VVD stuk „vriendelijker" voor het vrouwenontmoetingscentrum dA bereidt ïitiatiefvoorstel er CAI voor Ten Berge hield pleidooi verdere groei Leusden „Misbruiken van belastinggeld 'oertocht op latten „Na beraad en enige aarzeling" l" PvdA-fractie distancieert zich van keuze B&W voor Eurowoningen/Bouwfonds Vergader schema gewijzigd Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden irschijnlijk deze maand in raad lusder irant D'66 en PvdA over inrichting schuilkelder huitaUt „Lees en lach" in Leusdense bibliotheken J. pkrnnt DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 - 16e JAARGANG NO. 37 USDEN - Een vreemde eend in de bijt. Zo werd deze lemer aan de zevende Batavus-toertocht zaterdag threven. De man had zich aangemeld voor de tocht van silometer die hij echter niet per fiets maar op aullatten-met-rolletjes wilde afleggen. De organisatie srgeenpunt van on zc hen ds mar, zijn fapglaufcond: peil houden door de toertocht Sommige fietsers den moeite om hem bij te houden. Vehswaar op twee wielen maar opmerkelijk waren de nemers op ligfietsen Vorig jaar deed er voorzichtig één tser mee aan de Batavus-tocht, dit jaar waren het er een tvol. (Meer over de toertocht op de sportpagina 's). n onzer verslaggevers) EN- De PvdA-raads- bereidt een initiatief- !l voor over het be an de centrale an- inrichting (CAI) in n. De fractie is van de raadsvergadering eind van deze maand oorstel te lanceren, ïitiatiefvoorstel moet cussie in de gemeen- ontketenen over het leer. irecieze strekking van het zal luiden is nog niet be en van de fractieleden, Weerdt, zegt desge- at de Partij van de Arbeid tellen - in grote lijnen - instellen van één of twee es die bepalen wat wel niet via de centrale an- LEUSDEN - Tegen de ver wachting in is de raadsfrak- tie van de VVD akkoord ge gaan met het voorstel van B&W om 15 duizend gulden beschikbaar te stellen voor de inrichting van het vrou wenontmoetingscentrum (VOC). Door de gewijzigde opstelling van de Leusdense liberalen werd het voorstel unaniem door de gemeente raad aanvaard donderdag avond jongstleden. De algehele instemming wilde niet zeggen, dat iedere fraktie geen aanmerkingen had op het door burgemeester en wethou ders gedane voorstel. In de raads commissie welzijn en onderwijs was al het nodige gezegd over de strekking van het subsidievoor- stel, met name door het feit dat B&W het door de Vrouwenraad gevraagde bedrag van 23.650 gulden teruggeschroefd hadden naar 15.000 gulden De inrichting van het vrouwenontmoetings centrum in de kelder van het ge meentehuis kan een stuk sober der, oordeelde het college. Met uitzondering van de VVD waren de frakties niet zo verguld met de gehanteerde korting. De liberalen waren tegen subsidiëring van de inrichting van het VOC en lieten in de raadscommissie welzijn en on derwijs weten 15 mille te veel te vinden. Verrassend was het daarom dat WD-raadslid Puck Bosma don derdagavond tijdens de raadsver gadering meedeelde dat haar fraktie na beraad en enige aar zeling" toch met het voorstel van B&W kon instemmen. "Een subsi die van 15.000 gulden is vol doende om het vrouwenontmoe tingscentrum zonder franje in te richten. Mijn fraktie beschouwt de subsidie dan ook als taakstel lend", aldus Bosma Een andere raadsfraktie die haar standpunt had gewijzigd, was die van het CDA. Wilden de christen-demo craten eerst nog met een initiatief voorstel komen om de subsidie te verhogen naar circa 20 duizend gulden, in de raad liet woordvoer der Bram Vroon weten dat het CDA met de voorgestelde 15 mille akkoord ging. "Inderdaad, we wa ren aanvankelijk teleurgesteld over het voorstel van B&W", al dus Vroon, "maar omdat het col lege nu heeft aangegeven wat niet in de inrichting van het VOC hoort, kunnen wij ons met het voorstel verenigen". Daar komt nog bij overigens, dat B&W in het voorstel de mogelijkheid openlie ten om de Vrouwenraad even tueel meer geld te geven wanneer blijkt dat 15 mille niet toereikend is. CDA'er Vroon pleitte bij het college voor het ter discussie stel len in de commissies van het al dan niet in mindering