r „Conan the destroyer", uitstekende film in het Sword Sorcery-genre Een leuke vakantie, maar wat is leuk? „Sans Soleil" in het Filmhuis DWS huldigde twee jubilarissen „Chariots of fire - de roem van de Olympische Spelen Biljarters vergader ZWARTE MAGIE EN FLITSENDE ZWAARDEN Nationale ziekendag „NATIONAL LAMPOON'S VACATION" DINSDAG MOVIE CYCLUS a Bloedafname in A'veld Zwangerschaps- gymnastiek NCVB avond over kinder bescherming Taallessen buitenlanders DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 kijk op de film „Conan the destroyer". USA 1984. Regie: Richard Fleischer; produktie: Raffaella de Laurentiis; Scenario: Stanley Mann. gebaseerd op een verhaal van Roy Thomas Gerry Conway'en de karakters van Robert E. Howard Camera Jack Gardiff; montage Frank J Unoste; muziek Basil Poledouns; speciale effecten John Stirber, Steve Humphrey. Chuck Stewart. Alfonso Gurierrez en Antonio Balandin; speciale fotografische effecten Barry Nolan, animatie Sam Kirson en Garry Payne; Dagoth, ontworpen door Carlo Rambaldi; miniaturen: Emilio Ruiz del Rio Met Arnols Schwarzenegger, Grace Jones; Wilt Chamberlain. Mako, Tracey Walter. Sarah Douglas eva Première Nederland, Cinema, Amersfoort, keuring 16 jr Robert Ervin Howard werd slechts dertig jaar oud (1906-1936). In de laatste tien jaar van zijn leven schreef hij een groot aantal zogenaamde „Sword Sorcery'-verhalen, die met name in de Verenigde Staten een succes werden en waarvan vele miljoenen bundels werden verkocht. Hoofdfiguur in de verhalen van Howard was Conan, de barbaar uit het land Cimmerië. „Sword Sorcery" heet het genre, waarin de Conan-verhalen thuishoren. „Zwaard Tovenarij" zijn de elementen die de hoofdrol spelen. Howard creëerde voor zijn held een geheel eigen wereld met talrijke vreemde volkeren, demonische goden, mysterieuze artefacten van volslagen onbekende bouwmeesters en kunstenaars. Een wereld, die reeds bestond ver voordat Atlantis in zee verzonk, ver voordat eigenlijk onze geschiedenis echt begon. Gebruik makend van oude legenden uit verschillende werelddelen, schiep Howard zijn eigen mythe op een fascinerende wijze. Met Conan als heldhaftig, stoer middelpunt. Een man van het zwaard, een man met ruwe bolster en blanke pit, zoals dat dan heet. Wie van het genre houdt (en dan bedoel ik niet alleen wat betreft de categorie film), kan in Nederland sinds kort ook terecht voor de avonturen van Conan Twee bundels werden onlangs door uitgeverij Loeb gelanceerd en .er volgen er ongetwijfeld meer. Merkwaar dig genoeg zijn er - vóór 1982 - nooit verhalen van Conan verfilmd Dat ge beurde pas twee jaar geleden op initia tief van de bekende producer Dmo de Laurentiis, die maar meteen na het succes van deze eersteling (Conan de Barbaar) de filmrechten van tientallen bundels kocht. Verhalenbundels, die niet alleen zijn geschreven door Ho ward. maar ook door S&S-schrijvers die zijn erfenis verder uitbouwden, mensen als L Spargue de Camp, Lin Carter, Poul Anderson en vele anderen Het ziet er naar uit. dat we een serie Conan-films kunnen verwachten op de „National Lampoons Vacation", USA 1983 Regie Harald Ramis Pro duktie: Matty Simmons, scenario. John Hughes: muziek: Ralph Burns; camera Victor J Kemper, montage: Pern Her ring. met: Beverly d'Angelo, Chevy Chase. Imogene Coca, Randy Quaid e.va. Genre, uit de hand gelopen komedie, keuring alle leeftijden. Grand Theater. Amersfoort. De film is gemaakt door men sen van het Amerikaanse humo ristische tijdschrift „National Lampoon". Vandaar de naam. Het verhaal van John Hughes, waarop de film uiteindelijk is gebaseerd, verscheen in 1978 in het tijdschrift en werd door Hug hes zelf tot scenario omgewerkt. Harald Ramis, die samen met Kenny en Chris Miller het scena rio voor „National Lampoon's Animal House" schreef en mede-auteur was van de kome die „Stripes", maakte zijn regie debuut met „Caddyshack" (ook met Chevy Chase in de