„Wat roet in het eten heeft gegooid is de zaak van de kruisvluchtwapens" Dick Klunder Nijland is geen wethouder van Woensdrecht meer STEM VANWEST-BR 'Regeren bij de dag' euwe wethouders r Woensdrecht DE LEUSDER KRANT door Marnix Kreyns DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 |0||g||pp ICFtMlfc interview afgenomen, al heb ik natuurlijk gewoon gelijk. Ach, het is easy om te doen, als je je verstand gebruikt. Helemaal niet hard werken. Verder heb ik op vragen vanuit de raad wel eens eerlijk gezegd, dat ik het antwoord niet wist. Moet je kennelijk ook niet doen Nee, dan moet je er een heel verhaal om heen gaan vertellen en vooral niet laten blijken datje het niet weet Ja, daar ben ik te eerlijk voor En dat beleid? Laat me niet lachen Als ik nu in de krant lees, dat de nieuwe wethouders bij dag gaan regeren en het voorde resterende anderhalf jaar niet meer nodig vinden om een beleid op te stellen, dan zakt mijn broek toch wel een beetje af, wanneer mij wordt verweten dat ik geen beleid voerde Barbertje Lenselink en Klunder Nijland voelen zich ten onrechte naar huis gestuurd. Maar in de verziekte politieke sfeer in het dorp moest Barbertje hangen, zoals Lenselink het heeft uitgedrukt. En een meerderheid binnen de raad liet de beide Barbers hangen. Algemeen Belang, PvdA en de twee dissidente oud-CDA-ers vormden de nieuwe coalitie, die aan de periode Klunder Nijland/Lenselink een eind maakte Mevrouw Koulman (PvdA) en, zoals de oplettende lezer reeds vermoedde, de veteraan L Bogers zijn hun opvolgers. Volgens de krantenverslagen heeft de gang van zaken met name Lenselink in heftige woede doen ontsteken, getuige zijn ..flapdrol - uitlating. Klunder Nijland liet het allemaal wat gelaten over zich heen komen, zo stelden de verslaggevers vast. ,,We hadden vantevoren afgesproken, dat namens onze fraktie de voorzitter het woord zou doen. Dat heeft hij gedaan en hij heeft op alle ingebrachte punten van het voorstel vragen gesteld Op geen enkele is een behoorlijk antwoord gekomen Tsja. dan reageer ik vrij laconiek, dat is het juiste antwoord Kan je nou zeggendat de zaak van de kruisraketten de goede verhoudingen binnen de dorpspolitiek heeft verstoord? Klunder Nijland ..Het heeft duidelijk invloed gehad binnen de raad, dat is zeker. De tegenstellingen zijn verscherpt Maar, ik moet zeggen, wat hier ook van groot belang is het verschil tussen de import en de autochtonen Het blote feit datje hier niet geboren bent is van enorme betekenis. ..Gij komt niet van hier dat zul je hier altijd moeten horen. En dat zullen ze je dan niet rechtuit zeggen, maar het betekent wel datje er eigenlijk niet bij hoort. Door zijn laconieke instelling lijkt Klunder Nijland niet erg gebukt te gaan onder het fiasco van het wethouderschap.Ik vind het jammer dat ik het werk niet meer kan doen. Dat is alles Maar ik blijft wel raadslid en ik wil er nu hard tegen aan gaan. Ik ben niet teleurgesteld. Het heeft me eens te meer duidelijk gemaakt, dat je in de politiek hard moet zijn En eventueel een nieuw wethouderschap als het tijd nog eens mocht keren? Klunder ,,Och, ik heb mijn lesje wel geleerd. Als ik ooit weer ,ja" zou zeggen, dan toch op een heel andere manier dan nu is gebeurd. Dan wil ik overtuigd zijn van de blijvende steun van degenen, die je tot wethouder kiezen." Als Klunder Nijland me heeft uitgelaten, blijkt het nog steeds te regenen. Ik rijd in de aangeduide richting om „de plek waar die dingen moeten komen" even nabij te aanschouwen. Links van de weg een grasveld, dat met een dikke rol prikkeldraad is afgezet. Rechts van de weg een weiland. Halverwege de weg staat aan de rechterkant een soort bunkertje, dat door demonstranten in vrolijke kleuren is opgeschilderd. Enkele fietsen en een bestelbusje vormen de laatste resten van wat eens het vredesaktiekamp is geweest. Een paar honderd meter verderop ligt de tuin van ex- wethouder J. Klunder Nijland. „Daar krijgt Dick nu ook meer tijd voor", zei zijn vrouw nog. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 'l gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9. telefoon 941495. J. Klunder Nijland.Gij komt niet van hier, dat zul je hier altijd moeten horen. 1980 de fraktievoorzitter van de VVD er plotseling mee ophoudt is de tijd voor Klunder Nijlands rentree echter gekomen Algemeen Belang Twee jaar later zijn er weer verkiezingen. En Dick Klunder Nijland, voor wie het funktioneel leeftijdsontslag bij de Luchtmacht naakt, schopt het tot wethouder Via zo'n half brilletje spiekt hij in aantekeningen, die duidelijk maken, hoedatzo kwam. ,,De dertien raadszetels hier werden als volgt verdeeld4 voor Algemeen Belang, 2 voor de PvdA, 4 voor het CDA en 3 voor de VVD Dat Algemeen Belang - je hebt hier in Brabant veel van die naamslijsten - is moeilijk in een bepaald politiek hoekje te drukken Je kan toch niet echt zeggen dat het een socialistische groepering is, gezien de conflicten, die er tussen Algemeen Belang en PvdA zijn geweest. Maar dat kan snel omslaan, zoals nog zal blijken Het zou voor de hand hebben gelegen als de twee grootste frakties. Algemeen Belang en CDA, de beide wethouders zouden leveren. Gewoon Lenselink (CDA) en Bogers (Algemeen Belang) dus weer, net als in de vorige raadsperiode, waarmee de heer Bogers zijn aantal dienstjaren als wethouder op niet minder dan achttien wist te brengen. Maar CDA, VVD en PvdA wisten elkaar te vinden in een Grote Coalitie om een (voorlopig) einde van het wethouderschap van Bogers te bewerkstelligen. „Ach", zegt Klunder Nijland. die zich duidelijk heeft voorgenomen zijn voorganger en opvolger niet te hard te vallen, ..ik heb best respekt voor Bogers Een gewone polderjongen, noemt hij zichzelf altijd. Alleen lagere school en zich opgewerkt tot wethouder. Als wethouder van Openbare Werken reed hij elke dag op zijn racefiets het hele dorp rond en die man weet dus werkelijk iedere steen hier te liggen Maar een beleid op het gebied van ruimtelijke ordening is natuurlijk iets anders". Kortom beste man. die Bogers, maar zelfs in Woensdrecht staat in achttien jaar de tijd niet stil, al was het maar dankzij de ook daar steeds rijkelijker vertegenwoordigde import. Bogers dus exit en Klunder Nijland dooreen ruime raadsmeerderheid tot het wethouderschap geroepen Eén schoonheidsfoutje partijgenoot en autochtoon Willem Kuijlen voelt zich door de verkiezing van Klunder dermate gepasseerd dat hij aan een onafhankelijk lidmaatschap van de raad voortaan de voorkeur geeft „Soms stemde hij met ons mee en soms niet Chaotisch gebeuren De wereld verandert in Woensdrecht op 28 juni 1983 Of zoals Klunder Nijland het zegt „Wat roet in het eten heeft gegooid is de zaak van de kruisvluchtwapens "Als het komt tot plaatsing van „kruisvluchtwapens" in Nederland, dan zullen die gestationeerd worden op de basis Woensdrecht, zo laat het kabinet B. en W op 27 juni vorig jaar weten Het Woensdrechtse college besluit zo spoedig mogelijk de gemeenteraad te informeren en schrijft voorde volgende dag een raadsvergadering uit Fout. zo weet Klunder Nijland nu zeker. „Die raadsvergadering werd een vreselijk chaotisch gebeuren De hele Nederlandse pers was er en als je je mond open deed moest je uitkijken, dat niet iemand er een microfoon in stak. Het was niet de juiste sfeer om over dat onderwerp met verstand te praten. Ongetwijfeld nog ernstiger dan al die persmensen was voor de verhoudingen in politiek- Woensdrecht de aanwezigheid van IKV-secretaris Mient Jan Faber, door Klunder Nijland konsekwent „Jan Mien Faber" geheten. Hij wordt door de ex-wethouder gezien als de auctor intellectualis van een door de PvdA-fraktie ingediende motie, waarin het college wordt opgedragen alles te doen om plaatsing van kruisraketten te voorkomen De motie krijgt een ruime