bezuinigingen leiden ot „afbrokkelingsproces" jna al het jeugdwerk i „onder de pannen" Aantal woningzoekenden stijgt nog steeds Begroting 1985 Achterveld krijgt sportzaal Ilege maakt zich zorgen over sterke ename aantal uitrukkingen brandweer 1985: jaar van het basis onderwijs Wat er volgend jaar gedaan gaat worden nderhoud wegen, plantsoenen en speeltoestellen sidie voor VOC en nieuwe peuterspeelzaal FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant - ISDAG 23 OKTOBER 1984 Begroting nzer verslaggevers) N - ,,De effekten van aande jaren op het ran het onderhoud en, plantsoenen en einen doorge- ezuinigingen begin- sjds duidelijker nega nten aan te nemen, het toenemend aan- ties blijkt ook dat twikkeling de inwo- rgen baart, zeker Ïhet de direkte geving betreft. Bo- hebben we de stel- rtuiging dat een min de onderhoudstoe- Inodigt tot een min- ivuldig gebruik met Ig een snellere ach- ig in kwaliteit. In die waarbij de gevol gen van de bezuinigingen meer kosten met zich mee brengen dan ze opleveren hebben we gemeend deze ongedaan te moeten maken. Niettemin zijn wij in zijn alge meenheid bezorgd over het ontstane afbrokkelingspro ces, waarvan de afloop moeilijk te voorspellen is". Dat schrijven B en W onder het hoofdstuk 'Openbare Werken' in de nota van aanbieding bij de be groting 1985. Hoewel er ook wel positieve gevolgen van de bezui nigingen zijn aan te wijzen - er wordt nu veel sterker gezocht naar de goedkoopste en meest ef- fektieve oplossing - zijn er bij on derhoud van wegen, plantsoenen en speeltoestellen toch grenzen overschreven. Ten aanzien van speeltoestellen schrijft het college bijvoorbeeld: ..Als gevolg van de bezuinigingen op het onderhoud van speelplaatsen kunnen speel- werktuigen niet meer in stand worden gehouden. De gebruikers zoeken naar alternatieve lokaties, die veelal gevonden worden in an dere groenvoorzieningen. Het ge volg daarvan is een toenemend onderhoud op die plaatsen Wij achten een dergelijke ontwikke ling onjuist. Daarom hebben wij in de begroting een bedrag opgeno men om speelvoorzieningen in stand te houden". Ook moet er dringend onderhoud worden ver richt aan een aantal banken in plantsoenen. Ook daarvoor heeft het gemeentebestuur volgend jaar geld uitgetrokken Maar ook bij het onderhoud van de wegen ontstaan er problemen Daarover schrijft het college: ,,Het bezuinigen op de gemid delde frequentie van herbestraten brengt met zich mee dat met gro tere oneffenheden en meer (wa teroverlast in woonwijken genoe- n onzer verslaggevers) jr -fSB - Met uitzondering jftS in Leusden-Zuid is al !ugd- en jongerenwerk in en 'oner de pannen', nu afgelopen jaar ook de .rs en het Hervormde en ,)rmeerde jeugdwerk een derkomen hebben ge- Met vreugde kan wor- constateerd dat 'De ans goed funktioneert m duidelijke behoefte De beroepskracht, die Bad nog een jaar mocht noet nu ook aan andere ties dan 'De Geut' on- ling geven. "Op deze bij de beëindiging van tstverband van de be- icht per 1 augustus n goed fundament zijn oor het jeugd- en jon- rk in de toekomst." ihrijven B. en W in de igsbrief bij de begroting ifdstuk over het sociaal werk. Het college wijst er% il jaar 1985 is uitgeroe-4 internationaal jongeren- Ie amen met het overlegor- >r het jeugd- en jongeren- het gemeentebestuur be- Ilke aktiviteiten er in dat organiseerd kunnen wor- het budgetprogramma volgend jaar is een be drag opgenomen voor het jeugd werk in zijn algemeenheid Daar uit kunnen, aldus het college, on der meer een startsubsidie voor JUID, jeugdvakantie-aktiviteiten en