ijhof vestigt aandacht op irsussen voor volwassenen iel inschrijvingen tijdens ten Dag van Latent Talent Die Lobmingergroep bezoekt Achterveld Li Promotie Lisiduna Politie let op gedrag fietsers ■eusdepk ins Open Middag Ie belangstelling computerkunde Achterveld Heide kantoor- benodigdheden KWIEK INKEL plaatselijk nieuws DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 én onzer medewerkers) l - De speel- en rekrea- niging Blijhof houdt zich net een groot aantal uit ende aktiviteiten. Tij- open middag van Blij- vooral aandacht ge- i op hetgeen men te bie den heeft voor volwassenen. „De gemiddelde Leusdenaar ziet Blijhof nog altijd als een speeltuinvereniging, terwijl we toch ook erg veel doen voor vol wassenen,'' aldus een kursus- leidster die graag zou zien dat Blijhof wat van haar oude imago kwijtraakt. Tijdens de open dag toonde Blijhof dat men ook volwasse nen heel wat te bieden heeft. De volksdansgroep van Blijhof, die de naam 'Sameach Gan' heeft gekregen, gaat dit jaar alweer haar tiende seizoen in. Op ge heel eigen wijze heeft de volks dansgroep zaterdag al het sei- Isdansen gaat het tiende seizoen in. zoen geopend met een instuif- achtige avond. Zondagmiddag werd vooral ge toond wat men kan leren tijdens één van de vele kursussen die Blijhof organiseert. Zo gaat er bin nenkort een kursus 'textiele werk vormen' van start, waarbij de mo gelijkheid bestaat om de techniek van batikken onder de knie te krij gen. Blijhof start met twee kursussen 'kleding maken' Eén van de twee kursussen is bedoeld voor de jeugd vanaf 14 jaar. De andere kursus is voor volwassenen die de techniek van het naaien wat beter willen leren. Blijhof biedt al enkele jaren de mogelijkheid om yoga te beoefe nen De lessen, onder leiding van Ineke Kiesling mogen zich in een behoorlijke belangstelling verheu gen. De animo om mee te doen is zo groot, dat er voortaan twee les sen op één avond gegeven wor den. Voor een enkele belangstel lende is er nog plaats op de maan- dagavondkursus van 20.15 tot 21.15 uur. Verder biedt Blijhof de mogelijk heid om het spel van klaverjassen te beoefenen in competitiever band. Maandagavond is kaart avond in het gebouw van Blijhof aan de Ansfriduslaan. Er was veel werk van kursisten te bezichtigen. PEUTERSPEELZAAL Zondagmiddag kon men in het ge bouw van Blijhof ook kennis ma ken met de leidsters van de twee peuterspeelzalen die de ver eniging in stand houdt. Er werd ook aandacht gevestigd op een geheel nieuw experiment van Blij hof. Elke tweede zaterdag van de maand kunnen ouders met kleine kinderen ongestoord boodschap pen doen. De kinderen van 3 t/m 9 jaar kunnen zich van 9.30 uur tot 12.30 uur bij Blijhof vermaken met het doen van spelletjes, knutselen en lezen. De eerste 'crèche-mor gen' vindt plaats op zaterdag 8 september. n onzer medewerkers) De open dag van La- Bent welke zondag j.l. ge werd in de gebouwen (terderij Groot Krakhorst pais gewoonlijk veel be- Blling. Waarschijnlijk van- 2t fraaie zomerweer was i om de open dag te be- wat minder dan ge- k. Toch maakten nog al- 150 Leusdenaren van genheid gebruik om zich in te schrijven voor een van de 76 kursussen die Latent Talent dit najaar aanbiedt. De Leusde naren die zich tijdens de open dag aanmelden zijn in de min derheid. Het merendeel der kur sisten meldt zich al ver voor de open dag aan, om niet het risiko te lopen dat de kursus die geko zen wordt, al volgeboekt is. De open dag in de boerderij Groot Krakhorst vertoonde ook afgelo pen zondag weer het vertrouwde Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. bhijnt elke dinsdag en donderdag. dredakteur: fix Kreyns pktie: twina de Boer ar van Loo 'ring kopij en advertenties: et dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. it donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ktie en administratie: Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op gen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot ur Telefoon 