eel mensen maakten vorig jaar erk van de natuur in Utrecht orden boeren parkwachters? Globaliteit streekplan is funest voor natuur, landschap en milieu !ij Stichts Landschapsbeheer )ud Nieuws (10) Stichtse Milieufederatie oordeelt: Extraatje van kwart miljoen Voor Don Bosco DE LEUSDER KRANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 Kijk op de regio ilLT - Vele honderden mensen hebben in 1983 dank zij ichting Stichts Landschapsbeheer (SLB) werk gemaakt de Utrechtse natuur. Mensen zonder baan, andere vrij- iers, alternatief gestraften, scholieren en studenten gen - gecoördineerd en begeleid door SLB - hun steen- j aan behoud en beheer van het Utrechtse landschap, tog veel groter aantal mensen uit alle leeftijdsgroepen cte via de voorlichtingsaktiviteiten van de stichting ken- et natuur- en landschapsbeheer. n ander blijkt uit het dezer verschenen jaarverslag van SLB. De doelstelling Itichts Landschapsbeheer streven naar behoud en - van waardevolle land- ipen en landschapsele- n binnen de provincie it. Daarbij stimuleert, or- ert en coördineert de ing de medewerking van lligers, werkzoekenden en gebruikers/eigenaren. )3 had SLB daarvoor een g van ruim zes ton aan lies ter beschikking, voor- ijk afkomstig van de pro- Utrecht, het Ministerie andbouw en Visserij en inisterie van Sociale Za- n Werkgelegenheid. Het rslag maakt duidelijk dat fat geld een zeer breed van aktiviteiten is ont- organisatie van al die ak en was het van belang dat staat was om de staf van medewerkers uit te breiden ie naar vijf Dank zij de aan- van een part-time admini- ir kon de financiële admini- vorig jaar grotendeels in ei- luis worden gedaan. De komst van een tweede uitvoerder per oktober 1983 maakte het mo gelijk om het werkterrein van de stichting in tweeën te delen. Nu de provincie is gesplitst in Utrecht-west en Utrecht-oost - de grens loopt van Hilversum via Utrecht naar Vianen - kan het werk veel efficiënter worden aan gepakt. Niet alleen het vaste medewer kersbestand van SLB groeide, ook het aantal mensen, dat in los ser verband meewerkte aan het landschapsbeheer in Utrecht nam in 1983 toe. Zo werkten er in het kader van de zogeheten Werkver- ruimende Maatregel (WvM) - be taald door het Ministerie van So ciale Zaken, aangevuld door pro vinciale overheidsubsidies - tien mensen in projekten in de Lopi- kerwaard en in Utrecht-oost. Zij hielden zich onder meer bezig met het knotten van bomen, plag gen van heide en het afzetten van houtkaden, -wallen en -singels. Een enorme hoeveelheid werk werd er ook verzet in het kader van de zogeheten MZB-projecten. MZB staat voor mensen zonder baan en die kunnen bij SLB een zeer nuttige en aangename tijds besteding vinden. Ploegen uit resp. Utrecht, Amersfoort en Maartensdijk werkten vorig jaar op tal van plaatsen, gemiddeld zo'n drie dagen per week. ALTERNATIEVE STRAF Sinds 1980 is Stichts Land schapsbeheer aktief betrokken bij de experimenten met alternatieve straf van het Ministerie van Justi tie. Sinds enkele jaren kunnen verdachten die een veroordeling wacht korter dan drie maanden, onder bepaalde voorwaarden in plaats van celstraf een stuk dienstverlening doen. SLB is één van de instellingen, waar dit alter natief voor gevangenisstraf kan worden uitgevoerd. Via het SLB worden 'alternatief gestraften' on dergebracht in bv. projekten voor WvM'ers, MZB'ers, knotgroepen, of Staats Bosbeheer. Per tijdspe riode werkt SLB met maximaal drie van dergelijke dienstverle ners. Nadat in 1980, 1981 en 1982 op kleinere schaal met alternatief ge straften ervaring werd