iquid Sky" - Filmhuis Amersfoort tart nieuw filmseizoen .ngel", prima thriller over ibbelleven van studente erfilming van Stephen King's „Cujo": delijke horror-suspence net iets te lang Terence Hill slaat door Beeld van de 60-er jaren in Dinsdag Movie Cyclus Tom Selleck als Lassiter, de ongrijpbare dief BETTE MIDLER ALS „THE ROSE" kijk op de film BERT VOS) ro). Vader Trenton heeft het druk met zijn reclame-bureau, dat niet zo loopt als het zou moeten lopen, moeder Trenton heeft een verhouding die ze wil beëindigen en zoontje Tad is bang in het donker Door een samenloop van omstandigheden komt het gezin voor reoeratie aan Donna's auto buiten het dorp terecht op een boerderij-garage, waar Cujo, de sullige Sint Bernhards- hond, de lieveling is van de garagehou der en zijn gezin Lewis Teague begint de film heel sterk met een scène, waarin Cujo op jacht is naar een konijntje, met z'n snuit in een hol terecht komt en wordt gebe ten door een vleermuis Cameraman Jan de Bont heeft dit schitterend van binnenuit in beeld gebracht, waardoor de film meteen de juiste sfeer van dreiging krijgt. Het tussenstuk van de film zet de ontwikkeling in beweging schetst de onderlinge verhoudingen binnen het gezin Trenton en dat van de garagehouder Niet opzienbarend, maar wel steeds met een bepaalde sfeer, waarin de dreiging onmerkbaar gehandhaafd blijft door Tad's angst voor het donker en de in het donker levende monsters. De uiteindelijke konfrontatie van Donna en Tad met de dolgeworden Cujo's is enerverend gefilmd. De terreur is tastbaar, evenals de angst. Toch is dit deel naar mijn smaak wat teveel uitge sponnen. zonder dat sprake is van veel verrassende wendingen. Het had - met andere woorden - best wat korter ge kund, ook al zullen er altijd mensen zijn, die iuist dit soort scènes bijzonder op prijs stellen. Inkorting van met name het laatste deel, of het inbouv/en van tus- senplots. zou van „Cujo" een veel sterkere film gemaakt hebben dan het nu is geworden. Het boek is gewoon beter Lewis Teague's film fs - ondanks die tekortkomingen - bepaald niet slecht of saai. Met name het camera werk van Jan de Bont èn het goede acteerspel van onder meer Dee Wal lace zorgen voor een boeiend ge heel. Voor de liefhebbers van (de betere) gewone horror, van suspen- ce alleszins de moeite van het bekij ken waard. il ..Cujo" met de (speciaal getraindeSt. Bemhardshond en Dee Wallace als Donna Trenton. USA, 1984. Regie Lewis Tea- roduktie. Daniel H. Blatt en Ro- nger. scenario Don Carlos Du- en Lauren Currier; gebaseerd op •ta i|knamige roman van Stephen ,amera Jan de Bont; montage wis; muziek: Charles Bernstein; e eftecten/make up. Peter on Met: Dee Wallace. Danny o, Daniel Hugh-Kelly, Christop- e.v.a. Genre horror-thriller. •Amersfoort). iller-auteur Stephen King heeft al eerder stof geleverd voor een horror/thriller. Denk maar aan „Car rie", „The Shining" en recenter „Christine". Deze drie films hadden met elkaar gemeen, dat de basis voor de spanning iets buiten-natuurlijks was. Teleportatie in „Carrie", de kwaadaardige vermenging van he den en verleden in „The Shining" en de boosaardige krachten die van een ding een „levend" iets maakten in „Christine". In „Cujo" is van geen van deze elementen sprake. Integen deel. Alles speelt zich op natuurlijke wijze af: het kan u net zo goed overkomen als het Dee Wallace als Donna Trenton overkwam. Waarschijnlijk heb je voor een gave verfilming van een dergeli|k boek als „Cujo" toch de talenten nodig van mensen als Stanley Kubrick of Brian de Palma. met alle respekt voor het werk van regisseur Lewis Teague, afkomstig uit de talentvolle Roger Corman-stal. „Cujo" is het verhaal van mensen, die worden geterroriseerd door een dolle Sint Bemhardshond. De film be gint na de intro gewoontjes Het leven van een doorsnee middle class-gezin Donna Trenton (Dee Wallace). Vic