/ommercie en welzijn hand in hand in het Hamershuis Nieuwe funktie voor voormalig gemeentehuis PSC: „Minder bedreigend" Robin: „Iets meer commercie had gemogen" MDE: „Makkelijk overleggen" )L: „Moet Atelier 3: „Drempel verlagen" Reportage samenwerking met de andere dienstverlenenden instanties van het Hamershuis te kunnen opbou wen. Het is erg vervelend wan neer je langs elkaar heen zou wer ken. Het bejaardenwerk wordt evenals het maatschappelijk werk steeds drukker Leusden bestaat uit een mengelmoes van mensen. Kinderen verhuizen vaak naar een andere plaats of wonen in een andere plaats. Goede buren gaan verhuizen en de kontakten worden minder. Ook de rolpatronen veranderen. Dochters gaan werken, kortom door al deze faktoren treedt er verandering in het soort hulp in De hulp van een instelling wordt vaker ingeroepen." Monique: ,,ln de gezinszorg heb ik de indruk dat je de hulpvraag meer in pieken en dalen kunt zien. Van de ene kant wachten mensen veel langer voor ze hulp aanvragen. Vaak om financiële redenen. Van de andere kant wor den de ziekenhuisopnamen korter zodat mensen die uit het zieken huis ontslagen worden, niet met een het gezin draaiende kunnen houden." Lenny. ,,lk wil nog eens benadrukken dat het geen voor recht is, maar dat iedereen recht op hulp heeft, ledereen die denkt hulp nodig te hebben kan altijd even binnenkomen bij de MDE." Het Protestants Sociaal Cen trum (PSC), dat naast het MDE, in de voormalige telefoniste/re ceptionistekamer haar werk ruimte heeft, is, wat werkwijze betreft, te vergelijken met de een beroep op hen gedaan wor den Dick: ,,lk vind het erg leuk met allerlei verschillende disciplines in één huis te werken. Wij vor men samen een soort bewo- nerskomité en hebben daardoor regelmatig kontakt met elkaar. Het Hamershuis binnen te gaan is voor veel mensen minder be dreigend omdat allerlei mensen met welk doel dan ook het Ha mershuis bezoeken." Handelsonderneming Robin is in de voormalige raadszaal en burgemeesterskamer geves tigd. Robin verkoopt hotrunners. Om te begrijpen wat hotrunners zijn, vertelt direkteur Nico den Besten, aan de hand van di verse kunststoffen voorwerpen die op tafel zijn uitgestald, waar hotrunners voor gebruikt wor den. ,,Er is een enorme groei in kunst stoffen Kleine voorwerpen zoals voorraadbakjes. omhulsels voor lampen, telefoons enzovoorts worden er in uitgevoerd. Maar kunststof krijgt ook steeds meer vat op grotere voorwerpen zoals radio's, huishoudelijke appara tuur en auto's. De hoeveelheid vervolg op pag. 6 De receptiebalie van het RIAGG naar een gezin toe en kijken hoe veel hulp er nodig is en voor hoe lang. Wij plannen wanneer de hulp kan beginnen en wie het beste in dat gezin past. Zodra de hulp begint begeleiden wij het ge zin en de helpster/verzorgsters." Lenny van Duin. ,,Als leidster van de bejaardenverzorging geeft ik door middel van helpsters, hulp aan mensen die dat langdurig no dig hebben. De MDE werkt wijk gericht. Ik verzorg het gebied Leusden, Achterveld, Hoogland en Hooglanderveen. Net als bij Monique komen de aanvragen hier binnen Ik schat in welk soort hulp er nodig is Er wordt meestal om huishoudelijke hulp gevraagd, maar vaak spelen eenzaamheid en gebrek aan kontakt een grote rol. Een bejaardenhelpster is vaak het enige kontakt met de buitenwe reld voor die mensen. Zij zijn vaak helemaal afhankelijk van een be jaardenhelpster Evenals Monique begeleid ik de bejaardenhelpsters in de vaak moeilijke situaties waarin zij te rechtkomen. De bejaardenhulp wordt steeds moeilijker vanwege de bouwstop in bejaardenoorden Om zelfstandig te kunnen blijven wonen is er van alles en nog wat nodig. Vanuit mijn funktie onderhoud ik dan ook kontakten met artsen, fy siotherapeuten en hulpdiensten zoals de UW en de Zonnebloem. Wij proberen de hulpvraag zo goed mogelijk te behandelen bin nen onze mogelijkheden Iedere bejaarde heeft recht op hulp. De hoogte van de kosten zijn, even als bij de gezinshulp, afhankelijk van het inkomen Monique voegt eraan toe: „Veel