)EK iRMA )0N Amsvorde kan Achterveld niet van de eerste zege afhouden IPT lb Drtbonden verliezen leden 0 '79 wint derby Jaarvergadering Roda oeken, voor lk wat wils DE BIJBEL EN HETZWAARD BARBARA TUCHMAN GEHEIMEN VAN DE VERDWENEN BESCHAVINGEN BH site r kran Is fense sport levert in Uitslagen Ons Genoegen Bowlinguurtje in volle gang FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant ONDERDAG 18 OKTOBER 1984 algemeen RT VOS) |d Is - meer dan ooit - In Wetenschappelijke on- vv' jen op allerlei terrein 11 nieuwe dimensies. Tech- Yi ontwikkelingen vinden pe laats. Terwijl de hulscom- ie plaats vindt In de Neder- >n innen, bezinnen Inventle- c zich op een totaal gecom- 50 de samenleving. En aan kant is er onze geschlede- ferre verleden. Een verle- il van - soms nog steeds e - beschavingen, waar- rd is misschien hadden kun- ilen. In ons verleden ligt de wordt vaak gezegd. In l(jlrtdurende wisselwerking den en verleden bepalen oekomst. Voor wie zich wil n al deze aspekten van onze ng, zijn er duizenden boe- si ie rubriek vragen we aan- oc r slechts enkele daarvan, rij; schenen boeken op het aa in archeologie, historie, 1 ie en astronomie. t ItK LHMKSlWhR "X Deverruiling 11 (Mi de Afessluunx' I pn Jet teen ba EK ARMAGEDDON Jen verscheen bij Elsevier wekkend boek. Belangwek- at hierin een theorie wordt m die, mocht deze uiteindelijk d berusten, de basis van het nstendom ernstig aan zou ten Zoals de Libanese his- t Kamal Salibi in recente beweert, dat het oorspron- el in Saoedi Arabië lag. zo auteur Peter Lemesurier in itie „Het Boek Armaged- het optreden van Jezus als a&s. een initiatief is geweest e[die tijd niet onbelangrijke Hssenen. Mbre woorden: het christen- Misiaan op basis van een ingewikkeld complot van de streng- gelovige Essenen om de profetieën van de Messias in vervulling te laten gaan. Zij zouden daartoe alle voorwaarden hebben geschapen, tot in de details hebben geregeld. De theorie van Leme surier is, dat de meeste profetieën zichzelf vervullen Hij tracht dat aan te tonen aan de hand van verschillende voorbeelden, gaat in op de oude Bijbel se profeten, maar ook op die van onze tijd Jeanne Dixon, Edgar Crayce, Mario de Sabato en anderen. Hij vergelijkt de cryptische profetieën van Nostradamus met die van Dixon en haar tijdgenoten. En aan de hand van die uitkomsten ontwikkelt hij zijn theorie ten aanzien van de Messiaanse profetieën van de Bijbelse voorzeggers en de vervulling ervan door de Essenen. Veel ervan is ontleend aan de befaamde Dode Zee rollen, waarin veel over die Essenen en hun geloofsovertuiging terug is te vin den. Zoals elke hypothese vertoont die van Lemesurier ook hiaten, levert zijn theorie ook de nodige vraagtekens op. Maar afgezien daarvan is „Het Boek Armageddon" een uiterst boeiend boek, dat - voorbijgaand aan de naar voren gebrachte theorieën - op zich een helder beeld geeft van de beweeg redenen der Essenen in de Joodse maatschappij omstreeks het jaar 0 Voer voor theologen, dat wel (Uitgave Elsevier, Amsterdam Gebon den, 319 blz.). DE BIJBEL EN HET ZWAARD Palestina (het hedendaagse Israël) is door de eeuwen heen talrijke ma len het slagveld geweest tussen ver schillende volkeren. De geschiede nis van dit land is in bloed geschre ven. Een geschiedenis, waaraan ook de Europeanen een niet onbelangrijk deel hebben bijgedragen, van de kruistochten tot het heden. Met na me de Britten hebben een nauwe band met Israël. Een band, die vol gens de overleggingen teruggaat tot de tijd van Noach en volgens sommi ge legenden zouden de Britten zelfs rechtstreekse afstammelingen zijn van Noach. Hoe het ook zij, door de eeuwen heen hebben de Britten zich uiterst Intensief bemoeid met Pale stina, met de Joden, met Israël. Een bemoeienis, die zich niet beperkte tot culturele uitwisselingen, maar die te vuur en te zwaard in stand werd gehouden. Groot-Bnttannië had goede redenen om het oog op het Heilige Land te richten. Voor