Volvo 740 met nieuwe motoren Nieuwe Opel Kadett: vroeg en toch te laat Volvo 340-serie nu met dieselmotor Ford Orion Diesel: Voor nog geen 50 piek naar Oostenrijk Disco voor kinderen door Henk Budding DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 ICMStld* Sinds kort levert Ford z'n succesvolle modellen Fiesta, escort en Orion met één en dezelfde dieselmotor. Een knap ontworpen hedendaags stukje techniek met als basis Rudolf Diesels uitvinding, deze 1.6 1 zelfontbrander staat dwars voorin en drijft bij alle drie de voorwielen aan. Vooral op de lange afstand komen deze oliestokers tot hun recht. Tevens houden zij het brandstofverbruik aanmerkelijk lager dan de benzinegestooktc broertjes, terwijl de dieselprijs in ons land zo'n 70 cent per liter voordeliger is dan de benzineprijs. Het omslagpunt van wagens in deze klasse ligt gezien deze combinatie van factoren zo rond de 15 a 20 duizend kilometer per jaar. Vaak horen wc de - onterechte - opmerking dat een dieselmotor in de kleine- of middenklasse niet thuis hoort. Ze worden evenwel bij bosjes verkocht en leveren vanaf bovengenoemd jaargemiddelde profijt op ten opzichte van een vergelijkbare benzinegevoedc wagen. Herrie, stank en luiheid zijn reeds lang verleden tijd bij een diesel Om een en ander aan den lijve te ondervinden combineerden we onlangs het nuttige met het aangename en gingen met het gezin in een Ford Orion diesel enkele weken naar Oostenrijk. Ruime kofferbak Dat we een Orion kozen zit'm in ile torse 383 liter inhoud kofferbak. Vier personen hebben nogal wat mee te slepen. Vooral een jongeda me van vijftien lentes, die niet zonder een uitgebreide garderobe kan. Files Wc spreken van te voren af heen stevig door te ..kachelen" en terug rustig aan te doen Dit zou dan een mooie vergelijking opleveren zo wel wat brandstofverbruik als wat tijdsduur betreft. Gezien de te ver- wachten vakantiedrukte tijgen we zaterdagsmorgens exact vijf uur op pad. De zon rijst net boven de horizon en het belooft een mooie dag te worden. Na Bergh autoweg en Obcrhausen kiezen we via de fraaie Sauerlandroute de richting Frankfort am Main. Het loopt alle maal gesmeerd en we draaien een gemiddelde snelheid van 110 km/u. Dit komt neer op een rijtempo tussen 130 en 140 km/u. De Orion geeft geen krimp en tuft er zonder al te veel motor- en windgeluid lustig op los. Door de volle bak, vier personen plus een goedgevulde kofferbak is de vering een pietsie deinerig. Ook moeten we de bestu ring nogal corrigeren. Vooral bij spoorvorming, die veel voorkomt op de Westduitse autobahnen en die bij regen gevaarlijk is, sturen we echt. Eigenlijk niet erg. het houdt de chauffeur lekker bezig. Natuurlijk staat de (standaard) radio afgestemd op de perfect funk- tionerende informatiezender. Na eigenlijk nog niet. De meter staat pas net onder het midden en dat na een dikke 500 km Een bijzonder prettige verrassing doet zich na betaling voor Een vlot rekensom metje leert ons namelijk, dat de motor er gemiddeld slechts 1 liter per 19,8 kilometer doorgedraaid heeft. Gezien de zeker voor een diesel forse rijstijl opmerkelijk zui nig. Via een binnenweg en een kleine file bij de Duits Oostenrijkse grenspost komen we uiteindelijk om exact 16.00 uur aan bij het appartement, gelegen in de scha duw van de Zugspitse. Een omge bouwd en volledig gerestaureerd kasteelachtig bouwsel Door de Oostenrijkse regering op de monu mentenlijst geplaatst Natuurlijk ga je naar Tirol om al dan niet lange bergwandelingen te maken. Toch pakken we de Onon ook regelmatig om niet telkens in dezelfde omgeving te lopen, of om in een bergmeertje verfrissing te zoeken. De diesel voelt zich tussen hoge hobbels en bergpassen als een vis in het water, of om in stijl te blijven als een alpinist in de bergen. Hij draait moeiteloos omhoog en „stort" zich zonder enig probleem weer naar beneden. Tijdens echt snel haarspeldbochtenwerk helt de koets slechts licht over. Linker Rijnoever Aan alles komt een eind, zo ook aan onze vakantie We besluiten om terug via de linker Rijnoever te rijden. Een geliefde route voor iedereen die uit Zwitserland. Oost- Frankrijk en Zuid-Duitsland