IS hebben nog geen voorkeur oor plaats Huis van de Sport Grootse Truckershow Zonnebloem hield geslaagde ziekendag leusder krant ovincie kiest 23 projecten uit het TR0P Volksdansen voor kinderen mmissie Z vergadert Deelnemers gezocht voor volksdansen Manitoba start meisjesgroep Lisiduna in Slagharen Heide plaatselijk nieuws chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 10 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan akt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag en 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u akt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- Jpl. toestel 44. BESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u testellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met lelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, 'na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost f 5,- per ^ar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, ^en-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- "9t u de gewenste foto('s) thuis. leusder krant een uitgave van de BDU- "enkombinatie te Barneveld. léén onzer verslaggevers) SDEN/UTRECHT - Gede erde Staten van Utrecht, dagelijks bestuur van de incie, hebben (nog) niet voorkeur uitgesproken een plaats waarin het dieten Huis van de Sport worden gebouwd, iden en Amersfoort heb- zich kandidaat gesteld, r GS houden het voorlo op het stadsgewest rsfoort waarin de om- irijke sportaccommoda- en plaats kan krijgen. lal de provincie weten naar tiding van de behandeling GS van het Toeristisch-Re- iel Ontwikkelingsplan iP) voor de provincie Utrecht. Ian is vorig jaar in opdracht 3S door de Heidemij en het omisch Technologisch In- it gemaakt. De hoofddoel- ig van het TROP is het be nen van de toeristische en atieve mogelijkheden en ac- ilen in de provincie. Sport, ur, verkeer en stadsvernieu- zullen bij het toeristisch-re- creatief beleid betrokken worden. Eén van de punten uit het TROP is de realisatie van het Huis van de Sport, een complex met drie sporthallen, een verzinkbare in- dooratletiekbaan en andere sport accommodaties. Dit Huis van de Sport zou in combinatie met een motel gebouwd moeten worden. Zowel Leusden als Amersfoort heeft zich opgeworpen als ge meente die het grootschalige pro ject wil realiseren. Leusden heeft als lokatie hiervoor het gebied De Horst in het noorden, maar ont beert (nog) een directe verbinding met de rijksweg 28. Amersfoort staat er wat de infrastructuur be treft beter voor, omdat haar loka tie voor het Huis van de Sport, het noordelijk uitbreidingsgebied De Brand, wel een directe verbinding op een snelweg (A1) tegemoet kan zien. Gedeputeerde Staten hebben zich dan nog niet uitgesproken over welke plaats in hun opinie de beste papieren heeft om het Huis van de Sport te verwezenlijken, zij hebben zich wel in een voorlopig standpunt in grote lijnen akkoord verklaard met het TROP. In totaal heeft het provinciebestuur vorige week 23 zogeheten speerpuntpro jecten voor recreatie en toerisme gekozen. Behalve de realisatie van het Huis van de Sport zijn vier andere belangrijke uitverkoren projecten: de organisatie van de Floriade in 1992, de uitbreiding van de voorzieningen voor dag-en verblijfsrecreatie rond Utrecht, het bouwen van hotels en ruimtes voor congressen in en buiten de stad Utrecht en het oprichten van een provinciale VVV. Wat dit laat ste betreft: GS hechten grote waarde aan een goede voorlich ting en promotie en willen zich daarom actief inzetten voor het reorganiseren van het WV-we- zen. Naast de plaatselijke VW's zal er een sterke provinciale VW moeten worden opgericht die de streekkantoren en de federatie van streek-VW's vervangt, aldus de provincie. arbeidsplaatsen Als alle 23 speerpuntprojecten worden gerealiseerd, dan zullen die 1900 arbeidsplaatsen opleve