„Jeugdhonk moet jongeren samenbr kerl eng k ei ren" Programma De kerk van nu is voor de meeste jongeren een saaie aangelegenheid" leusd en kron 5I Joop Keur, voorzitter Gereformeerd- Hervormd Jeugdberaad Geen krant ontvangen? Wekelijkse aktiviteiten DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 interview door Frits van Breda rermorgen (zaterdag) wordt aan de ersveldseweg, vlakbij de historische boerderij 't verenblad, een nieuw jeugd- en jongerencentrum jend. Het gaat hier om een centrum dat tot stand m in nauwe samenwerking tussen de Hervormde en «formeerde kerken van Leusden. Voor de Leusder it was dit aanleiding om eens een gesprek te hebben de voorzitter van het Gereformeerd-Hervormd jdberaad, de 38-jarige Joop Keur. op Keur is werkzaam bij het CNV in Doorn, ederde deel van zijn werkzaamheden wordt in ag genomen door het begeleiden van •rnemingsraden. Het overige deel van zijn werk aat uit allerlei bondsaktiviteiten. Joop Keur voelt erg verbonden met het kerkelijk jeugdwerk in erland en speciaal dat in Leusden. In het gesprek dat iet Joop Keur hadden werd duidelijk dat we te en hadden met een man die er alles aan wil doen de dweer naar de kerk te krijgen. ,,De leegloop die we leemaken is niet ten onrechte", zo meent de •zitter van het Gereformeerd-Hervormd jdberaad in Leusden. LEUSDEN - Uit het gesprek dat we met Joop Keur hadden werd duidelijk dat er nogal het één en ander is veranderd in Leusden waar het gaat om het kerkelijk jeugdwerk bin nen de gereformeerde en her vormde kerk. „Tot twee jaar geleden kenden we eigenlijk twee instanties binnen de ge reformeerde en hervormde kerk die zich met de jeugd bezig hielden", zo legt Joop Keur uit. „We kenden in beide kerken het zogenaamde jeugdpastoraal. Je moet daarbij denken aan bijvoor beeld „kindernevendien- sten". De ouders wonen de gewone kerkdienst bij en de kinderen krijgen in een apar te ruimte over hetzelfde on derwerp in hun eigen taal uitleg over hetgeen in de ou- derenpreek behandeld wordt. Bij het jeugdpastoraat moet je ook denken aan de echte jeugddiensten voor jongeren. Pastoraat is eigen lijk een erg wijds begrip. Het gaat niet alleem om het hel pen van jongeren met hun geloofsbeleving maar ook om het organiseren van ge spreksgroepen voor jonge ren. Het accent komt steeds meer te liggen op hulp aan jongeren die in de knoei zit ten. Denk maar eens aan de grote werkloosheid onder jongeren en alle problemen die dat met zich meebrengt. Naast het jeugdpastoraat kenden we dan ook nog het andere jeugdwerk zoals dat bedreven werd in een schuur van boerderij 't Claeveren- blad. Dat jeugdwerk was ge bundeld in de Gereformeerd Hervormde Jeugdraad". Wat er nu precies veran derd is binnen het kerkelijk jeugdwerk is met een paar woorden uitgelegd. „Er was duidelijk een zekere behoefte aan een bundelingsplaats waar alle kerkelijk jeugdwerk onder ressorteerde. Tot twee jaar geleden holde iedereen langs elkaar heen", is de con statering van Joop Keur. „We hebben nu het pastoraal jeugdwerk en de andere vorm van jeugdwerk gebundeld in het Gereformeerd Hervormd Jeugdberaad. Van dat Jeugd- beraad ben ik de voorzitter", zo legt Joop Keur uit. „Wie nemen er aan dal |eugdbe- raad deel is een voor de hand liggende vraag. Keur „Het gaat om de Hervormde gemeentes in Leusden-centrum en Leusden- Zuid en de Gereformeerde kerk van Leusden. De beide kerkge nootschappen maken gebruik van de dorpskerk in Leusden-Zuid en de Marcuskerk in 't centrum. De ge reformeerde kerk in Leusden is een erg jonge gemeente. Zij dateert van 1974 De gereformeerde kerk heeft nooit de behoefte gehad om een eigen gebouw te stichten Vanaf het begin maakt de gereformeerde kerk gebruik van de gebouwen van de Hervormde kerk