„Wij willen graag helpen, maar beslist niet alles voorkauwen" I atiënten Belangen Vereniging Leusden: De opzet van de vereniging is niet e confrontatie maar de harmonie" DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1984 interview eeënhalf jaar geleden in Leusden de nten Belangen liging opgericht. was en is; enerzijds i >ven van informatie, zijds het vervullen n ombudsfunctie n hulpvragen (de t) en de hulpverlener jers in de idheidszorg). Na jaar zit de vereniging in het zadel; de itingsperikelenzijn iij, de eerste kleine idie is binnen en op, ede is zorgvuldig bouwd aangevraagd ISDEN - Uit de jaarver- is op te maken hoe de klten Belangen Vereni- Leusden is ontstaan. Op [art 1982 werd in Leus- in thema-avond geor- lerd over alternatieve issieke (reguliere) ge ïnde. De zaal in de irst was „afgeladen it zeker wel 300 men- irzitter herinnert zich discussies bijzonder |ig waren, zowel tussen en geneesheren isen de vertegenwoor- ;rs van de verschillende lische behandelingen on- Wijke conclusie van die tfwas, dat in het doolhof gezondheidszorg nie- de weg meer kon vin- 3e mogelijkheden van stelijns hulp, tweede- ilp en zelfs derdelijns- (plus de alternatieve ijkheden) waren en zijn ijk dat het moeilijk was de meest passende te Daar moest wat aan worden. Bijvoor- opperde de gast ster, door middel van itiënten Belangen Ver- iquète gehouden onder de gen toonde aan dat er wel behoefte was aan informa- gezondheidszorg en aan udsfunctie van een vereni- 27 september 1982 vond 'htingsvergadering van de In Belangen Vereniging a plaats I laamgeving Patiënten Be- ireniging. is het huidige met onverdeeld gelukkig de indruk kunnen wekken door Marianne de Valck en afgewezen maar, de nieuwe folder, voorzien van een nieuw vignet kan gepresenteerd worden. Het nieuwe vignet is „simpel, geeft de openheid en de verbondenheid weer tussen de basis van hulpvragende en de hulpgevenden." Voor achtergrond en plannen hadden we een gesprek met Dorothé Hilverts (sekretaris)enïon Kuipers (voorzitter) met de twee jaarverslagen en de „WERKCODE" binnen handbereik. dat je ziek moet zijn om van de vereniging gebruik te kunnen en mogen maken, en dat is beslist niet de bedoeling'..Wij richten ons tot de gebruikers van de gezondheids zorg", benadrukt sekretaris me vrouw Dorothy Hilverts. ,.En dat zijn we dus allemaal, op zijn tijd", vult de voorzitter aan De betiteling blijkt aanleiding te zijn voor meer misverstanden, hetgeen versterkt wordt door een aantal instellingen met vergelijkbare namen maar an dere doelstellingen. ,,We zijn een algemene patiéntenbelangenver- eniging, dus geen categorale Ca tegorale patiëntenverenigingen rïcHten-zictï op^éêrr categorie pa tiënten, bijvoorbeeld mensen met MS, reuma of cara. Deze verenigin gen beijveren voor hun aangeslo ten leden speciale voorzieningen en werken zeer gespecialiseerd De Patiënten Belangenvereniging Leusden werkt veel algemener aan het verbeteren van voorzieningen, en het de weg wijzen naar voorzie ningen, voor iedereen. Hetgeen kan betekenen dat de algemene vereniging een hulpvrager doorver wijst naar de categorale patiënten vereniging. Landelijk De Nederlandse overheid heeft eveneens ingezien dat het voor veel gewone mensen" moeilijk is geworden het juiste adres voor het juiste probleem te vinden Zij heeft getracht daaraan wat te doen door het oprichten van de Algemene Vereniging Patiënten Belangen, een gesubsidieerde ,,van bovenaf ontstane" club met benijdenswaar dige vaste krachten, werkend van uit de visie van de overheid. Vol gens de sekretaresse van de Leus- dense Patiënten Belangen Vereni ging ,,is deze club niet zo vreselijk levensvatbaar gebleken". „De ver enigingen die overal in Nederland ontstaan vanuit de basis, de hulp zoeker, blijken meer aan te slaan. Helaas de subsidies, en daarmee de erkenning van de overheid van de bestaansnoodzaak, is daaraan niet evenredig' De