„Ik fiets wel eens. Maar niet om dingen te gaan zien" 1 „Uitbreiding van Leusden in noordelijke richting planologisch niet het fraaist" De pers in Leusden signaleert dingen die in andere plaatsen wel eens onbekend blijven" van der Molen, het gevoelen van een afscheidnemend ambtenaar DE LEUSDER KRANT Opbrengst kanker bestrijding 5 door Marnix Kreyns steren heeft de lenaar A. van der Molen eid genomen als naar bij de griffie van tvincie Utrecht. Na 43 >lijke jaren maakt hij lik van de VUT. Het stedeel van zijn laan heeft Van der i gewerkt bij de Incie Utrecht, waar hij jiltijd met ruimtelijk I ien heeft bezig I uden. Zo was hij onder I secretaris van de I nciale Planologische I nissie en binnen zijn I ng belast met de n elijke ontwikkeling van I en Eemland. I gelegenheid van zijn id sprak Marnix ismet Van der Molen, ilover Leusden, iard.„Ach,alsikin Bunschoten of Woudenberg kom, zie ik ook een heleboel mooie dingen.'' ECHT- Van der Molen mag dan sinds afgelopen lag ambteloos burger zijn. een paar dagen voor zijn leid is hij nog op en top ambtenaar en is voorzichtigheid moeder van de porceleinkast. Met nadruk stelt hij een il malen dat dit gesprek niet zou mogen leiden tot ring van de bestaande goede verhoudingen met het ntebestuur. Zegt Van der Molen iets op het gebied van nologie, dan voegt hij daar onmiddellijk aan toe: „Dat als leek, ik ben geen planoloog". Trouwens de hele irsatie wordt gerelativeerd door de slotopmerking„Het 'hier slechts om het gevoelen van een afscheidnemend (bescheidenheiden houdendheid zullen wel pnd zijn voor de persoon n der Molen, toch mag aan ning best enige waarde end worden. Want als er mand in Utrecht wat van de ontwikkeling van n in de afgelopen jaren, iet deze medewerker van heten afdeling Vijf wel. :ien jaar was Van der ter griffie belast met de lijke ordening in het Eemland en Vallei. Geen nmingsplan in Eemnes, hoten, Amersfoort, ndaal, Renswoude, nberg of Leusden of het uro van Van der Molen leerd. Hij organiseerde de ingen, hij schreef de t-besluiten met nota voor teerde Staten, ien was Van der Molen jaar geleden twintig jaar cretarisvandePPC.de iale Planologische ssie. ,,Als je lang inhet krijg je wel enig inzicht," ich in de loop van het dan toch ook wel een en ontvallen. Molen heeft in het vak De VUT wacht hem na der dan 43 dienstjaren. De se plattelander van behaalde de diploma's He Administratie I en ht MO en werkte een ren in steden en dorpen in het hoge noorden. Hij begon in het 3800 zielen tellende Loppersum in Groningen en zijn laatste standplaats vóór Utrecht was het Friese Murmerwoude. ..waar, naar men zegt. Bonifatius is vermoord Vanaf het moment dat hij in 1950 naar Utrecht kwam heeft Van der Molen zich altijd op het gebied van de ruimtelijke ordening bewogen Nauw contact Hij deed dat altijd vanuit de griffie-kant. Terwijl de PPD- mensen zich met de planologische aspecten van de ruimtelijke ontwikkelingen bezighouden, zijn Van der Molen en zijn collega's er voor de juridische kant van het geheel. Een verschijnsel als de Molenspakkiean.Maar, "zegt Van der Molen, ..er is natuurlijk wel een heel nauw contact tussen onze afdeling en de PPD. Met de meeste gemeenten in de provincie is er maandelijks ambtelijk overleg, waarbij PPD, mijn afdeling, de gemeente en soms de provinciale Direktie Volkshuisvesting om de tafel zitten Regelmatig vind er ook bestuurlijk overleg plaats met bijvoorbeeld Amersfoort en Leusden. De gedeputeerde en wethouder Wagenaar ontmoeten elkaar nogal eens. Binnen dat geheel is de vijfde afdeling voortdurend de tussenschakel." In de persoon van Van der Molen kwamen, wanneer het ging om bestemmingsplannen of procedures op grond van de Wet Ruimtelijke Ordening, de achterliggende jaren altijd alle adviezen, bezwaren en commentaren bijeen Op grond van de bevindingen van de PPD, die van zijn eigen