I „Voor geven van borstvoeding moet je gemotiveerd zijn" Commissieleden kraken su bsidie voorstel Nimmerdor Amerikaanse luchtmachtband geeft good-will concert Houten Kop kiest prins om 11 minuten over1( Prinsverkiezing op Prinsenbal 50 jarig huwelijksfeest Aanstaande en voedende moeders kunnen nu bij moedergroep terecht Eerste Baanlozenkr< interview DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 door Mariëtte Schepers ..Borstvoeding is zo natuurlijk''" LEUSDEN - In Leusden hebben Tineke Langeveld (uit Leusden-zuid) en Hanneke Boven (uit Leusden-centrum) het initiatief genomen tot het oprichten van een zoge heten moedergroep. Een moedergroep maakt on derdeel uit van de „Ver eniging Borstvoeding Na tuurlijk" en deze vereni ging werd in 1978 door een groep enthousiaste moeders opgericht. Een duidelijk antwoord op een tal van vragen omvattend gebeuren, want veel moe ders wilden wel zelf voe den maar konden bij nie mand terecht wanneer ze vragen of problemen hier omtrent hadden. Het al ternatief was dan de fles voeding. De doelstelling van de vereniging is: „Borstvoedende ing en aanstaande moeders te helpen hun kind met zo min mogelijk problemen te voeden, zolang zij en dat kind dat willen en de ze moeder door middel van contacten met andere moeders in staat te stel len ervaringen uit te wis selen en hun kennis om trent borstvoeding te ver groten". In een moeder groep komen aanstaande en voedende moeders bij elkaar om over borstvoe ding te praten maar ook andere zaken die met hel moeder worden o moeder-zijn te maken hebben kunnen onder werp van gesprek vor men. Tineke Langeveld en Hanneke Boven kwamen elkaar tegen bij de moedergroep in Hoog land Tineke had al ervaring met een moedergroep in Utrecht toen ze haar eerste kind verwachtte. Nu de tweede zich aanmeldde bleek er op nieuw behoefte aan contacten binnen een moedergroep Ze was echter aangewezen op Hoogland, omdat Leusden hierin niet kon voorzien. Ook Hanneke Boven kwam uit Leusden en samen verbaas den ze zich over hel feit dat in een gemeente als Leusden die zoveel jonge gezinnen telt nog geen moedergroep was. En hoe start je dan een moe dergroep? Tineke ..Nadat we tot de con clusie waren gekomen dat het gewoon absurd was dat aan staande moeders uit Leusden aangewezen waren op moe- dergroepen uit andere ge meenten, hebben we contact opgenomen met de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Er is een aantal richtlijnen en voor schriften voordat je in naam van de Vereniging kunt hande len. wat anders zou iedereen zo'n moedergroep kunnen op zetten. Een eerste vereiste voor iemand die een moeder groep wil opzetten is dat je zelf een ruime ervaring met borst voeding moet hebben en wan neer dat het geval is kun je een kaderkursus volgen. Deze kur- sus houdt een boekenlijst met een flink aantal boeken in en daarnaast komen alle aspec ten aan de orde die met het leiden van een moedergroep te maken hebben De Vereni ging beoordeelt of je geschikt bent om een moedergroep te beginnen." Zelfvertrouwen Wat kan een moedergroep be tekenen voor aanstaande moeders? Hanneke: „De hele tendens is „zo natuurlijk" mogelijk. Wan neer je vindt dat je borstvoe ding moet geven dan kun je hier terecht. Het komt vaak voor dat wanneer de moeder meent dat de borstvoeding te langzaam op gang komt, ze overgaat op kunstvoeding Wanneer de baby zes weken oud is bemerk je ook zoiets als een kritiek tijdstip. De moeder denkt dat ze niet genoeg melk meer heeft en stopt met borst voeding Er kunnen zich een heleboel problemen voordoen. Toen er nog geen kant en klare flesvoeding voorhanden was hielpen vrouwen elkaar ook Er was niets anders dus ze had den allemaal ervaring met borstvoeding. Daarnaast is het prettig om kennis te maken met andere aanstaande moe ders." Tineke: „Omdat borstvoe ding zo natuurlijk is kan ie dere moeder het geven. Hier bij staat voorop dat je ver trouwen in jezelf moet heb ben en in je kind. Wij preten deren niet dat we alles we ten, maar men kan bij ons terecht met vragen of infor matie. Het allerbelangrijkste dat we willen geven is zelf vertrouwen." Tineke