et ziekenfonds komt naar de mensen toe uurtschap Waterloo zit niet te pringen om gemeentelijk riool Kantongerecht Amersfoort Knap toneelspel door jubilerend Culdoto Gevangenisstraf en tbr geëist tegen verkrachter ook spreekuur in Leusden en Achterveld lEUSder krant Oud papier actie DWS Vrouwen houden gezamenlijke bijeenkomst AMBC herfstrit Korrektie PvdA- vergadering NSDAG 2 OKTOBER 1984 plaatselijk nieuws onze verslaggeefster) JSDEN - Het Zieken- Amersfoort en Omstre- waarvan het hoofdkan- Amersfoort is geves- heeft onlangs zowel in jen als in Achterveld spreekuur ingesteld, betekent dat inwoners eze plaatsen die vragen »n over verzekeringen, ingen willen doorgeven willen weten over de billende dienstverlenin- an het ziekenfonds, nu neer naar Amersfoort te gaan maar zich streeks kunnen wenden spreekuur in hun plaats," aldus de heer Grevelink. Hij is chef ctie en Voorlichting van Dnderlinge waarborg- ichappij Ziekenfonds A Ve hadden een gesprek- hem. de bewoners van Leusden ilijks op dinsdagmorgen van 10.00 spreekuur in het jemeentehuis aan de Ha- jtdseweg 2. Voor de Achter- bevolking kan men iedere g terecht in de Raadszaal" Koningin Wilhelminalaan 8 0 30 tot 11.30 uur, om de dagen is dat na het uur van de burgemeester vraag welke motieven er toe gen om een lokaal spreek- beginnen noemt de heer nk verschillende redenen: erst is het zo dat mensen meer moeite hebben met illen van allerlei formulieren, hulp bij geboden worden Ziekenfonds wetgeving is, spijt echter, steeds, inge- ler geworden in de loop van Veel mensen weten niet aar ze moeten beginnen en deskundige hulp nodig. Bij jr behandelen we de vragen ifonisch. In een persoonlijk kunnen vragen en allerlei )eter afgehandeld worden. i|n het vragen als hoe zijn deren verzekerd als ze van omen, of mijn dochter gaat hoe zit het nou met de nng. Vragen waarvoor men c: n niet zomaar even naar Amersfoort gaat. Daarom komen wij naar de mensen toe Daarnaast is het zo dat het financiële bestedingspa troon van de mensen veranderd is. Verzekerden gaan niet meer zo snel per auto of per bus naar Amersfoort. Wat dat betreft ligt Leusden best wel een eind van Amersfoort af. Onderlussen is het inwonertal van de gemeente Leus den flink gegroeid in de loop van de jaren. We vinden het daarom be langrijk om die mensen tegemoet te komen." BEHOEFTE Maar niet alleen deze factoren droegen er toe bij dat er behoefte bestond aan een spreekuur in Leusden en Achterveld. De verte genwoordiging in Leusden van de Ledenraad, het adviesorgaan van het bestuur van het Ziekenfonds, liet begin dit jaar bij monde van mevrouw Lievaart weten dat er duidelijk wensen voor een lokaal spreekuur bestonden. Ook de in Leusden zeer aktieve Patiëntenbe langen Vereniging had deze con statering gedaan. Zij lieten dit aan het Ziekenfonds weten die op haar beurt kontakt opnam met de ge meente Leusden om te kijken of er een ruimte te vinden was. De heer Grevelink: .Bij voorkeur wilden we een centraal gelegen ruimte en goed bereikbaar voor de verzeker den. Uit ervaringen in andere ge meenten blijkt dat de spreekuren dan het best bezocht worden. Soms hebben mensen maar een paar vragen en dan misschien één keer per jaar. Dan moeten ze het gebouw snel kunnen vinden," al dus de heer Grevelink. In de hele regio houdt het Ziekenfonds nu in verschillende plaatsen zitting. Er zijn momenteel zo n 18 zittingen die wekelijks toegankelijk zijn. Sommigen bestaan al ruim 10 jaar en worden goed bezocht. De heer Grevelink ,,De mensen hoeven op de spreekuren gelukkig niet zo lang te wachten. In Amersfoort komt het wel eens voor dat men lang op zijn of haar beurt moet wachten. Per jaar komen er toch een 50 a 60.000 mensen naar Amersfoort toe." In samenspraak met de gemeente konden we toen gebruik gaan ma ken van een ruimte in het oude gemeentehuis waar ook depen dances te vinden zijn van het Pro testants Sociaal Centrum, de Maat schappelijke Dienstverlening Eem- land, Ontmoetingscentrum voor ouderen, het Riagg en de Vereni ging Welzijn Oudere Leusdena- ren. De heer Grevelink vervolgt ,,We zitten dus midden in een