ABTB vierde het oogstdankfeest andbommen lagen ider transformator GPV/SGP: „CDA zou ook bestuurlijk iets moeten doen" 35 jaar EHBO Achterveld leusfler hruni; Voorde 23ste maal Gratis controle verlichting Resultaat kledingbeurs: 1 2560.- en automobilist Ie brokken Doodgravers JlNSDAG 16 OKTOBER 1984 plaatselijk nieuws onzer verslaggevers) DEN - De brandbommen ge week woensdag wer- onden op bedrijfsterrein denmaat lagen niet ach- van de bedrijfsgebou- als de politie meldde, ider een van de buiten Ide transformatoren van iM-station. Volgens een jerder van de Provincia- htse Elektriciteits Maat- zou er bij ontploffing twee brandbommen wel schade zijn aangericht, stroomvoorziening in geen gevaar gelopen de PUEM als de rijkspo- i erg geheimzinnig doet vondst van de bommen, en idee in welke hoek de dader(s) gezocht moeten wor den. Ook het vinden van en motief blijft slechts giswerk. De PUEM laat desgevraagd weten dat tot nog toe andere transfor matorstations of PUEM- elgendommen geen sabotage aktes of pogingen daartoe heb ben ondervonden. Na de vondste vorige week van de brandbommen, die niet amateuristisch in elkaar zijn ge knutseld, werd de omgeving van het PUEM-statlon aan Klokhoek afgezet en werden bedrijven plus een naburige woning ont ruimd. Nadat de Explosieven Op ruimingsdienst de bommen on schadelijk had gemaakt, kon de normale situatie weer intreden. Informaties over welk soort brandbommen het ging, worden niet gegeven. De politie is schaars met inlichtingen, en mensen die noodgedwongen het politie-optreden na de vondst van de bommen van dichtbij meemaakten, hebben een zwijg plicht opgelegd gekregen. SCHAKEL Het transformatorstation van de PUEM, waarvan in een van de buitencellen dus de bommen werden aangetroffen, is een be langrijke schakel in de stroom voorziening van Leusden. De uit Amersfoort aangeleverde stroom van 50.000 volt wordt in het station, dat vier miljoen gul den heeft gekost, omgezet in 10.000 volt. Het PUEM-station geeft de elektriciteit vervolgens door aan de wijkstations in Leus den, die het hoge voltage redu ceren tot 220 volt. LEUSDEN - Voor de 23e keer werd door de A.B.T.B. het Oogstdankfeest gehouden. Evenals voorgaande jaren was de parochiekerk weer op fraaie wijze met de oogstprodukten versierd. Het thema dit jaar was „Alles komt uit Gods hand". Dit werd gesymboliseerd boven het altaar, terwijl om het altaar de vier Jaargetijden werden uitge beeld. Aan de wanden werden onder de ramen de 12 maanden op tableaus, gemaakt door leer lingen van 'De Kllmrakker', uit gebeeld. Rond het altaar ston den de geschonken oogstgaven opgesteld. In een redelijk gevulde kerk werd samen de Eucharistie gevierd waarin Pastor B ter Bekke de dienst voorging en uitgaande van het thema tot uitdrukking bracht dat de agrariërs voor een groot gedeelte afhankelijk zijn van het weer en zich dit ook goed bewust zijn, vooral nu er weer een natte periode achter ons ligt „Daarom past toch wel dankbaarheid voor het vele geschonkene". Bij de Of- ferance werd door jongeren op mooie wijze weer de Oogstgave naar het altaar gedragen en na zegening God aangeboden Altijd één van de hoogtepunten van de oogstdankviering. De kollekte was weer bestemd voor de paro chiële missionarissen en ontwik kelingswerkers om zo ook tot uit drukking te brengen mensen te laten meedelen die het veel slech ter hebben in andere wereldde len. Het gemengde zangkoor ver leende weer zijn medewerking De oogstgaven zullen weer ge schonken worden aan de slotzus ters te Soesterberg en Drieber gen. Na afloop van de kerkelijke vie ring werd in 'De Til' het jaarfeest voor de leden en genodigden ge houden Voorzitter J E.M. van Ruitenbeek bracht in zijn wel komstwoord dank aan allen die op welke wijze dan ook hadden mee gewerkt aan de voorbereiding en het gereedmaken van de kerkver- siering