Gemeente pakt illegaal gebruik openbaar groen aan Bomvolle Klaveet enthousiast over eerste miss-verkiezingen „Je wordt niet goed van al die mensen" Monique Krug miss Klaveet 1984 Hamershof-jaarmarkt drukker dan ooit: leusBler k NCVB hield boeiende avond Fiets gestolen Mailings direct-mail service uitbesteden: vaak dé oplossing KWIEK Boerenwormkruid plaatselijk nieuws DAG 18 SEPTEMBER 1984 onzer verslaggevers) EN - Werd het aan- jekers vorig jaar op zend geschat, dit iren er volgens de iatie meer mensen dan ooit, hoe moeilijk het aantal weliswaar vast te stellen is. De jaarmarkt in winkelcentrum De Ha mershof blijft een pu bliekstrekker, niet in de laatste plaats door de op tredens van bekende ar tiesten. Afgelopen zater dag zorgde het toonbeeld van Hollands welvaren, Vanessa, voor drommen mensen die opgesteld aan weerskanten van de Kooi- werd drukker bezocht dart ooit kersgracht een glimp van de zangeres wilden op vangen. Drukte alom dus tussen zes en ver na elf uur in De Hamershof dat menig bezoeker verzucht te: „Je wordt soms niet goed van al die mensen!" De vierde jaarmarkt in successie herbergde deze keer zo'n 250 kraampjes. Te zamen met de ker mis en de artiesten was er dus genoeg te beleven in Leusdens hoofdcentrum. De kraampjes, waarvoor het staangeld met meer dan de helft was verlaagd, boden zoals gebruikelijk voor elck wat wils. De Hamershof-winkeliers stalden hun waar uit, maar ook de echte marktlui en particulieren of verenigingen deden hun best iets onder de aandacht te brengen. In trek bij het publiek waren onder meer de standjes met fopartike- len, met bloemen en planten en die van drogisterij Kniep waar men zelf drop mocht scheppen die bij een exact gewicht van 250 gram gratis en voor niks was. Een meisje dat tot driemaal toe een zak gesorteerde drop voor nop had opgestreken, werd vriendelijk gevraagd een kraampje verderop te gaan. Voor de inwendige mens was er ook genoeg, en soms was er niks meer zoals de dames van de cola-stand aan dorstigen moesten meedelen: tegen half tien was er geen drup meer uit de cola-tapte persen Het weer was de Hamershof-jaar markt goed gezind. Zag het de hele zaterdag regen-dreigend uit, 's avonds konden de paraplu's gelukkig dichtgeklapt blijven. On getwijfeld een opsteker voor de organisatie, want slecht weer is vaak de doodsteek voor zo'n groot openlucht-evenement als de jaarmarkt. VANESSA Behalve Vanessa had de organi satie nog twee artiesten weten te strikken. Ben Cramer, de onver- slijtbare, mocht vanaf half acht de mensen een half uurtje amuseren met oud en nieuw repertoire, ter wijl Alexander Curly na het optre den van Vanessa de stemming er probeerde in te houden. Hij deed dat niet alleen met zang, maar ook met grappen en grollen die nou niet allemaal even leuk wa ren. Desondanks wist hij toch een groot aantal mensen te boeien. De klapper van de avond was na tuurlijk zangeres Vanessa. Het optreden op het speciale podium boven de Kooikersgracht stond gepland om negen uur. Het ge duld van het enthousiaste en nieuwsgierige publiek werd ech ter 20 minuten op de proef ge steld Vanessa en technisch ge volg waren namelijk gestrand in een file op de Noorderinslag. Haar performance maakte echter bij jong en oud, blijkens de reac ties, veel goed. Voorbije hits als 'Upside down', 'Cheerio' en 'Ob session' gingen er in als koek Omdat sommigen moeite hadden om de in fel groen gewaad ge stoken zangeres te zien, werden in De Hamershof de meest merk waardige positie ingenomen. Jonge bomen. erkerdakjes, schouders en dergelijke dienden als uitkijkposten. Na afloop van het circa 30 minu ten durende optreden van Va nessa werd de zangeres be stormd door fans en nieuwsgieri gen. De blondine moest onder be geleiding van enkele behulpzame politiemensen naar De Korf geleid worden waarin ze zich gereed kon maken voor haar vertrek uit Leus den. Zoals verwacht had dat heel wat voeten in de aarde Buiten De Korf wachtte namelijk een me nigte mensen. Besloten werd Va nessa per politiebusje buiten Leusden te brengen waar ze kon overstappen in de auto waarmee ze was gekomen DEN - Bij de rijkspolitie jterdag aangifte gedaan jstat van een bromfiets. Iff een Puch Maxi waar- fverzekerlngsplaatje de fcz 838 heeft. De brom- Is bij café de Swarte- lestald. op van de jaarmarkt in iershof afgelopen zater- jjrden bij de politie vier ■Is gestolen opgegeven. LEUSDEN - Het komt nogal eens voor dat stukjes openbaar groen voor prive-doeleinden worden gebruikt. Soms gaat het slechts om het bijplanten van eigen struiken in het openbaar groen, maar het komt ook voor hankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. chijnt elke dinsdag en donderdag. Makteur: n Kreyns Mie: lewma de Boer ar van Loo (ring kopij en advertenties: iel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. el donderdagnummer lot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur ktie en administratie: x Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op sgen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot uur Telefoon 033-941495 nementsgeld: 8 per jaar. ®per half |aar. '5 per kwartaal Hen bezorging: cnnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan fop met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 118 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u 1 opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestel 44 ESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u 'tellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ■Itbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met 'ijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, a waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per plaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 'ITl). 'nt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, {ten-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont ij de gewenste foto('s) thuis. EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- enkombinatie te Barneveld. dat een groenstrook gedeeltelijk of zelfs geheel bij de tuin van de aangrenzende woning is getrok ken. Een ander verschijnsel is het gebruik van openbaar groen als stortplaats voor tuinafval, als parkeerplaats voor de auto of caravan of om er een kippenhok te bouwen. Aan de hand van de thans in uitvoering zijnde inventarisatie van de openbare groenvoorzieningen in de gemeente Leusden stellen burgemeester en wethouders per wijk vast welke stukken een wezen lijk en onmisbaar deel daarvan uitmaken en welke stukken, meest al kleine strookjes, voor verkoop aan de eigenaar van de aangren zende woning in aanmerking ko men. Vanuit de commissie Open bare Werken en Ruimtelijke Orde ning is erop aangedrongen om in het kader van de inventarisatie het illegaal gebruik van openbaar groen tegen te gaan. In de loop van deze week zullen de eerste brieven aan illegale ge bruikers van openbaar groen de deur uitgaan. Voorzover het strook jes betreft die voor verkoop in aanmerking komen zullen de be trokken bewoners voor de keuze worden gesteld het strookje te ko pen óf het illegale gebruik te beëin digen. Aan alle andere betrokke nen zal worden gevraagd het privé- gebruik van de betreffende groen strook binnen een maand te sta ken. Mocht aan dit verzoek niet worden voldaan, dan dient er rekening mee te worden gehouden dat de ge meente een gerechtelijke vorde ring gaat instellen, met alle kosten voor de betrokkene vandien. De aanschrijvingen zullen per wijk plaatsvinden. Gestart wordt met de wijk Rossenberg, waar ongeveer 30 gevallen van illegaal gebruik van het openbare groen zijn gecon stateerd ACHTERVELD - Voor de eer ste keer vonden in De Kla veet in Achterveld de zo genaamde miss Klaveet-ver- kiezingen plaats. De tot disco-ruimte omgebouwde paardenmanege was tot de nok toe gevuld met jongeren die een glimp wilden opvan gen van de toekomstige mis sen. De meisjes variërend in leeftijd tussen de 16 en 22 jaar en afkomstig uit Achter- tikken, kopiëren, drukken, adresseren, postklaar maken en verzenden direct-mail-service centrum voof tekst vet werking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* veld, Barneveld en omge ving zorgden voor een prachtige show. Vooraf was er een prijsvraag uitgeschreven. Wie miss Klaveet zou raden komt in aanmerking voor een stereo toren die deze week verlot zal worden. Van de tien deelneemsters, - een wat tegenvallend aantal vond de organisatie - werd Monique Krug uit Vee- nendaal tot miss Klaveet 1984 gekozen. Uit handen van Lyda van Leersum, bekend van het te- levisieprogramaa Pisa, ont ving zij de hoofdprijs, te we ten een tiendaagse reis naar Spanje voor twee personen. Zoals gebruikelijk op zaterdag avond was er om 20.00 uur een discoshow, gesponsord door Pe ter Stuyvesant. Rond de klok van tien verzamelden de bezoekers zich rond het podium waar de ver kiezingen plaatsvonden. De jury waarin onder meer Natasja Knoeste. vroeger eigenaresse van een modellenburo, Lex van Bercum, modelvakfotograal en de eerder genoemde Lyda van Leer sum ziting hadden kreeg de op dracht de meisjes Ie beoordelen op presentatie en kleding. Miss Holland 1984, Nancy Neede die ook lot de jury behoorde liet vijf minuien voor de aanvang van de verkiezing welen met Ie kunnen komen. Een teleurstelling voor hel veelkoppige publiek. Het werd de jury niet gemakkelijk gemaakt om de nummer één te kiezen daar de deelneemsters, die bijna allemaal het vak inwillen als fotomodel of kledingontwerpster op artistieke wijze hun creaties toonden Om dat de jruyleden het onderling niet eens konden worden moesten de modellen zelfs een tweede keer opdraven. Monique Krug, de uit eindelijke winaresse werd verdol ven onder de prijzen, waaronder de reis naar Spanje en een grote trofee. Tweede werd Anja Bos uit