soort dienstverlenend centrum. Boven dien is het spreekuur op de begane grond en dus goed bereikbaar voor bejaarden en minder validen Op 11 september gingen voor het Ziekenfonds de deuren aan de Hamersveldseweg open Mevrouw W de Mots die er de gastvrouw is werd verwelkomd door afgevaar digden van de Ledenraad en de Patiëntenbelangen Vereniging en kreeg bij het eerste spreekuur bloe men aangeboden. Omdat de in richting van het gebouw nog niet helemaal voltooid is zal 9 novem ber om 15.00 uur de officiële ope ning volgen. De heer Idzerda, as sistent chef Inspectie en Voorlich ting vertelt dat er nog weinig te zeggen valt van de resultaten. .,We zijn pas begonnen, in Achterveld wel iets eerder dan in Leusden, maar nog niet iedereen weet dat ook daar een spreekuur gehouden wordt Daarbij komt dat men in Leusden het oude gemeentehuis aan het verbouwen is en dat een bewegwijzering nog moet worden aangebracht. Maar we venvachten wel dat er veel gebruik van ge maakt zal worden. Het is natuurlijk belangrijk dat de mensen ervan op de hoogte zijn. HUISVROUWEN De heer Grevelink vervolgt: „Om bekendheid te geven aan het feit dat we nu in Leusden en Achterveld een spreekuur begonnen zijn heb ben we alle doktoren en tandartsen hiervan op de hoogte gesteld." Op de vraag waarom nu speciaal voor de dinsdagmorgen gekozen is ant woordt hij: ,,Op dinsdagochtend is er markt op De Biezenkamp. Veel huisvrouwen met name. hoeven maar even over te steken en ze zijn bij het Ziekenfonds." Dat de vragen op het lokale spreekuur deskundig zullen wor den behandeld blijkt uit het feit dat men er voor alle vragen en wetens waardigheden terecht kan De heer Grevelink: ..Het gaat hier precies zoals op het hoofdkantoor. Alles kan van A tot Z behandeld worden. van vragen op het gebied van de verplichte, de bejaarden- en de vrij willige verzekering Eveneens vra gen over vergoedingen van taxi's, tandheelkundige hulp en alle mo gelijke vragen omtrent ziektekos ten in binnen- en buitenland en de reisbagageverzekering die men te gen een gereduceerde premie bij het ziekenfonds kan afsluiten. Men kan zich op het spreekuur laten inschrijven, verhuizingen doorge ven en rekeningen kunnen hier afgehandeld worden, aldus de heer Grevelink. Tot slot van het gesprek spreekt de heer Grevelink de wens uit dat de cliënten goed gebruik zullen maken van het spreekuur want, zo vervolgt hij: „Als een werknemer die in aanmerking komt voor een verzekering via het ziekenfonds zich niet bij ons komt aanmelden loopt hij onverzekerd rond terwijl er wel premie wordt betaald via zijn werkgever en dat is natuurlijk niet de bedoeling." Op 30 oktober zal het Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken op uitnodiging van de Patiëntenbelangen Vereniging af deling Leusden voorlichtinq komen geven in De Hakhorst. Het spreekuur in beeld. U3 J één onzer verslaggevers) IDEN - De bewoners van schap Waterloo in Leus- itten echt niet te wachten t gemeentelijk riolerings- e hebben soms hoge kos- emaakt voor eigen riool- tnlngen. Daarnaast vin- jWaterlooërs dat het wo- D lig 0 nen In hun buurtschap onmo gelijk wordt gemaakt door de voorgenomen toename van de militaire aktiviteiten op de Leusderheide die zowat aan 'Waterloo' grenst. „Dus waarom zou de gemeente nog zoveel geld steken in een riole- ringsnet", verwoordde D'66- raadslld Ep Oostra donderdag avond in de raadsvergadering het gevoelen van de buurt schapbewoners van wie Oostra er zelf een is. Het raadslid maakte de opmerkin gen bij de behandeling van een raadsvoorstel om ruim drie ton beschikbaar te stellen voor de aanleg van een riolering in buurt schap Waterloo Het is de bedoe ling het stelsel aan te sluiten op het afvoerriool van de tankwerk plaats van Defensie aan de Kolo nel van Rooyenweg. Op een vraag van Corri Verduin (PvdA) bevestigde wethouder Jan Wagenaar dat een aansluiting op de nieuwe riolering voor de Wa- terlooërs verplicht zal worden ge steld. Verduin memoreerde dat in de aanslag rioolrecht van dit jaar een bedrag van 4,25 gulden is op genomen voor de financiering van de aanleg van het riool in