en hierbij bijzonder dank gebracht aan Antoon v. Roomen en Antoon Vrijhoef en hun beide echtgenotes. Ook werd dank ge bracht aan de familie Van Daatse- laar voor de gastvrije ontvangst en de ruimte voor het gereedma ken. Vervolgens werd gezellig feest gevierd en werd door een groep spelers, zangers en zan- ACHTERVELD - Door de afde ling Leusden van Veilig Verkeer Nederland waaronder ook Ach terveld en Stoutenburg ressor teren, wordt in samenwerking met de garagebedrijven Lam- mers en Kleinveld een gratis verlichtingscontrole georgani seerd. Deze controle zal worden gehouden op zaterdag 20 okto ber in de hal van de firma De Vor te Achterveld. Tijdens deze controle zal ook een speciale testmachine aanwezig zijn voor het controleren van de schokdempers. Ook andere on derdelen zullen gelijktijdig onder de loep worden genomen. De controle zal zijn van 10.00 uur tot 15.00 uur. Daar het door onvoor ziene omstandigheden niet moge lijk is vooraf afspraken te maken dient met een kleine wachttijd re kening gehouden te worden DEN - Een automobilist tten werd zondagnacht Je politie opgepakt, omdat der invloed in botsing was len met een fletser uit Dorl. De aanrijding vond >p de Hamersveldseweg gte van „de Til". De fiet- niet gewond. De man uit noest een bloedproef on- vervolg van voorpagina het CDA nog concreter mogen. „Het lijkt nu heel duidelijk maar tussen de regels door lezen we nog genoeg uitvluchten. Daar kan coali tiepartner VVD handig op inspe- fhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ichijnt elke dinsdag en donderdag. fdredakteur: n Kreyns aktie: óewina de Boer par van Loo fering kopij en advertenties: iet dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur iktie en administratie: v Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op agen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot uur Telefoon: 033-941495 nnementsgeld: 60 per jaar. per half jaar. '5 per kwartaal. hten bezorging: bonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan top met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 'H8 30 en 19 30 uur), tel, 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- I. toestel 44 ESTELLEN FOTO S: meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ►u-betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met Wjke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, 13 waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per "Plaar (formaat 13 x 18 cm) en 1 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 •flrt. mt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, öen-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- "u de gewenste foto('s) thuis. eusder krant s een uitgave van de bdu- tenkombinatie te Barneveld. len", aldus de oppositiefractie in de raad De PvdA is het uiteraard eens met de gedachte van het CDA om 't Ruige Veld langzaam te ontwikke len volgens de woningbehoefte van de Leusdense bevolking, en des noods meer huizen te bouwen dan de geplande 700 in 't Ruige Veld. ..Wij hebben dat altijd gezegd maar zijn daarin nooit werkelijk gesteund door het CDA. In plaats van te verdichten heeft het CDA zelfs de geplande zes flats een verdieping lager gemaakt. Het heeft boven dien weinig afstand genomen van de plannen om 't Ruige Veld snel door een projectontwikkelaar vol te laten bouwen", aldus de fractie van de Partij van de Arbeid. Ze is het met het CDA eens waar het gaat om 't Vliet in zijn geheel te bestem men voor woningbouw. Er is vol gens de PvdA één tegenstrijdig heid: de Amenkanenwijk. ,,Het CDA wil uitsluitend bouwen voor de eigen Leusdense behoefte maar wel de mogelijkheid openhouden van een Amenkanenwijk in het gebied 't Vliet Dat kan natuurlijk niet samengaan", meent de oppo sitie die vindt dat zij het CDA heeft gevonden in een poging de ideeën eens naar het