X Sroenstichting: afwachten imaar wel tijdig inspringen Is! Geharrewar over f 78.000,- van feestweek Leusden 1200 Weinig jongeren op Open Dag „De Til" CAI-informatieavond in De Korf bleek: Aan vindt rreemde jjrouw (20) z'n bed Discussie over riool recht in raadscommissie Harm Offereins: „Gemeente moet bedrag bestemmen" Vandaag in de Leusder Krant BDU m rT. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden I irnnt Rnanciën-wethouder had die toegezegd INTENSIVE CRASH COURSES TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Hoofdredakteur MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b g.g (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16.15 per kwartaal Uitgave BDU BV ■Ot i krant DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 - 16e JAARGANG NO. 38 MBBHHHBBHHHHI onzer verslaggevers) iUSDEN - „We lopen in j vooraan om tijdig ge- te maken van de nieuw- ;echnische ontwikkelin- We staan in de startblok- Qnj maar voorlopig willen jdp de oude voet doorgaan ien we te zijner tijd wel." woorden hield de anten- mmissie van de Groen- iting een deel van de be- rs van de wijk Rozen- Idinsdagavond meerdere in voor op een infor- avond over de ont- jstmogelijkheden voor lisle en radio in de wijk. mdaal (Eurowoningen) enige wijk in Leusden liet wordt aangesloten op emeentelijke kabelnet, het ontstaan van Ro- laal beheerst de Groen- iting het antennesys- Nti in de wijk. Ongeveer een maand is ze nu, naast de gemeente, tevens CAI- machtiginghouder, zo werd tijdens de informatieavond meegedeeld. Ruim honderd wijkbewoners hadden de moeite genomen om de avond in aktiviteitencentrum De Korf bij te wonen. Met de weten schap dat er 476 woningen in Rozendaal staan. sprak Groenstichting-voorzitster C Abrahamse-Brandenburg van een ..verrassende opkomst Het be stuur had de Rozendalers beloofd hen te informeren over welke mo gelijkheden er zijn om in de nabije toekomst tv-, radio- en andere sig nalen door te geven in de wijk. Volgens de heer C. Sloot van de antennecommissie zijn er bespre kingen gevoerd met installatiebe drijven en met de gemeente. Van beiden zijn offertes gevraagd en gekregen. Het resultaat is als volgt, bleek tijdens de informatieavond volledige aansluiting op het gemeentelijk CAI-net en uitge- t één onzer verslaggevers) I.EUSDEN - Een inwoner Leusden-Zuid kwam landagavond wel tot een |el merkwaardige ontdek king. Toen hij 's avonds om streeks kwart over elf zijn slaapkamer betrad, ontdekte hij een vreemde, slapende vrouw In zijn bed. Het bleek te gaan om een 20-jarige Amersfoortse, die na een vi site in Leusden-Zuid waar het nodige was gedronken, zomaar het huis aan de Prins Hendriklaan binnen was ge gaan om een dutje te doen. Op dat moment was er nie mand thuis en was een van de deuren niet op slot ge weest. Volgens de rijkspoli tie, die om hulp was ge vraagd, had de vrouw zo veel gedronken, dat ze niets ge weten heeft van haar „uit stapje". De Amersfoortse mocht die nacht haar roes uitslapen bij kennissen van haar in Leusden-Zuid. ISDEN - Voor de vierde in successie wordt zater- P.september een Truckerdag rganiseerd in winkelcentrum te Leusden-zuid. transportbedrijven, waaronder Mercedes en Scania, hebben hun medewerking aan deze dag toegezegd, met show trucks. waarvan er twee zelfs aanwezig waren op de Truckers race in Zandvoort. In totaal zullen er zo'n 30 trucks klaar staan Er zal ook een kleine braderie aanwezig zijn. De organi satoren verwachten een groot aan tal bezoekers en hopen zelfs dat het aantal bezoekers van voor gaande jaren (circa 10.000) over troffen zal worden. and Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDU! 1 dCrsch''nt djnsda9 en donderdag in de gemeente Leus amiheberichten en losse advertenties 40 cent per mm 3ij kontrakten belangrijke korting. iBusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm), psse nummers. 