Audi breidt programma uit met 90 da nu met automaat" Rijden met de Opel Kadett Modelauto eugeot 205 riedeurs Mazda 929 Injection Coupé Renault op salon van Parijs door Henk Budding Nieuwe 1.0 liter motor van Fiat Nieuw tijdschrift: IJSDAG 16 OKTOBER 1984 W-gebruikers zullen alleen dit deel van de Audi 200 Quattro zien. jintroductie van de nieuwe Audi 80 niet slechts viercilindermoto- lerigens nog steeds niet leverbaar) viel er een enorm gat tussen deze i Audi 100. Hierin voorziet Audi nu met de lancering van de Audi lluxueuze versie van de Audi 80 met een ander front en achterpartij tegenstelling tot de „tachtig" alleen met vijfcilindermotoren. lijk levert Audi deze jongste aanwinst met keus uit twee (voor) of «aandrijving (Quattro). Dat Audi z'n produkten tot in de perfectie lis een bekend feit. Dat geldt natuurlijk ook voor de 90. |EN :haf van een Audi 90 kan n uit twee motoren, zoals ide „vijfpitters" De mo- een cilinderinhoud van i3 kennen we al. Deze 5400 tpm 86 kW (115 pk) cilinders op te boren tot 81 lit de „oude" 2.2 liter ;on nu een inhoud van 2226 irplaatsing van een nieuw leid spruitstuk en een K- injectiesysteem levert dit imaal 100 KW (136 pk) bij Maar vooral het max. [nam toe tot 186 Nm bi] iw/min. Deze „mannetjes- [staat zowel in de twee- als jaangedreven 90. Stan- leschikken beide versies h vijfversnellingsbak. Tegen js kan men zich ook een lische transmissie aanschaf- Uangs deden we vanaf Au- jshaven Miinchen een eerste tssie op van de Audi 90, twee- als vierwielaange- uitvoering. En passant we tevens de licht gewij- iupé en Audi's super vlag de Audi 200 Quattro PRACHT STAALTJES VAN TECHNIEK Niemand zal ontkennen dat Audi geweldige brokken techniek uit hun fabriek laat rollen. Dat geldt niet alleen voor de „gewone" 80, maar vooral de Quattro is uniek in zijn soort. Die permanente vier- wielaandrijving biedt toch wel een uitzonderlijk stuk veiligheid, zeker in samenwerking met het anti- blokkeer-systeem van de remmen. Waarbij we wel voorop willen stel len, dat de berijder/ster over een flinke dosis rij-ervaring moet be schikken. Tevens moet hij/zij dui delijk de grenzen van zijn/haar kunnen en die van de Quattro kennen. Die van zichzelf weet men meestal wel, maar de Quattro- uitersten zijn zeer rekbaar. Gaat men echter over de schreef, dan valt er weinig meer te corrigeren en zijn de gevolgen niet te overzien. Beroemde rallyrijders zoals we reldkampioen Stig Blomquist, Han- nu Mikkola en Walter Röhrl weten hierover goed mee te praten, voor al wat betreft het eerste Quattro rallyjaar. Daar men een vierwieler op de Duitse autobahn nog stevig op z'n staart kan trappen, togen we dan ook zoals gezegd vanuit Mün- chen op weg richting Oostenrijk met de Coupé. Een fijn rijdende knap ogende vierzitter Audi zegt vijfpersoons, maar dat wordt achterin wel dringen geblazen. De Coupé laat zich strak door de boch ten sturen. Gewillig maar adequaat Bij de Audi Coupé anno 1985 wijzigden slechts details. luistert 'ie naar de bevelen van zijn meester. Op enkele rechte stukken jagen we de klok tot rond 200 km/u, zonder dat de wagen enige krimp geeft. Tijdens een koffieslop ruilen we van wagen met een colle ga en stappen in de nieuwe „90" Eigenlijk geldt het bovenstaande precies zo voor de 90. Tevens spreekt dat interieur ons erg aan. Bijzonder luxueus, zonder overbo dige toeters en bellen. Prima! BETERE GOOI- EN SMIJTWERK Na een verkwikkende nachtrust te Saarfelden in één