afdeling en gehoord hebbend eventuele bezwaarden schreef Van der Molen telkens het ontwerp-besluit voor GS. Dat moeten er in de loop der jaren heel wat geweest zijn Zijn die nu allemaal door het bestuur overgenomen of werd er ook wel eens van afgeweken? Van der Molen. ,,Nou, we zijn een bestuurlijke afdeling. Dat wil zeggen dat je bij je voorstellen rekening moet houden met de verhoudingen, met het politiek haalbare. Je komt dus niet met unverfroren voorstellen, die voor de politiek niet te hanteren zijn Het gevolg van dit werkwijze is dat er niet vaak van de adviezen worden afgeweken Maarerisaanzo'n ontwerp-besluit natuurlijk ook al een heel proces voorafgegaan, waarbij de bestuurders ook betrokken zijn geweest. Zijn er bezwaarschriften geweest, dan heeft er ook een hoorzitting plaatsgevonden met een afvaardiging uit het college van Gedeputeerde Staten In de loop van zo'n proces wordt de richting van een ontwerp-besluit wel duidelijk en dan wordt daar niet zo vaak van af geweken Wat overigens niet wil zeggen dat ik al het altijd met iedere genomen beslissing eens ben geweest. Met name in facetten was er nog wel eens verschil van inzicht." En de gemeenten Komen die nu bij voortduring met plannen en ideeén, waarmee in Utrecht geen land te bezeilen valt? Van der Molen ..Gemeenten weten aan de hand van een streekplan, wat het speelveld is. Natuurlijk geeft een streekplan de bevoegdheid om er van af te wijken, maar dat zijn zaken, die we ontwikkeling in zuidelijke als in noordelijke richting. Daarbij spelen bijvoorbeeld de ligging van het hoofdcentrum en de Schoolsteegbosjes een rol. Maar het zou voorbarig zijn om daar nu uitspraken over te doen. U heeft er toch wel uw persoonlijke gedachte over Van der Molen „Ik weet niet of het verstandig is om die te uiten Kijk, als die bosjes aan drie zijden door woningbouw worden ingeklemd is het de vraag in hoeverre je ze kunt behouden. Van de andere kant geef ik toe, dat uitbreiding in noordelijke richting, gezien de ligging van Hamershof, planologsch niet de fraaiste oplossing is." Het was indertijd juist de provincie, die aangedrongen heeft op die lokatie voor het hoofdcentrum. Van der Molen: „Dat weet ik eigenlijk niet precies. Dat is enigszins voor mijn tijd geweest. Sinds 1975 doe ik Eemland en Vallei. De Tweede Fase heeft in 1978 rechtskracht gekregen. De procedure heeft zich een aantal jaren daarvoor afgespeeld Maar u bent wel goed op de hoogte met de argumenten voor het onthouden van goedkeuring aan H2, het tweede gedeelte van het hoofdcentrum Van der Molen „De reden is geweest, dat er in H2 veel winkelbebouwing mogelijk was Distributie-planologisch was dat te groot. Er zou bij die invulling een te groot winkelapparaat zijn ontstaan En als je de situatie in Leusden nu bekijkt, denk ik dat het inderdaad te veel van het goede zou zijn geworden." Wat vindt u van de nieuwe invulling van H2 met onder meer een torenflat Van der Molen: „Ja, daar hebben we nu eens heel voorzichtig een beetje aan kunnen ruiken Uitspraken zijn er ambtelijk of bestuurlijk nog niet over gedaan Dat kan ook niet, daarvoor is het nog te embryonaal. Ik begrijp best dat de gemeente die grond op financiële redenen niet te lang zo wil laten liggen. En ik heb inmiddels begrepen, dat een deel van de bevolking er moeite mee heeft. Hoe GS er over denken, dat weet ik niet, dat is nog in de schoot der toekomst verborgen." Wat herinnert u zich nu als interessante punten uit de ontwikkeling van Leusden? Daadkracht U spreekt nu allerlei vriendelijke woorden aan het adres van Leusden, maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat er ook nogal wat verschillen van mening zijn geweest en zijn tussen provincie en Leusden. Van der Molen „Er zit in Leusden een daadkrachtig gemeentebestuur en natuurlijk ontstaan er dan wel eens controverses. Waar