Thriller vol sfeer en onderhuidse spanning EHBO-avond werd succes Jubileum fietstocht Amersfoorts installatie- Overiegot jeugdwer vergader' Informatiemarkt over suikerziekte bureau naar Paardenmaat BEN VEEBONG'S „DE SCHORPIOEN" Milieu Educatie vergadert Amnesty Int. houdt weer schrijfavond Vergadering Comité Milieuzorg Jeugdschutters weer gestart Breimodeshow - kijk op de film Zoals Renée Soutendijk een heel ander gezicht kreeg in ,.Het meisje met het rode haar", zo slaagde Verbong er in Monique van de Ven in „De Schorpioen" bijna onherkenbaar te veranderen. Senne Rouffaer en Peter Tuinman in een spannende scene uit De Schorpioen" van Ben Verbong plaatselijk nieuws LEUSDEN - Rijwielspe ciaalzaak Blom organiseert met medewerking van Trim- en Tourclub Leusden op za terdag 15 september een zo geheten jubileumfletstocht. Het woord jubileum wordt gebruikt in verband met het 90-jarig bestaan van de rij wielspeciaalzaak aan de Zwarteweg. Deelnemers aan de fiets tocht kunnen kiezen uit afstan den van 25 of 75 kilometers. De start is tussen 10 00 en 11 00 uur bij de zaak van Blom aan de Zwarteweg 27. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gul den. Na het voltooien van de tocht wacht iedere deelnemer een herinneringsgeschenkje. LEUSDEN - Werkgroep Milieu- Educatie vergadert op maandag 17 september om 20.00 uur in het gemeentehuis, 't Erf 1. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening 2. Notulen vorige vergadering 3. Ingekomen stukken 4. Mededelingen 5. Schoolprogramma 6. Wegberm inventarisatie 7 Bestrijdingsmiddelen 8 Composteren 9 Zomer excursie 10. Inspraak op streekplan 11. Milieu manifestatiedag op 29 september 12. Vitrine gemeentehal 13 Vijver v. Hardenbroeklaan 14 Archief en stellingkast 15 Sluiting. ACHTERVELD - Nu de vakan ties weer achter de rug zijn start de schrijfgroep van Amnesty In ternational weer met de maande- LEUSDEN - Maandag 17 sep tember vergadert de Stichting Comité Milieuzorg Leusden. De aanvang is 20.00 uur in de huis kamer van Groot Krakhorst. De agenda luidt als volgt: 1. opening en mededelingen 2. vaststelling verslag 20-08- 84 3. ingekomen stukken 4. verslagen en mededelingen werkgroepen 5. deelnemersraadvergadering 6. wat verder ter tafel komt 7. rondvraag en sluiting. lijkse schrijfavonden. Vanaf 19.30 uur kan men maandag avond 17 september weerterecht bij Nel Swagermann aan de Ver jaagde Ruiterweg. Men zal schrijven naar landen waar gevangenen onrechtmatige gevangen worden gehouden en ook worden gemarteld. Ditmaal zal geschreven worden naar de autori teiten in Tunesië, Laos en Malawi Voorbeeldbrieven zijn aanwezig zodat men deze kan overschrijven Ook zijn briefpapier, enveloppen en postzegels aanwezig ACHTERVELD - Na de vakan tie zijn de junioren schutters van schietvereniging Ons Genoegen weer van start gegaan. Er waren ditmaal slechts zeven schutters die aan de onderlinge wedstrij den deelnamen. Er werden weer hoge punten geschoten. Het was Timo van Valkengoed die met 62 punten eerste werd. Deo overige uitslagen waren: 2. RudievanDaatselaar 60 3.ArnoudVlug 59 4 Willem Jan Jansen 51 (van een onzer verslagf) LEUSDEN - Het Overl Jeugd- en Jongerenw aanstaande maandag tember) voor een ve bijeen. De openbare komst wordt gehoud kantine van het geme 't Erf 1. Vanaf 20.001 de volgende agenda al 1. Opening 2. Vaststelling verslag ring 19 maart 3. Mededelingen 4. Beroepskracht'De G 5. Jongerenjaar 1985 6. Beleidsvoornemens 7. Rondvraag 8. Sluiting. 