einig kritiek op begroting 1985 I Kortsluiting bij werkzaamheden Café's langer open „Woningen met gemeentegarantie kopen bij executie op veiling" sden kweekt reserves voor (nog) slechtere tijden B&W willen algemeen besluit door raad „CML doet 't niet goed" leusder krant savond irnieuwd Gebouw Verloren Raadsleden niet zonder meer akkoord met stop lichten bij Smoussesteeg Per 1 januari Bezoek KWIEK KANTOOR BEURS y^KI/l/IEK [WINKEL Corri Verduin: Vogels voeren NSDAG 13 NOVEMBER 1984 plaatselijk nieuws n onzer medewerkers) •N - De gemeente Leusden zit behoorlijk ruim in zijn ële) jasje. Volgend jaar en ook het jaar daarop komt verwachting meer geld in de gemeentekas binnen er uit gaat. In een enkel geval wordt de financiële imte benut voor het aanpassen van een gemeente- ffing. Voor het overige is het beleid erop gericht het Dor de Leusdenaar niet duurder te maken. week donderdag kwam oting voor 1985 uitge- n de orde in de commis- ïclële en economische Verantwoordelijk wet- A.M.J. Ummels (CDA) zo veel tijd nodig als ega's eerder die week gemeentelijk beleid uit en te doen. Wethouder had zijn verhaal ter- orbereid, reden waarom ussies naar aanleiding begroting erg kort ge- konden worden. nisverstanden te voorko- voorzitter Ummels aan van zijn inleiding dat de [junten voor de begroting ïagen werden door het :ollege. Uit alles werd derdag duidelijk dat de Leusden voorlopig de Ie beurs houdt. Alle voor- zullen volgend jaar, ik daarna gehandhaafd Omdat Leusden meer in- telt dan waarop eigenlijk ekend, betekent dit dat irzieningen door meer betaald en in stand ge worden. ,,Je zou ook kun- gen dat er een versobe- itsvindt", aldus wethou- nels. Het beleid van de gemeente om niet meer geld uit te geven aan allerlei zaken heeft voor de inwo ners van Leusden twee kanten. Enerzijds hoeft men er niet op te rekenen dat er allerlei voorzienin gen uitgebreid worden of nog tot stand zullen komen, anderzijds is het niet nodig dat er gemeente lijke belastingen worden ver hoogd. Wethouder Ummels liet aan de hand van een grafiek duidelijk zien waar het gemeentelijk finan cieel beleid de eerstkomende ja ren op is gericht. In 1985 en 1986 zal er geld overblijven in de ge meentekas. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat Leusden sneller is gegroeid dan waarop was gere kend. Uit de landelijke overheids- pot heeft men daarom extra geld ontvangen. Ook als rekening wordt gehouden met de bezuini gingen die de landelijke overheid nog doorvoert ten koste van de gemeentes, blijft er in Leusden nog geld over. De financiële middelen die be schouwd kunnen worden als een "batig saldo", reserveert de ge meente voor de periode na 1986. Alle tekenen wijzen er op dat na 1986 de slechtere tijden voor de gemeente aanbreken. Men wil dan een potje hebben om de eer ste klappen op te vangen. BETERE CONTROLE Wethouder Ummels is vast van plan om de financiën beter in de hand te houden dan tot nu toe het geval was. De steeds verder gaande automatisering maakt het mogelijk op een veel betere ma nier dan voorheen budgetover schrijdingen vast te stellen. ,,We zullen de uitgaven steeds beter gaan beheersen, waardoor onno dig geld uitgeven voorkomen kan worden", aldus de wethouder. Verder kondigde de heer Ummels aan dat het uit is met het automa tisch aanpassen van allerlei uitga ven aan de prijsindex. ..ledereen zal moeten vertellen waarom hij meer geld nodig heeft dan het jaar daarvoor", zo waarschuwde de wethouder alle belanghebben den. Mocht het de gemeente niet luk ken de financiën voor de ko mende jaren goed in de hand te houden, dan zal men niet schro men door te gaan met het zo genaamde privatiseren. Dit laat ste betekent dat men overheids voorzieningen zal overdragen aan particulieren of instellingen. WEINIG TEGENSTAND Vanuit de commissie financiën 1VELD - Het jaar 1984 is s Gebouw in Achterveld onder jaar. Het werd In gebruik genomen en ,25 jaar ten dienste van _>\Y\ng van Achterveld, iMbu/g en omgeving. Het uw werd in de loop der ja- leeds weer aangepast aan Msen van de gebruikers, «el vernieuwd, verbouwd iderd. •lopen maand heeft de al een ware gedaantever- ondergaan. Zaterdag 17 november zal er voor het eerst een dansavond in de vernieuwde zaal worden gehouden. De muzi kale verzorging is deze avond toe vertrouwd aan de populaire band 'Green Apple'. De aanvang is 20.30 uur en de entree bedraagt 6,-. ACHTERVELD - BI) de politie te Achterveld, teletoon 03425- 1607 zijn de volgende goederen als verloren opgegeven: Donkerbruine portemonaie met