Frans van der Werf, bedenker van woontoren-idee Ik wil milieu maken, ruimte scheppen, afwijken van het gemiddeld beeld" Ik wil weten waarom iemand een woontoren niet ziet zitten" Litho's en beelden in De Hof f DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 Voorlichting Ziekenfonds verzekeringen Vre des manifestatie Soesterberg interview „Leusden is dorp af' door Caspar van Loo Van de zomer sloeg hij veel Leusdenaren de schrik om het hart toen in het ontwerp van de uitbreiding van woon/winkelcentrum De Hamershof een woontoren van 12 a 16 verdiepingen was getekend. Wat is dit nu weer? Welke streek haalt de gemeentè ons nou weer uit, dachten heel wat Leusdenaren die zo'n immens flatgebouw niet vinden passen in de stedebouw van onze plaats. „Een woontoren is de uitzondering die de regel bevestigt dat er in Leusden geen hoogbouw is", riepen gemeente en de maker van het plan, de stedebouwkundige ir. Frans van der Werf. Inmiddels heeft de politiek zich ook niet zo lovend over het woontoren-idee uitgelaten en wethouder Jan Wagenaar gedwongen een alternatief plan voor de uitbreiding van De Hamershof (H2) te presenteren. In afwachting daarvan toog verslaggever Caspar van Loo naar Rotterdam voor een gesprek met ir. Frans van der Werf, die deel uitmaakt van deinde Maasstad gevestigde architectenwerkgroep KOKON. Van der Werf: „We moeten niet de ogen sluiten voor veranderingen, terwijl die veranderingen toch optreden." - toen de suggestie werd gedaan - was het onontkoombaar om wonin gen te gaan stapelen In de uitbrei ding van De Hamershof. Immers, hoe kom je met een park anders aan de noodzakelijke grondop- brengst? Van der Werf. „Dat park en de woontoren werd toen één idee Daarmee voldeed ik aan de vraag van de gemeente om iets bij zonders te maken, iets herken baars voor Leusden. Het is een kwestie van lef Gefixeerd Maar toen je het ontwerp maak te, wist je natuurlijk dat hoogbouw heel gevoelig ligt voor Leusden? Van der Werf: ..Jazeker, maar de eerlijkheid gebood mij toch het ont werp te presenteren Omdat ik het een goed plan vind Om vele rede nen, en misschien is de belangrijk ste reden wel - die heb ik nader hand bedacht want dan pas wor den veel dingen bewust - dat ik het gevoel heb dat Leusden dorp af is Ook al willen veel mensen in Leus den dat het eep dorp blijft Maar betekent ,,dorp af" dat er meteen een Hat in moet „Van der Werf: „Nee, zeker de mens. Daarom beschouw ik het als mijn vak om de mensen te hel pen bij het formuleren van wat ze willen." Het is bekend dat jij veel waarde hecht aan het oordeel van een ge meenschap en dat je graag in spraak wil geven op woonvormen Nu er in Leusden een breed maat schappelijk verzet rijst tegen de woontoren, is dat niet voor jou het sein om jouw plan terug te trekken Van der Werf antwoordt „Uitein delijk wel. Alleen omdat ik weet hoe moeilijk het is om van je gewoontes af te raken bij veranderingen, wil ik eerst een zo totaal mogelijk beeld geven van wat men dan weggooit Ik wil daarnaast zelf weten waarom iemand in Leusden een woontoren niet ziet zitten. Is dat omdat de te genstanders er zelf niet in willen wonen, of dat een ander daarin woont? Of willen ze geen teken in Leusden dat boven de andere be bouwing uitstijgt?" Eén van de aanmerkingen is dat Leusden reeds in de vorm van het gemeentehuis reeds een markant punt bezit Van der Werf onmiddellijk „Dat klopt als je door het hoofdcentrum gaat Maar als je bijvoorbeeld van Leusden-zuid