Om alle ver warring te voorkomen: als we het over de gereformeerde kerk heb ben. praten we over de zogenaam de Synodale gereformeerde kerk Het is dezelfde kerk die in Leusden haar Dienstencentrum heeft Geeft de samenwerking tussen eugdnonK aan de Hamersveldseweg l Het Jeugdhonk van het Gereformeerd-Hervormd Jeugdraad Bordt zaterdag 8 september op feestelijke wijze in gebruik geno- !men. Om 14.00 uur wordt het startsein gegeven voor een feestweek, aarm tal van aktiviteiten plaats zullen vinden. Het jeugdhonk is ïvestigd op het adres Hamersveldseweg 100, in de direkte ngeving van de gerestaureerde boerderij 't Claeverenblad. ?t complete programma ziet er als volgt uit: iterdag 8 september 1.00 uur: Opening door de voorzitter van het Jeugdberaad, Joop Keur Na opening wordt er een grote kinderspelmiddag gehouden. Omdat in er van uitgaat dat het Jeugdhonk te klein is om iedereen te itvangen wordt er naast het jongerencentrum een grote tent ^plaatst. ).00 uur: Open avond voor iedereen. Jong en oud is welkom. Er wordt op de vond een aanzetje gegeven voor de nieuwe soos. Zondag 9 september 11.30 uur: Na de kerkdienst van half elf wordt er voor de tweede keer ,,open is gehouden. In ieder geval staat voor alle bezoekers de koffie tar [5.00 uur: In het nieuwe jeugdhonk zal voor de eerste keer een jeugddienst ihouden worden. De initiatiefnemers wijzen er op dat in verband iet de beschikbare ruimte alleen plaats is voor de jeugd. Ouderen jn deze keer niet zo erg welkom. 'insdag 11 september J8.30 uur: Voor de kleintjes is er een professionele poppenspeler aangetrok ken De poppenkastvoorstelling is bedoeld voor de jeugd van 8 tot J0 jaar Voensdag 12 september '0.00 uur: De Gospelgroup Reformation" houdt een ,,open avondHet oor bestaat al meer dan 10 jaar. Het gaat hier om een koor dat ooral uit jongeren bestaat 'onderdag 13 september I9.00 uur: Voor de jeugd van 9 tot 13 jaar komt er een goochelaar. Tussen de erschillende trucs door zal er voor alle bezoekers een extra errassing zijn. rijdag 14 september 9.30 uur: De eerste tienersoosavond in het nieuwe jeugdhonk. Voor de 'ugd van 13 tot 16 jaar wordt er een spannende film vertoond, aterdag 15 september 0.00 uur: De eerste soosavond voor de jeugd vanaf 16 jaar De soosavond lart met een niet met name genoemde ..speciale attractie' ondag 16 september 0.30 uur: De feestweek wordt afgesloten met een speciale jeugddienst in de Warcuskerk. Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Maandag: 18.30-20.00 uur. Meisjesklup voor de leef tijd 8 en 9 jaar. Dinsdag: 19.00-20.30 uur. Meisjesklup voor de leef tijd 10 t/m 12 jaar. Woensdag: 18.30-20.00 uur. Jongensklup voor de leef tijd 8 en 9 jaar. Woensdag: 20.30-22.30 uur. Repetitie gospelgroup „Reformation". Donderdag: 19.30-21.00 uur. Tienerklup voor jongens en meisjes van 13 t/m 15 jaar. Vrijdag: 19.00-20.30 uur. Jongensklup voor de leef tijd 10 t/m 12 jaar. Zaterdag: 20.00-24.00 uur. Soosavond voor jongens en meisjes vanaf 16 jaar. Bij voldoende deelname worden de volgende klups op de woensdagmiddag ge start: 14.15-15.30 uur: jongens en meisjes 6 en 7 jaar. 16.00-17.15 uur: jongens en meisjes 8 en 9 jaar. Op maandagavond wordt de volgende klup in 't Trefpunt in Leusden-Zuid gehouden: 18.30-20.00 uur: jongens en meisjes van 10 t/m 12 jaar. Voor inlichtingen over de klups even bellen met Piet Renkema, tel. 940714. Twee weken geleden werd de laatste hand aan het interieur gelegd. deren in de leeftijdsgroep van 8-13 jaar die aan het clubwerk deelne men. We kunnen gelukkig ook be schikken over een leidersgroep van zo n 20 man Als het gebouw er eenmaal staat gaan we ook probe ren om tienerwerk van de grond te krijgen Er is nu al een groep jongeren tot 16 jaar