leusd er kraan Is amershuis beleefde heropening Zou het ooit nog wat worden met een politiek café in Leusden? DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 plaatselijk nieuws 5 1 'i' - I J4?-l 1 oljw Donia stort zich door het papier, wethouder Van Woudenberg ziet glimlachend toe Ook vertegenwoordigsters van de werkgroep Buitenlandse Vrouwen waren bij de opening van het VOC t Vooronder geopend onze verslaggeefster) iUSDEN - Zoals alom be- draait het Vrouwen Ont- ings Centrum voor Leus- }l ruim een maand. Afgelo- vrijdagochtend werd het um, waar alle vrouwen uit den terecht kunnen, offi- geopend. Dit gebeurde het symbolisch openen van van de toegangsdeuren tot elder van het huidige ge ntehuis. svrouw Donia-Brugman, te voorzitster van de Vrou- Raad, verrichtte deze han ig met een papieren sleutel zij overhandigd had gekre- van wethouder G. van Wou- jerg. Achter de deur konden tientallen belangstellenden genodigden, die de opening smalle gangen van 't Voor- er, zoals het Vrouwen Ont- tings Centrum genoemd dt. moesten bijwonen, een e nemen in de prachtige in- chte ontmoetingsruimte, er het genot van een lekker fikje en wat hapjes werd de ning feestelijk luister bijge- jorafgaande aan dit ontspan- samenzijn werden in de raads- van het gemeentehuis enkele toespraken gehouden De huidige voorzitster van de Vrouwen Raad. overkoepelingsorgaan van de ver schillende vrouwenorganisaties in Leusden, mevrouw A. van Hasselt nam als eerste het woord en liet ten overstaan van de goedgevulde raadszaal, waar ook afgevaardig den van verschillend politieke par tijen aanwezig waren, de geschie denis van de totstandkoming van de ruimte de revue passeren. Dat deze totstandkoming niet altijd over rozen liep werd duidelijk ruimte in kleuterschool De Wip-Wap ging niet door, een plaats in de kelder van het gemeentehuis bedroeg slechts 40 m2, geen lichtval naar buiten, en problemen met geluids overlast van de muziekschool die er uiteindelijk niet in is gehuisvest en de bezuinigingen. Mevrouw van Hasselt wees erop erg blij te zijn met deze ruimte ..De Vrouwen Raad hoopt, dat de komende tijd bevestigd gaat worden dat het Vrouwenontmoetingscentrum in derdaad een duidelijke plaats zal gaan innemen in onze Leusdense samenleving. Dit centrum beoogt een trefpunt te zijn van waaruit door de ontmoeting met elkaar en vanuit onze gemeenschappelijke invals hoek zowel individueel als geza menlijk, positief en constructief kan worden bijgedragen aan de verbe tering van het leefklimaat in onze Leusdense gemeenschap." Wethouder G. van Woudenberg van Welzijn. Onderwijs en Huisves ting noemde 't Vooronder onmis baar in de gemeente Leusden ,,Een langgekoesterde wens is in vervulling gegaan, we moeten het tot een onmisbaar Centrum laten worden We moeten niet de kritiek laten overheersen maar stilstaan bij de positieve dingen die er be reikt zijn", aldus wethouder Van Woudenberg. Hij sprak uit ver heugd te zijn met het centrum omdat het landelijke emancipatie beleid nu ook lokaal onder de aandacht is gebracht. INSPANNINGEN Mevrouw Donia tenslotte stond enigszins geroerd achter het spreekgestoelte Destijds werd mij de voorzittershamer van de Vrouwen Raad in het oude ge meentehuis overhandigd Nu staan we weer in het gemeentehuis maar dan in het nieuwe gebouw. We wonen samen in het huis der ge meente". merkte ze komisch op. Ze dankte de Vrouwen Raad en het gemeentebestuur voor alle inspan ningen die er de laatste jaren gele verd werden voor het verkrijgen van een dergelijke ruimte voor alle Leusdense vrouwen. Terloops liet ze weten dat ze het woord ..kelder" niet aardig vond klinken. ,.We gaan naar beneden, niet naar de kelder, dat wekt onaardige opmerkingen op." Opmerkingen als.vrouwen de kelder in en verder hun mondje dicht", kon zij dan ook niet verkrop pen. Tenslotte sprak zij nog de wens uit dat Leusden met of zonder toren groot zal worden ,,Men kan ook in diepte investeren, niet in een schuilkelder maar in 't Vooronder", aldus de oud-voorzitster in haar toespraak. Dat het feestelijke gebeuren niet bij de toespraken bleef bleek uit het feit dat er in 't Vooronder nog verschillende organisaties hun feli citaties overbrachten, waaronder de werkgroep buitenlandse vrou wen die een prikbord als geschenk gaf, en het gemeentediakonaat die op opvallende wijze een voordracht hield. 