pkrant Gestolen fiets soms erg snel terug bij eigenaar Hbonneepercentage nu op ruim 90 Isl Twee gevonden brandbommen zorgen voor opschudding Op woensdag 17 oktober in „Lisidunahof" Informatie-avond over dementie en omgaan met demente bejaarden gebroken Achtervelds slachtoffer schietpartij in Soest overleden Achter bedrijfsgebouw aan Klokhoek Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden \ktie „postcode" leidt tot resultaten UBA-container opengebroken Leusden-zuid gezakt naar 66 procent krant Vrouwenkafê in 't Vooronder DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 - 16e JAARGANG NO. 48 EUSDEN - Het lijkt erop lat de ook in Leusden levoerde actie om de iostcode in de fiets te traveren resultaten ople- ert. Veel gestolen tiet en komen, dankzij de >rin gegraveerde post- ode, weer bij de eige- aar terug. „Het komt elfs voor dat we een iets terugbezorgen ter- ijl de eigenaar hem nog iet eens had gemist", Idus wachtmeester .W.P. Goosman van de eusdense rijkspolitie. Wachtmeester Goosman is peciaal belast met de mis- ladpreventie in Leusden Op tnodiging van het bestuur an de Onderlinge Verzeke- igsmaatschappij Leusden A. hield wachtmeester oosman vorige week een Drte lezing voor een aandach- j gehoor van leden van de isbetreffende verzekerings- laatschappij Het aanbren- en van de postcode op fietsen eén van de vele maatregelen e men kan nemen om het in potentiele dief minder ge makkelijk te maken In het algemeen moeten we in Ne derland, en dus ook in Leus den. veel attenter zijn op mis daadpreventie, aldus wacht meester Goosman. In de praktijk blijken diefstal en inbraak voor een groot deel te voorkomen als men zelf wat beter oppast Als voorbeeld noemde de inleider de borden die men op enkele plaatsen in Leusden neergezet heeft. De borden met het opschrift ,,BUIT ERUIT" zijn op plaatsen neergezet waar gewoonlijk veel auto's geparkeerd staan De borden zijn voor de grote vakantie geplaatst Sinds die tijd is er op de betreffende plaatsen geen enkele melding van diefstal uit auto's geweest. In 1970 werden er 43.000 dief stallen bij de politie aangege ven. In 1983 is dit getal opgelo pen tot zo'n 300.000, hetgeen er op neerkomt dat er elke twee minuten ergens iets ge stolen wordt in Nederland. ..Tachtig procent van de dief stallen worden gepleegd door gelegenheidsinbrekers," aldus wachtmeester Goosman, die de aanwezigen opriep om vooral toch het nodig te doen aan inbraakpreventie Duidelijk werd dat niet direct gedacht hoeft te worden aan dure electronische alarmin stallaties als het gaat om het tegengaan van inbraken. Een belangrijk deel van de inbra ken zou al worden voorkomen door wat beter op te letten en enkele gewoontes te verande ren ..Geen sleutel onder de deurmat, geen briefje op de deur als men afwezig is en ramen en deuren dicht hou den" zijn al behoorlijke maatre gelen om geiegenheidsinbra- ken te voorkomen, zo zei wachtmeester Goosman. Allerlei kleine bouwkundige voorzieningen maken het de gemiddelde inbreker ook al erg moeilijk. Een behoor lijk slot op de achterdeur en stevige sluitingen op ramen zijn zaken die niet veel kos ten en de inbreker buiten de deur houden. De heer Goos man is bereid geheel vrijblij vend adviezen te geven waar het gaat om inbraak preventie. Indien gewenst wordt ter plaatse de situatie bekeken om tot een juist ad vies te komen. HTERVELD - In de nacht Dndag op maandag tussen 7.30 uur vond in de tg van de fam. S. aan de van Amersfoortstraat een ik plaats. Men was door erbreking aan de achter- de woning gekomen, de bewoners maandag morgen opstonden zagen zij dat alle kasten en verder de gehele kamer was doorzocht Vermist wer den een bedrag van ƒ350,- een gouden dameshorloge en een aan tal giro-cheques met betaalpasje Bij het door de politie ingestelde buurtonderzoek bleek dat geen der omwonenden iets had gezien of gehoord De plaatselijke politie ver zoekt degenen die mogelijk iets hebben gezien dit te willen melden Geheimhouding is verzekerd. LEUSDEN - Bouwmaatschap pij UBA deed dinsdag bij de rijkspolitie aangifte van diefstal van gereedschap. De spullen za ten in een container die was opengebroken. Het gereed schap heeft een waarde van cir ca drieduizend gulden. LEUSDEN - In de wijken e tot nu toe op het nieuwe dio- en tv-kabelnet zijn angesloten bedraagt