AC noteert veel klachten ver huizen in Zwanenburg Voor f 158,- per jaar kan Groenstichting zelfde CAI- pakket als gemeente leveren emixed" wonen bevalt iedereen goed fonen in [eusden ivalt inge ivolking Zwanenburg Boos en verdrietig over ingezonden brief leusder krmt Rademaker valt uit naar VAC Dicht bebouwen kan best, maar dan wel met goede woningen plaatselijk nieuws Kommentaar DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 (Van een onzer verslaggevers) USDEN - De bewoners van de huizen in de wijk tenburg hebben nogal wat klachten over hun woningen, wonen in een wijk met gezinnen, bejaarden en jongeren elkaar bevalt iedereen prima. Over het groen in de wijk is een zeer te spreken, maar het ontbreekt in de wijk aan oende speelruimte. zijn enkele conclusies uit /oongeriefonderzoek, dat Vrouwenadviescommissie de woningbouw (VAC) in nan dit jaar heeft gehouden vanenburg. De VAC, een sorgaan van het gemeente- heeft de onderzoeksre den dinsdagmorgen jongst- aangeboden aan burge- mr. J. W. M. Rademaker. VAC. die zich ten doel stelt imens de toekomstige bewo- de ruimst mogelijke zin mee ken en te praten met alle [kenen in woningbouwproce- I doet regelmatig woongerief- oeken Daarbij worden door igers vragenlijsten voorge- ian bewoners van bepaalde in oi typen woningen De VAC mening, dat de gegevens, deze enquêtes opleveren bruik- ar zijn voor toekomstige plannen lemeente Leusden en elders trekking tot de woningbouw woonomgeving, pril trokken 25 vrijwilligers V/anenburg. Deze wijk is een leel van de Tweede Fase en wordt omsloten door de Burg. Van der Postlaan, Smoussesteeg. Munnikepad en Clarenburq. Er staan in Zwanenburg 299 huizen, die allemaal in 1981 en 1982 wer den opgeleverd Typerend voor de wijk is de dichte bebouwing (58 woningen per hectare netto), het grote aantal woningwetwoningen en de gemêleerde bevolkingssa menstelling In Zwanenburg staan namelijk niet alleen eengezinswo ningen (koop en huur), maar bevin den zich ook een aantal kleinere woningen voor bejaarden. Boven dien staat er langs Clarenburg een groot woongebouw met HAT- eenheden (woonruimte voor éen- en tweepersoonshuishoudens), waarin voornamelijk studenten en werkende jongeren wonen. In to taal staan er in Zwanenburg 299 woningen, te weten 77 premie koopwoningen, 160 huurwoningen en 62 HAT-eenheden. De vrijwilli gers van de VAC ondervroegen de bewoners van 51 premiekoopwo ningen, 128 huurwoningen en 21 HATs. Evenals bij voorgaande on derzoeken verkregen de vrouwen i een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De bewo- rs van Zwanenburg zijn er het algemeen tevre- ii over het wonen in usden. Van de 186 door VAC geënquêteerde «oners gaven er op de lag „Hoe bevalt het in Leusden?" 153 een posi tief antwoord. „Prima", „Rustig" en „goed" zei den de meesten, terwijl 26 mensen het maar matig tot slecht beviel. Zes on dervraagden vonden het wonen in Leusden duur. Uit de onderzoeksre sultaten van de VAC valt verder op te maken dat de bevolking van Zwanen burg jong is. De gemid delde leeftijd van de vol wassenen is er 37 jaar, waarbij de helft tussen 21 en 30 jaar is. De gemiddel de leeftijd van de kinde ren is 6,9 jaar. De hoekwo ningen bij de huurhuizen zijn speciaal bestemd voor ouderen. De gemid delde leeftijd van de be woners van deze huizen bedraagt 69 jaar. Het gemiddeld aantal bewoners per woning be draagt in Zwanenburg 2,2. afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en donderdag. iooïdredakteur: A jMnix Kreyns ebrl paktie: Jjdewina de Boer jspar van Loo pering kopij en advertenties: [het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur pktie en administratie: Leusder Krant. Rozendaallaan 9 Leusden-Centrum Op Bagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot uur Telefoon 033-941495 pnementsgeld: 60 per jaar, J80 per half jaar |15 per kwartaal ami phten bezorging: Bbonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond J uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag |n 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u pkt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- P1 toestel 44 Bestellen fotos: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v BDU bv te Barneveld, met elijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, -J Ina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per BI knplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 tv cm). 