afkomt, zit het cen trum hardstikke verscholen, hoor Het valt mij steeds weer op dat De Hamershof ineens opdoemt Discussiepunt blijft, moet je het centrum met een landmark" aan geven7 Van der Werf: „Nee, het móét niet. Er moet niks! Ik zeg niet dat het moet, ik zeg alleen: het is een idee en wees je bewust van wat je weggooit wanneer het idee niet wordt gerealiseerd, want het kan. Nu is het de kwestie van: wil men het." Jij bent er in ieder geval vóór Van der Werf „Ik? Ik woon niet in Leusden, ik maak me slechts dienst baar Ik ontwerp die toren wel, maar dat komt omdat ik wil bijdra gen aan de totstandkoming van iets karakteristieks in Leusden." Kerk Frans van er Werf voegt eraan toe dat „karakteristiek" zijn woord keus is voor iets dat op een natuur lijke wijze voortkomt en aansluit op de ontwikkelingen, en wat ODtimaal Frans van der Werf:Ik wil dolgraag bij de discussie betrokken worden. Ik wil daarin niet het ontwerp verdedigen, maar met argumenten juist aanprijzen en de mensen weten te overtuigen. een situatie benut. Een halfhoge flat vindt hij in dit geval zeker niet karakteristiek. Een kerk bij een centrum is dat voor hem ook niet helemaal, omdat een kerk niet meer het symbool is van een totale gemeenschap Geconfronteerd met de vraag of een woontoren in Leusden een stunt van hem is, ant woordt de stedebouwkundige „Nee, ik wil iets karakteristieks ont werpen Stuntwerk is sensationele stedebouw of architectuur die geen antwoord is op een wezenlijke vraag Maar die een pure kortston dige behoeftebevrediging is." Glaverenhlad/Wü- - denburg Behalve ontwerper van De Ha mershof en de toekomstige gefa seerde uitbreiding van dit win- Ir. Frans van der Werf ROTTERDAM - „Of ik al op dracht van de gemeente heb gekregen voor het maken van een alternatief plan voor H2?", herhaalt Frans van der Werf (46) lichtelijk onzeker de vraag. „Nee, nog niet. Ik heb wel iets vernomen uit Leus den, maar nog geen opdracht gekregen. Ik heb trouwens nog geen idee hoe het alter natief er uit moet gaan zien." Aan het eind van het gesprek, wanneer we nog even op dit onderwerp terugkomen, geeft Van der Werff een mo gelijke verklaring voor het feit dat hij niet onmiddellijk opdracht heeft gekregen voor een alternatief plan. Hij zegt fijntjes: „De wethouder gunt misschien iedereen de tijd om aan een idee te wen nen waarop ze wellicht uitein delijk verliefd zullen wor den." Van wie is nu eigenlijk het idee van een woontoren in Leusden? Van der Werf „Oei. dat is een heel moeilijke vraag. Eens even denken Dat idee is het resultaat van een proces tussen mensen die bezig zijn met het ontwikkelen van ideeën voor de uitbreiding van een redelijk succesvol winkelcentrum Het plan van de woontoren is uit eindelijk ontstaan nadat alternatie ven naast elkaar waren gelegd die alle iets bezonders aan het cen trum gaven. Als je puur wilt weten wie die toren bedacht heeft, dan ben ik dat geweest Voor mij is de woontoren het al ternatief voor het helemaal volbou wen van H2 Ik wil milieu maken, ruimte scheppen, afwijken van het gemiddeld beeld zoals De Hamers hof nu is. Dat wil zeggen vier bouwlagen, precies die ruimte die nodig is voor licht- en luchttoetre- ding, voor de trappen en voor par keren. Zo'n beeld kan natuurlijk ook voor H2, maar dan ziet het er niet anders uit dan de gemiddelde ste debouw Dan krijg je een monotoon beeld. In eerste instantie heb ik het idee aangedragen om H2 vol te bouwen met patiowoningen dicht op