„Vraag naar bedrijfsterreinen komt weer op gang" Knappe film over problemen jeugd in een nieuwe stad Dierenexpositie bij Galerie Coninck Kantongerecht Amersfoort 718 huizen in 1985 LEUSDEN, Unicef wenskaarten weer verkrijgbaar Cinemaclub draait ,,Over the Edge" a.s. donderdag leus ULG afdeling Leusden houdt bijeenkomst Assurantie kantoor Hamersveld verhuisd plaatselijk nieuws DINSDAG 23 OKTOBER 1984 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Het Is verheu gend te constateren dat de vraag naar bedrijventerreinen weer op gang komt. Om hierop adekwaat te kunnen inspelen is het hebben van een redelijke grondvoorraad voor de vestiging van bedrijven noodzakelijk. In de loop van 1985 hopen wij het bestemmingsplan „De Horst" in uitvoering te ne men." Dat schrijven B. en W. in het hoofdstuk ..Economische Zaken en Werkgelegenheid" van de nota van aanbieding bij de begroting 1985. Om die opmerking over groeiende vraag naar bedrijfster reinen te staven, somt het college op. wat er dit jaar zoal verkocht is en wat er nog te wachten staat: ..In het plan Pnncenhof konden wij grond verkopen voor kantoorfunk- ties waarin naar verwachting onge veer 200 mensen werkzaam zullen zijn. In Paardenmaat verliep de verkoop van grond aan een tweetal bedrijven gunstig. Voor de werkge legenheid in Leusden is de bouw van de Streekschool voor Beroeps begeleidend Onderwijs en de uit breiding van de Hamershof en de Biezenkamp en de realisenng van twee buurtsteunpunten eveneens van veel belang. Naar verwachting zullen hier in totaal 200 mensen werk kunnen vinden Hoewel over de verwerving van de benodigde grond nog wordt onderhandeld, spreekt het college de verwachting uit in de loop van het volgend jaar te kunnen begin nen met de uitvoering van het bestemmingsplan ,,De Horst". Dat aan de noordzijde van Leusden - boven de Bankgirocentrale - gele gen bestemmingsplan moet ruimte gaan bieden aan nog een aantal bedrijven. ..Met adspirant-kopers worden reeds oriënterende ge sprekken gevoerd. Gezien de uit stekende ligging verwachten wij dat verkoop van bouwgrond in dit plan geen probleem zal zijn," aldus B. en W.. die ook nog even verwij zen naar de plannen voor een indoor-atletiek-accommodatie en een motel. Zie daarvoor elders in deze krant. Volgens het college is de in aanbouw zijnde streekschool een belangrijke impuls voor de werkgelegenheid in Leusden (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er komen in Leus den volgend 718 woningen bij. In 1985 zullen in Claeverenblad- /Wildenburg de laatste 407 wo ningen van de Tweede Fase worden opgeleverd. Daarbuiten zullen nog eens 311 huizen ge reed komen. Die getallen worden door het col lege van B en W genoemd in de aanbiedingsbrief bij de gemeente lijke begroting 1985. Daarin wordt tevens gemeld dat men nog dit jaar gaat beginnen met het bouw rijp maken van een deel van 't Ruige Veld. Men heeft in principe een contingent van 142 woningen in de sociale sector voor volgend jaar toegezegd gekregen. Dit wil het college aanwenden voor de woningbouw in 't Ruige Velt, waarmee men volgend jaar van start hoopt te gaan. In 1986 zou den dan de eerste woningen in dit nieuwe bestemmingsplan, aan sluitend op de afronding van de Tweede Fase, kunnen worden op geleverd. Zoals bekend is de ge meente echter in de problemen geraakt met verwerving van de grond in 't Ruige Velt, zodat het de vraag is of deze continuïteit in derdaad gerealiseerd kan wor den. weéificlegemeede/ LEUSDEN Woensdag 24 t/m 28 oktober: Expo, huishoudbeurs, naast win kelcentrum Hamershof. Woensdag 24 oktober 17.00 uur: Werkgroep ECW. commissieka mer gemeentehuis, 't Erf I. Donderdag 25 oktober 9.30 uur: Bijeenkomst 't Claeverenblad ..werken met textiel", De Brink 16 Donderdag 25 oktober 19.00 uur: Raadsvergadering, raadszaal ge meentehuis, 't Erf I Donderdag 25 oktober 20.15 uur: Valleiconcert, Ned Herv Kerk, Arnhemseweg. Donderdag 25 oktober 20.00 uur: Bijeenkomst ULG, De Til, Hamers- veldseweg 30. Zaterdag 27 oktober 9.30-14.00 uur: Voorlichting composteren. Gemeentewerk Hamersveldseweg 105 Maandag 29 oktober 20.00 uur: Vergadering CMI7WR0, ge meentehuis. 't Erf I. Dlnsdag 30 oktober 14.00 uur: Voorlichting Sociale Verzekerings wetten, Tussen Tijds, Hamersveld seweg 100. LEUSDEN - Het Utrechts Landbouw Genootschap afde ling Leusden houdt aanstaande donderdag, 25 oktober een bij eenkomst voor haar leden, de agrarische PJGU leden en geno digden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Til. Hamersveldseweg 30 Voor deze avond is de heer G. W. Herink, rundveespecialist bij Klomp en Zwetsloot BV bereid gevonden een inleiding te houden met als onderwerp: ,,Hoe komen wij zo voordelig mogelijk de winter door". Na de pauze is er voldoende gele genheid tot het stellen van vragen. LEUSDEN - Traditiegetrouw presenteert Unicef, het Kinder fonds van de Verenigde Naties, dit najaar een unieke collectie wenskaarten. Kaarten, die dub bele vreugde brengen: voor de ontvanger, maar ook voor de miljoenen noodlijdende kinde ren in ontwikkelingslanden. Uit de opbrengst van de ver koop worden n.l. vele projecten op het gebied van gezondheids zorg, voeding, onderwijs en vei lig drinkwater gefinancierd. Mo menteel wordt met name de strijd tegen de kindersterfte aan gebonden. Er zullen verschillende kaarten te verkrijgen zijn in de thema's: Madonna en kind, sneeuw, Aziati sche kunst. Verder zijn er kerst kaarten. luchtpostkaarten, prent briefkaarten, enzovoort. De Unicef bureau-agenda 1985 heeft als titel ..De Wereld en haar Kinderen" meegekregen. Een the ma dat met schitterende foto's werd geïllustreerd. Uiteraard heb ben ook de bekende Unicef- produkten, waaronder de advents- boeken, puzzels, bouwplaten en kalenders, een plaatsje in de col lectie gekregen Betrekkelijk nieuw (echter al bijzonder populair) zijn daarentegen de fleurige geschenk kaartjes Met de opbrengst uit de verkoop zal het programma tegen de kinder sterfte worden ondersteund. Dit programma, dat de naam GOBI heeft gekregen, werd eind 1983 door Unicef gelanceerd. Het be staat uit vier actiepunten: 1. het gebruik van groeikaarten om het gewicht van kinderen te registreren, 2 toepassing van Orale Rehydra- tie Therapie tegen uitdroging bij kinderen als gevolg van diarree. 3. het stimuleren van borstvoe ding; 4 uitbreiding van inentingscam pagnes. Door het op grote schaal toepas sen van deze maatregelen, kan de kindersterfte (40.000 kinderen per dag) tot de helft worden terugge bracht. De Unicef-artikelen zijn op veel plaatsen in Nederland verkrijgbaar via de uit vrijwilligers bestaande Regionale Unicef Comité's. In Leusden-Zuid bij: Mevrouw F. Ot ter, v Boetzelaerlaan 12, tel. 940955. In Leusden-Centrum bij Mevrouw A. Bergsma. Berkenlaan 19, tel. 941602. Eén van de wenskaarten die Unicef uitgeeft. LEUSDEN - Assurantiekantoor Hamersveld is met ingang van 10 oktober gevestigd aan de Landjonker 20 te Leusden. Dit assurantiekantoor, dat