Scholieren op de bon Lisiduna showde in Slagharen ontboezemingen Provincialaat alleen nieuwe nateriële voorziening, 't Gaat m de boodschap van Christus" redesweek met dr. J. J. Verdonk Bromfiets reparatie en verkoop in A'veld Opgeluk op kruising Randweg/ Zwarteweg DE LEUSDER KRANT eudiaanse rschrijving? [ïjswinnaars DVH doet huizen in de verkoop DHV-woningen (2) Jeugdfinale biljart BV75 [ondag Don Bosco-dag Fietser gewond J. Schipper 25 jaar in dienst Container bij 't Palet De Leusder Krant en pasgeboren baby's ONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 loep op Leusden aktie: Caspar van Loo end bij vriend en vijand is het werp voor de uitbreiding van n/winkelcentrum De lershof (H2). Alle aandacht tzich op de torenflat van 12 a erdiepingen die in het werp van stedebouwkundige is van der Werf is ichenen. •n grote groep mensen uit jsden vindt deze woonpilaar huwelijk en niet passen in iLeusdense. teenteen lebouwkundige roepen Ier, dat de woontoren de mdering is die de regel stigt. „De flat versterkt ook ioord-zuid-as in het centrum, bovendien een ;enningspuntinde leente", luiden de imenten voor de woontoren, raadsleden, die uiteindelijk den beslissen over litbreiding van De ershof, kregen onlangs een kopieën van ir. Frans van 'erf die een toelichting n op zijn ontwerp van H2. rindoetde lebouwkundige een lerkelijke onthulling, chrijft over de woontoren: is een juiste vorm van indering, omdat hoog en in het centrum met een dsen vrij uitzicht naar het en zonder meer van een kedwaliteitis". waliteit, Frans van der Werff? och maar liever veranderen waliteit? Zullen we de tikfout ar rangschikken onder jdiaanse verschrijvingen? e Hamershof-winkeliers Iden, zoals u weet, een Bvraag uitgeschreven ter wenheid van het 4-jarig (aan van hun winkelcentrum. Een krant werd gemaakt en uitgegeven en op de achterpagina verscheen de prijsvraag. De oplossing bestond uit twee woorden: „winkel plezierig". Wie voor een prijs in aanmerking wilde komen moest deze woorden aanvullen tot een slagzin over winkelcentrum De Hamershof. Maar liefst 600 inzendingen bereikten de winkeliersvereniging. Een heel stel slagzinnen viel in de categorie cliché, maar er waren ook een paar leuke bij, vonden de winkeliers. Zoals dinsdag gemeld luidde de winnende slagzin „Winkel plezierig, de klant is koning, De Hamershof is zijn paleis". Deze was afkomstig van ir. A. Wichers Hoeth uit Amersfoort die daarom binnenkort kan gaan bladeren in de nieuwe Dikke van Dale. Op de tweede en derde plaats eindigden eveneens Amersfoorters. Pas op de vierde plaats staat een inwoner van Leusden, R. Mouthaan, genoteerd. In totaal werden 51 prijzen beschikbaar gesteld waarvan er 18 door Leusdenaren in de wacht zijn gesleept. De overige prijswinnaars komen uit Amersfoort, Woudenberg en Hoevelaken. Raadgevend ingenieursbureau Dwars, Hederik en Verheij doet behalve raadgevingen ook in onroerend goed. In Leusden heeft DVH sinds een jaar of tien 43 woningen aan Bolderikhof en Herikhof in eigendom. Deze eengezinswoningen worden via makelaarskantoor Van Haselen verhuurd. Maar anno september 1984 wil DHV eigenlijk van de huizen af. Woensdag ontvingen de huurders een brief van het raadgevend ingenieursbureau én van Van Haselen, waarin wordt gemeld dat zij hun woning kunnen kopen. Het onroerend goed past niet meer in de beleggingsportefeuille van DHV, lazen de huurders als verklaring. En verder stond er in de brieven dat verkoop uitsluitend aan de huidige huurders zal geschieden. De prijs van de woningen, die nu een huur