hoofd rol). „National Lampoon's Vaca tion" is zijn tweede film als regis seur. „Nog nooit was zoveel ellende zo leuk." is het motto, waarmee de filmver kopers dit National Lampoon-produkt aan de man en de vrouw trachten te brengen en de neiging is groot om op deze zin te gaan parafraseren Ik zal dat maar niet doen. Maar pure ellende is het wel. wat er allemaal gebeurt in de ruim anderhalf uur, dat we op pad zijn met de familie Griswold. Clark Griswold (Chevy Chase) is niet bepaald het prototype van de doortas tende Amerikaan, die het allemaal wel eens piekfijn zal regelen, maar als hij dan iels regelt, gaat er ook van alles mis. Wat zijn gezin, bestaande uit echt genote Ellen (Beverly d'Angelo). Ryksty (Anthony Michael Hall), Audrey (Dana Barron), tante Edna (Imogene Coca) en neef Eddie (Randy Quaid) tot hun aller grootste schade zullen ervaren Clark heeft besloten om nu eens op de echte Amerikaanse manier vakantie te gaan houden. Per stationcar met het hele gezin kamperend dwars door de VS van oost naar west, met als einddoel het grootse, schitterende, amusante pretpartk ..Wally World" in Californiê Geen dure trip met luxueuze Boeing 707. maar gewoon pionierend over 's Heren wegen. Genietend van Gods vrije natuur. Na lang aarzelen en tegen sputteren gaat het gezin tenslotte ak koord en dat hebben ze geweten ook' Harald Ramis en scenarioschrijver John Hughes laten alles fout lopen wat maar fout kan gaan, en schuwen be paald de overdrijving niet Wat in „Na tional Lampoon's Animal House" tame lijk uitgebalanceerd overkwam ondanks de gigantische chaos, werkt in „Natio nal Lampoon's Vacation' niet of onvol doende De liefhebbers van slapstick kunnen hun hart ruimschoots ophalen, maar om nou echt te zeggen, dat we geschaterd hebben, nee Het eindeloos zeulen met een inmid dels dode tante kan in handen van een slimme regiseur een prima running opleveren, maar in handen van Ramis werd het hooguit een tamelijk genante vertoning Sommige delen zijn te breed uitgespannen, waardoor het effect langzaam in niets oplost. Dat is overigens het meest opmerke lijke euvel aan deze film. Soms zijn de scènes inventief, sterk van opbouw en flitsend, om daarna weer af te zakken in een wat moeizame aanloop naar het volgende hoogtepunt. Dat is fnuikend voor een slapstick-komedie of snelle klucht. Het slot van de film zie je ver van tevoren aankomen en ook dat draagt niet direct bij tot de algemene feest vreugde Kortom, de verstokte liefhebbers van films als „Meatballs", „Canon- ball Run" (om eens een zijweg in te slaan) en dergelijke, zullen zich wel licht kostelijk vermaken, zolang niet al te veel inventiviteit wordt ver wacht. Voor het overige: een preten tieloos niemendalletje voor een drul- lirige zomerdag. y Pech onderweg, geen cursus gehad van de ANWB en de Wegenwacht natuurlijk in geen velden of wegen te bekennen. Scène uit ..National Lampoon s Vacation AMERSFOORT - In Filmhuls Ap pelmarkt draait van vrijdag tot en met maandag 10 september (aanvang 21 uur) de film „Sans Soleil" van regis seur Chris Marker, die tevens het scenario schreef, achter de camera stond en de montage verzorgde. De muziek is van Modest Moessorgski en Jean Sibelius. Om de film. het soort filmen van Chris Marker beter te begrijpen eerst iets meer over de filmer zelf Tot hèt mo ment dat hij documentaires ging ma ken. is van Marker niet veel meer bekend dan dat hij in het Franse verzet heeft gezeten, veel heeft gereisd als journalist en essays heeft geschreven Marker zelf hult zich in nevelen over zijn verleden of verzint er mooie verha len over. Hij kwam in de 50er jaren in aanraking met een groep filmers, die zich „Rive Gauche noemde Een groep van linkse filmers, waar o.a ook Alain Resnais in zat. In die jaren en er na maakte Marker politiek getinte documentaires, waarbij het uitgangspunt steeds was de mens met zijn emoties en problemen te plaat sen tegen de achtergrond