aktiviteiten in het kader van het jongerenjaar worden gefinan cierd. In het hoofdstuk over sociaal cul tureel werk is tevens de medede ling te vinden dat het college be reid is om het Vrouwenontmoe tingscentrum te subsidiëren. Voor het volgend jaar is een bijdrage in het exploitatietekort ter hoogte van f 8000,— gereserveerd. Te gen dient te worden genomen dan gebruikelijk was. Naar het zich laat aanzien zal dit op termijn, als het nu nog vrij nieuwe onder- houdsbestand verouderd is, aan leiding geven tot problemen. Bij handhaving van de nu geldende frequenties is het noodzakelijk om toetsingscriteria voor klein en groot onderhoud op te stellen. Wij zijn voornemens het komende jaar hier een aanvang mee te ma ken. De bezuinigingen die zijn doorge voerd in het bespuiten van verhar dingen tegen onkruidgroei heb ben ons voor problemen ge plaatst. Op plaatsen waar het on kruid zich sterk kon ontwikkelen bleek de verharding hiertegen niet bestand met het gevolg dat vervroegd onderhoudswerkzaam heden moesten worden uitge voerd Wij hebben dan ook ge meend deze bezuiniging te moe ten opheffen vens is er in het budgetpro gramma voor het volgend jaar geld uitgetrokken voor een nieuwe peuterspeelzaal ..Door een grote stijging van het aantal peuters was uitbreiding van het aantal noodzakelijk", aldus het college. Het college verwacht van Roy Robbomond dat hij een goede basis voor het gehele jeugd- en jongerenwerk in Leusden gaat leggen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De belangrijkste ge- I beurtenis, die zich in het vol gend begrotingsjaar op het ter rein van het onderwijs zal vol- I trekken, is de inwerkingtreding van de Wet op het Basisonder wijs. Op 1 augustus volgend jaar moeten alle kleuter- en la gere scholen worden geïnte greerd in een nieuw onderwijs- type: het basisonderwijs. Een gigantische operatie, die ook Hoewel er in Leusden nog steeds gestaag gebouwd wordt, stijgt het aantal woningzoekenden ook nog voor de gemeente Leusden de stee(js nodige repercussies heeft. Aldus meldt het college van B en W in de onderwijsparagraaf van de nota van aanbieding bij de be groting 1985 Het dagelijks be stuur van de gemeente wijst er op dat die invoering van het basison derwijs een reeds lang durend proces is, maar dat ook de ko mende jaren van alle betrokkenen nog de nodige inspanningen ge vraagd zullen worden Op juri- disch-administratief terrein gaat er in de onderwijswereld een hele boel veranderen. Maar vóór 1 maart van het volgend jaar moet bij alle scholen bijvoorbeeld ook bekend zijn, wie er direkteur en waarnemend direkteur gaat wor den. Voor wat betreft de schoolgebou wen kondigt het college twee ge beurtenissen aan Het dak van 'De Wegwijzer' moet worden ge repareerd en Gereformeerde Ba sisschool heeft van de Raad van State alsnog toestemming gekre gen voor de bouw van een zesde lokaal. Ten aanzien van het schoolzwem men merkt het college op dat in het komend begrotingsjaar met schoolbesturen en onderwijsveld bekeken gaat worden, of dit in de bestaande vorm gehandhaafd dient te blijven. Zoals bekend vroeg het gemeentebestuur tot de aanvang van dit schooljaar een bijdrage van de ouders Daar werd door de staatssecretaris van Onderwijs echter een stokje voor gestoken. Nu suggereert het col lege, dat het aantal jaren, waarin zwemles wordt gegeven - nu in de klassen 2, 3 en 4 - wel eens terug gebracht zou kunnen worden (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Ondanks de niet ge ringe bouwaktiviteiten in de af gelopen jaren, vertoont de wachtlijst