zuiden uit te breiden, om te buigen. d'66 De éénmansfractie van D'66 is eveneens blij met de vernieuwde standpunten van het CDA. ..Vooral ook, omdat Evelien Blom heeft bevestigd tegenover ons dat het dit keer een unaniem standpunt is met inbegrip van de wethouders. Colle gevoorstellen die van deze stand punten zullen afwijken, zijn dus in de naaste toekomst niet te ver wachten", meent D'66. Ook deze fractie kan zich uiteraard vinden in de keuze eerst 't Vliet voor woning bouw te bestemmen alvorens de blik te richten op het zuidelijk ge deelte van Leusden. .Woning bouw ten zuiden van de School steegbosjes is steeds met klem door D'66 afgewezen", aldus de fractie van Ep Oostra die het niet nodig vindt 't Vliet een industrie karakter te geven „omdat er in de naaste omgeving nogal wat braak liggend industrieterrein is". D'66 plaatst overigens vraagte kens bij het berekend aantal wonin gen na 1985 voor de eigen behoef te, dat nu op 180 200 woningen per jaar ligt. ,,Het werkelijk aantal woningen dat echt ^joodzaskelijk zal zijn, kon wel eens belangrijk lager zijn dan tot nog toe werd aangenomen", meent D'66. Wat het beter „profileren van het CDA'' betreft, heeft deze frac tie een aardige reactie: „We zijn daar erg gelukkig mee. De Inten tie van CDA-uitspraken zal naar wij hopen dan niet alleen voor de pers maar ook voor de andere dan CDA-raadsleden beter te be grijpen zijn". gpv/sgp De GPV/SGP-fractie van Harm Offereins is een stuk gematigder en kritischer dan de PvdA en D'66. De gereformeerde fractie stelt zo haar vraagtekens bij de CDA-aktie. ,,Het CDA beoogde met het publiceren van haar standpunten tenminste twee dingen: aan de bak komen en zich te profileren Het eerste is gelukt en het zij het CDA gegund. Of het tweede ook gelukt is? Een ieder oordele zelf!", aldus GPV/ SGP. Eraan toegevoegd wordt dat volgens het woordenboek (Kra mers, 1974) profileren is: ,,het aan brengen van randversierselen op onderdelen van bouwwerken bij voorbeeld aan daklijsten" Offe reins: „Versieringen maak je mijns inziens om de aandacht te trekken en zo mogelijk enige jalouzie op te wekken, en dus reakties". In haar reaktie vraagt GPV/SGP zich af hoe het CDA het kan rijmen dat het aan de ene kant kiest voor 700 woningen tot 1990 in 't Ruige Veld en aan de andere kant afspra ken maakt (in het ontwerp- struktuurplan) en toezeggingen doet (in het verkiezingsprogram) om vanaf 1985 te spreken over respectievelijk 180 en 200 te bou wen woningen voor de eigen be hoefte. „Heeft het CDA nieuwe gegevens zodat die 180 en 200 niet meer kloppen of heeft het een betere rekenmethode ontdekt? Niet alleen „oude" kiezers maar ook de fracties in de raad, waarmee het CDA onder andere via een beleidsprogram samenwerkt, heb ben recht op een nadere verkla- nng", aldus de fractie van Offe- reins. GPV/SGP vindt, dat de plaatse lijke christen-democraten het vol ste recht hebben om nu te stellen dat 't Vliet in zijn totaliteit bestemd moet worden voor woningbouw. „Jammer genoeg wordt echter niets meer gezegd over de werkge legenheid in dat gebied zoals dat ook door het CDA in de vergaderin gen over het struktuurplan is be pleit en ook is verwoord in het verkiezingsprogram. Ook bij dit punt ben ik benieuwd naar de nieuwe gegevens die het CDA kennelijk heeft", stelt Harm Offe reins. Om nu al plannen voor 't Vliet te gaan ontwikkelen vindt GPV/ SGP „onwijs", omdat ze geènt zijn op de periode na 1990 wanneer t Ruige Veld volgebouwd is. „Plan nen maken is geld verkwisten om dat veranderde inzichten en niet te voorziene ontwikkelingen vrijwel altijd roet in het eten gooien en verhoging van de plankosten tot gevolg zullen hebben", aldus Offe reins' fractie. GPV/SGP wil tot slot het CDA een suggestie aan de hand doen: stel een bestuurlijke daad. De fractie raadt het CDA aan al dan niet via een