opgedaan, durfden de mensen van SLB vorig jaar niet minder dan zestien dienstverleningsprojekten aan. Gezien het feit dat er daarvan slechts één mislukte, kan er van een succes gesproken worden ,,We zijn tevreden over deze nieuwe tak van natuur- en land schapsbeheerders. We gaan er zeker mee door", aldus het jaar verslag. Uiteraard waren in het verslagjaar ook weer veel vrijwilligers aktief in de ongeveer 25 plaatselijke mi lieuverenigingen, natuur- en knot groepen. In het jaarverslag is van iedere plaatselijke groep een bij drage opgenomen, zodat men een duidelijk inzicht krijgt in de aktiviteiten van deze vrijwilligers. VOORLICHTING EN EDUCATIE Sinds jaar en dag houdt SLB zich ook bezig met publiciteit, voorlich ting en edukatie rond natuurbe houd en -beheer. In 1983 was dat ook weer het geval Dank zij goede kontakten met de persor ganen in de provincie Utrecht slaagde SLB erin zijn werkzaam heden en die van de aangesloten vrijwilligersgroepen onder de aan dacht van een groter publiek te brengen. Dat gebeurde overigens ook door mee te werken aan ver schillende milieu-informatiemark ten, het uitgeven van informatie bulletins en een brochure, het ge ven van kursussen en het houden van lezingen. Er verschenen in 1983 drie informatiebulletins en één brochure, waarin onder meer uitvoerig werd ingegaan op het onderhoud van hoogstamfruitbo- men en het beheer van rietland De instandhouding van hoog- stamfruitbomen was ook het on derwerp op een viertal kursussen, die in maart vorig jaar werden ge houden. Zo'n tachtig deelnemers - hoofdzakelijk leden van vrijwilli gersgroepen - volgden deze kur sussen. De lezingen, die met grote regel maat door de medewerkers van SLB worden gegeven, richten Een agrarische gemeen- \hap, dat is de gemeente vsden in september 1969 volop. En de Leusder Cou- 't van donderdag 4 septem- \r 1969 heeft dan ook weer in hoop nieuws, dat vooral voor de boeren van belang geacht moet worden. Wat te denken bijvoorbeeld van de samenvoeging van de JBTB en de MBA (,,de eerste waren de jongens en de tweede de meisjes tot de gemengde KPJ in Achterveld? Op lande lijk nivo is de fusie al langer een f, maar in de Parel van de ilderse Vallei liep men iets \der hard. ,,De Achterveld verenigingen waren er niet 'kt tegen, maar durfden het niet zo goed aan Zij hebben nauw samengewerkt, maar bleven toch aparte ver enigingen". zo wordt in het bericht, waarin de fusiebijeen komst van die avond wordt aangekondigd nader toege licht Kennelijk zijn de veron derstelde beletselen nu geheel verdwenen, want niet alleen komt meneer Kuijpers uit Leusden die avond de bingo leiden, ,,ook zal er om tien uur een modeshow worden ge houden met de nieuwste KPJ- modellen. Serieuzer is het verhaal on der de kopWorden de boeren straks de parkwachters van de recreatie?" De vraag is gesteld op een voorlichtingsbijeen komst over het ontwerp voor het streekplanUtrechtse Val lei en Eemland". Een zeven man sterke delegatie van de provincie reist alle gemeenten in het streekplangebied af om toelichtingen te geven. Aan voerder van het gezelschap is de gedeputeerde mr. W.R. van der Sluis, die in het prae- Schapen-tijdperk ruimtelijk or dende in deze provincie. Maar het leeuwendeel van het ver haal komt voor rekening van ir. P. Kluyver, die op dat moment direkteur is van de Planologi sche Dienst Hij vertelt bijvoor beeld dat het streekplan loopt tot en met 1985 en dat Leus den dan zo n 25.000 inwoners zal tellen. En op een kaart wees Kluyver aan, waar wo ningbouw, groenstroken, recreatie- en parkgebieden waren gedacht