AGG vanaf maandag het ..Hamershuis" Meer samenwerking bij hulpverlening bejaarden „IKV is eigenlijk op weg politieke partij te worden" Forse boete voor rijden onder invloed Culdoto brengt De Geldmolen ■eusder krunt In november open dag in „Hamershuis" CDA-Kamerlid Mateman op Leusdense ICTO-avond: Tijdens bijeenkomst St. Joseph: Mierenleeuw plaatselijk nieuws DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 3tS 9v sen onzer verslagge- SDEN - „In het Ha uls hebben we precies te plaats gekregen. Wij n het achterste gedeel- vijl voor ons het alge- maatschappelijk werk aats heeft gekregen. Zo wij als tweede lijn keu- iter de eerste lijn." J Wardekker. direkteur Regionaal Instituut voor Geestelijke Gezond- (RIAGG) Oostelijk is best te spreken over de die zijn medewerkers rayon ..Leusden" hebben Vanaf aanstaande verrichten zij hun werk- den vanuit het voormalige tehuis aan de Hamersveld- dat nu ..Hamershuis" enoemd. Het RIAGG be de vleugel, die vroeger in was bij de huisdrukkerij van eente Van daar uit zullen iten en patiënten bediend in Achterveld. Amerongen. Leusden, Maarn, Maars- Overberg. Stoutenburg en iberg »kker legt uit dat het op 1 januari 1982 uit de oeging van de Sociaal Psy- :he Dienst, het Medisch lundige Buro en het Buro evens- en Gezinsvragen ham daar ook nog het on- Preventie bij ..Natuurlijk aldus Wardekker. ..niet ueling dat die organisaties maar onder één paraplu komen om vervolgens op e voet verder te gaan Er n daadwerkelijke verande- roor verwijzers en cliënten gebracht worden. Het moest één adres worden, isartsen. kruisverenigingen latschappelijk werkenden innen verwijzen Hier wordt jezocht. welke hulpverlener Dthet best kan helpen. Sinds img psychotherapie er van- ichi is bij gekomen, kunnen lunktie ook vervullen De ("I^fwee en half jaar hebben n gehad om de zaak intern te geven Nu kan de opera start gaan RA' LEUSDEN - Het is de be doeling dat de gebruikers van het Hamershuis in no vember gezamenlijk een open dag houden. Dat ge beurt dan in samenwerking tussen het RIAGG, de stich ting Welzijn Ouderen Leus den (WOL), het maatschap pelijk werk, het architecten- buro „Atelier 3" en de firma Robin, die alle onderdak hebben gevonden in het voormalige gemeentehuis. Vanaf maandag zijn Hans Waltz (ren zijn medewerkers in het Hamershuis te vinden. RAYONS neest zichtbare deel van de ering betreft de opdeling werkgebied van het RIAGG jk Utrecht in vier rayons, .eusden zijn dat Amersfoort- loest en Amersfoort-Noord. De aktiviteiten van het rayon Amersfoort-Stad worden gecon centreerd in het pand stadsring 117. Met ingang van aanstaande maan dag wordt de vestiging in de Stati onsstraat opgeheven. Tegelijk met de vestiging in Leusden wordt die in Soest geopend. Amersfoort-Noord volgt in maart volgend jaar. En dat alles om beter bereikbaar en her kenbaar te zijn voor patiënten en cliënten enerzijds en de eerste lijns-werkers anderzijds. Hans Waltz is van de Leusdense vestiging het hoofd Hij meldt dat de RIAGG-medewerkers zich vanaf de Hamersveldseweg gaan bezig houden met preventie, consultatie en hulpverlening. De meeste aan dacht krijgt daarbij de hulpverle ning. die onder te verdelen valt in hulp aan jeugdigen (tot achttien jaar), volwassenenzorg en zorg voor ouderen (vanaf 65 jaar). Waltz: „Daarbij moet gedacht wor den aan een heel brede range van hulpverleningsaktiviteiten Het va rieert van accute sociaal- psychiatnsche hulpverJemng tot en met reguliere psychothera peutische gesprekken. Kinde ren met opvoedingsmoeilijkheden, huwelijksproblemen, individuele problemen. En we worden tegen woordig ook veelvuldig geconfron teerd met problematische gevol gen van de maatschappelijke situa tie; mensen in de WAO. langdurige werklozen De hulpverlening