75 cent per stuk PENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR hs kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage rs van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur geopend feterdags gesloten voerd in volledig gemeentelijk beheer. Abonnementsprijs per jaar 146,- (gelijk aan rest Leus den). In 1986 wordt tarief ver hoogd naar 186,-; In eigen beheer een systeem aanleggen, overeenkomstig dat van de gemeente, en het signaal kopen van de gemeente. Abon nementsprijs 158,- per jaar. Tarief zal in naaste toekomst niet meer stijgen; in eigen beheer het systeem vernieuwen en met behulp van eigen antennes dezelfde zen ders blijven uitzenden als die nu te ontvangen zijn. Het systeem moet gereed zijn voor de nieuw ste ontwikkelingen. Abonne mentsprijs circa 90,- per jaar; te zijner tijd in eigen beheer het totale net vernieuwen en een eigen ontvangststation bouwen zodra een uitgebreide satelliet ontvangst mogelijk is. Abonne mentsprijs niet hoger dan 150,- per jaar. (Alle genoemde bedragen zijn gebaseerd op een afschrijving van 17 jaar en een rente van 85/8 procent. De ge meente hanteert dezelfde cijfers voor het nieuwe kabelnet.) Tijdens de informatieavond werd nog een vijfde mogelijkheid aan het rijtje toegevoegd die min of meer op suggestie van de antennecommis sie van de Groenstichting tot stand kwam: het huidige antennesys teem met twee masten blijven ge bruiken totdat er een tijd komt dat een nieuw systeem nodig wordt Volgens de antennecommissie moet het ouderwetse rijgsysteem in Rozendaal nog tenminste vier jaar meegaan. De wijkbewoners betalen voor de tv- en radio ontvangst 23 gulden per jaar aan de Groenstichting. Dit tarief zal de komende jaren niet omhoog gaan GEEN VISIE Na de koffiepauze mochten de aanwezigen reageren op de infor matie van de Groenstichting. De heer H. Steeneken ing. van Finn- mark deed dat als eerste door op te merken dat hij geen enkele visie bespeurt in de opstelling van de antennecommissie. ,,Er worden al leen mogelijkheden opgesomd met daaraan een prijskaartje. Maar over toekomstige ontwikkelingen op CAI-gebied hoor ik hier van avond niets", aldus Steeneken die overigens persoonlijk veel meer FM-radiozenders wil ontvangen maar dat nu niet kan Met toekom stige ontwikkelingen bedoelde hij de mogelijkheid van een aanslui ting op een computersysteem via de centrale antenne inrichting (tweewegsysteem) De heer J Buhler van de antennecommissie was het niet eens met hem over het ontbreken van een visie bij de commissie. Hij moest wel toegeven dat de gemeente via de CAI een groter aanbod van FM- radiozenders kan leveren. ..Maar vergeet u niet dat wij de piratenzen ders. zoals Radio Eemland. kun nen ontvangen maar de abonnees op de Leusdense CAI niet", hield Buhler de aanwezigen voor. Hij deed de merkwaardige voorspel ling dat Leusden geen CAI-signaal van Amersfoort meer afneemt, zo dra de meeste zenders via de satelliet zijn te ontvangen. Buhler: ..Als de koppeling met Amersfoort vervalt is er geen toegang meer tot computersystemen" Na wat heen-en -weer-gepraat over de al dan niet goede ontvangst op dit moment van radio en tv, kwam de vraag aan de orde of de Groenstichting niet rechtstreeks het CAI-signaal van Amersfoort kan kopen, in plaats van eventueel in zee te gaan met Leusden. De heer Buhler moest deze optimisti sche gedachte temperen met de woorden dat zoiets een kostbare zaak" zou worden, omdat er dan een kabel vanaf een ontvangststa tion in Rozendaal naar Amersfoort gelegd moet worden. ..Daarnaast", aldus Buhler, .,is voor deze werk zaamheden toestemming nodig van de gemeente die de openbare wegen beheert. U begrijpt dat we dan op enige vertraging moeten rekenen" NIET AFWACHTEN Tijdens de informatieavond manifesteerde zich een groep wijkbewoners die liever vandaag dan morgen dezelfde ontvangst mogelijkheden wil als die door Ruim honderd bewoners van de wijk Rozendaal bezochten de informatieavond van de Groenstichting vervolg op pag. 3 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Wie beslist er nu uiteindelijk over het geld dat overgebleven is na de aktiviteiten rond het 1200-jarig bestaan van Leusden? Bij het opmaken van de kas bleek er 50.000,- over te zijn. Dat bedrag is inmiddels uitgegroeid tot 78.000,-. Het geld staat nog altijd op een rekening van de gemeente Leusden. „Er zijn twee hoge mensen in de gemeente, die