Geheel nieuwe Mitsubishi Galant Seat Ibiza; bijzonder fijne cocktail Alfa Romeo 90 V6 en turbo diesel Tien jaar AutoRent Lada 1200 S: j sterk verlaagd in prijs Detailwijziging Renault j modeljaar 1985 Automobielen ruilmarkt in Autotron door Henk Budding Rij-impressie: Het nieuwe „vijfje" komt er aan Sinds verleden week staat er een gloednieuwe Galant bij de Mitsubishi- dealers. Niet één die een facelift onderging. Nee, een totaal veranderde wagen. Ondermeer verhuisde de aandrijving van achteren naar voren. Bovendien verschijnt er een nieuwe turbodieselmotor met interkoeler. Per slot van rekening moet Mitsubishi z'n naam als turbotrendsetter gestand doen. Immers, het hele turbogeweld, nagevolgd door vele concurrenten begon met de „oude" Galant. Fraaie koets Ondanks de duidelijke compu terbelijning van de zo aërodyna misch verantwoorde vormgeving, bezit de nieuwe Galant een opval lend mooie carrosserie. Door de sterk aflopende neus en oplopende kofferbak een wigvorm bij uitstek. Met een goede doch niet extreem lage Cw-waarde van 0.36. Evenals het vorige model richtte Mitsubishi zich bij het ontwerpen duidelijk op de Europese markt Door het ontbreken van de cardan- tunnel en het dwars plaatsen van de motor beschikken inzittenden over aanmerkelijk meer ruimte. Terwijl de kofferbak met een inhoud van maar liefst 600 liter er zeker niet bekaaid afkomt. Een luxe ingerich te woonkamer met uitstekend ge vormde stoelen en achterbank dra gen bij tot fijn toeven. Nieuwe turbodiesel Mitsubishi maakte vier jaar gele den furore met de lancering van z'n Galant turbodiesel. Een wagen die toen voor de nodige sensatie zorg de, mede door z'n prijsstelling. Nu dus weer een turbodiesel, evenwel een geheel nieuw ontworpen. Thans koelt een interkoeler eerst dat gedeelte van de uitlaatgassen dat weer terug via de turbo naar de motor gaat. Hierdoor wordt een nog beter rendement verkregen. Deze 1.8 liter turbodiesel levert bij 4500 tpm een maximum vermogen van 60 kW (82 pk) Het maximum koppel bedraagt 165 Nm bij 2250 omw/min. Ondanks een halve liter minder cilinderinhoud (was 2.3 li ter) levert dit blok bijna gelijke prestaties als z'n voorganger. Mo derne diesels kennen bijna geen voorgloeitijd meer, ook deze niet. Bij (ijs)koude motor maximaal 2 seconden. Het benzinemotoren-aanbod be staat uit dne stuks. Een 1.61., 2.01., en 2.0 1. turbo, respectievelijk goed voor 55 kW (75 pk), 75 kW (102 pk) en HOkW (150 pk). Vooral de laatste is een beul met een topsnel heid van over de 200 km/u. Standaard bezitten de turbodie sel en tweeliter, motoren een vijf- versnellingsbak. "De 1.6 liters zijn gecombineerd met een „vierbak" Voor de „tweeliters" staat tevens een viertraps automaat ter beschik king. De „vier" is een overdrive, die we door middel van een schake laar al dan niet in werking kunnen stellen. Elektronica valt niet meer weg te denken bij moderne auto's. Mitsu bishi blijft daar niet bij achter Sterker nog, zij nemen met sommi ge snufjes het voortouw, zoals het ELC (Electronic Lock-up Control). Dit door een microcomputer ge voede systeem voorkomt slip van de koppelomvormer Het contro leert continu de koppeling, de snel heid, het motortoerental en de gasklepopening. Het combineert deze zaken met elkaar en voor komt daardoor de brandstofvreten- de slip. Daarnaast zorgt het ECS (Electro nic Controlled Suspension) voor een automatisch aan de snelheid en het wegdek aangepast veer- en dempingskarakteristiek. Al deze comfortverhogende ver worvenheden zijn standaard op sommige uitvoeringen en kunnen op de overige versies tegen meer prijs aangeschaft worden. We waren in de gelegenheid Nog even en er blijft geen neus meer c enkele korte ritjes met verschillen de types te maken. Het comfort staat bij stuk voor stuk op hoog niveau. Ze