van circa 700 gulden vragen, is bepaald op 109 duizend gulden v.o.n. De heer Van Heel van het Amersfoortse makelaarskantoor Van Haselen weet desgevraagd niet wat de exacte reden van DHV is om de 43 woningen te SLAGHAREN - Muziekvereniging Lisiduna uit Leusden zorgde op zaterdao 15 september voor een aantal uitstekende optredens in Ponypark Slagharen Het optreden kwam tot stand met medewerking van de Koninklijke Nederlandse federatie van Muziekverenigingen in Arnhem Lisiduna maakte een aantal rondgangen door het park langs de talrijke attracties Ook gaf het muziekcorps een leuk concert waaraan het showelement zeker niet ontbrak. Hetp ubliek stelde het optreden zeer op prijs koop aan te bieden. „Voor die informatie moet u zich wenden tot de directie van DHV". - Welke verwachtingen zijn er met betrekking tot de verkoop? Van Heel: „Ik denk dat er veel animo bij de huurders is om tot koop over te gaan, zonder dat ik natuurlijk in eenieders portemonnee kan kijken". - Die109duizendgulden.dat is een mooi prijsje? Van Heel: „Zeker. Het is niet overvraagd, evenals de huur. Die huurprijs hoort eigenlijk veel hoger te liggen volgens het puntenstelsel". - Maar u kunt dus niets zeggen over de reden van verkoop? Van Heel: „Nee echt niet". Dus maar even gebeld met de directie van het Amersfoortse DHV. Directeur Van de Heuvel beantwoordt de vraag waarom tot verkoop van de 43 woningen is besloten met: „Dat heeft te maken met het beleggingsbeleid van het pensioenfonds van DHV. Gesteld is: wat zijn de beste beleggingsvormen op langere termijn. Daar vallen woningen niet onder". - Als ik het goed begrijp zijn de woningen in feite eigendom van het pensioenfonds? Van de Heuvel: „Inderdaad. Dat is een zelfstandige stichting bin nen ons bedrijf". - De woningen worden dus niet verkocht - zoals boze tongen zouden kunnen beweren - om DHV aan geld te helpen? Van de Heuvel: „Nee, absoluut niet. De mogelijke opbrengsten uit de verkoop komen ten goede van 't fonds, dat de pensioenen van onze werknemers veilig moet stellen. DHV heeft trou wens geen geld nodig, omdat het beschikt over voldoende eigen middelen". -De woningen worden dus te koop aangeboden omdat ze in feite geen goede beleggings vorm meer zijn?. Van de Heuvel: „Ja, er zijn betere. Daar zal 't geld uit de ver koop dus in worden gestoken". De 43 woningen aan de Bolde rikhof en Herikhof, die ruim tien jaar oud zijn, vormen het enige woningbezit van DHV. LEUSDEN - Aanstaand week end wordt om 12.00 uur in het clublokaal van Biljart Vereniging '75 aan de Hamersveldseweg 71 de district finale 6-e klasse libre gespeeld. Onder de deelnemers zijn zeven leden van BV'75 en Eduard van de Hoef uit Zonne- heuvel uit Soest. Het team van BV'75 bestaat uit: Rolf Boogmans en Edwin van Dijk uit Leusden, Erik Tolboom uit Hoogland en de Amersfoorters Bas van Doorn, Cristiaan van Beek, André de Wit, en John van Wijn gaarden Zij zullen alleen proberen om kampioen te worden en boven dien te promoveren naar de vijfde klasse. Daar zullen ze dan automa tisch de kampioen van vorig jaar, Robin Dammers ontmoeten en An no van de Berg, die vorig jaar promoveerde. Zowel voor Rolf als j voor Edwin zal het heel moeilijk worden de promotiegrens van 0,70 te halen Daarvoor beoefenen zij 1 het edele biljartspel nog te kort Geïnteresseerden en vooral ook de I jeugd zijn deze twee dagen van harte welkom bi BV'75 Groot, groter, grootst Als ik het goed begrijp hangt de leefbaarheid, een woord dat. geloof ik, nog niet in de dikke van Dale voorkomt, van ons geliefde dorp