vinden dat we ons er niet mee moeten bemoeien", aldus een geheimzinnige Harm Offereins tijdens de vergadering van de Raadscommissie welzijn en onderwijs. Offereins is het duidelijk niet eens met de gang van zaken: „Ik ben van mening dat de gemeente raad in deze kwestie het laatste woord heeft". De direkte aanleiding tot de discussie over het batig saldo van „Stichting Leusden 1200", die in 1977 de jubileumfeesten organiseerde, was een puntje op de agenda van de commis sie welzijn waarbij een heel ander onderwerp ter sprake kwam Aan de orde kwamen de statuten van een stichting die in Leusden culturele aktivi teiten op gang moet gaan brengen. Deze stichting krijgt als startkapitaal de beschik king over de 78.000 - die is overgebleven van „Leusden 1200", althans, dat schijnt be loofd te zijn door vooraan staande mensen op het ge meentehuis. Harm Offereins (GPV/SGP) maakte maandag avond duidelijk dat hij het hele maal niet eens is met deze gang van zaken. Harm Offe- reins had oude notulen er op nagekeken en daar de bevesti ging in gevonden dat de ge meenteraad of in ieder geval het college van burgemeester en wethouders het laatste woord heeft, waar het gaat om de besteding van het niet ge ringe bedrag Uit het betoog van raadslid Offereins viel op te maken dat er eigenlijk al in 1977, bij de oprichting van de stichting Leusden 1200, fouten zijn ge maakt In de toenmalige stich tingsakte staat vermeld dat bij liquidatie van de stichting het bestuur zelf de bestemming kiest van het bedrag dat even tueel overschiet, zo wist Offe reins te vertellen. „We hadden als raad toen wat voorzichtiger moeten zijn", gaf hij toe. „We hadden toen al moeten bepa len dat de raad het laatste woord zou hebben" Het toeval wil overigens dat het bedrag dat destijds overbleef, precies het bedrag was dat als subsi die door de raad was gegeven De gemeenteraad is in 1978 overigens zelf tot de ontdek king gekomen dat er een prin cipiële fout was gemaakt, wist Offereins maandag te vertel len. CULTURELE RAAD Het bedrag dat destijds overbleef werd op een reke ning van de gemeente gezet ofwel „gestald" zoals wethou der Gijs van Woudenberg het tijdens de vergadering uitdruk te. Harm Offereins stoetha spelen. In september 1979 werd er over het bedrag gesproken in de commissie Algemene Be stuurszaken Harm Offereins had er de notulen op nagesla gen. Het batig saldo zou over gemaakt worden aan een op te richten stichting Culturele Raad Leusden, een initiatief van de drie Leusdense „servi ceclubs". „Het is absoluut onduidelijk wat er nu aan de hand is", aldus Offereins. „We zijn ge woon aan het stoethaspelen", zo hield hij wethouder Van Woudenberg voor Het GPV/ SGP-raadslid liet blijken het maar vreemd te vinden dat er nu gesproken werd over een stichting voor culturele aktivi teiten, die eigenlijk geen goed keuring behoeft van de ge meenteraad. Zo vreemd, vond Offereins het overigens ook niet. want „er wordt kennelijk verwacht dat ze om subsidie moet aankloppen bij ons", zo voorspelde Harm Offereins. GEMEENTESECRETA RIS De discussie werd maan dagavond erg verwarrend. Alle raadsleden waren het er over eens dat formeel gezien het bedrag dat de gemeente in haar bezit heeft, zijnde het batig saldo van de stichting 1200, niet aan de gemeente toebehoort. Wie er wel of niet over mag beslissen, werd ook maandag niet duidelijk „Over deze zaak bestaan uit gesproken meningen op het gemeentehuis", zo verzuchtte wethouder Van Woudenberg. Eén van de mensen die er een uitgesproken mening op na houdt is de huidige gemeente secretaris, de heer R van Gooi. Deze naam viel in het verwarrende debat. De heer Van Gooi was destijds voorzit ter van de stichting Leusden 1200. „Ik weet ook wel dat Van Gooi van mening is dat we niks met het geld te maken heb ben", zei Harm Offereins, die op zijn standpunt bleef staan dat het bedrag dat is aange groeid tot 78 000,- niet zo maar weggegeven moet wor den. „De raad moet controle houden op de besteding", zo meent het GPV/SGP-raadslid Voorzitter Van Wouden berg wist met de hele dis cussie weinig raad. „We houden het er op dat we in positieve zin gediscussieerd hebben en dat er nog wat vragen onbeantwoord zijn gebleven", zo sloot de wet houder het korte debat. Vrouwen Advies Commissie overhandigt burgemeester Rademaker verslag woongerlef onderzoek: klachten in wijk Zwanenburg pag. 3 Interview op donderdag: Joop Keur, voorzitter Gereformeerd Hervormd Jeugdberaad t.g.v. opening Jeugdhonk pag. 5 Sportnieuwspag. 