rijden bijzonder prettig en bieden hun inzittenden een zee van ruimte. Al naar gelang het motorisch geweld leveren de wa gens prestaties die er niet om lie gen. Binnenkort komen we uitvoe rig op de Galant anno 1985 terug. Mitsubishi prijst ondanks de hoge Yen-koers z'n jongste aanwinst messcherp. Voor de Galant EL be taalt met 22.999,-. Daarna lopen de benzineversies op. Voor de tur bogeblazen versie tot 43.999,-. Zes uitvoeringen vertoeven tussen deze bedragen. De voordeligste turbodiesel kost op één piek na 30 mille. De duurste 34.249,-. Prij zen incl. BTW excl. 365,- afleve- nngskosten. Importeur Gremi te Groningen die ondermeer Lada's uit Rusl laat komen, verlaagde de prijs van de robuuste Lada 1200 S met n 700,-. Een leuke meevaller in deze inlevertijd. De nieuwe j bedraagt nu 9.595,-. Voor dit geld ontvangt de koper een vierdeurs auto met een 1 I motor en een ruime kofferbak. Er werd nergens op beknibbeld. beschikt de Lada 1200 S over veiligheidsgordels vóór en ach gelaagde voorruit, rembekrachtiger, mistachterlicht en verwan achteruit. Gezien de te verwachten grote vraag, zorgde Gremi voor I flinke voorraad. Levertijd zal dan ook niet of nauwelijks optred J De veranderingen voor het modeljaar 1985 van Renaults beperi zich met uitzondering van de R5 voornamelijk tot enkele wij zij gen. Daarnaast verschjijnen er enkele nieuwe versies, zoals de 11 3-deurs, 11 automatic 5-deurs en 11 TXE. Evenals de R25 GTS wordt de 25 GTX leverbaar met I „automaat". Meerprijs in beide gevallen: 2500,-. Toen in mei 1980 Fiat plotseling de samenwerking met Seat opzegde, ontstond er op z'n zachtst gezegd grote consternatie in dit Spaanse bedrijf. Immers men produceerde al dertig jaar auto's in licentie met Fiat. De toekomst van Sociedad Espagnol de Automoviles de Turismo S.A. ofwel Seat wankelde. Er bestonden drie mogelijkheden. Gewoon sluiten, maar dan stonden maar liefst 32.000 mensen op straat en zo bijster goed is de werkgelegenheid op het Iberische schiereiland nu ook weer niet. Zich onderwerpen aan alle gestelde eisen. De derde mogelijkheid, „vechten om te overleven", grepen Seat kopstukken samen met alle werknemers energiek aan. Met succes, dat zij gezegd. Met steun van de Spaanse regering ontwikkelde men een lange termijnplan om Seat zo tot een onafhankelijke onderneming te maken, met een programma van eigen produkten en een eveneens onafhankelijk net van importeurs en dealers. Hierin slaagde Seat wonderwel. In eerste instantie zette zij het basispakket, de Ronda (Fiat Ritmo) en Fura (Fiat 127) op de trein naar het buitenland. Bovendien ging Seat een samenwerkingsverband aan met VW/Audi. Het personeelsbestand kromp met 25% in en de fabrieken werden gemoderniseerd. Behalve Seat produkten rollen thans VW Polo's, Passats en Santana's, samen 70.000 stuks per jaar uit de fabrieken. Eerste boreling Begin 1981 startte de ontwikke ling van Seats eerste eigen produkt, toen nog onder de codenaam S-l. Drie essentiële uitgangspunten stonden aan de wieg van dit pro dukt: natuurlijk moest het een suc ces worden, een degelijke auto met een grote aantrekkingskracht en marktpotentieel. Tevens diende het een echte Europese auto te zijn. Ontwikkeling van een volledig nieuwe auto kost vele jaren. Bij Seat was niet voldoende know-how aanwezig, dus zochten zij bij de concurrentie. Een perfecte drie hoeksverhouding werd geschapen. Klasse ontwerper Giorgio Giugiaro (Ital Disign) ontwierp de vormge ving, het Westduitse bedrijf Kar- mann verzorgde de carrosserie en veiligheid, terwijl Porsche de mo tor, versnellingsbak en afwerking van het interieur voor zijn rekening nam. Voorwaar niet de eerste de besten. De komst van de Ibiza, het wegdek uitstekend. Snelle' bochten pakt'ie vrijwel neutraal. Wel treedt er bij het uitkomen