der vele sportho tels die Oostenrijk telt, vertrekken we 's morgens al vroeg met de Audi 90 Quattro. Dan begint de pret pas echt. Ongelooflijk wat dit scheur ijzer aan njgenoegen biedt Werkelijk, (bijna) niets is em te gek. Boven de 150 km/u door toch niet te kinderachtige bochten Een ronduit perfecte wegligging Uit- breekneigingen zijn er niet bij. De ze Audi 90 Quattro vinden wij tot op heden de fijnste auto ooit ge bouwd. Natuurlijk trekken thans lezers hun wenkbrauwen op. Zij moeten het maar eens uit proberen zo gauw de 90 Quattro bij de dealer staat. Tot slot stappen we in de 200 Quattro, tot nu toe de top „of the (Audi) bill" Er doen echter al genchten de ronde over de komst van een Audi 300 en een 200 Coupé. Na de 90 Quattro is het even wennen aan grote broer 200 Het echte kwajongenswerk dat we met de 90 Quattro beleefden, blijft een beetje uit. Deze vïerwielaange- dreven 200 is een pietsie bezadigd. Hoewel 240 km/u op de klok is wel een leuk gangetje Notabene 182 paardekrachten duwen en trekken aan de vóór- en achterwielen en dat merkje goed. Zoveel peka's alléén op de voorwielen zoals bij de 200 voorwielaangedreven versie kan eigenlijk niet. De wagen gaat dan bij topsnelheden bijna liften. Daar van is bij de Quattro niets te mer- Audi's jongste aanwinst, de 90 hier in Quattro-versie ken. Door z'n grootte en gewicht laat de Quattro zich niet zo exact door de bochten jagen als de 90. Toch biedt Audi met deze 200 Quattro een superauto aan. Ge combineerd met Klimatanlage (in stelbare temperatuurregeling), uit muntend dashboard plus alle com fort die men zich maar wensen kan, een droom voor velen. De prijs zal natuurlijk navenant zijn. We hel pen importeur Pon wensen, dat deze onder de ton blijft. We vrezen evenwel met grote vreze. Ook de prijzen van de overige groepen zijn nog niet bekend. De Audi 90 komt rond 45 mille en de Quattro in de buurt van de 60 mille. Ook niet gep maar toch nat. Toch hoopt Pon er 250 af te leveren in 1985. leren zijn de wereld nog .en der laatste-automerken we een automatische lie zouden verwachten is [Toch vond de introductie van automatic één dezer Nog wel een in ons ndje ontwikkelde „bak", n dat nu vraagt u zich af. Welnu, in Scherpenzeel t bedrijf Auto Transmissie I: BV., kortweg ATT. Dit is gespecialiseerd op het van automatische versnel- :ken. Daarnaast houden zij zig met Butaan en LPG- ies Tevens is ATT specia- let repareren en revideren omatische transmissies Met loemde bedrijfstak begon alles. kwam het verzoek van porteur Gremi Auto- i.V. binnen om een onder- starten naar de mogelij k- het bouwen van een „auto oor de Lada 2105 In nau- nwerkmg met General Mo- raatsburg lukte het in twee een bijzonder stukje tech- afel te brengen of laten we zeggen in de Lada te zetten. Na type goedkeuring door de Rijksdienst voor het Wegver keer blijkt, dat de wagen voldoet aan alle eisen wat betreft uitlaatgas, en geluid. In de werkplaats van ATT worden de Lada's ontdaan van hun handgeschakelde vierversnel- hngsbak, waarmee ze uit Rusland in Groningen arriveren. De „auto maat" voegt zich tussen motor en aandrijfas. Dat gaat echter zomaar niet. Eerst wordt de aandrijfas aan gepast en uitvoerig gebalanceerd en daarna moet de uitlaat nog de nodige wijzigingen ondergaan Veranderingen als schakelpook, kick-down kabel etc. horen daar natuurlijk ook bij Kortom, de Lada automaat rolt de fabriek m Scherp- zenzeel uit als een volwaardige Lada automaat. Dat