tij aanvragers maneges worden ilse verwachtingen gewekt" Van Gooi wilde persoonlijk op de hoogte gesteld worden ieen A.H., maar meer discount" KPO opende seizoen met mooie dia-serie Van Renaissance tot heden IA-fractie in gemeenteraad vindt: mi beticht gemeente van het schenden van afspraken Informatie avond over gezins vervangend tehuis in Leusden leusden krant Reden weigering ontvangst nemen bezwaarschriften Kledingbeurs 't Trefpunt FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Mierenleeuw (2) IJSDAG 2 OKTOBER 1984 plaatselijk nieuws één onzer verslaggevers) )EN - De fractie van de In de gemeenteraad heeft testeerd tegen het vol- n van de uitzichtloze pro- e voor de realisering van anege aan de Asschatter- >n aan de Postweg. Vol de PvdA worden er bij de >n die de maneges van de willen krijgen 'valse ver ingen gewekt'. PvdA- id Gert de Weerdt donder- ond in de raadsvergade- Gezien de bezwaren en ggatieve adviezen krijgt de nte nooit toestemming bestemmingsplannen ten van de manegevestigin- wijzigen". Nieuw Hagenauwse Pony- lan de Asschatterweg als jke rijvereniging en pony- e Singels uit Achterveld gaf tar te kennen gaat een ma- e willen realiseren. 'Nieuw auw' wil de bestaande bui overkappen, terwijl De een binnen- en buitenac- pdatie wil bouwen. Punt is verlangde maneges niet i in de geldende bestem- ilannen die een agrarische ir hebben. Wil de ge- toestemming geven voor Voor De Singels, hier op de foto vorig jaar protesterend bij het gemeentehuis, en Nieuw Hagenauw zijn er voorlopig nog geen maneges op komst. de bouw van de paardensportac- ren. De geijkte procedure om dat diende bezwaren door het college commodaties dan zal de provincie doel te bereiken werd vorig jaar van burgemeester en wethouders eerst de wijziging van de bestem- ingezet maar ziet er weinig sue- werden afgewimpeld, liggen er bij mingsplannen moeten goedkeu- cesvol uit. Ofschoon de inge- de gemeente en provincie enkele negatieve adviezen op de voorge nomen bestemmingsplanwijzi gingen Adviezen van deze rijks dienst worden in de regel zeer se rieus genomen. PvdA'er Gert de Weerdt memo reerde donderdagavond dit nega tieve advies. ,,Het is waarschijn lijk déérom dat de gemeente het nog niet heeft aangedurfd een verklaring van geen bezwaar bij de provincie aan te vragen voor het veranderen van de bestem mingsplannen. Ik denk dat B&W zichzelf weinig kans geven. Daarom moeten we bij de mensen achter de maneges geen valse verwachtingen wekken", aldus het raadslid. Hij zei een en ander bij het voorstel om voor de plaat sen waar de maneges gedacht zijn een voorbereidingsbesluit te nemen. Zo'n besluit, dat één jaar geldig is (het vorige was verlo pen), maakt het mogelijk procedu reel het bestemmingsplan te wijzi gen. Wethouder Jan Wagenaar vond de zorg van PvdA-er De Weerdt voor de plaatselijke ruitersport' 'ontroerend'. Hij zei verder dat Leusden het afgelopen jaar ge probeerd heeft van de provincie een visie te krijgen op de provin ciale ruitersport Wagenaar: ,,We hebben geprobeerd de funktie van de aangevraagde maneges een meer dan Leusdens karakter te geven. Maar ons verzoek aan de provincie heeft niets opgele verd". De wethouder verklaarde dat de gemeente nu naar alternatieven gaat zoeken voor 'Nieuw Hage nauw' en 'De Singels'. Volgens de wethouder van ruimtelijke ordening moeten de betrokken paardensportliefhebbers nog een maand of twee wachten. Dan komt er een notitie van bur gemeester en wethouders over het 'manege-probleem' in de gemeente Leusden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - ,,lk weiger om via de krant te verne men dat er handtekenin gen aan de gemeente worden aangeboden. Als de aktievoerders vroeg tijdig de krant weten in te lichten, kunnen zij dat mij ook doen". In deze bewoordingen ver klaarde gemeentesecretaris Reijer van Gooi aan de raad waarom hij vorige week woensdag weigerde twee be zwaarschriften tegen het ont- werp-struktuurplan, onderte kend door 