het protestantse Enge land was het niet alleen het Heilige Land. het land van de kruistochten. Het was ook de geografische verbinding tussen oost en west, het bruggehoofd tussen drie continenten, een stuk land dat een essentiële rol vervulde in de strategie van het Bntse rijk, het gebied dat de Britten nodig hadden voor de verdediging van het Suezkanaal Het bezit van Palestina opende de weg naar India en de olievelden van Mosoel. Het is die sterke verbondenheid, die de basis vormt van een indrukwekken de. historische beschrijving van het geen de Bntten door de eeuwen heen hebben gedaan in en voor Palestina. Met als belangrijkste leidraad: De Bij bel en het Zwaard. Dit fascinerende boek werd geschreven door Barbara Tuchman, die al eerder van zich liet horen onder meer met haar boek „De waanzinnige veertiende eeuw". Ze werd tweemaal onderscheiden met de Pulitzer Prize „De Bijbel en het Zwaard" wordt door de heldere schnjf- stijl van Tuchman een boeiend stuk levende geschiedenis, een goede aan vulling op al hetgeen reeds is geschre ven op onze Europese relatie met de Joden, de haat-liefde-verhouding die met name in de nieuwste geschiedenis een afschuwelijk dieptepunt kreeg tij dens het Derde Rijk Aanbevolen. (De Bijbel en het Zwaard, uitgave Else vier, Amsterdam Gebonden, 380 blz.). GEHEIMEN VAN VERDWENEN BESCHAVINGEN In het verre verleden, zo is aan de hand van onderzoekingen gebleken, beschikte de mensheid over verbluffen de kennis. Dit feit werd onder meer door Erich von Daniken ooit als basis ge- 'bruikt voor zijn hypothese, dat de „go den kosmonauten" waren en de mens- RECENTE ONTDEKKINGEN GEVEN NIEUW INZICHT IN HET VERBLUFFEND TECHNISCH KUNNEN VAN VERDWENEN CULTUREN heid een produkt van een buitenaardse beschaving Maar - en dat is de stelling van de Amerikaanse schrijver, onder zoeker en van oorsprong Nederlandse journalist René Noorbergen - waarom moeten buitenaardse beschavingen van die technische kennis de oorzaak zijn Is het niet mogelijk, dat ver voordat de huidige beschaving begon de mens heid reeds zover was ontwikkeld, dat ze onze huidige technologie benaderde en er even onverstandig mee omsprong dan wij dat nu doen? In „Geheimen van de verdwenen beschavingen" gaat Noorbergen uitgebreid in op deze mogelijkheid en probeert zijn hypothe se te onderbouwen met tal van recente ontdekkingen. Op zich een fascinerend gegeven en het boek laat zich dan ook lezen als een spannende thriller Datzelfde is het geval met „Het Ark-dossier", eveneens van René Noorbergen. Wjjdde hij in het hierboven besproken boek al een fors hoofdstuk aan de speurtocht naar de Ark van Noach op basis van tal van overleverin gen, in „Het Ark Dossier" doet hij het veel uitgebreider, ook al moet het me van het hart, dat - ondanks die uitge breidheid - niet veel méér wordt verteld, dan in „Geheimen van de verdwenen beschavingen" al het geval was Niette min is het „Ark Dossier" een boeiend verslag van de koppige pogingen die onderzoekers en avontuners in de loop der eeuwen hebben gedaan om de verloren Ark van Noach op de berg Ararat (Turkije) terug te vinden. Versla gen van bijna-succesvolle expedities, wetenschappelijke analyses, plaatselij ke legenden en een soms onwrikbaar vertrouwen in de Bijbelse juistheid, kenmerken dit dossier De Ark van Noach heeft steeds tot de verbeelding van de mensen gesproken en zal dat ongetwijfeld blijven doen, zolang er een mogelijkheid bestaat om het wellicht versteende overblijfsel op de berg Ara rat te vinden en via wetenschappelijke analyses van die versteende artecarc- ten de juistheid van de Bijbelse legende aan te tonen. De berg Ararat is geen gemakkelijk stuk rots. De onderzoekers hebben het er maar moeilijk mee On genaakbaar ligt de berg in het Turkse landschap op de grens met de Sovjet- Unie en dat laatste maakt het er ook al niet gemakkelijk op, omdat de Sovjet- Unie regelmatig bezwaren maakt tegen al die expedities, die