Langeveld, net voor de tweede keer moeder geworden, richtte samen met Hanneke Boven een moedergroep in Leusden op. Wat houdt een bijeenkomst van een moedergroep in? Tineke: „Eén maal per maand komen moeders en aanstaan de moeders bijeen om ervarin gen uit te wisselen en wij voe gen daar eventueel inform aan toe. Er is een soort cyclus van vier avonden eerste avond praten we o de borstvoeding als iets zichzelf staands. Hoe borstvoeding werkt waarom het zo belangrijk De tweede avond komt thema de bevalling en kraamtijd aan de orde. De periode is erg belangrijk om< hier de borstvoeding op ga komt. De derde bijeenkoms wat algemener. Eventuele p blemen die zich voordoen w< den besproken. De vier avond wordt gewijd aan vaste voeding en hoe je bor voeding hierbij aanpast. M komt bij elkaar om over bor voeding te praten, maar uili aard is er ruimte om over all wat met het moederschap maken heeft te praten." Wat bieden jullie naast l organiseren van bijeenka sten? Hanneke: „Ons telefoonnu mer. Men kan ons altijd bell als er vragen zijn of wann< men wat steun of bemoedigi nodig heeft wanneer er prob men rond de borstvoeding zj Verder kunnen we kolven ui! nen en hebben we een scheiden bibliotheek op bouwd, waaruit men naar hoefte kan putten. Daarna zijn er de folders die ons var de Vereniging bereiken. Hebben jullie iets tegen fit voeding? Tineke: „Voor het geven v: borstvoeding moet je gemo veerd zijn. De fles is het bes vervangingsmiddel maar to hoor je vaak achteraf dat wa neer moeders iets meer gew ten hadden ze iets mind gauw de fles tevoorschijn ha den gehaald!" De bijeenkomsten van moedergroep vinden lede vierde dinsdag van maand plaats (behalve in cember, dit in verband m Kerstmis). De avonden wo den gehouden in Leusde centrum, Wederik 17. Hett lefoonnummer van Hannel Boven is 947301. Het tel foonnummer van Tineke vi Langeveld is: 947442. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadsleden Harm Offereins (GPV/SGP) en Jan Jacobs (PvdA) heb ben geen goed woord over voor het voorstel van B. en W. om de landelijke rijvereni- ging „Nimmerdor" een sub sidie te geven van 12.500,-. In de vergadering van de raadscommissie „Welzijn en Onderwijs" sprak Offereins van een uiterst merkwaardig voorstel, terwijl Jan Jacobs beweerde dat „geen enkele filosoof ter wereld in dit voor stel enige logica zal kunnen ontdekken". In he voorstel meldt het college van B. en W. dat „Nimmerdor" eind dit jaar in verband met de aanleg van de nieuwe Rijksweg 28 zijn manege aan de Vlooswijkseweg moet ontruimen. De landelijke nj- vereniging heeft plannen ontwik keld om een vervangende accom modatie te realiseren. Van de ge meente Amersfoort is inmiddels een stuk grond in de buurt van de oude manege aangekocht. Zowel aan de gemeente Amersfoort als aan Leusden heeft de landelijke rijvereniging gevraagd om een in vesteringssubsidie voor de nieuw bouw Het college van B en W over die subsidieaanvraag. „Dit verzoek kan echter eerst in behan deling genomen worden, nadat de discussie door de sportstichting en daarna door de raad over een te voeren beleid ten aanzien van de niet-gesubsidieerde sporten is af gerond Vooruitlopend hierop zijn wij echter wel van mening dat het op de investeringsstaat 1984 ge noemde bedrag van 12.500,- reeds ter beschikking kan worden gesteld." Met name die laatste zin komt Offereins en Jacobs erg merkwaar- Jacobs: „Geen enkele logica dig voor. Het GPV/SGP-raadslid: „Ik ben met u eens dat we die aangekondigde discussie zullen moeten afwachten. Maar waarom er nou vast 12.500,- overge maakt zou moeten worden naar Nimmerdor is mij volstrekt onduide lijk. Alleen maar omdat dat bedrag al een tijdje op de investeringsstaat staat? Bovendien wekt u in uw voorstel de suggestie, dat er wel meer zal volgen." Jacobs: „Dit voorstel is puur een toevalstreffer Dit voorschotje kan de raad niet accepteren. Een afge wogen oordeel is op dit moment niet mogelijk." Lilly van Amerom (WD) had kennelijk minder moeite met het voorstel. Zij liet weten dat haar fraktie er mee zou kunnen instem men, mits het hier een eenmalige bijdrage aan de landelijke