„Ik griezel wel eens van artsen die drie weekendjes homeopathie hebben gevolgd Louise Vlasblom praktizeert homeopathie en natuurgeneeskunde Het is persé niet zo dat iedereen allerlei kruiden kan gebruiken en dat die geen kwaad zouden kunnen" „Mensen die onmiddellijk bij iedere klacht de huisarts konsulteren en chemische middelen gebruiken, belasten hun lichaam enorm" I DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 interview Louise Vlasblom studeerde in 1981 af aan de Academie voor Natuurgeneeskunde in Hilversum. Deze vierjarige h.b.o.- dagopleiding start het eerste jaar met de universitaire vak ken die gelijk zijn aan de studie medicijnen. Het twee de jaar komen daar even eens homeopathie, irlssco- pie, natuurgeneeskunde, voedingsleer en phytothera- ple (kruidenkunde) bij. Het vierde jaar is voornamelijk een stageperiode, afgeslo ten met het diploma voor homeopaat en natuurge neeskundig therapeut. Essentieel Wanneer iemand bij mij komt met een akute klacht zoals bijvoor beeld griep of oorpijn, dan geef ik een middel dat past bij het klach tenbeeld van dat moment. Ik ga dan niet in op hun hele konstitutie, aangezien dat op dat moment niet zinvol is. Pas daarna, om er voor te zorgen dat deze klachten zich niet zullen herhalen, behandel ik iemand konstitutio- neel. Ik stel hen dan een hele lijst met vragen zowel op lichamelijk als ook op geestelijk gebied. Mensen kijken soms vreemd tegen zoveel vragen aan, temeer daar die vra gen vaak voor hun gevoel niets te maken kunnen hebben met de klacht waarvoor ze komen. Maar voor mij zijn hun antwoorden daar op van essentieel belang om me een goed beeld te kunnen vormen van hun gestel en gevoel en daarop een verantwoorde keuze van een middel te kunnen doen. Bij klassie ke homeopathie is het nu eenmaal niet zo dat uit alleen maar de hoofdklacht een middel af te leiden valt." Huisartsen en homeopathie Hoe staan de huisartsen in Leus den tegenover homeopathie? Louise zegt: „Huisartsen heb ben daar heel verschillende ideëen over. Als patiënten er mee aanko men zegt de ene huisarts: „Prima, ga daar eens heen en laat mij horen hoe het gaat". Een andere huisarts zegt ijskoud: „Ik heb daar nog nooit resultaten van gezien". Ik krijg de indruk dat een groot deel van de mensen dat hier komt hun arts daar niet van in kennis stelt." Hoe sta je tegenover homeopati- sche artsen? „Ook die artsen werken op heel verschillende manieren. Er zijn art sen die de klassieke homeopathie (dus aan de hand van een totaal beeld) bedrijven, maar er zijn ook artsen die de klinische homeopa thie toepassen, omdat hun patiën ten dat graag willen zonder dat de arts zich de homeopathie echt ei gen heeft gemaakt. In principe heb dezelfde lijn maar hoeft niets met homeopathie te maken te hebben. Onder andere voedings-, lucht-, water- en kruidentherapie zijn on derdelen van de natuurgeneeskun de. Mensen die de natuurgenees kunde voorstaan kunnen tegen ho meopathie zijn omdat zij het een natuurlijker zaak vinden om niet met geneesmiddelen van buitenaf te werken. Voorwaarde is dan wel een gezonde leefwijze." Wat vind jij van het boek: De Kleine Dokter van dr. Vogel? „Dr Vogel geeft hele nuttige huis-, tuin- en keukenwenken. Wanneer je het boek gelezen hebt, leer je ook anders te denken over je lichaam. Het leert je minder afhan kelijk opstellen ten opzichte van de hulpverlening en dat vind ik een heel positief iets van dit boek. Dr. Vogel hanteert homeopathie na tuurlijk niet op dezelfde wijze als ik, wat ook niet mogelijk zou zijn, want hij schrijft een boek voor iedereen en hij behandelt niet één individu homeopathie niet alleen met plantaardige, maar ook met dierlij ke stoffen en stoffen uit het minera- lenrijk gewerkt. Kruidentherapie kan heel goed aansluiten bij ho meopathie. Je kan dan heel or- gaangericht