zij betitelt als verkapte spionage-aktiviteiten van de CIA en consorten. (De geheimen van verdwenen bescha vingen en Het Ark-Dossier verschenen bij uitgeverij Bigot Van Rossum te Baarn). DAL DER KONINGEN Nergens ter wereld kwamen oude beschavingen zo tot uitdrukking als in het dal der koningen in Egypte, waar temidden van pyramiden de archeolo gen hun hart ophalen en hebben opge haald. waar de doden nieuwe slachtof fers eisten en de mysteries van de oude Egyptische beschaving stukje bij beetje werden ontsluierd zonder dat tot nu toe het definitieve verhaal kon worden ver teld. Honderden boeken over dit onder werp zagen het licht, tal van avontuurlij ke boeken over dit onderwerp zagen speelfilms speelden zich af in het Dal der Koningen en ettelijke dokumentai- res trachtten de geheimen van de pyra- mides te doorgronden. De oude Egypti- l'lulipp Vandenberg sche beschaving spreekt tot onze ver beelding. Zo zeer zelfs, dat Norman Mailer er een gigantische roman aan wijdde. De auteur Philipp Vandenberg is geen onbekende in Nederland Hij schreef tal van succesvolle archeologi sche en historische boeken en ook „Dal der Koningen" zal ongetwijfeld succes vol zijn Vandenberg beschrijft in zijn boek de ontdekkingen, die de Franse archeoloog Auguste Mariette en de Duitser dr. Heinrich Brugsch in het Dal der Koningen deden Hij doet dat gro tendeels in dialoogvorm en dat maakt van het boek méér dan een dokumen- tair gerichte beschrijving. Die verhalen de vorm maakt „Dal der Koningen" tot een boek. dat aanspreekt en de lezer dieper betrekt bij hetgeen in de loop der tijd is ontdekt over de oorsprong van de pyramides en de Egyptische bescha vingen Voor het overige wordt echter weinig nieuws toegevoegd aan hetgeen reeds in andere boeken over dit onder werp werd geschreven (Dal der Koningen, uitgave Elsevier, Amsterdam, gebonden, 255 blz DE WONDERLIJKE WERELD VAN DE TAAL Taal. Woorden. Begrippen. Een middel tot kommunikatie. De ene taal is de andere niet. Of toch wel? Vol gens de Bijbelse overlevering was de taal ooit universeel, waren er geen verschillen. Maar nadat de toren van Babel God's toorn opriep en Hij een grote spraakverwarring onder de bouwers veroorzaakte, zitten wij met ettelijke honderden verschillende ta len, om nog maar niet te spreken van dialecten. Om precies te zijn (en Charles Berlitz heeft het voor ons uitgezocht) kent de aarde momen teel 2.796 talen en ruim 7000 dialec ten. Er bestaan 400 verschillende schriftsystemen. Berlitz, die vooral bekendheid verwierf met zijn popu lair wetenschappelijke boeken over o.m. de Bermuda Driehoek en de mysterieuze geheimen ervan, is een talenkenner, evenals zijn grootvader Maximilian, die maar liefst acht-en- vijftig talen beheerste. Charles Ber litz vindt de taal één van 's wereld grootste mysteries en nog altijd de belangrijkste ontwikkeling in de vooruitgang van de menselijke soort. „De wonderlijke wereld van de taal" vertelt er letterlijk alles over In meer dan driehonderd bladzijden wordt de lezer meegenomen in de wonderlijke wereld van de taal Berlitz vertelt met smaak en kennis van zaken over de eigenaardigheden van verschillende ta len. de talrijke overeenkomsten, geo grafische oorsprong, kortom alles wal er over taal te vertellen valt Hij legt verbanden - via de taal - tussen ver schillende volkeren en komt soms tot verrassende konklusies. „De wonderlij ke wereld van de taal" is fascinerend van het begin tot het eind Wie taal als de gewoonste zaak van de wereld beschouwt (en dat is het voor ons ook) zal in die wondere wereld, die Berlitz voor ons openlegt, stof genoeg vinden voor overpeinzingen En - met Berlitz- ontdekken, dat het rijk der taal in feite het grootste tot nu toe niet opgeloste mysterie is van ons bestaan. De vraag hoe het ooit allemaal is begonnen, blijft ook nu onbeantwoord, ook al heeft Berlitz tal van suggesties en biedt zijn rijke bloemlezing voldoende grond voor allerlei