Trenton (Daniel Hugh-Kelly) en het zes jaar oude zoontje Tad (Danny Pintau- Terreur en angst in ..Cujo gebaseerd op de bestseller van Stephen King mc htk n jjle filmredaktie) ISFOORT - Het Filmhuis Amersfoort gaat haar nieuwe seizoen jdag 31 augustus beginnen met de aardige Amerikaanse e fiction-film „Liquid Sky" van de vrouwelijke regisseur Slava rman. In het vervolg loopt het Filmhuis programma van vrijdag met maandag en het programma start om 21 uur, inplaats van zoals in het vorig seizoen gebruikelijk was. In het eerste Ite van het seizoen heeft het Filmhuis onder meer verschillen de derlandse speelfilms gepland, zoals „Bastille" (kortgeleden de reguliere bioscoop) en „Hans, het leven voor de dood". Sky" is een modern filmsprookje, dat je onder kunt brengen ategorie science fiction, hoewel ook dat wat betrekkelijk is. Je iquid Sky" ook kunnen zien als een metafoor. Het is een glitterwereldje, waarbij iedereen zich bewust is van „the survi val of the fittest", er is anders niet te leven in deze stadsjungle. 'SÓ b< altan is het magische decor van rmoderne sprookje Het verhaal ich af in de New Yorkse punk- u wave scène. Een wereld vol ekelmgen, die niet bereid zijn er te gaan in de grijze massa vereldstad. Gekleed in extrava- ileding en met fel gekleurde komt men bijeen in de new wave nachtclubs. De mensen in „Liquid Sky" - dat behalve „heroïne" ook „vloeibare lucht" betekent - zijn inder daad lucht voor elkaar. Hun relaties zijn sterk onderkoeld (minus 183° Celsius wordt lucht vloeibaar!) Van erotiek is in dit wereldje geen sprake, sex komt alleen voor in de vorm van verkrachtin gen. Scène uit. ..Liquid Sky' Het mooiste meisje van de scène is Margaret Ze is fotomodel Terwijl er zich in de kelders van de verdorven wereldstad een betoverende mode show afspeelt, landt er op het dak van Margarets flat een vliegende schotel Het buitenaardse wezen dat er in zit heeft het op Margaret gemunt Zij is het proefkonijn voor zijn expenment. Door zijn toedoen krijgt Margaret de beschik king over krachten waardoor haar min naars hun orgasme niet overleven en in het niets verdwijnen. Margaret, die zich niet bewust is van de vliegende schotel op het dak, begint te geloven dat ze over uitzonderlijke krachten beschikt. Ze maakt naar hartelust gebruik van deze plotseling aangewaaide gave, om zo degenen die ze niet mag uit haar leven te laten verdwijnen. Liefde als genadeloos moordwapen In een appartement aan de overkant van de straat slaat professor Hoffmann het gebeuren gade Hij begrijpt het waarom van de gebeurtenissen. Zijn theorie is, dat het buitenaardse wezen afkomt op bepaalde chemische stoffen die de menselijke hersenen produceren als ze een orgasme krijgen, maar ook in heroïne zitten die chemische stoffen In Margarets flat is van beiden (orgasmes en heroïne) veel aanwezig. Het buitenaardse wezen heeft dan. volgens de professor, de behoefte om de aanwezige mensen in het niets te doen verdwijnen. Zoals dat in een sprookje hoort, besluit Hoffmann om Margaret te red den uit de macht van het buitenaardse wezen. De film loopt echter anders af dan wat we gewend zijn bij een ouderwets sprookje. „Liquid Sky" is geregisseerd door Slava Tsukerman. Deze Russische immigrante had niet de beschikking over een groot Hollywood budget. Dat doet aan de film niets af, maar is bijvoorbeeld te zien aan de vliegende schotel, die niet groter is dan een bord waar je de warme hap van eet. Toch doet dat niet ongeloofwaardig aan, integendeel, de film laat bewust veel aan de fantasie over wat betreft dit buitenaardse wezen. Sterker nog, dit marsmannetje is in de hele film niet te zien, omdat het steeds In z'n vliegende schotel blijft. Het is echter wel duidelijk aanwezig, doordat de kijker beelden krijgt voorgeschoteld, waaruit blijkt hoe dit wezen de we reld waarneemt. Dit levert onwerke lijke beelden op, waar je als kijker even aan moet wennen. 