„Dat er maar een stel mensen over praat vind ik unheimisch. Het moet uit de bevolking komen" Henk Wesenaar, voorzitter Culturele Raad in oprichting Het onderwijs moet Culturele Raad niet vergelijken met 'n pottenbakker" DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 interview s|i) wil er de nadruk op leggen, dat wat hij zal zeggen ;n zijn die ze onder elkaar hebben gelanceerd en die ;en nadere uitwerking en realisatie krijgen wanneer maand de gemeenteraad officieel over het bestaan Ie Culturele Raad Leusden zal hebben beslist. Op aag waarom hij en medestanders een Culturele I in Leusden nodig achten, antwoordt hij dat ze nog veten óf deze nodig is. Dat zal de toekomst moeten aken. Het initiatief ertoe is enkele jaren geleden en de Planadviesgroep genomen door voorzitter t de Jongh, zonder dat deze daar vooralsnog iets bij jlde". Ze zijn er toen over gaan praten en hebben bij Dgende gemeenten gekeken hoe het daar was epakt. n gesprek met Henk Wesenaar, voorzitter van de iting Culturele Raad Leusden in oprichting. Een die enthousiast het voortouw heeft opgepakt. „We iets in werking stellen; we worden geen ltsvervangend subsidiegever". •USDEN - „Je hebt ver- llende mogelijkheden, in de regio heb je Cultu- Raden. die echt raden die advies geven. Je er ook die een soort ;oepelend orgaan vor- an alle bestaande insti- op cultureel gebied, n onze Planadvies- werd echter van meet n gesproken over een lub, over mensen, die pzetten hier. Gewoon lub, waarbinnen we zou- cunnen gaan constate- zijn er manco's hier in Jen op cultureel gebied, lijke witte plekken, en is togelijk daar een invul- oor te geven?" land uit de Planadvies- en dat was ik, moest het jw nemen om een groep n bij elkaar te krijgen. Het is ij willekeurige groep gewor- rzijn mensen, die zich aan- d hebben via de Leusder )f bij welzijnsambtenaar Mar- likaan Er zijn ook mensen, nen de Culturele Raad een itsfunctie hebben, die ge- zijn omdat ze een speciale it hebben Een voorbeeld n is Cees Vial, die heel wat eldende vorming afweet, en in Amersfoort in de overleg- ssie zit. die elk jaar het mma voor de scholen orga- Er zijn ook mensen in de gekomen, die veel vrije tijd n en graag iets willen doen' een gegeven moment werd |k, dat er al zo iets als een Ie organisatie was. SCUL de club die is opgericht ter nheid van de viering van n 1200. Na de feesten was tig saldo beschikbaar, dat d zou worden voor culturele itschappelijke doeleinden i aan de serviceclubs ge- de Nederlandse Tafelron- Lions en de Rotary Club, of irvoor wilden zorgen Die SCUL opgericht Henk We es. heeft de mensen van levraagd of ze zitting wilden in de Culturele Raad in ng bestonden statuten van en de Culturele Raad is opgegaan in SCUL De business is afgehandeld ul is naar het College ge en komt in september in de En dan kunnen wij pas echt an doen' Dus op het ogen- ten de leden van SCUL nog ulturele Raad, die in oprich- Wij krijgen het geld. en dat is ardig bedrag om mee te «f 75 680- Dit bedrag vergedragen aan de Cultu- IHaad op het moment dat de üe Raad een feit is, en dat is in feit als de statuten zijn steld Het geld is niet van de gemeente, maar wel van de ge meenschap, omdat het een over blijfsel is van Leusden 1200 In feite hoeven wij voor het bedrag en de besteding ervan geen verantwoor ding af te leggen aan het College of de gemeenteraad, maar we heb ben zelf in de statuten genoteerd, dat we dat toch wel willen doen, omdat het per slot van rekening gemeenschapsgeld is, en je moet daar toch iemand iets over zeg gen!" Henk Wesenaar onderstreept, dat de Culturele Raad in oprichting een instelling is, die dingen in werking gaat zetten, en die niet gezien moet worden als plaatsver vangend subsidiegever, nu er zo veel bezuinigd moet worden door de gemeente Een dergelijke gang van zaken zou volgens hem een volkomen foute zijn Aktiepunten Punt 1 van de voorlopige aktie- lijst van de Culturele Raad Leusden is culturele vorming in het onder wijs Wesenaar ,,Er is een tijdje gele den een landelijk onderzoek ge houden. en daaruit is gebleken dat er op de scholen erg weinig aan culturele vorming wordt gedaan Wij hebben gekeken wat er in de omringende gemeenten gebeurt In Amersfoort bestaat al verschil lende jaren een programma musi sche vorming, en ook in