)t voor een oud is geworden, voor 'n ander weer nieuw \- in Egyptische sfeer Zelf composteren afval heeft zowel praktische als ideologische redenen Vrouwenbijeenkomst De Til organiseert herfstaktiviteiten leusder krant Voorlichtingsdag op zaterdag 27 oktober in Leusden ow van tweedehands kleding toonde De Geut start danscursus Wegomlegging C I dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur E NODIG? Krant Tussentijds gesloten NDERDAG 11 OKTOBER 1984 plaatselijk nieuws echtgenoot. Namen als Osiris, Ho- rus, Ramses II en Nefertete brach ten de toehoorders ook weer even terug naar de geschiedenislessen op school. De Egyptenaren zijn een zeer godsdienstig volk. Dit trekt door haar hele bestaan heen Eén van die dia's liet zien hoe zeer de vorm van de pyramide gelijk loopt aan de stralen van de zon, waar langs de groten van toen het he melrijk konden bereiken. Het Egypte van nu heeft, wan neer de grote steden vermeden worden, nog de sfeer van toen De waardigheid waarmee vrouwen hun last op hun hoofd meedragen, de oosterse rust, de droogte, het stof en de hitte werden door het echtpaar Zijlstra-Schalkwijk duide lijk door woord en beeld weergege ven Om in Egyptische sfeer te blijven werd er tijdens de pauze getrakteerd op basbous, een Egyp tische lekkernij dag 27 oktober zijn tegen geredu ceerde prijs (onder meer door een gemeentelijke subsidie) zogeheten VAM-compostsilo's te koop waarin tuin-, groente- en fruitafval gecom- posteerd kan worden. Volgens de werkgroep Milieueducatie verdient het gebruik van zo'n silo aanbeve ling omdat deze vaten zodanig gemaakt zijn dat de bodemdieren, die bij het composteren onmisbaar zijn, binnen kunnen dnngen maar ratten en muizen niet. De vaten zijn goed afsluitbaar, voor stankover last hoeft niet gevreesd te worden De containers bestaan voorde helft uit recycled materiaal Bnkelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. lijnt elke dinsdag en donderdag. edakteur: t Kreyns tie: wina de Boer van Loo ring kopij en advertenties: ie en administratie: <e Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op en geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot r Telefoon: 033-941495 ementsgeld: per jaar; per half jaar; •er kwartaal int A 8P: n bezorging: inee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond r te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ipnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- •estel 44 LEUSDEN - Zelf composte ren van tuin-, groente- en fruit afval heeft zowel praktische als ideologische redenen. Toch zijn weinig mensen zich hiervan bewust. Daarom wordt zater dag 27 oktober op de gemeen- tewerf een informatiedag ge houden over zelf composteren. Het initiatief ligt in handen van de gemeente en de werkgroep Milieueducatie van het Comité Milieuzorg (CML) Leusden. Voordat de vraag „Zelf compos teren, waarom?'' aan de orde komt, eerst nog even het volgende Ons huisvuil bestaat voor meer dan de helft uit groente-, fruit- en tuinafval Dit afval kan na bewerking gebruikt worden als compost in de eigen tuin. Compost is een organische meststof, dat wil zeggen afkomst 19 van planten en/of dieren De omzetting van afval naar compost gaat met behulp van bacteriën en schimmels. Ook kleine bodemdie ren zijn bij de compostering betrok ken. Heel belangrijk bij dit proces zijn vocht en zuurstof. Tijdens de afbraak van het afval ontstaan broeitemperaturen van 40 tot 45 graden Celsius die de composte ring bevorderen. Het eindprodukt is uiteindelijk een voedzame, naar bosgrond ruikende meststof die dus goed voor de tuin te gebruiken is. Waarom nu zelf composteren? Praktische redenen om dat te doen kunnen zijn; Slechts de helft van het huisvuil draagbare mode van deze tijd en zeker niet