Don Bosco": dichter bij middenschool-experiment pplaus voor muur an twee meter hoog j Voorlichtingsdag zelf composteren Agrarische vrouw werkt 70 uur per week Gemeente wil kamp Waterloo kopen Commissie financiën vergadert maandag Vrouwenontmoetings centrum heeft als naam ,,'t Vooronder" leusder taunt Vergadering Milieu- Educatie Plannen iging eekuur atsch. werk teusden Schrijfavond Amnesty Int. Studiedag over de rol van de plattelandsvrouw in de samenleving, nu en in de toekomst FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant l— plaatselijk nieuws LEUSDEN - Met ingang van augustus 1985 rekent technische school Don Bos co in Leusden er op te starten met een experimentele mid denschool, ook wel aange duid als een school voor Voortgezet Basisonderwijs (VBaO). „We hebben een ofli- ciële brief van het ministerie van Onderwijs gehad waarin staat dat onze aanvraag met voorrang zal worden behan deld bij de toewijzing van nieuwe experimentele mid denscholen", aldus directeur G.Stevens van „Don Bosco". Volgens hem zal het ministe rie eerst nog een aantal zaken willen toetsen, voordat de of ficiële toestemming uit Den Haag komt. Naar verwachting ^LEUSDEN - De eerstvolgende vergadering van de werkgroep Milieu-Educatie van het CML, is op maandag 8 oktober om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda hiervoor luidt als volgt: 1 Opening 2 Notulen vorige vergadering. 3 Ingekomen stukken 4. Mededelingen 5 Schoolprogramma 6. Wegberminventarisatie 7 Bestrijdingsmiddelen 8. Het met subsidie verstrekken van compostcontainers 9 Excursie. 10 Inspraak op streekplan. 11Vitrine gemeentehal. 12. Vijver van Hardenbroeklaan 13. Nieuwe lessen/activiteiten 14 Rondvraag. 15. Sluiting. worden de toewijzingen na half november en voor 1 ja nuari 1985 bekendgemaakt. Zoals bekend is minister Deet- man van Onderwijs op verzoek van de Tweede Kamer bereid het aan tal bestaande experimenten met middenscholen van 20 naar 34 uit te breiden. Op het ministeri liggen echter 41 aanvragen van scholen of stichtingen die in aanmerking wil len komen voor zo'n experiment. Vanuit Leusden hebben twee aan vragen Den Haag bereikt De een afkostig van technische school Don Bosco. de ander is verzonden door Stichting Voortgezet Basisonder wijs op Samenwerkingsgrondslag. Vervolgens Ido van Bockel van deze stichting heeft de stichting ook een brief van de minister ge kregen Daarin wordt gevraagd of de eerder ingediende aanvraag gehandhaafd blijft, en zo ja dan moet dat voor 15 oktober kenbaar worden gemaakt. Daarnaast moet voor 15 november een lijst worden ingevuld en opgestuurd die betrek king heeft op de toetsing van de gestelde voorwaarden voor het kunnen beginnen van een middenschool-experiment Stich ting VBaO op Samenwerkings grondslag ziet pas kans om met ingang van augustus 1986 te star ten met een school. ,,Don Bosco" daarentegen heeft het voordeel zich al voorbereid te hebben op de middenschool en bovendien al een tijdje een zogenaamde resonance- school is. Daarom kan de techni sche school al volgend jaar augus tus het experiment oppakken Het lijkt erg onwaarschijnlijk dat beide aanvragen uit Leusden ge honoreerd zullen worden. Ook al vanwege het feit dat „Don Bos co" een voorrangsbehandeling krijgt op het ministerie. Maar volgens een woordvoerster van dit departement van onderwijs „sluit het een het ander niet uit". neen onzer verslaggevers) EUSDEN - Wethouder Wagenaar (VVD, Ruim- ijke Ordening) heeft dins- gavond applaus geoogst or zijn mededeling dat er de wijk Claverenblad/ Idenburg langs de Groene om (waarschijnlijk) een uidsmuur van twee meter ogte komt te staan. Tot >ot genoegen van de aan- nenden heeft het Ministe- de gemeente laten weten afgeweken mag worden de eisen van de Wet uidhinder, die zouden lei tot een