5. Jerry van Nimwegen 6.Laurensv.d Ven 7 Michiel Peters DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 hoogte lukt. In dat verzet merkt de hoofdpersoon hoe onaantastbaar en onzichtbaar die machthebbers zijn Daar gaat ,,De Schorpioen" op de allereerste plaats over. Alle mensen staan in een machtsrelatie tegenover elkaar, behalve Lou en Anna. In vrijwel alle scènes worden mensen gebruikt of laten mensen zich gebruiken Boven dien speelt het verhaal zich af tegen de achtergrond van de inval van Russi sche troepen in Hongarije, Wat Neder land betreft heeft het verhaal een recht streekse relatie met de kolonisatie van Indonesië Alles draait in de film dus om machtsmisbruik." Ben Verbong heeft een zeer uitge sproken visuele stijl. Een stijl, die aan spreekt, die gevoelens uitdrukt, angst, dreiging Samen met cameraman Theo van de Sande ontwikkelde hij een vi suele benadering, waarin de steeds groter wordende dreiging tot uiting wordt gebracht door een uitgekiende wijze van camera-voering en belichting. Ben Verbong. „Naarmate het verhaal zich ontwikkelt en spannender wordt, zie je dat het beeld steeds meer is opge bouwd uit schimmen, reflecties, spie gels. doorzichten. Veel scènes spelen zich in het donker af. het moment waarop de wereld om je heen nauwe lijks te herkennen valt." Aan de andere kant ademt „De Schorpioen" de grauw heid van de jaren vijftig uit, de tijd vlak na de tweede wereldoorlog Lou en Anna zijn twee mensen, die naar een uitweg uit die grauwheid verlangen. Ze willen hun leven anders leven dan dat ze het voorgeschoteld krijgen Ze weten alleen niet hoe. Door die benadering is „De Schor pioen" net iets meer geworden dan een goede thriller. Dankzij ook de voortref felijke acteerprestaties van Peter Tuin man en een totaal veranderde Monique van de Ven (met donker haar), is „De Schorpioen" een film geworden met een kwalitatief hoog niveau, waarbij (op enkele uitzonderingen na) ook de bijrol- Scène uit „De Schorpioen" met Peter Tuinman als Lou Wolff len door een natuurlijker benadering film en dat is wel nodig in een bong's „De Schorpioen" j uitstijgen boven de gemiddelde Neder- bedrijfstak die wordt bedreigd door twijfeld een nieuwe impu landse toneelkneuterigheid het steeds groter wordende video- aan het elan van de Ne< Het gaat goed met de Nederlandse geweld en bezuinigingen. Ben Ver- filmindustrie. Peter Tuinman en Monique van de Ven in „De Schorpioen", een sfeervolle thriller vol onderhuidse spanning en uitbarstingen van geweld rond het thema machtsmisbruik Onder deskundige leiding werden de bloedgevers verzorgd ACHTERVELD-Doorde plaat selijke EHBO vereniging Ach terveld werd dinsdagavond weer een jaarlijkse bloedafname- avond gehouden. Van 19.00- 21.00 uur kon iedereen tussen de 18 en 65 jaar bloed afstaan. De avond is een groot succes ge worden. Niet minder dan 208 personen zijn deze avond geweest Lm wcuen er 18 meer dan vorig jaar. Ook nu moest in het belang van de eigen gezondheid een formulier worden ingevuld, en werd de bloeddruk opgenomen Niemand van dege nen die zich hebben aangemeld werd afgewezen Burgemeester van Leusden, de heer Rademaker gaf deze avond ook blijk van zijn belangstelling door een persoonlijk bezoek. Men is de bloedgevers dankbaar dat zij, ondanks de niet al te beste weersomstandigheden, ook nu weer in zo een grote getale zijn gekomen Ook veel dank voor de helpers en helpsters en het Rode Kruis team uit Amsterdam, daar door hun belangenloze medewer king alles vlot en naar wens verliep