Mannen zijn niet aardig, ook de aardige nie Sergio Leone's nieuwste: Once upon a time in America A midsummer night's sex comedy Gebroken spiegels" van Marleen Gorris Met een goed ker rapport goedkope* naar de film Vergadering welzijn en onderwijs gaat niet door a.s. maandag Seizoen - start PJGU Movie cyclus Damesbridges Collectes kijk op de film DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 I AMERSFOORT - Leerlingen van het voortgezet onderwijs die een goed kerstrapport hebben, kunnen in de kerstvakantie met korting of helemaal gratis naar een filmvoor stelling van hun keuze. Aan deze aktle zijn enkele voorwaarden ver bonden. Heb je gemiddeld een 6 op je rapport, dan krijg je 40% korting op een kaartje. Wie gemiddeld een 7 heeft, betaalt de helft voor een bio scoopkaartje. Leerlingen die gemid deld een 8 staan, moger gratis naar de film. Bol 5 gemiddeld een 9 op hebben, krijgen vijf vrij j gemiddelde cijfers moet over zes vakken zijn. december aanstaande llngen hun rapport aan Amersfoortse bioscope en meteen een voorstel keuze bijwonen. En nu n voor een goed of bet uitmuntend rapport! LEUSDEN - De voor maandag 1 oktober geplande vergadering van de raadscommissie welzijn en onderwijs gaat niet door. Er zijn te weinig (interessante) agendapunten om de commissie bijeen te roepen. In de maand oktober worden de volgende openbare- en vergaderingen gehoud 2 okt. openbare werke lijke ordening - 8 okt. economische zaken - mene bestuurszaken - nadviescommissie - (aanvang 19 30 uur) De vergaderingen b 20.00 uur tenzij anders worden gehouden meentehuis, 't Erf 1 centrum De agenda's liggen vanaf 5 dagen gadering ter inzage b: voorlichting, 't Erf 941247, toestel 116 er theek Nieuw-Langenb gadenngen worden op de plaatsen ter inzage week op die waarin de is gehouden. LEUSDEN - De Plattelands Jon gerenorganisatie provincie Utrecht begint haar seizoen met een barbecue-avond voor de le den. Deze zal gehouden worden op 29 september in de kantine van Voetbalvereniging Roda'46. Deze avond wordt opgeluisterd met een disco. De kosten voor deze avond zijn f 15,00 per per soon. Belangstellenden moeten zich zo snel mogelijk opgeven bij Marijke Moesbergen, telefoon: 802934. LEUSDEN - In boi Krakhorst, Bolderikhi mevrouw Zevenboom derdag 11 oktober eei ge soos. Geinteress nen er terecht van 9 uur. Voor nadere inli men bellen mevrouw 943543 LEUSDEN - Burg wethouders hebber maand oktober verc leend voor het hou volgende collectes Dierenbescherming, SOHA Leusden, 22 Zwakzinningenzorg. „Gebroken spiegels"; Nederland, 1984; scenario en regie. Marleen Gorris; camera: Frans Bromet; muziek. Lodewijk de Boer; hoofdrollen: Lineke Rijxman. Henriëtte Tol, Edda Barends, Coby Stunnenberg, Eddy Brugman en Johan Leyssen. Te zien in Cinema 1Amersfoort. door Marnix Kreyns UTRECHT - Mannen zijn in de tweede film van Marleen Gorris niet aardig. Al lang voordat één van de hoofdper sonen in „Gebroken spie gels" dat met zoveel woor den zegt - en daar aan toe voegt dat ook aardige man nen niet aardig zijn - is duide lijk welke rol de man in dit verhaal speelt. In zijn minst gevaarlijke verschijnings vorm is hij lid van het studen tencorps en scandeert hij dronken: „Wij willen neu- ken". In een wat minder on schuldige versie is hij de re guliere bordeelbezoeker of de junk, die in zijn eigen ondergang zijn vrouw en kind dreigt mee te sleuren. Weer een graadje erger is hij als de exploitant van het sexhuis, voor wie vrouwen uitsluitend een bron van inkomsten zijn. En in de meest extreme vorm is hij de psychopaat, die vrouwen vernedert tot de dood er op volgt. Is hij niet van een slechtheid in één der genoemde gradaties, dan is hij een goedaardige gods dienstwaanzinnige. De wereld, die Marleen Gorris in „Gebroken spiegels" laat zien is een verschrikkelijke. Als man schaam je je dood voor je sexe- genoten. F.n voor vrouwen moet de film uiterst beangstigend zijn. Mannen hebben over het alge meen de macht en gebruiken