de buurtschap ..Als de bewoners nu niet willen dat er een gemeente lijke riolering komt, zal er nog even wat moeten worden ge praat". aldus het raadslid. Wet houder Wagenaar kon zich niet voorstellen dat anno 1984 de be woners van 'Waterloo' géén be langstelling hebben voor een aansluiting op een riolering. Raadslid Hen Ossendrijver (CDA) wilde nog even kwijt, dat hij geen vertrouwen heeft in de eigen af- voervoorzieningen van de bewo ners. ..Soms kan het vervuiling van de grond veroorzaken. Die moet dan weer worden schoon gemaakt en dat kost de gemeen schap geld", aldus het raadslid uit Achterveld. OORT - Op de zitting september stonden drie ïrecht wegens overtre- i de Jachtwet: een va- !oon en een bevriende iter. Om half tien 's was hun jeep aangetrof- boswachterij Kootwijk Én geweerloop uit het am" zoals de dagvaar- meldde. ,,We hebben lt vanuit een auto ge- protesteerden vader „Het wordt u ook niet dat u geschoten aar als je met een ge- een jachtgebied wordt Éffen, dan word je ge- het jagen te zijn. Als je u jagen op het moment liet, dan zouden we het nnen bewijzen" legde ruit. xpc s waren de verdachten htigd om te jagen van jachtvergunning van de t probleem was dat ze te formaliteiten niet in pmen hadden. De politie e voren gewaarschuwd orden, ze hadden echter net een mededeling aan >ziener. Die zou de poli- huwen, maar had dat „Maar u blijft zelf ver- t'ijk. Je kunt niet ach- óet teraf de jachtopziener de schuld geven" hield de kantonrechter de verdachte voor ogen. die mop perde dat hij al 30 jaar volstaan had met een mededeling aan de jachtopziener, die toch een onbe zoldigd politieambtenaar is. „De regels zijn strikt, u heeft ze niet nagekomen. De achtergrond van de meldingsplicht is natuurlijk het tegengaan van stroperij, waar u zelf ook belang bij heeft in uw jachtgebied", aldus de kan tonrechter die voor de vader de eis van de officier halveerde tot f 75,- en de zoon en de bos wachter wat betreft de meldings plicht vrijuit liet gaan. KEILER Wel kreeg de boswachter een boete van f 50, - wegens het neerschieten van een oude ever- beer, een 'keiler', bij een andere jachtpartij. Alleen de 'overlopers', overjarige jongen, mogen gescho ten worden, keilers niet. De laat ste leven meestal alleen, terwijl de overlopers in troepen leven en dit feit had de boswachter zijn ver gissing doen maken. „Ze waren met z'n vijven bij de voederplaats, en een stel keilers bij elkaar komt nooit voor Dus dacht ik dat het overlopers waren. Zeker weten' Ik draag mijn kos tuum nog steeds met ere!" riep de boswachter uit, die het een onver draaglijke gedachte vond om te recht te moeten staan. ,.U wordt geen opzet verweten" stelde de kantonrechter hem ge rust „maar u moet bij twijfel niet schieten". Niet tevreden gesteld, vertrokken de jagers. „En m'n varken is des tijds ook nog in beslag genomen verdorie. Treurig!" PARKEERBONNEN Ook parkeerovertredingen kwa men aan bod. Iemand, die volko men onbekend was in Amersfoort, had op de Muurhuizen gepar keerd, omdat hij „zo'n mooie brede plek met vakken" zag en geen verbodsbord had gezien. Dit ontlokte de officier de opmerking dat je in het centrum van iedere stad gewaarschuwd moet zijn als er niet betaald hoeft te worden door parkeren ..want dan kun je er donder op zeggen dat parkeren verboden is". Zo had verdachte het nog nooit bekeken Op die manier gaat het verweer van on bekendheid met een stad nooit op. Het werd dan ook f 35,- boete. „Ik ben geen woeste rijder, maar passeer hard om gevaarlijke si tuaties te vermijden" was het aar dig bedachte verweer van iemand die inmiddels voor de derde keer voor een snelheidsovertreding te recht stond. ,,Dan kun je er beter achter blijven" vond de kan tonrechter, niet onder de indruk Ook het feit dat verdachte zich het feit niet herinnerde, werkte in zijn nadeel. Iemand die altijd 100 rijdt en één keer 155, herinnert het zich wel Ik vind het feit dat u zich niets herinnert een teken dat u gewend bent aan hoge snelheid en dat moet u afleren. Daarom als waarschuwing een voorwaarde lijke ontzegging van uw rijbewijs