ren. Bovendien zullen 4400 men sen voor een jaar werk hebben. Voor de uitvoering van alle 83 in het TROP opgesomde projecten is 668 miljoen gulden nodig, waar van 536 miljoen voor de speer puntprojecten. Ruim de helft van dit bedrag zal uit particuliere bron moeten komen; de rest van de zijde van de overheid. De provin cie kan daarvoor op vier ministe ries een beroep doen: Landbouw en Visserij; Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhy giëne; Sociale Zaken en Werkge legenheid en Economische Za ken. Deze kennen diverse subsi diemogelijkheden waarbop bij de realisering van de TROP-projec- ten een beroep kan worden ge daan. Daarnaast zal ook de pro vincie de beschikbare financiën voor de verbetering van toeristi sche en recreatieve accommoda ties moeten uitbreiden. Nu het dagelijks bestuur van de provincie een standpunt over het TROP heeft Ingenomen, zul len gemeenten, recreatieschap pen etc. de gelegenheid krijgen te reageren. Daarna zullen de statencommissies zich erover buigen. Verwacht wordt dat Provinciale Staten het toe- ristisch-recreatief ontwikke lingsplan voor Utrecht in de cember zullen behandelen. AKKOORD Volksdansgroep Saméach-Gan verzorgde een groots optreden tijdens de ziekendag. iTftOlKHElDC DOPHi-iDE. LEUSDEN - Woensdagmid dag 12 september om half 2 houdt Blijhof een kindervolks- dansinstuif voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Ook nieuwe kinderen zijn wel kom zodat ze kunnen kennismaken met het volksdansen. Aan het ein de van de instuif kunnen ze eventu eel ingeschreven worden voor één van de dne cursussen die iedere woensdagmiddag voor kinderen gehouden worden. Ouders of ver zorgers mogen natuurlijk meeko men en kunnen zelf ook informatie krijgen over een nieuwe cursus voor beginners en over de bestaan de cursussen. Telefonisch is infor matie te krijgen bij llona van den Burg. 942252. steld. De middenstand uit Leus den-Zuid was vertegenwoordigd op de eveneens rond het winkel centrum gehouden braderie. On der andere had de jongerenver eniging Juid hier een stand die in het teken stond van het marme ren. Men kon hier zijn eigen kun nen tonen en Juid trok nogal wat belangstelling. Het hele gebeuren leek grootser opgezet dan voor gaande jaren en de organisatoren mogen wat het aantal bezoekers betreft gerust van een succes spreken. ACHTERVELD - Zondag werd door de Zonnebloem weer de landelijke ziekendag gehouden. Ook de Achterveldse afdeling van de Zonnebloem organi seerde zondagmorgen een bij eenkomst met de daarvoor in aanmerking komende perso nen. Het thema voor deze dag was ,,als ziek zijn thuis niet meer mogelijk is". Na de kerk dienst in de St.-Joseph kerk waar tijdens de dienst het ge noemde thema op de voorgrond kwam, verzamelde men zich in Ons Gebouw. Voorzitter de heer W. Meinten verwelkomde de aanwezigen. In het bijzonder pastor Goes en de arts Boersema en zijn echtge note. ,,Er zijn meer aanwezigen dan vorig jaar. We hebben een brief ontvangen van pastoor Jan sen die in verband met vakantie niet hier aanwezig kan zijn. Hij wenst ons een prettige morgen toe en hoopt dat u allen na deze morgen weer de moed zal hebben om er weer verder tegen aan te gaan." Onder het genot van een kopje koffie heerste er al heel spoedig een gezellige sfeer en werd er heel wat afgebabbeld. Vervolgens kreeg men een optreden van de volksdansgroep Leusden-Achter- veld Saméach Gan. De groep bracht zowel Hongaarse als Israëlische dansen. Hoewel de groep in de zomer niet bij elkaar was geweest en er voor dit optre den slechts één repetitie was ge weest, werd het een geweldig op treden waarvan door de aanwezi gen, ondanks enkele kleine schoonheidsfoutjes, volop werd genoten. Bij de laatste dans was er voor de aanwezigen gelegen heid om deze mee te doen. Na afloop dankte de leidster van de groep voor de goede aandacht en het applaus. De voorzitter dankte de groep dat zij deze morgen be reid waren geweest om hier op te treden en hoopte dat dit niet de laatste maal zou zijn. Zij kregen allen een zonnebloem aangebo den. