p krant [jenden van Leusden stellen: Bestuur staat veraf an de bevolking" energie derde erkgroep van het CML Isl Circa 1200 Klaveet-gangers uitgenodigd voor tbc-controle Alternatieve straf voor recividist m IVN wandeling Wat doet die lichtmast daar? Vandaag in de Leusder Krant Riolen worden gereinigd Tekst voorstel subsidie LRV Nimmerdor moet worden gewijzigd Tuberculose geconstateerd bij Miss- verkiezing Klaveet Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden 4* Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave BDU BV één onzer verslaggevers) JSDEN - „Uit onze aktie bleken dat de mensen ikt, onthutst en beledigd door het struktuurplan. hebben ook geconsta- dat men vindt dat het lur van Leusden veraf van de bestuurden". Dit M. Reichert namens de den van Leusden dins- vond tegen de raads- nissie openbare werken imtelijke ordening, chert was toeschouwer bij de iissievergadering die het irp-struktuurplan behandel- orige week dinsdag had de commissie heel even dit on- >rp aangesneden maar om- ran de tijd - het was toen al half twaalf - de verdere ideling uitgesteld tot afgelo- dinsdagavond. Voordat de issieleden hun zegje deden zoals afgesproken eerst het i publiek het woord gegeven. Dat publiek bestond voor een groot deel uit de Vrienden van Leusden, de aktiegroep die onlangs ruim 1200 handtekeningen verzamelde tegen het ontwerp-struktuurplan Het voormalige progressieve raadslid Reichert stelde ten over staan van de raadscommissie on der voorzitterschap van wethouder Jan Wagenaar, dat hij en zijn Vrienden" verontrust zijn door de inhoud van het ontwerp- struktuurplan dat zoals bekend de groei van Leusden tussen 1985 en 1995 aangeeft. Met name de mo gelijkheid om woningbouw (voor de eigen woningzoekenden) te plegen ten zuiden van de Schoolsteegbos jes is Reichert c.s. een doorn in het oog. De Vrienden van Leusden vinden, zo liet Reichert nogmaals weten, dat de gemeente een begin moet maken met de afronding van de nieuwbouw..Leusden heeft uit stekend werk gedaan om de wo ningnood te lenigen. Maar die taak is nu voorbij Laat Leusden de lokale belangen in ogenschouw nemen en niet de landelijke, provin ciale en regionale Als de gemeen te zo doorgaat wordt er afbreuk gedaan aan het landschap en het leefklimaat in Leusden", aldus Rei chert. VOORSTANDERS Wethouder Jan Wagenaar noemde het betoog van Reichert „ontroerend" maar was er zicht baar niet van onder de indruk. De wethouder verklaarde dat er ook reacties van Leusdenaren zijn die voorstander zijn van woningbouw in het zuiden. „Ze zijn nog geen handtekeningenaktie begonnen, maar misschien geberut dat nog wel", aldus Wagenaar die vindt dat er ook met die mensen rekening gehouden moet worden. De wet houder was het niet eens met de constatering dat in Leusden het bestuur veraf staat van de bevol king. Wagenaar kreeg steun van raadslid Harm Offereins (GPV/ SGP). Hij stelde dat als de ge meente geen rekening zou houden september boden de Vrienden van Leusden ruim 1200 handtekeningen tegen het struktuurplan aan bij de ente. Tweede van rechts is M. Reichert. met de opvattingen van de bevol king over de groei van Leusden - en dus veraf zou staan van de „bestuurden" - waarom de Leus denaren dat tijdens de verkiezin gen in 1982 niet hebben laten blijken. „Toen was de opstelling van het structuurplan al aan de gang Toen hadden we iets van de bevolking moeten merken", aldus Offereins, die de avond meer op een hoorzitting dan een commis sievergadering vond lijken De heer I. Cohen, ook een Vriend van Leusden, maakte zich boos over de eerder gedane insinuatie van burgemeester en wethouders dat zijn aktiegroep de ruim 1200 handtekeningen had verzameld door het feit dat de mensen ook konden intekenen op de bezwaren- lijst tegen de plannen voor een woontoren in Leusden-centrum. „Het structuurplan en de woonto ren staan inderdaad, zoals B W stellen, los van elkaar. De mensen die hun handtekening hebben ge zet, zijn zich dat terdege bewust. Dat moge blijken uit het feit dat er iemand was die tegen het struc tuurplan is maar vóór de bouw van een woontoren", aldus Cohen. AMERSFOORT