grating 1985: voorzieningen blijven handhaafd, belastingen niet omhoog mersfoort presenteert tegen inger van Huis van de Sport Wanneer ga jij nu, Max? snelde uitvoering woningbouw doet kortingen Rijk teniet Alleenstaanden betalen volgend jaar f 31,- minder dan gezinnen voor ophalen huisvuil nland Centra in noordelijk gebied Keistad Raad vergadert donderdag Vandaag in de Leusder Krant lusder Brant Forse boete voor illegaal gokspel Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden •t EXPO LEUSDEN VOLVO SERVA AMERSFOORT Geen krant ontvangen? BDU Hoofdredakteur m MARNIX KREIJNS r+1 Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave BDU BV r krant DINSDAG 23 OKTOBER 1984 16e JAARGANG NO. 51 CDA-raadslid Henk van der Sloot plotseling overleden pag. 3 Wagen preventie misdrijven op *t Erf pag. 3 Mlnlnatuurtjepag. 3 Begroting 1985 pag. 5 Cinemaclub draait „Over the Edge" pag. 6 Kantongerecht Amersfoortpag. 6 Sportpag. 7 en 8 (Van een onzer verslaggevers) £N - Hoewel Leusden, net als alle andere gemeenten, is d jaar minder geld ontvangt van het Rijk, heeft dat »t tot gevolg dat er een stap verder terug gedaan zal (i i worden. Ondanks de bezuinigingen van de Rijks- id kan in Leusden het huidige voorzieningenpakket blijven, zonder dat een verhoging van de gemeente- jlastingen en tarieven noodzakelijk is. Er is volgend fs ruimte om wat geld opzij te leggen om de gevolgen rdere bezuinigingen door het Rijk in 1986 en later mee R zangen. Dat alles is het gevolg van de versnelde uit- g van de woningbouw in de Tweede Fase. In de vrij- irschenen nota van aanbieding bij de gemeentelijke ■ing 1985 noemt het college dit het 'inverdieneffekt'. q Ie versnelde uitvoering woningbouw in de wij- laeverenblad en Wil- g is in Leusden het aan gingen en daarmee het inwoners dit jaar aan- gestegen. Telde Leus- gin dit jaar 24.174 inwo- 4op 1 januari aanstaande dat er 25.300 zijn. Het ^Jwoningen steeg met 440 45. Omdat die cijfers bepalend zijn voor de van de uitkering, die n ontvangt uit het Ge- ifonds van het Rijk, kun- door Den Haag doorge- kortingen op die uitke er dan worden gecom- •d. ing van het Rijk op de uit het Gemeente- edraaqt voor Leusden jaar f 628.000,-. Maar Rename van de uitkering als gevolg van de stijging van het aantal woningen en inwoners bedraagt f 850.000,-. Een posi tief verschil derhalve van f 222.000,-. Het hoger aantal woningen brengt de gemeente ook nog eens f 162.800,- meer aan belastingen in het laatje. Andere belangrijke factoren, die de financiële positie van de gemeente positief beïnvloeden, zijn vrijvallende kapitaalslasten ten gevolge van afschrijving en daling van het renteomslagper- centage. Bovendien sorteren de 'heroverwegingen' (lees: bezui nigingen) van de voorgaande ja ren effect. Dat alles bij elkaar doet een strukturele begro tingsruimte van bijna anderhalf miljoen gulden ontstaan, maar de stijging van het aantal inwo ners en woningen brengt na tuurlijk ook een verhoging van de uitgaven met zich mee. De werkelijke structurele ruimte in de begroting van volgend jaar, die in totaal bijna vijftig miljoen gulden omvat, bedraagt daar door f 973.000,-. BELASTINGSPOLITIEK Het college van B en W stelt de raad voor om die budgetruimte voor drie zaken te bestemmen. Ten eerste is f 120 000,- nodig voor de uitvoering van de ge meentelijke belasting- en tarie venpolitiek voor het volgend jaar. Bij het doorvoeren van de kor tingen op de uitkeringen aan de gemeenten is de regering er van uitgegaan dat de gemeenten de gevolgen deels op hun inwoners zouden verhalen. Verhoging van gemeentelijke belastingen en ta rieven dus, maar daar willen B