Wouden berg, Scherpenzeel en Maarn doen ze iets, of gaan ze met iets begin nen Dat wil uiteraard niet zeggen, dat wij Amersfoort of de andere gemeenten zouden willen navol gen. Bovendien wij? Het hangt allemaal af van wat de onderwijs- teams in Leusden willen' Wij kunnen alleen heel concreet een handreiking geven. Het is nog al een specifiek gebied, kunst en cultuur. Ik denk dat je op een heel ,,We moeten proberen iets in het onderwijs van de grond te knjgen' wijde omtrek herinnerde aan de tabakscultuur, die hier eeuwen aan de gang was. Die dingen moeten niet zo maar blijven als zinloze monumentjes.nee, ze zijn belang rijk voor het historisch besef van mensen Een expositieruimte kan aangeven hoe was het. en hoe is het geworden9 Kan de mensen duidelijk maken hier leven wij laten we zeggen een zekere eer bied voor de grond, waarop je leeft De verbinding met het onderwijs is heel makkelijk te leggen je zou dat met kinderen ook kunnen doen En wie weet wat er zich nog allemaal onder de Leusdense bevolking be vindt, niet alleen maar foto's van vóór en na de verandering, maar aan documenten en gebruiksvoor werpen' Het is hoog tijd om de bevolking daar via een goeie expo sitie kennis van te laten nemen! Er is iemand gepromoveerd op de geschiedenis van Leusden. Er zou dus best een populair wetenschap pelijke uitgave van de Leusdense historie kunnen komen! Enthousiaste mensen ,,Het leek ons de beste ingang om een aantal enthousiaste mensen te vinden, die in deze omgeving op dit gebied hun sporen al verdiend hebben. Er bestaat een archeologi sche vereniging, en er zijn verschil lende mensen die interesse heb ben in het verleden van Leusden. en die bij voorbeeld iets afweten van de historische opgravingen die laatst gedaan zijn bij de Dodeweg en van de grafheuvels op de Leus- derhei Dat soort mensen moet je als Raad bij elkaar zien te krijgen om plaatselijk iets op te zetten. Je hebt ruimte nodig, een beheerder We hebben gedacht aan het ge meentehuis. want als je het woord expositie-ruimte-kelder laat vallen, dan denk je onmiddellijk aan het gemeentehuis Maar ja. daar zitten mensen boven!" Het derde punt van aktie van de Culturele Raad in spé is: het onderzoeken van en inspelen op de behoefte aan culturele achter gronden van culturele minder heidsgroepen in Leusden. Ik vraag de heer Wesenaar of de Raad in kaart heeft gebracht welke nationaliteiten zich in Leusden bevinden. Dat blijkt nog niet gebeurd te zijn. Alleen heeft een kleine commissie dit punt als een manco uit de sociaal- culturele kaart van Leusden ge destilleerd. Wesenaar Culturele minder heden in Leusden, dat is iets van de laatse jaren Er zijn nogal wat Vietnamese, Antilliaanse, Suri naamse mensen Die mensen heb ben een cultuur, en die ligt bij wijze van spreken voor het oprapen. Zouden wij daar iets van kunnen zien. zouden ze aan ons daarvan iets duidelijk kunnen maken? Ik denk dat het een verrijking is, als wij die cultuur zouden kunnen zien. Op wat voor wijze dat zou kunnen gebeuren, dat weten we nog niet Er is nog weinig over gesproken Ik denk dat het goed voor de culturele minderheden èn voor de Leusde- naren zou zijn Wij hebben prioriteiten gesteld, en ik neem aan. dat wij met punt één gaan beginnen, maar dat wil helemaal niet zeggen, dat iets wat achteraan staat, niet gelijk door ons zou kunnen worden opgepakt, als het op een simpele manier te reali seren is Wat dat betreft zouden we zelfs ónder aan de lijst kunnen beginnen!" Punt 4 op de lijst vermeldt: On derzoek verrichten naar en inspe len op de behoefte aan ondersteu-w ning van het jongerenwerk in Leus- den Zogenaamde kadertrainingen op cultureel gebied Wesenaar: Kadertraining is subsidiabel Specifiek op cultureel gebied wordt daar nog weinig aan gedaan. Wij zouden dus kunnen aangeven wat voor mogelijkheder er zijn of wat voor mogelijkheden er door ons gerealiseerd kunnen wor den. Je kunt daarbij uitgaan van mensen, die hier wonen en die hier wat kunnen doen Als we bij punt 5 belanden (.Acti veren van de 1%-regeling en mo gelijke andere regelingen op cultu reel gebied") ontstaat er enige onzekerheid. Ik denk namelijk, dat de 1%-regeling is wegbezuinigd De heer Wesenaar zegt dat de regeling voor gebouwen nog be staat, hij wordt nog steeds voor scholen toegepast (Heel