1202 mensen, in ontvangst te nemen. Van Gooi, die de aangewezen per soon was bij afwezigheid van burgemeester en wethou ders, had enkele hoge ambte naren geïnstrueerd zijn voor beeld te volgen. Zo kwam het dat de receptioniste van het gemeentehuis de bezwaar schriften plus handtekenin gen in ontvangst nam. Afgelopen donderdagavond vroeg CDA'er Evelien Blom zich in de gemeenteraad af waarom de gemeente zo star reageerde op de aanbieding van de bezwaarschriften. Burgemeester J.W.M Rade- maker liet weten dat die be wuste woensdagmorgen het college niet in het gemeente huis aanwezig was. ..Hadden die aktievoerders hun komst aangekondigd van te voren was er zeker iets geregeld", verklaarde de burgemeester die daarna gemeente-se cretaris Van Gooi de gelegen heid gaf enige opheldering te verstrekken. Wethouder Jan Wagenaar wilde tot slot even kwijt, dat hij met alle plezier ('tussen aanhalingstekens') de bezwaarschriften plus handtekeningen had willen ontvangen. en onzer verslaggevers) DEN - De directie van Markten BV is van me- lat er in de Hamershof Albert Heijn-filiaal Jkomen. Volgens de ju- adviseur van Boni is ;lMK-rapport, dat de voor een Albert Heijn- |ing moet onderbou- 'toegeschreven naar en dus verre van objec- 'te noemen". Bovendien, jt de directie van de zou een Albert Heijn-fi- ,,een duidelijke schen- van de eertijds ge le afspraken met be ng tot het branchepa- zijn. Een en ander staat te lezen in een brief, die de heer J.C. Dekker van Boni Markten BV heeft gestuurd aan de werkgroep 'Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid', de raadscom missie 'Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening' en het col lege van Burgemeester en Wet houders. Afschriften werden ver zonden naar de Kamer van Koop handel. het adviesburo DHV en de pers. De Boni heeft de brief eind vorige week verzonden, om dat het CIMK-rapport vanavond ter bespreking op de agenda van de raadscommissie OWRO prijkt en ook de werkgroep ECW er op korte termijn zijn licht over zal la ten schijnen. De directie van Boni Markten BV is tegen de komst van een Albert Heijn naar de Hamershof op grond van een aantal gebeurte nissen in het recente verleden én op grond van de uitkomsten van de CIMK-rapportage. In zijn brief herinnert de Bonidirectie er aan, dat enige jaren geleden de Hema had afgehaakt als kandidaat voor een warenhuis in Leusden. Toen, aldus de heer Dekker, is er lange tijd over gedacht om de reeds in de Hamershof gevestigde Boni- supermarkt te verplaatsen naar de warenhuis-lokatie. ..Dit plan is indertijd aangegeven op verzoek van een toenmalig wethouder van de gemeente Leusden met het verzoek dit te realiseren. Het stan daard Boni-assortiment zou daar bij aangevuld worden met een non food-assortiment, te leveren door een bekend warenhuis-con cern. De besprekingen hierover waren in een vergevorderd sta dium", aldus de brief van de Boni. Dat concept - Boni voor food, een warenhuisconcern voor non-food - heeft volgens Boni vier belang rijke voorbeelden: 1. Het samengevoegde assorti ment doet volledig recht aan de defenitie 'warenhuisassortiment'. Hiermee wordt dan het doel van het gemeentebestuur bereikt. 2. Door het als een eenheid ope reren van twee bij de consument bekend bedrijven zou een trekker van formaat ontstaan 3. Door het vergroten van de enige discount-supermarkt van Leusden zou het kooplek naar an dere discount-supermarkten in de omgeving worden gedicht. 