zegt men ten minste. EERSTE INDRUK Om de proef op de som te nemen gaan we even met de „automaat" sturen. Dat een Lada zwaar stuurt weten we al lang. Veel waar voor weinig geld is ook geen onbekend feit. Tevens biedt de Lada zowel voor als achter in de woonkamer een zee aan leefruimte. Ook dat is oud nieuws. Dus nu enkel en alleen de weg op om die automatische transmissie aan de tand te voelen. Het moet gezegd: ATT mag trots zijn op deze „bak". Hij schakelt erg mooi. Er valt weinig waar te nemen van op- of terugschakelen. De drie gangen zijn uitstekend op elkaar afgestemd. Tevens werkt de kick down (even snel terugschakelen middels intrappen van de gaspedaal bij een relatief laag toeren tal) perfect. Opmerkelijk laag blijft het geluidsniveau zowel van de trans missie op zich als van de uitlaat. Zeker minder dan bij de handge schakelde versie. Vooral in de stad draait de Lada „automaat" er lustig op los, terwijl hij op de grote weg toerend in z'n drie alle rust biedtAl met al een handig en voordelig alternatief voor personen die een „automaat" prefereren boven een „handbak". Wij denken hierbij niet alleen aan valide personen, maar vooral ook aan mindervaliden voor wie handschakelen moeilijk of on mogelijk is. PRIJS De Lada 2105 Automatic kost 16.550,-- inclusief B.T W. exclu sief afleveringskosten Nu al is de Lada „automaat" zo'n succes, dat er al afspraken zijn gemaakt voor levering van dezelfde transmissie naar Lada-importeur bij uitstek Ca nada. Tevens zijn er al vergaande gesprekken gaande om de „auto maat" in de overige E.E.G. landen te lanceren. Mazda breidde onlangs z'n toch al met geringe gamma uit met een 929 Coupé, voorzien van een 2.0 L motor elektronisch gevoed via brandstofinjectie. Dit compacte lichtgewicht blok levert bij 5300 omw/min.88.3 kW (120 pk). Een topsnelheid van 192 km/u en een- acceleratie van 0-100 km/u in 9.9 seconden zijn leuke rapportcijfers. Technische leidde Mazda de Coupe af van de 929 sedans. Via een vijfversnellingsbak wordt het over grote deel van de peka's overge bracht op de achterwielen. Stan daard beschikt de wagen over auto matisch afstelbare schokdempers, waardoor de bestuurder het wegge drag constant kan aanpassen aan de actuele omstandigheden Naast een bijzonder luxe interieur beschikt de wagen tevens over een speedcon- trol. Op de overvolle randstadsnel wegen weinig zinvol, maar daar buiten en zeker op de Westduitse autobahnen een fijn comfortverho- hulpmiddel. De Mazda 929 Injectie Coupé kost inclusief alle toeters en bellen 40.895,--. Ech ter voor het A.A.S.-systeem en de stuurbekrachtiging komt daar 1.600,-- bij. Deze week opende Parijs weer z'n beroemde Autosalon. Naast een wereldprimeur als de Renault 5, brengt Renault nog veel meer nieuws. De Renault 25 serie, het vlaggeschip van Renault en grote kanshebber voor de titel Auto van het Jaar 1985, krijgt er een topmodel bij, de V 6 turbo. Onder de motorkap van deze supersnelle limousine staat een zescilinder krachtbron, voorzien van een turbocompressor en interkoeler Dit brok pure kracht jakkert de 25 naar een bijna ongelooflijke snelheid van 225 km/u en scheert van 0 - 100 km/u in slechts 7-,-7 seconden. Naast een hoog uitrustingsniveau beschikt deze „race-Renault" standaard over een' anti-blokkeersysteem van de remmen Geen overbodige luxe lijkt ons. Renaults ruimtewagen, de Espace is nog niet in ons kikkerlandje leverbaar in de standaarduitvoering of Renault breidt het