elkaar Een soort kasjba Dat bleek echter niet haalbaar, omdat er dan veel te veel van die kleine woningen ge bouwd moesten worden om de grondexploitatie rond te krijgen Bovendien was men bij de ge meente eigenlijk van mening dat dergelijke patio's meer buiten dan in het centrum thuishoren." Toen ging Frans van der Werf terug naar de tekentafel en onder zocht de mogelijkheden van een park(je) in H2 Een park zou een rustpunt kunnen worden in de druk te van het centrum Op dat moment J niet. We moeten alleen af van ge fixeerde beelden. Leusden is voor mij geen landelijk dorp meer, maar we moeten er ook geen stad van maken zoals we die gewend zijn in de twintigste eeuw te ontwikkelen. Dus ga je het anders doen, en dan is de toren éen mogelijkheid Een expressieve die aan kan ge ven wat er leeft. Kijk, ik ben inge huurd om ideeën aan te dragen die antwoord moeten geven op een vraag, een levende vraag die ech ter niet makkelijk te formuleren is Laat ik het zo zeggen de gemeen schap van Leusden bepaalt wat ze wil; mijn taak is om te helpen bij het formuleren van wat ze wil Ik weet namelijk dat het moeilijk is om af stand te nemen van wat je altijd hebt gekend. Als de gemeenschap zegt er hoeft niks te veranderen, dan gaat er bij mij een rood lampje branden Veranderingen zijn er so wieso; die zijn eigen aan het leven, enne iemand die zegt. er kan en er mag niks veranderen, die heeft de dood in de pot. Aan de andere kant weet ik. dat het moeilijk is om te veranderen Dat zit nu eenmaal in keicentrum is Frans van der Werf ook de geestelijke vader van de nieuwbouwwijken Claverenblad en Wildenburg. Wijken die dui delijk verschillen van de andere in de tweede fase van de uitbrei ding van Leusden. Terwijl wijken als Munnikhove, Bosveld, Lan- genbeek en Akkerhoeve zich kenmerken door een grote diver siteit in woningen en infrastruc tuur, zijn Claverenblad en Wil denburg veel strakker en meer één groot geheel, met enkele merkante punten als de Kupers- singel („als een water daar nodig is, geef het dan vorm") en de halfcirkelvormige flat langs de Groene Zoom. Is Van der Werf nu gelukkig met het uiteindelijke re sultaat? Hij zegt: „Als je inde wijken bent, vind ik het geslaagd. Zeker ruimte lijk is het geslaagd. Ik vind het leuk om door de wijken te gaan. De rela tie tussen de buitenruimten en de singel komt goed uit de verf. De buitenkant van Claverenblad en Wildenburg vind ik minder goed ge worden. Dat heeft twee oorzaken Op het laatste moment is het aantal woningen opgevoerd, zodat de hui zen aan de kant van de Groene Zoom met name tegen de rand zijn geperst. En de tweede oorzaal ligt in het feit dat ik een groene wal tot boven ooghoogte had gepland rond de wijken Niet alleen voor de geluidwering, maar ook voor een visuele afscheiding De muur van betonblokken met daarin aarde voor natuurlijk groen,zoals die nu langs de Groene Zoom zal vind ik een goede oplossi de kant van de Burg. Van( laan zou naar mijn men meer met bomen en stru werkt moeten worden omd van de weg te scheiden punten van Claverenblad denburg zijn, samengevat volg van het inklappen markt en de noodzaak tot ting, dus meer woningen o schikbare grond." Vind je overigens niet d, ge rijen woningen in beide strak en te stijf overkome Van der Werf gedecidei ik óók architect was gewi het plan, dan had ik misse andere architectuur voc met meer afwisseling in de types. Maar ik onderschei ciplines stedebouw i tuur. De verantwoordelijk! architectuur