Het programma rond officiële opening: „Onder gemeentehuis of ergens anders, dat maakt niets uit!" Anneke van Hasselt en Mena Perdok over 't Vooronder Resultaten bowlingcompetitie Bowling- uurtje" in volle gang DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 interview Vrouwenontmoetingscentrum t Vooronder opent morgen (vrijdag 16 november) officieel zijn deuren. Na een jarenlange strijd tussen enerzijds de Leusdense Vrouwen Raad en anderzijds de gemeente is dan toch eindelijk het vrouwenontmoetingscentrum gerealiseerd. Vorige maand werd 't Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis, in gebruik genomen. Anneke van Hasselt, voorzitster van de koördinatiegroep van het vrouwenontmoetingscentrum en tevens voorzitster van de plaatselijke Vrouwen Raad, en Mena Perdok, lid van de koördinatiegroep en de werkgroepaktiviteiten", praten over de geschiedenis, de doelstelling en de werkwijze van 't Vooronder. „Tot nog toe zijn de reakties bijzonder positief". LEUSDEN - „Vanuit de vrouwenorganisaties werd de behoefte aan zaalruimte in Leusden naar voren ge bracht. Een ruimte waar je je echt thuis kunt voelen, je eigen sfeer kunt opbouwen, zelf een kopje koffie kunt schenken enzovoorts. Des tijds was hier in Leusden der gelijke ruimte niet aanwezig, met uitzondering misschien van de Johanneshoeve die later afbrandde". Aldus be gint Anneke van Hasselt het antwoord op de vraag om welke reden er in Leusden een vrouwenontmoetings centrum moest komen. Ze vervolgt .Om ook de behoef te van de ongeorganiseerde vrou wen te peilen hield de Vrouwen raad een enquête onder alle vrou wen in Leusden De uitslag was belangrijk genoeg om daar iets mee te gaan doen. Enkele dingen hebben we doorgespeeld, andere zaken hebben we zelf gerealiseerd of er een aanzet toe gegeven De behoefte aan een vrouwenontmoe tingscentrum in Leusden. waar je zo naar binnen kunt stappen, wat ook uit de enquête kwam, hebben we doorgespeeld naar de gemeen te. Die stond daar positief tegen over en dan begint de sneeuwbal te rollen". Die sneeuwbal rolde bij de Vrou wen Raad sneller dan bij de ge meente. Vanuit de Vrouwen Raad werd de werkgroep VOC gefor meerd. Deze werkgroep hield zich in eerste instantie bezig de precie ze behoeften van de vrouwenorga nisaties te peilen Verder was zij regelmatig in overleg met de ge meente over een ruimte in Leus den. De Wip-Wap is onder andere ter sprake geweest, verder een heel nieuw cultureel centrum waar het VOC ook in zou kunnen komen, de kelder van het nieuwe ge meentehuis en een kantoorpand boven winkelcentrum De Hamers hof. Uiteindelijk is het een deel van de kelder van het gemeentehuis geworden Als ik nu terugkijk op hoeveel brieven, diskussies. gesprekken, enzovoorts aan de uiteindelijke realisering voorafgegaan zijn, word ik er moe van Hoe sta jij daar tegenover? Anneke ..Ik vind het de moeite waard. Wij hebben er heel veel energie ingestoken, maar zoals wij ons voorstellen dat het gaat draai en. en gezien de behoeften die er zijn, is het de moeite waard Wij hebben veel vrijwilligers die aan het VOC meewerken omdat zij het leuk vinden. Maar ook omdat het oprich ten van een VOC consequenties heeft waar vrouwen zich verant woordelijk voor voelen. Wij hopen dan ook dat vrouwen en organisa ties die behoeften aan een VOC hebben, zullen komen". Achterban Mena Perdok is vanuit een hele andere invalshoek bij 't Vooronder