De aandacht van de boeren, die in grote getalen aanwezig zijn in het Hervormd Centrum, gaat met name uit naar die recreatie- en parkgebieden ..De opmerking van de heer Kluyver dat de agrariërs er rekening mee dienen te hou den dat de recreatie in het parkgebied een van de voor naamste faktoren zal zijn. ont lokte een van de aanwezigen de opmerking dat zij (de agra riërs) zich dus als een soort parkwachters dienen te be schouwenMeneer Kluyver windt er geen doekjes om ..Spreker vond het voor de boeren allemaal nogal een pijnlijke zaak en al zouden zij voor hun grond zeker een re delijke schadevergoeding krij gen, hij maande hen toch aan op hun hoede te zijn. De agrari sche bedrijven zullen aan ban den worden gelegd. Geen be vredigend antwoord, aldus de heer Kluyver, maar het is nu eenmaal zo De laatste allinea van het verslag klinkt vervolgens wel haast als een understatement. „Na deze uiteenzetting sloot de voorzitter om 10 uur deze voor vele aanwezigen interes sante voorlichtingsavond 'e a9rarische bedrijven zullen aan banden gelegd worden. zich meestal op twee onderdelen: SLB in het algemeen of een be paald landschapstype of -ele ment. In 1983 maakten langs deze weg ongeveer 1800 personen kennis met natuur- en landschapsbe heer. Uiteraard richt de aandacht van het SLB zich ook op de jeugd. Niet alleen worden er voor scho lieren en studenten werkbijeen komsten en -kampen georgani seerd, ook aan theoretische vor ming wordt gewerkt. In juli 1983 startte een werkgroep, die zich bezighoudt met de vervaardiging van lesbrieven voor de hoogste klassen van het lager onderwijs en de lagere klassen van het voortgezet onderwijs. Nu is de sa menstelling van lesmateriaal een moeilijke en tijdrovende bezig heid, zodat er in 1984 een vervolg aan wordt gegeven. GEMEENTELIJKE LAND SCHAPSBEHEERSPLANNEN In 1983 hield één van de WvM- ers zich speciaal bezig met het doen van inventarisaties en het samenstellen van gemeente lijke landschaps- of andere be heersplannen. Begin vorig jaar werd een grondige opname ge maakt van de onderhoudstoe- stand van de zogenaamde ge- riefbosjes in de gemeente Koc- kengen. Het resultaat was tame lijk schokkend: bijna 60% van de geriefbosjes staat er slecht bij. Enige wettelijke bescher ming, behoudens de gemeente lijke kapverordening, is er voor deze bosjes dan ook niet. Dat bracht SLB er toe, in samenwer king met de plaatselijke natuur- groep, een beheers- en werk plan op te stellen voor de gerief bosjes in Kockengen, dat eind vorig jaar onder de titel 'Boer Gerief Hout' verscheen. In dit Kockengenplan geeft SLB een beheersvisie voor deze kleine landschapselementen. Inmid dels is ook begonnen met de in ventarisatie voor gemeentelijke landschapsbeheersplannen in Rhenen en Loenen. Het SLB is er van overtuigd dat er nog veel meer van dergelijke plannen moeten komen en dat bij de op stelling ervan een aktieve rol voor de stichting is weggelegd. Tegelijkertijd realiseren de me dewerkers van 'Stichts Land schapsbeheer' zich dat - mede op grond van hardnekkige mis verstanden nog niet iedereen even enthousiast is over ge meentelijke landschapsbe heersplannen. Houtkades zijn belangrijke landschapselementen en die hebben dan ook de aandacht van SLB. DE BILT - De ruimte voor natuur en landschap en de zorg voor het milieu zijn nog altijd onvol doende. Het verlies aan flora en fauna gaat nog altijd voort. Het gebruik van de ruimte is onvol doende afgestemd op het be houd van natuur en landschap. Provinciaal wordt het gebruik van de ruimte vastgelegd in het streekplan. Het voorontwerp