die, al dan niet met wellust. Soms is die macht voor vrouwen onont koombaar en destructief. En kunnen ze er wel weerstand aan huisvrouw, die op een avond door een man, van wie alleen de rug in beeld komt, van straat wordt ge plukt We hebben die man dan al een vrouwenlijk aan de waterkant zien droppen, dus het vermoeden is gerechtvaardigd dat het met Bea niet goed zal aflopen Ze wordt opgesloten in een kelderruimte en daar vastgeketend aan een bed. Haar vrijheidsberover doet niets anders dan haar aftakeling met wellust gadeslaan. Tot het moment komt dat Bea beseft dat juist haar gesmeek om vrijlating, haar uitin gen van volkomen afhankelijkheid van die man. zijn sadisme bevredi gen. En ze zwijgt, waardoor de rollen omdraaien. Bea is de sterk ste. hoewel haar dat niet meer van de dood zal redden Bij Diane en Dora doet zich een paralelle ontwikkeling voor. Steeds meer weten zij samen weerstand te bieden aan de hen vernederende mannen. Met name Diane speelt daarbij een belangrijke rol. Aan vankelijk is zij nogal schuchter in het haar vreemde milieu, waarin ze door Dora rücksichtlos wordt inge wijd. Maar een aantal gebeurtenis sen doen haar houding verande ren. De vaste klant, die behulp zaam is geweest, nadat een van de meisjes het slachtoffer van een aanslag is geworden, doet de deur dicht. Als ze hem bedanken voor het feit dat hij het slachtoffer naar het ziekenhuis heeft gebracht, is zijn antwoord dat hij voor een hond hetzelfde had gedaan. Als hij ver volgens met de portefeuille in de hand duidelijk maakt alsnog met één van de meisjes naar boven te willen, schiet Diane hem de club uit. Aansluitend schiet zij tot driemaal toe haar spiegelbeeld aan stukken. Samen met Dora verlaat Diane het bordeel, de anderen tussen de gebroken spiegels achterlatend. Waar Bea het niet redt, lijken Diane en Dora er wel uit te komen. Al antwoordt laatstgenoemde op de vraag, of ze voorgoed weg gaat nog wel met zekere aarzeling: „Als het aan mij ligt wel". Gorris heeft voor tweede film over man, vrouw en macht dui delijk gekozen voor extrema. De psychopaat en het bordeel zijn uitersten van een vrouw onvriendelijke wereld. Er komen, (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Deze week gaat in Amersfoort ook Sergio Leone's nieuwste film „Once upon a time in Ameri ca" draaien. Het is een heel lange film (3,5 uur), die dan ook tegen verhoogde toe gangsprijzen te zien is in één van de zalen van Grand. In de hoofdrollen zijn Robert de Niro, James Woods, Joe Pes- ci en Teat Williams te zien. De muziek is, net als bij „Once upon a time in the West" van Ennio Moricone. De film vertelt het opwindende, dramatische en met bloed door drenkte verhaal van vier onafschei delijke vrienden. Het verhaal begint in de jaren twintig in de sloppen van New York, beweegt zich verder voor een twaalftal jaren van het Drankverbod en vindt zijn climax in de rijkdom, corruptie en ontaarding in het midden van de jaren zeven tig Het is een verhaal vol geweld, liefde en verraad met een groot aantal ongewone, onvergetelijke figuren. De hoofdpersoon is de in het begin nog jonge David „Noodles" Aaronson, die met drie gezworen vrienden meedoet aan een jeugd bende. die zijn wijk onveilig maakt door een groot aantal kleine mis drijven met de hulp van de wijk agent, die zij chanteren met een stiekem van de agent gemaakte foto op het moment dat deze zich vergreep aan een nog minderjarig meisje Naarmate de vier vrienden ouder worden, worden ook hun misdrij ven ernstiger Zij sluiten zich aan bij andere gangsters of bestrijden hen in een tijd waarin het gangsterdom door het drankverbod welig tiert. Als dit Drankverbod in 1933 wordt opgeheven, viert de massa feest in de straten van New York, maar Noodles is er niet bij. Hij is in een opiumkit om vergetelheid te zoe ken, want zijn beste drie vrienden zijn de vorige dag door de politie afgeslacht toen zij een laatste partij clandestiene whisky gingen afleve ren Pas wat later gaat Noodles