6 Burgemeester J. W M Rade- maker ontving het rapport uit handen van Willeke Vlugt. Loep op Leusden pag.7 Veel bezoekers brei- modeshow De Korf pag. 7 Service-paginapag. 8 DOKTERSDIENST: 941210 LEUSDEN - De raadscommis sie financiën gaat van gedachten wisselen over het rioolrecht dat sinds dit jaar weer in Leusden wordt geheven. Een discussie over dit onderwerp was door wethouder Fons Ummels (finan ciën) toegezegd in de raadsver gadering van juni jongstleden. Hij deed die toezegging na een opmerking van PvdA-raadslid Corri Verduin die zich afvroeg of Leusden van huurders van wo ningen wel rioolrecht kon vra gen. Er lag, volgens Verduin, een uitspraak van de Hoge Raad (het hoogst rechtsprekende college) waardoor een en ander dubieus kon zijn. Achteraf bleek de be treffende uitspraak van de Hoge Raad niet van toepassing te zijn op Leusden. Het rioolrecht in onze gemeente werd dit jaar in gevoerd onder gelijktijdige ver laging van de onroerend goed- belasting. Toch zijn er veel men sen niet over te spreken, omdat in bepaalde gevallen de totale aanslag (og-belasting plus riool recht) hoger uitvalt dan in 1983. Behalve een discussie over het rioolrecht staat er voor de raads commissie maandag 10 september vanaf 20.00 uur in het gemeente huis verder op de agenda: 1. Opening en inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders; 2. Mededelingen; 3. Vaststelling verslag van de openbare vergadering dd. 20 augustus 1984; 4 Rioolrecht 1984, 5. Aankoop grond in de Horst van de heer De Ruiter; 6. Verkoop grond in Paarden- maat, 7 Verkoop grond aan de Ha- mersveldseweg aan B. van Middelaar, 8. Verkoop grond in Claverenblad Wildenburg aan bouwbedrijf Achterveld; 9. Verkoop grond in Claverenblad/Wildenburg aan bouwbedrijf Van Galen; 10. Kredietaanvraag riolering Wa terloo; 11 Nadere vaststelling exploitatie-vergoeding 1982 ten behoeve van de Protes tants Christelijke lagere school „Loysden" te Leusden-zuid; 12. Diverse onderwijsvoorzienin gen ex artikel 50 Kleuteronder wijswet en ex artikel 72 Lager- onderwijswet; 13. Extra krediet ten behoeve van openbare lagere school „De Wegwijzer"; 14 Eigen bijdrage Blijhof, 15. Uitvoering van de Beschikking Geldelijke Steun Huisvesting Gehandicapten, 16. Rondvraag en sluiting. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het jongerencen trum 'de Til' kreeg zondagmid dag niet erg veel jongeren bin nen haar deuren. Jongeren ga ven er duidelijk de voorkeur aan om zich elders te verpozen. De 'Open Dag' die het jongeren centrum had georganiseerd kan dan ook niet succesvol ge noemd worden. Nu was het ook niet zo dat het jongerencentrum spectaculaire nieuwe zaken had aan te kondi gen. Een blik op het jaarpro gramma laat zien dat vrijwel al les bij het oude blijft. Soos- avonden, tieneravonden, disco middagen, kaartavonden ne men hun vaste plaats in op de agenda van het jongerencen trum. Bezoekers die zondagmiddag toch een bezoekje brachten aan het jongerencentrum konden via fraaie affiches kennis nemen van de vele aktiviteiten die 'de Til' ook dit jaar weer op het programma heeft staan. Voor alle bezoekers lag er verder een mooi uitgevoerd programma klaar, zodat men thuis alles nog eens op zijn ge mak kan nalezen De open dag werd muzikaal omlijst door een accordeonist. In ieder geval werd zondagmid dag duidelijk dat 'de Til' weer he lemaal klaar is om ook in het nieuwe seizoen grote groepen jongeren te ontvangen. Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Russisch, Nederlands 2 tot 4 weken lnl.033-/'2yuy/' PANNEKOEKEN- RESTAURANT „T JAGERSHUYS" voor de lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeist-Tel. 03404-13013 Geopend: di. t/m zo., van 12.00-20.00 uur. Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1