ül .u,B li Franstalige Belgische TV- zenders zijn er wel degelijk CAI-rubriek Grondprijs lokkertje als mr Oud Nieuws (9) Op centrale antenne Leusden ojjV Kantliji r Afsluiting a la Are? Weg met de antenne verboden! Drie weken is een jaar Feestjes voor buurtbewoners i V Klein-Zwitserland in De Hamershof Kat op vakantie in de kast loep op Leusden DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 Redaktie: Caspar van Loo Bijdrage: Marnix Kreijns Boudewina de Boer Kijk, over één ding waren de leden van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML het in ieder geval wel eens met Pais. Wanneer bij de invulling van het gebied H2de lange winkelstraat van de Hamershof wordt doorgetrokken, moet aan het eind er van een afsluiting komen. Maar of dat nou een gebouw van zestien verdiepingen zou moeten zijn, dat is natuurlijk vers twee. U weet het: met uitzondering van boer Verbeek is iedereen in de werkgroep tegen de torenflat van Frans van derWerff. Maar wat voor afsluiting zou dan wel kunnen? Daarvoor hadden de insprekers verschillende mogelijkheden. Een lager gebouw, bijvoorbeeld. Van die gestapelde laagbouw/flats, zoals er staan aan de kop van de gracht in Claeverenblad/ Wildenburg, suggereerde meneer Spaans. Of een winkel met een behoorlijke fagade, dacht de heer Vlugt, die zich overigens ook een situatie voor de geest kan halen, waarbij een forse muziektent een brede winkelstraat afsluit. Zo kwam van het een het ander. En plotseling had de direkteur gemeentewerken het over Parijs. En met een dromerige blik in de ogen sprak Pais over de Are de Triomphe, die toch zo n fantastische afsluiting van de Champs Elysee vormt. Het was even stil in de werkgroep voordat Frans Vlugt riep, dat Hausmann voor al dat moois wel eerst half Parijs heeft afgebroken. Daarmee leek Pais weer met de voetjes op de vloer te komen. Het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) is onlangs in de pen geklommen. Het verbond heeft een brief naar alle zoveel honderd gemeenten in ons land gestuurd. Daarin wordt aangedrongen op afschaffing van antenneverboden en het invoeren van keuzemogelijkheden voor huurders en bewoners voor kabel of eigen antenne. Door de toenemende druk op huurders en bewoners om zich te laten aansluiten, aldus het NVH.opdedure antennesignalen van kabel-tv, dreigen de woonlasten fors te stijgen. In de brief aan de gemeentebesturen spreekt het verbond gepeperde taalde gemeentes mogen er op rekenen dat zij het NVH op hun weg zullen vinden als niet aan huurders en bewoners een vrije en vrijwillige keus wordt gelaten. Aan de huurders zal bijvoorbeeld geadviseerd worden vast te houden aan de huidige signaallevering (dakantenne of GAI) als ze geen vrije keuze hebben. Mocht het van de kant van de gemeente vervolgens tot juridische stappen tegen de huurder komen, dan werpt het NVH zich op als ondersteuning, ook juridisch, van zijn lid huurder. De gemeente Leusden heeft vorige maand de brief van het strijdlustige verbond ontvangen. Het schrijven staat op de lijst van ingekomen stukken die vanavond in de gemeenteraad aan de orde komt. ,,Ga je hier drie weken weg, lig je meteen een jaar achter". Direkteur gemeentewerken Marius Pais tijdens de vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML. Alwaar hij, na drie weken vakantie, het antwoord op een vraag schuldig moest blijven. We zijn een nieuwe tendens op het spoor: barbecuefeestjes voor buurtbewoners. Het afgelopen weekend signaleerden we op drie plaatsen in Leusden dergelijke openluchtparty's die er erg gezellig uitzagen en in vele gevallen de buurtbewoners meer ,,tot elkaar brachten zogezegd. In Munnikhove gingen op het grote grasveld bij de Bohanwoningen aan Benedictijnenhove de worstjes op de barbecue en in de nieuwe wijk Wildenburg achter Tijmensenpoort. In Leusden- zuid had jongerenvereniging JUID voor de buurt een „worst- rooster-feestje" georganiseerd. De feestjes waren volgens onze informatie bijzonder geslaagd te noemen. Het barbecuefeest in Wildenburg Eigenlijk heeft die fontein het maar een paar weken gedaan, zoals een fontein het behoort te doen. Riant spuitend, grote hoeveelheden water in de lucht werpend. En toen kwamen er klachten over het lawaai, dat het neerklaterend water veroorzaakte en het was gedaan met de pret. De Hamershof-fontein dus. Indertijd bij de opening van het winkelcentrum de Hamershof aangeboden door de bouwer van het hoofdwinkelcentrum, de UBA. Een leuk kado, daar aan de kop van de gracht, dat echter nooit goed tot zijn recht is gekomen. Sinds omwonenden met een zwakke blaas al na een paar weken bij de gemeente aan de bel hingen is het nooit meer wat geworden. Soms deed de fontein het helemaal niet, soms sijpelde er van onder een soort dekseltje een heel droevig straaltje naar beneden. „En dan kwam er weer eens een of andere artiest aan zitten sleutelen en dan stroomde het water weer een beetje anders", weet een ondernemer, die vanachter het raam van zijn werkruimte het verdrietige fonteinverhaal van nabij heeft kunnen volgen. Hij is het ook, die ons op de meest recente ontwikkelina heeft LEUSDEN - Sinds begin au gustus zijn nu eindelijk ook de via de middengolf uitgezonden radio-programma's van Hilver sum 2 via de CAI te horen (via frequentie 96,4 MHz) en is de CAI Leusden op de zogenaamde Tweede Kamer-draadomroep aangesloten. Vanaf dinsdag 28 augustus zijn via die Tweede Kamer-lijn (106,9 MHz is de fre quentie) alle debatten die in dit deel van het parlement gevoerd worden te beluisteren. Het ge luid klinkt echter wat blikkerig, dit komt doordat die debatten via telefoonlijnen door het land wor den verspreid. Wat men hoort is dus eigenlijk „telefoon kwaliteit". Nieuw is ook een tweede Franstalige Belgische zender. Te horen zijn nu de pro gramma's RTBF 2 en 3. De eerste met een gevarieerd programma, de tweede met veel klassieke muziek en jazz. De ontvangst is echter niet altijd perfekt, de zen- dantennes staan dan ook vrij ver weg in België. RTBF 2 is op de frequentie 107,9 MHz te vinden, helemaal in het boekje van de afstemschaal (als die tot 108 MHz doorloopt althans, sommi ge toestellen gaan maar tot 104 MHz helaas) en RTBF 3 is op 107,4 MHz te vinden. In een pers bericht van de gemeente is ge meld dat nu ook de programma's van BRT 3 via 99,6 MHz worden doorgegeven. Maar die zitten er al vanaf het begin op, zij het BRT 3 op 100,6 MHz zit en op 99,6 BRT 2 te ontvangen is. Hoe zou zo n foutief bericht toch tot stand komen? Nog even over gemeentelijke foutjes. Via de onvolprezen ge meentelijke kabelkrant is er tot vorige week op gewezen dat de ontvangst van de Franstalige Belgi sche televisie-zenders onmogelijk was Maar wie op de desbetreffen de kanalen afstemde kreeg de beelden ervan gewoon op de buis Overigens is de ont vangst van beide zenders, vooral