van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar en tevens een geld boete van f 400,-". „Ontstel lend zwaar" was het oordeel van verdachte. ACHTERVELD - In verband met de oud-papieractie van de mu ziekvereniging D.W.S. zal zater dag weer een container worden geplaatst op het Groot Achter veldplein. ledereen die zijn oud papier en karton op wil ruimen kan dat in bedoelde container komen deponeren. Degenen die door bijzondere om standigheden niet in gelegenheid i zijn het oud papier zelf te brengen kunnen dit voor vrijdagavond 19 00 uur telefonisch mededelen 03425 -1688 en 033 - 941197. Inwoners van Stoutenburg en om geving kunnen hun oud papier ook deponeren bij W. Wouters, Hess^"worj 95 te Stoutenburg. LEUSDEN - Op maandag 8 okto ber is er een gezamenlijke le denvergadering van de KPO, Plattelandsvrouwen en de NCVB, Leusden-centrum en - zuid. Deze bijeenkomst vindt plaats in het Dienstencentrum aan de Burg. Beaufortweg 18. Mevrouw Zijlstra-Schalkwijk uit Apeldoorn zal deze avond een le zing houden over Egypte. Zij doet dat aan de hand van dia's. De avond begint om 19.45 uur. Ieder een is van harte welkom ACHTERVELD - Door de AMBC te Achterveld wordt zondag 7 oktober weer een orientatierit voor auto's en motoren georga niseerd. Er wordt gereden on der een eigen reglement. Ge start kan worden in de Tour- of sportklasse. Inschrijven is mo gelijk vanaf 13.30 uur in Hotel de Roskam. Uitzetters van deze rit zijn de he ren T. Staal en J. Renkema. Er zijn prachtige prijzen te winnen en tijdens het uitrekenen wordt er bingo gespeeld Een scene uit De Geldmolen waarin de knecht zijn scheeropdracht uitvoert. ACHTERVELD - In verband met het 25-jarig bestaan van toneel vereniging Culdoto, werd zon dagmiddag door kinderen van de leden een toneelstuk opge voerd. Dit had als titel 'De geld molen', geschreven door J.A. Tempelaars en J. v.d. Heijden. Na maanden van zeer intensieve repetities stonden de kinderen die het stuk speelden voor het eerst op het toneel voor publiek. De zaal van Ons Gebouw was geheel gevuld waaronder een groot aan tal jeugdigen en een aantal oude ren Kapper Knijpschaar (Anke Vos) is een zeer gierig man. Ook zijn vrouw (Millie van Dalen) is behept met zucht naar geld. Het nichtje (Annemarie Smit) moet hard wer ken voor het beetje schrale eten De nieuwe knecht (Huib Brinkhof) heet al spoedig in de gaten hoe het met de familie Knipschaar is gesteld Zijn eerste scheerop dracht is het scheren van de veld wachter (Kitty van Dijk). Dit mis lukt en hij wordt door de veld wachter lelijk uitgemaakt. Een arme buurvrouw (Geraldine Tij mensen) die van de knecht warm water krijgt wordt door de baas buiten de deur gezet. Kort daarna komt een rijke boer (Petra v.d. Hengel) de zaak binnen om ge schoren te worden. De kracht wordt naar buiten gestuurd om de straat te vegen. Hij ziet echter dat zijn baas geld steelt uit de buidel van de boer De boer heeft de kapper inmiddels vertelt dat de to venaar Hopokus (Ellen Smit) een geldmolen heeft waarmee hij veel geld kan maken. Hij is hierdoor nu de rijkste man van het dorp. De kapper en zijn vrouw beramen plannen deze geldmolen te ste len. Een zigeunerin (Marian van Dijk) vertelt waar de geldmolen staat. De buurvrouw vertelt het de tovenaar en krijgt als dank wat geld en wordt genezen van haar reumatiek, 's Nachts wisselen de kapper en zijn vrouw de geldmo len om met een namaakmolen. De tovenaar spreekt een tover spreuk uit waardoor de dader een ezelsstaart krijgt. Dit is de kapper. Uiteindelijk vallen de kapper en zijn vrouw door de mand en wor den door de agent meegenomen De knecht wil met het nichtje trou wen en krijgt van de rijke boer geld. De moraal van het stuk leert wat de gevolgen kunnen zijn als men louter en alleen voor het geld leeft. Ondanks het feit dat de kinderen voor het eerst op het toneel ston den en voor het eerst een stuk speelden werd het vlot gespeeld Enkele kleine haperingen in het begin waren zeker te wijten aan de zenuwen maar dit werd steeds beter Elk speelde zijn rol vol over gave en heel enthousiast. Zonder de anderen te kort te doen mag toch