brengen op de subsidie van giften en schen kingen aan de Vrouwenraad voor de inrichting van het VOC Een dergelijke discussie stelt het CDA zich voor bij de verantwoording van de uiteindelijke hoogte van de subsidie aan de Vrouwenraad Jan Jacobs (PvdA) en Harm Offe reins (GPV/SGP) hadden moeite met het voorstel op zakelijke gron den, evenals Ep Oostra van D'66. Zij zeiden het vreemd te vinden dat een subsidie wordt verstrekt met daarbij de toevoeging: als je niet genoeg hebt krijg je nog wat meer. Offereins: "Dit is zakelijk gezien een rare zaak, terwijl het voor de dames van de Vrouwen raad prettig is omdat ze meer kun nen uitgeven". Jacobs en Offe reins stelden voor om een subsi die van ten hoogste 23.650 gul den te verlenen, met de intentie om het bedrag rond de 15 mille te laten schommelen. Burgemeester en wethouders zagen daar het nut niet van in, omdat ze hebben toe gezegd dat ze in overleg meer geld dan die 15 duizend gulden willen geven als de Vrouwenraad daarom vraagt en kan verant woorden. Uiteindelijk kwam het op hoof delijke stemming in de raad aan die niet voltallig was door de afwe zigheid van Henk van der Sloot (ziek), wethouder Jan Wagenaar en Ans van Kemenade (beiden met vakantie) en Ton Zwart (afwe zig met kennisgeving). Het voor stel van de raadsleden Jan Ja cobs en Harm Offereins werd met 9 tegen 6 stemmen verworpen, waarna de gemeenteraad una niem de 15 mille "met reserve" uittrok voor de inrichting van het VOC. tenne aan de kabelabonnees mag worden doorgegeven. Verder zul len deze commissies (gedacht wordt aan een technische en al gemene) zich bezig moeten hou den met het beheer van de CAI en de ontwikkelingen op het terrein vande lokale omroep. Ofschoon de PvdA-fraktie erkent dat de vraag om het instellen van derge lijke commissie(s) als mosterd na de maaltijd beschouwd kan wor den nu de aanleg van de centrale aanleg in volle gang is, wil ze er toch niet omheen. Op dit moment is het zo dat het college van burgemeester en wet houders de bevoegheden heeft voor wat de CAI-zaken betreft. Daarom was het onlangs mogelijk dat Leusden overging tot de aan schaf van een schotelantenne voor het doorgeven van Sky Channel, zonder dat de gemeen teraad bijtijds in kennis was ge steld van de aankoop. Onafhankelijk nieüwsblad voor de gemeente Leusden IBOUI trschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- nilieberichten en losse advertenties 40 cent per mm j kontrakten belangrijke korting. H^sderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm), se nummers: 75 cent per stuk. fENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR. kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- B van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur geopend erdags gesloten. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Sjef ten Berge, voorzitter van de raadsfrac tie van de VVD, heeft een pleidooi gehouden voor de verdere groei van Leusden. Hij sprak de woorden afge lopen donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Deze algemene beschouwingen, zoals sommige raadsleden het pleidooi omschreven, maakte Ten Berge naar aanleiding van een artikel in deze krant. Daarin werd melding gemaakt van de tientallen reacties die de Vrouwen Advies Commissie (VAC) heeft gekre gen op een oproep aan Leusdenaren die het niet nodig vinden dat er na 1990 gebouwd moet worden ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. De bij het VAC binnengeko men reacties waren overwegend afwijzend: 'Leusden is af; hou het zo'. De fraktievoorzitter van de VVD kwam met zijn 'Leusden groeipleidooi' op de proppen bij de formele vaststelling door de gemeenteraad van de vragenlijsten voor nieuw en vernieuwbouw en woning verbetering in de periode van 1985 tot en met 1989 De staatssecretaris van Volks huisvesting wil deze zo genaamde planningslijsten van de gemeenten in Neder land, omdat die een belang rijke rol spelen bij de toewij zing van rijkssubsidies voor de woningbouw (de zogehe ten contingenten). Met deze wetenschap én de reacties op de oproep van de VAC in zijn achterhoofd