van een groter sociaal netwerk In de jaren '60 baarde hij opzien met de film „Le Joli Maf en een andere film „Cuba Si" werd zowel in Frankrijk als in West-Duitsland verboden Zijn films waren ondanks de linkse signatuur, nooit propaganda films Daarvoor was Marker een te onafhankelijk filmer In 1978 maakte hij „Le fond de l'air est rouge die ook in het filmhuis te zien was Het was een epos over de wereld geschiedenis tussen 1968 en 1977 Ook deze film gaf een zeer persoonlijke kijk op de gebeurtenissen in deze roeri- Scène uit „Sans soleilte zien in het Filmhuis Appelmarkt ge tijd. met o.a. beelden van de studen ten- en arbeidersopstand in mei '68 in Parijs en beelden van het oorlogsge weld in Vietnam „Sans Soleil" is het verhaal van een cameraman, de Hongaar Sandor Kras- na. die tussen de verschillende werel den van Japan en de Afrikaanse ex- kolonie Guinnee-Bissau heen en weer reist Een reis om zijn eigen verleden te vergeten Een reis tussen de uiterste polen van overleven Japan, het njke geïndustrialiseerde land met een lange historie Een historie die bijna kramp achtig door de Japanners gekoesterd wordt Hier tegenover het arme Guinnee- Bissau, een land zonder historie, of het moet die van de Portugese overheer sers geweest zijn. Ook komt IJsland in het reisverhaal voor. De film begint met beelden van IJslandse kinderen in een dorpje in 1965. Vredig en gelukkig. Aan het eind van de film is dat stukje IJsland bedolven onder een laag vulkanisch as. Het verleden is voorgoed verdwenen Verder zoekt de cameraman naar spo ren van de plekken waar de film Verti go" van Hitchcock is opgenomen. Door een vrouwenstem wordt het reisverhaal als een gesproken brief onder de beelden ingesproken Typisch voor Marker is het, dat het niet duidelijk is of de cameraman Krasna een verzon nen of een reéle figuur is. Sans Soleil Is ook de titel van een muziekstuk van Moessorgski dat, vervormd door een synthisiser ook in de film gebruikt wordt. „Sans Soleil" is geen film die zich in één keer laat doorgronden. Het is zeker wel een film met humor en prachtige beelden. wijze, zoasl ook de Star War-films zijn uitgebracht. Het tweede deel gaat nu in Nederland in première „Conan the Destroyer" van regisseur Richard Flei scher In dit avontuur van Conan de Cimmeriér, draait het om een kostbaar juweel en een geheimzinnige hoorn, die de versteende god Agoth tot leven moeten brengen en macht voor konin gin Taramis (Sarah Douglas) Conan (Arnold Schwarzenegger) is uiteraard de juiste man voor dit kanwei Hij zal worden bijgestaan door Bombaata (Wilt Chamberlain) die als de commandant van de lijfwacht van koningin Taramis een oogje in het zeil moet houden. Prinses Jehnna zal de juiste weg kun nen wijzen naar juweel en hoorn. Op mystieke wijze is ze daar als maagd op voorbereid, hoewel Conan (rechtlijnig als hij is) daar bar weinig vertrouwen in heeft en het liefst op zijn eigen wijze z'n zaken opknapt Onderweg voegen zich nog enkele opvallende lieden bij het gezelschap avonturiers In de eerste plaats Zula (gespeeld door de zangeres Grace Jones), een amazone, die door Conan uit handen van een nogal woeste stam wordt gered. De tweede vreemdeling is de tovenaar (een rol van de Japanner Mako). die te pas en te onpas wordt ingezet om zijn toverkunst te tonen Kortom een zeer gevarieerd gezel schap dat op zoek gaat naar de geheim- Arnold Schwarzenegger als Conan de barbaar, gereed om samen met zijn metgezellin Zula (Grace Jones) o onverlaten te lijf te gaan die hen tegen willen houden. zinnige juweel en de hoorn, daarbij allerlei merkwaardige en mysterieuze figuren ontmoet, talrijke hindernissen uit lang vervlogen tijden moet overwin nen en zich regelmatig moet verweren tegen ongekende magische capriolen van kwaadaardige demonen en hun dienaars. Het is maar goed dat Conan, door schade en schande wijs geworden, niemand in het gezelschap vertrouwt. Zonder die gezonde