4. Het ruimteprobleem waar Boni erg mee kampt in de Hamershof zou ook worden opgelost. Na de opsomming van die vier voordelen schrijft de Boni-direc- tie ,,Door vroegtijdige onjuiste publikaties vanuit het college van B en W haakte dit warenhuiscon cern echter af ..Daarmee wordt gedoeld op de firma Ter Meulen, met wie Boni indertijd onderhan deld heeft En de brief vervolgt: ,,Na verloop van tijd bleek de Hema echter toch geïnteresséerd te zijn in een vestiging in i-iamers- hof-Noord. Bonimarkten BV ver klaarde zich toen onmiddellijk be reid om een samenwerking met de Hema aan te gaan en be schikte eveneens over een zelf standige ondernemer die bereid was om een franchise formule met Hema aan te gaan. Thans echter staat de gemeente Leusden niet langer een verplaat sing van de Bonisupermarkt voor ogen, doch aanvulling van de Hema-vestiging met een Albert Heijn-supermarkten van 1000 1200 vierkante meter." Duidelijk is dat de Boni-directie zich gepasseerd voelt en boven geschetste gang van zaken af wijst. Daar komt bij dat men ook een aantal kritische kanttekenin gen maakt bij de in opdracht van het gemeentebestuur vervaar digde CIMK-rapportage. De juri disch adviseur heeft het rapport doorgenomen en stelt vast dat de CIMK-becijferingen maar tot één conclusie kunnen leiden: er moet geen AH-filiaal bij komen in de Hamershof, maar een discount winkel. En uiteraard vindt de Boni- directie dat dat dan de Boni moet zijn. Op grond van een en ander vraagt de directie van Boni-markten BV de raadsleden en het college om niet te besluiten tot een AH-vesti- ging in de Hamershof LEUSDEN - In de loop van mei 1985 hoopt de protestants- christelijke 'Dokter Willem de Jongstichting' in Leusden zoals bekend een gezinsvervangend tehuis voor 25 volwassen ver standelijk gehandicapten in ge bruik te nemen. In verband hier mee belegt de afdeling Amers foort van de Oudervereniging 'Philadelphia' een informatie avond op dinsdag 9 oktober a.s. om 20 uur in 'de Brug', Schui- lenburgerweg 2 te Amersfoort. Besproken zal o.a worden wat het wonen in een dergelijk tehuis, zowel voor de bewoner als voor haar of zijn familie, betekent, hoe het tehuis in Leusden er uit gaat zien, en aan welke voorwaarden moet worden voldaan om voor plaatsing in aanmerking te ko men. Belangstellenden zijn har telijk welkom - de toegang is kos teloos LEUSDEN - Woensdagmid dag wordt er in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg 75 een kleding beurs georganiseerd. Deze be gint om 14.00 uur en duurt tot 16.30 uur. De opbrengst van de beurs zal worden besteed aan het verzenden van kleding naar Zuid-Afrika, aan Stichting Mensen in Nood en aan het adopteren van het projekt Hon gerend Afrika. Er wordt ondersteu ning verleend van het voedselpro gramma ten behoeve van mensen uit Mozambique en voor degenen die vanuit Mozambique naar Zim babwe zijn gevlucht. Er heerst daar een groot tekort aan water en voedsel. rtiEREMi.c e. ow vouwAiseh in al teT Mfhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. "ichijnt elke dinsdag en donderdag. lidredakteur: rnii Kreyns ilaktie: jidewina de Boer Bpar van Loo vering kopij en advertenties: hel dinsdagnummer lol uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. het donderdagnummer tol uiterlijK woensdagmiddag 12 00 uur aktie en administratie: ir Leusder Krant, Rozendaallaan 9, teusden-Centrum Op lagen geopend van 09.00 lot 12.00 uur en van 14 00 tol uur. Telefoon: 033-941495 pnementsgeld: 60 per jaar: |80 per half |aar, |15 per kwartaal titen bezorging: onnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan likt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag "n 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691Bij geen gehoor kunt u kt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- "1, toestel 44. |ESTELLEN FOTO'S: meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u ►stellen (met uitzondering van archief- en historische toto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met f Hjke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, fa waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Bplaar (formaat 13 x 18 cm) en f 10,-voor luchtfoto's (formaat 20 tml. Ijnt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, ven-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- fu O* gewenste foto('s) thuis. Ï-EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ■tenkombinatie te Barneveld. vermogen, veroorzaakt door hun veel