die zo n groep van de grond willen tillen. Voor de nog ouderen denken we echt aan een soosachtig gebeuren. Na de opening van zaterdag gaan we daar ons hoofd over buigen We hebben al een aantal enthousiaste mensen die mee willen werken om een soos te starten Geluidsoverlast Als er één ding is dat de initiatief nemers niet willen dan is het over last veroorzaken voor de buurt ..Geluidsoverlast zullen we koste wat het kost binnen de perken houden", garandeert voorzitter Keur. ,,Ook willen we geen knallen de toestanden rond het gebouw Problemen zullen we overigens zelf moeten oplossen omdat we niet kunnen beschikken over een beheerder Voor het beheer van het gebouw is er een beheerscom missie kerkelijke gebouwen. De exploitatie van het gebouw is een zaak voor de beide kerken geza menlijk Met de werkgroep Tussen- Tijds, die ook gebruik gaat maken van het gebouw, zullen goede af spraken qemaakt moeten worden Om problemen in een later stadium te voorkomen hebben we al een gebruikersreglement opgesteld „De opening van het jeugd honk vindt zaterdag 8 sep tember plaats. „De hele ope ning wordt vooral een zaak van de jeugd aldus Joop Keur. „Van 13.00 - 14.00 uur ontvangen we kerkelijke en gemeentelijke autoriteiten. De officiële toespraakjes vin den in dat uur plaats. De rest van de middag is dan geheel voor de jeugd. Belangstellen den zijn trouwens zaterdag middag welkom om een kijkje te komen nemen in het ge bouw". twee verschillende kerken geen aanleiding tot problemen 9 ,,Je kunt wel zeggen dat er spra ke is van een spanningsveld tussen de twee kerken", geeft Joop Keur toe. Zelf is Joop Keur afkomstig uit de gereformeerde kerk. Problemen blijken echter in de meeste geval len wel op te lossen. ..Als we al eens problemen hebben komen die niet omdat we persoonlijk over zaken verschillend denken De ker kelijke organisatie is er vaak de schuld van dat zaken niet zo lopen als we graag zouden willen", aldus de voorzitter van het Jeugdberaad Leegloop Is er eigenlijk wel behoefte aan kerkelijk jeugdwerk in Leusden7 Joop Keur gaat wat rechter over eind zitten. Het antwoord op de vraag heeft hij ook in eigen kring al vele malen gegeven. Kerkelijke au toriteiten heeft hij al via rapporten op de hoogte gebracht van zijn mening over kerk en jeugd. ,,Er is binnen onze kerken een enorme leegloop van de jeugd", zo begint Joop Keur zijn betoog. ,,Die leegloop is niet geheel ten onrech te, als ik het bekijk vanuit de jeugd. Dat wil echter niet zeggen dat er geen behoefte is aan een geloofs beleving bij de jeugd. Elke keer weer blijkt er „iets" te ontstaan als er jeugd bijeen komt De kerk van nu is voor de meeste jongeren saaie aangelegenheid. De kerk is vervelend, zo zeggen de jongeren Inderdaad staat de kerk van van daag haaks op de belevingswereld van de jongeren, de echtheid ont breektaldus de visie van Joop Keur op de kerk waar hij zelf deel van uit maakt. Als het aan de voorzitter van het Jeugdberaad ligt gaat er in Leusden het één en ander veranderen. Het jeugdhonk dat aanstaande zaterdag geopend wordt moet een belangrijke rol gaan spelen waar het gaat om het samenbrengen van kerk en jeugd. Timmerclubje Het jeugdwerk zoals we dat nu kennen in de Gereformeerde en Hervormde kerk is al ruim tien jaar geleden van start gegaan De basis was een timmerclubje dat opge richt werd vanuit de Hervormde kerk in Leusden-Zuid Uiteindelijk kreeg het jeugdwerk de beschik king over een schuur bij de toen nog vervallen boerderij 't Claeve- Joop Keur steentje bijgedragen. Omdat TussenTijds gebruik gaat maken van het jeugdhonk heeft de Her vormde diakonie ook nog eens 60.000 - extra bijgedragen. De rest van het geld is via allerlei akties binnengekomen. Een rommelmarkt heeft