mensen weten niet dat wanneer zij aanvullend verzekerd zijn, zij een deel van de kosten terug kunnen krijgen." Het grote voordeel van een ei gen plekje voor de MDE in het Hamershuis is de herkenbaar heid. Mensen weten waar de MDE zit. Ook gezinshelpsters en bejaardenhelpsters hoeven niet meer naar Amersfoort wan neer zij Iets willen bespreken. Lenny: „Dit eigen plekje geeft me een bepaalde rust In de toekomst hoop ik ook wat meer kontakt en MDE. Dick Vis is daar de maat schappelijk werker voor Leus den. Lies Veen zorgt voor de ge zinshulp en Elly Rijnhoudt is leidster van de bejaarden- en langdurige hulpverlening. Om dat het PSC en het MDE ieder, twee keer in de week spreekuur houden (het PSC op dinsdag en donderdag) en 's maandags de maatschappelijk werker van de Gemeentelijke Sociale Dienst aanwezig is, kunnen mensen ie dere ochtend van de week, van 9 tot 10 In het Hamershuis te recht voor maatschappelijke hulpverlening. Dick Vis: „Wij proberen op alle mogelijke manieren samen te werken en een voorbeeld hiervan is zoals het in Leusden gaat. Het PSC helpt net als de MDE ieder een, van welk geloof dan ook. Het PSC is ontstaan door vrijwilligers werk vanuit de kerken. In het be stuur zijn diverse kerken verte genwoordigd maar wanneer je het kliëntenbestand zou nakijken dan zijn het mensen met allerlei ach tergronden. Oudere mensen wil len nog wel eens persé door het PSC geholpen worden en hun verwachtingspatroon is daar dan ook op gericht, maar dat zal bij het MDE net zo zijn. Mijn werk wijze komt overeen met de maat schappelijk werkster van de MDE. Ik ben ook therapeutisch bezig met gezinnen en echtparen. Groepswerk maakt daar een on derdeel van uit. De opzet van dit centrum zou je kunnen zien als een welzijnswinkel. Wij streven ernaar dat er altijd iemand aanwe zig is. In de praktijk blijkt dat wij een heleboel samen kunnen." De gezins- en bejaardenzorg van het PSC is op donderdag van 13.00 tot 14 00 uur in het Hamers- huis zodat samen met de MDE drie keer per week een beroep op deze vormen van hulpverlening gedaan kan worden. Als aanvul ling op het gesprek met de Maat schappelijke Dienstverlening Eemland over de steeds grotë'rë vraag naar gezins-, bejaarden hulp en maatschappelijk werk, zegt Dick Vis dat de eerstelijns voorzieningen een steeds grotere rol in de hulpverlening zullen gaan spelen. Er zal steeds vaker huis die willen weten of een nieuwe badkamer bouwkundig mogelijk is binnen hun budget, helpen wij graag." Hoe is het kontakt met de an dere Hamershuisbewoners? Wlm: „Wij hebben tot nu toe hele goede kontakten. Ik vind het ook een prettig idee dat wij met meerdere mensen één pand delen. De kontakten zijn tot nu toe grotendeels nog van huis houdelijke aard geweest, zoals het schoonhouden van het ge bouw en de openingsaktlvltei- ten. Ik vind het heel leuk dat zo wel de hulpverlenende als de commerciële sektor in één ge bouw gehuisvest is." De MDE (Maatschappelijke Dienstverlening Eemland) heeft drie ruimten tot haar beschik king in het Hamershuis. Twee kleinere ruimten, die vroeger de gang naar de afdeling burgerza ken vormd, zijn nu spreekka mers. De voormalige typekamer gaat als groepsmaatschappe- lijke ruimte gebruikt worden. Twee keer per week, op woens dag- en vrijdagochtend, is Ina Vianen, maatschappelijk werk ster, aanwezig. Lenny van Duin, leidster van de bejaardenver zorging, houdt maandagmiddag van 1 tot 2 spreekuur en stagiai releidster van de gezinsverzor ging Monique Jansma heeft haar spreekuur op dinsdagoch tend van 9 tot 10. Tot nu toe hield het maatschappelijk werk van de MDE spreekuur in Groot Krakhorst en waren de gezins- en bejaardenverzorging alleen in Amersfoort bereikbaar. Ina „Het maatschappelijk werk had in Groot Krakhorst veel te weinig ruimte. Wij hebben ontzet tend lang gezocht en onderhan deld. Toen bleek, dat het oude ge meentehuis bleef bestaan, kregen wij een tip Dat wij benaderd zijn heeft, denk ik, ook te maken met de uitbreiding van Leusden. Er zijn weinig voorzieningen op dit