argwaan zou hij zijn missie nooit voltooid kunnen heb ben „Conan the destroyer" is een boelende sword sorcery-film ge worden, zondér dat sprake is van een echt meesterwerk. Voor de liefheb bers van dit genre valt erg veel te genieten. Verschillende scènes fas cineren door hun uitstekende effec ten, waarbij het soms desolate en geheimzinnige landschap van Mexi co de sfeer grotendeels bepaalt. Ar nold Schwarzenegger mag dan meer een stevige bodybuilder zijn dan een echte acteur, als Conan komt hij levensecht over. Het is maar goed, De zwijgzaamheid v nan is Schwarzenegger op he gespierde lijg geschreven, woorden heeft deze barbaar o nodig, wanneer hij weer eer zwaard en knots moet ingrijp zijn boeiende trip niet vroegt laten beëindigen. (door Bert Vos) AMERSFOORT - In de Dinsdag Movie Cyclus van het Grand Theater aandacht voor de Britse speelfilm „Chariots of Fire" (De Overwin naars) van regisseur Hugh Hudson over de sportieve verrichtingen van enkele Britse athleten op de Olympi sche spelen in 1924 te Parijs. Een film, die bekroond werd met vier Oscars, maar in Nederland werd on derschat en niet het succes kreeg als In de Verenigde Staten en Engeland. Toch is ..Chariots of Fire" een boeiende film. En dan niet zozeer door dat er een stukje Olympische geschie denis in verweven is, maar meer door de uitmuntende karaktertekening van de hoofdrolspelers, hun motieven om mee te dingen naar de Olyrl roem. de onderlinge rivaliteit I geestelijke druk waaronder de al verkeren. Regisseur Hudson ie| deze film. zich baserend op een| rio van Colin Welland, de kontrasten tussen Harold Atxj (een hardloper van Joodse alkaj Eric Liddell. een Schot uit i Christelijk milieu. Beiden willel gouden plak halen, en beiden eerst allerlei weerstanden te ol nen, voordat ze daadwerkeli|k I training kunnen beginnen Beidel den ze tenslotte uitgezonden n Olympische Spelen in Parijs 19Z1 Regisseur Hudson's „Char fire" is een prachtig tijdsbi worden, ook al ken men nfet o nen, dat er een patriottische toon valt te beluisteren in h door cameraman David Wal treffend in beeld is gebrai muziek van Vangelis past dat- stekend bij. n icr Scène uitChariots of Fire'' ACHTERVELD - Zaterdag avond organiseerde de muziek vereniging haar jaarlijkse feest avond voor haar muzikanten en andere muziekvrienden. Tijdens dit zeer gezellig samenzijn wer den er twee jubilarissen gehul digd. Na de koffie werden twee muzikanten Siem van Wieringen en Willem Wouters Ezn. door de voorzitter van de vereniging voor het front geroepen. Dit in verband met het feit dat zij bei den 25 jaar lid van de vereniging waren. De beide jubilarissen werden door de voorzitter na mens de vereniging van harte gefeliciteerd met dit jubileum. Hij LEUSDEN - Zondag 9 septem ber is het nationale ziekendag. De Zonnebloem vraagt deze dag voor de elfde maal extra aan dacht voor langdurig zieken en gehandicapten. Er wordt geen geld gevraagd maar juist aan dacht voor deze mensen. De St. Jozefkerk aan de Hamersveldse- weg zal deze dag benadrukken door als versiering zonnebloe men in de kerk te plaatsen. In De ACHTERVELD - Door de plaat selijke EHBO afdeling wordt op dinsdag 11 september van 19.00- 21.00 uur weer een bloedafname avond georganiseerd in Ons Ge bouw, Achterveld. In verband hiermee doet het bestuur van de vereniging een beroep op de leden om deze avond hun mede werking te willen verlenen. Zowel de herenleden als de da mesleden zijn van harte welkom. De damesleden wordt verzocht een wit schort mee te willen bren gen en een balpen. Kom staan met adressen de at tenties klaar om bij een zieke te brengen. Er is ook een loterij waar nog loten voor te krijgen zijn. De Zonnebloem vraagt ie dereen om mee te werken om het de gehandicapten en zieken naar de zin te maken. Niet alleen op de nationale ziekendag, maar ook het gehele jaar door. Voor inlich tingen kan men terecht bij L. Bunnik, Wierickewijk 40. Tele