, dat ik in de afgelopen jaren wel positiever ben gaan denken. Nu ik zie dat er kennelijk weinig misgaat ben ik wat bekeerd Het effect van het afzon derlijke circuit manifesteert zich ook minder dan ik dacht Wat ik zo hoor van officieren is over het algemeen heel gunstig. Ik kan het niet wetenschappe lijk onderbouwen, maar de indruk is toch, dat het allemaal heel goed over komt bij de betrokkenen." - Toch is de publieke opinie - niet alleen ten aanzien van de alternatieve straffen, maar voor wat betreft het gehele, milde strafrechtelijke klimaat in Nederland - dat de zachte heelmees ters een grote kans hebben stinkende wonden achter te laten Herstel „Nou. ik heb al eerder ge zegd, dat ik er van uit ga dat het strafrecht in onze samenleving een ultimum remedium is. een laatste red middel Als je met dat instrument aan de slag gaat, moet je heel duidelijk voor ogen houden het beginsel van de pro portionaliteit Dat je de zaken dus altijd in verhouding blijft zien. In onze samen leving. kun je zeggen, is dat aanvaard baar nivo van orde en rust. waar ik het eerder over had, er wel Zeker als je de cijfers van criminaliteit van ons land vergelijkt met cijfers van het buitenland. Vervolgens zeg ik we hebben een mild strafrechtelijk klimaat Desondanks rijst de criminaliteit bij ons niet de pan uit. En gaan er eens hier of daar dingen de verkeerde kant op. dan wordt daar vrij snel op gereageerd Dal zag je van de zomer met die stroom van geweldda digheden aan de kust. Als onze milde reaktie kennelijk geen mindere en mis schien zelfs betere resultaten heeft dan in de rest van de wereld - waar veel zwaarder gestraft wordt - dan zeg ik: we zijn kennelijk op de goede weg En kritiek op het Openbaar Ministerie in de zin van „zachte heelmeesters maken stinkende wonden vind ik dan niet helemaal terecht. Dan zeg ik maak me dat dan maar waar - Nederland eldorado voor drugshan del Herstel „Ik ontken niet dat er in ons land ook ten aanzien van drugs een zekere mildheid in het klimaat is Maar die mildheid is er uitsluitend en alleen, wanneer het gaat om een zekere to lerantie ten aanzien van soft drugs. Het is natuurlijk zo dat zich in ons land rond de hasjies een wetgevende tendens heeft afgespeeld, die internationaal zijn weerslag heeft gehad Maar ik kan één ding zeggen en dat is. dat als er ergens in ons land strafrechtelijk hard wordt opgetreden dan is dat tegen de handel in hard drugs En ook waar het gaat om het in beslag nemen van partijen slaat ons land een behoorlijk figuur Blijft zo, dat de gevangenisstraffen hier laag zijn met wat er in het Midden-Oosten of Zuid-Europa gebeurt. Maar relatief ge zien wordt er in ons land op dit soort feiten ontzettend hard en streng gerea geerd - Een van de knelpunten waar u mee zit, is het feit dat de administratie grotendeels nog op een volkomen an tieke manier gebeurt. Herstel „U ziet daar enkele folianten uit het begin van deze eeuw en één uit 1948. Nou, vandaag in 1984, worden processen verbaal nog in precies zulke boeken met de hand ingeschreven Hoe het komt dat wij bij de ontwikkelin gen zo zijn achtergebleven? In de eerste plaats heeft Justitie onvoldoen de oog gehad voor automatisering De andere kant is dat de rechterlijke macht - ik zou haast zeggen per definitie - toch werd bemand door mensen, die de neiging hebben het bestaande enigs zins te koesteren. Behoudend, ja. er ging een behoudende geest van uit Behoudende mensen staan dus niet vooraan op de barricaden om vernieu wingen in te voeren Ik herinner me nog, dat begin jaren zeventig twee mensen van dit parket een voorzichtig pleidooi hielden voor de aanschaf van dicta- foons. En