kan éénmalig zijn, maar er worden hier ook therapieën gedaan van eén twee jaar." Tot nog toe werden de patiënten en cliënten in dit rayon bediend vanuit Amersfoort, terwijl het RIAGG in Woudenberg en Leer- sum spreekuuradressen had en heeft Direkteur Wardekker: „Voor de rayonvestiging hebben we voor Leusden gekozen op grond van verbindingslijnen, demografische gegevens en de centrumfunktie, die Leusden heeft Voor ons werk gebied springt Leusden er duidelijk uit. Voor het inzetten van een compleet team hebben we een werkgebied met ongeveer 50.000 inwoners nodig Dat aantal haalt men in het rayongebied Leusden en er komt in de vestiging in het Hamershuis dan ook een compleet team van het RIAGG Onder aanvoering van Hans Waltz werken er 12 hulpver leners. waarvan 9 praktisch volle dig. De aanwezige disciplines jeugdzorg, psychiaters, psycholo gen, maatschappelijk werkenden, sociaal-psychiatrisch verpleegkun digen, pedagoog en gariatrisch arts Het team wordt ondersteund door twee administratieve krach ten. NIET RECHTSTREEKS Waltz en Wardekker wijzen er met enige nadruk op. dat het RIAGG een tweede lijninstantie is. Dat wil zeggen dat je als patiënt of cliënt niet rechtstreeks in kontakt kunt treden met het RIAGG, maar datje verwezen wordt door huisarts of maatschappelijk werk Waar nu precies het gebied ophoudt, waar het maatschappelijk werk zijn akti- viteiten ontplooit en het werkterrein van het RIAGG begint, is niet dui delijk aan te geven. In nota's van staatssecretaressen wil nog wel eens gezwaaid worden met termen als „zwaar psychisch lijden", maar dat is een in de praktijk moeilijk te hanteren begrip. Vaak is het een kwestie van overleg tussen de werkers in de eerste en die in de tweede lijn om vast te stellen, wie een patiënt het meest adekwaat kan helpen. Waltz: „Ook daarom is het erg goed, dat we met het maatschappelijk werk in Leusden onder een dak komen Dat vergroot de mogelijkheid tot het hebben van persoonlijk kontakt En dan gaat het niet meer om definities, maar om de vraag wat kan jij en wat kunnen wij?" Gevraagd naar aantallen pa tiënten en cliënten in Leusden komt Wardekker met een com puteruitdraai van de cijfers over 1982. Dat zijn de meest recente cijfers, die voorhanden zijn. Er kwamen in dat jaar 131 nieuwe aanmeldingen vanuit Leusden. „Maar", verzekert Wardekker, „daar zijn er inmiddels zeker honderd per jaar bij gekomen. Het aantal verwijzingen stijgt snel. Daarbij komt het probleem, dat het aantal formatieplaatsen geen gelijke tred houdt met de afbouw van de intramurale hulp verlening en de uitbreiding van ons takenpakket. Daarom zijn we van de ene kant blij met die grotere bereikbaarheid en her kenbaarheid, maar benauwt ze ons van de andere kant tegelij kertijd. We verwachten toch een weer grotere toeloop en het is de vraag in hoeverre we die aan kunnen. Het is natuurlijk heel vervelend als je allerlei zaken in de etalage gaat zetten, maar je de klanten die binnenkomen moet vertellen, dat je het niet in voor raad hebt." ACHTERVELD - In verband met het door de regering uitgestip pelde bejaardenbeleid, vond donderdagavond in de recrea tiezaal van Huize St. Joseph een bijeenkomst plaats. Hierbij wa ren aanwezig het Stichtingsbe stuur van St. Joseph, de direc teur van het huis en leden van een aantal instanties die zich met de bejaardenzorg bezig houden zoals o.a. Welzijn Oude ren Leusden, Maatschappelijke Dienst Eemland, De Zonne bloem, bewonerscommissies van St. Joseph, artsen en pasto res, kruisvereniging enzovoort. De avond werd geopend door de heer C. Blom. Hij gaf een korte uiteenzetting over het doel van deze bijeenkomst. Het thema van deze avond was het flankerend bejaardenbeleid. Hierover werd door het lid van het Stichtingsbestuur