sprak de liberale fraktievoorzitter zijn rede don derdagavond uit. Voor de vol ledigheid en om de discussie over wel of niet woningbouw ten zuiden van Schoolsteeg bosjes mogelijk te frustreren met slechts gedeelten van Ten Berge zijn pleidooi, volgt hier een integrale weergave: 'Deze week wordt het onder werp volkshuisvesting van twee kanten belicht. U legt ons een planningslijst ter vaststelling voor en een van uw externe adviesorganen (het VAC,red.) laat weten dat genoeg genoeg is en dat Leusden vol is Wat is vol en wat is genoeg, zo vraag ik mij af. Ik lees in de planningslijst dat er op basis van woningequivalenten per 1 januari j.l. 1123 woningzoe kenden waren. Ik weet dat die woningzoekers niet allemaal een urgente behoefte heb ben, laten we de echte be hoefte schatten op 50% ofwel 562 woningen. Als wij dan ook nog uitgaan van een ge middelde bezetting van 2,7, dan hebben wij momenteel 1517 mensen in onze ge meenschap die terecht van het gemeentebestuur vragen te voorzien in één van hun eerste levensbehoeften, n I een woning. Aangezien zij mede door het in de afgelo pen jaren gevoerde beleid niet te kampen hebben met leegstand, moeten er nieuwe woningen worden bijge bouwd. Mede uit deze achter grond ontvangen wij naar ik aanneem dit voorstel (om de planningslijsten vast te stel len, red.). Mensen hebben de vrijheid te kiezen in welke gemeente zij willen wonen. Als zij kiezen voor Amersfoort dan respec teer ik dat. Als zij kiezen voor Leusden. behoren wij onze bestuursfunktie op dat punt te vervullen. Maar hoe ziet het beeld er op termijn uit? Dank zij de versnelling kunt u ons voorrekenen dt in het vol gende jaar de behoefte licht daalt, maar vanaf 1987 weer toeneemt tot een hoger ni veau dan thans het geval is. Ik adviseer dan ook deze lijst na vaststelling te publiceren, zodat de bevolking van Leus den kennis kan nemen van het te voeren beleid Ik moet u zeggen dat de ste- debouwkundige opzet van Leusden en de daaruit voort vloeiende leefbaarheid niet onder doen voor nieuwe ver stedelijkte gebieden in ou dere gemeentes. Ik beoordeel die leefbaarheid als positief. Mensen die hier komen wo nen, kunnen kennis nemen van de bouwplannen. In hun straat of wijk staat het aantal woningen tevoren vast. Ze hoeven zich achteraf niet te leurgesteld te voelen door op dringende bebouwing. Nieuwe woningen komen in een oudere wijk en beïnvloe den de leefbaarheid in hun omgeving niet in negatieve zin. Wat is positief voor onze gemeenschap als wij het heb ben over het bouwen van meer woningen: 1) sociale bindingen van op groeiende en zich zelf standig vestigende kinde ren met vrienden, kennis sen, ouders en vereni gingsleven worden in stand gehouden; 2) het draagvlak van voorzie ningen, zowel op sociaal cultureel gebied als op het gebied van de midden standsvoorzieningen, wordt verbeterd; 3) de mogelijkheid van vesti ging van ouders in de om geving van hun kinderen en kleinkinderen; 4) het effect op de gemeente begroting. Het is u bekend dat wij met een terughou dend nieuwbouwbeleid tot 1995 voor drastische be zuinigingen geplaatst wor den, waar het verenigings leven nu nog niet wakker van ligt en de Vrouwen Ad vies Commissie ook niet, maar waardoor de leef baarheid van Leusden pas Sjef ten Berge hield pleidooi voor verdere groei Leusden. echt aangetast kan wor den De stelling 'genoeg is ge noeg' moet naar mijn mening niet in absolute zin, maar re lativerend tegemoet getreden worden. Tenslotte ondersteunt mijn fraktie uw voorstel met daar bij het advies de aspecten van een toenemend woning tekort zwaar te laten wegen en uw beleid af te stemmen op vermindering van de daar mee samenhangende knel punten'. Raadslid Gert de Weerdt (PvdA) zei na de woorden van VVD'er Ten Berge, dat hij het een 'merkwaardig betoog' vond. 