1984. USA. Regie. Robert Produktie. Roy Watts Scenario Joseph M. irt Vince O'Neil Camera ws; montage: Charles Born- fïlt Henderson; muziek. Craig et: Cliff Gorman. Susan Tyrrell, wn, Rory Calhoun en Donna [als Angel). Genre, thriller; •Amersfoort). ruwe bolster-blanke pithouding, Lana (Graem McGavin). het hoertje dat ervan droomt van haar verdiende geld op Tahiti uit te kunnen rusten en Kit Carson (Rory Calhoun), een ex-filmcowboy, die zijn glorie-jaren herbeleeft door op Hol lywood Boulevard te patrouilleren als was het Dodge City. Het lijkt allemaal één vrolijke familie, maar dat is slechts gedeeltelijk de werkelijkheid. Op de achtergrond ver schijnt de dreiging van een maniakale killer, die het op jonge vrouwen heeft voorzien, liefst hoertjes. Als Lana één van de slachtoffers is en Angel de moordenaar waarschijnlijk heeft ge zien. komt het leven van Angel in een stroomversnelling terecht. Had ze voor dien de zaken wat betreft haar merk waardige dubbelleven uitstekend onder controle, doordat de politie zich ermee gaat bemoeien in de tiguur van inspec teur Hugh Andrews (Cliff Gorman), wordt het leven van het meisje door elkaar geschud Zoals het was zal het nooit meer worderr. Regisseur Robert Vince O'Neil heeft zich voornamelijk bezig gehouden met televisie en toneel, schreef verschillen de scenario's (o a. The Baltimore Bul- let) en regisseerde enkele in Nederland minder bekende speelfilms „Angel" zal niet direkt worden uitgeroepen tot meesterwerk van het jaar. maar be hoort wel tot de betere films uit het thriller-genre, vooral ook door de sfeer volle tekening van het boulevard-milieu De sentimenten die daarbij worden opgeroepen zullen sommigen als sto rend en wellicht niet ter zake ervaren, maar het geeft „Angel" net iets meer inhoud dan een doorsnee-thnller De spelprestaties zijn uitstekend. Met name Susan Tyrrell (als Mosier), Dick Shawn als de erg aardige travestiet Mae en Donna Wilkes als Angel, weten vrijwel steeds te overtuigen. Doordat O'Neil er in is geslaagd om het onmiskenbare thriller element met humor te vermengen zonder dat het geforceerd overkomt, is er een evenwichtige film ontstaan, die de liefhebbers van het genre zullen weten te waarderen. V. Scène uit Don Camillo slaat door' (van de filmredaktie) Als Don Camillo heeft de in 1971 overleden akteur Fernandel een on vergetelijke rol neergezet. De strijd bare dorpspastoor uit de boeken van Giovanni Guareschi heeft geduren de een lange eeks van jaren het witte doek gesierd. Dat laatste doet Terence Hill in een nieuwe versie van Don Camillo zeer zeker niet. In een door hem zelf geregisseerde film „Don Camillo slaat door" faalt hij op alle fronten. Zijn regiedebuut Is zonder meer cha otisch te noemen. Het is bijzonder jammer dat er zo onzorgvuldig met de legendarische rol van Fernandel is omgesprongen. Het verhaal van „Don Camillo slaat door" speelt zich af in een vrij groot Zuiditaliaans dorp De bevolking is erg gemoedelijk - en gelukkig maar. want de burgers zijn verdeeld in twee groe pen. De meerderheid bestaat uit kom- munisten en de minderheid uit katholie ken De eersten worden vertegenwoor digd door burgemeester Peppone (Co lin Blakely) en de laatsten door dorp spastoor Don Camillo. Tussen de burgemeester en de pas toor bestaat een soort liefde- haatverhouding Don Camillo ziet bur gemeester Peppone als een exponent van het verderfelijke kommunisme, ter wijl Peppone Don Camillo als een reak- tionair beschouwt. Beide mannen pro beren elkaar voortdurend een hak te zetten en dat leidt tot soms komische ontwikkelingen, waarbij Terence Hill zijn vuisten niet onberoerd laat. (Grand. Amersfoort). dvr Bette Midler als Rose mThe Rosete zien in de Dinsdag-Movie-Cyclus in Grand (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag Mo vie Cyclus van het Grand Theater