033-941495 lementsgeld: per jaar. per half jaar. B5 per kwartaal beeld. Docenten die laten zien wat men kan verwachten tijdens de kursus die door hen gegeven worden en belangstellenden die wat rondneuzen en zich vervol gens opgeven voor een kursus. In een enkel geval overtreft de be langstelling van de zijde van het publiek, het aanbod van Latent Talent COMPUTERKUNDE De kursus 'Computerkunde' mag zich in een grote belangstelling verheugen. Het aantal aanmeldin gen is echter zo groot dat er ge makkelijk twee of drie van derge lijke kursussen gegeven zouden kunnen worden. De kursus heeft als ondertitel "Basic voor begin ners". Deze titel maakt al duide lijk wat de kursisten kunnen ver wachten. Tijdens de kursus, die tien woensdagavonden in beslag zal nemen, worden de meest voorkomende BASIC-opdrachten besproken. De kursisten zullen zelf een eenvoudig programma le ren schrijven. Om niet een groot aantal belangstellenden voor de kursus teleur te hoeven stellen, zoekt de werkgroep Latent Talent naarstig naar één of twee docen ten die nog dit najaar een kursus kunnen geven Een telefoontje naar de voorzitter van de werk groep, Friedy Borghuis (tel. 940272) wordt op prijs gesteld Een andere kursus die veel be langstellenden trekt, is de kursus 'Winstgevend beleggen in effek- ten'. Een flink aantal Leusdena ren heeft zich inmiddels al opge geven voor de kursus. Wellicht heeft de omschrijving, zoals die gegeven is over de kursus, veel mensen naar de kursus gelokt. Kursusleider Dick Schouw belooft namenlijk dat aan het eind van de kursus winst gemaakt wordt op de eerste beurstransaktie „Mensen die niet naar mijn kursus gaan, doen zich zelf tekort", aldus de zelfverzekerde kursusleider. Het liefst heeft de heer Schouw men sen op zijn kursus die niets van effekten afweten en van nature heel voorzichtig zijn met geld „Mensen die aan mijn kursus meedoen, hebben al een goede zet gedaan. Een dergelijke kursus kost namenlijk normaal zo rond de f 1500,-, aldus de beleg gingsadviseurvan professie. SPEL- EN SPEELGOED Voor de werkgroep Latent Talent is het vaak een verrassing om te moeten konstateren dat de ene kursus veel publiek trekt, terwijl de andere kursus geen enkele aanmelding oplevert De kursus spel- en speelgoed heeft bijvoor beeld nog geen enkele aanmel ding opgeleverd. Een vreemde zaak als men bedenkt dat een zelfde kursus in Hoogland bijvoor beeld elke keer 20 tot 30 deelne mers heeft. Kursusleidster Ma rianne Valck, heeft daar overi gens zelf wel een verklaring voor „In Hoogland kennen veel men sen me We zijn daar ooit eens begonnen met een Speel-o- Theek, een uitleenbureau voor speelgoed. In zijn soort was het de eerste in Nederland. Nu zijn er 300 van dergelijke uitleencentra in Nederland", aldus Marianne Valck, die zichzelf 'speelgoed- journaliste' noemt. Tijdens de kur sus, als die tenminste doorgaat, wordt er aan allerlei facetten van spel-en speelgoed aandacht ge schonken. De kursus wil er toe bij dragen dat ouders voor hun kin deren het meest geschikte speel goed aanschaffen. „Speelgoed is immers de meest praktische ma nier van opvoeden', aldus Ma rianne Valck. Ook zondag bleek weer dat Latent Talent zich nog altijd in een grote belangstelling mag verheugen Toch blijken er in de loop der tij den wel wat veranderingen op te treden De rubriek 'Talen' trok vroeger het merendeel der kursis ten. Leusdenaren raken kennelijk wat uitgekeken op dit deel van het kursusaanbod De praktijk laat im mers zien dat steeds minder zich voor een talenkursus aanmelden Volgens de voorzitter van de werkgroep een ontwikkeling die overal in het land op dit ogenblik waargenomen wordt Andere kur sussen zijn overigens al direkt na het verschijnen van het kursus- boekje volgeboekt. Alle drie de yogakursussen zijn volgeboekt. Hetzelfde geldt voor de kursussen bloemschikken, koken voor kinde ren, fijne keuken en tekenen. Voor de andere kursussen kan men zich nog opgeven. Wel die nen daartoe de spelregels