G. Hilhorst een overzicht gegeven van hetgeen het een en ander inhield. Hij gaf aan dat het aantal ouderen steeds toeneemt. „Zij worden steeds ou der en hebben dus meer hulp no dig Er wordt door hen dan ook steeds meer een beroep gedaan op de daarvoor in aanmerking ko mende instanties. De normen om opgenomen te worden in een ver zorgingstehuis worden steeds zwaarder Mensen horen niet in een tehuis maar in een huis. Men moet zolang mogelijk de zelfstan digheid handhaven. Voorwaarden om zelfstandig te leven moeten aanwezig zijn zoals gezondheid, sociale contacten, huisvesting en inkomen. De zelfstandige leef wijze kan in de knel komen en dan ontstaat de behoefte op anderen terug te vallen", aldus de heer C. Blom. „Daarom moet er aandacht zijn voor de woon- en leefomge ving Daarom zijn we hier bijeen om elkaar te attenderen op ont stane behoeften, daarin te voor zien. ieder vanuit zijn eigen disci pline. De omvang van de voorzie ningen worden zo verantwoord mogelijk aangepast, hetgeen be tekent dat er minder plaatsen be schikbaar zijn en komen" Hij concludeerde: „Waar instellingen moeten inleveren, zullen wijkge richte activiteiten moeten worden verstrekt". Hierna gaf hij nog een kort overzicht betreffende de in houd van het flankerend beleid. Hij sprak de hoop uit dat al de in spanningen zouden leiden tot een nog leefbaarder Achterveld voor de jongeren van toen. Tijdens de hierna volgende dis cussie onder leiding van de direc teur van het Huis, de heer Hil- horst, werd een en ander naar vo ren gebracht betreffende de sa menwerking van de diverse in stanties. Samenwerking is zeker nodig. De hulpverlening dient be tere bekend gemaakt te worden. Een en ander dringt blijkbaar niet voldoende tot de bejaarden door. Door de W.O.L. wordt reeds aan dacht besteed aan het uitgeven van een blad waarin het een en ander duidelijk wordt uiteengezet. Het flankerend beleid is gericht op een kleinschalige samenwerking. Hierdoor kan men de mensen di recter bereiken. De communicatie bleek in Achterveld nog niet zo slecht te zijn. De vraag werd ge steld of er nog wel verbetering in aan te brengen was. De W.O.L. stelt hierover momenteel een on derzoek in. Wel kleinschalig wer ken. maar bij grotere dingen ze ker de W.O.L. inschakelen Men moet coördineren en niet langs el kaar heenwerken. De projectielei der A. Vermeer van de Stichting Bejaardenwerk Zuid Oost Utrecht werd verzocht uit de diverse hulp verlenende instanties een aantal leden aan te zoeken om een com missie samen te stellen die de sa menwerking tussen de betref fende instanties bevordert en vorm geeft. LEUSDEN - Met 3.34 promille al cohol in zijn bloed, stapte een 48-jarige Inwoner van Leusden op 21 april van het vorig jaar toch in zijn auto. maar hij kwam niet ver. Nog op de parkeer plaats reed hij tegen een muur tje aan en door getuigen ge waarschuwde politie was toen snel ter plaatse. Vorige week werd de man wegens rijden on der invloed veroordeeld door de Utrechtse politierechter mr. H. W. van Doorn. Hij mag drie jaar lang geen autorijden en kreeg daarnaast een gevangenisstraf van zes weken waarvan vier we ken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Aan de politierechter vertelde de Leusdenaar dat hij ten tijde van hel gebeuren eigenlijk al geen auto meer reed Op 20 april was echter zijn fiets gestolen en om zich Ie kunnen verplaatsen was hij toch in de auto gestapt Inmid dels heeft de man zijn auto ver kocht en van het geld dat hem dat opleverde kocht hij een nieuwe fiets Autorijden doet hij niet meer „U had mensen voor hun leven ongelukkig kunnen maken zo ze in leven waren gebleven," hield de politierechter hem voor Ook officier van justitie, mr H D. Bergkotte, had geen goed woord over voor het gedrag van de ver dachte op 21 april, te meer omdat de man een maand eerder ver oordeeld was voor een zelfde feit De officier eiste een ontzetting van de rijbevoegdheid van drie jaar en een gevangenisstraf van drie weken. 