mooi vindt hij, in rood en blauw, het speelobject bij de Montessoir- school) Hij is van mening, dat deze regeling ook voor wijken geldt. Zal het nog nader informeren Het leukst vindt hij het als de bewoners daar zelf om komen, het zelf orga niseren ..Dat vind ik in het alge meen het unheimische van zo n Culturele Raad. dat je met een stel mensen zit te praten, terwijl het eigelijk uit de bevolking zelf moet komen!' Tenslotte kondigt punt 6 aan ..Onderzoek verrichten naar en ini tiëren van festivals voor (amateur)pop-groepen Hij zegt ,,Er wordt hier wel wat georganiseerd De Geut heeft een rockfestival. Wij zijn met de Planad viesgroep een keer in De Geut geweest (we vergaderen de laatste tijd op lokatie. de ene keer in De Geut. dan in 't Claeverblad) en daar hoorden we dat een mevrouw graag iets wilde organiseren met mensen niet alleen uit de regio, maar iets dat wat meer body had Ze wilde ook graag kontakten heb ben met andere jeugdorganisaties hier. Wellicht zit het er in, dat de Culturele Raad dat een beetje bij elkaar haalt, coördineert. Wat me trouwens tot de opmer king brengt, dat we wel over jeugd praten, maar dat er over de leef tijdsgroep tussen de dertig en de veertig nooit gesproken wordt. Die mensen zijn nog niet bejaard en ook geen jeugd meer. Het is mis schien interessant om ook de be- hoeften van deze mensen te pei len Wat kun je voor hen binnenha len9 Er zijn echt nog wel andere mensen dan jeugd en bejaarden!" En nu maar afwachten wat de gemeenteraad gaat beslis sen, (al wordt een positief besluit verwacht) en wat de Culturele Raad voor initiatie ven zal ontplooien. Er liggen mogelijkheden en er zijn mensen, die ermee aan de gang willen. Zou het dan toch nog sociaal-cultureel gezel lig worden in Leusden? door Anco Mali concrete en misschien wel eenvou dige manier iets binnen dat onder wijs moet kunnen brengen. Over alles wat ik ga zeggen hebben wij wel een beetje gebrainstormd, maar het is niet zo, dat de plannen al vreselijk concreet zijn Zoals gezegd we starten pas als de formele kant is afgerond, en dat is deze maand Als het mogelijk is zouden wij graag een gesprek hebben met het onderwijs, en proberen daar iets van de grond te krijgen. Ik denk dat het in de eerste plaats een zaak is van het onderwijs. Zo'n Culturele Raad zou een handreiking kunnen geven bij de organisatie en bij de ideeën. Maar het onderwijs zelf moet daar in eerste instantie en thousiast voor zijn. Je moet niet zeggen oh, dat is wel leuk, zoals ze vroeger op school de glasblazer of de pottenbakker vroegen. Zo van dat is een leuke aanvulling, en dan zijn de kinderen zoet Wesenaar. onderwijzer van be roep, denkt dat er met de dingen, die binnen het onderwijs moeten komen, gewerkt moet worden, of vóóraf, dat er met de kinderen wat gedaan wordt, en dat dat uitmondt in één of andere uitvoering met kunstenaars, of kunstenaars sa men met kinderen Of dat het in elk geval achteraf nog een staartje heeft en dat er in de school nog wat mee gedaan wordt Dan kunnen kinderen er enthousiast voor zijn Wesenaar ,U zegt: dat ,,het tijd wordt dat Nederlanders zich be wust gaan worden van de grote eigen cultuur U vindt dat dit cul tuurbesef fundamenteler moet wor den onderbouwd, en dat kinderen al vanaf de kleuterschool op eni gerlei wijze in aanraking moeten worden gebracht met het werk en de gedachten van grote Neder landse kunstenaars. Ik denk dat. als je het binnen de les gaat heb ben over grote kunstenaars, je dan vooral bezig bent met overdracht van kennis Ik denk dat kennis over de cultuur erg belangrijk is. maar ik denk dat het hele simpele begin .ontdek je lijf, kijk hoe het be weegt" voor kinderen veel belang rijker is dan wat voor kennis van grote balletevenementen ook Als er op school iets gaat ontstaan, als er een kunstenaar komt die bij kinderen iets wakker maakt, (het programma Kietelen onder je voe ten bijvoorbeeld) en die school gaat er iets mee doen. dan moet dat vanzelf groeien Er komt al zo veel informatie op kinderen af! Het mag wel samen gaan. hoor Ik vind het belangrijk dat kinderen wat kennis hebben van cultuur, natuurlijk, allicht kun nen wij daar ook iets aan bijdragen Dat gemis besef ik wel, maar denkt u van de Culturele Raad Leusden dat wij het Nederlands onderwas eventjes qua cultuur