bijvoorbeeld 30.000- opgebracht. Een aktie waarbij we gewone bakstenen, voorzien van een wikkel, ver kochten leverde nog eens zo n bedrag op. Als ik praat over de rest van het geld heb ik het nog niet gehad over de ruim hon derdduizend gulden die elke kerk afzonderlijk op tafel heeft gelegd voor het tot stand komen van het jeugdhonk. Je kunt je voorstellen dat de leden van de kerken steeds op de hoogte zijn gehouden van de ontwikkelin gen. Ook zijn zij steeds om ad vies gevraagd. Het ging tenslotte vooral om hun geld", aldus Joop Keur. Geen ellende Wat gaat er zoal gebeuren in het nieuwe jeugdhonk? Voorlopig richten we ons vooral op de jeugd en jongeren uit onze eigen geledingen. We gaan er van uit dat we geen sores willen heb ben. Ellende moeten we niet bin nen de deur halen We zullen bijvoorbeeld niet open zijn op tijd stippen dat de jongerencentra ,,de Geut" of ,,de Til" dicht zijn. Verder moet de club het helemaal zeil regelen We hebben nu eenmaal geen geld om een beroepskracht te kunnen betalen. Je moet trouwens niet denken aan erg grootschalige aktiviteiten binnen het jeugdhonk Het hele gebouw is geschikt voor maximaal 75 mensen. De bedoeling is dat het jeugd honk een soort aanloopcentrum voor jongeren wordt, waar men een kopje koffie kan drinken of een drankje kan nuttigen. Het jeugd honk zal trouwens ook gebruikt worden voor het houden van jeugd diensten. We denken daarbij aan een soort jeugdkapel voor 12 tot 16-jarigen Een belangrijke plaats, zeker in het begin, zullen de diver se jeugdclubs innemen. Op dit ogenblik zijn er ruim honderd kin- r-y&'.t renblad. Overigens was de schuur zelf ook niet helemaal puntgaaf, weet Joop Keur uit oude notulen ,,AI 10 jaar geleden was er sprake van dat de schuur van 't Claeveren blad een tijdelijke aangelegenheid zou zijn Daarna is er van tijd tot tijd wel over gesproken wat men moest gaan doen Besluiten vielen er echter niet. Toch was de toestand onhoudbaar. Ik heb een verslag gezien uit 1981. Het ging over de bewuste schuur. Als het waait of als het koud is moeten de kinderen hun jas aanhouden als ze hun clubbij eenkomst hebben. Het gebouwtje was niet warm te stoken. Ook de toiletten werkten niet, zo las ik in het verslag Toch liepen de kerken niet erg hard om een nieuw jonge rencentrum van de grond te krij gen", aldus Joop Keur Waarom is er dan toch in betrek kelijk korte tijd iets tot stand geko men? Keur: ,,ln 1982/1983 kwamen we in een stroomversnelling. Het werd menens, we moesten de schuur op 1 januari 1984 ontruimd hebben, zo liet de gemeente Leusden ons we ten. We zijn toen gaan rondneuzen in de gemeente naar de plek voor een nieuw jongerencentrum. Uit eindelijk hebben de kerken beslo ten om iets nieuws neer te zetten Na lang wikken en wegen werd de beslissing genomen om over te gaan tot laagbouw, al hadden we liever een gebouw gehad met twee verdiepingen. Wat we nu hebben mag er echter ook best zijn. We hebben een gebouw dat bestaat uit twee lokalen die door een schei dingswand van elkaar gescheiden zijn. Van de twee ruimten is echter ook één grotere ruimte te maken voor activiteiten die wat ruimer zijn opgezet Boven de zogenaamde soosruimte is een plek waar Tus senTijds haar kantoortje gaat vesti gen". Wie heeft dit alles uiteindelijk betaald9 Joop Keur heeft niet alle cijfer tjes zo direkt bij de hand. In grote lijnen weet hij het echter wel: „Het hele gebouw kost ongeveer 450.000,-. De gemeente Leus den heeft hiervan 60.000,- voor haar rekening genomen. Ook Jantje Beton heeft een De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bi) de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand of machineletters. Rozendaallaan 9. telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5