naar een andere oude vriend; „Dikke Moe" Moe is de vroegere eigenaar van een clandestiene bar waar Noodles en zijn vrienden geregeld bijeenkwamen en zij hebben hem de sleutel toevertrouwd van een bagagekluis, waarin Noodles en zijn beste drie vrienden hun gang sterwinst - een miljoen dollar - bewaarden Noodles haalt nu deze sleutel, maar als hij de kluis opent, blijkt de koffer met het miljoen gestolen en vervangen te zijn door een andere koffer met 250 000 dollar erin plus een briefje: „Als voorschot op je volgende moord". Aangezien Dik ke Moe al jaren in armoede leeft, begrijpt Noodles dat Moe de dief niet is en evenmin de man, die de 250.000 dollar in de kluis heeft gedeponeerd. Maar wie heeft dat miljoen dan wél weggenomen en wat betekent dat geheimzinnige briefje „Als voorschot op je volgen de moord"? Noodles besluit dit uit te zoeken en raakt daardoor verwikkeld in een reeks bizarre voorvallen, waar bij hij pas op het laatste en zeer verrassende ogenblik ontdekt wie het miljoen dollars gestolen heeft en wie hij moet vermoorden De vier vrienden in ,,Once upon a time in America". (Van de filmredaktie) In de movie cyclus draait komende dinsdag Woody Alien s ,,A midsummer night s sex comedy" In februari 1983 was deze typische Allen-film voor het laatst te zien in Amersfoort. ,.A midsummer night's sex comedy" is bedoeld als een parodie op de heden daagse love-story's, die in een steeds grotere frekwentie het witte doek trach ten te (ont)sieren. Het is misschien niet één van de betere Allen-films gewor den, maar met zijn talloze gebaren en drukke gepraat, treedt Allen weer onte genzeggelijk op de voorgrond „A midsummer night's sex comedy" is een spel voor paren. Er doen er drie mee. Woody Allen en Mary Steenbrug gen vormen een gelukkig echtpaar. Allen slijt de dagen met het uitvinden van de meest vreemde vondsten, totdat hij bezoek krijgt van professor Leopold Sturgies (Jose Ferrer) en diens verloof de Ariel (Mia Farrow). De twee staan op het punt te trouwen Het belooft een ontspannend week end te worden, maar Andrew s beste vriend, de „rokken-jager" dokter Max well (Tony Roberts), met zijn vriendin van het moment, de verpleegster Dulcy (Julie Hagerty). weten met hun bezoek de gemoederen danig in beroering te brengen In het weekend dat de drie paren met elkaar doorbrengen, komen Andrew s problemen met zijn sexleven weer bovendrijven. Zijn sexleven met zijn vrouw Adrian is niet al te best en daarom werpt hij zich met al zijn energie op zijn hobby, zoals gezegd het uitvin den van allerlei apparaten Eén van die uitvindingen is een bol, waarmee hij geesten hoopt op te roe pen. Professor Leopold denkt daar ech ter het zijne van. in onzin gelooft hij niet. Intussen maakt de „rokken-jager" Maxwell kennis met Ariel en wordt hij voor het eerst in zijn leven echt verliefd. Maar laat nu ook Andrew, die jaren geleden een platonische relatie met Ariel had, de behoefte voelen zijn aan gebedene van destijds werkelijk te wil len bezitten. Leopold zit ook niet stil en heeft het oog laten vallen op Dulcy, die het echter te druk heeft met Adrian te onderwijzen in sex Als Adrian met de opgedane kennis Andrew weer aan zich bindt, lijkt voor hen het leven beter dan ooit. Leopold is echt volledig in de ban geraakt van de verleidelijke Dulcy, maar niet voordat hij in het nachtelijke bos dokter Maxwell achterna heeft gezeten, als hij achter diens verhouding met Ariel is gekomen. De verschillende relaties raken aar dig in de knoei en de afleidingsmanoeu vres die Woody Allen in „A midsummer night's sex comedy" heeft ingebouwd, zorgen voor vrolijke - subtiele - ontwik kelingen. En verwarring, want ook daar in toont Allen zich van zijn beste zijde. dvr. Voor wie het House of Happy mag zijn, het is het niet voor de vrouwen. Ze worden er voortdurend gecon fronteerd met machtsmisbruik en vernedering. Is het niet door de clientele van de club - doorgaans enge mannen, die allerlei ver schrikkelijke dingen