rijvereni ging zou betreffen. Evelien Blom (CDA) liet blijken eigenlijk hetzelfde standpunt als mevrouw Van Ame rom te hebben willen innemen, maar door de opmerkingen van Offereins en Jacobs aan het denken gezet te zijn. Evelien Blom: „Doordat zo'n bedrag al een tijdje op de investeringslijst staat worden er bij de vereniging verwachtingen gewekt. Dat was de enige reden voor ons om er mee akkoord te gaan. Maar de argumenten, die ik hier nu heb gehoord, wil ik eerst nog eens in mijn fractie bespre ken." Wethouder en commissievoor zitter Gijs van Woudenberg (CDA) deed tot tweemaal toe een poging om de discussie een andere kant op te sturen. Hij noemde het be drag van 12.500,- „een klein gebaar" en „het minste wat we kunnen doen". Volgens de wethou der heeft Nimmerdor het - net als trouwens andere rijverenigingen - het momenteel financieel niet ge makkelijk Toch zal het college zijn voorstel inzake Nimmerdor beter moeten onderbouwen, wil het in de raadsvergadering op algemene in stemming kunnen rekenen. In de commissievergade ring deed wethouder Van Woudenberg ook nog enkele mededelingen ten aanzien van andere maneges. Het col lege heeft besloten om „De Singels" te helpen aan een stuk grond nabij het werkge- legenheidsterrein „de Fliert" in Achterveld. Verder zal het college „alles in het werk stellen" om de vereniging „Nieuw Hagenau" in staat te stellen een dak boven de bui- tenbak te realiseren. LEUSDEN - De Big Band 'The Ambassadors' van de Ameri kaanse Luchtmacht in Europa zal op woensdag 14 november a.s. een goodwill concert ver zorgen in De Korf aan De Smidse in Leusden. De aanvang van deze muzikale gebeurtenis is om 8 uur. De toegang is gra tis. De band The Ambassadors is en kele dagen in Nederland in ver band met de viering van het 30- jarig bestaan in ons land van het 32e Tactical Fighter Squadron, gestationeerd op Camp New Am sterdam, vliegbasis Soesterberg. Het 32e squadron herdenkt op 16 november a.s het feit dat men 30 jaar geleden, en wel op 16 novem ber 1954, naar Nederland kwam De Ambassadors zullen optreden voor het personeel van het 32TFS en genodigden tijdens het feest op 16 november. Tevens zal er een radio-opname worden ge maakt voor het programma Muzi kaal Onthaal van de AVRO. De Ambassadors vinden hun oor sprong in de wereldberoemde majoor Glenn Miller band van de Amerikaanse lucht- en landstrijd krachten tijdens de Tweede We reldoorlog. De achttien leden van de band zetten het muzikale erf goed van Glenn Miller voort en brengen de typische Ameri kaanse big-band muziek en inter nationaal populaire jazz ten ge hore. Op het uitgebreide reper toire van de band staat, behalve de traditionele big-band muziek, ook latin-Amerikaanse ritmes en show muziek. De band speelt be roemde Glenn Miller arrangemen ten als 'Chattanooga Choo Choo' en 'In the Mood". De Ambassadors hebben in meer dan veertig Europese landen op getreden voor zowel burgers als militairen. De taak van de Ambas sadors is om via hun muziek inter nationale relaties te bevorderen en verstevigen. Maar weinig militaire bands heb ben een zo rijk muzikaal erfgoed als de Ambassadors Men kan ze vergelijken met de 'Soldiers with a Song' en de 'The Uptown Hall Gang' van majoor Glenn Miller uit 1944. Uniek dit jaar is dat de band te vens haar 40-jarig bestaan viert en daarbij optreedt in replicas van de uniformen uit 1944 De Ambas sadors zorgen dit jaar voor een muzikale omlijsting van de ver schillende D-Day herdenkingen in Frankrijk en Engeland. In decem ber van dit jaar zullen zij een toer- nee maken door Engeland ter na gedachtenis van de op 15 decem ber 1944 omgekomen Glenn Mil ler. LEUSDEN - Overmorgen begint ook in Leusden- Centrum en -Zuid het carna valsseizoen '84-'85. Op twee fronten nog wel, zodat er keuzemogelijkheid is. Van de Gouden Klomp, die aan zijn 16e bestaansjaar begint, stond dinsdag het program ma in de krant. Sinds kort tracht ook Den Houten Kop een graantje van de groeien de carnavalsactiviteiten mee te pikken. Niet zonder suc ces, wordt verwacht en of dat zo is. zal zaterdag blij ken. Feit is in ieder geval, dat bij de