155 kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, *~ien-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- u de gewenste foto('s) thuis. [-EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- enkombinatie te Barneveld. van de VAC ook nu weer alle medewerking van de wijkbewo ners. Zij informeerden bij de bewo ners zowel naar hun mening over het huis als hun bevindingen over de woonomgeving. ERGERNIS De gedetailleerde vraagstelling naar de kwaliteit van de huizen heeft een lijst van klachten en bemerkingen opgeleverd. Zowel de eigenaren van de koopwonin gen als de bewoners van de huur woningen zijn op veel punten niet tevreden over hun huis Een aantal van de bemerkingen: - 35% van de bewoners is niet tevreden over de beschutting van de entree van hun woning tegen wind en regen - 46% is niet tevreden over de mogelijkheid tot het binnenko men van de woning met kinder wagen of rolstoel Met de plaats van radio, televisie en telefoon - waar de bewoners weinig of niets aan kunnen ver anderen - is lang niet iedereen gelukkig. 39% van de bewoners van de huurwoningen klaagt over het feit dat de keuken niet voldoende geventileerd kan worden In de huurwoningen hebben toi let en badkamer geen ramen 41% van de bewoners klaagt over de douche-ventilatie en 35% over de toiletventilatie Tweederde van de bewoners mist een tweede toilet in de doucheruimte. De meeste mensen vinden de uitklapramen op de slaapkamers niet praktisch. 57% van de gezinnen met kinde ren is niet tevreden over de bergruimtes in het huis. De buitenbergingen zijn een bron van ergernis. Te klein voor 65% van de gezinnen met kinde ren. Bovendien zeer slecht ge ventileerd 75% van de bewo ners - zowel van koop- als van huurhuizen - constateert voch tigheid en schimmel in de ber ging. Er komt onvoldoende dag licht in en driekwart van de on dervraagden ervaart het ontbre ken van een stopcontact en ver lichting in de berging als een gemis. Bij 45% van de bewoners valt de hoogte van de energierekening tegen. 26% vindt de geluidsisolatie van de vertrekken onderling niet goed. 36% vindt de geluidsisolatie ten opzichte van aangrenzende panden niet goed 31% kampt met de gebrekkige kwaliteit van het hang- en sluit werk. SPEELGELEGENHEID In het algemeen is men redelijk positief over de woonomgeving, zij het dat de speelmogelijkheden voor kinderen zeer te wensen over laten. Op de vraag of er voldoende speelgelegenheid voor de kinderen is zegt een meerderheid van de bewoners luid en duidelijk nee. Met name de oudere kinderen komen in Zwanenburg niet aan hun trekken, waarbij vooral het ontbreken van een fatsoenlijk trapveldje als een groot gemis ervaren wordt. Over de situering van de wel aanwezige speelplaatsjes zijn de meningen duidelijk verdeeld. Sommige bewo ners zijn daar heel tevreden over. ten/vijl andere de combinatie van speelplek en parkeerplaats onge lukkig vinden. Over ligging en aan tal van de parkeerplaatsen is een overgrote meerderheid van de Zwanenburgers weer wel heel te vreden, Dalzelfde geldt voor het openbaar groen in de wijk, waarvan zowel het karakter als de verzor ging de meeste bewoners tevreden stelt. Zeer te spreken is iedereen over de ligging van de woning ten opzichte van scholen, winkels en andere voorzieningen Ook de be reikbaarheid met het openbaar ver voer vindt iedereen uitstekend Opvallend tenslotte is dat een ruime meerderheid van de Zwa nenburgers