beweegt ziel kleinere schaal dan die va debouw." Bij zijn beoordeling vanó Claverenblad en Wilden! Van der Werf overigens gaan van de eerste indru- hij nu heeft „Er zijn nogal werpers", aldus Van der W de neiging hebben om te dat ze tevreden zijn als i mooi wordt opgeleverd. Ik tevreden als zo'n wijk er o jaar mooi uitziet. Dat ven ook voor Claverenblad en burg. Wat ik karakteristiek deze wijken is de grote hang, ofschoon er kleine I zijn. Maar die zijn toch o verweven Aanprijzen Komen we ten slott op de uitbreiding van| mershof die zich mo festeren in het zuidd deelte rond de kerk l hof. Frans van der opmerken, dat die uit® niet staat of valt meier streden woontoren, ook kwijt, dat hij het vindt dat er nauwelijk gesproken over de onderdelen in zijn oi zoals het parkje, he' rond de kerk, het 9 voor de politie en/of weer enzovoorts. „Ke heeft men daar geen men mee, en concentn aktie zich tegen de w ren", aldus de stede kundige. Op de valreep ben hij nogmaals dat hij d de argumenten teg bouwsel wil weten. Werf: „Ik wil dolgraag discussie betrokken w Ik wil daarin niet het 01 verdedigen, maar mei menten juist aanprijzen mensen weten te gen." De maquette van de ideematige uitbreiding van De Hati (H2). Behalve de woontoren bevat het ontwerp 150 tot 170 gen in laagen gestapelde bouw. De hoofdoriëntatie is gei door een noord-zuid-as. die loopt vanaf 't Erf via de bes winkelstraat de Gruttenj langs een nieuw parkeerplein. d nieuwe straat voor voetgangers, fietsers en autoverkeer m kleiner plein bij de Koningshof-kerk Het ontwerp van Van d voorziet verder in een gebouw voorbijzondere doeleindei tieburo en/of brandweerkazerne) en een park achter de ren. AMERSFOORT - In de hal van Kreatlef Centrum De Hof is de eerste tentoonstelling in het nieuwe sei zoen weer van start gegaan. Hanne- ke Zwart toont beelden in hout en steen, Anco van der Haar litho's. De derde wand aan de zijde, waar de administratie is gevestigd, is nu ook bij het tentoonstellingsgebeurden betrokken, zodat de ruimte waar geëxposeerd wordt, meer als één geheel werkt. Hanneke Zwart beeldt het mense lijk lichaam uit. Zij maakt in de kei harde houtsoort azobé vrouwelijke torsen, die ze opblaast, waardoor deze lichamen zeer nadrukkelijk in de ruimte aanwezig zijn, de vrouwe lijke vormen nog ronder en weelderi ger tot uitdrukking komen en draaiin gen in de tors extra versterkt wor den. De beelden nodigen uit om aangeraakt te worden, bet is prettig om de hand over de welvingen in het hout te laten glijden. De lichamen ademen en bewegen. In een vitrine bevinden zich kleine beeldjes waarin het menselijk lichaam poses aanneemt, die bij akrobatiek, turnen of ballet worden aangewend Ook bij deze beeldjes is de lichaams vorm nog duidelijk intact gebleven. Maar de jongste beelden neigen naar het monumentale, worden steeds meer geabstraheerd Uiteindelijk duiden ze alleen de beweging, de houding aan, en is de vormmassa hoofdzaak, zijn de lichaamsvormen bijzaak geworden Dat is vooral heel sterk bij de tweeledige vorm in Naamse hardsteen van twee langs elkaar heen draaiende elemen ten. Anco van der Haar maakt litho's, waarin hij zich bezighoudt met elemen ten uit de fotografie als positief en negatief, beeldregistratie door middel van warmtestraling Hij beeldt in het platte vlak manlijke figuren uit, torsen die hij achter elkaar groepeert, en waar voor hij diverse structuren toepast, waarbij hij velerlei fasen inbrengt om tot een boeiend