samen met de grootte Simpel gerede neerd zou men zeggen, hoe groter het dorp des te leefbaar der. des te meer welzijn- gevoelens Dat schijnt de me ning te zijn van een deel van onze achtenswaardige ge meentebestuurders Ik geloof dat de discussies hierover te zijner tijd wel zullen losbarsten, en dan nog. wat de een leef baar vindt, vindt de ander maar niks. Als het om de grootte van een gemeente gaat. wat moet het in Amsterdam een fijn wo nen zijn. en in Achterveld maar niks Een kleine twintig jaar geleden was voor ons stads mensen Hamersveld het ein de. een nederzetting van een paar steenworpen groot, waar iedereen iedereen kende bij naam en de vele toenamen Vooral de toenamen waren voor ons bijzonder: Gijs Pruts, de smidTiem beskuut de bakker, de Muus. de meelboer en zo nog vele. iedereen wist wie dat waren maar voor ons was het nog geheimtaal We sloegen soms een modderfi guur als we verkeerde toena men gebruikten maar leefden al spoedig intens mee met het lief en leed in het dorp. Als het woord ..leefbaar" uitgevonden was. was dat toen van toepas sing. De hulp en bijstand ging spontaan, nu hebben we de georganiseerde hulpverlening via allerlei clubs en commis sies. al dan niet gesubsidieerd door de overheid, waarbij de effeciëntie voorop staat. Te rugdenkend aan de groezelige en rumoerige havenbuurt waar we vandaan kwamen vonden we het daar toch ook wel leef baar totdat de als maar groeiende havens vieren twin tig uur per etmaal voor lawaai zorgden En nu zie ik in m'n verbeelding Leusden als maar groeien de rooie en blauwe daakjes vloeien als een olie vlek over de groene landou wen, het end is niet in 't zicht als sommige bestuurders hun zin krijgen Als ik het geloven mag. wil len alle kinderen en kindskin deren van de huidige bewo ners in het dorp blijven wonen en ook alle grootouders willen hier naar toe Het wordt wel druk Wij hebben vijf gehuwde kinderen, maar geen van hen zit te springen om hier heen te komen Als die grote plannen doorgedrukt zouden worden zou het het ergste zijn voor de veel besproken Schoolsteeg bosjes Het bouwen ten zuiden hiervan zou de ondergang van dit gebiedje betekenen, een stukje hier en dan nog een stukje daar. exit bosjes Ik ben er pas weer eens doorgewan deld Het is telkens weer een belevenis, het laatste paadje naar de dijk gaat letterlijk door de boesboes De vogels zijn nu in de nazomer minder luidruch tig dan in het voorjaar Vanaf de kanaaldijk een prachtig pa norama van verspreide boer derijen. landwegen en wat groene bosjes Af en toe schoof een donkere wolk over de landen. In het kanaal schar relde eenden en blanke zwa nen rond en om het volmaakt te maken kwam daar een ruiter te paard over de dijk. M'n fantasie ging met me op de loop. Ik zag in dat maagdelijke landhuisje bij huisje saam ge drongen. onderbroken door enkele woontorens Om dat beeld kwijt te raken ging ik even tussen die enorme beu ken. alleen het geruis van bla deren. verder geen gerucht Die beuken kunnen aardig wat geld opleveren, we kunnen er ook rustieke bruggetjes van maken, in de rustieke woon- wijkjes. wordt het lekker leef baar. Ik liep daar in dat stilte gebied maar te tobben over de uitbreiding van het dorp. hoe kwam ik zo gek. ,,Wij wonen hier fijn en gooien de deur voor anderen dicht", is een veel gebruikte uitdrukking Ik dacht dat het dorp de laatste jaren aardig had bijgedragen aan het maken van deuren voor nieuwe inwoners, van heinde en ver zijn ze gekomen en het lijkt me genoeg. Van nature ben ik vrouw vriendelijk, meer dan man- vriendelijk. alweer