van de „curven" een vrij sterk zelfcen- trerend effect van de besturing op. Een prima wegligging! Enkele punten voor verbetering vatbaar de veiligheidsriemen lig gen erg strak aan en de stoelzittin gen zijn wat aan de korte kant. Prijzen De prijzen worden nog angstval lig in de brandkast bewaard. We willen wel een gokje wagen met het risico er een paar lapjes van hon derd naast te zitten. Seats voorde ligste Ibiza zal rond de 14 mille komen. Daarna lopen de prijzen naar gelang uitvoering en motor op tot om en nabij 20 mille. Al met al een geweldig fijne wagen die zowel qua vormgeving, uitrusting als techniek op hoog niveau staat. Seat moet met deze Ibiza en volgende modellen wel snel uit het dal ko men, dat kan niet missen. Voorlopig levert Seat de Ibiza alleen in een dnedeurs uitvoering. Volgend jaar komt er een vijfdeurs bij evenals motoren met brandsto finjectie. In 1986 wordt daaraan toegevoegd een uiterst zuinige „dnepitter" en in 1987 een sedan uitvoering, dus met kofferbak. Een dot van een karretje. Seat's jongste aanwinst, de Ibiza. want zo heet Seats jongste aan winst, is dan ook een belangrijke mijlpaal in de Spaanse autohistorie. De Seat Ibiza klaar voor de eerste rij-indruk Het weekeinde van 28, 29 en 30 september wordt voor de twaalfde maal te Drunen op het terrein van Autotron een ruilmarkt gehouden voor antieke en klassieke automo bielen plus de onderdelen daarvan. Deze internationale ruilmarkt, de grootste van Europa, trekt altijd veel bezoekers. Vorig jaar passeer den ruim vijftienduizend belang stellenden de kassa's. Ditmaal wordt er plaats gereser veerd voor 160 wagens en 260 stands. Naast auto's en onderdelen zijn er ook voor de liefhebber oude autohandleidingen, tijdschriften en foto's op de kop te tikken. De entree bedraagt een tientje voor volwassenen en zes gulden voor kinderen onder de 14 jaar. Dit alles inclusief alle attrakties. We moeten de Ibiza rangschik ken tussen de echte kleine auto's en de wat kleinere middenklasse. Seat gaat de leuk ogende Ibiza half oktober aanstaande leveren met een keus uit de 1.2 1,1.5 1 benzine en 1 7 1 diesel motoren. Stuk voor stuk prima stukjes techniek die borg staan voor uitstekende presta ties. Eerste rij-indruk Na al die jaren weten ze bij Seat best hoe ze een vlot rijdende, lek ker handelbare en betrouwbaar sturende auto moeten maken. Dat geldt zeker voor de nieuwe wijs neus, de Seat Ibiza. In de omgeving van het Catalaanse Barcelona wa ren we in de gelegenheid een im pressie met de Ibiza op te doen Helaas was alleen de 1.2 1 versie ter beschikking. De motor start lekker vlot en laat zich bescheiden horen Pas als de snelheidsmeternaald in de buurt van de topsnelheid komt (155 km/u) nemen we iets meer waar van z'n krachtinspanningen De gunstige Cw-waarde (0.36) is ondermeer te danken aan de aanlig gende regengoten, die ook 't wind geruis beperken, terwijl de banden evenmin veel herrie produceren. Een heerlijk stil karretje derhalve. Iets minder zijn we te spreken over de transmissie Evenals we ons herinneren van de Ronda, verloopt het schakelen een pietsie stroef. Nieuwigheid waarschijnlijk. Bijzonder tevreden zijn we over de besturing, wel vrij zwaar, maar exact. In de stad laat de elegante verschijning zich zonder proble men door het gewoel leiden. Ook op de grote weg blijft de feeling met Zoetjesaan gaat de Alfetta verdwijnen. Ondanks z'n allesbehalve verouderde koetswerk klopte Alfa Romeo enige tijd terug op de deur van maestro Nuccio Bertone, die op het gebied van auto's ontwerpen langzamerhand z'n sporen wel verdiende. Opdracht: teken voor ons een auto die als opvolger voor de Alfetta kan dienen, met hetzelfde onderstel, eendere technieken en dito karakter. Het werd uiteindelijk de Alfa 90, waarover Bertone zelf zegt „heel