bezig zijn. Maar het is persé niet zo dat iedereen allerlei kruiden altijd kan gebruiken en dat het nooit kwaad zou kunnen. Voor zichtigheid is altijd geboden." Geen specialist Wanneer je altijd behandeld wordt door een homeopaalh heb je dan geen huisarts of specialist meer nodig? „Deze vraag is natuurlijk veel te komplex om zomaar met ja of nee te beantwoorden, en van zo ontzettend veel faktoren afhan kelijk. Als iemand over een goe de gezondheid beschikt, geen al te onregelmatig leven leidt, zich zelf goed in de gaten houdt en zich bijvoorbeeld door een ho- akute aandoeningen ali ontsteking of blindedarm king, terwijl de homeopa wezen heeft hier uitsteke overweg te kunnen. Wan bovengenoemde aandor konstateer, stuur ik deze terug naar de huisarts, ze dan toch soms weer specialist terechtkomen mijn eigen gezin en voor die persé ook op die ma homeopathisch behandt len worden, wil en kan II eigen hand houden. Homeopathie is ook kend inzetbaar als eersli maar wat betreft het hech wonden zal Iemand toch hulsarts of het ziekenhui ten. In bepaalde sltuatiei wel goed dat er antibioti staan, alleen wordt er vaak gebruik van gemaald het best en soms beter o re manleren opgelost hi nen worden." Spreek je jezelf nu niet leg „Ik denk dat wanneer eenmaal zover is dat hij ziekenhuis opgenomen wo er dan vaak geen andere meer is en dus die che middelen, moet acceptera biotica toedienen kan dan i komst zijn. Je moet natuurt proberen om opereren te men. Mensen verwachten dat ze op zullen knappen v operatie en als dat dan ee gebeurt, dan is dat zuur. 0| wordt vaak te snel gedaan Worden homeopatische b lingen vergoed? ..Er zijn enkele ziekenfoflt verzekeringsmaatschappij vergoeden. Soms worde! de homeopathische behl^ gen vergoed die door een li patisch arts worden gegem andere keer worden alleerf handelingen vergoed die g worden door homeopalhj aangesloten zijn bij een ver! zoals de Nederlandse We| van Praktizijns (NWP), waal bij aangesloten ben. E' In dit verband zou ik wil merken dat er patiënten zijn specialistische behande soms jaren achter elkaar, hebben gekregen terwijl lil werkte. Na enkele homeopi behandelingen zijn zij dan wel te genezen, maar dat k« dan niet vergoed. De prijsi king lijkt me alleen al de waard. In feite noemt men pathie alternatieve genee terwijl dat niet het geval is. Homeopathie was er altijd de chemische wereld opkw! dat op dat moment het Gollbewegingen van mens vonden dat zij daar niet rre moesten gaan, kwamen met de homeopathie en m neeskunde." Stel dat zich een situatie v* bij jezelf waar akuul bij inge moet worden in de vorm operatie. Zou je dal doen „Hef geestelijke patroon speelt zeker een rot in de homeopathie, maar dan wel in kombinatie met de lichamelijke gesteldheid van een patiënt. Er is een periode geweesf dal de homeopathie erg in de belangstel ling stond Is dal nog steeds zo7 „Ik heb het idee dat steeds meer mensen van eikaars ervaringen daarover horen Ik denk dan ook dat deze geneeswijze niet meer weg te denken valt Al is het alleen maar omdat er bij de reguliere (officiéle) geneeskunde vaak geen blijvende verbetering te verwach ten is. Mensen die dan een laatste uitweg zoeken richten zich vaak tot de homeopathie, terwijl ze soms geen enkel idee hebben wat deze manier van behandelen inhoudt. Wanneer |e dan gaat uitleggen wat homeopathie is en wanneer het middel dan echt gaat werken gaan mensen vaak inzien dat deze ma nier van genezen prettiger is dan een ziekteproces onderdrukken of een operatie ondergaan Vaak is het ook nuttig dat een ziekteproces doorgemaakt wordt Dan knjgt het lichaam ook eens de kans weer stand op te bouwen. Mensen die onmiddellijk bij iedere klacht hun huisarts konsulteren en chemische middelen gebruiken, belasten hun lichaam enorm. De darmen gaan minder goed werken en voor de