die werden dan door de - Wat niet verhindert dat Herstel „Nou ja, dat schrijven kran ten inderdaad Nederland of Amster dam is het centrum van de drugshan del. Maar ik weet dan niet zo goed, wat ik daar van maken moet. Wij zijn natuur lijk altijd een land geweest van koop handel en van doorvoer En we liggen voor deze handel ook heel mooi, na tuurlijk. En ik weet niet of onze cijfers van illegale drughandel veel anders liggen dan in andere landen Dus van T" •V: i| 'ffPS dat soort berichtgeving val ik nog niet meteen achterover Ik kan alleen dit zeggen: wanneer wij worden gecon fronteerd met handel in hard drugs, dan wordt er onbarmhartig, nee. dat mag ik natuurlijk niet zeggen, dan wordt er streng opgetreden andere bekeken met gezichten van v/aar hebben die mensen het in vredes naam over. Waar heb je dat voor nodig? Terwijl we er nu niet meer buiten kun nen Toch is dat wel veranderd. Met name doordat we tot dat besef van het voeren van een beleid z.jn gekomen. Daarvoor heb je gegevens nodig, daarvoor heb je cijfers nodig En er wordt ook aan gewerkt, hoor Men is bezig met allerlei projekten De toekomst wenkt.' - U treedt nogal eens op voor gezel schappen en u laat vaak andere moge lijkheden niet onbenut om wat over uw werk wereldkundig te maken. Waarom doet u dat? Herstel: „Er heersten onder ons volk zulke grote misverstanden over wat strafrecht betekent en over wat strafrechttoepassing betekent. De gemiddelde Nederlander is tamelijk hardvochtig snel geneigd te vinden dat de beuk er nou maar eens in moet. En ik denk dat het heel nuttig is om als justitievertegenwoordiger toch ook eens de andere kant van de medaille te laten zien. En ze met name te confronteren met het feit dat je wel heel erg uit de hoogte kunt praten over mensen, die strafbare feiten plegen, maar dat de grens tussen dat wel en niet doen een hele kleine Is. En dat er niks voor nodig is - bij wijze van spreken - om mij achter dat hekje te laten belanden. En dat het alleen maar een voorrecht is als je dat niet overkomt. En dan zie Ik zo'n zaaltje met zelfgenoegzame mensen zitten denken: ja, klets maar raak, je moest eens wat meer gevan genisstraf eisen. Op het moment dat ze zelf of via vrienden of kennissen met strafrecht te maken krijgen, dan verandert dat. Dan moet er rekening gehouden worden met achtergron den enzovoort. En dan krijg ik in de pauze mensen bij me die zeggen: ik ben zo blij dat u dat nou eens heeft gezegd. Want ik heb een zoon, die is aan de drugs en die steelt als de raven om aan dat spul te komen. En wat ben ik blij dat er gelukkig nog mensen zijn. die daar rekening mee houden. Nogmaals: dat is geen slap te, dat is de zaken recht in het gareel zetten. Vanuit dat oogpunt doe Ik altijd graag aan wat ik evangelisatie noem." - En dan zien die mensen een heel andei mens. denk ik. dan zij zich van een officier van justitie hadden voorge steld. In films en in televisieseries zijn dat altijd van die dreigende mannen, die verdachten - al of niet schuldig - hoe dan ook achter de tralies probeert te krijgen. Herstel: „Dat is inderdaad ook een goede reden om de boer op te gaan We hebben namelijk een imago bij de man in de straat dat aan geen kant klopt. Wij zijn de wrekende gerechtigheid; wij zijn die ongenuanceerd pratende lieden; wij zijn de mannen van de beuk er in. Dat imago, dat hebben wij ons zelf bezorgd, denk ik, in het verleden door vrij onge nuanceerd optreden. Dat imago is aan de andere kant ook versterkt door zeg maar het antieke beeld van strafrechts pleging. aan de ene kant de officier, die al het zwart aandraagt; aan de andere kant de raadsman voor het licht; en dan de rechter