motie de gemeente raad er toe te bewegen B&W opdracht te geven om nu de cijfers bij te stellen die nodig zijn om de jaarlijkse woningbehoefte vast te stellen. „Dan zou recht gedaan worden aan afspraken (het beschouwen van de cijfers is afgesproken bij de opstelling van het ontwerp-struktuurplan en wordt genoemd in het CDA- verkiezingsprogram, red.) en het CDA zou zich werkelijk kunnen profileren, bijvoorbeeld als het van de dan verkregen informatie geen gebruik zou willen maken". VVD Als enige raadsfractie had de VVD geen behoefte „inhoudelijk te reageren". Fractievoorzitter Sjef ten Berge: „Dat doen we wel een keer in de raadscommis sies". Hij deelde verder mee, dat de CDA-bespiegelingen naar zijn mening hoofdzakelijk bedoeld zijn als uitleg naar de achterban en het college van B&W. LEUSDEN - De kledingbeurs, die op 3 oktober in 't Trefpunt werd gehouden heeft 2560,- opgebracht. Er werd heel veel kleding gebracht op 1 en 2 okto ber. Op de dag van de verkoop van deze kleding bezochten velen de kledingbeurs en werden er diver se kledingstukken gekocht. De opbrengst van de kleding beurs werd als volgt besteed: 1. Verzenden van kleding naar Zuid-Afrika. 2. Stichting mensen in nood. 3. Ondersteuning aan het voed selprogramma t.b.v. mensen uit Mozambique en voor degenen, die vanuit Mozambique naar Zimbab we zijn gevlucht. Er heerst daar een groot tekort aan water en voedsel De niet verkochte kleding vond de volgende bestemmingen: 2800 kg ging naar de Stichting mensen in nood. 150 kg kleding werd ver stuurd naar Zuid-Afrika. Ook werd kleding beschikbaar gesteld voor het Lotjeshuis. De St.-Jozefkerk was van binnen en buiten rijkelij versierd geressen van de P J.G.U die een groepje vormden met de naam 'Klaproos' een leuke voordracht gebracht waarbij uiteraard de su perheffing en mestoverschotten, punten welke momenteel in de agrarische wereld sterk leven, op de korrel genomen, en waar ste vig om gelacnen kon worden Zondag werd in de kinderdienst nogmaals door de kinderen op het oogstfeest ingegaan In de mid dag werd door zeer velen nog een bezoek gebracht aan de kerk, en niet alleen uit Leusden was er be langstelling om de fraaie versie ring van dichtbij te bezien. De bui tenversiering van het kerkgebouw zal zeker verschillende mensen naar de kerk hebben getrokken De organisatie was blij met deze belangstelling, ook op deze wijze is het vele werk niet voor een en keling geworden ACHTERVELD - Vrijdagavond werd op feestelijke wijze het 35- jarig bestaan van de plaatselijke EHBO-afdeling gevierd. Er was deze avond een groot aantal le den en genodigden aanwezig. Bij binnenkomst werd aan de deelnemers een bloemetje op gespeld wat al direct een fees telijk aanzicht gaf. De voorzitter, de heer W Hil- verts, verwelkomde alle aanwezi gen, de heer en mevrouw Boer- sema, mevrouw Berg en mevrouw Van Dijk, leden van het distrits- bestuur, de heer en mevrouw V.d Hoek, de heer en mevrouw T Kleinveld, burgemeester Rade maker en de heer en mevrouw Windhouwer, alsmede Alie Wijn tjes erelid, en de voormalige Ach- terveldse huisarts de heer Braun. De heer Hilverts gaf hierna een kort overzicht van het 35-jarig be staan van de afdeling. De heer Braun had destijds als plaatselijk huisarts de aanzet gegeven tot de oprichting van de plaatselijke EHBO-afdeling Op prijs werd ge steld dat de dames Berg en Van Dijk aanwezig waren De heren H. Berg en W van Dijk, beiden in middels overleden, hebben jaren hun beste krachten aan de ver eniging gegeven als lid en be stuurslid. Het is voor de heer en mevrouw Windhouwer de laatste maal dat zij hier aanwezig zullen zijn daar de heer Windhouwer zijn functie als instructeur heeft beëin digd. Zijn taak zal worden voort gezet door de heer V.d. Hoek uit Leusden, ook hier met zijn echt genote aanwezig De plaatselijke EHBO is niet meer uit