modellengamma al weer uit. Er komt (wanneer hier ten lande is onbekend) een turbo-diesel-versie goed voor 160 km/u. Een wagen bij uitstek geschikt voor taxi- of andere bedrijven. eurs Peugeot 205 nu in alle uitvoeringen ds enkele weken levert Peugeot z'n succesvolle kleintje ns in een driedeurs versie. Dat gebeurde al met de GTi. overigen waren evenwel alleeen met vijf deuren lever- r. Peugeot duidt de driedeurs 205 aan door toevoeging van letter X. De zin hiervan ontgaat ons. Ze worden geleverd in uitvoeringen, waarvan vier een benzinekrachtbron onder sterk aflopende motorkap bezitten. De overige twee igen de nu al befaamde 1.8 L oliestoker van huis uit mee. or het weglaten van de achterdeuren en vergroting van de heren oogt de 205 thans wat sportiever. Wie dan ook de 'terdeuren niet persé nodig heeft moet maar eens naar de "we driedeurs kijken Per slot van rekening scheelt het nog je knip ook. Het prijsverschil met de vijfdeurs scheelt exact 50,--. De voordeligste Peugeot 205 kost nu 15.495,-- Eind dit jaar draait in de verregaand gerobotiseerde fabriek in het Ita liaanse Termoli, de productie op volle toeren van een geheel nieuw ontworpen 1000 cm3 motor. Onder de naam „Fire 1000" komt dit blok in de nabije toekomst op ons afge stormd. Voorlopig ingebouwd in de Panda en de Uno. Fire 1000 staat voor Fully Intergrated Robotizes Engine. Tal van nieuwe snufjes maken deze krachtbron tot een zeer vooruit strevende. Belangrijkste kenmer ken zijn zo'n 30% minder onder delen, lager gewicht en compact, prima prestaties en een uitzonder lijk laag brandstofverbruik De motor met een inhoud van 999 cm3 levert een maximaal vermo gen van 33kW (45 pk) bij 5000 tpm en beschikt over een maximaal koppel van 80,4 Nm (8,2 mkg) bij 2750 tpm. Het totaal gewicht van deze krachtbron bedraagt slechts 69 kg. Enkele weken geleden gingen we al uitvoerig in op de komst van de nieuwe Opel Kadett. Deze wagen met compleet nieuwe koets en een bijzonder gunstige Cw-waarde, al naar gelang de uitvoering tussen 0 .30 en 0.32 moet de verkoopcijfers van Opel opvijzelen. Terwijl de eerste „kadettjes" al richting dealers rolden „verscheepte" de Opehmporteur de gemeenschappelij ke vaderlandse autojournalistiek met een dikke Boeing 737 naar het idyllische maar onrustige Corsica. Op dit Franse eiland kon men zich uitleven met alle modellen Een bijzonder inspannende klus, dat moet gezegd. Corsica-bezoekers kunnen meespreken over het ontbreken van snelwegen. Wel vindt men er smalle bergweggetjes, overstekende varkens, koeien en edelherten. Om over de vele kuilen in het wegdek, ravijnen en bergpassen maar te zwijgen. Opelmensen zetten diverse routes door het ruwe binnenland uit. Met de uitzonderlijk snelle en sportieve GSI-versie joegen we van Ajaccio over de fraaie kustroute naar het zuiden tot aan Porto Polio en via een zeer slechte, maar desondanks schitterende bergweg weer terug over zo'n 120 kilometer. Dit scheurijzer gedraagt zich perfect. Hij laat zich uiterst strak om de bachten zetten, levert hoge prestaties (dik 200 km/u) accelereert van 0-100 km/u in 9 seconden en biedt z'n inzittenden een voor dit type wagen op hoog niveau staand comfort. Tijdens parkeermanoeuvres moeten we vrij stevig aan het sportstuurtje sjorren. Echter tijdens hoge snelheden en in bochten komt dit euvel de wagen weer ten gunste Kortom een feest om met deze snelle rakker de weg op te gaan, zeker als je alleen bochten, bochten en nog eens