chterveld trots op de euwe brandweerspuit chade blikseminslag wordt steeds groter I leus—en krant dense verzekeringsmaatschappij waarschuwt: Nieuwe carnavals vereniging: Den Houten Kop Vlasbekje er veel belangstelling overhandigd Alcoholcontrole Rapporten technische vervaardiging uitbesteden: vaak dé oplossing KI/I/IEK ISDAG 9 OKTOBER 1984 plaatselijk nieuws 3 LEUSDEN - Den Houten Kop. Dat Is de naam van een nieuwe carnavalsvereniging in Leus den. Op zaterdag 10 november presenteert Den Houten Kop zich in café-restaurant De Mof aan de Arnhemseweg. Deze car navalsavond begint om acht uur. Volgens een persbericht van de nieuwe carnavalsvereniging zal de naam Den Houten Kop ..zijn toepasselijkheid de dag na het festijn bewijzen" Verder wordt gewag gemaakt van ..welge vormde dansmariekes en wellui dende orkestrale klanken die de stemming uiterlijk elf minuten na aanvang er ingebracht hebben". Burgemeester en wethouders van Leusden plus de initiatiefnemers van de actie ..Spaar de School steegbosjes" zullen door het be stuur van Den Houten Kop (,,een combinatie van boven-Moerdijks en Bourgondisch") als gast voor de carnavalsavond worden uitge nodigd. Toegang voor anderen via kaartverkoop (400 stuks) op de, volgens Den Houten Kop, be kende adressen. Vanaf begin juni hebben ze al gebloeid, al vielen ze niet zo erg op tussen de andere gele bloeiers langs de wegbermen. Maar nu gaan ze opval len, omdat de meeste an dere soorten beginnen het af te laten weten. Het is het Vlasleeuwebekje (Linaria vulgaris) of kort weg Vlasbekje genoemd, de algemeenst wilde leeuwebek in ons land. Het kan op allerlei grond soorten voorkomen, maar het is nogal gevoe lig voor concurrentie van andere planten. Daarom zien we het hoofdzakelijk op open zandgrond, waar een niet al te welige ontwikkeling van andere soorten sprake is. Zij houden het echter wel veel langer uit dan an dere soorten. Tot na de eerste nachtvorsten kun nen we ze nog zien bloeien, maar als de vorst werkelijk intreedt, moeten zij het echter ook opgeven. De bloemen van het vlas bekje staan in lichtgele trossen aan de bloem stengels en hebben een duidelijk zichtbare on der- en bovenlip. De bol- gewelfde onderlip is voorzien van een ge deelte dat donkergeel Is en vaak zelfs oranje. Het is daarom heel niet moei lijk om In de bloem een bek of de muil van een dier te zien. Knijp maar eens met duim en wijs vinger de zijkant van een volgroeide bloem voor zichtig wat samen en u zult de leeuw zijn muil open zien sperren. Al leen sterke insekten als hommels en bijen gelukt het in de bloem te komen om zo te trachten bij de nektar te komen die, door een ringvormige klier aan de basis van het vruchtbeginsel wordt uit gescheiden en zich in de onderzijde van de lange spoor bevindt. Hommels hebben nogal eens de gewoonte om de nektar niet langs de legale weg te bereiken, maar 'in braak' te plegen. Zij bij ten dan, net als bij de kamperfoelie, een gat in de spoor van de bloem en zuigen zo de nektar op. U moet er maar eens op letten als u de bloem van dichtbij bekijkt. De naam vlasbekje en ook de wetenschappe lijke naam Linaria. die af komstig is van het La tijnse woord linum, wat vlas betekent (herkent u hierin het woord linnen?) dankt de plant aan de overeenkomst van de zeer smalle bladeren met die van vlas. In een oud kruidenboek kunnen we lezen dat het- Orijncruyt, zoals het toen heette, gebruikt werd bij moeilijkheden met urine ren. We kunnen die naam dus wel vertalen met uri- neerkruid. Het werd vooral bij paarden toege past. Dat is dus, wat je noemt, een paardenmid del. Voor de was gebruikten de vrouwen een aftreksel van de plant, vermengd met aluin, als toevoeging aan de stijfsel om de was te kleuren. Ze zagen blijkbaar liever een gele was dan een witte, zoals nu. Of liever een