Achterveld weg te denken. Uit de archieven is gebleken dat in die jaren ruim 90% van de bevol king lid is geweest en momenteel nog is van de vereniging. Veel werk is er in die jaren door de le den verricht zoals assistentie bij evenementen e d. Er zijn momen ten geweest dat men vooral met wedstrijden zowel districts als lan delijk wel degelijk met Achterveld rekening diende te houden. Ver volgens werd een ogenblik stilge staan bij het overlijden dit jaar van de ereleden H Berg en W. van Dijk en van het lid Rian van Mar wijk. Na een muziekintermezzo, de muziek werd deze avond ver zorgd door Hammer And Field, werd de heer Windhouwer en zijn echtgenote naar voren gevraagd. Zestien jaar is de heer Windhou wer als instructeur bij de ver eniging werkzaam geweest. Hem werd veel dank gebracht voor zijn geweldige inzet en het vele werk dat hij voor de vereniging had ge daan. Als dank werd hem een mooi fototoestel aangeboden. Zijn echtgenote werd in de bloemetjes gezet. Vervolgens werd de nieuwe instructeur voorgesteld Men hoopte dat ook hij met ple zier bij de afdeling zu werken. Na afloop van het officiële ge deelte werd de avond verder door gebracht met een gezellige dans afgewisseld met bingo Aan het einde van de avond werd het be stuur in de bloemetjes gezet. Heeft u zich nooit afge vraagd waarom men zo weinig dode dieren in de natuur vindt? Als we in het bos wandelen, horen en zien we overal leven; vogels, muizen, een eek hoorn, vul zelf maar aan en toch vinden we zelden een dood exemplaar. En dat heus niet omdat elk dier op een gegeven mo ment als voedsel zou worden gevangen door een andere diersoort. Er zijn echt wel dieren die op een natuurlijke ma nier aan hun einde ko men, door ziekte of door ouderdom. Over het al gemeen zal een dier, dat zich niet goed voelt, wegkruipen in een ver borgen hoekje om te gaan slapen. Als het niet meer wakker wordt en niet dadelijk wordt ge vonden door aaseters, zoals de kraaiachtigen. zal het na enige uren al een lijkengeur versprei den. Deze geur wordt over grote afstanden waargenomen door aas kevers, waarvan we ver schillende soorten ken nen, maar waarvan de zwarte en de gewone doodgraver wel de be kendste zijn. Beant woordt het uiterlijk van de zwarte doodgraver nog enigszins aan de aard van zijn beroep, de gewone doodgraver is, met zijn prachtige en vro lijke kleur, een ander be roep waard. Zij glanzen als opgepoetste auto's en hebben een prachtige tekening met oranje of geel met zwart. Maar hun werk doen ze precies, grondig en met veel ijver. Het zijn goede vliegers, die hoofdzakelijk 's nachts het woud door kruisen. Heeft hun ge voelige antenne de geur opgevangen van een ka daver, dan vliegen ze al leen hun neus maar ach terna en vinden het, waar het ook ligt. Dadelijk na aankomst wordt de ondergrond geïnspekteerd of deze geschikt is om het lijk in te begraven. Hoe losser en onbegroeider, hoe be ter. Is de bodem niet ge schikt, dan moet het lijk eerst worden verplaatst naar een geschikter plaats. Uiteraard moet het dode dier niet al te groot zijn. Bij een konijn lukt dat niet, liever een vogel of een muis, of schoon ik ze wel bezig heb gezien met een eek hoorn. Blijft het transport steken, bijvoorbeeld dat het met een poot ergens achter haakt, wordt het obstakel doorgeknaagd en als dat niet lukt, wordt eenvoudig de poot van het kadaver afgebeten. Is de juiste plek gevonden dan begint het werk pas goed. Met de voorpoten, die voor dit werk spe ciaal zijn uitgerust, wordt de aarde onder het dode dier weggegraven, waarna het met de mid den- en achterpoten ver der wordt weggewerkt. Zo verdwijnt het dode dier langzaam maar ze ker de grond in. Wat de bedoeling van de kever is van dit, voor hem enorme karwei, dat zien we de volgende keer. G. van L. «Vi 1

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3