geluidsmuur van a vier meter. En tot groot genoegen van wethouder Wagenaar zal het Ministerie waarschijnlijk evenzogoed een subsidie verstrekken. Zoals bekend is de muur langs de Groene Zoom al geruime tijd onderwerp van discussie. De bijna vier me ter hoge muur, die op grond van de wettelijke eisen langs deze weg zou moeten komen staan, was de aanwonenden een enorme doorn in het oog. Een muur van dergelij ke afmetingen vlak naast hun tuin en hun woningen zou hen een gevoel van op geslotenheid geven. Zij ver zetten zich er daarom tegen en naar nu blijkt met sukses. Wethouder Wagenaar ver bond echter éen „maar" aan zijn mededeling. „Er moe ten", aldus de wethouder nu geen andere bewoners ko men, die bezwaar hebben tegen een muur van twee meter. Want dan komen we natuurlijk in een patstelling terecht". De verdere procedure, waaronder meer het verle nen van een bouwvergun ning toe behoort, kan nu worden afgewikkeld. Wan neer de twee meter hoge muur er kan staan, kon Wa genaar niet precies aange ven, maar er zal in ieder geval met gezwinde spoed aan gewerkt worden. Op 27 oktober: i DEN - Het Leusdense jiappelijk werk is met in- 110 september verhuisd vanuit de „Krakhorst" naar een geheel eigen bureau aan de Ha- mersveldseweg 2 (voormalig ge meentehuis). De dagelijkse spreekuren blijven gehand haafd, afwisselend bezet door het Protestants Sociaal Cen trum, de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland en de Gemeentelijke Sociale Dienst van Leusden. Telefonisch is het maatschappe lijk werk bereikbaar dagelijks op de spreekuur-tijden van 9.00-10 00 uur onder nummer 945618 Jhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Ihijnt elke dinsdag en donderdag. edakteur: JfKreyns lie: Bwina de Boer ar van Loo fing kopij en advertenties: et dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, it donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ctie en administratie: Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op gen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot ur Telefoon 033-941495. hementsgeld: per jaar; per half jaar; per kwartaal len bezorging: •nnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond ur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag [18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestel 44 STELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u sllen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met ike vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per aar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 I ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, n-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- 4e gewenste foto('s) thuis. usder krant is een uitgave van de bdu- ^kombinatie te Barneveld. ue g« Kusd Bikorr De officiële opening van het bu reau zal omstreeks begin-novem ber plaats vinden. De spreekuurtijden zijn maatsch. werk Prot. Soc. Cen trum (P.S.C.): dinsdagmorgen van 9.00-10 00 uur. donderdagmorgen van 9 00-10.00 uue. Maatschappelijke Dienstverle ning Eemland (M.D.E.): woens dagmorgen van 9 00-10 00 uur, vrijdagmorgen van 9.00-10 00 uur. Gemeentelijke Sociale Dienst Leusden: maandagmorgen van 9 00-10 00 uur gezins/bejaardenhulp M.D.E.: maandagmiddag van 13 00-14.00 uur. dinsdagmorgen van 9.00- 10.00 uur. gezins/bejaardenhulp P.S.C.: donderdagmiddag van 13.00- 14 00 uur LEUSDEN - Op zaterdag 27 oktober wordt op de ge- meentewerf aan de Hamers- veldseweg een voorlich tingsdag over het zelf com posteren van tuin-, groente en fruitafval gehouden, 's Ochtends om half tien vindt de officiële opening plaats door wethouder Um- mels, tot wiens portefeuille ook het afvalstoffenbeleid I behoort. De dag wordt geor ganiseerd in samenwerking I met de werkgroep Milieu- Educatie van het CML. Het Instituut