gebied. De eerste dagen in het Hamers huis was het wel even wennen. Voor de mensen in Leusden is het gelukkig wel wat duidelijker ge worden waar wij zitten. Op zich is het heel leuk om met verschil lende instanties in één gebouw te zitten. Je kunt wat makkelijker overleggen en samenwerken." Kun je iets over de gang van za ken in jouw werk vertellen? „Tijdens het spreekuur kan ieder een hier binnenlopen Zonder enige verwijzing kun je bij het maatschappelijk werk terecht. In eerste instantie houd ik een oriën terend gesprek (intake). Gaat het om de hele praktische zaken dan kan dit na één gesprek afgerond worden. Liggen de problemen wat moeilijker dan spreken we wat va ker af. Een probleem kan binnen enkele gesprekken opgelost zijn maar het kan ook veel langer du ren. In sommige gevallen verwijs ik na een aantal persoonlijke ge sprekken de kliënt door naar het groepsmaatschappelijk werk, dat wij ook hier in huis gaan doen. Tot nu toe hebben wij in Leusden nog geen groepswerk gedaan. Wij hebben er nu de ruimte voor en bij voldoende vraag kunnen we star ten. In een groep met mensen die de zelfde problemen hebben is het vaak prettiger Als kliënt herken je de problemen en kun je er met elkaar over praten. Zowel de per soonlijke als de groepsgesprek ken zijn kosteloos." Welke problemen kom je regel matig tegen? „Er zijn veel vragen over finan ciën. Leusden is een dure ge meente. Mensen met AOW weten vaak niet hoe zij rond moeten ko men. Regels worden ook steeds ingewikkelder. Wanneer je bij voorbeeld alleen al naar de vra gen kijkt die op het formulier van de eenmalige uitkering staan! Voor dat soort problemen hebben mensen je al nodig Verder ko men er veel relatie- en echtschei dingsproblemen voor een finan ciële- en huisvestingsproblemen na een echtscheiding." Monique Jansma is stageleidster van de gezinsverzorging. Samen met twee andere leidsters doet zij de hele regio Monique gaat het spreekuur in Leusden verzorgen. Monique: „Een persoonlijke aan vraag is vaak makkelijker dan door de telefoon. Wi| gaan eerst bureau te starten. Bram Roos en Wim Vrolijk hebben na een jaren lange ervaring bij andere architek- tenbureaus wel de knoop doorge hakt en zijn in januari 1983 hun vennootschap onder firma ge start. Bram: „Op dat moment wa ren wij bezig met 19 woningen in Leusden in de wijk Munnikhove. Daarnaast hebben wij een school in Zeist omgebouwd tot creatief centrum. Het eerste jaar zijn we ontzettend veel de boer opgegaan om werk te verzamelen. Wij moesten een eigen bestand op bouwen en ik moet zeggen, dat is best lastig. Je stoot ontzettend veel je neus. Van lieverlee kwa men er kleine verbouwinkjes bij, maar ook grotere. Met in eerste instantie een plan voor huisves ting voor ouderen zijn we tenslotte bij het oude gemeentehuis te rechtgekomen. De verkoop van het gemeentehuis liep niet zo goed. De mogelijkheid om huizen om het gemeentehuis te bouwen maakte de verkoop wat aantrek kelijker. Toen wij dat wisten zijn we aan het werk gegaan Van Buuren heeft het gemeentehuis met de grond kunnen kopen en nu, na anderhalf jaar zijn we ein delijk aan het bouwen. Dat was ons tweede grote werk." Tussen deze twee grote werken in heeft Atelier 3 niet stilgezeten. Een hele lijst van verbouwingen, renovaties, nieuwbouw enzo voorts heeft Atelier 3 in deze korte tijd op haar naam staan. Een nog grotere lijst is voorbereid maar het lukt niet altijd de opdracht toege wezen te krijgen Van de ene kant zijn Bram Roos en Wim Vrolijk best tevreden, van de andere kant moeten zij aktief blijven om nieuwe orders binnen te krijgen. Bram: „In de zakenwereld lopen en liggen heel veel afspraken waar je als nieuw bedrijf tussen moet komen. De gedachte over een nieuw bedrijf is vaak dat deze mensen nog geen ervaring heb ben opgebouwd. Onze erfenis van een 10-jarige ervaring van mij en een 20-jarige ervaring van Wim op alle mogelijke gebieden, daar wordt niet bij stilgestaan. Dat merk je vooral bij de diverse ge meenten. Het meeparticiperen van plaatselijke