van het tweede Franstalige net. slecht. En hetzelfde geldt voor de programma's van de NDR 3, die in de zomermaanden overigens vrij wel hetzelfde programma als de WDR 3 toont Dit komt doordat ontvangst van verre zenders sterk wordt beïnvloed door de situatie in de atmosfeer. GEEN CONSTANTE KWALI TEIT Radio- en televisiesignalen ge dragen zich voortdurend anders als ze onderweg zijn tussen zender en ontvanger. Voor zowel FM- als televisie-signalen geldt dat er niets aan de hand is als zendantenne en ontvangstantenne zodanig zijn op gesteld dat zij elkaar als het ware kunnen „zien". Vanaf het topje van de Amersfoortse ontvangst antenne is de zendertoren in IJsel- stein ook letterlijk te zien, dus wat die zenders betreft is er niets aan de hand. Ook de Duitse WDR- zenders komen altijd goed door, die zijn net niet te zien maar zenden heel erg sterke signalen uit, dat helpt ook De Belgische zenders en ook de NDR 3-zender in Lingen (niet ver van Drenthe) liggen echter verder weg en zijn ook niet zo vreselijk krachtig En dan gaat de situatie in de atmosfeer een woord je meespelen. Een vuistregel is dat de ontvangst bij een lagedruk gebied minder goed is dan bij een hogedruk-gebied Maar is het hogedruk-gebied stabiel en sterk, zoals de laatste weken het geval was, dan treden ook weer storin gen op Die worden dan gedeeltelijk in de atmosfeer veroorzaakt, maar ook doordat de ontvangst-antenne ook storende signalen van andere zenders in Europa binnenkrijgt die op dezelfde frequenties (kanalen) uitzenden. Met mijn eigen dak antenne ontving ik meerdere ma len de Engelse tv in de afgelopen weken Dankzij het stevige hogedruk-gebied Maar normaliter zijn die Britten hier echt niet te ontvangen SKY CHANNEL/MUSIC BOX De ontvangst van Sky Channel is gelukkig erg goed, de kwaliteit van de beelden blijkt bijna constant. Alleen regen beïnvloed van een satelliet afkomstige beelden enigs zins. zo is uit onderzoeken geble ken Maar toch is die invloed klein De „Sky-Fi Show" van Sky Chan nel gaat vanaf 10 september om 17.00 uur beginnen, de program ma's van Music Box worden dus uitsluitend nog van 23 00 tot 01 00 uitgezonden Music Box zelf is momenteel nog maar in enkele Nederlandse kabelnetten te ont vangen, het zullen er echter snel meer worden. Het geluid ervan wordt overigens in stereo uitgezon den! Per 1 september wordt niet minder dan 16 uur per dag uitge zonden, het programmablok van vier uur wordt hiertoe viermaal per dag herhaald De CAI Leusden streeft ernaar Music Box zo snel mogelijk op de kabel te zetten. Wanneer dat gebeurt is echter nog niet bekend. De wijk Groenhouten is al enige tijd aangesloten op de CAI Leus den, in Alandsbeek-West en in het zuidelijk deel van Alandsbeek-Oost is men zover dat binnenkort signa len kunnen worden geleverd De brief hieromtrent arriveert dezer dagen bij de toekomstige abon nees. En in de Wetering wordt eveneens dezer dagen met het aansluiten van de woningen op de al in de straten gelegde kabels begonnen. Zoveel radioprogramma's als men hier in Leusden kan ontvan- geattendeerd. „Eerlijk gezegd was ik van plan om een ingezonden brief van minstens twee kantjes naar jullie toe te sturen, maar daar heb ik toch maar van af gezien. Je moet eens komen kijken. Ik denk dat er nu een ambtenaar naar Zwitserland od vakantie is gew»pst." Wij kijken en inderdaad: met een beetje goede wil is er nu wel een Klein