AMERSFOORT - De afdeling Amersfoort en Omstreken van de Diabetes Vereniging Neder land (DVN) zal op zaterdag 15 september 1984 de eerste re gionale informatiemarkt voor diabetici (suikerzieken) houden in gebouw 'De Drietand', Neptu- nusplein 34 te Amersfoort. Van 10.30 tot 16.30 uur kunnen belangstellenden binnenlopen om kennis te maken met allerlei zaken die met de ziekte te ma ken hebben of een gesprek voe ren met aanwezige mede-diabe ten. Men wordt in de gelegenheid ge steld verschillende soorten injec tiespuiten en -naalden te vergelij ken en kennis te nemen van de wijze waarop een bloed- of urine- suikerwaarde bepaald kan wor den Vooral dit laatste is voor elke diabeet belangrijk en voor een goede regeling van de ziekte on ontbeerlijk. Hierdoor is het nl. mogelijk om thuis - dus zonder bezoek aan het laboratorium - de waarde van het bloed- of urinesuikei vast te stel len. Voor de insuline-afhankelijke dia beet worden de kosten voor de teststrips tot een bedrag van f 400, - per jaar vanaf 1 septem ber 1984 vergoed door het zieken fonds. Echter ook de diabeet inge steld op tabletten of voedingsad vies (dieet) zou er goed aan doen zo nu en dan deze waarden te be palen Voorts kan men kennis maken met het zgn 'insulinepompje' en materialen die de bloedcirkulatie in de voeten stimuleren. De kinderen kunnen een spel spe len, waarbij het winnen van een prijsje mogelijk is on ook zullen er verschillende stands zijn met in- „De schorpioen", Nederland, 1984. Regie: Ben Verbong. Produktie Chris Brouwer Haig Balian. Scenario: Ben Verbong Pieter de Vos. Camera Theo van de Sande; muziek Nicola Piovani; montage Ton de Graaff, speciale effecten: Harry Wiessenhaan. Met: Peter Tuinman, Monique van de Ven, Adrian Brine, Henk van Ulsen, Rima Melati, Huub Stapel, Marijke Veugelers en Senne Rouffaer. Genre: thriller; lengte 98 minuten Keuring. 12 jaar Première Nederland Theater. Grand, Amersfoort (door Bert Vos) De Nederlandse film begint langzaam maar zeker ook internationaal een grotere erkenning te krijgen, wat resulteerde in buitenlandse successen als „Schatjes" en „De Lift", terwijl ook films van regisseur Paul Verhoeven (De vierde man) en Nouchka van Brakel's „Van de koele meren des doods" op internationaal niveau gezien mogen worden. Terecht, want deze films ademen zonder meer een kwalltelts-niveau uit, die we voordien moesten missen in Nederlandse speelfilms. Je zou kunnen zeggen, dat veel Neder landse regisseurs de laatste jaren de Nederlandse kneuterigheid zijn ontstegen. Opvallend daarbij is ook, dat films met een origineel scenario, niet gebaseerd op een bestaande roman, de hoogste ogen gooien, zoals „Schatjes!" en „De Lift". Een teken aan de wand voor regisseurs, die nog steeds proberen de Nederlandse literatuur in beeld om te zetten en dan veelal verknoopt raken in Calvinistische tendenzen, die vaak deze romans beheer sen. Door daar bewust afstand van te nemen, kun je stellen, dat de Nederlandse speelfilm duidelijk in de lift zit. En zo hoort het ook na zoveel jaar modderen in de smalle financiële marge van het Nederlandse filmgebeuren. Regisseur Ben Verbong trok enkele jaren geleden veel aandacht met zijn speelfilmdebuut „Het meisje met het rode haar" met Renée Soutendijk in de hoofdrol als de verzets-strijdster Han- nie Schaft. Een opvallende film, vooral door de aandacht die Verbong schonk aan details en bijzondere sfeertekening door middel van licht, camera-effecten en bewegingen Een sfeer, die niet voor een