foon: 942877. LEUSDEN - Deze maand star ten weer nieuwe cursussen zwangerschapsgymnastiek voor vrouwen die tot en met half januari zijn uitgerekend. Op maandag 10 september zal de cursus beginnen. De aanvangs tijd is dan 19.45 uur. Dit is één malig. Verder zal de aanvangstijd nor maal zijn namelijk 20 45 uur. Op woensdag 26 september begint de avond ook om 19.45 uur. De men sen die zich van te voren hebben opgegeven krijgen automatisch be richt thuisgestuurd Wie zich nog wil opgeven kan dit doen in het Kruisgebouw aan de Rozengaar- de. LEUSDEN - Op 10 september zal de NCVB, Leusden centrum een bijeenkomst organiseren in het Dienstencentrum van de Ge reformeerde Kerken. Voor die avond is de heer drs. C Goede Dzn, direkteur van de Ru dolph Stichting De Glind uitgeno digd om het een en ander te vertel len over het Kinderbeschermings- en inrichtingswerk. Belangstellen den voor deze avond zijn welkom om 19.45 uur. hoopte dat zij nog vele jaren de gelederen van de vereniging zouden blijven versterken. Vervolgens was het de heer Kop pers van Aartsdiocesane Bond die het woord kreeg. Hij feliciteerde de beide jubilarissen Siem, die mo menteel 50 jaar is. heeft zo de helft van zijn leven bij deze muziekver eniging doorgebracht. Willem is lid van de vereniging vanaf zijn zeven de jaar Als hij lid blijft kan hij op 83 jarige leeftijd het recordboek halen door 75 jaar muziek te maken Hierna speldde de heer Koppers beide heren de bij dit jubileum behorende insigne op. De voorzit ter overhandigde de beide heren een waardebon waarvan het geld door de leden van de vereniging was bijeengebracht De echtgeno tes van beide kregen bloemen aan geboden als dank voor de vele avonden dat ze alleen waren als de echtgenoten op weg waren voor de LEUSDEN - Al enkele jaren worden voor de buitenlanders die in Leusden wonen taallessen georganiseerd. Op donderdag ochtend in De Til - alleen voor vrouwen - en op dinsdag- en donderdagavond in de basis school De Heerd. Zo n 25-tal cursisten individueel of in kleine groepjes les van mensen die zich vrijwillig als lesgever heb ben opgegeven. Voor het komende seizoen zijn er enkele nieuwe lesgevers nodig ledereen die gemotiveerd is om buitenlandse medeburgers te hel pen, zich thuis te laten voelen en te funktioneren in onze samenleving, kunnen zich als lesgever opgeven. Na informatie en een korte instruk- tie kan men dan beslissen of men werkelijk mee wil doen. Omdat enkele cursisten een opleiding vol gen (lts, leao, middenstandsdiplo ma, slagersvakonderwijs) worden o.a. mensen met een soortgelijke opleiding uitgenodigd zich aan te melden bij Ineke Haselhoff. tele foon 941414, Renske Wolters. tele foon 941846 muziekvereniging Na dit gedeelte kon Siem zijn stro) doen en een schort voor® de aanwezigen te voorzien gezellige barbequeavond d> ging tot in de kleine uurtjes Zondagmiddag was de jeugd aan de beurt om li vieren Na een mooie fiets1 de prachtige omgeving van veld en een glaasje drinken weg kregen de kinderen eer lige disco-middag aangeboo medewerking van Black Het feest vond plaats bij het Bokkers Tijdens deze gi disco kwam snackbar de ter plaatse die de kinderen een en ander voorzag om wendige mens te versterkt 17.30 uur fietsten de kinde der begeleiding naar de k< het dorp terug waar lede weegs kon gaan. LEUSDEN - De Biljard ging van Leusden houdl staande 10 september haa lijkse vergadering. De aa is 20.00 uur. Op de agenda 1 Opening door de voorZ' 2 Behandeling ingekomer ken. 3. Prijsuitreiking van de competitie 4. Aanmelden leiders teams. 5 Notulen jaarvergadeni september 1983. 6 Verslag van de secreta' 7. Verslag van de penning ter. 8. Verslag van de kascd commissie. 9 Verkiezing nieuwe kast lecommissie 10. Feestavond. 11. Pauze. J 12. Huiscompetitie en keil nooi 13. Bonds-en districtscon'.J 14 Bondscompetitie en bwl 15. Rondvraag. 16 Sluiting door de voorzit®

Leusder Krant | 1984 | | pagina 8