gedateerd. En dan blijkt dat wanneer de mannequins een jurk of combinatie tonen van bij voorbeeld rok, blouse en spencer het geheel er aantrekkelijk uitziet en dat zo'n combinatie driedelig soms nog geen veertig gulden kost Het is dan moeilijk om zoiets te laten hangen Want, na afloop van de show was er volop gelegenheid om de kleding te bekijken en zelfs te passen en het dan eventueel te kopen. Met het oog op de komende feestdagen werden er ook enkele avondjurken getoond in stemmige tinten en ook voor het jongere publiek felgekleurde feestkleding waarmee je ook zeker zó de disco- Door de langzamer- >nde tweedehandse kle- 2e Han(d)sje" geves- 1e Arnhemsestraat te werd dinsdag in het in Oud-Leusden 9 Leusden-C. tie tweedehands kleding en acces soires De winkel wordt door de heer Manasse beheerd samen met mevrouw Elselien van Vilsteren, maar voor deze alternatieve mode show werd de rest van de familie Manasse ook ingeschakeld: de zoon zorgde voor de muziek en Mieke Manasse hielp onder meer ook mee met het selecteren van de kleding voor de show, het uitzoe ken van combinaties met bijpas sende accessoires zoals hoeden, sjaals en zelfs schoenen en laar zen, die ook in de winkel verkocht worden. Zo'n modeshow van tweede hands kleding werd een bijzonder grappige aangelegenheid waarbij de kleding geshowd werd ooor vijf mannequins, die hoewel allen LEUSDEN - „Egypte toen - Egypte nu" was de titel van het programma waarvoor leden van de NCVB, KPO en de Nederland se Plattelandsvrouwen waren bijeengekomen in het Diensten centrum aan de Beaufortweg. Afgelopen maandag sprak me vrouw Zijlstra-Schalkwijk voor een volle zaal over dit land dat zoveel historische schatten her bergt, waardoor inzicht kan wor den verkregen in het leven en werken van de oude Egyptena ren. Met behulp van dia's hield het echtpaar Zijlstra-Schalkwijk de toehoorders de hele avond in de ban van wat Egypte heeft te bieden. Niet toegespitst op poli tiek of de huidige economische toestand maar over wat er is overgebleven van het oude Egypte. Verschillende studie- en vakantiereizen hebben voor het echtpaar in de afgelopen jaren een schat aan materiaal en ken nis opgeleverd. De eerste dia liet een beeld vanuit de lucht zien op het huidige Cairo, keurig netjes, maar eenmaal beneden een adembenemende stad waar vijf keer per dag de oproep klinkt voor het rituele ge bed Een stad met twee universitei ten (Egypte beschikt over totaal 12 universiteiten). De reis voert verder langs en soms over de Nijl naar het zuiden Beelden van de pyramides en tempels toonden het verhaal van toen. Alleen het feit al dat gebouwen en afbeeldingen al die eeuwen doorstaan hebben toont de kundigheid van de oude Egypte naar. De afbeeldingen op de tem pels vertellen het verhaal van de goden. De grootheid van de farao's blijkt alleen al uit het feit dat het beeld zelf vele malen groter is dan bijvoorbeeld zijn vrouw, die niet verder reikt dan de kuit van haar Compost kan de structuur van de grond verbeteren, omdat de grond humusrijker wordt SILO Tijdens de informatiedag zater- De voorlichtingsdag over zelf composteren wordt gehouden tussen 9.30 en 14.00 uur op de gemeentewerf aan de Hamers- veldseweg 105. Wethouder Fons Ummels, die het afvalstoffenbe leid in zijn portefeuille heeft, opent de informatiedag officieel. LEUSDEN - In de komende herfstvakantie zal de door de Stichting Jeugd en Jongeren werk op dinsdag 16 oktober in het jongerencentrum „De Til" een Jeugdshow worden gehou den. Gebracht zal worden Re marks Jeugdshow Sim Sala Bim en Clown Joppie's Pretparade. De aanvang is 14.00 uur en be stemd voor ieder belangstellend kind van 6 t/m 12 jaar. Het programma duurt 2 uur. Er is een duiven en bloemenshow, goo chelen, buikspreken enzovoort Om het voor