die daar het mooie grijs van maakt. Men heeft heel graag een offi cier die zich ongenuanceerd uit. Die opstaat en zegt door dit feit is de rechtsorde ernstig verstoord Het wordt tijd. meneer de president, dat dit gedrag nu eens tot een einde komt. Want waar gaan we naar toe als dit getolereerd wordt in deze samenleving? Wij zullen dan worden geconfronteerd met niets ontziende lieden, die blablabla en dan krijg je het. hè Je hebt officieren, die dat nog steeds kunnen, die het in vette bewoordingen naar voren brengen En dat vindt men op zichzelf prachtig. Ik heb de grap wel eens uitgehaald om zo'n zinnetje in mijn requisitoir in te bouwen. En op dat moment zie ik de journalisten hun pennen pakken. En dat zinnetje kwam in de krant en nog vrij goed geciteerd ook - Wat zei u? Herstel: „Ik heb het geloof Ik ge had over een gewetenloze killer. En geheid hoor: dat vond je In de kolom men van welke krant dan ook terug en bij sommige zelfs in de kop." „Nou, dat is allemaal natuurlijk nog versterkt door de televisie, waar in we in Angelsaksische films de officier binnen dat veel meer accusa- toire systeem te werk zien gaan. Kent u Perry Mason nog? Nou, daar heb ik dames van de NCVB veel over ver teld. Zo'n mooie advocaat en altijd met van die verdachten, waarvan je dacht: slecht, maar toch wel ver schrikkelijk aardig. En de sjaggerij- nige officier van justitie legde het altijd tegen Mason af, want die had op het moment suprème altijd nóg een getuige of nóg een verklaring, waardoor de zaak een wending kreeg. En die norse officier droop dan weer af. Dat heeft ons imago niet veel goed gedaan." door Marnix Kreyns iat bekeerd ten in alternatieve straffen" deze maand was de Icier van justitie in ir. A. Herstel, in Leusden om met raadsleden van gedachten te wisselen naar aanleiding van het jaarverslag 1983 van het parket. Bij die gelegenheid mocht de hoofdofficier, naast wat kritische kanttekeningen, veel lof in ontvangst nemen. Met name de mildheid van het strafrechtelijk klimaat kon de goedkeuring van de raadsleden wegdragen. „Daar mogen we best trots op zijn," zei PvdA- fraktievoorzitter Corri Verduin bijvoorbeeld. Alle reden om mr. Herstel te benaderen voor een interview, waar hij overigens graag toe bereid bleek. Een gesprek met de magistraat over dat milde strafrechtelijk klimaat, alternatieve straffen, drugs, sociale verzekeringsfraude en het imago van de officier van justitie. „Kent u Perry Mason nog? Die heeft daar niet veel goed aan gedaan." Ir. A. Herstel, sinds 1 januari «fdofllcler van justitie in het dlssement Utrecht, heeft ig toe altijd in dienst van e gewerkt. Hij begon zijn aan In 1969 als substituut- ir in Amsterdam, stel werd in 1935 in Arn- jeboren als jongste zoon en gereformeerde onder- Het grootste deel van zijn bracht hij echter door In waar het gezin naar toe Isde in verband met de mlng aldaar van vader tot van een school. Na de llbare school koos Herstel studie Nederlands recht hij dan naar de Vrije Unl- ilt ging „was, gezien mijn rgrond, een voor de hand Ie keuze". 1961 rondde hij zijn studie direkt daarna in militaire te gaan. Aansluitend op milling van de dienst- werd mr. Herstel RAIO, zeggen dat hij de zes jaar Ie opleiding tot ambte- ilj de rechterlijke macht ilgen. 