bedrijven, en dan denk ik vooral aan de gemeente Amersfoort, wordt nog veel te wei nig gedaan Gemeenten laten zich snel imponéren door een groot bedrijf als Bredero wanneer het om grote projekten gaat, ter wijl de bedrijven in de eigen ge meente vaak evengoed, en soms nog beter op zo'n projekt kunnen inspelen." Jullie werken ook voor partikulie- ren? „Wij werken zelfs graag voor par- tikulieren. Wij gaan er vanuit dat iedereen met wat voor vragen dan ook bij ons aan kan kloppen. En dan denken we zeker niet in de eerste plaats aan verdienen. Ad viezen zijn altijd gratis. Zelfs wan neer we echt om de tafel gaan zit ten, plannen uitwerken enzo voorts, en de klant blijkt toch niet tevreden, dan kost het hem niets Bram: „Vroeger verdienden archi- tekten erg veel. Er werd ook tegen architekten opgekeken. De ver diensten zijn in een keer in elkaar gedonderd, maar het elitaire idee over een architekt is gebleven Wij willen graag de drempel verla gen. Wij zijn geen echte architek- tenwinkel, maar als we kunnen helpen doen we dat graag." Wim: „Of het nu om een badkamerver bouwing gaat of een dakkapel, subsidie, akoestiek, noem maar op. Wij geven ook inrichtingsad viezen. De WOL hebben we hele maal geadviseerd wat de inrich ting betreft. Dat lukt uitstekend. Maar ook mensen met een oud lEN - Even was er sprake van sloop, maar elijk kon het gebouw behouden blijven en een ide functie krijgen. We hebben het over het alig gemeentehuis aan de Hamersveldseweg dat ■mber 1982 leeg werd achtergelaten door de nte. De Leusdense aannemer Van Buuren, die id en de bijbehorende grond kocht, veranderde de gemeentehuis in een kantorengebouw. Tot urders kan hij nu rekenen: architectenbureau 3, Vereniging voor Welzijn Ouderen Leusden de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland, itestants Sociaal Centrum, ziekenfonds foort Omstreken, het Regionaal Instituut voor inte Geestelijke Gezondheidszorg en de sondernemingen Robin en Expon Holland, lerkster Tea Middelkoop bezocht de huurders - zondering van het ziekenfonds en het RIAGG ler deze krant reeds eerder publiceerde - en liet n het woord over hun werk/diensten. Ook len zij hoe het is om gezamenlijk, maar «ar gescheiden, te werken in één gebouw, dat m het Hamershuis heeft gekregen, imiddag 16 november opent burgemeester Rademaker het gebouw. teerd door de beroepskracht A. Vermeer kan zij coördinerend op treden tussen alle bij de WOL aangesloten instellingen." nfTOTl 7prIDe W0L heeft a,s doelstelling het y wi lüCl L bevorderen van het optimaal wel zijn van ouderen in Leusden. Als haar taak rekent zij het bevorde- tmoetlngscentrum van ren van 0Verleg tussen alle orga- niging voor Welzijn Ou- nisaties en instituten die mede be- Leusden, afgekort de trokken zijn bij het welzijn van ou- et er gezellig en smaak- deren. Het ontmoetingscen- verder het coördineren van aktivi- in de ruimte gekomen teiten die instellingen, aangeslo- orheen de afdeling bur- ten bjj de yyoL, organiseren, het n gevestigd was. Na de stimuleren van nieuwe en be- opening kunnen alle staande aktiviteiten en het geven uit Leusden-C en uKe''- van voorlichting en adviezen. De k uit Stoutenberg, Ach- instellingen die aangesloten zijn en Leusden-Zuid iedere bjj be yyoL, vormen een hele lijst, n maandag tot en met Qm er enke|e te noemen: Het van half 10 tot half 12 en ajmq. diverse bewonerscommis- 2 tot half 5 daar terecht sjes de gemeente Leusden, de kopje koffie, een diaconieën, de verzorgingstehui- gen in de aktiviteiten die er in Leusden plaatsvinden. De WOL is zeker niet van plan aktiviteiten, die vaak op voortreffelijke wijze gepresenteerd worden, over te nemen. De WOL voert een voor- waardescheppend beleid. Is er behoefte aan een aktiviteit dan kunnen wij een van de aangeslo ten verenigingen vragen een avond te organiseren. In Achter veld heeft de WOL bijvoorbeeld met succes drie avonden georga niseerd die door de kruisver enigingen ingevuld zijn." Dat het ontmoetingscentrum voor ouderen niet alleen voor Leusden- Centrum, maar