geen problemen heeft met de hoge woningdicht heid in de wijk. In Zwanenburg wonen veel mensen op een be trekkelijk kleine ruimte, maar slechts 29% van de ondervraag den beoordeelt die situatie als niet gunstig. Het „gemixed" wo nen bevalt iedereen prima. Zo wel de leden van gezinnen als de jongeren als de bejaarden zeg gen het als positief te ervaren in zo'n gemengde wijk te wonen. Die vraag werd door 90% van de geënquêteerden in ieder geval positief beantwoord. (van onze verslaggeefster) LEUSDEN - „Over uitlatin gen van de Vrouwen Advies Commissie in de krant voel ik me deels verdrietig en deels boos. Ik voel mij per soonlijk aangevallen op wat ik tijdens het Kroonberoep bij de Raad van State gezegd heb over de aanwijzing van de Schoolsteegbosjes tot beschermd natuurgebied." Dit zei burgemeester Ra demaker tijdens de presen tatie in het gemeentehuis maandagmorgen van het verslag van het woongerief- onderzoek in de wijk Zwa nenburg dat het VAC gehou den had. Tijdens deze pre sentatie waren enkele leden van het VAC aanwezig als mede een tiental vrijwillig sters. Wat een feestelijke bij eenkomst had zullen wor den, waarbij de burgervader het eerste exemplaar over handigd werd, kreeg met de ze uitspraak een onverwach te wending. De aanleiding tot deze fel le uitlating van de burge meester was een ingezon den brief van de Vrouwen Advies Commissie naar de krant over uitspraken van de burgemeester bij het beroep tegen de aanwijzing van de Schoolsteegbosjes tot na tuurmonument. De VAC hoort de grieven van de burgemeester aan. Vrijdag 10 augustus werden bij de Raad van State in Den Haag de bezwaren behandeld die zijn ingediend tegen deze aanwijzing door de staatssecretaris van CRM, eind september 1981. Zowel Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht als de gemeente Leusden als een aantal boeren gingen bij de Kroon in beroep omdat de beschik king in strijd zou zijn met het ontwerp-struktuurplan voor dit gebied. Burgemeester Rademaker liet tijdens dit beroep namens de hele bevolking - althans zo stond het vermeld in de kranten - weten het oneens te zijn met de plannen van CRM. Op het omstreden gebied was huizen bouw gepland. Namens de VAC, dat een advies commis sie is van het gemeentebestuur, werd toen door twee leden van het bestuur gereageerd middels een ingezon den brief waarin getwijfeld werd aan de juistheid van de burgemeester namens heel Leusden te spreken. De vraag van de VAC was: „Wil de bevolking van Leusden inderdaad, zoals de burgervader stelde, dat er bebouwing komt in het gebied van de Langesteeg en langs de Hamersveldseweg, waardoor onder andere de School steegbosjes als natuurmonument bedreigd worden?" De schrijfsters van de ingezonden breif meenden dat de meningen hierover in de gemeenteraad sterk verdeeld zijn. Deze woorden waren de burgemeester in het ver keerde keelgat geschoten. „Ik voel me in deze brief persoonlijk aangevallen. Ik denk dat het gepast was geweest als wij over dit punt van te voren een kort onderhoud hadden gehad." De vrouwen die aanwezig waren in de kantine van het gemeentehuis waren na de presentatie van het woonge- riefverslag - waar burgemeester Rademaker zich overi gens vol lof over had uitgesproken - enigszins verbij sterd. Enkele aanwezigen lieten achteraf weten er niets van te begrijpen. Zij waren namelijk als vrijwilligster ingeschakeld bij het onderzoek en hadden dus niets van doen gehad met de kwestie van de VAC rond de Schoolsteegbosjes. De VAC reageerde op de woorden van de burgemeester met de opvatting dat het ingezonden stuk niet als persoonlijk opgevat diende te worden. „Dt het VAC dwars tegen de plannen als in de struktuurnota uitgelegd ingaat en wat dat betreft niet parallel loopt met de opvattingen van de gemeenteraad, werkt op mijn gemoed," liet Rademaker weten. De Vrouwen Advies Commissie achtte het juist om aan te geven dat ze toendertijd afwijzend