gehakt wordt vallen spaanders en als een gemeentebestuur niks dingen Wat ik aan Leusden zo leuk vind is dat de wijken erzo verschillend zijn opgezet. Die verscheidenheid in de bouw spreekt mij enorm aan Alleen die geluidsdijken, die de wet nu voorschrijft zijn weer minder een succes Nog twee onderwerpen Eerst de VVT Links en rechts is gesuggereerd dat Leusden met deze provinciale woningtoewijzingscriteria de afgelopen jaren aardig de hand zou hebben weten te lichten. Is dat zo? behoefte bouwen, hoe je die ook vaststelt. In bepaalde kringen in Leusden bestaat de angst dat Leusden straks niet voldoende woningen krijgt toegewezen om dat waar te maken. Nou hebben we eerst jaren jan en alleman in Leusden een huis gegeven, maar nou is er straks voor onze eigen kinderen geen plaa ts meer Wat vindt u van die redenering Van der Molen: „Het voorontwerp-streekplan zou die vrees kunnen wettigen. Daaruit zou je inderdaad kunnen lezen dat de deur op slot gaat. Maar nogmaals: het is een voo vrees kunnen wettigen. Daaruit zou je inderdaad kunnen lezen dat de deur op slot gaat. Maar nogmaals: het is een vooront werp. En ik weet zeker dat het gemeentebestuur GS hierover gaat aanspreken. Ik twijfel er niet aan dat GS dan in aanmerking zullen nemen dat Leusden de regio met de versnelling ten dienste is geweest. Ik vind het geen overdreven wens om bin nen de VVT echt de eigen be hoefte te mogen opvangen. Die ruimte zou Leusden mijns in ziens geboden moeten worden. Maar het betreft hier slechts het onderneemt, dan zullen er ook wel weinig problemen komen. Toch kan ik u verzekeren dat de verhouding tussen mijn afdeling en de gemeente Leusden uitstekend is. Je zou alleen kunnen zeggen dat er wel eens wat te snel gaat Ik heb u gezegd dat wij het vooral als onze taak zien de rechtszekerheid voor de burger te bewaken. Nou.in dat geval van die manege aan de Buurtweg dreigde die in gevaarte komen en dat was de reden dat GS aanvankelijk weigerden de algemene verklaring van geen bezwaar af te gevenDat heeft friktie gegeven, ja „U moet er nog bij bedenken, dat Leusden een zeer aktieve pers heeft. U weet zich kennelijk goed te informeren en de pers signaleert in Leusden een heleboel dingen, die in andere plaatsen wel eens onbekend blijven. Daardoor zou je zo'n idee kunnen krijgen van Leusden ligt altijd overhoop met het provinciaal bestuur. Maar dat is niet zo. Integendeel. Ik heb veel waardering voor de daadkracht van het college. Dat de verhouding tussen u persoonlijk en de gemeente Leusden goed is, is mij bevestigd Men vertelde mij dat u altijd bereid was om aan een snelle afhandeling van de zaken mee te werken En dat u door het feit dat u in Leusden woont altijd ook goed op de hoogte VVT - de Vijf Vinger Theorie - is bijvoorbeeld helemaal Van der De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws Wat dacht u van het verzorgen van trouwkaarlen Een ruime sortering biedt hel aanstaand echtpaar voldoende keus Een romantische kaart, een vrolijke ol zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie trouwk jarten die elk jaar wordt aangepast In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken. De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- ol machineletter. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur pnuan 11 1/llni 17 0(1 uur zo veel mogelijk willen voorkomen Mijn afdeling is er voortdurend op gespitst de rechtszekerheid te bewaken Het streekplan is daarbij een belangrijk instrument." Maar het verhindert een gemeente als Leusden niet om een structuurplan te ontwerpen, dat afwijkt van het vigerende streekplan en dat ook af lijkt te wijken van het nieuwe streekplan Van der Molen „U doelt op het bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes? Ja, dat lijkt niet in overeenstemming met wat er nu is aan voorontwerp voor het nieuwe streekplan. Maar