verschillende patiëntenbelangen verenigingen (er zijn er in Nederland ongeveer 150) komen regelmatig bij elkaar onder de vlag van het Landelijk Beraad Gezondheidsinitiatieven. Deze landelijke raad wil proberen zich de rechtspersoonlijkheid van een vereniging aan te meten, waar door de landelijke patiëntenvereni gingen vanuit de basis" intensie ver samen kunnen gaan werken. De Leusdense afdeling werkt daar van harte aan mee. Voorlopig on der de nu ingeburgerde naam Omdat die in Nederland het meest gebruikelijk en dus het meest be kend is". Waar we de Patiënten Belangen Vereniging Leusden met mee mo gen verwarren is duidelijk, maar wat doen ze wel, voor wie? „Zodra de vereniging vorm kreeg ontstonden twee werkgroe pen De eerste groep specialiseer de zich in het verkrijgen, ordenen en verstrekken van informatie en documentatier met name door thema-avonden te organiseren De tweede groep maakte door middel van de WERKCODE inhoud en mogelijkheden van de ombuds- werkzaamheden duidelijk De do cumentatie bestaat uit drie verza melingen: informatie over het omgaan met problemen, afkomstig van bui ten de plaatselijke Patiënten Belangen Vereniging. Dit kan bijvoorbeeld gaan om publica ties van de consumentenbond, werkgroep 2000 Deze informa tie is toegankelijk voor ieder een. Een inventarisatie van de hulp- biedende instanties in Leusden in het bijzonder, van de overige instanties van Nederland zo ge detailleerd mogelijk. Hierbij zit ten de gegevens van zowel de reguliere (gebruikelijke, klassie ke) eerste lijnshulp, zoals huisartsen, tandartsen, fysio therapeuten, kruisverenigin gen, tweedelijn helpers (RIAGG, apothekers, maat schappelijk werkers) als derde- lijns hulp (ziekenhuizen, specia listen) als de alternatieve werkers." Daarbij nog het hele scala van verenigingen, stichtingen en belangengroeperingen die zich met iets op enigerlei wijze bezig houden met de gezondheids zorg. Bijvoorbeeld de categora le patiëntenverenigingen maar ook organisaties als Kind en Ziekenhuis" Door het zo compleet en actueel mogelijk houden van deze docu mentatie is men in staat veel eer ste, direkte vragen te beantwoor den: Het RIAGG, wat is dat9 Waar is dat9 Moet ik daarvoor doorver wezen worden door de huisarts?" ..Bij het geven van informatie, ge ven we nooit een oordeel over de persoon of de kwaliteit van de behandeling. Over de inhoud of methode kunnen we alleen vertel len wat de hulpverleners daar zelf over beweren Natuurlijk krijgen we weieens vragen als welke huisarts moet ik nemen Wij raden dan altijd aan om met die mensen te gaan praten en net zolang te zoeken tot je de man of vrouw gevonden hebt die het beste bij je past" Hetgeen gelijk een voorbeeld is van de manier van werken van de Patiënten Belangen Vereni ging Leusden. Een van de be langrijkste intenties is immers mensen bewust en wegwijs te maken. Mensen in staat te stel len zelf een keuze te maken, een beslissing te nemen, een oplos sing te zoeken. De patiëntenvereniging wijst op mogelijkheden, rechten, plichten eventueel, maar kauwt de oplossing beslist niet voor, dat is duidelijk. In de werkcode staat danook ,,als algemeen uit gangspunt geldt dat de Patiën ten Belangenvereniging Leus den, zoveel mogelijk de eigen verantwoordelijkheid van de hulpvrager wil stimuleren". Verwarring De tweede werkgroep houdt zich bezig met de ombudsfunctie. Het geen betekent: „Enerzijds kennen we de mogelijkheden en de moei lijkheden (vooral onzekerheden) van de hulpvrager, anderzijds ken nen we de mogelijkheden en moei lijkheden van de hulpgever. „Er is nog zoveel verwarring en onbegrip tussen deze twee groepen De afstand is dikwijls nog verschrikke lijk groot Wij proberen deze ver houding tussen hulpvrager en hulp gever te verbeteren Soms gaat het daarbij om hele praktische za ken zoals de bereikbaarheid in het weekend of de tijd van de spreeku ren. Soms wordt de Patiënten