wel het spel van Huib Brink hof naar voren worden gebracht daar hij kans zag nog te improvi seren ook. Na afloop werden de kinderen in de bloemen gezet alsmede Riek van den Hengel die voor de eerste maal had geregiseerd, Marijke Hulshof voor haar grime en Mien van Dalen als souffleuse. Met de kinderen die het spel had den gespeeld kon na afloop nog een gesprek worden gevoerd. Hierbij kwam wel de wens naar voren dat men heel graag zou wil len dat er een kindertoneelcub op poten werd gezet. Ze hadden dit nu meegemaakt en zouden hier mee graag voortgaan. Zowel uit de reacties van de jongeren als van de ouderen bleek dat men ge weldig van het spel had genoten en dat men waardering voor de kinderen had dat het toneelstuk op zo een goede manier werd ge speeld. Scene uit De Geldmolen. UTRECHT/LEUSDEN - Zes maanden gevangenisstraf en tbr (terbeschikkingstel ling van de regering) heeft de Utrechtse officier van jus titie, mr. H. Bergkotte, geëist tegen een 29-jarige inwoner van Den Haag. De man had op 28 juni van dit jaar in Leusden twee vrouwen sek sueel misbruikt. Hij ver krachtte er één waarna hij een paar uur later een an dere aanrandde. De man, afkomstig uit Curapao, kwam enige tijd geleden naar Ne derland om behandeld te worden door een psychiater. In juni lo geerde hij bij zijn zuster in Amers foort Op de bewuste dag ging de Hagenaar een eind fietsen. Hij kwam in Leusden op de Paradijs- weg terecht waar hij een auto zag stoppen met daarin een vrouw van middelbare leeftijd, die haar twee honden wilde uitlaten. De Hagenaar stapte van zijn fiets en verkrachtte vervolgens de vrouw in haar auto. Na zijn daad fietste de man nog een tijd door de bossen van Den Treek totdat hij een andere vrouw tegenkwam die haar hond uitliet. Zij werd op de grond gegooid waarna de man handtastelijk werd. Tot een verkrachting kwam het niet omdat de vrouw zich wist los te rukken en op de vlucht sloeg. Zij slaagde erin de politie te waarschuwen, die niet veel later de Hagenaar kon aanhouden. De officier van justitie Bergkotte gaf toe dat het rapport van de psy chiater over de geestesgesteld heid van de aangeklaagde niet geheel duidelijk was Toch vond de officier dat er in het psychia trisch rapport genoeg aangrij pingspunten waren te vinden om tbr te eisen. De advocaat van de Hagenaar mr. H Jap-a-Joe, be streed dit voor de meervoudige kamer, voorgezeten door mr. P. van Schendel. De advocaat stelde voor om zijn cliënt nogmaals te onderzoeken en gegevens over de man op te vragen uit Curapao. De uitspraak volgt op 9 oktober LEUSDEN - Met betrekking tot de berichtgeving in het afde lingsblad over de ledenvergade ring van de Partij van de Arbeid afdeling Leusden op donderdag 4 oktober is een en ander gewij zigd. Een groot deel van de ledenver gadering zal besteed worden aan een diskussie over het Nederland- S se Delastingstelsel. Het belasting stelsel is in de politiek al vele jaren in diskussie. Belastingheffing is een politiek instrument, een instrument tot inkomensverdeling. De afgelo pen 2 jaar zijn er door de overheid in het belastingstelsel een aantal wijzigingen ingevoerd. Met de zo genoemde Tweeverdienerswetge ving worden een aantal diskrimina- ties en ongelijkheden weggewerkt, die in het oude stelsel zaten. Maar er blijven ook onduidelijkheden en bezwaren In 1981 is door een groep deskundige Rooie Vrouwen in de PvdA een belastingplan uitge werkt, dat vrouwen en mannen als zelfstandige individuen ziet en bei den volstrekt gelijk behandelt, geen drempels opwerpt voor deelname aan betaalde arbeid door vrouwen en de ene leefvorm niet boven de andere leefvorm bevoordeelt Dit Rooie Vrouwen-belas tingplan zal op de ledenver gadering van 4 oktober het uit gangspunt voor de afdelingsdis- kussie vormen, waarin overigens ook allerlei andere kwesties die met belastingheffing te maken heb ben, aan de orde kunnen komen. De diskussie is voorbereid door een drietal Leusdense Rooie Vrou wen, die alle belangstellende Leus- denaren van harte uitnodigen voor deze openbare vergadering.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5