geadviseerd had op de plannen voor bebouwing. „We zijn als VAC lid van de landelijke organisatie en houden ons zodanig bezig met struktuurplannen; we bekijken die en reageren daarop middels een onderzoek." Na de ingezonden brief in de Krant van 14 augustus stroomden er talloze reakties bij de VAC binnen. Een selektie van die brieven werd gepubliceerd in de krant van 28 augustus. „De reakties toonden aan dat de VAC op de goede weg is en laat zien dat niet heel Leusden de Schoolsteegbosjes wil laten bebouwen," aldus de vrou wen van de VAC. „Daarom beschouwen we deze zaak nu als afgedaan." vervolg van voorpagina de gemeentelijke CAI worden geleverd. In de eerste plaats om dat gevreesd wordt dat bij een afwachtende houding (voorlopig handhaven huidig systeem) de Groenstichting „achter de kar aanloopt". In de tweede plaats gaat het hen om een betere kwa liteit en kwantiteit van het zen derpakket. De heer E. Beitler van Calbrie: „Renovatie van het hui dige antennesysteem is hard no dig. De tv-beelden zijn in mijn ogen niet best. Degenen die dat onkennen hebben zeker nog nooit een optimaal beeld gezien. Ik wil ook onder de aandacht brengen dat we nu vijf tv- zenders en twee radiozenders, Hilversum 2 en 5. missen. Ik mis ze in ieder geval. En dat voor maar slechts zes zakjes patat per maand (een abonnement op de Leusdense CAI kost circa 13 gulden per maand, red.)", aldus Beitler. De heer Buhler van de antenne commissie probeerde het een en ander af te zwakken door op te merken dat het missen van de BRT. RTB en NDR nogal meevalt Buhler BRT 1 en BRT 2 zenden vaak gelijktijdig hetzelfde program ma uit en dat is dan ook nog vaak een herhaling van het Nederlandse tv-aanbod. De NDR doet in de zomer samen met de WDR. De kwaliteit van het beeld is trouwens niet zo best. Wat we alleen missen is „Sky Channel". Bestuurslid van de Groenstichting, de heer J van Loon, liet weten dat satelliet-tv niet tot de onmogelijkheden in Rozen- daal behoort. .,Ook dat kan goedkoper, als we even wachten, dan de prijs die de gemeente heeft moeten betalen. Ik wil benadruk ken dat de Groenstichting zelfstan dig kan werken, nu en in de toe komst En dat is een goede zaak prijsmatig en kwalitatief gezien' meende bestuurslid Van Loon. HOE VERDER Omdat de avond uitsluitend een informatief karakter had, konden en werden er geen besluiten geno men over wat er op CAI-gebied gaat gebeuren in de toekomst in Rozendaal Het bestuur van de Groenstichting kiest voor een af wachtende houding om te zijner tijd up to date toe te slaan. Duidelijk werd ook, dat als er een nieuw systeem moet worden aangelegd m de Eurowoningen-wijk dat bin nen een half jaar na het nemen van het besluit kan geschieden. De Groenstichting zegde dinsdag avond toe zich te gaan beraden over de opmerkingen gemaakt tij dens de informatieve bijeenkomst Maar besluiten kunnen alleen de 476 eigenaren van de woningen", aldus de heer C. Sloot van de antennecommissie en penning meester van de stichting. Of er een nieuwe enquête onder de wijkbe woners wordt gehouden, kon het bestuur nog niet toezeggen aan enkele wijkbewoners die daar om vroegen. Vorig jaar reageerden 156 Rozendalers op een vraagon- derzoek van de Groenstichting. Ruim negentig procent van hen koos toen voor handhaving van het huidige antennesysteem. door Marnix Kreyns „IK HEB inmiddels het een en ander gehoord. Kleine praktische dingen. Bijvoorbeeld dat je door de construc tie van de ramen de dekens niet kunt buiten hangen. Ik wil dat niet bagatelliseren. Twintig van zulke dingen en je hebt een ondeugdelijkhuis." Dat zei, anderhalf jaar geleden in een interview met de Leusder Krant, de Rotterdamse architect Aart van Til burg. Hij is ontwerper van de woningwetwoningen, die de Woningstichting Leusden verhuurt in de wijk Zwanen burg. Die huizen zijn, tesamen met de daar gebouwde premiekoopwoningen, onderwerp geweest van een zo geheten woongeriefonderzoek