vele kinderen mogelijk te maken de show te bezoeken is de entree zeer laag gehouden en wel op 2,50. In de pauze zal een frisdrankje worden aangeboden Kon in het verleden op woens dagmiddag een groepje 6 en 7 jarigen terecht voor handenar beid, door gebrek aan beschik bare leiding moest er begin dit seizoen mee gstopt worden. Thans is de leiding erin geslaagd weer personen te vinden, die de leiding hiervan op zich willen nemen. Begonnen zal worden op woens dag 24 oktober en de tijd zal zijn van 14.30 Lm 16.00 uur. Kinderen in deze leeftijd kunnen zich melden via „De Til", tel. 941826 of bij Jos Vrijhoef. Laapeerseweg 8. tel. 03425-1548 De bedoeling zal zijn dat de kinderen creatief en gezellig bezig zijn. Welke vorm het nog precies zal worden wordt nog bezien. Ook de gedachte en wensen van kinde ren en ouders zal er in betrokken worden amateurs, met veel plezier para deerden Door Mieke Manasse zelf werd tekst en uitleg gegeven wat de mannequins zoal toonden, en vooral ook werden de prijzen ge noemd of moesten de dames in de zaal ernaar raden. Ze kwamen meestal dan hoger uit, want die prijzen liggen zo laag dat het haast onmogelijk lijkt dat het daarvoor in deze winkel hangt. Daarbij gaat het niet slechts om afdankertjes van een ander, want belangrijk punt bij de inkoop van goederen (na afspraak) is, dat alles schoongewassen en netjes gestre ken moet zijn en het mag vooral ook niet kapot zijn, geen scheuren of knopen er af Het is geen super- modieuze kleding maar wel zeer theek in zou kunnen stappen. Maar er waren ook sportieve combina ties in mantel- en broekpakken en voor de koude winterdagen warme mantels in wollen stoffen en ook in kunstbont. Dat maakte het allemaal heel ludiek en na afloop van de show werd er dan ook naarstig in de rekken gezocht naar bepaalde artikelen door zowel jong als oud, want veel kleding is tijdloos en veelal nog zo mooi, dat wat voor de één oud is, voor een ander weer nieuw is. behoeft te worden afgevoerd. Dit bespaart transportkosten, opslagruimten en verbin dingskosten. Mogelijk géén verhoging van de afvalstoffenheffing. Momenteel zijn de heffingen nog niet hele maal kostendekkend Bij gelijk blijvend of toenemend aanbod van afval bestaat de kans op verhoging van deze heffing in de toekomst Kostenbesparing op het aantal vuilniszakken, waardoor ook minder vuilniszakken verbrand behoeven te worden (beperking van milieu-verontreiniging). De verkregen compost kan in groente- en siertuin als meststof worden gebruikt Bovendien is het goede potgrond (eventueel met zand te vermengen). Dit geeft besparing op de aan- gschaf van potgrond en mest (kunst- of gedroogde koemest) Ideologische redenen om te com posteren zijn Hergebruik van grondstoffen, waarmee energie wordt be spaard. Tevens wordt het milieu minder verontreinigd, doordat bij beperking van afvaltransport en afvalverbranding minder uit laatgassen en rookgassen in de lucht uitgestoten worden. Be perking van de fabricage van kunststoffen (chemische indus trie) brengt met zich mee dat er minder chemisch afval in het milieu terecht komt. De afvalstortplaatsen zijn min der snel vol. Dit werkt ruimtebe- sparend. 50% RECYCLED PLASTIC. DEKSEL Hei deksel maaki deel uil van hel venlilaiiesYSleem van hel vamaaT Door hel deksel le draaien «orden de luchtkanalen naar wens al dan mei algesloien Li kunl hierdoor de groolle van de openingen - en dus - de luchitirculaiie zelf rege len (peperbusprincipe) De male van condensvor- mme in hel vam-vat is af hankelijk van de sland van hei deksel De besie stand is die. waarbi| zo mm moge lijk condensvorming voor komt Zo zal bijvoorbeeld in hei naiaar in de meeste f'evallen maximaal geventi- eerd moeien worden De VAM-compostsilo GEPEREOREERDE BODEMPLAAT Hei VAMA