99 ACHTERVELD - Na enkele maanden intensieve voorberei ding en repetitie wordt zondag middag om 14.00 uur in Ons Ge bouw het toneelspel opgevoerd 'De Geldmolen'. Dit stuk is ge schreven door J.A. Kempe naars en J.v.d. Heijden. Dit toneelstuk zal worden opge voerd door de Achterveldse jeugd. Onder de bekwame lei ding van Riek van den Hengel is dit stuk ingestudeerd. Er is veel en zeer intensief aan gewerkt. Daar de toneelvereniging Cul doto dit jaar 25 jaar bestaat is de toegang gratis. ledereen kan dus komen kijken. Men is niet aan een bepaaiae leer tijd gebonden. Zowel jong als ou der kan er van komen genieten De rolverdeling is als volgt: kapper knipschaar - Anke Vos, Vrouw knipschaar - Millie van Da- - len, Annemieke, een nichtje - An- nemarie Smit. Knecht Bas - Huib Brinkhof, Tovenaar Hopokus - El len Smit, van Knuppelen, veld wachter - Kitty van Dijk, Vrouw Slof - Geraldine Tijmensen, Boer Blaar - Petra v.d Hengel. Vrouw blaar - Marian Tijmensen, Ara bella. zigeunerin - Marian van Dijk. De regie is in handen van Riek van den Hengel, soufleuse is Mien van Dalen. Grimeuse is Ma rijke Hulshof. «STELLEN FOTO'S: 1 meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij juitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met Wjke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, :na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per nPlaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 cm». 'unt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Wen-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- V u de gewenste foto('s) thuis. leusder krant i een uitgave van de bdu- 'tenkombinatie te Barneveld. toten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond Ouur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan aki op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag an 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u akt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- y toestel 44. Natuurvrienden kan men vaak herkennen aan een, meestal grote, verrekij ker die met een riem om de nek, grijpklaar hangt te bungelen. Men komt er echter maar weinig te gen met een vergroot glas in de zak. En toch zou dat veel meer het ge val moeten zijn, want juist in het kleine is veel spannends en veel moois te bekijken en te bele ven. Neem nu bijvoor beeld eens het leven van een mierenleeuw die, in zijn jeugd als larve, een vernuftige manier heeft om zijn prooi te bemach tigen. Dat doet hij door middel van een valkuil, die men kan vinden op plaatsen waar het zand rul is en waar zelden regen kan komen; onder overhan gende heide, laaghan gende sparretakken of onder uitstekende afda ken. Daar kan men de trechtervormige kuiltjes vinden die een paar cen timeter in doorsnede me ten. Onderin dat kuiltje zit de peervormige larve die het kuiltje heeft ge graven. Hij heeft zich he lemaal in het zand ver borgen, alleen een ge deelte van de kop, maar vooral de dodelijke ka ken steken boven het zand uit. Als men het dier er uit haalt houdt het zich dood en als naar zijn me ning de kust weer veilig is gaat het achteruit schuivend zijn lichaam in het zand duwen. Dan gaat het met behulp van zijn platte kop en zijn grote kaken uit alle macht zand scheppen, wat het al ronddraaiend, ver van zich afgooit. Op die manier dringt het, volgens een spiraallijn, steeds verder de grond in. Zo ontstaat een trech tervormig gat met een ui terst labiele laag zand langs de schuine helling. Dan wacht hij rustig af tot een nietsvermoe dende mier de rand