het >onneepercentage gemid- ld 91%. De wijk Zwanen- urg is met 98% koploper, kern Leusden-zuid met o hekkesluiter. In de ove- ge wijken zijn de abonnee- ïrcentages als volgt: kkerhoeve-Noordwijck 92, ingenbeek 96. Hamershof Munnikhove-Bosveld 97, laverenblad-Wildenburg Groenhouten 93, landsbeek-oost en -west In de wijk De Wetering is de anleg onlangs voltooid, de awoners daar hebben tot 31 ttober de tijd om te besluiten al dan niet een CAI- abonnement te nemen. In de wijken Hamersveld, Rossen berg, Rozenboom en in de kern Achterveld is de aanleg in volle gang Onvoorziene om standigheden voorbehouden zullen voor 1 december ook daar alle woningen zijn aange sloten Over de oorzaken van de daling van het abonneeper centage in Leusden-zuid kan de gemeente niets zeggen. ,.Die zijn niet zo een, twee, drie aan te wijzen", aldus een woordvoerder van de gemeen te Het aantal aansluitingen in Leusden-zuid is overigens ho ger dan het aantal CAI- abonnees Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- den. ^amihebenchten en losse advertenties 40 cent per mm Jij kontrakten belangrijke korting eusderheitjes 1,29 per repei (43 cent per mm), osse nummers: 75 cent per stuk 'PENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Jns kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- jks van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend •aterdags gesloten. ACHTERVELD/ AMERSFOORT - In zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort is de 44-jarige Li lian Ruiter uit Achterveld overleden aan de verwondin gen die zij opliep tijdens een schietpartij in Soest. De vrouw was getroffen door drie kogels in haar hoofd, een in haar bovenarm en een tus sen de schouderbladen. De Achterveldse werd zwaar ge wond overgebracht naar De Lichtenberg waar zij later overleed. Vermoedelijke dader is een 43- jarige Fransman die na het afvuren van de schoten de hand aan zich zelf sloeg. Zoals bekend stopte de vrouw uit Achterveld met haar auto maandagmorgen voor het bedrijf in Soest waar zij werkte als secreta resse De Fransman, haar voorma lige vriend, stopte achter haar Daarna vond de schietpartij plaats, waarvan geen getuigen zijn Mevrouw Ruiter was na haar scheiding een relatie aangegaan met de Fransman Ze woonde eni ge tijd met de man in Frankrijk Daar verbrak zij de relatie waarna de vrouw terugkeerde naar Achter veld Haar ex-vriend kwam niet veel later ook naar Nederland en zocht de vrouw telkens op Die bezoeken werden soms zo grim mig dat de Achterveldse rijkspolitie de gemoederen moest sussen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De rijkspolitie Leusden heeft nog geen idee wat het motief en wie de dader is van het plaatsen van twee brandbommen achter het gebouw van een handels maatschappij aan Klokhoek op bedrijfsterrein De Paar- denmaat. De twee brandbommen wer den gistermorgen rond een uur of elf gevonden door ie mand die buiten het gebouw aan het werk was. De melding die bij de politie binnenkwam, behelsde aan vankelijk de vondst van twee voorwerpen die op een bom leken. Onderzoek door de gealarmeerde Explosieven Opruimingsdienst (EOD) in Culemborg leerde, dat het ging om twee brandbommen. Na de melding trof de rijkspo litie onmiddellijk de vereiste maatregelen. Die bestonden uit het afzetten van de plaats waar de bommen lagen, het afsluiten van gedeeltes van de Hamersveldseweg en Zuiderinslag en hel ontrui men van omliggende bedrij ven plus een naburige wo ning. Deze noodtoestand werd opgeheven toen tegen een uur of drie 's middags de EOD de brandbommen on schadelijk had gemaakt en opgeruimd. Volgens groepscomman dant R. van Doorn van de rijkspolitie zouden de projec tielen - als ze tot ontploffing waren gebracht - het be drijfsgebouw zonder meer in lichterlaaie hebben gezet. „Maar hoe ze die brandbom men tot ontsteking hadden willen brengen, en of het be drijfsgebouw inderdaad het doelwit was. dat moet u mij niet vragen", aldus de groepscommandant van de rijkspolitie. Van Doorn: „We kunnen slechts gissen naar het waarom en hoe. Tot nog toe heeft niemand de plaat sing van de brandbommen opgeeist". Politiemensen en EOD-medewerkers bijeen in het bednjlsgebouw waarachter de brandbommen werden gevonden Leuke show tweede hands kledingpag. 