komt. Na overleg houden we ons niet aan de afspraak om het rustig aan te doen Immers door files of andere hindernissen valt elke vergelijking in duigen. Rond 7.00 uur 's morgens kijken we nog eenmaal om naar de in het volle zonlicht badende Zug spitse en aanvaarden de terugreis. Heen draaide er 860 kilometer onder de wielen weg. Terug komt dat uiteindelijk op 840 km. On danks het drukke vakantieverkeer schieten we bijzonder vlot op. Tij dens een (verplichte) stop ter hoog te van Koblenz menen we rond 16.00 uur de thuishaven te kunnen bereiken. Een file, de eerste, even voorbij Oberhausen gooit roet in het eten. Na het bord Arnheim al gepasseerd te zijn, meldt de radio dat er zeven kilometer wachtende voor ons staat. Het kost een uurtje en vooral de chauffeur een hoop ergernis, zeker als blijkt dat er bij het knelpunt van drie- naar een baan totaal niet gewerkt wordt en er makkelijk minimaal een baan bij kan. Om even voor 17.00 uur draaien we de oprit op. 1 op 20,7 Om de nieuwsgierigheid niet te lang op de proef te stellen, rijden we direct naar het dichtsbijzijnde pompstation, om af te tanken. Thuisgekomen worden alle cijfers op een rijtje gezet en komen we tot de slotsom dat „onze" Oriondiesel resulteren in technische vi wingen. Slechts technieken i trouwbaarder of minstens ev trouwbaar zijn als de te verv maken bij Volvo een kan slagen. Gevolg is, dat Voh levensduur en betrouwba moeilijk te overtreffen zijn 1 dien stralen ze niet alleen stoerheid en veiligheid uit, i het ook.Dit samen met het o op hoog niveau, maken v „dikke" Volvo's zulke gev. reiswagens. Begin deze week ken we in Volvo's moderne renfabriek in het zweedse S de bouw Zo'n 150 miljoe kronen stak Volvo in verbi van apparatuur voor het pr<x proces van de nieuwe nu Ook.hier-deden robyu, jiui den. Niettemin werken i fabriek nog circa 4000 ii Daarna probeerden we de lende modellen met de i motoren. Niet zo geduchi eigenlijk wilden. Dat li Zweedse politie niet toe. controleren zij of de wettig heidsregels (110 km/u op gen, overige 90 km/u) ge teerd worden. Enkele onze ga's ervaarden dit aan dei Maar nog wel zodanig c< indruk van de motoren tel Een uiterst positieve indruk gens. Bijzonder stil doen d; ren hun werk. Uiterst rap u ze op het gaspedaal. Veel set hoeft niet. Onder in de vers biedt de krachtbron opvalle trekkracht. Al naar gelang d wekte hoeveelheid peka'sc stoere binken er vlot vando der prettigste verrassingen de prijzen. Volvo levert z'ni ligste 740 versie, de GE. u „vijfbak" en een bijzondere te uitrusting voor 39.950 de 740 GL diesel moe 45.950-, terwijl de 740 50 400 - komt. De GLE diesel en 740 Turbo sluiten rij met prijzen van resp. 5: en 56.200,-. Volvo 760 wijzigingen Vanaf modeljaar 1985 i Volvo 760 GLE worden p met een Anti Blokkeer S (ABS) voor de remmen. De ontwikkelde Volvo een systeem (Electronic Tractie trol). Deze volledig electi vinding voorkomt doorslaat aangedreven achterwielen hoge belasting. Sensoren i wielen meten de snelheid de wielen draaien en gever signalen door aan een cent gelunit Zodra het verschil heid tussen de voor en achttf een bepaalde grens overs treedt het systeem in werfc het dashboard gaat dan een branden Beide systemen Volvo voorlopig nog als ei ven de normale standaard ring. ETC-systeem komt 1985 beschikbaar. Prijzen'! vanaf 71.450,- Volvo 240 serie. Ook de good-old" 240-s derging wijzigingen. Ondafl gissingen laat Volvo overd weten de loopbaan van dei lang niet te beëindigen Dei voor de 740 ontwikkelde, c staan nu tevens in de 240 se succesvolle scherp geprijste speelt een belangrijke rol het Volvo gebeuren. Naast* we motoren, blijven de ze> dieselmotoren en de B 21 240 leverbaar. Dl 240 komt op 29 995 - Zuinigheid troef bij de Ford Onon diesel. over 2500 verreden kilometers, kter brandstof heeft geconsumeerd. wekkend zuinige verbrui! waaronder bergwegen en file 120,7 Dit komt neer op het verbazing- slechts 1 liter per 20,7 kiloin Frankfort is het plan onderlangs Würzburg, noordelijk om Stuttgard heen naar Prüm te rijden. Even voorbij Frankfort komt er een forse streep door de rekening. De radio meldt voor Würzburg een file van maar