een woord voor de dikke van Dale Die vrouwen die gezegd hebben. ..Genoeg is genoeg met be trekking tot de verdere groei van het dorp hebben gelijk. Daarbij komt ook nog dat ik dorpvriendelijk ben en het dorp graag het dorp zag blijven. Nou nog even over woontorens, we waren in zo n toren ergens in het westen, t was maar twee en twintig hoog en sprong als een vreemd uitsteeksel uit de laagbouw-omgeving. We moesten op de achtste zijn. een prachtig uitzicht over een havengebied, maar alleen als je vlak voor de vensters stond. Vanwege de stookkosten wa ren de ramen klem en ..een architectonisch grapje", een beetje hoog aangebracht Als je inde woonkamer zat ..living" in goed Nederlands, kon je alleen maar de blauwe of grijze lucht zien met af en toe een vliegtuig. Maar onze vrienden hadden er wat op gevonden, midden in de kamer was een verhoging gemaakt, daar kon de eettafel opstaan en een paar stoelen. Zodoende kon je wat meer zien als je bijvoor beeld zat te eten of aan de tafel met andere dingen bezig was. Het was wel even wennen, want soms ging er een stoel van het verhoog of stapte er iemand mis wat weieens pijnlij ke ervaringen opleverde En dan dat enge liflje waar je net met z'n vieren in kon De ver huisboel moest over de trap pen. Enkele jaren terug liep ik over de Cool singel en in zon flat was brand op de elfde, paniek, want de brandspuit kwam niet hoger dan de vier de Maar ook ons dorp moet met z 'n tijd mee. ik weet alleen niet waarom i één onzer verslaggevers) EUSDEN - „Het provincialaat "lechts een nieuwe materiële tiening. Waar het om gaat is boodschap van Jezus Chris- Aldus pater Nico Meijer aan fooravond van de zogenaam- >on Bosco-dag aanstaande lag. De paters Salesianen Don Bosco houden dan in huis". Tevens, en dat is lof meer de aanleiding, wordt nieuwe provincialaat ge- nd Dit bestuurlijk centrum de Salesianencongregatie voorheen in Den Haag ge- igd. Her Meijer, de provinciaal, legt t in het kort uit wat het provin- iat is. Hij zegt. „Je moet het elijken met een centrale regel- er Die wordt bemand door de inciaal plus een staf. Te zamen i zij het beleid voor het werk de paters Salesianen, zorgen 'oor de medebroeders - een personeelsbeleid - en werken zij vragen af van principië le, religieuze aard" Het nieuwe provincialaat is ingericht in de voor malige bibliotheek van het hoofd gebouw op het Don Bosco- complex aan de Dodeweg 6 in Leusden. Tot verhuizing van het bestuurlijk centrum van de Salesia nen werd besloten uit het oogpunt van centralisatie en van opvulling van vrijgekomen ruimte. Vroeger bood „Don Bosco' ruimte aan een jongensinternaat. De voormalige internaatsverblijven worden nu in genomen door de congregatie en de technische school „Don Bos co". De gemeenschap van Salesia nen telt over de hele wereld circa 18 duizend broeders van wie er 100 in Nederland wonen en werken Zo n vijftig Nederlandse paters Sa lesianen verblijven in de Derde Wereld De congregatie richt zich op aktiviteiten in de ontwikkelings landen (met Haïti voorop), maar stelt ook veel belang in de ontwik keling van jongeren. „Bezinnings- werk vooi junyeien noemen we dat," zegt pater Meijer. „In een plaatsje bij Apeldoorn hebben we het centrum Jongeren op Weg opgericht. Het loopt goed. in de weekeinden komen jeugd en jon geren praten over het geloof en de daaraan verbonden tegenwoordi ge vraagstukken," aldus pater Meijer. KATECHESE Sinds een jaar is in het Don Bosco-complex ook het buro Gezins- en Gemeenschapskate- chese gevestigd, dat voorheen zijn onderkomen