voor heen gevestigd was aan de Ro- zendaallaan, wordt geleid door de heer en mevrouw Clooster- man. Zij verzorgen voor hun cliënten al lerhande verzekeringen. Dit ver zekeren kan bestaan uit een in boedel of auto-verzekering of een verzekering voor een ingenieuze computer-installatie, of iets derge lijks. Ook adviseren zij voor hypothe ken en pensioenen. Kortom het is een kantoor dat in alle assurantie zaken deskundig kan adviseren. Bovendien kan men bij hen te recht om vakantie te boeken, daar zij een agentschap hebben van Vrij-Uit. AMERSFOORT - Een automobi list had in de gemeente Barne- veld 180 km gereden en bij zijn aanhouding gezegd dat hij ,,niet zo op zijn snelheid had gelet". Deze opmerking werd niet zo gewaardeerd op de strafzitting van het kantongerecht van 18 oktober. ,,U rijdt bijna tweemaal zo hard als toegestaan heeft en het niet eens in de gaten!" Hoofdschuddend eiste de offi cier een boete van 1 400, - en een onvoorwaardelijke intrek king van het rijbewijs voor 3 maanden. Aangezien er al meer dere snelheidsovertredingen in het dossier van verdachte ver meld stonden, had de officier geen zin meer in een voorwaar delijke veroordeling. „U heeft uw rijbewijs voor uw werk no dig. Daar trek ik me echter niets van aan, want u trekt zich ook niets van de verkeersregels aan". Uitspraak conform de eis. Iemand uit Nijkerk kreeg voor een forse snelheidsoverschrijding (100 km i.p.v. 50) een boete van f 500,- met de waarschuwing dat de volgende keer zijn rijbewijs aan een zijden draad kwam te hangen. Hij had ook nog met een verlopen rijbewijs gereden, maar omdat hij inmiddels een geldig kon tonen, leverde dat vergrijp maar f 25, - op. TRAPKETTING Een jeugdige bromfietser uit Renswoude had van zijn brom fiets een motor gemaakt doordat de trapketting ontbrak. Als een bromfiets niet meer met trappers kan voortbewogen worden, dan is het volgens de wet een motor ge worden en dat heeft als conse quentie: een geldig motorrijbe wijs. Dat had verdachte echter niet en daarom kreeg hij f 25, - Waar zwaarder aan getild werd, was het ontbreken van een verze kering, want die eis geldt voor bromfietsers net zo hard. Dat le verde dan ook een hogere boete op: f 75. - Een mevrouw uit Baarn was met haar auto een eind achteruit gere den om bij het motel 'de Witte Bergen' te komen en was volgens de officier daarom niet veel beter dan een spookrijder. Rijdend op de parallelweg had ze de afslag naar de Witte Bergen gemist en om toch op tijd te zijn voor een vergadering had ze maar besloten om achteruit terug te rijden. Ont zettend fout", vond ze zelf. Daar was de officier het mee eens: f 400,- boete. FOUT-PARKEERDERS Een hele rij fout-parkeerders kwam er op deze zitting slecht van af. Iemand die gehuurd had in Amersfoo ook een parkeerplaats speciaal dek bij hoorde, I periode dat dit dek nog n maal klaar was en door meente met een hek we: sloten, op de oprit geparke zich fout, maar wel maan; getolereerd „Ik zou de ar ten van de gemeente willen horen, maar ik vind de moeite niet waard om werk in te steken. Ik geloof aldus de officier, die eer digverklaring zonder straft Een boete van f 5,- mand die moeilijk ter been ook inderdaad over een f ontheffing beschikte, deeltelijk op een trottoir parkeerd, wat ook invalide toegestaan. ,,lk hinderde ter niemand", verzeker-] dachte de officier. ,,Dat is u om uit te maken", en legde uit dat het hek van zou zijn als verkeersdeell zelf zouden mogen uitm b.v. door