voor woningzoeken den een toename. Op die wacht lijst staan momenteel 1358 mensen, van wie er 1059 als of ficieel geregistreerde woning zoekenden kunnen worden aan gemerkt. Aldus meldt het college van B. en W. in het hoofdstuk 'Huisvesting' van de aanbiedingsbrief bij de be groting 1985. Uit een specificatie van de verschillende soorten wo ningzoekenden blijkt dat het aan tal Leusdense starters - mensen die voor het eerst zelfstandige woonruimte zoeken - op dit mo ment 777 bedraagt. Daarnaast zijn er 282 Leusdenaren, die voor doorstroming in aanmerkinq wil len komen. ,,De constante toe name van het aantal Leusdense woningzoekenden wordt onder andere veroorzaakt door het ge geven, dat de kinderen van perso nen die zich de laatste 20 jaar in onze gemeente hebben gevestigd op een leeftijd zijn dat zij voor zelf standige woonruimte in aanmer king willen komen", aldus B. en W. in een toelichting De cijfers onderschrijven het. er zijn bijvoor beeld 235 alleenstaanden, die nu nog niet zelfstandig wonen, maar wel graag een eigen woonruimte willen hebben. Daarnaast zijn er nog eens 147 mensen met trouw plannen op zoek naar zelfstan dige woonruimte. Het gemeentebestuur heeft vast gesteld dat zich met name in de huursector een ontwikkeling voor doet, die het voor mensen met la gere inkomens erg moeilijk maakt om passende woonruimte te vin den. ,,Als gevolg van de voortdu rende huurverhogingen is er een steeds groeiend aantal huurwo ningen waarvan de huurprijs ligt boven de thans geldende huur- subsidiegrens van f 650, - kale huur per maand Van de huursub sidieregeling wordt overigens veelvuldig gebruik gemaakt. Om streeks 750 mensen ontvangen maandelijks een tegemoetkoming in hun woonkosten op grond van genoemde regeling", aldus het college (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B en W is het met de Werkgroep Sportzaal Achterveld eens dat 'een sportzaal in Achterveld in een noodzakelijke behoefte voorziet'. Inwilliging van de Achterveldse wens lijkt het col lege dan ook 'alleszins redelijk'. In de begroting voor het vol gend jaar houdt het college re kening met de uit een investe ring van f 800.000,- voort vloeiende lasten. Begin volgend jaar zullen B en W over de bouw van een sportzaal in Achterveld een voorstel doen aan de raad. onzer verslaggevers) :N - Het college van B. naakt zich zorgen over rbitante toename' van tal uitrukkingen van de brandweer. ,,Met aldus het college in de aanbieding bij de be- 1985, „valt dit te wijten vele schoorsteenbran- erder wordt geconsta- dat er meer en meer van een taakverschui- brandbestrijding naar lening. Mede daarom zal worden in hoeverre en wijze kosten van hulp- kunnen worden door piet hoofdje 'brandweer- lening' meldt het college fat ten behoeve van de ter voor het volgend jaar Ingetrokken voor de aan- i een spreider en een tir- i werktuigen respectieve- IJiet maken van openingen pi en voor het verplaatsen pre lasten. Met dit mate riaal zal de brandweer beter zijn uitgerust om snel en goed hulp te verlenen bij verkeersongevallen en dergelijke. Ook zal volgend jaar opnieuw een deel van de mo bilofoon- en alarmontvangappara- tuur worden vervangen. Voorals nog is geen geld uitgetrokken voor een nieuwe brandweerauto Maar het college waarschuwt de raad maar vast, dat op korte ter mijn zich de noodzaak tot vervan ging van een van de brandweer wagens aandient. Misschien zelfs nog volgend jaar zal in de raad daartoe een voorstel worden ge daan. Ook over de vrijwillige brand weer in Achterveld zegt het col lege zich zorgen