AT is een van de weinige compostsilo's mei een geperforeerde vaste bodemplaat Door de gaat|es in de bodemplaat nebben kleine diert|ex als wormen en larven makkelek doorgang Deze diert|es zijn noodzakelijk voor het compostenngsproces De gaat|es bie den absoluut geen doorgang aan rallen en muizen en maken op nun beurt deel uil van hei ventilatiesysteem TAPSE VORM. Door de tapse vorm blijft ingebracht ah al en compost in wording voldoende luchtig Door de gelede rand kan er langs de wand voldoende lucht stro men en overtollig vocht kan makkeli|k weg SCHUIF. De opening in de 7i|wand - voorzien van een schuif - is een unieke eigenschap van hel V.AM-VAT De onderin gevormde comj)osi is hierdoor makkelek weg te scheppen zonder de ongemakken van andere silo's waarbi| de nple bak moei worden opgetild, zodat ze moeili|k weer op hun plaats komen TELLEN FOTO'S: eeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u "en (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij •etaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met <e vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, Waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per jar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, ••Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ae gewenste foto('s) thuis. JSDER KRANT s een uitgave van de BDU- ikombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Met ingang van woensdag 10 oktober zullen in Open Jeugd- en Jongeren Cen trum „de Geut" de Rock 'n Roll danscursus beginners en de cursus gevorderden weer aan vangen. Er zijn nog plaatsen vrij voor eventuele nieuwe geïnte resseerden. Men kan zich opge ven met zijn/haar partner en be taald maar ƒ35,- per persoon I voor 10 lesuren en het afdansen. Natuurlijk kunnen de liefhebbers na de lessen nog even doordan sen, maar ook de eerste zaterdag avond van de maand wordt geheel besteed aan Rock 'n Roll muziek. Ook in de herfstvakantie is ,.de Geut" aktief. Dinsdag 16 oktober zijn van 12.00 tot 18 00 uur ver schillende films te bezichtigen tij dens de video-marathon Donder dag kunnen geïnteresseerden zich bij het jongerencentrum vervoegen voor een dagje waterplezier in „de Eemhof Ouders die zich beschik baar willen stellen voor hulp bij het vervoer zijn van harte welkom Alleen de entreeprijs van „de Eem hof' zal bij de aanwezigen in reke ning worden gebracht. Voor aan- i melding of verdere informatie, OJJ.C „de Geut", Zwarteweg 29. tel. 033-946848 LEUSDEN - Stichting Tussen- i tijds, voor mensen met (te) veel vrije tijd zal tijdens de herfstvakan tie geloten zijn voor wat de midda gen betreft. AMERSFOORT - Vanaf maandag 15 oktober tot en met 19 oktober zullen de rijbanen voor auto's op de Hogeweg in Amersfoort tus sen uitrit café Grooteveen en de spoorwegovergang bij Hoevelaken alsmede de Bar- neveldseweg tussen uitrit café Grooteveen en de Bar- neveldse beek gestremd zijn en niet bereikbaar. De fiets paden blijven wel berijdbaar. Beide weggedeelten wor den van een nieuwe asfaltlaag voorzien De huidige toplaag wordt verwijderd. Het verkeer tussen Amersfoort en de ge meente Hoevelaken wordt in beide richtingen omgeleid via het klaverblad Hoevelaken. Dit wordt met borden aangege ven. Het verkeer tussen de Hogeweg in Amersfoort en de gemeente Leusden wordt in Leusden bij Stoutenburg om geleid via de Horsterweg en de Noorderinslag naar de Heili- genbergerweg in Amersfoort. Dit verkeer wordt bij de Hoge weg omgeleid via het klaver blad Hoevelaken naar Hoeve laken en vandaar via de Westerdorpsstraat/Koning inneweg naar de Stoutenbur- gerlaan. Is het weer te slecht, dan kan na het verwijderen van de top laag het asfalteren worden ver schoven naar een later tijdstip.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3