rood rijden voor der hinderlijk is of niet dicap is duidelijk, maar in een stad als Amersfooi probleem en u heeft door heffing al enigszins een voorsprong op anderen de laagste straf om duit maken dat ook voor u d gelden" ONLEESBAAR Een bijna onleesbaar prcx baal hinderde de officier e hem besluiten om in het ge de heer W. uit Amersfa schuldigverklaring zonder eisen. Deze verdachte had nacht, al meer dan een ja: den, door oranje gerede verhaal was op zich niet houdend, maar het feit vlekkerige ballpoint van de lisant zijn verweer van dest leesbaar gemaakt had enl in het nadeel zou plaatse de officier niet terecht. Voc dat oproepen van de ver! na 15 maanden geen enl meer heeft Eveneens onleesbaar proces-verbaal tegen vrouw die op een zondr Langestraat geparkeerd haar geval werd besloten! aanvullend proces-verbaaT gen Dat bood het voorci een leesbaar verbaal mag worden en dat tevenl zocht kan worden of haarl dat daar op zondag wel| keerd mag worden, klopt USA 1979 Regie Jonathan Kaplan, produktie: George Litto, camera Andy Davis, scenario: Charlie Haas Tim Hunter Met Michael Kramer. Matt Dil lon. Pamela Ludwig Tommy Fergus, Vince Stewart e v a Lengte: 95 minu ten. Te zien op donderdag 25 oktober 1984 in Cinemaclub De Korf, Activitei tencentrum De Korf. aanvang 20 uur Zaal open 19 30 uur DOOR BERT VOS LEUSDEN - 'New Granada, stad van morgen' beweert het bord aan de stadsgrens. Riante bungalows, strakke appartementen in een doel matige compositie. Een su permoderne tuinstad met fu turistische contouren in een landelijk decor. Aantrekke lijk voor hen, die de neuroti sche metropool willen ont vluchten op zoek naar rust en veiligheid. New Granada, aan de opper vlakte een idyllisch woonoord, daaronder een onrustig leven. Spanningen, veroorzaakt door jongeren, die hier weinig moge lijkheden voor ontspanning vin den, op zichzelf aangewezen zijn en in de steek gelaten door hun ouders, die de prijs van hun uto pia alleen kunnen opbrengen via langere werktijden. New Granada heeft niet op hen gerekend, op deze jongeren Na schooltijd ontmoeten ze elkaar in een sjofele ruimte, waar een stic kie en keiharde rockmuziek de verveling een beetje verdrijven. Op zoek naar afleiding, een nieuwe kick, komen zij in konflikt met hun omgeving, die hier geen goed antwoord op heeft. In over leg met de ouders besluit de schoolleiding voor alle leerlingen een avondklok in te stellen Do- berman, de plaatselijke sherrif, krijgt opdracht het jeugdcentrum te sluiten. De agent, die alle jongeren als po tentiële kriminelen beschouwt, zet iets in scène om een goede reden te vinden voor de sluiting. Daar mee zet de escalatie in en begint een strijd van jong tegen oud, kompleet met achtervolgingen, gebruik van wapens en joyriding. De ouders, gealarmeerd door de dood van één van de jongeren, komen bijeen in de aula van de school om te proberen alle oorza ken van de escalatie op een rijtje te zetten. Voor de woedende jon geren, buiten het schoolgebouw het sein, om echt in aktie te ko men... 