in acht te worden genomen zoals die staan beschreven in het huis-aan- huis verspreide kursusboekje. Ex tra exemplaren van dit boekje zijn verkrijgbaar bij de Leusdense bi bliotheken en Rabobanken. ACHTERVELD - Tijdens de feestweek Achterveld 600 trad ook de Oostenrijkse groep Die Originelle Lustige Lobminger Groep op. Zij moeste hun mede werking toen voortijdig beëini- gen in verband met een ver keersongeval op de Hessen weg. Van de zijde van de Ach- terveldse bevolking hebben zij een geweldig medeleven ont vangen. Ook nadat men weer in Oostenrijk was teruggekeerd bleef de belangstelling. De betreffende groep komt met het weekend naar Nederland waar zij zullen optreden in En schede. De groep is volledig, maar in plaats van Hannes is er een nieuwe bij, daar Hannes zelf nog niet zijn medewerking kan verlenen. Hij is wel bij de groep aanwezig. VERLOREN EN GEVONDEN Bij de politie te Achterveld, tele foon 03425-1607, zijn de navol gende goederen als gevonden en verloren opgeven. GEVONDEN Groen metallic damesfiets. B S A. met wit slot, regenpak in plastic zak. blauwjack-rode broek, zwarte herder, nylon en blauw spijker jack blauw Als we het woord heide noemen kunnen we daar twee dingen mee bedoe len; de heide als plant en de heide als landschap. Dat landschap kunnen we binnen afzienbare tijd wel vergeten. De tijd dat de Leusderheide eind au gustus, begin september één groot paars land schap was zover het oog reikte, ligt al ver achter ons. De schuld daarvan ligt niet alleen bij Defen sie die zich over het ter rein heeft 'ontfermd', nee, de verdwijning van het heidelandschap in het algemeen vindt zijn oorzaak in de komst van de kunstmest. Was voor dien de heide op de zandgronden een onmis baar onderdeel van de landbouw, door de kunstmest werd de heide overbodig. Wanneer de mens de heide niet be heert, verdwijnt ze weer. Rondvliegend zaad van berken en dennen maken van de heide weer wat het ooit is geweest; bos. De heide is namelijk geen natuurlijk land schap, maar is ontstaan door de activiteiten van de mens. Toen deze het zwervend bestaan opgaf, zich bljvend ging vesti gen en aan landbouw ging doen, werd eenvou dig een stuk bos omge kapt of verbrand. Op de humuslaag en de as wer den landbouwgewassen, hoofdzakelijk koren, ver bouwd. Als de grond na een paar jaar was uitge put, werd eenvoudig een ander stuk In gebruik ge nomen. De afgedankte akker veranderde spon taan in heide. Toen ont dekte men dat door be mesting de akker langer vrucht voortbracht. Schapen bleken bij uit stek geschikt om die te leveren omdat die voed sel vonden waar ander vee zou verhongeren. De schapen die overdag op de heide graasden, wer den al vroeg in de avond teruggebracht naar de schaapskooi, waar ze de hele nacht bleven en hun mest lieten vallen. De bo dem van de stal bedekte men met een laag plag gen die op de heide wer den gestoken. Zodra die laag goed met mest be dekt was, werd opnieuw een laag plaggen opge bracht. Ook de potstallen van de koeien, waar die 's win- Daar de leden van de groep hel zeer op prijs zouden stellen de kennismaking met de Achter- veldse bevolking weer te vernieu wen. kan men hiervoor vrijdag 7 september terecht in Hotel de Roskam. Van 17 00-18 30 uur kan men dan de leden van de groep komen begroeten. VERLOREN Oud gouden ruitvormige broche met 4 kopjes, zwarte portemon nee inh giropas, geld, sleutels, rozenkrans waaraan groot kruis. kTuis inhoud een relikwie, rood sleuteletui met 2 voordeursleu tels, beige kunststoffen dames- bril, blauw-roze jack met capu chon, donkerblauw jack, rood poesje, etui met opschrift Hessen- kar. inh sleutels, verzekeringsbe wijs HJX 481, bankpasje nr 918798. ters verbleven, werden drooggehouden met hei deplaggen, waardoor een goed bruikbare mest ontstond. Ook als brand stof werden heideplag gen aangewend en door dat steeds afplaggen, doorgaans eens in de tien jaar, vernieuwde de heide zich. Opslag van berken, vliegdennen, buntgras en