meerderheid. Alleen de fraktievoorzitters van CDA en VVD en de beide wethouders stemmen tegen. Klunder Nijland: „Lenselink en ik hadden niet zo veel problemen met die aanwijzing van Woensdrecht in die zin dat als de Tweede Kamer daartoe beslootje als gemeentebestuurder loyaal zo'n besluit diende uit te voeren Maar met die motie viel ook nog wel te leven, al zeg ik achteraf: misschien had ik toen moeten opstappen." Hoe dat ook zij, in de zomer van vorig jaar tekent zich in de Woensdrechtse gemeenteraad een scheuring af en daarmee begint de basis onder het college af te kalven. Wanneerde Kamerdebatten over de kernwapens voor twee CDA- fraktieleden aanleiding geven om de partij de rug toe te keren en niettemin hun raadszetels te blijven bezetten, wordt de zaak er niet eenvoudiger op. Vredeskamp Maar niet alleen binnen de muren van het gemeentehuis neemt de spanning toe Steeds vaker wordt de vliegbasis het doelwit van demonstraties. Ook voor het raadhuis te Hoogerheide Het kantoor is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. woensdag 3 oktober 19&4 Brabants Nieuwsblad Nieuwe wethouders Woensdrecht met hart en ziel tegen plaatsing kruisrakketten ven jaar geleden vertrok Dick Klunder Nijland, toen lievoorzitter van de VVD in de Leusdense gemeenteraad, Wden. Naar Woensdrecht, waarheen hij door het feterie van Defensie werd overgeplaatst, let oog, uit het hart. Totdat de regering besloot dat faketten, als ze er komen, in Woensdrecht moeten Jen gestationeerd. Plotseling was het West-Brabantse ftsje landelijk nieuws. En het gemeentebestuur, waarin ^inmiddels ook Klunder Nijland een plaatsje bleekte i verworven, daarmee ook. |konden we recentelijk in de kranten lezen, dat de beide ouders door een meerderheid in de raad naar huis zijn üurd. a tijd om nog eens een keer te praten met Dick Klunder nd „Maar met die motie viel ook nog wel te leven, al zeg ik eraf: misschien had ik toen moeten opstappen." ENSDRECHT-Uithet (ants Nieuwsblad van idag 3 oktober 1984: langdurige en rige discussie beet i Lenselink van zich af. stelde dat de indieners het voorstel verkeerd zijn. Hij noemde hun enten waanzin, link noemde zijn ke tegenstander P. gs (PvdA) een flapdrol, int een raadslid van s Veel geschreeuw maar nig, wat zeg ik, helemaal nwol." en miezerige lagochtendregen daalt ip de hoofdstraat. Waren it juist het bord lerheide" gepasseerd, dan in wij ons in inshuizen wanen. Een een slager, een intoortje, een Chinees irant en foeilelijke •uw van de Rabobank, like dorpen kunnen er wel en in een dozijn. Hoewel, oormalige wethouder wijst in ting van zijn achtertuin, die itgroteraam riant oogt ien paar van die tuinen er en daar moeten die dingen Daar ligt de basis. Ze staan aks bijna letterlijk in de uin. Dus hoeft niemand te idat Lenselink of ik er blij mee zouden zijn. Maar zulke zaken worden nu eenmaal niet op gemeentelijk nivo uitgemaakt. Dat is het 'm nou net." Zeven jaar geleden verliet J. Klunder Nijland - Dick voor zijn vrienden - de gemeente Leusden. Hij woonde er op dat moment zes jaar en had eigenlijk niet meer verwacht nog te moeten verkassen vanuit zijn woningen aan Galiciè „Maar ik zit bij de luchtmacht en dat betekent nu eenmaal dat de kans altijd aanwezig is, datje overgeplaatst wordt. Ik ben nu overgeplaatst naar Woensdrecht, waar ik bedrijfsleider word van de straalmotorenwerkplaats. Er werken daar 255 mensen en het is natuurlijk een uitdaging om van deze baan iets te maken. Persoonlijk heb ik er echter veel problemen mee, want ik voel met bijzonder goed thuis in Leusden en het raadswerk heb ik altijd met erg veel plezier gedaan. Ik zal dat, denk ik, straks wel gaan missen", aldus de scheldende fraktievoorzitter van de VVD in de Leusdense gemeenteraad, april 1977 in deze krant. Driejaar later keert Klunder Nijland terug in de plaatselijke politiek Al in mei 1978 stond hij op de VVD-lijst voor de verkiezingen