streekplan dat van september tot en met december de in spraak ingaat, brengt daarin geen verbetering. Door de glo baliteit worden onvoldoende beschermende voorwaarden opgelegd. Dit zijn enkele kantte keningen die de Stichtse Milieu federatie plaatst bij het vooront werp-streekplan. Stads- en dorpsuitbreidingen vra gen steeds een bedreiging voor natuur en landschap. De provin cie toetst daarom de uitbreiding van kernen aan een provinciale- vestigingsregeling en aan rand voorwaarden die worden gesteld ten behoeve van natuur en land schap. Uit onderzoek blijkt dat die provinciale vestigingsregeling zo lek is als een mandje, en nauwe lijks een beschermende regeling vormt. Van des te meer belang zijn dan ook de randvoorwaarden vanuit natuur en landschap. Deze worden echter in het streekplan niet verduidelijkt. Het streekplan is dan ook wat dit onderdeel be treft veel te vrijblijvend, aldus de Stichtse Milieufederatie (SMF). Met 'no pay, no cure' geeft de pro vincie aan dat beschermende maatregelen in bestemmings plannen niet worden goedge keurd, als op voorhand geen schadeloosstelling aan de land bouw voor beperkingen in het vooruitzicht worden gesteld. Nu is het moeilijk, of onmogelijk, om vooraf te bepalen welke schade voorvloeit uit beperkende maatregelen. Die beoordeling is in de wet dan ook toegewezen aan gemeenten. Van geval tot ge val kan dan worden beoordeeld, wat toelaatbaar is. Een zorgvul dige afweging van de belangen van landbouw en natuur en land schap kan dan plaatsvinden. Toe passing van het 'no pay, no cure'- beginsel door het provinciaal be stuur leidt tot een onnodige ontta keling van de bescherming van natuur en landschap, zo meent de SMF. Bufferzones Het streekplan biedt onvoldoende mogelijkheden voor herstel en ontwikkeling van natuurwaarden, en is te sterk produktiegericht Dit geldt zowel voor het agrarisch ge bied als het bosgebied. Lang niet altijd wordt de aanwezigheid van natuurwaarden in het streekplan vertaald in een beschermende aanduiding. Een aanzienlijk aan tal gebieden die uit oogpunt van natuur van belang zijn, zijn opge nomen als zuiver agrarisch ge bied, waardoor van enige be scherming geen sprake is. Het be treft broedgebieden met een waardevol slootmilieu. Ook is on voldoende rekening gehouden met het scheppen van bufferzo nes rond kwetsbare natuurterrei nen. Daardoor kunnen onge wenste effekten in deze terreinen optreden, als gevolg van ver waaiing van mest of bestrijdings middelen, of door ontwatering. In vorige streekplannen werden gebieden die landschappelijk waardevol zijn op de streekplan- kaart aangegeven. Nu die aandui ding is vervallen, is de bescher ming veel vrijblijvender gewor den Het nieuwe streekplan geeft geen duidelijke regels meer voor de bescherming van het land schap, en dat betekent een grote achteruitgang, aldus de Stichting uit De Bilt. Veehouderij Volstrekt onvoldoende rekening wordt volgens de SMF gehouden met de negatieve aspekten van de intensieve veehouderij. De kwalijke gevolgen van deze be drijfstak voor het milieu en natuur en landschap hadden tot krach tige beperkende voorwaarden moeten leiden. De problematatiek is te ernstig om alleen met milieu wetgeving, die wordt voorbereid, aan te pakken. Daar te weinig waarde wordt toegekend aan het landschap en de verkavelingspa tronen. vrezen wij dat er bij de ver betering van de agrarische pro- duktie-omstandigheden te weinig oog is voor die aspekten. Voor het behoud van de kwaliteit van water, bodem en lucht, acht de milieufederatie het gewenst, het stand-still-beginsel