te maken. Er zijn in Achterveld steeds minder brandweerlieden beschikbaar. Dat wordt veroorzaakt door het feit dat steeds minder mogelijke kandidaten werk in Achterveld vinden, aldus het college. Het komend jaar zal nader on derzoek worden verricht naar een geschikte plaats voor een nieuwe brandweerkazerne met oefenter- Hef aantal keren dat de brandweer in Pktie moet komen, baart het gemeentebestuur zorgen - Aldus blijkt uit het hoofdstuk 'Sport' uit de aanbiedingsbrief bij de begroting voor het volgend jaar. In dat hoofdstuk zeggen B en W dat Leusden over het alge meen beschikt over sportaccomo- daties van goede tot zeer goede kwaliteit. Tot de bestaande lacu nes behoort een sportzaal in Ach terveld. Verder stellen B en W vast dat de rijverenigingen 'Nim- merdor' en 'De Singels' druk doende zijn om tot de bouw van een eigen manege te geraken. Beide verenigingen wil het col lege een eenmalige subsidie in de stichtingskosten geven Die sub sidie zou f 12 500,- groot per ver eniging mogen zijn. Ondanks de goede kwaliteit van de sportaccomodaties moet er volgend jaar wel hier en daar aan renovatie worden gedaan In Ach terveld moeten vier tennisbanen worden aangepakt en op het Burg. Buiningspark drie. Die reno vatie wil het college nog voor re kening van de gemeente nemen. Ondertussen moet er - net als bij alle andere takken van sport - met de verenigingen worden gepraat over privatisering van de accomo dates Overigens heeft het college beslo ten de tarieven voor de sportver enigingen volgend jaar niet te ver hogen. ,,Een en ander laat onver let dat de kosten van de accomo- daties waar mogelijk terug ge drongen moeten worden", aldus het college. Rozendaallaan 9 Leusden-C. rein in Leusden-Centrum. Er zal een plan van eisen worden opge steld. Belangrijk punt bij het vin den van een geschikte lokatie is de minimale uitruktijd. Ook over de plaats voor een nieuw politieburo moet het ko mend jaar beraad plaatsvinden Weliswaar krijgt Leusden ten ge volge van de zogeheten 'Stopwet' niet onmiddellijk gemeentepolitie nu het inwonertal van 25.000 is bereikt. Maar wat voor politie er ook komt en op welke termijn dan ook, vast staat dat de kazerne van de Rijkspolitie in Leusden-Zuid steeds minder geschikt is. Daarom moet, aldus B. en W., ge zocht worden naar adekwate huis vesting in Leusd^n-Centrum (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het budgetprogramma ter grootte van ruim een half miljoen gulden, waartoe het college voor het volgend jaar besloten heeft, omvat tal van grotere en kleinere aktiviteiten. Hieronder staan de belangrijkste projekten opgesomd. Hulpverleningsmateriaal brandweer Deflectiemetingen Verbetering paden wijk Rozendaal Uitbreiding vegen winkelcentrum Hamershof Parkeerplaatsen Blijhof/De Til Verkeerstellingen Plaatsing wildspiegels Groot onderhoud vijvers Gasaansluiting onrendabele gebieden Reparatie dak'De Wegwijzer' Aanbouw lokaal Gereformeerde Basisschool Subsidie Vrouwenontmoetingscentrum Vervanging speeltoestellen diverse wijken Groot onderhoud banken plantsoenen Aanvullend budget jeugdwerk Achterstallig onderhoud De Geut Vernieuwing kleedaccommodatie buitanbad: herstel dak oud instructiebad; vernieuwing boeiboorden oud instructiebad Renovatie tennisbanen Sportzaal Achterveld Aanpassing raming onderhoud plantsoenen Uitbreiding programma Tussentijds Uitbreiding peuterspeelzaalwerk Voorlichting over openbaar groen Tuinvuilverzamelplaatsen Gezondheidsvoorlichting Openbare begraafplaats

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5