gele was dan een gore? Als schoonheidsmiddel had het betekenis om sproeten te verbleken, want: „Bestrijckt se met het sap van Woldt Vlas, soo sullen sy haest ver- gaen". Ook werd het toe gevoegd aan het badwa ter van zuigelingen, maar dat was om heksen en boze geesten te weren. G.van L. EN - „Neem bij onweer ielt die maatregelen die :ijn om schade door blik- :lag te voorkomen al- n waarschuwing van het r van de Onderlinge Ver- igs Maatschappij Leus- A aan het adres van haar Het komt steeds vaker at de verzekeringsmaat- ij schade moet vergoe- is ontstaan door blik- lag. Als gevolg van het tend gebruik van electro- boerderijen is het scha- ag meestal veel hoger j oeger, aldus voorzitter jmensen. week donderdag hield de ige verzekeringsmij. haar adering op de zolder van estaureerde boerderij "t enblad' „Voor het eerst ange tijd vergaderen we ns bij een lid thuis", aldus izitter in zijn openings- 3e heer Tijmensen doelde jp het feit dat de verzeke- atschappij bijna negentig eden is ontstaan als een nge Brandwaarborg lappij' Toentertijd ging een groep agrariërs die im van brandverzekering in het oude Hamersveld heeft de Leusdense ver- ismaatschappij bijna vier de onderlinge moesl vorig jaar meer uitkeren door diverse branden in Leusdense boerderijen. maal zo veel schade uit moeten keren als het jaar daarvoor. Een belangrijk deel van het schadebe drag wordt veroorzaakt doordat één van de leden te maken heeft gehad met een brand op zijn boer derij. Verder valt het op dat men iets meer heeft moeten uitkern als gevolg van inbraak Een ander fenomeen dat een ver hoogde uitkering tot gevolg heeft gehad is blikseminslag In het af gelopen jaar heeft de verzeke ringsmaatschappij vijf maal een bedrag moeten uitkeren omdat bij eén van de verzekerden de blik sem was ingeslagen „Op zich niet zo vreemd als men bedenkt dat in Nederland op elke vierkante kilometer, elk jaar wel twee tot driemaal de bliksem inslaat", zo verklaarde voorzitter Tijmensen Tot nu toe is in Leusden de schade als gevplg van bliksemin slag beperkt gebleven. Het komt vaak voor dat de bliksem inslaat in het schrikdraad, dat om een stuk land is aangebracht. De in stallatie is dan vaak kapot. Toch kan met weinig moeite een bevei liging aangebracht worden, aldus de administratrice van de Leus dense verzekeringsmaatschappij, mevrouw L.V Kreikamp Me vrouw Kreikamp, die een bloe metje in ontvangst mocht nemen, omdat ze vijf jaar werkzaam was bij de Leusdense maatschappij, n(i 1 IVELD - Zaterdagmorgen was het voor de Achterveldse >er een belangrijke morgen. In het bijzijn van veel belang- sn werd de nieuwe brandweerauto aan de Achterveldse Jvergedragen. eeks 10.30 uur waren een groot aantal genodigden bijeen in >te zaal van Ons Gebouw. Deze bijeenkomst werd geopend Ie brandweer-commandant van Leusden en Achterveld, de pperman. Hij verwelkomde de leden van de Achterveldse en Leusdense brandweerkorpsen,een aantal oudleden van de Achter veldse brandweer, de burgemeester Rademaker, de leden van de raad met uitzondering van de PvdA die deze morgen niet aanwezig kon*zijn fnverband met bezinningsdagen. Verder waren aanwezig de commandanten van de korpsen uit de regio, de groepscomman dant van de Rijkspolitie te Leusden, de rayonscommandant van de Rijkspolitie te Achterveld, bestuursleden van de plaatselijke E.H.B.O. De burgemeester riep vervolgens via de portofoon de oude en nieuwe brandweerwagen op Na dat beide wagens ter plaatse wa ren verschenen overhandigde een vertegenwoordiger van Doe- schot Rosenbauer de sleutel aan de burgemeester die hiermee de gesloten portieren opende. Daarna werd de naam Achterveld door de burgemeester onthuld en ook het nummer van de nieuwe wagen. 