Be langen Vereniging om raad ge vraagd wanneer een patiënt moei lijkheden heeft met iemand uit de gezondheidszorg „Ik dat geval proberen we goed te luisteren De mensen zelf te doen inzien waar het probleem ligt en zonodig te aktiveren. Wij zijn daarbij geen derde instantie We schrijven zeker geen therapie of behandeling voor Spreken geen oordeel uit. Echt alleen wanneer de patiënt er abso luut niet zelf uitkomt zijn wij bereid te helpen met het opstellen van bijvoorbeeld een brief aan de be treffende geneesheer „Stel dat we een aantal klachten of vragen krijgen betreffende een onderwerp, dan is het uiteraard mo gelijk dat de vereniging aktie onder neemt als belangenbehartiger. Zo hebben wij bijvoorbeeld een pro testbrief geschreven aan de ge- meente Amersfoort naar aanlei ding van het sluiten van de kraamkliniek „Amersnest" In dit geval heeft het niets geholpen, maar het is een voorbeeld van de akties die wij kunnen ondernemen Toch zijn we beslist geen aktie- groep. Wij streven naar harmonie en goede verhoudingen". - Dat luisteren aan die telefoon, het aanhoren van klachten, met al de daarbij behorende emoties, het op treden als ombudsman, klankbord en praatpaal, lijken mij geen bezig heden die je aan iedere vrijwilliger kunt overlaten. „Het kader van de ombudsgroep steunt elkaar zoveel mogelijk. Voortdurend wordt doorgesproken hoe je op bepaalde problemen kunt reageren. Daarbij komt dat onder het kader (de mensen die er het meest aktief bij betrokken zijn) relatief veel mensen zitten die ak tief zijn, of zijn geweest, in de gezondheidszorg." De voorzitter, Ton Kuipers, blijkt psycholoog te zijn, tegenwoordig werkzaam in het onderwijs De sekretaris Dorothy Hilverts heeft tien jaar ervaring als assistente in een huisartsen-praktijk Achter dit kader staat een groep deskundigen klaar om wanneer nodig te helpen. Daar zitten huisartsen, psycholo gen. ziekenfondsmedewerkers, een jurist en nog vele anderen. Aan de ene kant geeft dat veel vertrouwen, aan de andere kant zijn dit nog wel vertegenwoordigers van de hulpvragers9 Staan de mensen van het ombudsteam door hun achtergrond niet meer aan de kant van de hulpverleners 9 „De kaderleden zijn grotendeels niet meer werkzaam in de gezond heidszorg Juist uit hun ervaring kennen zij de knelpunten, en het is natuurlijk handig mensen te kun nen inschakelen die zich zowel in de situatie van de patiënt als de medicus kunnen inleven Daarbij komt dat het praktisch is de men sen die de weg al weten, het eerst in te schakelen. Maar we moeten oppassen dat we daarop niet blij ven drijven Daarom hebben we afgesproken dat alle taken roule renDaarnaast staat in de werkco de. „Zij die werken in de gezond heidszorg, of relaties hebben met werkers in de gezondheidszorg, werken niet aan klachten over de Dprothé Hilverts organisaties waar ze mee te maken Rebben." Dorothy vult aan dat door haar ervaringen bij de Patiënten Belan genverenigingen zij toch veel za ken anders is gaan bekijken dan zij vroeger als doktersassistente deed Ze zou iedereen die werk zaam is in de gezondheidszorg willen aanraden zich met de patiën tenbelangen te bemoeien, omdat veel ingesleten gewoontes, onbe doelde ergernis kunnen veroorza ken, die zo makkelijk voorkomen had kunnen worden Harmonie Zien de hulpgevers jullie niet als bedreigend9 Zijn ze niet bang voor mondige" patiënten „Dat valt wel mee", volgens de voorzitter. „Al kunnen we natuurlijk niet voor alle medici spreken De opzet van de vereniging is natuur lijk niet de confrontatie, maar zoals gezegd de harmonie. In dit verband is het van belang te weten dat veel patiëntenbelangen-organisaties ontstaan zijn, mede op initiatief van mensen uit de eerstelijns hulp. Juist zij zoeken contact met hun achterban (doelgroep) Zij zien de misverstanden, het gebrek aan kennis van de mogelijkheden en willen daar graag wat aan doen. In Leusden is het precies zo