nieuwe onderneming met een zakelijkheid wordt gewerkt, die je in carnavals- land voor onmogelijk houdt. Echte leden kent men niet. Wel een soort donateur (voor een grijpstuiver ter bestrijding van de lopende kosten) en wie één of meer van de feesten bezoekt, betaald een zeker bedrag als entree. Wanneer u, om wat voor reden ook, maar aan één avond kunt of wilt deelnemen, kost dat u niet de hele jaarcontributie Voor ko mende zaterdag zijn nog kaar ten a ƒ10,- te koop aan de zaal Zo simpel werkt dat. Den Houten Kop heeft voor haar eerste feestavond beslag gelegd op de grote zaal van De Mof aan de Arnhemseweg. Wij kunnen u helaas geen volledig programma-overzicht geven, omdat op diverse punten nog een embargo rust. De za gaat open om 20.00 uur. Bi nen een uur is de pretavond volle gang en wie om vijf vo half tien nog niet aanwezig i mist een belangrijk deel het feest. Om elf over tien de tiende van de elfde zal eerste prins van Den Houte Kop verschijnen en niet, zoa boze tongen beweren, ter ple ke uit de grond getrokken wc den. Wat hij aan gevolg m zich mee brengt, is nog e« vraag, maar wat let u om zeil komen kijken. Carnavalsk) ding is niet verplicht en m muziek (van de combo Bet en dans gaat de show durenl de volgende morgen 01 uur. ACHTERVELD - Zaterdagavond 10 november zal het carnaval seizoen 1984-1985 weer over Puupenkoppenland losbarsten. Deze avond zal het Prinsenbal worden gehouden in het 100 gram gebouw. De zaal gaat open om 20.30 uur. Omstreeks 21.00 uur zal Prins Dorus Puup de negende met zijn gevolg arri veren. Na de opening door de Prins kun nen de dansliefhebbers hun hart ophalen met gezellig dansen. De muziek wordt deze avond ver zorgd door de Hofkapel en de band The Strings. Om 22.00 uur zal het moment zijn aangebroken dat de Prins af scheid neemt van de Puupen en Puupinnen omdat zijn regerings jaar dan zal zijn beëindigd. Terwijl de aanwezigen zich kunnen ver maken met dansen gaan het be stuur en de Raad van Elf in con claaf om de nieuwe Prins te kie zen. Wie de nieuwe Prins zal zijn ACHTERVELD - Woensdag vierde het echtpaar N. Smink - v.d. Heuvel hun 50-jarig huwe lijksfeest. De heer Smink, 82 jaar is geboren in Amersfoort terwijl zijn echtgenote, 83 jaar, uit Hoogland afkomstig is Op 7 november 1934 werd hun huwelijk gesloten in Hoogland. Zij vestigden zich op de boerderij, nu Klettersteeg 4 (destijds De Glind 204). Waar zij momenteel wonen behoort tot de gemeente Bameveld maar zijn geheel georiënteerd op Achterveld De bewoners daar wor den dan ook wel de Barneveldse Achtervelders genoemd. Uit hun huwelijk werden drie zoons en een dochter geboren. Er zijn zes klein kinderen. In 1967 werd na 33 jaar op het boerenbedrijf te hebben gewerkt het bedrijf verkocht De heer Smink sukkelt momenteel wat met zijn gezondheid, terwijl men zijn echtgenote nog steeds op de fiets in het dorp en omgeving te genkomt. Zij bezoekt ook elke week de bejaardensoos en is ook nog werkend lid van de Zonne bloem en bezoekt zieken. Woens dagmorgen kreeg het gouden echt paar bezoek van de Barneveldse burgemeester die hen met het 50- jarig huwelijk zijn gelukwensen na mens het gemeentebestuur en hem zelf kwam overbrengen Woensdagmiddag was er een druk bezochte receptie waarna het feest in de avonduren in intieme kring werd gevierd. wordt bekend gemaakt om uur wanneer hij op dat tijds! de aanwezigen zal worden gesteld. Daarna zal het fee geruime tijd in een gezellige worden voortgezet. De grol navalsoptocht zal worden g den op zondag 15 februari Het motto voor het seizoen 1985 zal zijn 'Wees vrij er Een motto waar men alle mee op kan en zo de fantasi de optocht een vrije loop li ten. LEUSOEN - Het eerstt mer van de Baanlozer Eemland is eind oktober pers gerold. De krant werkervaringsprojekt voo geren waarin ook Leusden cipeert en bevat belangri, formatie voor uitkeringsgl tigden. In dit eerste nummer sla interview met de heer Meijer, teur van de Gemeentelijke i Dienst in Amersfoort. Gratis' plaren van de krant zijn te i gen bij Tussen Tijds, de Gei/ Sociale Dienst Leusden

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4