Autoveriichting veelal slecht eer en uitgebreider derzoek naar dementie Wagen van Voorkoming Misdrijven op 't Erf „Buster smiles" in OJJC De Geut IA-raadslid Henk van der loot onverwacht overleden Op 24,25 en 26 oktober Kursussen Omroep Leusden Kaarten in De Til ■eusder krant Uitkomst autokeuring lichting in Lisidunahof Jeugdcursus EHB0-B Hobbyscoop bestaat tien jaar Expositie in restaurant Van der Wiel Vakkennis: kenmerk van het ware uitbesteden: vaak dé oplossing KI/I/IEK Doodgravers (2) (DINSDAG 23 OKTOBER 1984 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) IdEN - In de Marcuskerk hebben vanmiddag velen "uwdienst voor Henk van der Sloot bijgewoond. Hij jeed vorige week donderdag op 53-jarige leeftijd He gevolgen van een hartinfarct. Henk van der t was raadslid voor het CDA in Leusden. Na de dienst vond in Utrecht de crematie plaats. van der Sloot was her inde van een eerder, |g hartinfarct. Om die was hij sinds enkele iden niet meer actief in ladswerk, maar sprak gs tegen één van onze iggevers de hoop uit i volgend jaar de draad op te pakken. Zijn on- acht overlijden bete- e een schok voor poli- Leusden. Het CDA- slid stierf in Apeldoorn, vorige woonplaats, hij een auto voor zijn /wilde kopen. 75 verhuisde Henk van loot met zijn gezin van- Apeldoorn naar Leus- In de Gelderse ge- te had hij zich verdien- jk gemaakt in het kerk- ijkwerk. Daarnaast was Henk van der Sloot ni) toen zo n drie jaar reeds actief in de CDA-politiek. In Leusden werd Henk van der Sloot, die in Zwartsluis was geboren en getogen, voor zitter van de AR-kiesver- eniging. In 1980, op donder dag 29 mei, volgde zijn in stallatie in de gemeente raad. Hij volgde Jan van Ko nijnenbelt op die een werk kring in Leeuwarden had gevonden. Het raadslid maatschap van Henk van der Sloot werd geprolon geerd na de verkiezingen in 1982. Het CDA-raadslid, dat van beroep opzichter bij de Rijkswaterstaat was, had zich gespecialiseerd in za ken betreffende openbare werken en ruimtelijke orde ning. Wanneer hij bepaalde misstanden had geconsta teerd, richtte hij met zicht bare overgave al zijn aan dacht er op. Henk van der Sloot nam het raadswerk serieus op, maar was altijd in voor een grap en een lach. Henk van der Sloot laat een vrouw en drie dochters ach ter. De zogeheten Voorkoming Misdrijven-bus van de politie. LEUSDEN - Op 't Erf in winkel centrum De Hamershof staat woensdag 24, donderdag 25 en vrijdag 26 oktober een zogehe ten Voorkoming Misdrijven-bus van de politie. In deze info-wa- gen wordt voorlichting gegeven over inbraakpreventie en over het voorkomen van fietsendief stal. Om de bezoekers iets te laten 'doen' in de bus, is er een soort 'test-u-zelf-paneel' opgesteld met achttien vragen over inbraakpre ventie. De beantwoording van deze vragen via flikkerende licht knoppen laat de bezoeker zien in welke mate hij of zij aan inbraak preventie heeft gedaan. In de bus van Voorkoming Misdrijven, die het hele land op afroep doorgaat, is ook foldermateriaal aanwezig. De VM-bus is woensdag, don derdag en vrijdag van 13.00 tot 22.00 uur geopend. N - Op woensdag 17 ok- Dnd in het psychogeria- verpleeghuis 'Lisiduna- Leusden een voorlich- rond plaats over demen- et omgaan met demente en. Onder een ongeveer iwezigen waren vele fa- en van bewoners van Lisidunahof die in hun ng te maken hebben met schijnsel dementie, in lie of beroepsmatig. bpening werden met het i van een aantal impres- gedichten, situaties ge- /vaarin demente bejaar- T hun naaststaanden te- kunnen komen. Daarna i een inleiding van Dr L A. sychiater direkteur van de g Verpleeghuizen Neder- raarvan Lisidunahof deel tf. In de laatste decennia is en uitgebreider onder richt naar dementie Toch zijn er nog veel zaken onduidelijk. We zijn er niet gelukkig mee om het een ziekte aan de hersenen te noemen, aldus dr Cahn Naast bepaalde hersenafwijkingen blij ken sociale en persoonlijke om standigheden van belang voor het ontstaan en verloop van dementie te zijn. Na de pauze volgde een discussie met een forum, waarin medewer kers van verschillende disciplines zitting hadden. Uit de vragen die gesteld werden