terechtgekomen. Mena: ..Via het koffieklubje van Marian Brander horst ben ik eens naar een open ochtend van de Vrouwen Raad gegaan waar gesproken werd over een vrouwpnontmoetingscentrum. Er werd mij gevraagd of ik als gastvrouw zo nu en dan in het VOC wilde meewerken. Na een hele tijd kreeg ik een briefje in de bus waarop de vraag stond of ik ook in de werkgroep wilde meedoen Ik kwam in de werkgroep VOC te recht. die later de koördinatiegroep werd Omdat het prettig is met een achterban te werken en ik regelma tig naar het vrouwenkafé ging, heb ik tijdens een open huisvergade ring van het vrouwenkafé voorge steld. afgevaardigde van het vrou wenkafé te worden. Inmiddels wa ren er diverse werkgroepen sa mengesteld en Co van der Schaaf stapte als kontaktpersoon van de werkgroep aktiviteiten over naar de werkgroep inrichting. Ik heb toen de koördinatie van de werkgroep aktiviteiten overgenomen" „Hoe Is de taakverdeling in het vrouwenontmoetingscentrum? Tot en met januari 1985 is de koördinatiegroep tevens interim bestuur. In de koördinatiegroep zitten vertegenwoordigsters van verschillende vrouwenorganisa ties die tevens kontaktpersoon zijn van de diverse werkgroepen. ,,De werkgroep inrichting heeft geweldig haar best gedaan met een beperkt budget de inrichting op voortreffelijke wijze voor elkaar te brengen Er is hard gewerkt en gerekend Deze werkgroep is over al achteraan geweest, hebben ein deloos gebeld omdat hun keuze niet altijd voorradig was en je met leverlijden te maken krijgt. Je kon volledig op deze werkgroep reke nen Zij waren altijd aanwezig wan neer er iets geleverd moest wor den. De meest noodzakelijke za ken zijn nu ook aanwezig. De werkgroep gastvrouwen werkt met 30 vrouwen en zes vrouwen op de reservelijst. Het is een hele enthousiaste groep en zij doen het ook heel leuk. Op de inloop- dinsdagochtend en -don derdagavond zijn er altijd twee vrouwen aanwezig die niet alleen koffieschenken, maar ook vrouwen verwelkomen en informatie geven. De werkgroep kinderopvang zorgt ervoor dat tijdens de maande lijkse thema-ochtend van het VOC kinderopvang aanwezig is Tijdens de inloopochtend vermaken de kin deren zichzelf met het aanwezige speelgoed. De werkgroep aktiviteiten wil zowel denk- als doe-thema's orga niseren. In het VOC hangt een hele lijst thema's waar vrouwen een kruisje achter het thema kunnen zetten dat hun speciale belangstel ling heeft De werkgroep gaat be ginnen met het thema ..vooroorde len". De werkgroep dokumentatie is druk bezig informatiemateriaal op allerlei gebied te verzamelen. Bo vendien gaat het VOC zich op diverse tijdschriften abonneren die zowel emancipatorisch als niet- emancipatorisch zijn. De werkgroep inkoop en be heer zorgt, zoals de naam al aan geeft. voor de inkoop en het be heer Zij houdt de inkomsten en uitgaven bij en draagt zorg voor de verhuur van de ruimten De werkgroep publiciteit is nog niet voldoende bezet Iedere werk groep. inklusief de koördinatie groep. pikt die werkzaamheden eruit, die op dat moment nodig zijn. De werkgroep openingsfestijn tenslotte heeft alle aktiviteiten op haar programma die tijdens de opening en de daarop volgende week georganiseerd worden". Links Anneke van Hasselt, voorzitster Vrouwen Raad Leusden, en rechts Mena Perdok. Het programma rond de officiële opening morgen is als volgt: Vrijdag 16 november: Tussen 10 en elf uur 's morgens ontvangst van de gasten in