te grote vleugels, stuntelig en tui melend in het licht van lantaarns kunnen zien vliegen. Ze leven maar enkele weken, net lang genoeg om een partner te vinden en voor het na geslacht te zorgen. Het wijfje legt haar eitjes in rul zand, op een drooq- blijvende plek. Als de lar ven uitkomen, kunnen ze meteen aan het werk. G.van L. ACHTERVELD - In verband met de opening van het nieuwe sei zoen kwamen weer een aantal leden van de KPO in D'Ouwe Peerdestal bijeen. Deze avond waren er ook een aantal heren aanwezig. Na de opening volg den er enkele huishoudelijke mededelingen. Hierna volgde er een vertoning van de dia-serie 'Portret van twee polders'. De vertoning en de uitleg werden verzorgd door de heer G. de Graaf uit Barneveld. De serie betrof de twee polders Arke- mheen bij Nijkerk en de nieuwe polder Zuidelijk Flevoland. De oude Zuiderzeepolder is een vruchtbaar weidegebied, maar ook een belangrijke broedplaats voor vele soorten vogels. De mooie opnamen, gemaakt door de heer De Graaf vanaf het begin van de aanleg van de polder Zui delijk Flevoland tot heden, gaven een duidelijk beeld. Het betrof het maken van de zinkstukken, de werking van de zandzuigers, de bouw van de dijken enzovoort Verder gaf de heer De Graaf een duidelijke uitleg over de eerste begroeiing, de planten en het ont dekken van nieuwe broedplaat sen door vogels. Men zag de kool zaadvelden en later de tarwe In middels is men bezig er twee ste den te bouwen zijnde Almere en Zeewolde. Hierbij kunnen de ar chitecten zich uitleven in nieuwe vormen. Almere heeft inmiddels al een bevolking van meer dan 40.000 inwoners. Ook de opna men van de Arkemheenpolder die de schoonheid van de natuur, de lente, zomer, herfst en winter lie ten zien waren geweldig mooi. De heer De Graaf, liefhebber en ken ner van natuur en landschap liet zo op boeiende wijze zien hoe mooi de natuur is. Na afloop werd hem dank gebracht voor de ge slaagde avond. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Zondagmiddag trad het koor Leusderspul op in de St. Aeg- tenkapel in Amersfoort. Onder leiding van dirigent Gerard Wij- nands zong dit vokaal dubbel- kwartet werken uit de tijd van de renaissance tot aan het heden. Naast de koorwerken werden er ook duetten gezongen en werd het geheel instrumentaal afgewisseld met gitaar en blok fluit. De groep enthousiaste zangers en zangeressen zorg den voor een geslaagd concert waarbij de vrolijke noot niet ontbrak De mier, die verleden week langzaam op de helling van de valkuil naar beneden gleed, zal trachten uit de kuil te klimmen maar krijgt an dermaal een welgemikte lading zand naar de kop geslingerd. De mier vecht voor zijn leven, maar heeft weinig kans. Elk salvo brengt hem dichter bij de moordende kaken, die tenslotte in het mierelijf dringen. Door gif wordt de mier verlamd en de maaltijd kan beginnen, ongeveer zoals een spin zijn slachtoffer uitzuigt. De kaken zijn hol en dienen om eerst de maagsappen in het mierelijf te bren gen. De verteerde ge deelten worden opgezo gen, de onverteerbare restanten van de mier worden met een krach tige zwaai over de rand van de kuil gemikt, waar van de labiele helling wordt hersteld met opge worpen zand. Het wach ten is nu op het volgende slachtoffer. Lie mierenleeuw over wintert als larf en spint zich in het voorjaar in zijn eigen kuil in. Hij maakt uit spinsel en zandkor rels een bolvormige co con. In die cocon ver popt hij zich en in juni of juli komt het volwassen insect te voorschijn. Die lijkt veel op een waterjuf fer of libel, maar ver schilt daarvan door het bezit van knotsvormige voelsprieten en anders geaderde vleugels. De totale lengte is ongeveer zes centimeter. Overdag klapt het de vleugels in rust dakvormig over het lichaam en gaat tegen het vallen van de avond vliegen op zoek naar voedsel, wat uit kleine in secten bestaat. Het zijn dus nachtdieren die we door hun slechte vlieg-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3