'afronding van die oplel- [olgde in 1969. In de jaren 1969 en 1982 werkte Her- 'isselend als officier van - „alle soorten van zaken igedaan" - en hield hij zich met de opleiding van ambtenaren. Zo was mr. een aantal jaren deken de RAIO-opleldlng te Zut- Ter gelegenheid van die Ing werd Herstel bevor- tot arrondissementsoffl- ste klas. In 1979 keerde naar het Utrechtse om Ie jaar later de met VUT gaande mr. Van Dijken op te volgen als hoofdofficier van jus titie. Die funktle mag men, wat de hoofdofficier zelf betreft, verge lijken met die van een manager. Herstel: „We hebben hier een parket van achttien officieren. Die club moet geleld worden en in zo'n groot arrondissement als het Utrechtse is betekent dat dat de hoofdofficier niet meer toe komt aan het doen van zaken. Ik houd me bezig met de organi satie, met het management - ook van het administratieve per soneel - en Ik ben dus meer een klein baasje dan een officier. Wel enigszins tot mijn spijt, want ik heb dat zittingen werk altijd erg leuk gevonden. Maar ja, je kunt niet alles." Waar mr. Herstel in leder ge val wel tijd voor uittrekt Is het plegen van enige representatie. Naast de noodzakelijke contac ten met bijvoorbeeld politie en gemeentebestuurders, spreekt mr. Herstel ook regelmatig le den van bepaalde beroepsgroe pen of maatschappelijke organi saties. Vele malen stond hij al een gezelschap van Rotarians of NCVB-dames toe te spreken. Herstel: „Je probeert je eigen zaak ook een beetje te verkopen naar bulten. Dat vind ik namelijk ook hard nodig. Justitie Is een gareel dat zich In het verleden nogal terughoudend heeft opge steld ten aanzien van de maat schappij. En Ik denk dat het nuttig is voor met name het Openbaar Ministerie - wat toch een openbare funktle is - dat wij ons wat meer naar bulten mani festeren." IT- De werkkamer van •fficier van justitie in lissement Utrecht ichitterend uitzicht op 'eld van de FC Utrecht, 'orige stadion door de an de FC Utrecht na- inet de grond gelijk was verrees een nieuwe na in de Galgen- tet geheel is ingepakt jorruimtes en wie op de 'dieping zijn werkrulm- hoeft zich zondagsmid- Itaan de loketten van het te vervoegen om toch verloop in de gaten te louden. „Het Parket in alstadion, daar kijken iderdaad nog wel eens i herinner me ook nog Ie vertegenwoordiger Ministerie er voor de Sr over kwam praten, antoorruimte te huur, durfde nauwelijks te sar het was. Een voet- 1i. dat was toch immers I. „Ach," lacht mr. A. e zitten hier toch pri- mi l mag je die overgang van tse arrondissementsparket e Hamburgerstraat naar de a wel symbolisch noemen voor de ontwikkelingen die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan binnen die organisatie De hoofdofficier is bijvoorbeeld graag bereid om een aantal zaken toe te lichten. Geen magi straat raakt meer bewusteloos bij het horen van een term als „efficiency". Goed. het overnemen van processen- verbaal is nog steeds zuiver handwerk, maar aan de introductie van automati sering wordt kalmpjesaan gewerkt En wat waarschijnlijk nog belangrijker is' „De visies op de plaats van de straf rechtpleging en de positie van het openbaar ministerie binnen het reilen en zeilen van de staat en maatschappij, die in het verleden opgeld deden, wordt steeds meer en vaker achterhaald," zoals er in het voorwoord van het jaarverslag over 1983 te lezen staat. „Het openbaar ministerie krijgt in toe nemende mate het besef, dat het als staatsorgaan beleidsvoerend bezig is. samen met andere overheidsdiensten met als uiteindelijk doel het verhogen van het welzijn van de Nederlandse burgers." „Ja," zegt mr. Herstel op de vraag, of hij uit kan leggen, hoe justitie een bijdrage kan leveren aan het welzijn van mensen; „maar dan moet ik om te beginnen zeggen dat het een gedachte is die niet door iedereen, die in de strafrechtspleging werkt, onderschre ven wordt, hoor Maar ik zie dat wel zo Mr. A Herstel in gezelschap van Hare Majesteit en de folianten uit het begin van deze eeuw

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5