tevreden" te zijn. Rond Milaan, een stad waar de nieuwe „90" zich prima thuisvoelt probeerden we de auto uit. Tijdens deze „viaje de pruebas" reden we eerst in een 2500 cc zespitter en daarna in een Turbo-Diesel. De „90" komt in vier versies naar Ollanda: een 2.0, een 2.0 Injectie, een 2.5 zescilinder (de motor uit de Alfa 6 en GTV) en tenslotte een versie met turbo diesel en een inhoud van 2400 cc's. De laatste in tegenstelling tot de krachtbron die we al kennen, voorzien van een intercooler. Die intercooler koelt de voor de turbo bestemde lucht eerst af. Daardoor verkrijgt men een betere vulling van de cilinders, wat weer meer paardekracht tot resultaat heeft. Verschil met de motor zonder intercoo ler: zeventien paardekrachten (van 93 naar 110). Alleen in thuisland Italië wordt een versie met achttienhonderd cc's leverbaar. Verstelbare voorspoiler Alfa Romeo nam de techniek rechtstreeks uit de Alfetta over, uiteraard sterk verbeterd. De car rosserie veranderde evenwel ge heel. Het meest opmerkelijke detail vormt de voorspoiler, die zich vol automatisch aanpast aan de snel heid van de auto. Dit moet een gunstige invloed op wegligging en stroomlijn hebben, wat we niet hebben kunnen controleren, maar het is een aardige vondst, voor navolging vatbaar. Interieur Lang zoeken naar de juiste zitpo- sitie in de V-6 Quadnfoglio Óro („Gouden Klavertje Vier", Alfa's aanduiding voor de meest luxueuze versies) is niet nodig. Zowel stuur, rugleuning als hoogte van de b©7 stuurdersstoel vertellen we elek trisch, evenals de buitenspiegels. Het apart gevormde dashboard be staat uit twee balken: één voor het toerental en één voor de snelheid. De ovenge meters (brandstof, olie druk) werken eveneens elektro nisch. Overigens wordt de snelheid ook in cijfers (digitaal) vermeld. Los daarvan staat de digitale kilo meterteller. Het dashboard bezit tevens een boordkomputer met veertien funkties. Je ziet meteen waar de fout zit en een elektronisch telwerk. De bedieningsknoppen voor ramen en (groene!) binnenverlichting zit ten cockpitachtig in een unit tegen het plafond. Wel aardig, maar waar moet een eventueel schuifdak nu komend Eqfkïiriljant idee van meneer Nueq^Bertone is de (tegen meer prijs) leverbare „koffer" die onder het dashboardkastje wordt gescho ven. Parkeert men de auto, dan kunnen papieren, radio, sleutels, zonnebril en dergelijke in dat fraaie koffertje dat vervolgens als diplo matenkoffertje meegenomen wordt. Rijden Rijden met het Alfa paradepaard is genieten! Niet in de laatste plaats om de schitterende brom van de motor net als bij de Alfa Romeo GTV, maar ook andere faktoren spreken mee, zoals: een uitstekende schakeling (eindelijk!), zeer hoge prestaties (in negen sekonden naar 100 km/u), 'n Heel nieuwe Alfa Romeo, deze Alfa 90. Toch blijven duidelijk de Alfa-lijnen aanwezig. perfekt werkende stuurbek ging, prima uitzicht en veel! ruimte. Door een zo gelijk mogelij wichtsverdeling over de vo achteras (Alfa heeft de lingsbak en het differentiee toe weer achterin gelegd) sti wagen neutraal en overhe bochten valt alleszins mee. We vinden het dashboard lijk om aan te wennen en wa: te horen dat Alfa alleen hetl del met zo'n „modern" instr tenpaneel uitgerust. De versies doen het met de m ronde tellers. Meubilair en geluidsniveau v nen een pluim. Beide dragen het reiswagenkarakter van zespitter. Razende Turbo Diesel Ooit schreven we in een n van de BMW 524 Turbo Di< deze eigenlijk niet geë^ wordt. Wel, dat is voorbij. De Alfa-20 Turbo Diesel is even fel en ruim, terwijl de zo'n tienduizend gulden b geprijsd. Prestaties van de Alfa: een I rond 180 km/u en een acce van 0-100 km/u in 11.6 sec. lend is de soepelheid van liaanse „race-diesel" en het t lijke rijkarakter. Een droo een auto, die alle eventuele stand