voor Afvalstoffen- verwerking verleent zijn me dewerking door expositie materiaal beschikbaar te stellen. Tussen 9.30 uur en 14.00 uur is iedereen die wat meer over composteren wil weten welkom op de gemeentewerf. Daar zullen ook VAM- compostbakken tegen geredu ceerde prijs verkrijgbaar zijn. Over de prijs en de wijze van bestellen zullen nog nadere mededelingen in de pers vol-, gen. Degenen die indertijd de antwoordstrook hebben inge zonden die afgedrukt stond in het huisvuil-nummer van Info Leusden zullen persoonlijk be richt ontvangen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de gemeente raadsvergadering van december aanstaande zal een voorstel aan de orde komen met betrekking tot de reconstructie van de Laap- eerseweg. De afdeling „Voor lichting" van de gemeente Leus den deelt dit desgevraagd mee. Het al geruime tijd in minder goede staat verkerende wegdek van de Laapeerseweg sneuvelde in juli van dit jaar grotendeels Tijdens een tweetal windhozen waaiden enkele bomen om. De ontworteling veroorzaakte grote schade aan het wegdek Met de reparatie van het wegdek zou on geveer een miljoen gulden ge moeid zijn. 55 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B. en W. heeft het Ministerie van 1 Defensie laten weten dat men graag het voormalige kamp „Wa terloo" wil kopen. Een bestem- i ming heeft het gemeentebestuur I er nog niet voor, maar het gaat er meer om dat ongewenste ont- wikkelingen tegengehouden j kunnen worden. Wethouder Jan Wagenaar (VVD. Ruimtelijke Ordening) heeft dit dinsdagavond tijdens de verga dering van de raadscommissie OWRO medegedeeld op vraag van het raadslid Gert de Weerdt (PvdA). Het kamp Waterloo aan de Doornseweg is al enige tijd niet meer in gebruik als selektiecen- trum bij het Ministerie van Defen sie De Weerdt vroeg zich af, wat er nu met de leegstaande gebouwen gaat gebeuren Wagenaar kon het nieuwsgierige raadslid niet meer vertellen dan dat de gemeente het complex zou wil len kopen. .,We moeten er." aldus de wethouder, „wel iets mee gaan doen. Als wij er geen belangstelling voor zouden tonen, heb je kans dat zoiets uit de hand gaat lopen en dat moeten we zien te voorkomen." Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - De raadscommissie financiën komt maandag 8 okto ber om 20.00 uur in vergadering bijeen in de commissiekamer van het gemeentehuis. Op de agenda staan de volgen de punten: 1. Opening en inventarisatie,, vragenstellers/ woordvoerders; 2. Mededelingen; 3. Vaststelling verslag van de openbare vergadering d.d. 10 september 1984; 4. Verkoop bouwgrond te Ach terveld; 5. Verkoop kavel grond aan de Hamersveldseweg 6. Verhuur restauratie „De Meent"; 7. a. Concept-overeenkomst voor de levering van F.M.- radio en televisiesignalen voor de gemeente Amers foort aan de gemeente Leus den; 7. a. Brief VNG/Vecai inzake auteursrecht/kabeltelevisie; 8. Informatie over de stand van de invordering van belas tinggelden ten opzichte van de begrotingsaanname 1984; 9. a. Eindwijziging begroting van het bedrijf centrale an tenne inrichting 1983; 9. b. Overboeking restant kre diet 1983 naar 1984 van het bedrijf centrale inrichtingen. 10. a. Vaststelling 88e en 89e begrotingswijziging 1983 van de algemene dienst. 10. b. Voorlopige vaststelling jaarrekening 1983, bedrijf gemeentewerken, grondbe drijf, bedrijf centrale anten ne inrichtingen, Algemene Dienst. 