648 Leusden. Het chassis, de motor enzovoort zijn gebouwd door D A.F., terwijl het spuitmateriaal van de firma Doeschot Rosenbauer is. De brandweerauto is van het type FF 1300 DT. weegt met alles er in on geveer 9 ton en heeft een vijf-bak Nadat de sleutels aan de heer Up- perman waren overhandigd werd de nieuwe brandweerwagen door de hele Achterveldse groep in ont vangst genomen. Vervolgens werd de auto bij de Alarm Cen trale Eemland ingemeld. In de nieuwe brandweerauto is veel ma teriaal aanwezig zodat men niet e ondercommandant van en de ondercommandant Amersfoortse korps De inspecteur van het brandweerwe zen had bericht van verhindering gezonden ,,We zijn blij", aldus ankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. hijnt elke dinsdag en donderdag. redakteur: Kreyns (tie: wina de Boer r van Loo ring kopij en advertenties: 't dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, I donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur tie en administratie: I Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 'Oir Telefoon 033-941495. >8 ^_(ementsgeld: per jaar; per half jaar per kwartaal in bezorging: nee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond >g|r te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 3 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ipnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- )estel 44. TELLEN FOTO'S: «ste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u Wen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij Staling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met ie vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, daarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per ^ar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 j^ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, "•entrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- e gewenste foto('s) thuis. USDER KRANT is een uitgave van de BDU- pombinatie te Barneveld. de heer Upperman, ,,dat we deze morgen aan het Achterveldse korps een nieuwe brandweerauto kunnen overdragen. Het heeft heel wat voeten in aarde gehad voor het zover was, maar het is gelukt". HISTORIE Hierna gaf de heer Bomers een kort stukje brandweerhistorie ten beste. De Achterveldse brand weer had vroeger altijd zijn eigen commandant. Deze was tevens ondercommandant van Leusden. Deze commandant waren Rut van Daatselaar, Geert Hogendoorn, Reier van Nimwegen en Jan van Nimwegen. Omstreeks de jaren 1910-1912 werd in de gemeente Stoutenburg de eerste brandspuit aangeschaft. Dit was een hand pomp en moest met paardentrac- tie worden vervoerd. In de oor logsjaren zorgde de buurge meente Leusden voor de brand bestrijding. In 1946 werd een motorspuit op een aanhanger aangeschaft. Deze moest bij het uitrukken aan een vrachtwagen worden gekop peld, die van elders kwam. In 1960 werd een autospuit aange schaft Van deze spuit doen de meest kostelijke verhalen de ronde. De aanwezige seniorleden konden hier zeker sterke staaltjes vertellen over dit wonder op wie len Zoiets zou in deze tijd de mis- De belangstelling tijdens de overdracht van de spuitwagen. koop van het jaar worden ge noemd. In 1969 werd vervanging aangeschaft. Dit mocht echter niet zoveel kosten en dus werden hier oude spullen van de te ver vangen wagen opgebouwd. In 1976 werd een lage-druk-mo- torspuit aangeschaft welke ge koppeld aan de Commer een vrij complete bluseenheid vormde. In 1980 werd de brandweerwagen door de Brandweer-inspectie af gekeurd. Er werd een werkgroep uit het korps gevormd die namens het hele Achterveldse korps hun werkzaamheden begonnen met de kreet 'Geef ons een nieuwe brandweerwagen.' alleen branden kan blussen, maar ook bij ongevallen bekneld ge raakte personen kan bevrijden. De krant Het Centrum van 22 maart 1961 meldde dat na lange jaren van strijd de Achterveldse brandweer