inhoud; zilveren armband, ronde schakels waaraan een olifantje; dun gouden armbandje. lankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. hijnt elke dinsdag en donderdag. Iredakteur: Kreyns itie: iwina de Boer ir van Loo ring kopij en advertenties: et dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, tdonderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur tie en administratie: Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op en geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot ir. Telefoon: 033-941495 tementsgeld: Iperiaar; Iper half jaar; per kwartaal ten bezorging: innee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond iur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag I8.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestel 44. STELLEN FOTO'S: ■heeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u sllen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij betaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met ike vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per jjar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, ^-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- 'de gewenste foto('s) thuis. •USDER KRANT is een uitgave van de BDU- tokombinatie te Barneveld. werd weinig kritiek gehoord op de begrotingsplannen van het col lege Mevrouw Verduin, fractie voorzitter van de grootste "oppo sitiepartij" in de gemeenteraad had zelfs lovende woorden over voor de wijze waarop de begroting dit jaar gepresenteerd werd. Wel zette mevrouw Verduin vraagtekens bij het voorzichtige beleid dat de gemeente voert. ,,AI vanaf 1977 hoor ik bij elke presen tatie van de begroting dat we op moeten passen en dat het alle maal nog net gaat". Mevrouw Verduin vroeg zich ook nu weer af wat de zin is van het opbouwen van grote reserves.Ondanks het grote verlies van de tennishal zijn onze reserves tot 45 miljoen gul den gestegen", aldus het pro gressieve raadslid. Het zit me vrouw Verduin dwars dat de opge bouwde reserve voor 96% gere serveerd is voor de sector ruimte lijke ordening. ,,Dat betekent al leen maar dat we al jaren een ver domd goede wethouder voor ruimtelijke ordening hebben" zo reageerde het liberale raadslid mr. A. Parson vrolijk. VOORDEELTJE Voor de alleenstaanden in Leus den zit er een klein voordeeltje in de begroting voor het volgend jaar. Met ingang van 1985 gaan alleenstaanden 31,- minder betalen voor reinigingsrechten. Waarom dit bedrag precies f 31,- is, kon wethouder Um mels niet vertellen. Het blijkt on mogelijk om precies vast te stel len wat de kosten zijn voor het op halen van huisvuil bij zo genaamde éénpersoonshuishou dens ,,De schattingen liepen uit een van f 30, - tot f 50, - min der in vergelijking met het "nor male" tarief. We zijn met f 31, - aan de veilige kant blijven zitten", zo legde de wethouder uit. Mevrouw Verduin liet blijken dat ze de hele afvalstoffenheffing zoals de Leusdenaar die te beta len krijgt, te hoog vindt. De kosten van het ophalen van huisvuil wordt door de burgers voor 95% betaald, 5% komt voor rekening van de algemene middelen van de gemeente. Mevrouw Verduin hoopt dat het mogelijk is het vuil "aan de bron" nog verder te scheiden en dat deze scheiding een besparing voor de burgers met zich mee zal brengen. Gelet op de discussie in de com missie financiële en economische zaken zal het college dit jaar wei nig moeite hebben de begroting voor het volgend jaar ongeschon den door de gemeenteraad te krij gen. De werkzaamheden op Maanweg Bavoortseweg ter hoogte van het Ponlijntje. De foto werd gemaakt vlak na de kortsluiting. LEUSDEN - De Maanweg en Bavoortseweg (gedeeltelijk) zijn maandag voor de duur van veertien dagen afgesloten voor het autoverkeer. Zoals bekend is dat in verband met voorberei dende werkzaamheden voor de aansluiting van de Groene Zoom op de Maanweg die ko mend voorjaar wordt gereali seerd De werkzaamheden die nu worden uitgevoerd bestaan uit het verplaatsen of vernieuwen van gas- en elektriciteitsleidin- gen. Gistermiddag rond een uur of één ging er trouwens iets mis. Tijdens de werkzaamheden werd er kortsluiting gemaakt Daardoor viel in de omliggende woningen (Claverenblad, Wil denburg, Leusden-zuid) op nieuw de stroom uit. De duur was iets korter dan de vorige stroomstoring afgelopen woensdag. Gistermiddag was er slechts drie kwartier geen elektriciteit De afsluiting van de Maanweg en Bavoortseweg duurt tot en met 25 november. Op maandag 10 december moet het autover keer wederom uitwijken. De af sluiting duurt dan vijf dagen. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Met ingang van 1 januari mogen de cafés in Leusden één uur langer openblijven. Deze verruiming van de slui tingstijd is bij wijze van proef voor een jaar. In oktober/november 1985 zal de gemeente bekijken of het langer openblijven van de cafés geen gevol gen heeft gehad voor de openbare orde. Daarna zal besloten worden of de langere openingstij den blijven gelden. Momenteel mogen de Leusdense cafés van zondag tot en met don derdag tot middernacht zaken doen en vrijdag plus zaterdag tot 01.00 uur. Per 1 januari aan staande worden de slui tingstijden dus respec tievelijk 01.00 uur en 02.00 uur. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de wens van de plaatse lijke horeca en aan die van het zogeheten drie hoeksoverleg (ge meente, politie en justi tie). Met name dat over leg is er voorstander van om de sluitingstijden van cafés af te stemmen op die in Amersfoort. van 12 t/m 16 november in de Kwiekwinkel Presentatie van het huidige aanbod in kantoorhulp middelen. NIEUW: tientallen kortingsaanbiedingen voor de 'kantoor-inkoop' 1985. Ongekend lage prijzen van tal van kantoorbenodigdheden. 8 30 - 17.30 uur Donderdag 15 november tot 21.00 uur. Eigen parkeerterreinen Julianaplein/Leusderweg Amersfoort 033 631824* (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad wordt gevraagd een algemeen besluit te nemen tot het kopen van een woning, waarvoor ge meentegarantie is verleend, als deze executoriaal verkocht wordt. De gemeente wil op deze manier voorkomen dat het huis met een te groot verlies wordt verkocht. Bij openbare verko ping van woningen mèt ge meentegarantie dient de ge meente namelijk de helft van het verschil tussen de op brengst en de nog uitstaande hypotheekschuld te betalen aan de bank. Leusden, met veel nieuwbouwwo ningen met gemeentegarantie, heeft geconstateerd dat het on ontkoombaar is dat sommige huiseigenaren in betalingsproble men komen als gevolg van de mindere economische situatie. Lange tijd heeft de gemeente huiseigenaren, die moeilijkheden hadden met het betalen van hun hypotheek, kunnen helpen door gesprekken met de betrokkenen en het bemiddelen bij het treffen van betalingsregelingen. „Thans dient te worden geconstateerd", aldus burgemeester en wethou ders, „dat de gemeente Leusden wordt geconfronteerd met execu toriale verkoop van woningen waarvoor de gemeente zich ga rant heeft gesteld". Leusden wil zich nu op de huizenmarkt bege ven door het kopen van een wo ning met gemeentegarantie als tij dens de veiling (op last van de bank) de geboden prijs beneden een bepaalde koopsom zakt Na aankoop van het pand wil de ge meente het vervolgens op de vrije markt weer verkopen via een ma kelaar. De eventuele winst die dan wordt opgestreken is voor de gemeente. Daarmee kan ze zich indekken tegen het verlies dat wordt geleden door het gedeelte lijk aanzuiveren van de hypo theekschuld. De andere helft van het bedrag dat nog aan de bank betaald moet worden na executo riale verkoop van een woning neemt het Rijk voor zijn rekening. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadsleden Harm Offereins (GPV/SGP) en Alrich Parson (VVD) zullen niet zonder meer akkoord gaan met het collegevoorstel om een stop licht te plaatsen op de oversteek Smoussesteeg/Burg. Van der Postlaan. Wethouder Jan Wage naar (WD, Openbare Werken) zal vanavond in de vergadering van zijn raadscommissie op z'n minst met meer informatie moe ten komen om deze raadsleden over de streep te halen. Aldus bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie „Financiële en Economi sche Zaken". Met de kosten van het voorstel 55.000,--) had nie mand problemen, maar Offereins kondigde aan met wethouder Wa genaar nog wel een woordje te willen wisselen over de inhoud van het voorstel. Zoals bekend wil het college bij de genoemde oversteek een ver- keerslichtinstallatie plaatsen. Niet zozeer omdat dat vanuit het oog punt van verkeersdrukte noodza kelijk zou zijn, maar wel omdat veel mensen het punt als onveilig erva ren. Offereins wees er op, dat er voor de maand januari een evalua tie is aangekondigd over alle ver keerslichten in de gemeente Leus den. „Moeten we nu twee maan den voor die discussie ineens een besluit over dit punt gaan nemen? Dat kan wel even wachten tot we die discussie hebben gevoerd", aldus Offereins. Het raadslid voegde daar aan toe, dat hij verwacht dat de ver keersdruk op de Hamersveldse- weg tussen Van der Postlaan en Noorderinslag zal