bleek wel dat er juist in de fase van beginnende dementie veel zorgen zijn, zowel om het vinden van de juiste prakti sche oplossingen als om de om gang met de zich anders gaan ge dragende oudere Ook over de vraag of je ouderen die de greep op hun bestaan gaan verliezen steeds met de realiteit moet blij ven konfronteren ontstond een le vendige diskussie. Nadat me vrouw M.J.Th. Stet, verpleegkun dig direkteur, alle medewerkers Er is gekozen voor een opzet waarbij de 'foute' situatie en de 'goede' situatie (waar dus aan preventie is gedaan) naast elkaar worden getoond. In het kader van aan de avond bedankte, sloot me- j het thema inbraakpreventie staat vrouw J. Zimmerman, als arts aan j in de bus, vlak bij de ingang, een LEUSDEN/ACHTERVELD - In verband met het 25-jarig jubi leum van de Veiligheidsinspec tie van Veilig Verkeer Nederland en de BOVAG werd in de week van 6-13 oktober een gratis au tokeuring gehouden. Het betrof hier een landelijke actie. In Leusden werd aan deze actie deelgenomen door de VVN ga ragebedrijven Buitenhuis en Van 't Klooster. In totaal werden 77 auto's ter keuring aangebo den. Na afloop bleek het resul taat alarmerend te zijn. Van het totaal aantal gekeurde auto's werden na de grondige keuring slechts 13 voertuigen goedge keurd. De overige voertuigen vertoonden meer of minder ernstige gebreken aan de banden, wiellagers, rem men en slechte schokbrekers De verlichting kreeg het predikaat 'superslecht'. Na afloop van de keuring werden slechts zes voer tuigen ter reparatie aangeboden. Na afloop bleek dat de meeste voertuigen ouder waren dan het bouwjaar 1980. De vermoedelijke oorzaak van deze alarmerende uitkomst is dat men veelal denkt dat men er nog wel verder mee kan rijden. Ook is het niet uitge sloten dat de steeds krapper wor dende financiële middelen hier mede een rol in spelen. Ook het zelf doen en de beunha zerij in de autohandel worden als oorzaak aangemerkt. Naar aanleiding van het onder vonden resultaat wordt er zowel door de BOVAG als WN gecon cludeerd dat het onderhoud van voertuigen van groot nut is en dat dergelijke keuringen zeker nodig zijn. In verband met het feit dat de Ach- terveldse WN garage van N Lammens door onvoorziene om standigheden niet aan deze actie kon deelnemen, werd in Achter veld door de afdeling Leusden van WN, waaronder ook Stouten- burg en Achterveld ressorteren, in samenwerking met de beide Ach- terveldse garagebedrijven, een keuringsactie gehouden. Tijdens deze actie was een speciale schokbreker-testbank aanwezig. Tijdens deze controle bleek ook dat er wel het een en ander aan de aangeboden voertuigen man keerde. Van de 44 aangeboden voertui gen bleken er 13 met slechte schokbrekers te zijn, een vrij hoog percentage Ook bij de verlichting bleek er wel het een en ander aan te manke ren. Ook op andere onderdelen werden diverse aanmerkingen ge noteerd. Lisidunahof verbonden, de avond af. Zij sprak de verwachting uit, dat men door het verkrijgen van meer kennis en inzicht in staat is meer te vertrouwen op eigen intuï tie in het kontakt met de demente medemens, die in zijn omgeving juist zo vaak verwarring doet ont staan. Van de mogelijkheid tot in formeel verder praten werd door velen nog geanimeerd gebruik ge maakt. zogenaamde luisterpaal. Dit in strument laat een gesproken tekst horen die de bezoekers moet sti muleren zich nader te informeren over het voorkomen van een in braak in hun huis. In de info-bus kunnen zij vervolgens voorbeel den zien van voordeuren, achter deuren, ramen en schuifpuien waarmee een inbreker wel raad weet. Daarnaast wordt getoond welke maatregelen er getroffen moeten worden. In de bus is een paneel aanwezig die door middel van een vraag- en antwoordspel aangeeft hoeveel men aan inbraakpreventie doet. ACHTERVELD - Bij voldoende deelname zal door de plaatse lijke EHBO, afdeling Achterveld een cursus Jeugd EHBO-B wor den georganiseerd. De cursus zal van start gaan op 13 november Jongens en meis jes van 12 t/m 15 jaar kunnen aan deze cursus deelnemen. Belang stellenden kunnen zich voor 1 no vember schriftelijk opgeven bij mevrouw L. Kleinveld, D. van