tegen dieselmotoren smelten. Overigens is de combinat selmotor - turbokompress-: goeie. De dieselmotorheef! trekkracht onderin (lage toe len) en de turbo levert een s „power" bij hogere toeren Eigenlijk voldoet deze kom'; veel beter dan een turbo bij nemotoren. Tot slot nog een prettig de! alle „90"-versies is de hai hendel zoals we die kenne dwenen, om plaats te make: een soort U-balk vlak vo versnellingspook, waardoor ruimte tussen de voorstoele stond. Prijzen Het is duidelijk dat Alfa F met z'n „90" vooral lonk publiek dat in gelijkwaardige se produkten rijdt. Met als voordeel dat die conc ten meestal vrij prijzig zijn. Pas in oktober komt de de markt en worden ook de{ bekend. AutoRent Nederland BV, de groot ste puur Nederlandse autoverhuur- organisatie van ons land, bestaat in september 1984 tien jaar. Zomer 1974 besloten 20 gerenommeerde autoverhuurbedrijven, afkomstig uit alle windstreken, te gaan samen werken onder de naam „Auto- Rent". Opzet was en is het streven naar een goede reputatie als lande lijk autoverhuumet met uniforme presentatie, vergaande servicever lening en gunstige tarieven. Daar naast fungeert AutoRent als in koopcombinatie, die gezien het grote wagenpark extra kortingen kan bedingen bij auto-importeurs, verzekeringsmaatschappijen en an dere zakenrelaties. Inmiddels ope reren ruim 30 vooraanstaande autoverhuurbedrijven onder AutoRent-paraplu. Gezamenlijk bieden de aangesloten bedrijven een gigantische keus aan huurau- Eindelijk dan een nieuw kleintje van Niet zo spectaculair koetswerk, maar Renault. technisch hypermodern. Deze week introduceerde Renault voor de internationale auto-pers z'n nieuwe Renault 5. Een wagentje waarom de Renault-dealers op z'n zachtst gezegd zitten springen. Immers naast het bijzonder succesvolle vlagge- schip de R25, R9 en Ril biedt Renault weinig moderns. Vooral in de' kleinere klasse draaien de modellen al jaar en dag mee zonder noemens waardige wijzigingen. Eindelijk dan een nieuw kleintje. Evenals Volkswagen met de nieuwe Golf handhaaft Renault het concept van het vorige model. Toch veranderde er uiteraard nogal wat. Zowel de lengte als breedte nam 6 cm toe. Door toepassing van allerlei aërodynamische snufjes daalde de Cw-waarde naar 0.35. Het glasoppervlak werd vergroot met 20%. Alle motoren werden gemoderniseerd, waardoor niet alleen de presta ties verbeterden, maar tevens de gebruikskosten aanmerkelijk daalden. Natuurlijk richtte Renault bij ontwerp van z'n nieuwe R5 de meeste aandacht op het brandstofverbruik en met veel succes. Zo scoort de 5 TL bij 90 km/u 4,11/100 km (1 op 24,4) en 5,6 1/100 km (1 op 17,9) bij 120 km/u. Volgens Renault Nederland komt het „vijfje" eind dit jaar naar ons land. Over prijzen kunnen we nog niets zeggen. to's. Totaal beloopt de vl<x 3.000 auto's in alle soor maten, bestemd voor wat m heet de „losse dagverhuur' vooraf bepaalde tarieven, zakenmensen als particulier ren deze auto's. Hoe uiteen! hun wensen ook zijn, AutoRï vrijwel altijd maatwerk Het aanbod omvat vele type nenauto's van bekende bestelwagens voor zakelijk? of voor zelf-verhuizen, mim voor bijvoorbeeld vervofi sportploegen, vrachtwagens peerauto's voor de vakant toverhuur zonder chauff! eveneens mogelijk. Daarnaast houden AutoRent-bedrijven zich bef „leasing". Hierbij worden voor langere perioden, mi een half jaar, aan bedrijve huurt. Door het frequente gebnf de verhuurvloot kunnen de snel weer worden ingeruild door ligt de gemiddelde leeftj een AutoRent-huurauto alt? neden de één jaar met alle ri len van dien, zoals moderne technieken, representative geringe pechkans. Het werkterrein van AutoRent-bedrijven is gren! Wie in het buitenland ovt huurauto wil beschikken, b via AutoRent regelen. DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4