dat is een voorontwerp zonder bestuurlijke dekking Het is nog op ambtelijk nivo. De inspraak er op is nu aan de gang en ik meen dat in november Leusden aan de beurt is Dan zal het gemeentebestuur ongetwijfeld proberen G S. te overtuigen." Voorbarig Maar zal dat lukken Ik bedoel hoe moet dat nu verder met de ruimtelijke ontwikkeling van Leusden Van der Molen „Daar valt nog weinig over te zeggen Er zijn zowel argumenten voor een verdere Van der Molen „Oh, de hele ontwikkeling van Leusden is eigenlijk heel interessant. Hoe zich dat van een dorp met lintbebouwing in korte tijd heeft ontwikkeld tot een behoorlijke kern met bijna 20.000 zielen in Leusden- centrum. Het feit dat indertijd is afgezien van het springen over het Valleikanaal, is zonder meer een interessant besluit geweest. Ik denkt dat niemand op het gemeentehuis daar nu spijt van heeft. In de recente geschiedenis vind ik de wijze, waarop Leusden de versnelling van de woningbouw in Claeverenblad/ Wildenburg heeft gerealiseerd iets bijzonders. GS hebben een beroep gedaan op Leusden en door de inzet van het gemeentebestuur is dat uitnemend geslaagd. Daar verdient Leusden echt een strikje voor. Die versnelling is gerealiseerd op een moment dat de recessie zich goed deed voelen, dat er problemen waren met de contingentering en zo meer. Met name ook door wethouder Wagenaar heeft Leusden dat uitstekend voor elkaar gekregen." "iel uo ouuaiic was. van oe andere kant had dat het nadeel, dat er in het dorp geen paal scheef kon staan of u sprong op de fiets om het te gaan bekijken. Voor het eerst in het gesprek begint Van der Molen hartelijk te lachen „Nee," zegt hij hoofdschuddend, „datisniet waar Ik heb me er juist altijd voor gewacht om die richting in te slaan Ik fiets wel eens, maar ook trok er niet op uit om iets te gaan zien Je ziet ook wel eens advertenties met aankondigingen van dingen, waarvan je uit eigen waarneming weet dat ze al lang gerealiseerd zijn. Dat rapporteer je dan ook niet Het moet geen inquisitie-affaire worden. Zo ben ik nooit te werk gegaan." Ik merkte ook op, dat u wordt geprezen voorde snelheid, waarmee u zaken afhandelde „Van der Molen, minzaam: „Ik denk dat Leusden niet te klagen heeft over de bediening." Maar gaat uw hart nu meer uit naar Leusden. omdat dat uw woonplaats is? Van der Molen „Ach, als ik in Bunschoten of Woudenberg kom dan zie ik ook een heleboel mooie Van der Molen ,,ln Bunschoten of Woudenberg zie ik ook een heleboel mooie dingen'' Van der Molen „GS bemoeien zich niet met het feitelijk toewijzen van woningen. Het gaat er om dat bij bestemmingsplannen wordt aangetoond dat het verhaal aan de VVT voldoet. Ik heb die geluiden ook wel opgevangen als zou Leusden woningen toewijzen aan mensen die daar op grond van de VVT niet voor in aanmerking komen Maar aan de hand van gehouden inventarisaties is de gedeputeerde van het tegendeel overtuigd We hebben vastgesteld dat Leusden zich in redelijke mate aan de VVT houdt. En dat „redelijk" moet u dan niet als negatief opvatten Tot slot: als binnenkort de Tweede Fase is voltooid zal Leusden alleen nog voorde eigen Van der Molen: „Het gevoelen van een afscheid- voorontwerp-streekplan zou die nemend ambtenaar." ze gemeente f 17.354,50 opge bracht. In 12.271,35; 2.762,05; 937,20 en 1.383,90. Leusden-C.: Leusden-Z.: Stoutenburg: Achterveld: LEUSDEN - De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding die tussen 27 augustus en 8 septem ber werd gehouden, heeft in on- Alle gevers wordt dank toege zegd. Dat geldt ook voor de collec tanten en wijkhoofden en voor ie der die zich op de één of andere manier heeft ingezet voor deze collecte. Dank zi| hun hulp is het mogelijk geweest, ondanks de moeilijke tijden, toch weer zo'n mooi bedrag in te zamelen voor de kankerbestrijding

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5