is het de beurt aan de reprise van de eerste speelfilm met de bekende Amerikaanse zangeres/entertainer Bette Midler in de hoofdrol. Onder regie van Mark Rydell naar een sce nario van Bo Goldsman, Michael Clminoen William Kerby, speelt Mid ler in deze dramatische film een zangeres, die door een zeer uitput tende tournee op instorten staat. Ze staat op de top van haar roem, maar aansluitend wil ze nog één groot concert geven (en wel In haar ge boorteplaats) alvorens ze enige tijd pauze neemt. Dat concert is belang rijk voor „The Rose" zoals ze wordt genoemd. Want daar zal ze tonen hoe groot ze als ster is geworden „The Rose" speelt zich af tegen het eind van de zestiger jaren In een periode, dat zangers en zangeressen in snel tempo werden gemaakt en weer in de vergetelheid verdwenen Ue tijd van langdurige tournees, van snelle platen- successen. van muziekfestivals, pop concerten De tijd van Beatles en Rol ling Stones. „The Rose" staat voor dat alles en laat zien, hoe een ster geleefd wordt door anderen èn door de drang om nog méér geld te verdienen, nog beroemder te worden Bette Midler speelt die rol prachtig, ook al bevat de film tamelijk dramatisch sentimentele elementen, die soms af breuk doen aan het verder goed ge- soeelde verhaal, met Alan Bates als de soms meedogenloze manager van „The Rose Midler's talenten zijn al vaker breed uitgemeten, terwijl anderzijds ook kn- tiek haar niet werd bespaard Ook deze film levert die kontrastrijke reakties on getwijfeld op. maar mede dankzij het prachtige camera-werk van Vilmos Zsigmond, het soms enerverende spel van Bette Midler, de muziek en een redelijk goed in elkaar zittend scenario, werd „The Rose" een beeld van de jaren zestig. Een reprise waard poster van „Angel" in het )aan beschouwt, zal al snel net een wat pikante komedie i te hebben. Althans, dat was ste indruk. Want het gaat over een aardige studente e cijfers, die 's avonds haar brengt als straathoertje op Hollywood Boulevard. Een omedie vol kolderieke mis- in, denk je dan. Puberlol en bat is een vergissing, want 's een uitstekende thriller, n ki ok (al dan niet valse) senti- eri een aardige aanslag doen op yv-j vouwer. •s de bijnaam van Molly Ste- 1 erg aardige rol van Donna Bi) die naam kennen ze haar de blonde travestiet Mae wn). die haar bewaakt als een oek. Mosier (Susan Tyrrell). 2,n van het meisje met die Donna Wilkes als Angel in ..Angel" (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Tom Selleck Is bij iedereen bekend als „Magnum" uit de gelijknamige televisie-serie, een wat speelse detective, die, als het echt moet, zich ook wel wil Inspan nen, maar het liever op de „soft way" doet. Selleck is de laatste tijd ook In de bioscoop te zien geweest, en is dat nu weer in „Lassiter" (De on grijpbare) een avonturenfilm van re gisseur Roger Young met verder Jane Seymour, Laura Hutton en Bob Hoskins in de hoofdrollen. Het is het verhaal van Nick Lassiter (Tom Selleck), een dief in hart en nieren, gespecialiseerd in het stelen van de juwelen van Londen's rijke aris tocratie. Het verhaal speelt zich af in 1939 vlak nadat Nazi-Duitsland Tsjecho-Slowakije heeft bezet De Duit sers hebben in Tsjecho-Slowakije dia manten buit gemaakt ter waarde van 50 miljoen dollar Geld dat men wil gebrui ken voor het opzetten van een Euro pees en Zuid-Amerikaans spionagenet. Als de Britse geheime dienst ontdekt dat er voor tien miljoen van deze dia manten naar Zuid-Amerika zal worden gestuurd via de Duitse ambassade in Londen, wordt Lassiter ingezet om die diamanten te stelen Lassiter heeft niet veel keus, omdat hij de gevangenis ingaat als hij weigert (voor een diefstal waaraan hij geen enkele schuld heeft) Dus aanvaardt hij de „opdracht" met alle gevolgen van dien. Tom Selleck met Jane Seymour en Laura Hutton in Lassiter DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9