aantrekkelijke hypotheses. (De wonderlijke wereld van de taal. uitgave De Kern, te Baarn Paperback, 301 blz WETENSCHAP IN BEWEGING Uitgeverij Elsevier startte kortgele den met een nieuwe populair- wetenschappelijke sene naslagwerken onder de titel „Wetenschap in bewe ging", gebaseerd op de Engelstalige reeks „Life and Science De eerste twee delen zijn reeds verschenen„On ze rusteloze aarde' en „Speurtocht door het heelal" Er verschijnen nog zeven andere delen over onderwerpen als sterrekunde. het menselijk lichaam, natuurkunde, scheikunde, botanie, zoölogie en evolutie Het is bepaald niet zo, dat hier sprake is van een originele serie, van een reeks die opvalt door totaal vernieuwende ideeën, want er zijn voor Elsevier al ettelijke uitgevers geweest, die op het idee kwamen om het menselijke be staan in reeksen naslagwerken reliëf te geven Maar om nu dus te stellen, dat de serie overbodig is. is ook weer met waar, want zoals de reeks heet de wetenschap blijft in beweging En dat betekent, dat in de loop der jaren eerder uitgegeven populair-wetenschappelijke boeken over bovengenoemde onder werpen inmiddels verouders zijn De wetenschap staal niet stil, evolueert, de ontwikkelingen gaan steeds verder, op alle terreinen. Inhoudelijk gezien zijn de boeken uit de reeks „Wetenschap in beweging" aantrekkelijk De opzet is er op gencht om de gemiddelde lezer zowel volwas senen als scholieren te bereiken. „Om dit te bereiken," aldus de redaktie. „zijn de boeken ongecompliceerd, beknopt en nauwkeurig geschreven en helder en aantrekkelijk gepresenteerd 'En dat is geen grootspraak Verschillende au teurs behandelen éen van de talrijke onderwerpen en dat alles wordt rijk geïllustreerd met foto's, tekeningen, en aantrekkelijke grafieken In „Onze rusteloze aarde" wordt de oorsprong en de ontwikkeling van onze planeet geschetst de aarde in de ruim te. de aardse dampkring, de oceanen, structuur en oppervlakte van de aarde, cartografie, geologie en het landschap. het landschap en de mens en de wereldstatistiek Eén en ander afgeslo ten met een woordenlijst een onmis baar register en een bibliografie Wie zich meer wil verdiepen in ons heelal, wordt aardig wat wijzer met „Speurtocht door het heelal" over sterrekunde en ruimte-onderzoek De geschiedenis van de astronomie wordt veryeld, de lezer kijkt door de telescoop naar de wonderlijke wereld van de kosmos en maakt een uitgebreide trip door het heelal. Het zonnestelsel wordt apart belicht en het boek gaat uitge breid in op het ruimte-onderzoek door satellieten, maan- en ruimtesondes Heldere, overzichtelijke informatie Pri ma naslagwerk tegen een redelijke prijs. (Uitgave Elsevier, Amsterdam, gebon den, elk deel ca 160 blz.) ASTRONOMIE HANDBOEK Bij uitgeverij Deltas in Harderwijk verscheen kortgeleden een „Astrono mie Handboek" van de hand van James Muirden met een bijna onvermij delijk voorwoord van de goeroe van de Nederlandse elektronika en ruimtevaart-lektuur. Chnet Titulaer. Zo langzamerhand is het niet zo n aanbe veling meer om de heer Titulaer een voorwoord te laten schrijven omdat hij bïjna voor alles een voorwoord schrijft zonder dat duidelijk wordt waarom dat zo nodig moet Maar dit terzijde Dat sterrekunde een boeiende hobby kan zijn, weten we ook wel zonder Chnet. nietwaar? Het Deltas Astronomie Handboek is gericht op de amateur astronoom en aan het slot van het boek worden dan ook de verschillende nutti ge adressen genoemd, waar de ama teur terecht kan om zijn hobby eventu eel méér inhoud te kunnen geven Het handboek zit degelijk in elkaar, geeft heldere, kompakte uitleg over de ver schillende aspekten waarmee de amateur-astronoom te maken kan krij gen, heeft een (misschien wat te be knopte) index, een verklarende woor denlijst en stelt de hobbyist zélfs in de gelegenheid om zelf een (amateur-) planetarium te bouwen Ook de astro- fotografie komt aan bod, het zelf maken van foto's van sterren. Kortom een