van de kuil bereikt. Als die mier met de voorpoten een paar zandkorrels aan het rollen brengt, gooit onmiddellijk de mieren leeuw een lading zand in de richting van de onfor tuinlijke mier, waarop deze het evenwicht ver liest en langzaam langs de helling naar beneden glijdt. Spannend? We zien volgende week hoe het afloopt. G. van L. Ihankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ichijnt elke dinsdag en donderdag. Mredakteur: »x Kreyns fikt ie: dewina de Boer «ar van Loo tering kopij en advertenties: hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, let donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur aktie en administratie: w Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op tagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot uur Telefoon 033-941495 tinementsgeld: 60 per jaar: 80 per half jaar '5 per kwartaal. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Ik signaleer dat het IKV ook zijn aandacht gaat richten op de samenle vingsinrichting. Het IKV ver wordt daarmee een aktie- groep en Is op weg mis schien een politieke partij te worden. Als dat gebeurt wil ik nog wel eens zien wie dan op het IKV stemt!" In deze bewoordingen richtte zich CDA-Kamerlid W Mateman vo rige week tot een groep van circa zestig ICTO-leden die voor een bijenkomst van de afdeling Leus den bij elkaar waren gekomen in de sociaal-culturele accommoda tie Groot Krakhorst. Het Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwa pening (ICTO) - volgens Mateman de snelst groeiende vredesbewe ging in Nederland - werd destijds opgericht uit onvrede met de akti- viteiten van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV). Mateman, een van de grondleggers van het IC TO: ,,lk ben zelf IKV'er geweest, maar liet uovici Mie nitil nicei uill- dat dit IKV maar één oplossing kent voor het bewaren van de vrede. En die oplossing bevordert juist de onveiligheid en instabili teit in de wereld". Het IKV, voorstander van ontwa pening door het Westen, heeft momenteel intern problemen over de te varen koers. Kamer- en ICTO-lid Mateman sprak van het verval van het IKV,, waarover hij zich overigens niet verkneukelt Mateman plaatste vraagtekens bij de opstelling van de kerken in Ne derland die gekozen hebben voor het standpunt van het Interkerke lijk Vredesberaad. „Nu het IKV met zichzelf worstelt zouden de kerken toch tot nadenken ge stemd moeten worden dat ze voor die patente vredesoplossing van het IKV gekozen hebben?", aldus Mateman. Hij ging zelfs zo ver door te stellen, dat hij begint te twijfelen aan de bedoeling van de kerk als ze zich laat spannen voor een politiek karretje. SACHAROV Mateman wees de verzamelde Leusdense ICTO-leden op de boodschap van de Russische atoomgeleerde Sacharov die het Westen er op gewezen zou heb ben het militair blok tegen het Oosten in stand te houden. Vol gens de CDA-politicus heeft Sa charov gezegd, dat wanneer het militair evenwicht wegvalt de Sov jet-Unie haar filosofie onmiddellijk zal opleggen aan het Westen. Ma teman: „Kijk, als zo'n man, een Rus, dat zegt, dan hecht ik daar veel waarde aan". Hij benadrukte dat het Westen zo sterk moet zijn om een eventuele dreiging af te wimpelen en om desnoods een opdringerige dictatuur te dicteren 1 „wat wij willen". CDA-Kamerlid W Mateman (rechts) sprak tijdens een bijeenkomst van de afdeling Leusden van het ICTO. Op een vraag uit de zaal wat Ma teman vindt van de ideeën over een herenigd Duitsland, ant woordde hij: „Ik zal u mijn privé-mening geven: ik ben voor een verenigd Duitsland. Ofschoon mensen het tegen deel beweren, vind ik de hui dige situatie, een West- en Oost-Duitsland, veel explosie- j ver dan één Duitsland.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3