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Aan het slot dankte de voorzitter de aanwezi gen voor hun belangstelling en voor de manier waarop zij hadden meegewerkt. Speciaal dankte hij de beheerster en personeel van het gebouw en de medewerksters die ook nu weer present waren en er voor hadden gezorgd dat nie mand iets te kort kwam. Uit de reacties van de aanwezigen bleek wel dat men volop had genoten. Echter ook de volwassenen beke ken gretig de enorme weggebrui kers die ze normaliter in het ver keer liever uit de weg gaan. De truckershow in Leusden-Zuid is inmiddels traditie geworden. Op deze vierde truckerdag ston- ..maar ook jeeps en oldtimers. Vorige week is opge merkt dat het woord heide twee betekenissen heeft, ais plant en als landschap. We hebben toen het landschap beke ken en daarom zullen we ons nu wat meer bij de plant bepalen. Deze fami lie kent verschillende le den, waarvan de struik- heide het meest bekend is. Het is in hoofdzaak een struik van de droge grond, met liggende wor- telvormige takken en op stijgende twijgen, maar komt ook voor op voch tige hoogveen en in zure duinvalleien. Hofdzaak is dat de bodem zuur en voedselarm is en er be slist geen kalk aanwezig is. (Misschien een aan wijzing voor uw heide- tuin?) Tijdens de bloei in de nazomer vormen ze een paradijs voor alle mogelijke honingmin- nende insekten, maar wel hoofdzakelijk voor bijen. De imkers maken daar dan ook dankbaar gebruik van door om die tijd hun bijenvolken naar de heide te brengen. De donkerkleurige heideho ning is zeer in trek. Op meer vochtige terrei nen, die veel neerslag vasthouden, meestal vanwege een stagne rende bodemlaag, vin den we de Gewone Dop heide of Erika, zoals de plant bij velen ook be kend is. Deze Erica tetra- lix is te herkennen aan zijn kransen van vier smalle bladeren, die van boven af gezien een kruis vormen. De soort naam tetralix is daarvan afgeleid, er zit namelijk het Griekse woord tetra in, dat vier betekent. Dopheidevegetaties, zoals wij die hier in Ne derland kennen, zijn we reldwijd tot ons land be perkt en hebben van alle heidevelden het meest geleden van de ontgin ningsdrift, die sedert het begin van deze eeuw ons land heeft geteisterd. Er rest ons nog ongeveer één procent van wat er de vorige eeuw in ons land voorkwam. Wat zeldzamer dan de vorige soort is de Rode Dopheide. Die geeft de voorkeur aan een droge standplaats. De bloemen staan in dichte, rijk- bloeiende trosse langs de hele bloeistengel en niet, zoals de Gewone Dopheide, als scherm- vormlg hoofdje aan de bovenkant. De bladeren staan In kransen van drie langs de stengels. De bloem is zeer rijk aan nektar. Hommels bijten dikwijl een gat in de kroonbasis om daar bij te komen. Kraaiheide is een dwerg struik van de Noordelijke streken en de grens ligt door het midden van ons land. In Drente kunnen we hem vrij veelvuldig tegenkomen en enkele jaren geleden begon het de grens wat meer naar het Zuiden te verleggen. We kunnen hem nu ook hier en daar op de Noor delijke Veluwe zien. En nu maar opletten wan neer ook hier de Kraai heide verschijnt. G.van L. Er waren niet alleen trucks te bezichtigen.. sen onzer verslaggevers) SDEN - De raadscommissie nene Bestuurszaken (ABZ) I aanstaande donderdag eptember) voor een verga- g bijeen. De openbare bij- omst wordt gehouden In immissiekamer van het ge itehuis, 't Erf 1. Onder :ltterschap van burge- iter mr. J.W.M. Rademaker t vanaf 20.00 uur de vol- agenda afgehandeld: ening en inventarisatie van gen (dedeling en ingekomen ikken. - schrijven Nederlands Ver- nd van Huurders