Weedestraat 13, Achterveld of bij mevrouw Chr Jansen, Schoon- derbekerweg 3a, Achterveld. LEUSDEN - In de openbare ba sisschool 't Palet in Leusden- Zuid zal op zaterdag 27 oktober een grote hobbymarkt gehou den worden ter ere van het tien jarig bestaan van de Hobby- scoop in Leusden-Zuid. Op deze markt, waar 132 deelne mers in 39 stands aan mee zul len werken, kunnen hobby's be keken worden of zelfs gekocht. hankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. chijnt elke dinsdag en donderdag. dredakteur: ix Kreyns Bktie: dewina de Boer >ar van Loo ering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, et donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ktie en administratie: Dr Leusder Krant, Rozendaallaan 9 Leusden-Centrum Op agen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot jUur. Telefoon: 033-941495 ftnementsgeld: >0 per jaar. *0 per half jaar 15 per kwartaal hten bezorging: bonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag n 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- H1 toestel 44. IESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij Uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met olijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, 'a waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per nplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 cmï. Un' ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Men-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- t u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De uit regio Nijme gen - Boxmeer afkomstige for matie Buster Smiles! zal vrijdag 26 oktober in Open Jeugd en Jongeren Centrum 'de Geut' een optreden geven. De bezet ting van deze band is als volgt: Ted Best, zanger/bassist en tekst schrijver van Buster Smiles!, Ger Hoeijmakers, voorheen leraar Ne derlands, die zich nu de gehele dag met zijn gitaar bezig kan hou den. Toon Schambergen bespeelt in deze vijfmansformatie even eens gitaar. Ruud de Grood. het jongste lid van de band. student aan het conservatorium, compo neert veel en bespeelt alle toet- seninstrumenten. Het enige lid van de band dat zich niet met de zang bezig houdt, maar des te harder drumt is Frans Tullemans. De naam Buster Smiles! is een knipoog naar Buster Keaton, de beroemde filmkomiek. In de films die Buster Keaton heeft gemaakt, lacht hij nooit Om wat er in de maatschappij gebeurde moest hij alleen maar lachen. Als hij naar Modern Times, de debuut LP van Buster Smiles!, zou hebben kun nen luisteren, zou hij ook lachen Buster Smiles! speelt rockmuziek met hier en daar New Wave en Reggea-achtige rock. De muziek is zeer dansbaar en het geluid is goed uitgebalanceerd zodat er geen overheersende dreunen aanwezig zijn. In maart 1984 koos Frits Spits hun nummer 'Wish I could get you (out of my head)' tot steunplaat in de Avondspits. Vorige maand kwam het nummer 'Walk on the water' op de 12e plaats binnen in de Ver rukkelijke Vijftien van de Vara en is de afgelopen maand gestegen naar de 7e plaats. Vrijdag speelt deze formatie in 'de Geut' aan de Zwarteweg 29 in Leusden. De zaal wordt ge opend om 20.30. Voor verdere informatie kunt u bellen: 033- 946848. LEUSDEN - In samenwerking met restaurant Van der Wiel aan de Hamersveldseweg 124 heeft Galerie Coninck uit Amersfoort een portrettengalerij samenge steld van de kunstenaar Roger Baron. Roger Baron, woonach tig in München, maar slechts bereikbaar via de galerieën in de verschillende landen die hem vertegenwoordigen, schil dert voornamelijk portretten in opdracht. Veelal van belang rijke mensen. In restaurant Van der Wiel zal on der andere het portret te zien zijn van Z.K.H. Prins Bernhard. Ter gelegenheid van deze portretten galerij, die te bezichtigen is op za terdag 27 oktober en zondag 28 oktober van 12.00 tot 17 00 uur, heeft restaurant Van der Wiel een exclusief wild-menu samenge steld, waar op vrijdagavond 26 ok tober of zondag 28 oktober van genoten kan worden. Het is ech ter wel noodzakelijk hiervoor tijdig te reserveren. De schilder zal hierbij aanwezig zijn. typewerk- vermenigvuldi