eindresultaat te komen. Sommige mannenfiguren gebruikt hij figuratief, ze hebben ogen. een neus, zijn positief afgedrukt. Andere mannen figuren zijn negatief gebleven Er ko men ook overgangsvormen van nega tief naar positief voor De vormen achter de figuren lijken soms op stenen. Ze zijn niet tot een menselijke vorm gekomen Het beeld, dat uit de litho's overkomt, is desolaat te noemen De mannen zijn stuk voor stuk eenzame figuren. leder van hen heeft zijn eigen ge dachten Er is geen onderlinge commu nicatie of communicatie met de kijker. De mannen bevinden zich in een ijle ruimte, waar een mystieke nevel lijkt te hangen. Er is één kleurenlitho, die de warmte uitstraling van de handen en de aanraking van de lichamen weergeeft. Op die litho waar drie mannen op voorkomen is de uitstraling opvallend gekleurd Eén man is een negatief, één man is gekleurd, één man is in zacht aangeblazen arceringen positief met ogen en neus uitgewerkt. Enkele litho's bestaan uit heel fijne naast elkaar geplaatste langgerekte nerfjes, waardoor beweging wordt ge suggereerd Op een gegeven moment worden die nerfjes zo aangeblazen dat er aan de linker- of rechterkant een mannenfiguur te voorschijn komt De expositie duurt tot en met 2 november, en is van maandag tot en met vrijdag te zien van 9.00 tot 12.00, 13.30 tot 17.30 en 19.00 tot 23.00 uur. LEUSDEN - Op 30 oktober or ganiseert de patiëntenbelangen vereniging Leusden een voor lichtingsavond rfver de zieken fondsverzekeringen en de AWBZ. De avond wordt gehou den in De Hakhorst, Waarden 20a en begint om 20.00 uur. De afd voorlichting van het zie kenfonds A. en O. is bereid gevon den hun medewerking te verlenen Er zal een algemene informatie ge geven worden over het zieken fonds met dia-serie, de diverse groepen verzekerden, de verstrek kingen enzovoort. Ook de politieke plannen rondom bejaarden en vrij- LEUSDEN - Maandag 29 okto ber is het een jaar geleden dat in Den Haag de grote vredesde monstratie plaatsvond. Ter her innering aan deze dag zal er aanstaande zondag, 28 oktober een manifestatie plaatsvinden bij de vliegbasis Soesterberg. Vanaf 13.00 uur kan een ieder op eigen gelegenheid een wandel- of fietstocht rond de basis houden. Van de parkeerplaats achter De Biezenkamp vertrekt er een fiets tocht naa Soesterberg. Er zullen tijdens de manifestatie diverse akti- viteiten zijn zoals: zang, dans, mu ziek en veel spandoeken. De aan- vangtijd van de manifestatie is 12.00 uur op het terrein van het voormalige Vrouwenvredeskamp aan de Verlengde Paltserweg. Iedere zondag is er eens komst bijde ingang van ds Deelnemers hieraan zijn uit de regio Amersfoort, f dan een lied gezongen, of e een stilteknng gehouden wordt een brief of een aangeboden aan het dien personeel van de basis, om te laten zien dat we wa blijven. Iedereen is welktf trek uit Leusden om 11 vanaf de Marcuskerk Iniic" en telefoonnummers 95663 willige verzekeringen zullen ter sprake komen en de houding en mogelijkheden van het zieken fonds hierin. Een lid van de ledenraad, het ad viesorgaan van het ziekenfondsbe- stuur, zal over haar ervaringen in deze raad vertellen Samen met enkele anderen vertegenwoordigt zij de Leusdense verzekerden De ze avond geeft belangstellenden de gelegenheid om meer informa tie te krijgen over het zieke Vragen worden deskundig woord door dhr W. A. J chef-inspecteur, mw. W A.J algemeen, dhr. K. Fontein man (AWBZ)

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4