liefst 61 kilometer. Goeie raad is duur Niemand staat voor z'n lol in zo'n rij blik op wielen. Snel de kaart erbij gepakt en via de eerste de beste afrit naar beneden geven we ons over aan toeristisch toeren Alles beter dan die file. Via een als romantische strasse aange geven 220 kilometer lange route I komen we even boven Prüm weer op de snelweg Echter niet voordat we in een klein dorpje de tank vullen, waar de brandstof vaak stukken goedkoper is dan bij de overvolle benzinestations aan de autobahn. Puur zuinig Echt noodzakelijk is die tankstop Nieuwe motoren in de 240- en 740-serie Ruim zes maanden geleden introduceerde Volvo naast z'n paradepaard de 760 GLE, de 740 GLE. Hiervan produceerde en verkocht Volvo er het afgelopen half jaar 10.000. De 740 GLE overbrugt het succes de kloof tussende 240 en 760 series. Deze week lanceerde Volvo weer drie nieuwe modellen, de 740 GL met naar keuze een benzine- of dieselmotor en de 740 Turbo. Opnieuw een verbreding van het 740 programma dus. Dankzij de GL kan Volvo nog meer aan klantenbinding doen. Beide nieuwe benzinevarianten krijgen onder de lange motorkap Volvo's gloednieuw ontwikkelde viersilinder 2.3 of 2 liter „lagewrijvings motor". In de 740 GL diesel verleent de bekende zescilinder motor de nodige paardekrachten. Deze motoren brengen veel verbetering met zich mee. Volvo slaagde erin de interne wrijving te verminder met daardoor een aanmerkelijk lager brandstofverbruik. Ook een betere trekkracht bij laag toerental en soepcrc koude start zijn positieve eigenschappen van de nieuwe Volvo motorengeneratie. Prettig stil Bij invoering van nieuwe technie ken vragen de Volvo ingenieurs zich steeds af welke invloed ver nieuwingen op de betrouwbaarheid van de auto zullen hebben/Immers alleen permanente ontwikkelingen- De Kadett GSi oogt niet alleen snel, hij is het ook Eind september lanceert Opel de nieuwe Kadett. Sinds 1979 rolt het huidige model uit de showroom. Eigenlijk was Opel in het geheel niet van plan om de Kadett al in 1984 op de markt te brengen. Medio 1985 stond op het planbord. Echter, de concurrentie. Volkswa gen (Golf) en Ford (Escort) dwong General Motors de nieuwe Kadett versneld te produceren. Evenals z'n voorganger krijgt de Kadett anno 1985 natuurlijk voorwielaandrij- ving. Ondanks de uitgebreide wind- tunnelproeven en de daarop aange paste vormgeving bezit de nieuwe Kadett een specifiek Opel gezicht. Toch altijd weer knap hoe de G M - ingenieurs dat versieren. Al naar gelang de uitvoering beschikt de Kadett over een luchtweerstands- coëfficiënt tussen 0.30 en 0.32. Uniek in deze prijsklasse. Zowel deze bijzonder gunstige Cw- waarde als verbetering aan de mo toren maken het brandstofverbruik ten opzichte van het „oude" model vijf a zeven procent gunstiger On danks alle gestroomlijnde wijzigin gen biedt de nieuwe Kadett z'n passagiers meer binnenruimte, ter wijl ook de kofferruimte meer plaats biedt. Een detail: alle vijf- deurs Kadettversies beschikken over in hoogte verstelbare autogor dels, nieuw in deze klasse. Snelle GSi De GSi wordt topmodel van He nieuwe Kadettserie Ruim 4000 Opel technici bogen zich over het ontwerp van deze snelle rakker om zuinigheid aan prestaties te paren Dankzij de gunstige Cw-waarde en de 85 kW (115 pk) 1.8 liter injectie motor jakkert de GSi van 0-100 km/u in 9 sec. Dit scheurijzer be schikt over een topsnelheid van 203 echte kilometers per uur. Vol gens Din-norm verbruikt'ie dan ge middeld 8 liter per 100 km. Een elektronisch instrumentenpaneel verstrekt alle gewenste informatie. Keuze te over Evenals bij z'n voorganger kan men weer kiezen uit een keur aan uitvoeringen Drie- en vijfdeurs, combinatiewagens en een bestel wagen. Daarnaast bestaat het mo torengamma uit zes stuks met een cilinderinhoud van 1.2 tot 1.8 liter en vermogens die lopen van 40 kW (55 pk) tot 85 kW (115 pk), waar onder een 40 kW (55 pk) dieselmo tor. Tevens kan men kiezen uit éen vierversnellingsbak en twee vijf versnellingsbakken. Eén hiervan heeft sportieve kenmerken en num mer twee is toegespitst op zuinig heid Voor de liefhebbers levert Opel tevens een driegangs automa tische transmissie. Was