kunnen gaan hervormen9 Er zou best wel es naar aanleiding van het een of ander een lesbrief kunnen uitko men, en wie weet kun je dat uitbrei den. dat wèl". Schilderkunst Hij vervolgt: ,,lk vind bijvoorbeeld dat je, als je het over schilderkunst hebt, en er is een mogelijkheid om 17e eeuwse schilderijen te bekij ken in de nabije omgeving, er een lesbrief aan vast zou kunnen kop pelen en er wat meer over zou kunnen vertellen. U zegt .Ah' Cul turele Raad! Nu kan het beginnen'' De dingen, die ik genoemd heb, lijken mogelijkheden om te begin nen" De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws Wat dacht u van het verzorgen van rouwkaartenEen ruime sortering biedt het aanstaand echtpaar voldoende keus Een romantische kaart, een vrolijke ol zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie «rouwkaarten die elk jaar wordt aangepast In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- ot machineletter. ,,ln Centre Popidou rukken soms hele kleuterklassen binnen, die met een eigenwijs gezicht grote mees terwerken gaan zitten tekenen, een perfekte aanzet om eens iets van die meesters aan de weet te ko men!" Wesenaar: „Ik denk dat dat een mogelijkheid is. Dat kopië ren, daar zit ook een gevaar in. Wat mogelijk is, is dat je een bepaald beeldaspekt binnen je tekenonderwijs gaat behande len. Dat kan het behandelen van koele of warme kleuren zijn. het weven van kleuren met potlood, het invullen met stipjes, het wa zig aanbrengen van kleuren. Leuk is om daar vanuit de beel dende kunst een voorbeeld bij te halen. Niet beginnen met het voorbeeld, maar zeggen: hé, kijk, hij of zij heeft het ook zo gedaan. Binnen de bestaande methodes wordt dat ook gehan teerd. Er wordt ook steeds ge zegd: leg die link met beeldende kunst. Het is mogelijk, maar het ver eist nogal wat! Het is allemaal erg afhankelijk van de man of vrouw voor de klas ook, hè, en er zijn nogal wat die dat stukje specifieke gevoeligheid missen. „U zou misschien eens een onder zoek kunnen doen naar hoe er op de scholen in Leusden tekenles wordt gegeven' „Het is iets dat ik zou kunnen aankaarten, ik denk er nog es over, ik weet niet of het op onze weg ligt om dat te doen!" Iedereen wordt gevormd door zijn milieu en zijn onderwijs. Waarom gaan andere volkeren veel naar toneel bijvoorbeeld, hebben ook kennis van grote toneel schrijvers, en waarom gaan in Nederland al leen enkele groeperingen naar het toneel? Dat zit toch ook in ons onderwijs Henk Wesenaar, voorzitter van de Culturele Raad in oprichting Verwacht niet te veel van het onderwijs, ik denk dat het in het gezin toch wel begint! Ik heb me wel es afgevraagd: zouden we niet meer specialismen moeten hebben in ons onderwijs, maar het idee van vakleerkrachten leeft niet zo in Leusden. Het heeft ook grote nadelen, omdat je dat bepaalde vak dan niet in je on derwijs opneemt. Als er iemand bijvoorbeeld muziekonderwijs komt geven, staat dat los van de dingen, die je met wereldoriënta tie aan het doen bent. Het onder wijs wordt daardoor verbrok keld, terwijl het juist in de bedoe ling ligt om er wat eenheid in te brengen, zeker in de thematiek, waarmee je bezig bent." Expositieruimte Punt 2 van de voorlopige aktie- lijst vermeldt: het oprichten van een oudheidkundige vereniging, waarbij oncjer meer wordt ge dacht aan: het scheppen van een expositieruimte, het organiseren van exposities in samenwerking met Flehite, het gelijktijdig met de exposities aanbieden van les brieven aan de lagere scholen en het vervaardigen van een video presentatie over Leusden. Wesenaar: ,,Wat ik belangrijk vind, als je het over cultuurbesef hebt, is dat men in Leusden, een uit de grond gestampte gemeente, het besef heeft dat men op oude grond leeft. Dat het grond is, waar men sen eeuwen op gezwoegd hebben. Daarom vind ik het zo goed. dat ze in Leusden de boomwallen laten staan Die geven zo'n insnijding in het landschap, waarvan je je zou kunnen afvragen: hé waarom? Vanuit een wetering, vanuit zo n Hamersveldseweg. is dat hele land hier in cultuur gebracht, kavel voor kavel, omzoomd door bomen Zo'n tabaksschuur: ik vind het schandalig, dat die weg is Die schuur was i^og het enige dat in de Rozendaallaan 9. telefoon 941495 Het kantoor is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5