van de vrou wen willen -, dan is het wel door de baas van de tent (Johan Leys- sens). Die kan zich alleen in ter men, waarin een normaal mens over vuilnis praat over zijn perso neelsleden uitlaten; maakt dage lijks bij het uitbetalen walgelijk dui delijk hoe de machtsverhoudingen liggen; en deinst er dan ook niet voor terug om Happy House te verrijken met een sado-maso- afdeling, wanneer daar geld mee te verdienen blijkt. Daarbij komt dat de privé- omstandigheden van Diane en Do- ra ook verre van prettig zijn. Diane zit met de zorg voor een klein kind en haar junk-echtgenoot, die aan een overdosis sterft. Dora is nage noeg alleen op de wereld. Haar enige vriend is een zonderling, die naast haar woonboot in een houten hokje woont. Deze André. die veel teksten te berde brengt over de heilige maagd en zo meer, krijgen we nooit te zien. Maar hij is wel de enige, tegen wie Dora hardop zegt dat ze niet gelukkig is. Hij zal haar ontnomen worden Het tweede verhaal is dat van Bea (Edda Barends). Zij is een spiegelbeeld. zoals gezegd, in „Gebroken spiegels" geen aardige mannen voor. De vrouwen daarentegen zijn vrijwel zonder uitzondering sympathiek. Daardoor zou je Marleen Gorris kunnen verwijten een karikatuur gemaakt te heb ben. Maar het werkt wel. Zoals de zwarte humor van Yrrah ook dingen duidelijk maakt. Wie dat wil accepteren - en „Gebroken spiegels" derhalve niet onmid dellijk kwalificeert als kunstzin nige mannenhaat - ziet een ui terst boeiende film. Door de the matiek én de uitwerking, die Gor ris en haar medewerkers er aan midsummer night s sex - Diane (Lineke Rijxman) temidden van haar collega's in het bordeel .Happy House" c gegeven hebben. Het sï zelf geschreven verha e van opzet en volgt a' de beide verhaallijn nisch uitermate vaard gebracht door Frans ondersteund door m ir Lodewijk de Boer, die ook de rillingen bezor dien goed - en af ei[$i goed - spel van met na <j Rijxman, Henriëtte Tc Barends. Een film, waar je nie heen moet gaan. In Maar die vrouwen e wel moeten zien. Woody Allen en Mary Steenbruggen in een comedy' bieden, dan komt dat doordat zij bewustworden, inzicht verwer ven in de positie, die ze hebben. Het is de enige manier om zaken te veranderen, maar dat kost niet geringe insanningen. Het lijkt een beetje de week van Marleen Gorris te zijn Vandaag gaat „Gebroken spiegels" in veer tien steden draaien. Gisteren was het de op z'n minst opvallende afsluiting van de Nederlandse film dagen in Utrecht En eergisteren was dankzij de VARA de eerste film van Gorris, „De stilte rond Chnsti- ne M." op televisie te zien. Met die eerste film maakte Marleen Gorris haar positie al duidelijk: zij is een feministisch scenariste en cineas- te. Tegen dat etiket heeft Gorris geen bezwaar, mits daar bij ver meld wordt dat het hier haar eigen feminisme betreft en haar werk dus niet wortelt in zoiets als De Vrou wenbeweging. In „Gebroken spie gels" wordt de lijn van „De stilte rond Christine M." doorgetrokken, zij het op een veel minder vrolijke wijze „Gebroken spiegels" is een gruwelijke film. HAPPY HOUSE Er lopen in „Gebroken spiegels" twee verhaallijnen,die aan het ein de van de film bij elkaar komen. Het ene verhaal speelt zich af in de sexclub Happy House Het is het werkterrein van twee van de hoofd rolspeelsters Dora (Henriétte Tol) is prostitué bij kennelijk gebrek aan werk op haar vakgebied, zij is afgestudeerd aan de klemkunsta- kademie. Via haar belandt ook Diane (Lineke Rijxman) in het mi lieu. Zij verdient het geld voor een aan de heroïne verslaafde echtge noot. Zij werken en maken een ontwikkeling door temidden van collega's, die stereotiepe hoeren lijken te zijn. De sympathieke be grijpende madam Ellen (Coby Stunnenberg); de moederlijke Irma (Carla Hardy); de keiharde succes- hoer Francien (Marijke Veugelers), de Surinaamse Tessa (Arline Ren- furm); en de tobberige, wereld vreemde Linda (Anneke van 't Hof).

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10