beknopt, maar zo volledig mogelijk handboek, waar met name de begin nende amateur veel genoegen aan zal kunnen beleven. (Uitgave Deltas-Harderwijk, gebonden, rijk geïllustreerd, 189 blz DE WERELD VOOR DE JEUGD Uitgeverij Deltas (Centrale uitgeverij) te Harderwijk is één van de grootste Nederlandse uitgevers op het gebied van jeugduitgaven. Veel van de boeken van Deltas vinden hun plaats in school bibliotheken of de jeugdafdelingen van de openbare bibliotheken Eenvoudig geschreven, maar komplete naslag werken over allerhande onderwerpen Een typisch voorbeeld hiervan is „De Wereld voor de jeugd", een bundel informatie in verhaalvorm. En dat is op zich al een goed idee: verpak je infor matie in de vorm van reportages, ge schreven door journalisten, die zich op een bepaald terrein hebben gespeciali seerd In „De wereld voor de jeugd staan verhalen over de Amazone-indianen, fietsen door de Verenigde Staten, de wereld onder water, gesteenten en mineralen. Tibet, walvissen, Neander thalers, Groenlandse Eskimo's. Paas eiland, chips. Deltavliegen, Ladakh, de space shuttle, zeeschildpadden. Boro- budur, Bosjesmannen, wonen in de ruimte en telikinese En dat is - alles bij elkaar - een zeer gevarieerd (gebon den) magazine vol boeiend vertelde informatie in verhaal- en reportage- vorm. Aanbevolen. Bestemd voor jon gens en meisjes van tien tot veertien jaar (De wereld van de jeugd, uitgeverij Deltas Harderwijk, gebonden en rijk geïllustreerd, 110 blz.) JEUGDBRONNENBOEKEN Enigszins vergelijkbaar met de be kende serie „Hoe en waarom?" van uitgeverij Deltas is de serie „Jeugd bronnenboek" bij dezelfde uitgeverij In deze reeks verschenen verschillende delen zoals „De maan" en „Compu ters en robots". Helder geschreven, rijk geïllustreerde naslagwerkjes In „De maan", geschreven door dr. Ench Ubelacker. wordt alles wat de maan betreft op aanschouwelijke wijze be licht Aangepast aan de nieuwste ont dekkingen na de maanreizen in de zestiger en zeventigerjaren, aangevuld met toekomstverwachtingen op grond van de huidige technologie en een hoofdstuk over de manen van andere planeten „Computers en robots" van Volker Korndörfer en Robert Scharff gaat uiter aard over chips, soft- en hardware, computertaal en wat computers en ro bots kunnen betekenen voor ons dage lijkse leven, nu en in de nabije toe komst. Vooral de jeugd wordt de laatste jaren steeds nauwer betrokken bij de computers, mede dankzij de opkomst van de home-computers en het vak „informatica" op scholen. Het jeugd- bronnenboek „Computers en robots" laat op simpele wijze zien hoe een computer-programma werkt en dat kan - dankzij de bijbehorende illustraties - best verhelderend werken Kortom bij de tijdse informatie in kort bestek. Het jeugdbronnenboek zal zeker aan een behoefte voldoen, zowel thuis als op school. Jammer is. dat de boekjes niet van een index zijn voorzien (Jeugdbronnenboeken. Uitgeverij Del tas, Harderwijk. Gebonden in geplastifi ceerd omslag, ca 50 pagina's). ANTWOORDENBOEK COMPUTER Enigszins aansluitend op de jeugd bronnenboeken, zijn de „Antwoorden- boeken" van uitgeverij Deltas Vragen derwijs wordt antwoord gegeven ten aanzien van onderwerpen, die de jeugd aanspreken Voor kinderen van 10 tot 13 jaar zijn dit soort boeken zeer infor matief Verschenen is het „Antwoor- denboek van de computer", geschre ven door Fred D'lgnazio. waarin tiental len vragen over de computer van een duidelijk antwoord worden voorzien, Evenals het Jeugdbronnenboek van Deltas uitstekende educatieve boeken voor thuis en op school (Gebonden, geplastificeerd omslag, ca 50 blz-per deet) - sport EN - De NSF heeft de iwoonte om jaarlijks en te verstrekken van aantallen van de door erkoepelde nationale den. Dat zijn er thans nemen daaruit de 25 sport, die In Leusden fend, inclusief golf, nominatie staat. De cijferkoiommen heb- kking op het totaal aan- op de junioren en op desbetreffende clubs e andere drie cijferko- slaan