de raads zaal. Openingswoord door mevrouw Anneke van Hasselt, gevolgd door wethouder g. van Woudenberg. Half 11, openingshan deling verricht door me vrouw C. Donia, waarna bezichtiging van 't Voor onder. De fototentoon stelling „Alsof je een em mer leeggooit, 80 jaar vrouwenleven is even eens te bezichtigen. Van 4 tot half 6. Bezichti ging van het VOC door het gemeentepersoneel, de raadsleden en de planadviesgroep. Vanaf 8 uur 's avonds. Gezellige avond voor al le vrouwen in Leusden. Zaterdag 17 november: Opendag voor alle inwo ners van Leusden van 11 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. Tijdens deze open dag presenteren alle vrouwenorganisaties zich door middel van folderma teriaal enzovoorts. Woensdag 21 november: Thema over vrou wenorganisaties. „Wat is er in Leusden en wat doe je", mei de mogelijkheid diver se vrouwenorganisaties vragen te stellen over hun werkwijze. Donderdag 22 november: Toneelgroep Baobab met het stuk „Grendels" over ontwikkelingshulp in Afrika, in De Korf Napraten in 't Vooronder. Vrijdag 23 november: Van 8 tot 10 uur 's avonds is 't Vooronder open om ieder een alsnog in de gelegen heid te stellen de fototen toonstelling te bezichtigen. Zaterdag 24 november: Open dag van 11 uur 's morgens tot 3 uur 's mid dags. Tevens de laatste dag van de fototentoonstel ling maar ging verhuizen. Het was een kwestie van alle hens aan dek om de zaken zogoed mogelijk draaien de te houden. Nieuwe vrouwen erbij vonden wij op dat moment geen juiste beslissing. Als dagelijks bestuur van de Vrouwen Raad vonden wij het onze taak in Ie springen. Er moest iemand zijn die de grote lijnen in de gaten kon houden Wij wilden duidelijk een binding houden met de Vrouwen Raad. Wij zijn er altijd voor geweest vrouwenorganisaties een stuk ver antwoordelijkheid mee te laten dra gen zodat je ook terug kunt vallen op de vrouwenorganisaties. In januari 1985 wordt het defini tieve bestuur samengesteld. Statu tair wordt vastgelegd dat het VOC een stichting is waarin het bestuur voor de helft wordt aangewezen en benoemd door de Vrouwen Raad De andere helft kan aangevuld worden met mensen die aktief in 't Vooronder zijn." Mena „Een minderheid van de vrouwenorganisaties, het vrou wenkafé en de Rooie vrouwen, vindt dat een vrouwenontmoetings centrum geen binding moet heb ben met een Vrouwen Raad. Tot nu toe zijn er juist uit deze groeperin gen heel veel vrouwen geweest die zich aktief hebben ingezet voor het VOC. Ofschoon dit verschil van mening bestaat, en ik vind dat dit moet kunnen, is de samenwerking met alle vrouwen die aan het VOC meewerken uitstekend." Gezellig Hoe zijn de open dagdelen tot nu toe verlopen. Was er veel belang stelling? Anneke: ..Het aantal mensei ons niet tegen. Wij krijgen positieve reakties van de bez sters. De regelmaat moet natu groeien. Nu het VOC helem< ingericht krijg je ook wat ho< waarin je wat kunt gaan lezen Een goed overzicht is er eig nog niet echt te geven. De va reidingen van de officiële ope alle organisatorische zaken een nieuw onderkomen horen den vaak ook op deze dag besproken door de diverse i groepen, Maar dat het er g< is. daar is iedereen van over Mena: ,,Op de open dagdi in principe Marijke Germera tijd aanwezig. Zij is stagière s< cultureel werk van ,,De Hors Driebergen. Vragen en behoi die er zijn verwijst zij door na desbetreffende werkgroep en der regelt zij heel veel prakt' zaken