Wil van de Kar van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woningbouw liet de raadscommis sie weten het merkwaardig te vin den dat Leusden groeistad Amers foort over het hoofd ziet. Ook zij onderstreept nogmaals dat de VAC („door de voeling met Leusdena ren vertegenwoordigen wij een groot deel van hen") tegen woning bouw in het gebied Langesteeg is, dus ten zuiden van de School steegbosjes. „De provincie is dat ook, blijkens het in voorbereiding zijnde streek plan Utrecht. De situatie is nu zo dat de provincie het beter met de Leusdenaren voor heeft dan de gemeente!" meende mevrouw Van de Kar. Ze raadde wethouder Wa genaar aan minder energie in de groeiplannen van Leusden te ste ken, maar meer in de pogingen om een directe aansluiting op rijksweg 28 „naderbij komt. misschien wel sneller dan men derikt". Hij ver klaarde zich niet nader, maar gaf dus te kennen dat de aansluiting nog steeds de volle aandacht heeft het gemeentebestuur. De behandeling van het ontwerp-struktuurplan door de commissie leverde vervolgens geen nieuwe gezichtspunten op. Naar verwachting zal in de ko mende raadsvergadering nog het nodige politieke over het ontwerp-structuurplan worden gezegd. In die vergadering aan het eind van deze maand moet de gemeenteraad het plan wor den vastgesteld. Wanneer dat gebeurt, wil dat niet zeggen dat Leusden zich zonder meer moet houden aan de doelstellingen in het structuurplan. Volgens de wet op de ruimtelijke ordening heeft het plan geen bindend ka rakter, maar is het wel de bedoe ling dat nieuwe bestemmings plannen daarop worden geba seerd. ISDEN - De deelnemers- ergadering van de Stich- 'omité Milieuzorg Leusden dinsdag 20 november Deze bijeenkomst wordt iden in de schuur van de irst en begint om 20.00 uur. Ie orde zullen onder meer i het conceptjaarverslag n de periodieke verkiezing iet stichtingsbestuur. Na ting van dit korte huishou- i gedeelte van de vergade- al de Werkgroep Energie zich presenteren als een nieuwe en daarmee derde werkgroep van het CML. De werkgroep bestaat thans uit vier leden die met elkaar in contact zijn gekomen via het project „Beïnvloe ding plaatselijk energiebeleid" van de Werkgroep Energie Discussie (WED), regio Amersfoort De WED is een landelijke vereni ging van organisaties die zich in zetten voor een verantwoord ener giebeleid en een schoner milieu. Het gemeenschappelijk uitgangs- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI 'erschijnt dinsdag en donderdag In de gemeente Leus- "°n. familieberichten en losse advertenties 40 cent per mm J|j kontrakten belangrijke korting, eusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) Qsse nummers. 75 cent per stuk. PENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR kis kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage rs van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur geopend aterdags gesloten punt van deze organisaties is: de wereld is beter af met een energie beleid en een energieverbruik die niet ten koste gaan van mens en milieu. De WED rekent informatie voorziening over energie en milieu tot zijn belangrijkste taken en on dersteunt plaatselijke initiatieven die gericht zijn op het beïnvloeden van gemeentelijke energiepolitiek. Tijdens de Brede Maatschappe lijke Discussie over kernenergie organiseerde de WED een groot informatieproject over energie. De Werkgroep Energie van het CML stelt zich achter de doelstellingen van de WED en zal zijn activiteiten richten op de beïnvloeding van het Leusdense energiebeleid Voorlo pig zal het accent daarbij liggen op de ruimtelijke ordening en de wo ningbouw. Afhankelijk van de mate waarin de Werkgroep Energie zal uitgroeien kan in de toekomst ook gewerkt worden aan andere aspec ten van het plaatselijk energiebe leid, zoals de afvalproblematiek. De werkgroep zal zich op 20 november a.s. presenteren door middel van een korte inleiding gevolgd door een diapresentatie over allerlei dagelijkse zaken ten aanzien van energiegebruik in de woning en de woningbouw. PANNEKOEKEN- RESTAURANT „T JAGERSHUYS" voor de lekkerste pannekoeken Woudenberg seweg 15 Zeist-Tel. 03404-13013 Geopend: di. t/m zo., van 12.00-20.00 uur. TALENRKAKTIKUM AMERSFOORT In». 