bochten tegenkomt Kadett 1.3GL Na al het gescheur met de GSi, zweethanden en voorhoofd gedept Na een stevige nachtrust met het geruis van aanrollende golven on der ons wagenwijd geopende hotel raam tijgen we de volgende morgen al vroeg op weg met de 1.3GL. Dit model zal naar onze mening het meest gevraagde Kadett-type zijn. Daarom sturen we met dit karretje de grootste route. Ruim 200 km door de Corsicaanse binnenlanden. over smalle weggetjes, door zwaar beboste en bijna onbewoonde stre ken en kleine ,,dood"-stille dorpjes. Via Zicavo, Vezzani, Bocognano rijden we van de westkust naar de oostkust en terug. Waar mogelijk continu plankgas. Als blijkt dat we dik vier uur nodig hebben om deze 220 km te overbruggen spreekt de moeilijkheidsfaktor van deze rit voor zich. De 1.3S Kadett gedraagt zich voor treffelijk. Via een vierversnellings- bak met de „vier" als spaarversnel- ling worden de 75 peka's op de voorwielen overgebracht. Vooral de derde versnelling is een hele lange. Bij 30 km/u kan men die al zonder schokneigingen inleggen. Pas boven de 130 km/u komt de toerenteller in het rode vlak. Tij dens de testrit rijden we dan ook bijna alleen in de drie, af en toe terugschakelend naar „twee" en „één", naar gelang de moeilijk heidsgraad van de weg. De Kadett gaat er veel ten opzichte van het vorige model op vooruit. Strakke wigvormige lijn zorgt voor uniek lage Cw-waarde in deze klasse Een bijkans perfecte wegligging, prima zetels, voldoende binnen ruimte vóór, allemaal zaken die wc in de nieuwe Kadett tegenkomen Fijn liggen in de hoogte verstelbare veiligheidsriemen aan. Alleen grote achterpassagiers komen een pietsie met het hoofd in de verdrukking PRIJZEN Opeis nieuwkomer komt voor na genoeg dezeltde prijs op de markt als z'n voorganger. Tevens beschik ken de wagens nu over een aanmer kelijk completere uitrusting. De 1.2 LS 3 deurs kost 18.530,-. Voor twee deuren extra komt daar 725,- bij. De voordeligste diesel versie rolt voor 22.442,- de show room uit. De razendsnelle GSi moet ƒ32 199,- opbrengen. Automati sche transmissie levert Opel tegen meerprijs van 1885,-. De Opel Kadett in snelste uitvoering, de GSi Naast forensen, weekeindnjders, rally-enthousiasten en racegekken kent de autowereld nog een groep liefhebbers, de modelautofanaten. Voor deze fijnproevers is er onlangs onder de naam „Modelauto" een tweemaandelijks blad uitgegeven. De initiatiefnemers noemen Modelauto het vakblad voor de autohobby op huiskamerformaat. We bladerden de eerste twee num- combinatie. De derde en voor- mer eens door en concluderen dat het uitgever Collectors Periodiek in Voorschoten is gelukt een bijzon der fraai uitgevoerd, maar vooral fijn leesbaar blad op de markt te brengen. Een aanwinst voor elke modelauto liefhebber Er zijn drie vaste rubrieken: „Autosalon" be handelt alles op het gebied van nieuwe mini-personenauto's. „Trucks op tafel" vertelt het laatste nieuws over bedrijfsauto's van be stelauto tot bus en vrachtwagen- naamste categorie heet „Op 87" met informatie over automodel letjes op de meest populaire kleine schaal 1 op 87. Verder zien we reportages van verzamelingen, in formatie over ruilbeurzen inclusief agenda, interviews met clubs, boe kennieuws, terwijl het blad ook ingaat op zelfbouw, verbouw, mo dificatie en restauratie. In de losse verkoop kost „Modelauto" ƒ6,95, terwijl een jaarabonnement ƒ39,50 moet opbrengen.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7