't Vooronder kan iedere dins dagochtend en donderdag avond bezocht worden, vrou wenverenigingen maar ook indi viduele vrouwen kunnen er te recht. Het adres van 't Vooronder is: Burgemeester van der Postlaan 2, telefoon 948259. Eén van de zithoeken in 't Vooronder Wethouder Van Woudenberg temidden van de dames Van de Kar en Donia. ISDEN - Een ruk aan het en het bord met de naam lershuis werd zichtbaar, rmee verklaarde burge ster Rademaker van Leus vrijdagmiddag het Hamers- aan de Hamersveldseweg pend. it voormalig gemeentehuis nu architektenbureau Ate- 3, de Maatschappelijke «verlening Eemland, het èstants Sociaal Centrum, fereniging voor Welzijn Ou- Leusden (WOL), zieken- fe Amersfoort Omstreken, delsondernemingen Robin ixpon Holland en het Regio- Instituut voor ambulante Geestelijke gevestigd. Gezondheidszorg „Eigenlijk is dit geen opening, maar een heropening", zei burge meester Rademaker in zijn toe spraak voorafgaand aan de ope ning. In het kort. want het was koud, vertelde hij wat van de ge schiedenis. 16 juli 1956 opende de toenmalige commissaris van de koningin ditzelfde huis. Een nieuw gemeentehuis was geen overbodige luxe, in 1948 stond de plaats ervan al aangegeven in de plannen van de gemeente. Een verbouwing van het eerste ge meentehuis kon alleen maar kwakkelwerk zijn en daarom werd besloten tot nieuwbouw over te gaan De architekt, die toen met grote lof slaagde in zijn ontwerp, was dhr. Oosterhuis. Ook hij was vrijdagmiddag aanwezig. Het ge bouw moest passen in de omge ving waar het zou worden ge bouwd Alles bij elkaar bedroegen de kosten toen 288 000 gulden. In dit gemeentehuis werd ook voor brandweer en politie een ruimte beschikbaar gesteld. De kamer van de secretaris was zodanig ge situeerd, dat deze een oogje kon houden op de ambtenaren. COMPLIMENT De burgemeester gaf aannemer Van Buuren, die het oude ge meentehuis veranderde in een modern kantorengebouw, zijn complimenten ..Voor het geduld dat u hebt gehad bij het wachten op de vereiste vergunningen". Verder sprak hij de hoop uit, dat na enige tijd zou mogen blijken, dat er een aantrekkelijk complex zou zijn ontstaan. ..Maar", zei hij, ,,de gemeente legt wel één claim opo. De gevelsteen zal de onze zijn." Indertijd was deze fraaie steen een geschenk van het pro vinciaal bestuur. Tot slot wenste hij iedere geves- tige instelling inzicht, wijsheid en een goed werkklimaat. ..Hulde aan alle medewerkers, alle goeds en veel geluk!" Namens de Maatschappelijke dienstverlening Eemland en het Protestands Sociaal Centrum sprak dhr. Pekelharing nog een woord van dank aan de burge meester. Verder hoopte hij dat de samenwerking met de gemeente net zo plezierig zou mogen blijven verlopen als dat tot nu toe het ge val was geweest. Positief vond hij ook dat verschillende voorzienin gen in Leusden nu zo dichtbij wa ren gekomen ,,En deze nieuwe werkruimte zal een goed werkkli maat zeker stimuleren. Voor het welzijn van Leusden is dat een goede zaak", aldus dhr. Pekelha ring Na het officiële gedeelte was er voor ieder nog de gelegenheid om, onder het genot van een hapje en een drankje, in het ver nieuwde Hamershuis een kijkje te nemen Burgemeester Rademaker onthult de nieuwe naam van het oude gemeentehuis. *1^ K i fesVgi y f bij Atelier 33 in het Hamershuis kon men een kijkje komen nemen. Tientallen belangstellenden bij de opening van het Hamershuis door Marnix Kreyns LEUSDEN - Donderdagavond negen uur in 'De Hakhorst'. Een zich 'Groupo Momento' noemende groep Nederlanders en Chilenen heeft zojuist enkele Chileense liederen ten gehore gebracht. Thans wordt gediscussieerd over het onderwerp 'emancipatie'. Een man staat op en begint, alsof hij niet op een cafétafel maar op de rand van een kansel leunde, mede te delen dat men de verhouding tussen man en vrouw kan vergelijken met een klok. Als ik het goed onthouden heb was de lange wijzer de man en de korte wijzer de vrouw ,,en hebben we dus beide nodig om te zien hoe laat het precies is". De vraag, wat de secondewijzer dan wel te beduiden heeft is goed voor enig gegniffel, maar kan spreker niet van zijn a propos brengen. Politiek café. Onder de oude naam 'Leusder Kringen' - in de Kantlijn al opgeklopt tot 'Leusder Bluf' - proberen de plaatselijke afdelingen van PvdA en PPR het weer eens. Maar het wil maar steeds niet lukken met een politiek café in Leusden. Misschien vijftig belangstellenden - van wie velen uit hoofde van een of andere funktie - en alleen medewerking van D'66 en GPV/SGP. Op het moment dat CDA en VVD hadden laten weten niet mee te willen werken, was de