033-720097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE LEUSDEN - Het instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN) afdeling Amersfoort en omstreken organiseert zondag 18 november een wandeling op landgoed Den Treek Henscho- ten. De start is om 14.00 uur vanaf parkeerterrein Treeker- punt aan de Treekerweg. I Vandaar uit gaat de wandeling na tuurreservaat Treekermeer waar i om heen gelopen wordt tot de bosrand langs de Heetvelderweg. Daar wordt de overgang bekeken van het landschap van Heuvelrug naar Vallei. Via een andere route gaat de tocht weer huiswaarts. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 - 16e JAARGANG NO. 58 Geen beletsels meer voor verkeerslichten ij oversteek Smoussesteeg Gemeentebode Wim Herder overleden Morgen wordt het Vrouwen- pag.3 pag. 3 ontmoetings centrum officieel geopend. Een interview met Anneke van Hasselt en Mena Perdok van de Vrouwenraadpag. 4 BC Leusden kende geen genade met Maarnpag. 5 Overig sportnieuws pag. 5/6 Een uitgebreide Loep op Leusden pag.7 Filmnieuws met recensie van „Amadeus" pag. 8 Servicepagina pag. 9 DOKTERSDIENST: tel. 941210 LEUSDEN - Deze week en vol gende week wordt in een aantal wijken in Leusden de riolering doorgespoten. Dat gebeurt door onder hoge druk water door de rioleringen te jagen. Vandaag en morgen worden de ze werkzaamheden uitgevoerd in de wijken Akkerhoeve en Noord- wijck. Volgende week maandag en dinsdag is Langenbeek aan de beurt. Volgende week woensdag, donderdag en vrijdag wordt de riolering van De Wetering onder handen genomen ZO NU en dan gaat er in Leusden wel iets mis met de plaats van een lichtmast. De gemeente werd al eens in verlegenheid gebracht door een lantaarnpaal in de uitrit van een garage en eentje voor de oprit naar een woning. Een nieuw geval dient zich aan op de grens van Benedictijnenhove en Clarenburg Daar werd onlangs een ontbrekend stukje fietspad aangelegd. Bij het uitzetten van het tracé kwam men een reeds aanwezige lichtmast tegen. De stratenma-1 kers stoorden zich echter niet aan de lantaarn, met als gevolgDe foto brengt het in beeld. Zal de lichtmast een stapje opzij moeten maken? LEUSDEN - „Ik heb mijn leven gebeterd." Dat zei een 26-jarige inwoner van Leusden tegen de president van de Utrechtse recht bank, mr J. de Goederen De Leusdenaar stond terecht omdat hij tot twee maal toe had ingebroken in LEUSDEN - De tekst van het voorstel om de landelijke rijver- eniging een subsidie van 12.500,-te geven moet worden gewijzigd. De rijvereniging mag niet de indruk krijgen dat het genoemde bedrag als een voor schot op een groter bedrag kan worden beschouwd. Die opdracht heeft wethouder Fons van Ummels (CDA, financiën) gekregen van de leden van de raadscommissie „Financië le en Economische Zaken". Met name de raadsleden Vroon (CDA) en Parson (VVD) drongen hier op aan. Zij zijn bereid om het college voorstel te steunen, maar menen dat op grond van de voorliggende tekst niet te kunnen doen. Daarin worden naar de smaak van beide raadsleden te veel verwachtingen gewekt ten aanzien van méér sub sidie. De frakties van PvdA en GPV/ SGP blijven zich tegen het voorstel verzetten. Harm Offereins (GPV/ SGP) herhaalde wat hij vorige week al in de raadscommissie „Welzijn" had verklaard: de enige reden, die het college aangeeft om Nimmerdor te subsidiëren is het feit dat het genoemde bedrag al twee jaar op de investeringsstaat staat. „Geen manier van werken," vond Offereins. Volgens het D'66-raadslid Oo- stra is er juist alle reden om nu tot subsidiëring van Nimmerdor over te gaan. Hij benadrukte dat deze rijvereniging in het verleden nog nimmer aan de bak is gekomen, waar het gaat om gemeentelijke subsidies. Oostra noemde de 12.500,- ,,in wezen een achter stallige verplichting" van de ge meente ten opzichte van Nimmer dor een auto De zaak kwam voor de meervoudige kamer omdat de ver dachte deze feiten pleegde, enkele dagen nadat hij was vrijgelaten uit de gevangenis. Daar had de man een paar maanden vertoefd omdat hij een