en W voor het volgend jaar niet aan. Het niet verhogen van de belastin gen en tarieven kost voor het vol gend jaar f 120.000,-. Een bedrag van ruim een half mil joen gulden stelt het college voor aan te wenden voor 'de jaarlast voortvloeiende uit het budgetpro gramma 1985' Dat betekent dat dat bedrag wordt aangewend om een deel van de dingen te finan cieren. die het college volgend jaar wil gaan doen. Voornamelijk gaat het daarbij om het op peil houden van de bestaande voor zieningen Daarnaast is er ruimte voor enkele nieuwe aktiviteiten. Een derde gedeelte van de bud getruimte wil het college benutten om Rijkskortingen in 1986 en de daarop volgende jaren te dekken Het bedrag dat men daar voor wil reserveren bedraagt f 347.175,- In een staatje in de aanbiedings brief laat het college zien wat Leusden op grond van wat er nu aan kortingen van het Rijk bekend is, nog te wachten staat. In 1986 zal de uitkering voor Leusden nog eens driekwart miljoen gulden worden teruggeschroefd. In de daarop volgende jaren tot 1994 zijn de kortingen minder specta- volgen van reeds bekende kor tingen zijn. Daarom wil het col lege nu vast gaan 'sparen' om die klappen in de komende jaren op te vangen. De vraag, waarom niet de gehele budgetruimte van het volgend jaar wordt gereserveerd, beantwoorden B en W ook ..Ge let op de geraamde toename van het aantal woningen en inwoners in de loop van 1985 zal het mver- dien-effekt zich ook voordoen in 1986. Wij vinden het daarom ver antwoord om slechts een deel van het begrotingsbudget 1985 te re- culair, maar liggen ze toch nog serveren voor het opvangen van jaarlijks tussen twee en drie ton toekomstige kortingen.'' Het gevolg van al die verlagingen bij elkaar is dat Leusden in 1993 zo'n vier miljoen gulden minder ontvangt van het Rijk dan n 1983 voor dat jaar verwacht had mogen worden. En dan geeft het staatje alleen nog maar aan, wat de ge- DIFFERENTIATIE Naast het handhaven van het voorzieningenpeil zonder belas tingverhoging, valt in de finan ciële paragraaf van de aanbie dingsbrief vooral het voorstel tot differentiatie van de afvalstoffen heffing op Tot nog toe betaalt ie dereen in Leusden evenveel voor het ophalen en afvoeren van huis vuil. Dat tarief bedroeg dit jaar f 181,- en zal voor gezinnen vol gend jaar op dat nivo gehand haafd blijven. Maar de 1500 één persoonshuishoudens in Leusden gaan volgend jaar volgens het col legevoorstel nog maar f 150,- be talen. Aangenomen mag worden dat de gemeenteraad geheel met deze verlaging met 1 31,- zal in stemmen, want vanuit verschil lende frakties wordt al geruime tijd op een dergelijk gedifferen tieerd tarief aangedrongen. Op merkelijk is dat er ondanks een vermindering van inkomsten van f 46.500,- (1500 x f 31) volgend jaar toch een betere dekking van de kosten van ophalen en afvoe ren van huisvuil wordt bereikt dan dit jaar het geval was. Vorig jaar bedroeg dat dekkingspercentage 85, nu stijgt het naar 94,9. ,,Als belangrijkste oorzaken hiervan kunnen worden genoemd: effi- ciency-verbetermgen bij het opha len en verwerken van het vuil, la gere kosten van de Afvalverwer king Rijnmond (AVR), een hoger aantal aansluitingen en de posi tieve financiële gevolgen van het gescheiden inzamelen van het huisvuil", aldus het college in de aanbiedingsbrief Wordt volgend jaar geen gedifferentieerd tarief gehanteerd, dan zou een dekking van 97,7% van de kosten worden bereikt. Extra bij de Leusder Krant: bijlage over de Expo Leusden, die van aanstaande woensdag tot en met zaterdag gehouden wordt. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad komt aanstaande donderdag (25 oktober 1984) voor de maan delijkse vergadering bijeen. Vanaf 19.30 uur wordt in de raadszaal van het gemeente huis, 't Erf 1, de volgende agenda afgewerkt: 1 Opening 2. Mededelingen 3 Notulen 4. Ingekomen stukken 5. Benoeming leden bestuur Stichting Soccle 6. Stichting Culturele Raad Leusden (i o.) 7. Vaststelling van de Woonruim teverordening Leusden 1984 (Van één onzer verslaggevers) ociSFOORT/LEUSDEN - Eemland Centre heet het regio- 10 >ort- en vergadercomplex dat de gemeente Amersfoort ^Jel heeft aangemeld bij Gedeputeerde State. Het com- de tegenhanger van het Leusdens „Huis van de Sport", ndelijke indoorsportaccommodatie inclusief motel en igresruimten die Leusden wil realiseren in het noorde- lóPied De Horst. Slechts één van de twee projecten zal na zing door GS uitgevoerd mogen worden in het kader t Toeristisch Recreatief Ontwikkelingsplan (TROP) van -klvincie Utrecht. De sport- en vergaderaccommodatie is n de zoveel speerpuntplannen in het TROP. Amersfoorts gemeente- gemeentesecretaris en project- Nj erd gistermiddag aan de ujj ikendgemaakt dat de Kei- ^ch officieel bij GS heeft leid voor de bouw van het EP d Centre. Het complex zal sie van Amersfoort facilite- eten bieden voor aktieve oefening, logeer- en verga- immodatie plus mogelijkhe- ior kantoorvestigingen en bedrijvigheid. De Amers- plannen voor het Eemland laan uit van een lokatie in >ort-Noord, te weten in lenheidsgebied De gekozen plaats ligt langs snelweg Amersfoort/ lam. ..Wij hebben de mooi- tatie," meldde adjunct coördinator G. J. Gielen gistermid dag. Hij doelde op de ligging nabij de snelweg, die een afslag naar De Brand krijgt, en op de voorstadhalte (station) die Amersfoort op een steenworp afstand van de lokatie wil realiseren. Gielen benadrukte dat zijn ge meente niet in zee gaat met het architectenechtpaar Timmler, dat voor Leusden het plan voor het Huis van Sport heeft gemaakt. „Amersfoort gaat uit van een eigen plan waarvoor we inmiddels oriën terende gesprekken hebben ge voerd met projectontwikkelaars/ beleggers," aldus adjunct gemeentesecretaris Gielen. Uitge werkte tekeningen, een maquette of andere gegevens over Eemland Centre zijn er niet. Aan de pers werden slechts een summier druk werkje over het complex en een plantekening van de gekozen loka tie in De Brand* getoond. „Het project," aldus Gielen, „is voor de ontwikkeling van Amersfoort als groeistad nodig. We moeten nu laten zien dat we het aankunnen." AANSLUITING De gemeente Leusden presen teerde in de persoon van wethou der Jan Wagenaar vorig jaar de cember haar plan voor het Huis van de Sport. Het idee voor dit groot schalig project sluimert al meer dan zes jaar in Leusden. Eerdere po gingen van de gemeente om een dergelijke accommodatie in 't Rui ge Veld te realiseren, stuitte op politiek verzet In december 1983 kwam wethouder Wagenaar met een enigszins gewijzigd plan op de proppen, maar evenals de voor gaande ontwerpen afkomstig van het architectenechtpaar Timmler uit Doorn. Leusden wil haar Huis van de Sport bouwen in het toe komstig werkgelegenheidgebied De Horst Het bestaat uit enkele sporthallen, een verzinkbare atle tiekbaan en andere sportvoorzie- ningen. Tot het project behoort ook de bouw van een motel en verga- deraccommodtie Het project, waarvan de kosten op circa 65 miljoen gulden worden geschat, heeft Leusden slechts dan een kans van slagen wanneer de be geerde aansluiting op rijksweg 28 tot stand komt. Voor deze autover binding tussen Leusden en de rijks weg is vooralsnog geen geld be schikbaar. Plantekening van de lokatie m De Brand te Amersfoort waar Eemland Centre gedacht is. AMERIKANEN Evenals