Zwitserlandje in de fontein te ontdekken. Er zijn enkele gen! Leuk natuurlijk, maar het is helemaal niet zo gemakkelijk al die programma's uit elkaar te houden Menigeen worstelt ermee, waar zit Nederland 1, waar WDR 3, waar BRT 2, waar het TV-geluid van Nederland 2? Terwijl verreweg de meeste televisie-toestellen van toetsen zijn voorzien die corres ponderen met een bepaald pro gramma ontbreken dergelijke toet sen op radio's. En als ze er zijn, dan vaak niet meer dan vijf, een enkele maal acht of tien. Maar aan die situatie komt een eind Met name bij Philips heeft men ingezien dat het toch wel dwaas is als men zo primitief moet zoeken naar een zender omdat er wel 20 ontvangen kunnen worden Op de Firato toont Philips dan ook tuners met geheu gens voor een flink aantal zenders. Er is een type dat 19 FM-zenders in het geheugen op kan slaan, in een ander type zijn het er 29. Andere fabrikanten zullen wel volgen, die zullen nu ook wel gaan ontdekken dat kabelnetten ook radio programma s doorgeven ZENDERLIJST RADIO Nu er diverse wijzigingen en aanvullingen op radio-gebied zijn geweest is een nieuwe lijst wel weer nuttig Eerst wordt de fre quentie (in MHz) genoemd, daarna het station. MHz Station 87,5 - BFBS (En gels); 88,2 - WDR 4 (Duits), 89,4 - WDR 1 (Duits); 90.5 - WDR 2 (Duits); 91.5 - WDR 3 (Duits). 93,1 - Hilversum 1; 93,9 - Hilversum 4/2; 95 - Hilversum 3; 95,6 - Hilversum 3 met Radio Oost; 96,4 - Hilversum 2; 97,9 - BRT 1 (Vlaams), 99,6 - BRT 2 (Vlaams). 100,6 - BRT 3 (Vlaams). 101,4 - NDR 2 (Duits); 102.9 - NDR 3 (Duits); 104.8-AFN (Amerikaans) 105,3 - TV-geluid Nederland 1 106,1 - TV-geluid Nederland 2 106,9 - Tweede Kamerlijn, 107.4 - RTBF 3 (Frans). 107.9 - RTBF 2 (Frans) forse keien in geplaatst en het water stroomt nu trapsgewijs- endus weinig luidruchtig-naar de gracht. Mooi? Ach, het blijft iets houden van een gecastreerde kater, maar het lijkt nu in ieder geval ergens naar. Vroeg de kritische ondernemer zich tenslotte af: „Wie zou al die veranderingen aan die fontein nou toch betaald hebben? Het zal je maar gebeuren: je past op andermans kat en dat beestje is de vakantieperiode in geen velden of wegen te bekennen. Dit overkwam een inwoonster van Leusden die aan de Wanmolen woont. Zij had zich bereid verklaard om tijdens afwezigheid van de buren op hun kat te passen. Het lieve diertje kon wel eens een paar dagen gewoon niet opdagen, werd erbij verteld. Maar negen dagen vond de mevrouw van Wanmolen eigenlijk wel heel eigenaardig, terwijl het bordje met eten voor de kat wél iedere morgen leeg was. Raadselachtig. Op het moment dat een kolonie vlooien zich paradijselijk in het huis van de buren had gevestigd, moest de kat-oppas met de stofzuiger aan de gang en werd op de bovenverdieping een jammerlijk, enigszins gesmoord gehuil gehoord. Wat bleek: de kat des huizes zat in een kast. Was per ongeluk negen dagen geleden door logés met het opruimen van het beddegoed in de kast terechtgekomen. Dat het uitgemergelde diertje nog leefde mag een wonder heten. Het zal zeker niet terugzien op een „fijne vakantie". Zijn buurman des te meer. Die had iedere dag van een extra portie eten genoten. WIE DACHT dat discussies over grondprijzen in Leusden een verschijnsel van recente datum zijn, vergist zich. Wie de Leusder Krant van donder dag 28 augustus 1969 nog eens opslaat, ziet dat dat on derwerp al de gemoederen be zighield toen Rinze