pijpestrootje kregen weinig kans, die werden door de schapen als lekkere hapjes tussen de heidestruiken wegge- geten. Ook werd de hei afgemaaid voor diverse doeleinden, zoals het maken van boenders. Door al die activiteiten bleef de heide wat het was. Zoals al opgemerkt, bij de komst van de kunst mest, omstreeks 1900, werd de heide overbodig en is gedoemd te ver dwijnen, afgezien van enkele stukjes op de Ve- luwe en in Drenthe die, ten gerieve van het toe risme, compleet met schaapskudde en her der, in stand worden ge houden. De komst van de kunstmest maakte het ook mogelijk om de 'woeste grond' geschikt te maken voor akkers en weilanden. Daarvoor werd speciaal de Heide maatschappij opgericht, het begin van onze melk plas, de boterberg en de Superheffing voor de boeren. G. van L. ten bezorging: onnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond Jur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan I op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- loestel 44 STELLEN FOTO'S: neeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u ellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij (betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met Jke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, waarop de toto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per aar (formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 at. 't °°k contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, in-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- i de gewenste foto('s) thuis. iUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- nkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De rijkspolitie gaat de komende maanden - In navolging van vorig jaar - weer letten op het verkeersgedrag van met name jeugdige fietsers. De akties zullen gehouden worden tijdens de ochtend- en middag- spits wanneer veel scholieren per fiets onderweg zijn. De aan- I dacht van de politie zal uitgaan naar fietsers die de verkeersre gels niet zo nauw nemen (met z'n drieën naast elkaar, geen hand uitsteken, door rood licht rijden enzovoorts). Volgens de politie zal er niet geaarzeld worden om een bekeuring uit te schrijven. Later in het jaar gaat de rijks politie ook letten op het voeren j van een goede fietsverlichting. van stempel tot bureauset van lijm tot beletterings systemen van blocnote tot klem/ schrijfbord opmerkelijk kompleet Verkoop ook aan particulieren. Donderdag koopavond. Eigen parkeerterreinen. Julianaplein/Leusderweg Amersfoort. 033 - 631824* LEUSDEN - Op zaterdag 1 sep tember is de drumband van mu ziekvereniging Lisiduna op het nationale federatieve Mars- Drum-Show en Majorettecon cours te Kampen geweest. Dit concours werd georganiseerd, namens de Koninklijke Neder landse Federatie voor muziek verenigingen, door muziekver eniging 'De Broederband'. Er waren deze dag twintig deelne mers. Het weer was zeer be wolkt maar het bleef gelukkig de gehele dag droog. De drumband, onder leiding van maitré/instukteur Geert Striese- nau, is naar dit concours gegaan met de bedoeling een eerste prijs te behalen om zodoende dan te promoveren naar de Tweede divi sie. Hiervoor moesten echter wel 288 punten worden behaald De drumband moest als zevende op treden. Het werk stilstaand was. Tamboer Battant van E Angou- lême waarvoor 145 punten wer den behaald en het werk lopend: Freumde am Leben van Th. van Campen, waarvoor 145V2 punt werden behaald Totaal dus 2901/2 punt, goed voor een eerste plaats met promotie. Samen met de totale vereniging zal de drumband zaterdag 15 sep tember optreden, op verzoek van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie voor muziekverenigingen, in het Ponypark te Slagharen Een uitnodiging waar Lisiduna trots op is en daarom zich die dag zeker op zijn best zal laten zien Iets waar vele supporters van mee zul len genieten want er gaan twee bussen vol naar Slagharen.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3