had in Amsterdam Het buro wordt geleid door twee paters die zich aanbieden bij of gevraagd worden door lagere scholen als begeleiders bij de voor bereiding van de eerste Heilige Communie en het Heilig Vormsel Meijer „Het buro probeert steeds een proces op gang te brengen waarin ouders, kinderen, school en kerk samen dieper op deze sacra menten ingaan Tijdens de Don Bosco-dag kunnen belangstellen den worden geïnformeerd door de paters W. Saris en H Lieberom Het programma van de aan staande Don Bosco-dag start om 12 00 uur met de officiële opening van het provincialaat waarna aan sluitend bezichtiging mogelijk is Voor de megekomen kinderen zijn in de tussentijd aktiviteiten in de crèche en in een ander vertrék Om 13 00 uur staat de opening van een tentoonstelling gepland die de titel „bevrijding" (van lichaam en geest) heeft gekregen Schematisch en symbolisch wordt een aantal reli gieuze zaken onder de loep geno men, wordt het leven van pater Don Bosco onder de aandacht gebracht en zijn produkten uit de Derde Wereld te zien. Handwerk uit de ontwikkelingslanden is ook te koop LTS Een presentatie van de techni sche school „Don Bosco" is er om 14 00 uur Directeur G. Stevens zal een inleiding verzorgen waarin ruimte is gereserveerd voor het Voortgezet Basis Onderwijs (VBaO). een schoolvorm waarmee „Don Bosco" zo graag wil starten. Na het optreden van majorettes en beoefenaars van ritmische gymnastiek volgt een presentatie van het buro Gezins- en Gemeen- schapskatechese Daarna is er ge legenheid om een dia-voorstelling over pater Don Bosco te zien. die nu 50 jaar heilig is. Om 15.30 uur wordt het programma besloten met een eucharistieviering die als the ma draagt „Zie. Ik maak alles nieuw". USDEN - „Wij weten alleen ie elkaar ongenadig de waar- kunt zeggen. In de kerk ten we leren elkaar genadig waarheid te zeggen." Een >raak om over door te den- Zij is te vinden in de Vredes- 't 84 en afkomstig van prof. hof. Op Vredeszondag 23 ember wordt de door het kerkelijk Vredesberaad uit- iven krant weer uitgereikt bij itgang van de Marcuskerk en de Dorpskerk. Het IKV- •sden heeft het Samenwer- sorgaan (S.O.) van de ker ken gevraagd om de predikanten te verzoeken op vredeszondag in de woorddienst, in de keuze van de liederen en de gebeden vragen van oorlog en vrede cen traal te stellen. Op maandagavond belegt de IKV-kern Leusden in De Kom (Ha mersveldseweg) een bijeenkomst met leden en sympathisanten om een aantal vragen door te spreken die momenteel aan de orde zijn: Moeten er tussen nu en 1 novem ber 1985 - wanneer een definitieve beslissing wordt genomen over de plaatsing van 48 kruisraketten - opnieuw akties worden gevoerd? Wat te denken van Mient Jan Fa- ber's uitspraak dat tijdelijke plaat sing van een aantal kruisraketten in Nederland denkbaar zou zijn? Hoe verhoudt die uitspraak zich tot de uitspraken van de synodes? Is het IKV met de goede vragen bezig Dr C. J Dippel noemde de atoombom een symbool van ons kennen, ons kunnen en van onze vanzelfspre kendheden Wat winnen we-aldus Dippel - met het afschaffen van dit symbool als datgene waarvan het symbool is blijft voortbestaan Dr. J. J. Verdonk, sekretaris van het gereformeerde deputaatschap ter bestudering van het oorlogsvraag- stuk zal op maandagavond 24 sep tember een bijdrage leveren bij het zoeken van antwoorden op deze vragen De IKV-kern Leusden heeft aan de mensen van het oekumenisch vrij dagavondgebed in de Marcuskerk gevraagd om het vrijdagsavondge bed van 28 september in het teken van de vredesweek te