gegaan. Een aantal van onze leden is te vinden in de Leusdense eerstelijns hulp Eén van de huisartsen is bijvoorbeeld een van de initiatief nemers en actief lid Dat neemt niet weg dat er beslist artsen zijn die het contact tussen patiënt en arts anders wensen te bekijken. Die be schouwen een geïnformeerde patiënt inderdaad als lastig of bedreigend. Dat bijvoorbeeld nog niet alle medici de hulpvra gers als hun „gelijke" wensen te beschouwen blijkt wel uit het feit dat er nog steeds gesloten enve loppen aan de patiënt voor een specialist worden meegegeven. De beide bestuursleden hebben helaas de laatste aflevering van AVRO's medische programma „Vinger aan de pols" niet gezien. Het programma had de titel „Hoe bevalt de huisarts". Daarin kwa men de gesloten brieven ook ter sprake. Het verweer van de in het programma optredende huisarts was dat in die breif weieens vermoedens kunnen staan die mogelijk ongegrond zijn, maar die de patiënt de stuipen op het lijf zouden kunnen jagen. De onleesbaarheid van de spreek woordelijke artsen handschriften lijkt daarop geen afdoend tegenargument. Thema-avonden In de afgelopen jaren is het werk van de vereniging vooral naar bui ten gekomen door het organiseren van een groot aantal thema- informatieavonden Achtereenvol gens kwamen de volgende thema's aan de orde „iriscopie en homeo pathie". „medicijngebruik", „het belang van gezonde voeding" en „kind en ziekenhuis". De thema avond „Peuter lief en lastig" (een profielschets van het kind van an derhalf tot vier jaar) georganiseerd in samenwerking met het RIAGG, was de aanzet voor een ouderen- cursus georganiseerd door het RIAGG. De cursus bleek zo n suk- ses, dat het initiatief binnenkort door het Riagg herhaald zal wor den. De ouderencursus is „een zelfhulpgroep van ouders die met elkaar praten over kenmerken en opvoeding van een peuter, zoals luisteren, eten, slapen, zindelijk heid. de Gordonmethode". De laatste thema-avond werd 30 oktober jongstleden gehouden en ging over het ziekenfonds, waarbij gesproken werd over ontstaan, ontwikkeling en functioneren van deze instantie. Verdere plannen voor thema avonden zijn er wel, maar enige tijdsaanduiding is daarbij niet te geven. Een avond over yoga en een over puberteit behoren tot de voornemens. Hoog op de planninglijst van aktiviteiten staan ook een enquête te houden onder de inwoners van de gemeente Leusden. Daarmee zullen vragen gesteld worden over de beleving van de gezondheids zorg in Leusden. „In de sfeer van, weet u dat het RIAGG is. waar u deze kunt vinden, wat vindt u van de bereikbaarheid van de huisartsen, de spreekuren." Wat precies de vraagstelling zal zijn, staat nog niet vast. Dat hangt mede af van de ervaringen die in deze periode worden opgedaan bij „collega-verenigingen". De resultaten van de enquête zul len volgend jaar zeker een aantal aktiviteiten opleveren „We weten dan wat onze achterban denkt en wil, we spreken tenslotte namens de Leusdense bevolking" Verder plannen zijn nog niet omschreven. „Alles is afhankelijk van de tijd en mogelijkheid van de vrijwilligers en de zaal natuurlijk, maar wie suggesties heeft voor thema's, is van harte welkom. Wanneer een voorstel binnen onze doelstellin gen past zullen wij daar zeker op in gaan" Dat jullie willen optreden namens de Leusdense bevolking lijkt mij duidelijk. Maar lukt dit wel? Wan neer ik uit de jaarverslagen lees dat de vereniging dertig leden telt en dat de thema-avonden meestal zon dertig bezoekers trekt steeds weer anderen") dan vraag ik mij af hoe groot de weerklank is? „De vereniging kent inderdaad ongeveer dertig leden Veel meer leden zijn uiteraard welkom. Maar het is wel zo dat deze dertig men sen over het algemeen aktief zijn voor de vereniging Het zijn de medewerkers die de vereniging ondersteunen. De aktiviteiten die de vereniging voor de Leusdense bevolking ontplooit zijn allemaal gratis. Zelfs