van de Vrouwenadvies commissie voor de woningbouw (VAC). De uitkomsten van dat onderzoek, waaraan een groot aantal Zwanen burgers heeft meegewerkt, vallen voor wat betreft de kwaliteit van de huizen bepaald niet mee. Of er twintig ongeriefelijkheden per woning zijn geconstateerd - en de woningen volgens de maatstaven van Van Tilburg dus ondeugdelijk zijn - valt niet te zeggen. Maar er schort wel het een en ander aan die huizen. Het begint al met de entree van de huizen, die vaak onvoldoende beschut is tegen wind en regen. Wie met een kinderwagen of een rolstoel het huis binnen wil, raakt nogal eens in de problemen. En wie eenmaal binnen is, zit met het probleem dat in de kleine halletjes eigenlijk geen plaats is voor een kinderwagen. De ventilatie is op veel plaatsen ondeugdelijk. De Woning stichting schijnt daar inmiddels iets aan hebben probe ren te verbeteren, maar het blijft klungelen in veel van de badkamers zonder ramen. Ook op het toilet is het in verband met onvoldoende ventilatie niet prettig toeven, terwijl de gehorigheid van zo'n prive-vertrek bij uitstek ook ontzettend hinderlijk is. Datzelfde geldt voor het ontbreken van voldoende bergruimte. Vooral mensen met kinderen - en daar zijn eengezinswoningen toch ook voor bedoeld - raken in de problemen. Wie wel eens geprobeerd heeft vier fietsen in een buitenberging van zo'n van Tilburg-woning te per sen, weet wat voor ergerniswekkende operatie dat is. Als zo'n ruimte dan ook nog een dermate vochtig is, dat er hier en daar schimmel op de muren verschijnt, is er opnieuw een factor, die het woongenot nadelig beïn vloedt. We hoeven niet alles op te sommen, wat er in het VAC-rapport over de woningen in Zwanenburg staat. Duidelijk is, dat die woningen twee jaar na oplevering al niet te best zijn. Terwijl de huurders van eensgezinswo ningen er wel bedragen van tussen 500-en/ 600,-per maand voor moeten betalen en dan ook nog eens geconfronteerd worden met tegenvallende energiereke ningen. In het hierboven reeds aangehaalde interview zei Aart van Tilburg het zelf „Het basisprobleem is dat we niet in staat zijn een betaalbaar huis te bouwen." En het gevolg is dat er op alle mogelijke en onmogelijke manieren geknepen wordt om de kosten te drukken met de bedroevende resultaten van dien. Gelukkig staan er in het VAC-rapport ook leukere dingen. Bijvoorbeeld dat de Zwanenburgers best te spreken zijn over de wijk waarin zij wonen. Goed. er moet het een en ander verbeterd worden aan de speelmogelijk heden, maar inrichting en onderhoud van het openbaar groen kan eenieders goedkeuring wegdragen. Wonen in wijk, waarvan de bevolking zeer gemengd is samenge steld, blijkt de meeste mensen ook prima te bevallen. Dus de opzet om oudere en jongere mensen, gezinnen met kidneren en alleenstaanden door elkaar in één buurt te laten wonen is goed uit de verf gekomen. En - last but not least - de dichte bebouwing van de wijk is voor een ruime meerderheid van de bewoners geen probleem. Dat laatste is een gegeven, waar de Leusdense politiek nog maar eens goed naar moet kijken. Wellicht - het is maar een suggestie - valt al te hoge hoogbouw te voorkomen, wanneer in een goede lay out meer wonin gen per hectare worden neergezet dan tot nog toe gepland is. De bewoners, zoals in Zwanenburg, lijken er in ieder geval niet erg mee te zitten. En in een toekomst waarin ruimte een nog groter probleem gaat worden dan het nu al is, moet het gebruik er van nog beter overwogen worden dan nu al gebeurt. Het is te hopen dat dit rapport van de VAC niet in de een of andere burola aan 't Erf verdwijnt. Maar dat gemeente, woningstichting en andere betrokkenen er lering uit trekken. Die zou dan kunnen zijn dat dicht bebouwen best kan, maar dan wel met goede woningen. - Architect Aart van Tilburg:Twintig van zulke dingen en je hebt een ondeugdelijk huis

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3