plaaten. Aanvang 19 45 uur Aan het eind van de vredesweek, op zaterdag 29 september hoopt het IKV-Leusden met een kraam weer present te zijn in het winkel centrum De Hamershof ledereen kan daar terecht voor informatie, voor voorlichtingsmateriaal en - zolang de voorraad strekt - voor de al genoemde vredeskrant ACHTERVELD - Vanaf zater dag 22 september zal het moge lijk zijn om bromfietsen in Ach terveld te laten repareren. Vanaf die dag is het ook mogelijk nieu we bromfietsen te komen even als onderdelen. De verkoop zal gericht zijn op de Honda, maar de reparaties zullen worden ge daan aan alle merken. Het is garagebedrijfhouder de- heer N. J Lammers die met dit bedrijf van start zal gaan. in het perceel Hessenweg 196. het voor malige bedrijf van de wagenmaker Lammens De openingstijden zijn op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 30-17 00 uur en op zaterdag van 10 00-16.00 uur Buiten de openingstijden kan er in noodgevallen de hulp van het be drijf worden ingeroepen tel 03425- 1963 Bij pech onderweg kan men ook altijd een beroep voor hulpver lening doen. ACHTERVELD - Dinsdagmor gen werd door de Achterveldse politie op de Hessenweg tussen Achterveld en Stoutenburg een verkeerscontrole gehouden op fietsende en bromfietsende scholieren. Hierbij bleek dat een dergelijke controle zeker niet overbodig was Er werden een aantal processen- verbaal op gemaakt wegens het niet op het fietspad rijden, met z'n drieen naast elkaar en het niet vasthouden van het stuur enzo voort Gezien hetgeen die morgen is geconstateerd zullen er zeker meer van dergelijke controles vol gen ACHTERVELD-Maandag om- streeks 17.30 uur vond een ver- I keersongeval plaats op de Klet- tersteeg. Sinds een week is het nieuwe fietspad klaar, dat van de Kerkdijk naar de Klettersteeg loopt. Omstreeks genoemd tijdstip reed de 10-jarige in Achterveld wonende B V vanaf het fietspad de Klettersteeg op. Voor hem van links naderde over de Klettersteeg een personenauto bestuurd door de heer R uit Nederveen Bedoelde bestuurder kon de fietser niet meer ontwijken. Deze werd door de auto geraakt en een aantal meters weg geworpen De fietser werd met een lichte hersenschudding en een LEUSDEN - Op de kruising Randweg/Zwarteweg/Horster- weg vond maandagavond een aanrijding plaats waarbij vier au to's betrokken waren. Eén inzit tende moest met verwondingen overgebracht naar het zieken huis. Het ongeluk ontstond toen een automobilist uit Harderwijk van af de Zwarteweg de Randweg wilde oversteken en geen voor rang verleende aan een rij van drie auto's. De wagens raakten zwaar beschadigd; drie moesten door een takelwagen worden af gevoerd. aantal verwondingen aan hoofd en benen overgebracht naar het Elisa beth ziekenhuis in Amersfoort Het uitzicht ter plaatse wordt belem merd door een aldaar staande haag LEUSDEN - De heer J Schipper van Scouting Nederland vierde af gelopen zaterdag 15 september het heugelijke feit dat hij 25 jaar in dienst is van Scouting Nederland afdeling Leusden als hoofd finan ciën. Er was een receptie georgani seerd voor medewerkers en oud medewerkers en aansluitend een etentje aan de Larixlaan 5 LEUSDEN - Bij de openbare school 't Palet staat maandag 24 september van 8.00 tot 14.00 uur een papiercontainer. Mensen die met vervoersproblemen zitten kunnen bellen naar: 941090. Verder is al het papier welkom op de volgende data: 22 oktober. 19 november, en 17 december. Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. s. -cTïr c #4 f

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9