voor ons. Zij blijft in prii een jaar. Ik noem haar dan oc vraagbaak van 't Vooronder Wat is jullie ervaring met vrouwenontmoetingscentrum der een gemeentehuis? Anneke: ..Wij zitten hier zelf; dig en of dat nu onder hel meentehuis is of ergens an< dat maakt niets uit. Ik hecht veel waarde aan goede konta Wij kunnen daar echter nog van zeggen. Het grote voordi dat wij op een centrale plaats tueerd zijn. ledereen kan 't Va der makkelijk vinden Anneke van Hasselt en l Perdok zijn samen met nog e vrouwen de laatste weken kon in de weer voor de officiële op en de aktiviteiten die met de ning te maken hebben Anneke: „Het zijn nm leen de aktiviteiten wai druk mee zijn, het is v het denkwerk. Zijn we vergeten? Hebben we o aan gedacht? Wanneer goed loopt tijdens zo n ningsweek lijkt het of i vanzelf gaat." En Mena zucht: „Was 17 noven maar vast voorbij. Ik heb er echter wel voor over. het VOC een jaar eerder komen dan had ik me eerste jaar dat ik in Leus ben komen wonen een prettiger gevoeld. Ik heb ervaren wat het is als nit komer in Leusden te g wonen, waar geen ruimte waar je andere vrouwen ontmoeten." Doelstelling Wat is de doelstelling van het vrouwenontmoetingscentrum Begin vorige maand kreeg Anneke van Hasselt de sleutels van de ruimte in de kelder overhandigd door gemeente-ambtenaar J. Upperman. Anneke: „Het VOC heeft in de eerste plaats een ontmoetings- funktie, dat wil zeggen het VOC kan een plek zijn waarin voorzien wordt in de behoefte aan meer kontakt tussen Leusdense vrouwen. In de tweede plaats kan de ruimte ver huurd worden aan alle bij de Vrou wen Raad aangesloten organisa ties en verenigingen en aan andere vrouwengroeperingen in Leusden. Aan deze doelstelling wordt beant woord doordat het centrum een zodanige sfeer en inrichting heeft, dat het uitnodigt om er eens binnen te lopen voor koffie, een praatje, enzovoorts Tweemaal per week op dinsdagochtend van 9 tot 12 en donderdagavond van 8 tot 11 is het VOC open voor alle vrouwen die daar behoefte aan hebben. Op de eerste woensdagochtend van de maand en de derde donderdag avond vindt er bovendien een akti- viteit of thema plaats wat de komst naar het VOC kan stimuleren. Het Vooronder is wat vergader ruimte betreft en andere faciliteiten zodanig geschikt gemaakt dat de verschillende vrouwenverenigin gen en andere vrouwengroeperin gen hun bijeenkomsten daar kun nen houden. Onze wensen gingen verder ook uit naar een grote multi- funktionele ruimte in de kelder, zodat ook de grotere vrouwenorga nisaties zoals de KPO daar hun bijeenkomsten konden afwerken. Een kopje koffie na die tijd zou dan in 't Vooronder gebruikt kunnen worden". Wórdt het VOC al verhuurd aan diverse vrouwenverenigingen? Anneke ..Het vrouwenkafé en de buitenlandse vrouwen zijn we kelijks in het VOC aanwezig. Maan delijks houdt de Vrouwen Raad. de Rooie Vrouwen en het CDA- vrouwenberaad hier hun bijeen komsten en verder worden er diver se kursussen, onder andere van de KPO en de Plattelandsvrouwen, in het centrum gehouden Sommige Vrouwenverenigingen huren mo menteel elders ruimten, omdat wij in feite te laat in het seizoen konden starten. De Vrouwen Raad heeft echter twee jaar de tijd van de gemeente gekregen om te laten zien hoe het VOC gaat draaien Is het voorzitterschap van de Vrou wen Raad te verenigen met het voorzitterschap van een vrouwen ontmoetingscentrum Anneke: „Dat is eigenlijk zo ge