Baobab speelt Grendels" Band in De Geut DWS naar concours Jeugd- en jongerenaktiviteiten DE LEUSDER KRANT De Leusder Krant en pasgeboren baby's Leed over lantaarnpalen Toon werd 50 jaar Vuilniszakken niet te vroeg op de stoep „Leusden minacht onze groeistadtaak" taarnpaal irhuisd ONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 Loep op Leusden op de weg gaat eerst een reactie seconde verloren, dus 25 m. De remweg is de snelheid in het kwa draat gedeeld door tweemaal de remvertraging, in dit geval reke ning houdend met een optimale remvertraging van 8 m/sec2 is dat 40 meter; .Cpnclusie. mijnheer de Kantonrechter, is dat de totale afstand om tot stilstand te komen in dit voorbeeld 65 meter be draagt. Bovendien heeft een vrachtauto geen optimale remver traging, zodat hier van een lan gere remweg sprake is". De offi cier sprak tenslotte de hoop uit dat men gaat beseffen dat de snelheid steeds aan de weersom standigheden moet worden aan gepast en dat zoveel afstand be waard moet worden dat men tijdig tot stilstand kan komen. BOETES De boetes die gevraagd en uitge deeld werden varieerden van v f 200, - tot f 250, - Met. in ge val van grotere schuld zoals bij de vrachtwagenchauffeur die 90 had gereden, tevens een voorwaarde lijke intrekking van het rijbewijs voor vier maanden. Toch voelden lang niet alle verdachten in deze zaak zich even schuldig en een welbespraakte inwoner van Nij- kerkerveen bracht de onlustge voelens van veel mede-verdach ten onder woorden, toen hij zei: ,,De officier verwijt ons eigenlijk dat we op die weg reden De waarschuwingen voor mist had ik gehoord en opeens kreeg ik inder daad flarden mist. Ik ben langza mer gaan rijden en naar rechts gegaan om eventueel de vlucht strook op te kunnen rijden, maar ik kan toch niet stil gaan staan als er nog gereden wordt7 Plotseling doemde er een mist- Periode 22 t/m 28 november. 't Jeugdhonk, Mamersveldseweg 100 Vrijdag 23-1110.00-20.30 uur Jongensclub 10-12 jaar Zaterdag 24-1120.00-24.00 uur Soos vanaf 16 jaar Maandag 26-1118.30-20.00 uur Meisjesclub 8 en 9 jaar Dinsdag 27-1119.00-20.30 uur Meisjes 10-12 jaar Woensdag 28-1120.30-22.30 uur Rep. „Reformation'" Herv7Geref. Jeugdwerk, 't Trefpunt, Leusden-Z. Maandag 26-1118.30-20.00 uur tienerclub 10-12 jaar O.J.J.C. de Geut, Zwarteweg 29, tel. 946848. Vrijdag 23-1114.00-17.00 uur Scholierensoos 20.30-01.00 uur Disco Zaterdag 24-1114.00-17 00 uur Scholierensoos 20.30-01.00 uur Soosavond m m v Hubbert for Presi dent. Zondag 25-1114.00-17.00 uur Soos Woensdag 28-1114.00-17 00 uur Scholierensoos, huiswerkcursus 20.00-23 00 uur Cursus Rock en Roll Donderdag 29-1114.00-17.00 uur Scholierensoos. bank en een muur van auto's op en de vluchtstrook stond al vol. Ik zou er ook bovenop gereden zijn als ik 30 had gereden. Ik voel me voor geen cent schuldig en wil dan ook niet-schuldig verklaard worden!" De officier herinnerde er aan dat de helft van de auto's wél kans gezien had om tijdig tot stilstand te komen Verdachte: „Ja, op de vluchtstrook, die al vol stond toen ik er aan kwam Die éne schrikse- conde van 15 m was al te veel, laat de officier mij eens vertellen wat mijn snelheid had moeten zijn!" De kantonrechter achtte echter ook deze verdachte straf baar, maar gaf een boete van f 150,-, „rekening houdend met uw gloedvol betoog". LEUSDENAAR Iemand uit Leusden had voor in de file gezeten, die 1,5 km lang was. Hij had een snelheid gehad van 70 km. Officier: ,,Als 1,5 km achter u al aanrijdingen zijn door mist, dan was er bij u óók mist. Wat wil je dan met 70 km?" De mist kwam plotseling volgens de verdachte, die de wens te kennen gaf niet als wegpiraat afgeschilderd te wor den. „Dat heeft u de officier niet horen zeggen", vond de kan tonrechter die de eis met f 50,- verlaagde tot f 200,-. „Vanochtend staan hier geen ver- keerscriminelen", zei de officier tegen een automobilist uit Voort huizen, „maar gewone wegge bruikers die naar hun werk gaan De enige reden voor het ontstaan van dit soort ongelukken is. de 1 mensen rijden met mist te hard" „Mensen zijn mensen en blijven dit soort fouten maken", sprak I verdachte berustend Scene uit ..Grendels" van Baobab 99 LEUSDEN - Vandaag, donder- dag 22 november speelt Toneel groep Baobab uit Utrecht het toneelstuk „Grendels" in de Korf. Dit eerste theaterstuk van Baobab speelt zich af rond het verblijf van een jonge Neder landse vrouw, Janine, in een Oostafrikaans land. In het stuk komen thema's als ontwikke lingshulp, afhankelijkheid, vrou wenonderdrukking, blank en zwart aan de orde. De drie vrouwelijke rollen wor den vertolkt door de schrijfster van het stuk Jacqueline Valk, door