'Het gaat al leen maar over Leusden groei, groei en nog eens groei,' aldus De Weerdt. CDA-fraktievoorzitter Eve lien Blom kon het betoog van Ten Berge ook niet he lemaal plaatsen en vroeg zich af of het uitspreken daarvan wel in de raadsver gadering thuishoorde. Veel inschrijvingen Latent Talent pag. 3 Mininatuurtje pag.3 Jaarverslag Stichts Landschapsbeheer pag. 5 Batavus-Toertocht pag. 6 Aktiviteiten Antilopen pag. 7 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De fracties van D'66 en Partij van de Arbeid hebben nogmaals hun afkeuring uitge sproken over de inrichting van een deel van de kelder van het gemeentehuis tot een openbare schuilgelegenheid. „Verspilling van overheidsgeld'' en „mis bruiken van belastinggeld" wa ren termen die D'66 en PvdA respectievelijk gebruikten don derdagavond tijdens de verga dering van de gemeenteraad. Aan de orde was de formele vast stelling van een begrotingswijzi ging nu het Rijk ruim één miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor de inrichting van de schuil kelder onder het Leusdense ge meentehuis. Deze schuilgelegen heid moet in geval van calamitei ten (oorlogsdreiging of -geweld, natuurrampen en dergelijke) aan circa duizend Leusdenaren on derdak bieden. In april van dit jaar koos een meerderheid van de ge meenteraad voor de aanleg van de schuilkelder. Na de geleverde kritiek van D'66 en PvdA donderdagavond, merkte burgemeester J.W.M. Ra demaker op, dat beide fracties „onterecht demagogisch" (volks- misleidend, red.) terugkomen op een materie die al lang en breed is beklonken. De burgemeester benadrukte ten overvloede dat de kelder bij calamiteiten „een mini male veiligheid moet bieden aan de burgers (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De PvdA-fractie in de gemeenteraad distantieert zich van de keuze door burge meester en wethouders voor Eurowoningen BV en Bouw fonds Nederlandse Gemeenten NV als projectontwikkelaars voor het gebied 't Ruige Veld. Raadslid Gert de Weerdt meldde dit donderdagavond tij dens de rondvraag in de verga dering van de gemeenteraad. De Weerdt verklaarde dat beide grote projectontwikkelaars in no- time de toekomstige wijk 't Ruige Veld willen realiseren. „En dat terwijl deze wijk op langere ter mijn soelaas moet bieden aan wo ningzoekenden", aldus De Weerdt die door burgemeester J.W.M. Rademaker werd afge kapt. De burgemeester vond der gelijke opmerkingen niet thuisho ren in de raad maar in de commis sie openbare werken en ruimte lijke ordening. TE HUUR: Gereedschapp«n materialen en nog veel meer AMERSFOORT O. Iw« Vaoadiumweg 19 Tel (033)633182 HILVERSUM Tel (035) 41375 LEUSDEN- In de jeugdbiblio theek van Leusden-centrum en Leusden-Zuid wordt vanaf 11 september tot en met 7 oktober aandacht besteed aan 'lachboe- ken'. Er wordt gestart met het leesprogramma 'Lees en lach', een lange keuzelijst met titels van kinderboeken. De boeken staan op een bepaalde plaats klaar in de bibliotheek, voorzien van een speciaal merkteken. Hieruit mogen de kinderen zoveel lezen als ze maar willen. Als ze een boek gelezen hebben kunnen ze hun waardering kwijt op een bierviltje door middel van een be spreking of tekening van het boek, een stipnotering en een cij fer. Alle viltjes worden in de biblio theek opgehangen. Iedere week wordt een scorelijst bijgehouden van de meest gele zen en gewaardeerde boeken, een zogenaamde 'Boekentop tien'. De definitieve uitslag wordt in de Kinderboekenweek bekend gemaakt. LEUSDEN - Het onlangs gepu bliceerde vergaderschema voor de maand september heeft enke le wijzigingen ondergaan. De juiste data ziin thans: 3 september: Welzijn en onder wijs 10 september: Financoën 11 september: Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening 13 september: Algemene Be stuurszaken 18 september: Economische Za ken 18 september: Planadviesgroep 27 september: Raad (aanvang 19.30 uur) De vergaderingen beginnen om 20.00 uur tenzij anders ver meld en worden gehouden In het Gemeentehuis, 't Erf 1 te Leusden-centrum. De agenda's en stukken liggen vanaf vijf dagen voor de verga dering ter inzage bij het bureau Voorlichting, 't Erf 1, telefoon 941247, toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de genoemde plaat sen ter inzage gelegd in de week volgend op die waarin de verga dering is gehouden.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1