groeid. Het VOC is een initiatief van de Vrouwen Raad en draait nu nog onder verantwoordelijkheid van de Vrouwen Raad Hermien Gierman, lid van het dagelijks bestuur van de Vrouwen Raad. was voorzitster van de werkgroep VOC en vertrok voor een jaar naar Amerika. Barba ra Bastiaanssen, afgevaardigde van de Rooie vrouwen in de Vrou wen Raad was daarna erg aktief, LEUSDEN - De bowlers van bowllngbond De Korf werkten deze week de elfde ronde van de „huisleague" af. In de hoofd klasse sloegen de koplopers ogenschijnlijk moeiteloos de aanval af. Kela Tapijt won met 3-2 van Clemenshof terwijl de „Sfinx" met 4-1 over de Strikes de baas bleef. IVA nam na de knappe 4-1 zege op The Red Dangers de derde plek over. De strijd in de 1e klasse lijkt een uitgemaakte zaak De drie hoogst- genoteerden, Heritomba, Bibob en Partyservice wonnen mei 4-1 waardoor de stand aan de kop onveranderd bleef. De andere ploegen in deze klasse komen er (voorlopig) niet meer aan te pas In de 2e klasse A stond de topper tussen The Dots en het tweede van S+K de winst naar zich toe. Fix It behaalde een simpele overwinning op de Spinners. Een 4e plaats is hun deel In de 2B heeft het bow lingteam van Doe maar Wat een gigantische voorsprong op de rest van het veld Met 4-1 troefde de koploper nummero twee Dieene af waardoor de korfbowlers na de 4-1 zege op de Pipers naar de tweede stek konden oprukken De stand in de diverse klassen na 11 speelavonden Hoofdklasse: 1 Kela Tapijt 42 pnt. (22301): 2. Sfinx Coffeeshop 37,5 pnt (21768). 3 IVA 34 pnt. (21256): 4 The Red Dangers 34 pnt. (21176). Hoogste game da mes: Joyce van Putten (176) Hoogste game heren: Wim Kok (221) Overgangsklasse: 1 Karweihoek 41,5 pnt (19059). 2. Kersbergen 35,5 pnt (18916); 3 S+K 33 pnt (18500). Hoogste game dames: Els van Dijk (187) Hoogste game heren: Hans Ouee (196) 1e klasse: 1 Heritomba 43 pnt. (19696). 2. Partyservice 39 pnt. (18381); 3. Bibob 39 pnt. (18072); 4. Ros Beyaart 28 pnt (17883) Hoogste game dames: Yvonne de Jongh(168). Hoogste game heren: Ton van Barneveld (185) 2e klasse A: 1 The Dots 43,5 pnt. (17675); 2. S+K 2 40 pnt (17784); 3. Baseliners 33 pnt (16731 Fix-lt 30 pnt. (16964). Hot game dames: Dolly Duyst Hoogste game heren: Aart meulen (185). 2e klasse B: 1 Doe maar W pnt (17704); 2. Korfbowlers pnt (16669); 3 Dieene 35 (16913); 4 The Muks 28 (16380). Hoogste game da Ria Meurs (176). Hoogste i heren Paul Hartman (203). LEUSDEN - Het huismannen- en vrouwenbowling op dinsdag middag in sporthal De Korf loopt als een trein. De prestaties van de dames en heren vallen soms wel eens tegen maar de lol is er niet minder om. Ditmaal zorgden Ali Bontje. Irene Maes en Jetty Donselaar door hoge scores voor een vrolijke noot en hielden de spanning er tot het laatst toe De stand is momenteel als volgt 1. Bernadette de Bruyn 50 pnt. (1540); 2. Ingrid van Blerk 45 pnt. (1368); 3. Margriet van Kalsbeek 30 pnt. (1090); 4. Betty Kla pnt (1140); 5. Bea Lier 2 (1204); 6. Ger du Pree 21 (1106); 7. Margriet van Tort pnt. (801); 8. Truus Beyer 16 (947); 9. Jetty van Donselai pnt. (969); 10. Jane Eggens 1 (960). De heren laten het een b afweten en gingen in het danv weid ten onder. Sjef van kwam als laatste uit de bus hoogste game was voor Bern te de Bruyn met 167 punten gende week dinsdag gaat dit u „zonder verplichting" vrolijk der. door Tea Middelkoop

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4