andere reeks diefstallen had gepleegd. De verdachte vertelde op de zitting dat hij de autokraken had gepleegd omdat hij geldgebrek had. Op 26 en op 30 apnl dit jaar sneuvelde er door zijn toedoen tweemaal een ruit van een auto en verdwenen er spullen uit die auto's Toen de reclassering in juli dit jaar de officier van justitie, mr. E. T Wesselius. benaderde om te vra gen of die iets zag in een alternatie ve straf voor de man, zei deze resoluut „nee". Mr. Wesselius ver telde nu echter dat wat hem betreft de balans naar de andere kant was doorgeslagen. Weliswaar had hij zijn twijfels omdat de man deze feiten pleegde vlak nadat hij in de gevangenis had gezeten, maar sinds de tijd dat de Leusdenaar door de rechter-commissaris was geschorst uit zijn voorlopige hech tenis, was er niets strafbaars meer gebeurd. De officier van justitie stelde dat hij wel wilde meegaan in het voorstel van de raadsman om de verdachte 100 uur onbezoldigd te laten werken in speeltuinen. Al s dat goed verloopt zal hij daarna een voorwaardelijke gevangenis van twee maanden eisen. De recht bank ging ook akkoord met de alternatieve straf en hield de zaak aan tot 8 januari volgend jaar. (van een onzer verslaggevers) ACHTERVELD/UTRECHT - Het Consultatiebureau voor de Tuberculose in Utrecht heeft circa 1200 mensen schriftelijk ge vraagd zich komende vrij dagavond te laten contro leren op besmetting door tuberculose. Deze groot scheepse controle wordt van zeven tot negen uur gehouden in discotheek De Klaveet in Achterveld. Zoals deze krant vorige week meldde is er vastgesteld dat tijdens de Miss-verkiezing op 15 september in De Klaveet een man heeft rondgelopen die door tbc was besmet. Die Miss-verkiezing werd bijge woond door zo'n 600 mensen Maar omdat de man met tbc vaker in de Achterveldse disco was geweest, zijn met behulp van het kaartsysteem van De Klaveet veel meer mensen be naderd voor controle. Vrijdagavond zal het Consulta tiebureau voor de Tuberculose met vijf mensen In de disco aanwezig zijn voor het zogehe ten contactonderzoek. Aan diegenen die gehoor hebben gegeven aan de oproep zal een prikje worden gegeven. Maandagavond moeten zij dan terugkomen in De Klaveet, waarna de medewerkers van het Consultatiebureau vast stellen - aan de hand van de lichaamsreactie op de prik - of er pfersonen besmet zijn door tbc. Volgens dr De Bliek van het Utrechtse Consultatiebu reau, dat de aktie coördineert, zal op zijn vroegst dinsdag bekend worden gemaaki of er besmettingsgevallen zijn. „Is dat inderdaad zo, dan wordt van de betrokken personen een longfoto gemaakt Daarop kunnen we zien of door de tbc-besmetting een longafwij king is optreden. Is dat niet het geval, dan is er niets meer aan de hand Wordt er wel een afwijking geconstateerd, dan dient de persoon in kwestie medisch behandeld te wor den" De kosten van de controle zijn voor rekening van het Consul tatiebureau, dat wordt gesub sidieerd door de overheid. Het bureau voert overigens per jaar zo'n 5000 contactonder- zoeken uit. De bedrijfsleider van De Kla veet is al met al niet zo gelukkig met de hele situa tie. Maar hij is tevreden met de grondige aanpak door het Consultatiebureau. „Ik zou ook willen zien dat iedereen komt die benaderd is", aldus de bedrijfsleider. Desge vraagd liet hij weten dat de opgeroepen mensen met een drankje ontvangen zul len worden in De Klaveet vrijdagavond. „Maar een disco zit er toch echt niet in". (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/ACHTERVELD - Tijdens de Miss-verkiezing in t disco De Klaveet in Achter- r veld heeft een fotograaf rond- gelopen die besmet was met 1 tuberculose. Het gealarmeer de Consultatiebureau voor Tuberculose in Utrecht gaat In samenwerking met an i^een grootse n om de bezoekers waren getuigen van dit evenement. Met be hulp van een kaartsysteem probeert de Achterveldse disco deze mensen op te spo ren en in te lichten. Het Is de bedoeling hen volgende week vrijdag in De Klaveet uit te nodigen en ze medisch te controleren op tbc-besmet- Uil de Leusder Krant van 8 november. I

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1