op 1983. Uit die n nogal wat negatieve ts te trekken. De gevol- „het inleveren'' - dat «el voor de bonden als merendeel van de plaat- lubs - zijn nu voor het erkbaar en gevreesd arden, dat het voor de 1983 niet beter zal wor- Ned Badminton Bond 85 658 19266 792 83 709 19 059 809 Ned Basketball Bond 42 271 22.296 510 43 546 23 123 510 Kon Ned. Biljart Bond 27 500 1 001 1.642 27 032 1.104 1675 Ned Bowling Federatie 21.051 1 999 ^43 21 330 2 024 147 Ned. Bridge Bond 44.349 131 615 48.550 106 660 Ned Golf Federatie 13.820 2.636 29 15.191 2 059 30 Kon Ned Gymnast Verbond 250 000 175 000 925 226 725 151 155 920 K N Christ. Gymn Verbond 81 370 60.841 282 80 824 59 265 282 N Kath. Gymnast. Bond 69 467 49 434 301 70 799 49 057 296 Nederl Handbal Verbond 95 060 57.119 691 90 757 52 145 678 Ned Hippische Sportbond 56 739 32.819 1 978 52 045 30 001 2025 Kon Ned Hockey Bond 113.008 63 348 305 116 796 51 895 310 Ned Jeu de Boules Bond - - - 3 040 158 112 Judo Bond Nederland 43 336 28740 680 46.229 31.837 657 K N Korlbal Verbond 87 793 55 775 587 96 039 53 992 594 K N L. Tennis Bond 542 348 144 533 1 427 555 791 142 027 1468 N Rijwiel Toer Unie 17 153 - 264 18 060 - 267 K Ned Schaak Bond 29.918 10 088 623 29 122 9284 625 K N. Schaatsenrijders Bond 127 082 29 554 739 132.794 28 737 721 K N Schutters Ass 19 328 212 469 19 899 340 482 N Squash Rackets Bond 11 700 1 462 54 13 150 929 60 N Tafeltennis Bond 51 546 18.022 1 052 51 707 17510 1039 K N Voetbal Bond 1 069 618 498 760 8832 1 058 576 481 521 8443 Ned Volleybal Bond 156 762 52 101 1 703 159 902 50 708 1691 Kon Ned Zwembond 159 816 122 829 541 157 711 118 114 552 Bij viersporten (Basketball. Bow ling, Judo en Schieten) is een, overigens (vri|) geringe toename te zien van zowel senioren als jeugd leden. Onder deze categorie valt ook het Toerfietsen, doch de NRTU vermeldt junioren niet afzonderlijk. De Jeu de Boules Bond trad in 1983 tpe tot de NSF en heeft dus nog geen vergelijkende cijfers be schikbaar. Een geringe teruggang van senioren en junioren is te zien bij de Ned. Badminton Bond, bij het Christ. Gymnastiek Verbond en bij de schakers. Meer tot veel meer achteruitgang trof handbal, de Hip pische Sportbond, het zwemmen en vooral het Kon. Ned. Gymnas tiek Verbond (-50.000) en de voet ballers (-17.000 jeugdleden) Bij de biljarters ging het aantal senioren achteruit en werd de jeugd iets talniker. Bij tien takken van sport was merkwaardig, dat het aantal senioren groeide tegenover een teruggang van het aantal jeugdleden. Bij de bridgers, de golfers, bij de Ned. Kath. Gymnas tiek Bond, de Sguash Rackets Bond. bij de tafeltennissers en de volleyballers is zowel de stijging als de daling vrij genng. Anders is dat bij de hockeyers (jeugdleden onge veer 11.500 minder), bij de schaat sers (senioren +4.000) en bij de korfballers (ruim 8 000 leden meer, ondanks een achteruitgang bij de jeugd van bijna 2 000 eenheden) )EN - De badmintonder- In het eerste team van en het vierde van BC Is afgelopen zondag in de Korf op een nipte 5-3 ilng voor de „gasten" (n. Het was een span- vi ntmoeting waarbij de di trschillen tussen de oi ms gering waren. In het gemengddubbel werd sdens onderonsje" be- lat de dames en heren het enkelspel als dub de punten broederlijk Na een 2-2 tussenstand n van BVO en de dames wonnen het enkelspel - balans bij de dubbels in sr§deel van de BVO-ers si heer Erich Matray had V teite met BCL-er Joop de rd i twee sets (6-15 en 5-15) V IVO-heer zijn opponent in Joop Paschedag kreeg de lange en linkshandige r'immink een stuk lastiger, e set trok hij met 13-15 toe om vervolgens in de NI 6-15 de stand op 0-2 te bepalen. Bij de dames liep het totaal anders. Hier waren de BCL- sters die de lakens uitdeelden. Janny van Meeleren kreeg van Petra van Aken een gevoelig pak slaag (11-7.11-0). Sylvia Schuiten vérging het beter, maar moest toch in drie sets haar meerdere in Chris- ta van de Horst