ook voor Zuid. Achterveld en Stoutenburg in een behoefte zal gaan voorzien staat voor Joost de Jongh vast. De heer huis blijken heel goed samen te kunnen werken. De wil om er sa men iets van te maken over heerst. In feite zijn er twee kontra- dikties die elkaar ogenschijnlijk bijten maar die goed samengaan. Dat alleen al verheft het gebouw tot iets unieks." De dag na de officiële opening, zaterdag 17 november, organi seert de WOL een infomarkt van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags waarop alle bij de WOL aangesloten organisaties zich presenteren. Bovendien is er een handwerkverkoop. „Het ontmoetingscentrum voor ou deren moet gaan gonzen van aktiviteiten", besluit Joost de Jongh. In de voormalige kamer van de gemeentesecretaris is architek- tenbureau Atelier 3 gevestigd. De architekten Bram Roos en Wim Vrolijk vormen samen met een stagiaire het bureau. Offi cieel is Atelier 3 in januari 1983 gestart in Amersfoort. Wegens gebrek aan ruimte is het bureau naar Leusden gekomen. Bram: „Onze voorkeur ging uit naar Amersfoort maar daar von den wij geen geschikte ruimte die ook nog betaalbaar was. Wij wil den een ruimte die goed bereik baar is, goede parkeergelegen heid heeft en herkenbaar is. Met Van Buuren waren wij al bezig aan de opdracht van het oude ge meentehuis. Zodoende is onze keus hierop gevallen." Wim: „Nu we hier zitten, bevalt het prima. We kunnen de mensen nu beter ontvangen. Het is ook heel mak kelijk uit te leggen, hoe mensen hier moeten komen en in deze ruimte is het heel prettig werken Ik heb er gewoon veel plezier in. Leusden op zich vind ik erg stil, vooral tussen de middag. Een oude kern mis ik in Leusden Amersfoort is veel dynamischer. Atelier 3 is in eerste instantie met drie mensen begonnen. Vanaf het prille begin is de derde man er uit gestapt, omdat hij het niet zag zit ten fulltime een eigen architekten- serscommissie van de Wol vergadert. een spelletje, informa- iïimaarop. ek met de nieuwe voorzit- t de Jongh en de secreta rie penningmeester Hes- iomt duidelijk naar voren tij heel trots zijn op het agscentrum. „Maar," ttt de Jongh, „dit is een van de aktiviteiten WOL". Hessel Vrij vult 5 eerste WOL-aktiviteit is mber 1981 gestart met de king van warme maaltij- 3rde naam 'Tafeltje-Dek- fdoor werd het mogelijk die niet in staat zijn voor Ie zorgen, driemaal per n warme maaltijd (voorge- «fdgerecht en nagerecht) «zorgen." wegen in het water voor in het zwembad Ba- i 1980 op initiatief van 'jwilligers gestart, is als toor de WOL overgeno- er dan 100 mensen doen 3ment mee aan deze akti- P initiatief van de WOL is "werking met het bureau 'ng van de gemeente 1 de gids 'Wegwijs voor tot stand gekomen. In gave wordt voorlichting 'over allerlei vragen die kunnen houden met het 1 van de leeftijd van 65 boekje wil een wegwijzer «dere inwoner van Leus- ost de Jongh: „En nu, afgesproken is, komt het a met hel zogenaamde °d bejaardenbeleid. Dat mensen zolang moge- landig laten wonen. De 'dit als een van de hoofd- an dit moment. Geassis- zen, de kruisverenigingen, de MDE, het PSC, 't Hamersveld, St. Jozef, Geertrudishof, de UW, de Zonnebloem en de Stichting Be jaardenwerk Zuid-Oost Utrecht. Joost de Jongh: „Tot nu toe is de coördinerende taak van de WOL op de achtergrond gebleven. De WOL had nog geen vast ontmoe tingspunt en daarbij, de WOL is hartstikke druk geweest met haar overige aktiviteiten zoals het ont moetingscentrum. Met coördine ren bedoelen wij meer lijn bren- Vrij benadrukt dat de aktiviteit be wegen voor ouderen ook mensen trekt uit Achterveld, Stoutenburg en Leusden-Zuid. De WOL is er voor iedereen vanaf 55 jaar. Wan neer ouderen vinden dat be paalde aktiviteiten voor hen ont breken, wil het bestuur van de WOL dit graag vernemen. Joost de Jongh kan diverse zaken soms zo lyrisch zeggen. Ook voor het Hamershuis heeft hij zijn woordje klaar. „De vijf verschil lende organisaties in het Hamers De riante ontmoetingsruimte van de Wol.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5