lol er natuurlijk eigenlijk al af. Sjef ten Berge, namens de VVD-fraktie, in een brief aan het afdelingbestuur van de Partij van de Arbeid: ,,ln het algemeen stellen wij uitnodigingen voor informele en gezellige bijeenkomsten bijzonder op prijs. Wij vermoeden echter dat het aan het jaargetijde ligt, dat politieke groeperingen de behoefte kenbaar maken om zich te profileren. Aansluitend op die gesignaleerde behoefte menen wij dat een dergelijke bijeenkomst het meeste resultaat heeft in eigen kring en in aanwezigheid van de pers. Aangezien wij denken aan uw profiel geen constructieve bijdrage te kunnen leveren, heeft onze fraktie besloten niet aan 'Leusder Kringen' deel te nemen." ORDENTELIJK Het CDA heeft bij schrijven van afdelingsvoorzitter Dick Tigchelaar voor minder ludieke zinsneden gekozen om het bedanken voor Leusder Kringen' te onderbouwen. De avond zou bedoeld zijn voor in de gemeenteraad van Leusden vertegenwoordigde politieke partijen en wat moet de PPR daar nou weer bij? Verder zou een 'informele, gezellig ontspannen diskussie' veel te weinig waarborgen bieden 'om een diskussie ordentelijk en zinvol voor alle betrokkenen te voeren'. Dan was de avond ook nog eens te laat aangekondigd, hadden de deelnemers niet mee kunnen doen aan het formuleren van de te bespreken stellingen en had het CDA ook geen stem gehad in de aanwijzing van een gespreksleider. Kortom: het CDA ziet deze 'Leusder Kringen' niet zitten. PvdA-bestuurder Karei Wiggemans begrijpt het allemaal niet goed. „Maanden geleden hebben we er met de andere besturen contact over gehad, ledereen vond het toen een leuk idee om weer met een politiek café te beginnen. Maar als het dan zover is, haken CDA en VVD af." Terwijl het zo leuk had kunnen zijn. „Vroeger hebben we toch heel geslaagde Leusder Kringen gehad", herinnert Wiggemans zich. Deze keer wil het dus niet. Aan de muziekgroep ligt het niet, die doet uitermate zijn best. Misschien wel aan de stellingen. Behalve die meneer van de klok laten ook de raadsleden Oostra (D'66), Offereins (GPV/SGP) en Van Kemenade (PvdA) hun licht schijnen over de stelling: „De emancipatie in Leusden is nu definitief geregeld: vrouwen de kelder in en verder mondje dicht." Oostra brabbelt iets over goede wijn en Van Kemenade heeft het over 'een broedplaats voor emancipatiegebeuren'. Offereins houdt het bij wat algemene opmerkingen. Ook in tweede instantie laat Harm het achterste van zijn tong niet zien. Dan heeft de in Leusden woonachtige gedeputeerde Jippe Hoekstra, wiens omvang nu echt zorgen begint te baren, zich in de strijd gemengd. Hoekstra probeert wat gang te maken door bij de raadsleden te informeren naar wat er nou concreet aan emancipatoire zaken is gedaan door het Leusdens gemeentebestuur. „En zo n vrouwenontmoetingscentrur in de kelder heeft natuurlijk niets met emancipatie te maken", zegt de gedeputeerde er nog uitdagend achteraan. Maar het blijft lauw loene bij de raadsleden en de heer Hoekstra verplaatst zich naar de bar van de etablissement, waar wij thans zowaar een notoir VVD-lid signaleren. GAL Een tweede optreden van de Chilenen en hun Nederlandse vrienden gaat vooraf aan de discussieronde over de CAI, door de PvdA vrij vertaald als: 'Centralisme, Antenneverbod en Insprakeloosheid'. Mevrouw Verduin neemt de gelegenheid te baat om haar gal nog eens flink te spuwen. Dat antenneverbod, zo meent de f raktievoorzitter van de PvdA in de Leusdense gemeenteraad, is alleen maar door de gemeente in stand gehouden om een zo hoog mogelijk aansluitingspercentage voor de nieuwe CAI te bereiken. Dat wethouder Wagenaar al jaren geleden heeft geprobeerd om het antenneverbod te versoepelen, maar daarin door de gemeenteraad werd tegenhouden, blijft onvermeld. Eén van de PvdA/PPR-statenleden, op werkbezoek in Leusden, mengt zich in het gesprek en komt al spoedig tot de conclusie: „Blij dat ik hier niet woon". Vanaf de bar begint een meneer op licht verongelijkte toon een vergelijking te trekken tussen wat er zo'n veertig jaar geleden in Nederland gebeurde en wat er nu aan de hand is met de CAI. „Toen moest iedereen zijn radio inleveren en nu zijn antenne Plotseling herinner ik mij dat er thuis nog een alleraardigst boek ter lezing op mij ligt te wachten. Om tien over tien verlaat ik 'De Hakhorst' met de kwellende vraag, of dat ooit nog iets zal worden met een politiek café in Leusden. Ik weet het niet.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5