erkennen. Met 12-9, 6-11 en 11-3 maakte de BCL-ster de achterstand weer goed. Het gemengddubbelspel moest zoals vaak de doorslag gaan geven omdat je op grond van de resulta ten in het enkelspel de kansen in het dames en herendubbelspel enigszins kon inschatten. Het lag er dik bovenop dat de damesdubbel voor BCL zou zijn en de herendub- bel voor BVO. Daarom waren de mixed-partijen van doorslaggeven de betekenis. Erich Matray en Jan ny van Meeteren ondervonden al leen in de 1 e set nog enige tegen stand van het duo Joop de Koning en Christa van de Horst. Toen in de 2e set duidelijk werd dat de BCL- heer de diep geslagen shuttles op de achterlijn moeilijk kon retourne ren, was het voor het BVO-koppel een fluitje van een cent. Met 10-15 en 3-15 streek men de winst op. Het treffen tussen Joop Paschedag/Sylvia Schuiten en Hans Hammink/Petra van Aken op de andere baan gaf veel meer rally's en spanning te zien. Nadat beide koppels een set op hun naam hadden geschreven (5-15 en 15-6) moest een beslissende 3e set uit komst brengen Het BVO-duo be schikte over de langste adem en stelde met 11-15 de remise reeds veilig. En toen het herendubbel een 2-15, 12-15 BVO-zege opleverde was er voor hen geen vuiltje meer aan de lucht. De damesdubbel werd. zoals verwacht, door BCL gewonnen al had het talentvolle BCL-duo daar wel drie sets voor nodig (12-15, 15-12 en 15-10). Eindstand: BCL 4 - BVO 3-4. Overige uitslagen BVO'79: Senioren: BV02-Selby4 5-3 Badge 4-BVO 3 4-4 BV04-Evoba2 7-1 ABCA10 -BVO 5 7-1 BV06-Eemnes 10 7-1 Jeugd: Badge 2-BV01 6-2 BVO 2-Hoogland 3 0-8 Badge 4-BVO 3 0-8 ACHTERVELD - Door zeven tien schutters van de senioren afdeling van de schietvereniging Ons Genoegen werd deelgeno men aan de onderlinge schiet wedstrijd. Het was J. van Ros sum die met 98 punten de eerste Dlaats behaalde. De overige uitslagen waren: 2 G. Tolboom 92; 3. G. van Hamers- veld Jz. 90; 4. P. Smink 89; 5. W. v.d. Kletersteeg 88; 6. A. van Daatselaar 87, 7. L. Verburg 86; 8. A. Vlug 85; 9 J Voskuilen 84; 10. J.E. van Hamersveld 82; 11 J. Blom 75. 1F. van Hamers veld 75; 13 B. v.d. Hengel 74; 14 J. Voorburg 64; 14. J. Steenkamp 64; 16. J.J. van Hamersveld 60; 16. J. Kok 60 Bij de junioren schutters waren maar negen deelnemers. Timo van Valkengoed wist hier de eerste plaats te behalen met 75 punten De overige uitslagen waren. 2. Arnoud Vlug 68; 3. Rolf van Druten 64. 4. Ruudie van Daatselaar 64. 5. Laurens van der Ven 58; 6. Gert Daat selaar 48; 7 Jerry van Nimwegen 46; 7 Michiel Peters 46,9. Bert Schimmel 34 ACHTERVELD - Eindelijk is het Achterveld dan toch gelukt om de eerste zege van het sei zoen te behalen. Hekkesluiter Amsvorde kwam er in eigen huis niet aan te pas en moest met 0-3 de eer aan de oranje-hemden laten. Trainer Jan Drost had in zijn elftal een kleine wijziging aangebracht. Albert Tolboom kreeg een plaats op de reserve bank toebedeeld, terwijl zijn plaats in het veld door de jeugdi ge G. v.d. Breemer werd ingeno men. Na het zwakke spel van vorige week toen Achterveld van Actif een gevoelig pak slaag kreeg en een matte indruk maak te, hadden de Achtervelders nog wat goed te maken. Trouwens wederom een nederlaag zou de toch al weinig rooskleurige si tuatie op de ranglijst er zeker niet beter opmaken. Met dat gegeven in het achter hoofd ging Achterveld op Nimmer- dor aan de slag Direct vanaf de aftrap nam Achter het initiatief Vooral via de snelle voorwaartsen Erik de Jong en Cor Horst kwamen de Achtervelders gevaarlijk door. Ook middenvelder Marcel Boonen was goed op dreef en stelde veel vuldig zijn ploeggenoten met schit terende dieptepasses aan het werk. waardoor de Amsvorde de fensie in grote problemen raakte Nadat hij eerst een scorings kans had verprutst door de bal op een medespeler af te schuiven, die de mogelijkheid niet benutte, nam de Achtervelder even later revanche door zelf een aanval met een doel punt Ie bekronen 0-1 Na de hervatting kwam Amsvor de goed