11. Stichting Culturele Raad Leusden (i.o); 12. Rondvraag en sluiting. LEUSDEN - Wanneer ook u van mening bent dat mensen, die onrechtmatig gevangen worden gehouden en/of gemarteld, hulp mogen verwachten dan kunt u dat in daden omzetten door brie ven te schrijven aan de autoritei ten van die landen, waar de mensenrechten worden ge schonden. De schrijfgroep Leusden van Amnesty organiseert elke 2e maandag van de maand een schrijfavond Op 8 oktober wordt geschreven naar Zaïre en de Filip pijnen De brieven worden opge steld door de schrijfgroep zodat men deze kan overschrijven (de Nederlandse vertaling is eveneens aanwezig) Briefpapier, envelop pen en postzegels zijn voorradig. Omstreeks 20.15 uur wordt een kort informatief praatje gehouden. Indien u mee wilt helpen het on recht in de wereld te bestrijden dan bent u welkom op 8 oktober tussen 19.30 en 21.30 uur in de Hamers- veldschool, Lijsterbeslaan 54. (Van eén onzer verslaggevers) LEUSOEN - Het vrouwenontmoetingscentrum in de kelder van het gemeentehuis gaat 't Vooronder heten. De coördina tiegroep van de Vrouwenraad, die belast is met de inrichting van het centrum, heeft deze naam gekozen. Volgens Anneke van Hasselt, voorzitter van de vrouwen raad Leusden, is „er niet zo moeilijk gedaan over de naam". Van Hasselt desgevraagd: „We vinden het makkelijk dat het vrouwenontmoetingscentrum - een hele mond vol - een naam heeft. Het is 't Vooronder geworden. Achter die naam zit niet een hele filosofie". Hier en daar wordt reeds een beetje lachering gedaan over de gekozen naam voor het vrouwe nontmoetingscentrum. De reactie van Anneke van Hasselt: „Namen zijn altijd omstreden. Als je twintig mensen vraagt wat ze ervan vinden, krijg je twintig verschillende opmerkin gen." Komende vrijdag wordt 't Vooronder door de aannemer opgeleverd, waarna maandag begonnen zal worden met de inrichting van het centrum. Het is de bedoeling om op vrijdag 16 november de officiële opening van het Leusdens vrouwe nontmoetingscentrum, dat als adres Burg. Van der Postlaan 2 krijgt, te laten plaatsvinden. ACHTERVELD - Het informe ren van boerinnen en niet- boerinnen over de eigen leef- en werkomstandigheden, waardoor er meer begrip en betrokkenheid kan ontstaan voor elkaar, was het doel van een studiedag die afgelopen dinsdag in Achterveld werd gehouden. De organisatie was in handen van de kring Utrecht Noord en de Provinciale Agrarische Kommissie van de KPO. De opkomst was uitermate groot. Vrouwen uit Leusden, Achterveld en de wijde omge ving waren naar „Ons Gebouw" gekomen om te discussiëren en te luisteren naar de lezingen van mevrouw G. Koekkoek, voorzit ster van de Katholieke platte landsvrouwen Nederland en Klaasje Eisses, medewerkster van de Emancipatieraad. Mevrouw Koekkoek sprak over de rol van de plattelandsvrouw in het gezin, de samenleving en de kerk. Haar betoog was niet speci fiek gencht op de agrarische vrouw maar op vrouwen in het algemeen. Klaasje Eisses belichtte de positie en de plaats van de agrarische vrouw, nu en in de toekomst. Zij ging vooral in op de knelpunten die er momenteel zijn en waar zowel de Emancipatieraad als het Euro pees Parlement verandering in aan willen brengen BEWUSTWORDING „De rol van de plattelandsvrouw in de samenleving", aldus G Koek koek, „stond tot voor kort vast Evenals rollen voor jongens, meis jes, mannen, vrouwen, alleen staanden, noem maar op. De be wustwording van mensen die zich afvroegen of zij zich wel prettig voelden in die rol en of zij die rol wel wensten te spelen, bracht verwar ring Het spel liep niet meer zo goed. Men ging op zoek naar zijn eigen rol De rol die vrouwen altijd toebedeeld hadden gekregen was nogal eenzijdig, namelijk de verzor gende. opvoedende taak. Het be wustwordingsproces heeft te ma ken met keuze. Zelf kiezen en anderen de mogelijkheid geven om te kiezen. Samen met anderen een harmonieus spel opbouwen waar iedereen gelijke kansen en moge lijkheden heeft Maar ook zelf af stand doen van oude geëikte rolpa tronen." Aan de hand van diverse voor beelden besprak mevrouw Koek koek het zelf afstand nemen van rolpatronen zoals - De rol in het gezin. Een taakver deling in het gezin is broodnodig. Het