de koffer bak van de „oude" Kadett al ruim, de nieuwe doet er met een inhoud van 390 liter nog een schepje bo venop. Vóór heeft de Kadett zoals zo veel soortgenoten het door en door beproefde McPherson systeem, achter dubbelkonische schrocfve- ren Veel aandacht besteedt Opel aan roestpreventie, zoals: catafo- resch primer dompelbad, tweezij dig gegalvaniseerde carrosseriepa nelen, gebruik van zincro metalen onderdelen en kunststof voeringen voor de wielkasten. Toepassing van asbestvrije schijfremblokjes, kop pelingsplaten en gebruik van cad- miumvrije verven duiden op Opeis milieuvriendelijk streven. LEUSDEN - Dat jonge kinde ren het ook prettig vinden om te dansen op eigentijdse muziek, zal niemand durven ontkennen. Daar deze kinderen, van 8 t/m 12 jaar, niet terecht kunnen op de „echte" disco's, bestaat er bij Blijhof aan de Ansfriduslaan al enkele jaren de mogelijkheid om aan de behoefte van deze leef tijdscategorie te voldoen. Aanstaande zondag wordt er een zogenaamde kinderdisco ge houden van 14.30 tot 17 00 uur Om de kinderen niet al te veel te vermoeien wordt er ook een paar keer bingo gespeeld EXPOSITIE GALERIE DE MUUR Ons Neerlands produkt, de Volvo 3-serie nu met pittige dieselmotor In navolging van vele andere merken brengt Volvo oktober aanstaande z'n bijzonder succesvolle 340-sene ook met een 16 liter dieselmotor Eindelijk kunnen dan de „kilometervreters" ook een vaderlands produkt aanschaffen. Dat het zolang duurde bevreemdt ons eigenlijk. Immers in het vooronder van de 340-diesel staat niets meer of minder dan de dieselmotor van Renault, bekend uit de R9 en Ril. Een perfecte oliestoker die zijn sporen op alle fronten reeds lang verdiende. Goed, nu dus de 340 met zelfontbrander in het vooronder Dit blok drijft via een vijfversnelhngsbak de achterwielen aan. De motor met een cilinderinhoud van 1596 cm3 levert maximum 40 kW (54.5 pk) bij 4800 tpm. Het max. koppel bedraagt 100 Nm (10 4 kgm) bij slechts 2250 onw/min. In Galerie de Muur, Muurhuizen 159, exposeren tot en met 5 oktober Anne Schneider-Alkema en Thea Stenz-Seffinga. de galerie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur en zaterdag van 13 tot 16 uur. Renovatie Sinds de kleine facelift in 1981 ging het bergopwaarts met de Ne derlandse Volvo. Mede te danken aan de „vijfbak" (1982), snelle GLT-versie en lancering van de Sedan (1983). Als het Volvo een beetje mee zit produceren zij dit jaar in het Limburgse Born 110.000 exemplaren. Een absoluut record! De raad van bestuur van Volvo Car B V. is dan ook best enthousiast, al blijft ze wel met beide benen op de «grond staan. Continu werken aan perfectionering van het produkt en natuurlijk vooruit kijken in de toe komst zijn dagelijks terugkerende werkzaamheden. Al tijden gaan er geruchten over een nieuw model, maar eer het zover is zijn we enkele j jaren verder. Eerste indruk Afgelopen week konden we de I eerste dieselende Volvo 340 aan een enkele uren durende test on derwerpen. Na acht tellen voorgloeien start de oliestoker vlot, waarbij meteen het weinige motor geluid opvalt. Zeker niet meer dan bij z'n benzinebroertjes. De motor heeft veel pit in huis. Van vlot accelereren blijkt'ie bepaald niet afkerig Tijdens het doortrekken in de versnellingen valt het typische afvlakken, kenmerk van vroegere diesels nauwelijks te constateren Voor een „diesel" toont de wagen een levendig sportief karakter. Met in de eerste drie versnellingen vol doende trekkracht om gelijkwaar dige benzineversies aan te kunnen Na een aanloop klokken we als topsnelheid 141 echte kilometers. Hierbij aanmerkend dat de Volvo met slechts 700 kilometer op de klok nog lang niet „los" is Van 0-100 km/u meten we ook 21.2 seconden. Niet verbijsterend, maar alleszins aanvaardbaar. Bij hoge snelheden loopt de motor mooi rond. Je merkt nauwelijks dat een dieselkrachtbron de voortstuwing verzorgt, zoveel kracht en souples se biedt deze „diesel". Prijzen Volvo levert de diesel in de volgende varianten. 340 DL drie- deurs 23.350,-, 340 DL vijfdeurs ƒ24.100,-, 340 DL Sedan 24.800,- en 340 GL Sedan ƒ25.900,-.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 8