Ederveen en op de derde plaats eindigde Monique Koudijs uit Woudenberq. Na de verkiezing genoot het pu bliek zichtbaar van het optreden van de Nederlandse Michael Jackson die met zijn act de zaal in beroering bracht De organisatoren waren na afloop tevreden en lieten desgevraagd weten volgend jaar opnieuw een miss Klaveet-verkiezing te zullen organiseren De Nederlandse naam van deze plant vraagt niet veel van onze fanta sie, maar spreekt voor zichzelf. De naam Boe renwormkruid kreeg het omdat de landelijke be volking de plant ge bruikte om maden en wormen te verdrijven. In een oud kruidenboek le zen we: „Het saed van dit kruydt wordt van het gemeenvolk tegen wor men des buyks, soo wel de lange als de ronde, gebruyekt". Toch zal het voorzichtig en met veel ervaring zijn toegepast, want bij onoordeelkun dig gebruik is het niet zonder gevaar. De plant bevat thujon, een stof dat zowel in- als uitwen dig een sterk prikkelende werking heeft. Het kan braken, diarree en sterke bloedstuwing naar lever en nieren veroorzaken. Niettemin schijnt het veel te zijn toegepast, want het werd er speciaal voor gekweekt. Uitwen dig werd het bij reuma gebruikt. Boerenwormkruid is een opvallende plant langs wegbermen en spoordij ken, in ruigten en aan randen van bossen en akkers. Overal waar de bodem maar zandig is en veel nitraten bevat kun nen we het vinden. Het is een ondergronds over blijvende, uitlopervor- mende plant die een hoogte kan bereiken van meer dan een meter. Het heeft kantige, opgaande stengels en dubbel veer- delige bladeren, die wel iets aan varenbladeren doen denken. Het is nog familie van onze ge kweekte chrysant. Dat is goed merkbaar wanneer we een blad tussen vin ger en duim fijnwrijven. De chrysantengeur blijft nog urenlang te ruiken. De gele bloempjes, die op kleine knoopjes lij ken, staan ih platte schermen aan de boven kant van de plant bijeen. De op varens lijkende bladeren geven aanlei ding de plant, in som mige delen van het land, ook Reinvaren te noe men. Dat rein niet in de betekenis van schoon, maar rein of reen bete kent berm en die naam STANDWERKERS Als bijzondere attractie werd er tij dens een jaarmarkt een standwer kersconcours georganiseerd waarvan de resultaten meetelden voor het Nederlands kampioen schap. De standwerkers, die van heinde en ver waren gekomen, deden op bekende wijze hun best om hun artikel aan de man te brengen. Een jury, bestaande uit wethouder Fons Ummels, de ambtenaren Ger Verheyen en Bert van Dijk, en Hamershof-win kelier Joop van Kersbergen, gaf uiteindelijk de meeste punten (106) aan F. van Riessum uit Zuid broek die met veel verve de auto poets onder de aandacht had ge bracht. Wethouder Ummels reikte LEUSDEN - De heer drs. C. Goede, direkteur van de Ru- dolphstichting bezocht afgelo pen 10 september de NCVB Leusden centrum. Hij kwam iets vertellen over hulp, verzorging en opvoeding aan jeugd van 0- 18 jaar die tijdelijk niet in het ouderlijk milieu kan verblijven. De heer Goede probeerde in zicht te geven in de problemen die aan de opname voorafgaan. Het gaat om normaal begaafde Foto's: Stefan Ammerlaan de prijzen uit en bood de winnaar namens de gemeente bovendien een fles Leusder Spul aan Er werd zaterdag nog een win naar bekend en dat was die van de prijsvraag die de winkeliers vereniging van De Hamershof had uitgeschreven. Deze prijs vraag stond achterop de spe ciale krant die de winkeliers in Leusden en een gedeelte van Amersfoort hadden verspreid. De oplossing gaf de woorden 'winkel plezierig', die aange vuld moesten worden tot een slagzin. Een inwoner van Amersfoort werd aangewezen als winnaar en ontvangt de nieuwe, driedelige 'Dikke Van Dale'. Zijn winnende slagzin luidde: .Winkel plezierig, de klant is koning en de Hamershof is zijn paleis". kinderen met gedragsproblemen, zodra het goed gaat met een kind. wordt geprobeerd het weer terug te plaatsen in het gezin. Het ver blijf duurt over het algemeen an derhalf jaar. De verzorging vindt bijvoorbeeld plaats in groepshui- zen onder leiding van groepswer- kers met begeleiding van deskun digen, in gezinsgroepen met een groepsleidersechtpaar en een groepsleider en in gezinshuizen met een ouderechtpaar, die zelf soms ook kinderen hebben. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vra gen aan de heer Goede. Daar werd dankbaar gebruik van ge maakt. Het werd een boeiende geanimeerde avond. werd ook gebruikt voor de scheiding van twee akkers. Ook een aandui ding waar de plant te vin den is. Tenslotte nog een tip: Gooi de plant in het haardvuur en de rook zal het huis vrijwaren van alle mogelijke onheilen. Uit al die zin en onzin blijkt toch wel hoeveel dichter onze voorouders bij de natuur stonden als onze huidige generatie. Jammer! G.van L. Zangeres Vanessa was de klapper van de avond. ÖOL C M WOfT rlKKLMC

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3