gaan toenemen, omdat automobilisten het ver keerslicht bij de Smoussesteeg zul len trachten te vermijden. Offereins vroeg zich af of verkeersdrempels in de Burg. Van der Postlaan niet een betere oplossing voor het pro bleem zouden bieden. Ook Alrich Parson wil vanavond eerst meer informatie van zijn wet houder hebben. Hij sprak van een „dunnetjes onderbouwd" voorstel De vergadering van de raadscom missie Openbare Werken en Ruim telijke Ordening wordt vanavond vanaf 20.00 uur gehouden in de commissiekamer van het ge meentehuis, 't Erf 1 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - PvdA-raads- lid Corri Verduin heeft open lijk het functioneren van Leusdens inspraakorgaan, het Comité Milieuzorg Leus den, in twijfel getrokken. Ze deed dat tijdens de vergade ring van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken. Als het aan Verduin ligt komt er een discussie met het CML over hoe het verder moet. Volgens het raadslid is het CML niet goed bezig en spreekt bovendien de bevol king in Leusden ook niet meer aan. Ze baseert die me ning op de handtekenin- genaktie tegen het ontwerp- struktuurplan die onlangs werd gehouden door enkele Leusdenaren. Tijdens deze bliksemaktie werden ruim 1200 handtekeningen verza meld. „Geen van de aktie- voerders is op het idee geko men het CML in te schake len. Laat staan dat het CML zichzelf inschakelt bij de handtekeningenaktie," al dus Corri Verduin in de raadscommissie. Ze vindt niet dat het 11 jaar oude Co mité Milieuzorg Leusden maar moet ophouden te be staan, maar wel bij zichzelf te rade dient te gaan. Ofschoon de kritiek van het PvdA-raadslid het CML in zijn geheel geldt, vindt ze dat de werkgroep Milieuzorg van deze stichting „uitste kend werk doet". Verleden jaar hebben we een lans gebroken voor de wintervoedering van vogels. Het is niet onze bedoeling om twee maal over een zelfde onder werp te schrijven, maar nu willen we voor dit ge val een uitzondering ma ken? Leusden heeft in het afgelopen jaar veel nieuwe bewoners gekre gen, anderen zijn mis schien vergeten wat we toen hebben geschreven en ten derde kunnen we misschien de twijfelaars over de streep krijgen. Wat is namelijk het ge val. Door het slechte weer van de afgelopen zomer zijn vooral veel insekten- eters in een moeilijke si tuatie gekomen. Dit bleek al dadelijk in de broedtijd. In een bos, waar we andere jaren zo'n veertig broedgeval- len in de nestkastjes tel den, waren er dit jaar slechts zeven. Gebrek aan voedselaanbod deed blijkbaar veel ouderpa ren besluiten om maar geen gezin te stichten. Degenen die het toch de den, hadden veel klei nere gezinnen dan an dere jaren en aan een tweede broedsel kwa men ze geen van alle toe. Ook is ons gebleken dat ze, veel vroeger dan an dere jaren, de huizen op zochten. Maar ook daar zijn spinnen en insekten schaars. Een vogel is een dier met een hoge lichaamstem peratuur en om die con stant te houden is heel veel voedsel nodig. Als dat voedsel dan schaars, de dagen bovendien kort en de temperatuur laag is, begrijpen we dat de winter van de vogel ver bazend veel vergt. We zijn dan ook, veel vroe ger dan andere jaren, met de voedering begon nen en dat wordt dank baar aanvaard. Mogen we nog even de argumenten aanhalen die we verleden jaar aan voerden? „Het is ons trouwens al tijd opgevallen dat de meeste vogels alleen ge bruik maken van onze hulp wanneer dit ook no dig is. Een mees pikt lie ver in een sappige spin dan in een pinda en een merel heeft liever een dikke regenworm dan een broodkorst. En daar boven komt het plezier wat we er zelf aan bele ven. Wanneer we de voe dering met enige zorg uitvoeren is het heel goed mogelijk om zo'n vijftien soorten in onze achtertuin te krijgen. Ze weten gauw waar wat te halen is en hebben een prima geheugen. We zul len wat tips geven over het voedsel wat de di verse vogelsoorten op prijs stellen, want u doet natuurlijk niet aan vogel- voedering door eenvou dig wat brood en ge kookte aardappelen naar buiten te gooien. Het beste is, ook al met het oog op de kat van de bu ren, om een voedertafel te maken of een overdekt voerhuisje, om regen en sneeuw te weren. Let wel dat de ruimte tussen bo dem en dak voldoende hoog is, want een vogel waagt zich alleen ergens onder als, bij eventueel gevaar, voldoende ruimte is om de vleugels uit te kunnen slaan." Wat u de vogels moet voeren daar komen we een volgende keer nog wel op terug. Begint u maar vast met de be kende pinda's en vetbol len. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3