ging, rapportvervaardiging, direct mail, kopiëren op grote schaal (ook in kleur) centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* LEUSDEN - Omroep Leusden is gestart met het organiseren van kursussen voor haar mede werkers. De eerste vier kursussen, ieder bestaande uit 8 avonden, zijn: 1) kameratechniek o.l.v. Bert Hoo- gendam 2) interview/presentatie o.l.v. Joop oe Wilde en Arthur van Maurik 3) geluid o.l.v. Mark Kocks 4) schakeltechniek o.l.v. Jan van Velzen Nadere informatie wordt op een algemene voorlichtingsavond ge geven, die donderdag 1 november in de schuur van de Hakhorst gehouden zal worden van 20 00 tot 22.00 uur. Men kan zich nog aan melden als medewerker en opge ven voor één van de kursussen bij Cocky Lauwers, Dalmatië 62, tele foon: 942393 De kosten bedragen 40,- per kursus, te betalen door overschrijving op bankrekeningnr. 33.59.715.20 (Rabobank) ten na me van Stichting Lokale Omroep Leusden LEUSDEN - In jongerencentrum 'De Til' wordt donderdag 25 ok tober de 2e kaartavond van het seizoen gehouden. Er is we derom gelegenheid voor schut jassen en klaverjassen. Inschrij ving kan gedaan worden vanaf 19.30 tot 19.50 uur. De aanvang is 20.00 uur. leder belangstellende is welkom Er zijn avondprijzen en de uitslag telt mee voor het seizoenkam pioenschap. Deelnemerskosten zijn f 3,50. Na enige tijd stil te hebben gele gen kan woensdag weer gestart worden met de handenarbeid- club van 6- en 7-jarigen in 'De Til'. Er zijn weer personen be schikbaar gekomen voor de lei ding. De tijd is tussen 14.30 en 16.00 uur. Belangstellende kinderen kunnen zich dan ook melden Deze club zal zich niet zoals voor heen alleen bezig houden met houtbewerking maar ook met ver schillende andere creatieve vor men van handenarbeid Vorige keer hebben we de doodgravers verlaten toen ze net met hun grote werk, het begraven van een dood dier, een aanvang hadden ge maakt. Waarom ze dat doen zullen we nu zien. Zijn de bodemomstan digheden redelijk gun stig, dus niet teveel plan tenwortels die steeds doorgeknaagd moeten worden, verdwijnt het dode diertje door de graafwerkzaamheden van de kevers tot onge veer twintig centimeter, soms nog dieper, tot wel een halve meter onder het aardoppervlak. De kuil is wel iets groter dan het dode dier, want de kever heeft nog het een en ander te doen en daar bij wat ruimte nodig, om het werk af te maken. De oneetbare delen, zoals veren, haar, snavel of pootjes worden verwij derd en van de rest wordt een bal gehakt gemaakt, die nu niet bepaald lek ker meer ruikt. Op die geur komen de aasvlie gen af, die een veel min der goed reukvermogen hebben als de doodgra vers en in dit stadium pas lucht van het geval krij gen. De doodgravers la ten de aasvliegen rustig hun gang gaan om hun eitjes te leggen, want dat betekent voor hen een extra lekker hapje. Zodra de larven van de vliegen uit de eitjes komen, wor den ze prompt opgege ten. In de wand van de graf kuil worden nu gangetjes gegraven en in ieder gan getje een eitje gelegd. Na een dag of vijf kruipt er een larfje uit ieder eitje. Intussen heeft moeder in de gehaktbal wat gaatjes gemaakt en in ieder gaatje wat maagsap ge druppeld, wat het verte ringsproces nog wat ver snelt en de brij praktisch vloeibaar maakt. Dadelijk na de geboorte kruipen de larven naar de ingang van het holletje, waar moeder al zit te wachten met een druppel van het vloeibare voedsel. Zo worden de jongen ge voerd tot enige tijd na hun eerste vervelling. Dan zijn ze in staat om zelf een weg door de ge haktbal te eten. Als de voedselvoorraad op is en de larven een lengte van zo'n drie en een halve centimeter hebben be reikt, gaan de volwassen larven zich in hun gange tje verpoppen. Als het nog zomer is dan komen, na ongeveer twee we ken, de spiksplinter nieuw glanzende kevers te voorschijn. Maar als de temperatuur 's nachts het vriespunt nadert, blij ven ze liever overwinte ren om pas te voorschijn te komen als de lentezon de aarde verwarmt, om hun nuttige werk als opruimers in de natuur aan te vangen. G. van L. POOOSR(tv£R5 Z WART E ÏIWONL larve

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3