lever is het een enorme klus om al dat gif af te breken Voor diverse bijverschijnselen worden ook weer medicijnen genomen; kortom het lichaam wordt flink belast." ik dat dan toch nog liever dan dat er steeds chemische middelen wor den gebruikt. Soms hebben laatst genoemde artsen dan drie week endjes homeopathie gevolgd en noemen zich dan homeopatisch arts Dan griezel je wel eens." Is natuurgeneeskunde hetzelfde als homeopathie? „Natuurgeneeskunde ligt wel in apart. Dr Vogel is hoofdzakelijk met kruiden (in de vorm van theëen en tinkturen), natuurgeneeskunde en klinische homeopathie bezig. Mensen denken vaak dat zij ho meopatisch bezig zijn omdat zij aannemen dat alle medicijnen die niet chemisch zijn dan maar met een homeopatisch moeten zijn. Homeopathie werkt met verdun ningen. Bovendien wordt er in de meopaath zo af en toe laat bijstu ren, dan denk Ik niet dat zo iemand gauw behoefte aan een specialist zal hebben voor ope raties en/of laboratoriumonder zoek. Wanneer er onomkeerbare orgaanveranderingen hebben plaatsgevonden, kan een ho- meopaath daar weinig meer voor doen. Ik zelf ben heel voorzichtig met „Als ik zeker wist dat geen enkele andere aan gewerkt kan wordt denk dan bijvoorbeeld een bloedstolsel in de l> nen dan zou ik mij laten reren. Maar ik hoop dat# verschijnsel toch kan komen door mijn manie leven." Barneveldse Medisch Centrum. Kun jij een definitie van homeopa thie geven? „Het beginsel van homeopathie luidt: het gelijke met het gelijksoor tige genezen, oftewel Similia Simili- bus Curentur. Het komt er op neer dat er gebruik wordt gemaakt van stoffen die, toegediend aan gezon de mensen, verschijnselen veroor zaken die overeenkomen met de symptomen van bepaalde ziekten. Die verschijnselen worden het „ge neesmiddelbeeld" genoemd Zo'n stof wordt geschud en ver dund (d w z. potentiëren volgens vastgelegd procédé) en toege diend aan een patiënt met een patroon van klachten dat overeen komt met het geneesmiddelbeeld. Hiermee wordt aan het lichaam, door middel van de eigen genees kracht die in ieder mens aanwezig is, een prikkel gegeven zelf de ziekte uit de weg te ruimen, en dus weer optimaal te gaan funktione- ren". Ik las in een definitie over homeo pathie dat de kracht van homeopa thie waarschijnlijk eerder in het psychologische dan in het medi sche vlak ligt Louise: „Het geestelijke patroon speelt zeker een rol in de homeo pathie, maar dan wel in kombinatie met de lichamelijke gesteldheid van een patiënt. Er is verschil tussen klassieke en klinische homeopathie. De klassie ke homeopathie gaat uit van de lichamelijke en geestelijke gesteld heid van een persoon en is dan ook een individuele, zogeheten konsti- tutionele totaaltherapie. Om een juist beeld te krijgen met de bedoe ling een passend middel te geven is alles van een persoon belangrijk. Klinische homeopathie kun je enigszins vergelijken met de regu liere geneeskunde Tien mensen met dezelfde klachten knjgen vaak hetzelfde geneesmiddel. Dit is dus géén individuele konstitutionele therapie. door Tea Middelkoop LEUSDEN - Homeopathie klinkt veel mensen bekend in de oren. Er zijn mensen die zich uitsluitend homeopatisch willen laten behandelen. Er zijn ook mensen die homeopatische middelen gebruiken die zij bij de drogist zelf kopen. Verder zijn er homeopatische artsen en er zijn huisartsen die wel eens een homeopatisch middel voorschrijven. Dan is er een groep huisartsen die homeopathie „gedogen" en huisartsen die daar werkelijk niets mee te maken willen hebben. En tenslotte de homeopathen. Wat moet je daar nu allemaal als leek van denken? Tea Middelkoop sprak met Louise Vlasblom die nu ruim twee jaar een praktijk voor homeopathie en natuurgeneeskunde in Leusden heeft en één jaar praktizeert in het

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4