'Over the Edge' is een uitste kende film geworden, waarin re gisseur Kaplan knap het pro bleem van jongeren in een nieuwe stad in beeld brengt. Scenario schrijvers Charlie Haas en Tim Hunter hebben met een uitste kend gevoel voor wat er onder de jongeren leeft, de basis gelegd voor een film, die indruk maakt. Hoewel de in 'Over the Edge' ge schetste situatie in eerste instan tie een Amerikaanse is, geplaatst in Amerikaanse verhoudingen, zal duidelijk zijn, dat het probleem een internationale is. Ook in veel andere geïndustriali seerde landen, waar naast een uitdijen van de bestaande metro polen hele nieuwe steden zijn ont staan in de periferie ervan, wor den de bewoners gekonfronteerd met het feit, dat zo'n nieuwe stad er op papier heel aardig uitzag, maar dat de werkelijkheid toch een tikkeltje anders uitvalt Stedenplanners hebben - waar ook ter wereld - te weinig aan dacht voor de specifieke leefwe reld van de jongeren. Verplaatsen zich te weinig in de gedachten van de jeugd, veronachtzamen de meest elementaire voorwaarden voor een goede stad: het schep pen van een leefgemeenschap voor jongeren en volwassenen. En als er dan problemen ont staan, worden die in de meeste gevallen, net als in de film, met een tijdelijk noodverband 'opge lost'. Het uiteindelijke resultaat is dan, dat er in feite niets ver anderd, dat er niets is opgelost. Dat is de boodschap van Jona than Kaplan in 'Over the Edge'. In een film, die naast deze serieuze toets de nodige spanning en hu mor te bieden heeft mét muziek, die de jongeren zal aanspreken. Een bijzondere film, die merk waardig genoeg in Nederland tot nu toe vrijwel stilzwijgend in pre mière is gegaan. AMERSFOORT - Bij Galerie Coninck Is het werk van dertien kunstenaars geëxposeerd. Als thema zijn de dieren gekozen, en die zijn er dan ook op allerlei manieren uitgebeeld te zien. Te beginnen met de tijgers, apen en vissen van Henri Capitan, die de dieren op fotografisch realisti sche wijze uitbeeldt, en ze dan In een volkomen onreële situatie plaatst. Een tijger bevindt zich op het ijs, voor een vis Is een monument met een vlooi opge richt. Vervreemdend realisme met neiging naar het absurdis me. Capitan Is een autodidact, die zich de techniek van het schilderen met glaceren heeft eigen gemaakt door deze te be studeren in de bibliotheken van Parijs en Brussel. Voor de Waal se Universiteit van Leuven heeft hij onlangs een 100 m2 grote buitenschildering gemaakt. Van Ton Koops zijn diervormen te zien, die in brons zijn uitgevoerd, teruggebracht tot de plastische hoofdvormen. Van stier en vlinder bijvoorbeeld wordt alleen de bewe ging weergegeven, van een poes het in elkaar gerold liggen. Vogels zijn hangvormen, staande op steel tjes. Johan Traarbach laat schilderij en zien in de van hem bekende massief gebeitelde stijl van men sen en dieren, een boer met een paard, een hond met zijn drinkende baas, een meisje met een konijntje. Voor Traarbach is de mens een trouwhartig dier, waar hij als schil der niet om heen kan. Wilfried de Boer toont onder andere kastjes, waarin hij de schildering van een eenhoorn heeft ondergebracht met in zijvakjes een zelf gedraaide hoorn en een in dito kleuren ge schilderd cassettebandje, en die van een koe bont gevlekt in het grasgroen met in de zijvakjes een weelderig wollen koeiestaarf en een groen gevlekt cassettebandje. Of die bandjes eenhoorn- en koeiengeloei produceren is mij niet bekend. Het overige werk wordt geleverd door Coninckcoryfeeën als Toon Tieland, Arie van Selm en Celesti- no Piatti, die met zijn sterk tot de verbeelding sprekende uilenserie even hoge ogen gooit Cobbaert, die voor kleurig sche kopergravures van dieren zorgde, die zo uit spit lijken te zijn weggelopen De expositie duurt tot e 28 oktober, en is van dond tot en met zondag te zie 13.00 tot 17.00 uur. Ti/ger van Henri Capitan.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6