huishoudelijk werk kan ver deeld worden maar dan moeten vrouwen er niet vanuit gaan dat zij alles veel beter en sneller kunnen. Opvoeden is ook niet speciaal vrouwenwerk. - De rol in de politiek. Veel vrou wen durven die rol niet aan Dat is toch een beetje aan vrouwen zelf te wijten. Het is zeker prettig om een beetje ondersteuning te krijgen. - De rol inde kerk. Hoe vast liggen eigenlijk die patronen. Zou God echt niet ,gewild hebben dat vrouwen een taak in de kerk hebben. - Rol in de maatschappij, leder een heeft recht op werk Is de arbeid wel goed verdeeld Zijn er geen andere mogelijkheden? - Rol in het vrijwilligerswerk Hoe vrijwillig zijn wij In hoeverre is er van keuzemogelijkheid sprake? Klaasje Eisses, boerin in Drente, zoals zij zelf zegt, heeft eerst in de omgeving geprobeerd de positie van agrarische vrouwen te veran deren Vervolgens binnen de Christelijke Plattelandsbond dit sa men met anderen te doen. En nu, binnen de Emancipatieraad zet zij zich in voor de positie van de vrouw in het algemeen en die van boerin nen in het bijzonder. ONDERGEWAARDEERD Waar liggen nu de knelpunten. Globaal kan gezegd worden dat de taak van de agrarische vrouw on dergewaardeerd wordt, zowel op juridisch, fiscaal als sociaal terrein. Onderzoeken op het gebied van de agrarische wereld laten steeds vrouwen buitenschot. Een uitzon dering hierop is het onderzoek van Trudy Loeffen, wetenschappelijk medewerkster van het LEI. Uit dit onderzoek blijkt dat een agrarische vrouw 70 uur per week werkt Onder te verdelen in 45 uur in het gezin, 24 uur in het bedrijf en 4 uur arbeid voor het bedrijf. Als details is het het vermelden waard dat de agrarische man 50 minuten per week huishoudelijke arbeid verricht waar de tuin bij inbegrepen zit Het Europees Parlement heeft het volgende geconstateerd met betrekking tot de specifieke proble men waar meewerkende vrouwen mee te maken hebben. - Het ontbreken van een beroeps- status - Het ontbreken van een eigen inkomen - Gebrekkige regelingen arbeids tijden - Slechte sociale voorzieningen - Gebrek aan vervanging - Problemen rond de beroepsop leiding - Weinig mogelijkheden om mee te spreken in beroepsorganisaties Naar aanleiding van deze konsta- tering zijn richtlijnen opgesteld waar iedere lidstaat zijn wetgeving zonodig voor moet aanpassen. WET TWEEVERDIENERS Dat de Nederlandse wetgeving nog weinig aandacht besteedt aan deze richtlijnen is af te leiden uit de voorstellen op de wet tweeverdie ners. In deze voorstellen komt de boerin er zeer bekaaid af, en wordt geprobeerd haar arbeid fiscaal on zichtbaar te maken De Emancipa tieraad wijst diverse voorstellen voor deze wet af. Zij baseren hun afwijzingen op gelijk behandeling van mannen en vrouwen. Voor boeren en tuindersvrouwen speci fiek wenst de Emancipatieraad eenzelfde zwangerschapsverlof als voor andere werkende vrou wen. De financiële konsekwenties moeten zodanig zijn dat het ook op te brengen is zwangerschapsverlof te nemen. TOEKOMST Klaasje besprak nog diverse an dere rechten waar de Emancipatie raad zich sterk voor maakt met betrekking tot boeren- en tuinders- vrouwen zoals sociale wetgeving en vertegenwoordiging en lidmaat schap van vrouwen in stand-, vak- en beroepsorganisaties: „Er zijn veel meewerkende vrouwen die zeggen, „Voor mij hoeft het niet, al die wettelijke rechten Als het thuis maar goed zit." Deze vrouwen moeten echter bedenken dat zij collega's hebben, die het zeer on rechtvaardig vinden dat hun in breng in het bedrijf, de waarde van hun prestaties niet officieel erkend wordt Vrouwen en meisjes die nu een baan hebben en in de toe komst met een agrariër of midden standertrouwen, zullen het vreemd vinden dat hun werk niet die officië le erkenning krijgt,"

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3