als be leidsuitgangspunt in het streek plan op te nemen Dit betekent dat de vervuiling per bedrijf in elk geval niet groter mag worden dan ze nu is. Daarnaast is het zoneren van aktiviteiten van belang. Op merkelijk is, zegt de milieufedera tie, dat de geluidsbelasting van Soesterberg in het nieuwe streek plan wordt geaccepteerd, terwijl dat in het huidige streekplan niet het geval is. Deze verandering wordt betreurd. Meer aandacht is ook nodig voor de problemen die lawaaisporten, zoals motorcross, modelvliegen en ultra lichte vlieg tuigen opleveren. Geconcludeerd wordt dat aan de bescherming van water, bodem en lucht minder gestalte wordt gegeven dan uit oogpunt van behoud en herstel noodzakelijk is. De Stichtse Milieufederatie is het samenwerkingsverband van de partikullere natuur- en mi lieubescherming in de provincie Utrecht. De uitgebreide reaktie op het voorontwerp-streekplan is verkrijgbaar bij de Stichtse Milieufederatie door overma king van f 6,- op postgiro 2674076 t.n.v. Stichting Stichtse Milieufederatie te De Bilt. Tol 10 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint. Er Is nog plaats, maar het gaat op volgorde van binnenkomst. Haast u dus! De Flint, Conlnckstraat 60. 3811 WK Amersfoort. Tel. 033 75 11 84. LEUSDEN - De uitbreiding van de technische school "Don Bosco" werd enkele maanden geleden feestelijk in gebruik genomen. On danks het feit dat de school met de uitbreiding erg blij was, bleven er toch nog een aantal zaken op het verlan- lijstje van de school staan. Vrij onverwacht kwam er af gelopen week van het mi nisterie bericht dat men ook nog een aantal andere za ken mag realiseren. Totaal mag de school nog zo'n kwart miljoen gulden uitge ven. De uitbreiding van de techni sche school aan de Dodeweg kwam er op neer dat een aan tal houten noodlokalen kon den worden afgebroken. Nieuwe lokalen werden ge maakt in het gedeelte dat vroeger gebruikt werd voor in ternaatsleerlingen. De inves teringen die nu gedaan kun nen worden hebben voc.al betrekking op de onmiddel lijke omgeving van de school. Een oud fietsenhok kan afge broken worden. Op de plaats waar ééns houten noodloka len stonden mag nu een nieuwe fietsenberging ge bouwd worden. Verder kan er met de kwart miljoen gulden een parkeerplaats aangelegd worden in de onmiddellijke nabijheid van de school. Ook gaat de school nu een be hoorlijke buitenverlichting in stalleren ..In principe hebben we nu wat we willen, voor zover het gaat om bouwkundige voor zieningen", aldus direkteur G.A.Th Stevens. Andere wensen van de technische school Don Bosco zullen voorlopig niet in vervulling gaan. De school zou bijvoor beeld dolgraag de mogelijk heid aan leerlingen bieden om uit meer vakrichtingen te kiezen. Op dit ogenblik kan men bij Don Bosco een keus maken uit drie vakgebieden, van de zeven die in principe mogelijk zijn op een lagere technische school. Er is overi gens geen enkele technische school in Nederland waarbij men uit alle zeven richtingen kan kiezen "We willen wel andere richtingen, maar dat krijgen we toch niet voor el kaar", zegt de Don Bosco di rekteur De plannen van de school om te starten met een school voor Voortgezet Ba sisonderwijs (VBaO) zijn door het ministerie in de po litieke ijskast gezet. "Wat we nu nog over deze vorm van onderwijs horen, moe ten we ook uit de krant ha len". aldus een teleurge stelde heer Stevens. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling In 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur 1*S e - 1

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5