3 Vele redenen om zeil te composteren pag. 3 Interview op Donderdag: Dick KlunderNijland pag. 5 Sport pag. 6 en 7 Loep op Leusden. Kantlijn, CAI- rubriek, Joost pag. 9 •Film pag. 10 •Servicepagina. pag. 11 DOKTERSDIENST: 033-941210 LEUSDEN - Maandagavond 15 oktober gaat het vrouwenkafe als eerste van start in het Vrou wen Ontmoetings Centrum t Vooronder in de kelder van het gemeentehuis, Burgemeester van der Postlaan 2. Het wordt een feestelijke avond met een gezellig muziekje en een gratis hapje Alle vrouwen zijn van harte welkom. Informatie kan men krijgen bij Riet, telefoon 943689 Of men kan kontakt opnemen met het VOC. telefoon: 948259. LEUSDEN - Op 17 oktober begint om 19.30 uur in de recreatiezaal van de Lisidu nahof (verpleeginrichting voor psychogeriatische pa tiënten) een informatieavond met het thema „Dementie en het omgaan met demente mensen". De avond is be doeld om informatie te ver strekken aan de familieleden van de bewoners van de Lisi dunahof, maar vooral ook aan iedereen die iets meer wil weten over dementie en hoe je kunt omgaan met demente bejaarden. De organisator/coördinator van de avond, dr. J. Zimmerman (arts), hoopt met de gekozen opzet buren, omwonenden en kennissen van oude mensen die nog niet in een tehuis zijn opgenomen, te kunnen bereiken Voordat de mensen zich bij het RIAGG (voor geestelijke gezondheidszorg, red.) melden, is er al zoveel gebeurd. Nadat het contact met het RIAGG gelegd is, maar voordat iemand voor dagbe handeling in aanmerking komt, ver strijkt weer een lange tijd. Voor definitieve opname in een ver pleegtehuis bestaan lange wacht tijden die overbrugd moeten wor den. Wanneer mensen bij ons zijn opgenomen, horen we vaak van familieleden ..hadden we dat maar eerder geweten, dan hadden we meer kunnen begrijpen, meer kun nen doen." Dikwijls wordt de demente afta keling in zijn eerste verschijnings vorm niet door familie of omwonen den herkend Mensen ergeren zich aan de lastige oude buurvrouw die overal commentaar op heeft, of de meest normale zaken (de weg naar huis bijvoorbeeld) vergeet. Familie leden, kennissen, omwonenden begrijpen het onvermogen, dat soms maar heel even optreedt, niet Ze worden boos, er kunnen relatieproblemen ontstaan, onnno- dige breuken. De oude mensen om wie het allemaal gaat. die ieder houvast zo goed zouden kunnen gebruiken, verliezen door dit onver mogen meer en meer van de hun vertrouwde wereld. De thema-avond is georgani seerd omdat familieleden van de bewoners daarom gevraagd heb ben. maar ook „omdat w.j het zelf ook zo ontzettend moeilijk vinden, dus begrijpen dat niet- professionele mensen het zeker nog veel moeilijker zullen vinden," aldus geneesheer-directeur de heer F F L. Vlak Inzicht en achter grond kan voor meer begrip zor gen. in de „eerste lijns" hulp (de mantelzorg) van de bejaarde die nog thuis woont. Het dagbehandelingscentrum van Lisdunahof. FORUM In Lisidunahof kunnen bejaarden da ielijks worden behandeld De avond zal bestaan uit drie delen. Allereerst een samenspraak waarin het thema door een aantal medewerkers belicht zal worden aan de hand van geschreven ge dichten (zoals bijvoorbeeld een zaamheid, verdwalen, vergeten). Daarna volgt een inleiding door dr. L. A Cahn (psychiater verbonden aan de Stichting Verpleeghuizen, waarvan Lisidunahof een poot is) In de inleiding zullen de eerder aangehaalde aspecten, weten schappelijk onderbouwd en toege licht worden Tot slot een forumdis cussie met de bezoekers. In het forum zullen afgevaardigden van alle disciplines zitting nemen, zoals dr. L A Cahn, een coördinerend verpleegkundige, het hoofd van het dagbehandelingscentrum, een zie kenverzorger, een ergo therapeute. het hoofd van het akti- viteitencentrum, een aktiviteiten begeleider, een van de pastores, een psycholoog en een fysiothera peute Na afloop van de avond is het de bedoeling aan alle aanwezi gen een stencil uit te reiken waarin de gedichten en de inleiding staan afgedrukt. Voor informatie over de avond kan men bellen met mevrouw J. Zimmerman, telefoon 942234. PANNEKOEKEN- RESTAURANT „T JAGERSHUYS" voor de lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeist Tel. 03404-13013 Geopend: di. t/m zo.. van 12.00-20.00 uur. SCHILDERSBEDRIJF Willem de ZwIJoerlaan 8, Leusden-Zuld. Telefoon 033-940928.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1