onbelangrijk deel op de goede samenwerking tussen Verbong en ca meraman Theo van de Sande was gebaseerd Ook voor Verbongs' twee de speelfim. „De Schorpioen", die deze week in primière gaat. verzorgde Van de Sande het camerawerk en dat is duidelijk zichtbaar „De Schorpioen" is een originele thnller, gebaseerd op een scenario van Verbong en Pieter de Vos, over mani pulaties van bepaalde officieren in het Nederlands-Indische leger ten tijde van de politionele acties in Indonesië. Het verhaal zelf speelt zich af in 1956 en kan gezien worden als een soort rekon- struktie, gezien door de ogen van een buitenstaander, de jongeman Lou Wolff (een voortreffelijke rol van Peter Tuin man). die door een „toeval" betrokken raakt bij de manipulaties van de legerof ficieren in een poging de zaak in een doofpot te stoppen. Samen met een vriendin Anna, (ge speeld door een totaal andere Monique van de Ven), probeert Lou klaarheid te brengen in deze duistere affaire, maar dreigt daarbij zelf het slachtoffer te worden Verbong is er in geslaagd om dit (deels historische) gegeven te bewer ken tot een gaaf verhaal, waarin met name door een uitgekiend licht-gebruik en oog voor details, een sfeer vol onderhuidse spanning wordt ge creëerd. Een spanning, die uitstekend gedoseerd culmineert in plotselinge uit barstingen van geweld. De film onderscheidt verschillende thema's, zoals liefde, eenzaamheid en macht. Het belangrijkste is de macht en het misbruik ervan. Verbong: „Het gaat om misbruik van macht. De hoofdper soon probeert zich daartegen te verzet ten, wat hem tot op een bepaalde ACHTERVELD - Stoffenhuis de Vingerhoed organiseert dinsdag 18 september een breimodeshow in Ons Gebouw. Kaarten voor deze show die om 20 00 uur begint zijn uitsluitend te verkrijgen bij de Vin gerhoed van Tiny Bontje aan de Jan van Arkelweg in Achterveld. Aan de zaal worden geen kaarten verkocht Tijdens de pauze zal een verloting gehouden worden en wordt koffie aangeboden. I0fmaliowwt.ii6ii en -brochures en DVN-activiteiten. Indien er behoefte is aan een ge sprek met lotgenoten, dan is dat mogelijk en kunnen de opgedane ervaringen worden uitgewisseld. Deze informatiemarkt is één van de DVN-activiteiten waar iedere diabeet, lid of geen lid, een kijkje zou moeten nemen. Immers de ei gen gezondheid staat toch voorop en ook de mensen om de diabeet heen kunnen hier veel opsteken. Voor nadere informatie kan men terecht bij H. van Laar, Kraanvo gelstraat 8, Amersfoort. Telefoon 033-726690. LEUSDEN - De gemeente Leus den heeft met Hendriks Tech nisch Installatiebureau bv te Amersfoort overeenstemming bereikt over de verkoop van 700 vierkante meters grond in werk- gelegenheidsgebied Paarden maat. het installatiebureau wil in "Paardenmaat" een bedrijfs gebouw laten realiseren. De overeenkomst om de grond te verkopen aan Hendriks komt deze maand in de gemeente raad. De gemeente heeft ook overeen stemming bereikt met drie bouw bedrijven over de verkoop van grond in ClaverenbladA/Vilden- burg. Hetgaat in totaal om 44 ka« veis waarvan Bouw- en Aanne mingsbedrijf Bart van Middelaar er 16, Bouwbedrijf Achterveld er 14 en aannemersbedrijf L.C. van Galen er ook 14 wil hebben. De bouwbedrijven hebben plannen voor de realisatie van evenzoveel vrije-sectorwoningen. Vrijdag 7 september vierden de heer en mevrouw Van 't Veld-Simon hun 50-jarig huwelijks!# meester Rademaker en zijn vrouw kwamen het gouden echtpaar feliciteren

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10