voor de thema avonden vragen wij geentoegangs prijs, hooguit een vrijwillige bijdra ge Aan het verstrekken van infor matie en het optreden als ombuds man of -vrouw zijn nooit kosten verbonden voor de hulpvrager. Dit geldt natuurlijk voor de inwo ners van de gemeente Leusden, maar hulpvragers uit omringende gemeentes waar nog geen Patiën ten Belangenvereniging bestaat (Amersfoort bijvoorbeeld) laten wij heus niet in de kou staan. Wanneer nodig verwijzen we naar patiënten verenigingen in de buurt van de patiënt. Lid worden is beslist geen voorwaarde om informatie of hulp te krijgen. Wat zijn dan de voordelen, of argu menten om lid van de vereniging te worden? „Allereerst de ondersteuning na tuurlijk. We werken alleen met vrij willigers, maar maken natuurlijk wel wat kosten. Als lid mag je uiteraard op de vergaderingen aan wezig zijn en heb je een direkte stem in het bepalen van beleid en koers. Wie iets voorstelt binnen de vergadering, en de vergadering gaat daarmee akkoord, kan de zaak direkt zelf oppaken en uitvoe ren" Folder Door middel van een folder hoopt de vereniging meer bekend te ra ken bij de Leusdense bevolking De folder met het nieuwe vignet be staat uit een handzaam stuk stevig papier, waarop helder en kort de mogelijkheden van de vereniging staan aangegeven. De folder zal waarschijnlijk worden bijgevoegd in het informatie-pakket voor nieu we bewoners, dat door de afdeling voorlichting van de gemeente wordt uitgereikt Een folder met brief wordt toegestuurd aan specia listen en ziekenhuizen De Leus dense artsen, kruisvereniging en maatschappelijk werkers krijgen een aantal folders „voor in de wachtkamer" Verder moet de fol der te vinden zijn bij de bibliotheek, apotheken en RIAGG. Mochten zij daar al verdwenen zijn dan kunt u exemplaren opvragen bij ons se- kretariaat aan Grebbewijk 6, tele foon 945882 Nog wensen voor de toekomst? Behalve subsidie, eén hele gro te, zou de vereniging zo graag willen beschikken over een eigen ruimte. „In die ruimte zou ons documentatiecentrum kunnen wor den ondergebracht. Het zou dan beter bereikbaar worden voor ie dere Leusdenaar die informatie over de medische mogelijkheden, regulier en/of alternatief wil opvra gen Het zou een ontmoetingscen trum kunnen zijn voor de thema avonden, maar mogelijk ook voor praatgroepen. We zouden er kun nen vergaderen eri, niet in de laatste plaats, we zouden er een spreekuur kunnen houden" De vereniging is op zoek naar ruimte, maar dat is zoals bekend niet patiëntenbelangen makkelijk in Leusden. De „subsidie-consequenties" kunnen daarbij een rol spelen. „Kriigen we subsidie zodra we een ruimte heb ben en wil de gemeente ons wel of niet bij het zoeken helpen?" Op aanraden van de gemeente is de vereniging een overleg begonnen met het WOL (Welzijn Ouderen Leusden). Deze groep heeft een ontmoetingscentrum in het voor malig gemeentehuis Misschien dat dan nog wat avonduren over blijven waar de Patiënten Belan genvereniging Leusden gebruik van kan maken Maar zeker is dat nog allerminst Een andere wens is het bestaan van, en het gebruik kunnen maken van, een lan delijk informatiecentrum. Daarin zou alle informatie over medische mogelijkhe den, regulier en alternatief gebundeld moeten zijn. Zo n centrum is nog een wens droom waarvan de realiteit nog ver in het verschiet ligt. Immers binnen de gezond heidszorg bestaan ook nog veel onduidelijkheden over eigen en eikaars mogelijkhe den. Hetgeen het er voor de patiënt niet makkelijker op maakt. Maar die eigen ruimte, dat zou op korte termijn toch moeten kunnen. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heelt? Alles! Bij de Leusder Krani kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bi) familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betrelt heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9. telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5