Bloemhof nog zo ongeveer op de HBS zat en de firma Slokker nog niet eens wist dat Leusden bestónd. In de raadsvergadering van donderdag 21 augustus 1969 is namelijk de verkoop van grond aan het Astma fonds aan de orde. Het Astmafonds wil zijn hoofdkantoor verplaatsen naar het kakelverse bedrijven terrein ,,Prineen hofin Ha mers veld. Het voorstel van het college om de grond voor een bedrag van ruim zeventigduizend gul den te verkopen aan de instel ling haalt het Maar, zoals ge zegd, niet zonder discussie. Met name de raadsleden van christelijke huize zijn aan het rekenen geslagen. De heer De Wild (CHU): „Deze 2700 vier kante meter verkoopt u tegen een bedrag van ongeveer f 27,-p per vierkante meter Vindt u dat niet een wat al te lage prijs9 Of is dit misschien een lokkertje „Kaal stuk weiland niet aantrekkelijk om te beginnen" Burgemeester Schneiders (glimlachend) „Het is een cocktail van alles, meneer De Wild. Het klopt allemaal wel aardig. U moet niet vergeten, dat het Astmafonds het eerste bedrijf' is, dat op dit terrein neer zal strijken Dit betekent dat men zal moeten pionieren en dat is nooit zo 'n leuke zaak. Daarom is de prijs bewust wat laag gehouden. Dit eerste ter rein beschouwen we als aan- 2 Het Astmafonds was destijds de eerste vestiging op Pnncenhof". loop. Het wil echter niet zeg gen, dat iedere nieuwe gega digde dezelfde prijs zal beta len. De heer Van Manen (ARP) is wel blij met de eerste vesti ging op Princenhof, maar zit toch ook een beetje tegen die spotprijs aan te hikken „Erg aantrekkelijk", zei hij; „ner gens gaat de grond zo goed koop de deur uit. Waarop de burgemeester nogmaals uitlegt dat de prijs verantwoord is. „Voor pioniers is het nu eenmaal niet erg aantrekkelijk om op een kaal stuk weiland te beginnen.En de raad gaat akkoord. In de rondvraag van dezelf de raadsvergadering klinkt een geluid, dat ons vijftien jaar later nog zeer vertrouwd in de oren klinkt. „De heer Ossendrijver (KVP) stelde voor binnen niet al te lange tijd hearings voor Achten/elders te organiseren. Burgemeester Schnieders vondt dit een uitstekend idee en beloofde hier aandacht aan te schenken1" Het uitroepte ken zal wel duiden op instem ming van verslaggeverszijde. En zo zie je maar dat veel verandert, maar dat sommige dingen lang hetzelfde blijven. Als ik het goed begrijp wiih enkele raadsleden de La, peerseweg op bepaald stom achtige wijze opknappen Als wethouder Jan nu niet m vakantie zou zijn geweest, zo die met enthousiasme hebbt verklaard dat de rest van bomen dood zijn en dat ei snelweg met Woudenberg genlijk de oplossing zo zijn Harm Offereins heeft natuur gelijk, dat je over een begra, plaats in alle rust moet kunn beslissen Van der Sloot is boos op b& omdat die éérst zaken uitvo ren en dan bij de raad om gt komen vragen Die omgekeerde wereld wil veranderd zien. Hij lust ga mosterd na de maaltijd Toch is het allemaal niet eenvoudig Henk. Ga maar r Wie is het hoofd van de g meente9 Juist, de raad. Ma wat doe je als het lichaam zt beweegt ook al ben je er i gen? Inderdaad Henk, hoofd ga je gewoon mee De commissie-vergadering zijn eindelijk verstaanba lees ik. Betekent dit, dat we nu emc lijk verlost zijn van die voortc rende misverstanden? Niet de schakers sta schaakmat, maar als je ah goed beschouwt is dat de g meente raad Nauwelijks is de verkee werkgroep opgeheven Leusden is één grote verkee onveiligheid geworden „Uit in AmersfoortWe hi ben de Korf toch Het zou verstandig zijn inch de vrouwenraad en b wc tafel gaan zitten, lees ik V< standige woorden, maar i zal dan toch in de kamer v het college moeten gebeurd Daar staan tenminste sto{ len Als Eurowoningen wéér Leusden gaat bouwen, mc ten we toch wat voorzichtte zijn met het stichten van groen en niet teveel bouw want ook daar hebben we n zo'n beste ervaring mee 170 deelnemers staan te i pelen rond de populo-me willen alle zwangere Leusó se moeders wel een be opschieten Voor je het we de zomer voorbij en zij die van plan wi naar elders te verhuizen it> ten nog maar eventjes m ten. Duif op het gemeentehuis ongel ij kt): „Wedden dal mijn kroost niet mee heb: geteld Populo-meter zwangerschaps-sjoelbak De Vrouwen Advies Comt sie adviseert. „Leusden is Hou het zo!". Betekent dit. dat de populo ter nu meteen van de n gerukt kan worden? Nee hoor, het zou aardig als de ooievaar zou iv nestelen in de Schoolsti bosjes. Maar wie gelooft er noc sprookjes? INGEZONDEN Vuilcontainers In uw artikel over de Van Dam- woningen WSL-vuilcontainers in de krant van 21 augustus jongstle den wordt gesuggereerd dat de handtekeningenactie door alle be woners van de 62 Van Dam- woningen wordt gesteund Nadruk kelijk willen wij stellen dat dit niet het geval is Hoewel wij hiertoe ook niet uitgenodigd zijn, zouden wij ons hier zeker niet sterk voor ge maakt hebben Dit laatste zal nog blijken. Het meest opvallende in ge noemd artikel is het geringe ver trouwen van de bewoners omtrent het hanteren van de aanbevolen gebruisksregels betreffende het huisvuil. De regel gold dat het huisvuil op maandagmorgen voor half acht op de aanbevolen plaat sen diende te worden gedepo neerd Het regelmatig in het mid den van de week vuil op deze plaatsen storten, bewijst de door de actievoerder weergegeven me ning Wie de schoen past trekke hem aan! Enige discipline zou wel licht plaatsing van de containers hebben kunnen voorkomen Overigens ware het o.i. beter geweest dat diegenen die hun handtekening hebben gezet van te voren hun gedachten hadden laten gaan voor wat betreft de overwe ging. óf volle vuilniszakken in huis moeten bewaren tot het huisvuil wordt opgehaald (maandag) óf naar believen het huisvuil kunnen wegbrengen. In dit licht bezien zal de balans zeer zeker in het voor deel van de container doorslaan Door plaatsing van deze containers is ook het ongedierteprobleem van de baan Probleem is natuurlijk wel dat de eigenaren van de diverse in de buurt rondzwervende katten, deze lieve diertjes meer moeten gaan voeren, hetgeen hun levens standaard zal doen verzwaren In het gewraakte artikel blijkt dat er nog meer grieven bestaan tegen de Van Dam-eenheden Twee din gen moeten ons van het hart: 1 onvrede met de leefsituatie is net zo groot als men het probleem maakt; 2 woningwetwoningen zijn over het algemeen niet op de he gen. Beide punten te zamen duidelijk onze visie weer. w nen wél zitten op ons trottc* aan onze Van Dam-ec grenst, terwijl de was naasti de zon staat te drogen en i passerende verkeer slechts' Tot slot willen wij nog éénc king plaatsen, die vier vuile ners zijn nu geplaatst vlakbiji woningen. Wij kunnen ons stellen dat deze bewoners van hebben en zouden la ageren tegen de containers actie hunnerzijde kunnen v ken. Annie Schimmel Walenburg 12 Bernadette van Opijnen Walenburg 40

Leusder Krant | 1984 | | pagina 8