eindelijk erkenning had gekregen en wel zo dat het nu eens beschikte over een eigen spuit Door burgemeester Buining werd in genoemde krant een kort over zicht gegeven over de lange weg die er was bewandeld voordat men zover was Achterveld bleef volhouden en wilde geen afdan- ker van de een of andere buurge meente. De gemeente Stouten- had een simpel advies voor de aanwezigen: ,,trek bij onweer even de stekker uit het stopcon tact". De verzekeringsmaat schappij keert overigens alleen uit bij .gewelddadig sporen nala tende blikseminslag', in principe wordt schade welke ontstaat door een kortstondige hoge inductie- stroom niet vergoed. TWEEHONDERD MILJOEN De Onderlinge Verzekerings maatschappij Leusden mag zich in een behoorlijke belangstelling verheugen Vroeger was de ver zekeringsmaatschappij vooral een zaak voor agrariërs, tegen woordig weten steeds meer 'bur gers' uit Leusden en omstreken de weg naar het kantoortje aan de Hamersveldseweg te vinden. In het voorjaar heeft de verzeke ringsmaatschappij de mijlpaal be reikt van 'tweehonderd miljoen gulden verzekerd kapitaal'. Bij die gelegenheid schonk de maat schappij een bedrag aan de on langs opgerichte afdeling Leus den van het Rode Kruis Ondanks het feit dat de maat schappij vorig jaar meer moest uitkeren, is het netto resultaat van de onderneming vergelijk baar met het resultaat van voor gaande jaren. Een deel van het voordelig resultaat wordt toege voegd aan de algemene re serve, het bedrag dat overblijft na aftrek van de vennoot schapsbelasting wordt uitge keerd aan de leden. burg en Leusden hadden samen de nieuwe spuit gefinancierd. Men was blij dat de slapeloze nachten nu voorbij waren. De offi ciële overdracht ging gepaard met een demonstratie tegenover de R K school, de plaats waar nu de Rabobank staat en Hummelt jes Honk. ARCHIEF Achterveld is trots op de nieuwe spuitwagen. Verder verzocht de heer Upper man degenen die nog oud mate riaal zoals oude kranteartikelen hebben, deze bij hem te willen be zorgen. Men krijgt alles weer. ta- rug. In verband met een op komst zijnd jubileum wordt momenteel een archief aangelegd. Hulp daar bij wordt zeer op prijs gesteld. Tevens sprak hij de wens uit dat het aantal leden van het Achter veldse korps zou worden uitge breid. Men kan nog enkele brand weermannen gebruiken. Dege nen die belangstelling voor de brandweer hebben zijn van harte welkom om daadwerkelijk mee te werken. De oude brandweerwa gen zal een goede bestemming krijgen, maar op welke wijze blijft nog geheim. De vertegenwoordiger van de D A F feliciteerde Achterveld met deze nieuwe aanwinst. Er is een uitgebreid selectieproces ge weest. De werkgroep heeft veel werk verzet en is met deskundige hulp tot deze keus gekomen. Hij overhandigde een enveloppe met inhoud Ook de vertegenwoordiger van de firma Doeschot Rosenbauer wenste de Achtervelders veel ge luk met de nieuwe brandweer auto Ook hij overhandigde een enveloppe met inhoud en een bronzen embleem Na nogmaals een oproep aan de Achtervelders om mee te willen werken om de nieuwe auto goed te kunnen bemannen werd deze morgen met een dankwoord aan allen afgesloten. LEUSDEN/ACHTERVELD - De korpsen van de rijkspolitie Leus den en Scherpenzeel hebben In samenwerking met de gemeen tepolitie Barneveld zaterdag avond en -nacht een alcoholcon trole gehouden In de gemeente Leusden en omgeving. Het re sultaat was, dat drie automobi listen een bloedproef moesten ondergaan en aan twee een rij verbod werd opgelegd. De Bar- neveldse politie noteerde negen klanten voor een bloedproef. schrijven is al moeilijk genoeg! kunt u het beste overlaten aan Kwiek: voor typen, drukken, kopieren, afwer ken centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824"

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3