in Woensdrecht, dat tezamen met Klunders nieuwe woonplaats Hoogerheide een gemeente van krap 10.000 zielen vormt. Maar de vierde stek op de liberale lijst bleek niet verkiesbaar. Wanneer in mei EN KLUNDER NIJLAND GEWIPT kan men met groeiende regelmaat tegenstanders van kernbewapening aantreffen. En, last but not least, er wordt op een weiland nabij de basis een permanent vredeskamp ingericht. Klunder Nijland. „Aanvankelijkzijn we als gemeentebestuur akkoord gegaan met dat vredesaktiekamp (VAK) Maar de zaken zijn er uit de hand gelopen Steeds vaker drongen mensen vanuit het kamp de basis binnen en richtten daar vernielingen aan. Dat waren dus gewoon aktivisten, waarbij je het woord „vrede" wel weg kon laten Ik denk dat de echte vredesmensen daar zelf ook helemaal niet gelukkig mee zijn geweest Maar men heeft de zaak niet in de hand kunnen houden Probleem was ook dat bij ingrijpen van de politie nooit iemand een naam bleek te hebben. Ze heetten dan ineens allemaal Jan. Piet of Klaas. Ik ben er zelf verscheidene malen geweest, maar met die mensen vielen geen afspraken te maken." Klunders betoog kan maar in één richting leiden ontruiming van het kamp Die vindt dan ook plaats op de late avond van 25 juni van dit jaar. Op zich zijn het besluit tot ontruiming en de wijze van uitvoering er van geen omstreden zaken binnen de Woensdrechtse gemeentepolitiek, ledereen keurde de vernielingen van andermans eigendommen af, terwijl ook unaniem de voortdurende aanwezigheid van aktievoerders in het dorp als overlast werd ervaren. Vertegenwoordigers van zowel Algemeen Belang als PvdA hebben dat ook vorige week nog verklaard tegenover verslaggevers van regionale kranten. Eén ding echter. Klunder Nijland: „Er was juist op de avond van de ontruiming een raadsvergadering. Het is hier gebruikelijk om de raadsleden na afloop van de vergadering de gelegenheid te geven nog wat vragen te stellen aan het college Toen is ook de vraag gesteld, of er al wat meer bekend was omtrent de ontruiming van het VAK Lenselink, die wegens ziekte van de burgemeester optrad als loco, heeft daarop geantwoord dat de zaak nog bestudeerd werd. Terwijl we juist die middag besloten hadden om 's avonds te ontruimen. Ik beschouw het antwoord van Lenselink nog altijd als een leugentje om bestwil. Waarom heeft hij geen eerlijk antwoord gegeven? Omdat we bang waren voor ondersteunende aktiegroepen, wanneer we de ontruiming vroegtijdig bekend zouden maken. Die kunnen echt in no time opgetrommeld worden. Vandaar dat antwoord van Lenselink Achteraf zeg ik: we hadden beter 's avonds om elf uur bij de raadsleden een briefje in de bus kunnen doen met de mededeling de onruiming is nu gestart. Maar dat zeg ik achteraf Klunder Nijland is er van overtuigd dat het onthouden van informatie over de ontruiming aan de gemeenteraad hem en zijn collega de politieke kop hebben gekost. Toch wordt in de moties van wantrouwen en de daarop volgende voorstellen tot ontslag van beide wethouders de ontruiming niet met zoveel woorden genoemd De heren Lenselink en Klunder Nijland zouden in onvoldoende mate aan de motie van 28 juni - „de Jan Mien Faber-motie". aldus Klunder Nijland - uitvoering hebben gegeven. Hun personeelsbeleid was ook verkeerd geweest. En terwijl Lenselink overigens werd geprezen voor zijn inzet, kreeg Klunder Nijland er nog een zeeperd bij. De liberale wethouder werd onvoldoende inzet, gebrek aan kennis van zaken en het niet voeren van enig beleid onder de neus gewreven. Was het echt zo erg? Klunder Nijland: „Nee, natuurlijk niet. Kijk, Bogers riep al sinds jaar en dag dat je als wethouder vreselijk hard moet werken. Ik heb een keer in een interview gezegd, dat het voor mij een hobby was, leuk om er bij te doen. Dat is me niet in dank woensdrechtse raadsleden; 'Zeg toch dat het om de kruisvlucht wapens gaat'

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5