terug zodat keeper Henri Kok beduidend meer werk kreeg. Maar dankzij een doelpunt in eigen doel. de bal werd door een Amsvorde-verdediger uit een voor zet van Erik de Jong langs zijn keeper gewerkt, stond Achterveld ineens met 0-2 voor Toch gaf Amsvorde de moed niet op en bleef de Achterveld veste bestormen H van Rossum en H. Voorburg had den de grootste moeite om de Amersfoortse-aanvalsacties in de kiem te smoren Trainer Drost wis selde Henk v. Ruitenbeek voor de geprikkelde Albert Tolboom die er meteen flink tegenaan ging. Maar Amsvorde bleef de touwtjes in han den houden. Met een sliding kon verdediger H. v. Rossum een zeker Amsvorde doelpunt voorkomen terwijl even later Klaas van de Heuvel ternauwernood op de doel lijn redding kon brengen. Achter veld kroop door het oog van de naald In de slotfase toen de Amsvorde-storm geluwd was. le verde een counter de derde Achterveld-treffer op. (0-3) Cor Horst maakte het kanwei goed af De wedstrijd was afgelopen en de eerste zege een feit. Trainer Jan Drost: eerste zege r Achterveld LEUSDEN - Het huisvrouwen danwel huismannenbowling of hoe je het bowlinggebeuren op de dinsdagmiddag in de Korf ook maar noemen wilt, is in volle gang. „De belangstelling voor deze sportieve middagserie die georganiseerd wordt door het „bowlinghuis" de Korf is zeker niet slecht te noemen, liet korfmanager de heer G. van Tiel desgevraagd weten. „Maar er kunnen er altijd nog een paar meer bij," voegde hij er snel aan toe. Zoals verwacht heeft het echt paar de Ridder die he' bowlinguur tje in goede banen leidt, een com petitie op poten gezet voor dege nen die daar aan mee willen doen De krachtsverschillen waren gering hetgeen de spanning ten goede kwam. De eerste resultaten waren als volgt 1. Betty Klave 14 pnt (260), 2 Ingrid v Blerk 13 pnt (258), 3. Margriet v Kalsbeek 12 pnt (255) 4. Truus Beyer 11 pnt (253) 5 Ger du Pree 10 pnt (246) 6 Tineke Vonk 9 pnt (245). 7. Riek v Oyen 8 pnt (245) 8 Mary Doeland 7 pnt (244) 9 Trynbe Winkel 6 pnt (243) 10 Sjane Eggens 5 pnt (242) 11 Ida de Jong 4 pnt (239) 12 Sjef van Oyen 3 pnt (238) 13. Jetty v Donselaar 2 pnt (236) 14 Ger v d Wel 1 pnt (232. De hoogste game werd gegooid door Betty Klave met 149 punten. Iedere dinsdagmiddag (vanaf 14.00 uur) wordt er door de dames en heren lustig op los gegooid. Voor 3 50 per uur bent u ook het mannetje of het vrouwtje? - SPORTSTICHTING Op maandag 29 oktober verga dert de Raad van Advies van de Sportstichting Leusden in het acti- viteitencentrum de Korf De jaarre kening en de begroting staan o.a. op de agenda Ook wordt het sport beleid in de gemeente Leusden onder de loep genomen. Tenslotte zal afscheid worden genomen van bestuurslid John ter Weyden die zijn functie ter beschikking stelt. Om 20 30 uur zal de vergadering beginnen LEUSDEN - Het heeft lang geduurd, maar morgenavond gaat het dan toch gebeuren: de jaarlijkse algemene ledenverga dering van voetbalvereniging Roda '46. Het vormen van het nieuwe „Roda-kabinet" kostte het oude bestuur zoveel tijd en had zoveel voeten in de aarde dat het onmogelijk was om de jaarlijkse praatavond in septem ber te houden, zo staat er in het jaarverslag van secretaris Peter Martens te lezen. Het oude bestuur draagt de vol gende bestuurskandidaten voor voorzitter Hessel de Ruig. secreta ris R. Burger, vice-voorzitter G Veer. penningmeester J. Zaal. 2e secretaris Mw M. v Dongen en B. Bronkhorst als bestuurslid, die te zamen het dagelijks bestuur vor men Door de jeugdcommissie wordt W. de Gans, de zondagcom missie J Boon en de zaterdagafde ling E. Brilman aan het bestuur toegevoegd. Ben de Haan (voorzitter), Peter Martens (secretaris), J v.d. Ploeg (jeugdvoorzitter) en L. Zaal-Boot (penningmeester) keren dus niet meer in het Roda-bestuur terug. De verkiezing van het bestuur is punt 11 op de agenda die in zijn geheel 15 gesprekspunten omvat (advertentie) Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7