Amersfoort heeft Leusden haar project bij de pro vincie aangemeld In het kader Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUi 'schijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- JRilieberichten en losse advertenties 40 cent per mm Ikontrakten belangrijke korting wsderheitjes f 1,29 per regel (43 cent per mm). *>se nummers 75 cent per stuk ENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR s kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- pvan 9 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend bags gesloten van het TROP. In de zojuist ver schenen aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1985 schrij ven burgemeester en wethou ders dat van de zijde van de Amerikaanse vliegbasis Soes- terberg grote belangstelling is getoond voor een deel van de motelaccommodatie. Deze inte resse moet volgens B&W In sa menhang worden gezien met de plannen voor een wijk voor Ame rikaanse militairen in het naburi ge gebied 't Vliet. Verder meldt het dagelijks bestuur van Leus den, dat met een aantal sport bonden, waaronder de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie, gesprekken gaande zijn over het project Huis van de Sport. „Naast hun grote belangstelling voor de sportmogelijkheden In dit project wordt ook de vesti ging van een bondsbureau in de kantoorruimtes als een reële mo gelijkheid gezien," aldus het col lege in zijn aanbiedingsbrief. Leusden zal de door GS aan te wijzen TROP-coördlnator uitno digen in een speciale project groep zitting te nemen. Als alles volgens plan ver loopt, zullen GS mogelijk voor het eind van dit jaar bepalen welke gemeente het project mag gaan uitvoeren. di'alrr voor Amersfoort Harm-veld c.o. Amsterdamseweg 7 Tel 033-630154 8 Vervallen 9 Voorbereidingsbesluiten in verband met herziening be stemmingsplannen: - Groenhouten (oostrand) - Leusden-zuid (gedeelten) 10. Verhuur restauratie sportzaal 'De Meent' 11. Verkoop bouwgrond te Ach terveld 12. Verkoop kavel grond aan de Hamersveldseweg 13. Aankoop perceel Hamersveld seweg 87 14. Eindwijziging grondbedrijf- 1983 15. Eindwijziging begroting tak van dienst gemeentewerken- 1983 16. A Eindwijziging begroting van het bedrijf Centrale Antenne lnrichting-1983 B Overboeking restant kre- diet-1983 naar 1984 van het bedrijf Centrale Antenne In richting 17 A. Vaststelling 88e en 89e be- grotingswijziging-1983 van de Algemene Dienst B. Voorlopige vaststelling jaar- rekening-1983 bedrijf gemeen tewerken, jaarrekenmg-1983 Grondbedrijf. jaarrekening- 1983 bedrijf Centrale Antenne Inrichting en de gemeentere- kening-1983 18. Rondvraag 19. Sluiting AMERSFOORT/LEUSDEN - Het Amsterdamse gerechtshof ver oordeelde woensdag een 41-ja rige man uit Leusden die tussen 1979 en 1981 in Amersfoort aan sociëteit 'De Keistad' een ruimte verhuurde waar in strijd met de Wet op de Kansspelen black jack werd gespeeld, tot een geldboete van f 10.000 waarvan f 5000 voorwaardelijk. Procureur-Generaal mr C Ficq had een maand voorwaardelijk en 1 25.000 boete geëist. De Utrechtse rechtbank had de Leus- denaar slechts een boete van f 5000 opgelegd Tegenover het hof had de ver dachte verklaard, dat hij er geen idee van had gehad dat er in de door hem verhuurde ruimte ille gale dingen werden gedaan. De man had gemeend dat het met de club 'wel goed zat'. Het hof achtte dit verhaal niet waarschijnlijk. Marcel, Marian, Joke, Gerard, Jos, Betty, Theo. Isabel, Ton, Ruud, Petra, Jeep, Hennie, Fred, Bart, Kees, Loes, Jan en Ria, ze kopen allemaal hun eigen mode bij Texshop. Wanneer ga jij, Max' Morgen? Okee. dan ga ik mee. Renée. Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1