d.d. 11 juli 84 inzake signaallevering i notitie terzake; .chrijven H. Jacques d.d. 13 ii 1984 inzake CAI-informa- alsmede een antwoord hierop van b w d.d. 4 sep tember 1984; - statuten Stichting Culturele Raad; - schrijven b w van Leusden d.d. 3 september 1984 inzake personeelsmutaties eerste half jaar 1984; B - Informatie vanuit verte genwoordigingen; 3. Verslag vergadering 16 augus tus 1984; ACHTERVELD - Tl|dens de bij eenkomst i.v.m. de landelijke ziekendag werd een optreden verzorgd door de volksdans groep Leusden - Achterveld Sa méach Gan. De Achterveldse groep Is opgericht In verband met de feestweek Achterveld 600. De groep bestaat nu twee jaar. Het aantal deelnemers is bij de Achterveldse groep wel 4. Sociaal jaarverslag 1983; 5. Uitvoering Beschikking Gelde lijke Steun Huisvesting Gehan dicapten; 6. Wijziging standplaatsen- en ventbepaling in de APV.; 7. Signaalleveringsovereenkomst Amersfoort-Leusden; 8. Rondvraag. 9. Sluiting. enigszins terug gelopen. De groep zou er heel graag weer een aantal leden bij hebben. Het is zowel voor jongeren als ou deren. Men denkt vaak dat het volksdansen alleen op klompen gebeurd. Dit is echter niet juist. Degenen die belangstelling heb ben voor het volksdansen kunnen telefonisch inlichting vragen: 03425-2140. Ook kunnen belangstellenden ge heel vrijblijvend eens een kijkje komen nemen elke maandag avond in de Moespot. Daar wordt dan vanaf 20.00 uur gerepeteerd. Het zijn niet alleen Nederlandse volksdansen die worden uitge voerd maar ook Oost-Europese en Israëlische dansen. 'vering kopij en advertenties: rhet dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. rhet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Jaktie en administratie: loor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op 'dagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot Ouur. Telefoon: 033-941495. innementsgeld: .60 per jaar. .80 per half jaar; .15 per kwartaal LEUSDEN Het doorgaans nogal rustige Leusden-Zuid bruiste afgelopen zaterdag van activiteit in het winkelcentrum 'De Bieshaar', dat veel mensen naar zich toe wist te lokken. Vooral de jeugd maakte tijdens deze truckershow gebruik van de mogelijkheid grote trans portwagens van binnen en bui ten te bekijken. Zij waren het ook die enthousiast de brand weerwagen beklommen en hun handen niet van het stuur van een echte race-wagen konden houden. den naast de enorme kolossen ook personenwagens tentoonge- LEUSDEN - De Scoutinggroep Manitoba start zaterdagmiddag 22 september een meisjes- groep. Dit is het resultaat van de aktie die in maart van dit jaar werd gestart. Deze aktie was toen gericht op het werven van leiding. De leiding is er en een aantal meisjes ook. Er is echter nog plaats voor meer meisjes in de leeftijd van 7 tot 11 jaar. Belangstellenden kunnen contact opnemen met e^n van de leiders. Theo Lindhout, Vlasland 36, tel. 033-947038 ('s avonds). De bijeenkomsten worden gehou den in het groepshuis aan de Do- deweg. 's Ochtens hebben de jon gens-welpen hun bijeenkomst en 's middags spelen de meisjes in hetzelfde lokaal hun spel. Het is het spel van Mowgli in de jungle onder leiding van Akela, Baloe en andere figuren uit het boek van Rudyard Kipling. LEUSDEN - Komend weekend zal Muziekvereniging "Lisi duna" een bezoek brengen aan Ponypark Slagharen. Dankzij een goede samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigin gen te Arnhem, zijn er elk week end in Ponypark Slagharen aller lei orkesten te beluisteren. Zij treden in het park op, maar ook in het circus Aramannt uit Berlijn, dat dit seizoen dagelijks voorstel lingen verzorgt in de grote Koe pelhal van het park. Kreyns de Boer spar van Loo Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. 5 dinsdag en donderdag.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3