Marjan Klaaren en door Truke Blindeman onder regie van Frans de Vette. Janine. één van de hoofdperso nen vertrekt naar Oost-Afrika waar ze bij haar vriend gaat wonen Ze wil er niet als rijke blanke vrouw ervaren worden en verzet zich te gen die rol. Lena is een alleen staande vrouw van 38 met een joods-socialistische opvoeding Zij weigert concessies te doen aan de maatschappelijke ordening In het stuk is te zien hoe ze strijd levert om haar recht op woonruimte te halen. Thea een vrouw van 32, getrouwd en twee kinderen voelt de een zaamheid nu Janine naar Afrika is gegaan. Zij zoekt evenwicht in het huwelijk en wil gelukkig zijn. De drie vriendinnen schrijven brieven naar elkaar waarin de vraag overheerst of Janine nu anders tegen het leven in het Westen aankijkt. Het theater stuk is te bezichtigen om 20.00 uur in De Korf, De Smidse 1 Kaarten zijn vooraf verkrijgbaar aan de zaal (advertentie) Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Speel- en recreatie vereniging Blijhof, Ansfriduslaan 49. Zaterdag 24-1110.30-12.00 uur Toneelstuk voor alle leeftijden 14.00-15.30 uur Toneelstuk voor alle leeftijden 14.00-15.30 uur Sinterklaasfeest Dinsdag 27-119 30-11.30 uur Cursus tekenen Woensdag 28-1110 00-22 00 uur Volksdansen, info. 942252 19.00-20.30 uur Kleding maken, info. 722136 Hobbyclub „Hamershof", de Til, Hamersveldseweg 30. Vrijdag 23-11 18 45-20.15 uur Hobbyclub jongens en meisjes Dinsdag 27-11: 18 45-20.15 uur Idem, 6-12 jaar Jongerencentrum De Til, Hamersveldseweg 30. Vrijdag 23-1120.30-01.00 uur Disco/Soos Zaterdag 24-1120.00-23.30 uur Disco v.a. 14 jaar Zondag 25-1114.00-17.00 uur Disco v a. 14 jaar Dinsdag 27-1119.30-24.00 uur Soosavond LEUSDEN - Deze maand zal er weer een band spelen in pen Jeugd- en Jongerencentrum „de Geut". Deze keer treeft zaterdag 24 no vember de formatie „Hubbert for President" op De entree hiervoor is 2,50 en de zaal gaat om 20.30 uur open. Voor informatie: OJJC „de Geut", Zwarteweg 29, telefoon: 946848. ACHTERVELD - Muziekver eniging DWS zal zondag deelne men aan een Bonds Concertcon cours. Dit concours zal worden gehouden in Wehl in ontmoe tingscentrum het Hagelkruis. DWS treedt op om 14.35 uur Zij spelen in de eerste afdeling fanfa re. Supporters zijn van harte wel kom vers Tapijtvoordeel uitgebreid ?>a ..Brouwers Tapijtvoordeelaan de Zwarteweg 8 is onlangs verbouwd en uitgebreid. Daardoor werd alleen mogelijk de collectie tapijt en vinyl uit te breiden, maar ontstond er ook ruimte voor de verkoop van '-n, matrassen, dekbedden en dekbedovertrekken Tevens wordt nu de ruime collectie gordijnen en op een uiterst overzichtelijke wijze gepresenteerd. dezer dagen wordt bij Brouwers Tapijtvoordeel' een karpettenshow gehouden, waarbij kan worden *erd van verschillende aanbiedingen in wol. katoen en synthetisch. Meneer Salters van Bohemen is het goed zat. Nu is hij al zo n acht maanden in de weer om een paar lantaarnpalen langs het pad Bretagne-Bohemen-Aragon aan het branden te krijgen. Maar wat hij ook doet en hoe vaak hij ook belt, 's avonds werpen de lichtmasten geen helder schijnsel over het pad. „En dat is zeer onveilig. Mijn dochter van 17 maakt in het donker liever geen gebruik meer van het pad", aldus de heer Salters die vindt dat de krant er maar eens aandacht aan moet besteden. Hij vertelde de afgelopen maanden regelmatig contact met de geheemte gehad te hebben, waar storingen aan lichtmasten gemeld dienen te worden. De man uit de Eurowoningen werd steeds beleefd te woord gestaan, en kreeg telkens te horen dat er „iets aan gedaan zou worden". Nu is het zo dat de gemeente de PUEM moet optrommelen die de storing dient te verhelpen. Afgelopen vrijdag had de heer Salters contact met de PUEM. Een medewerker van deze elektriciteitsmaatschappij vroeg verbaasd aan hem: „Zijn de lantaarnpalen nou nog niet gemaakt?" Nee dus, en meneer Salters was het zat. Gemeentevoorlichter Hans Hermans meldde dinsdag desgevraagd dat er afgelopen vrijdag ook contact is geweest tussen de gemeente en de PUEM. „Volgens mijn informatie zouden die lampen nu moeten branden. Kennelijk niet, als men er nu bij jullie over klaagt". Hermans benadrukt dat het inderdaad de verantwoordelijkheid van de gemeente is om storingen aan lichmasten door te geven aan de PUEM. „Die moet dan uitrukken". Als het goed is - zo heeft tenminste de gemeentevoorlichter beloofd - heeft een ambtenaar van de gemente dinsdag opnieuw naar de PUEM gebeld. Toontje Tijmensen van de Wilgenlaan 54. een bekend Hamersvelder. werd afgelopen dinsdag 50 jaar. Dat werd dus Abraham zien en feestvieren. In het verhogen van de feestvreugde hadden buren en bekenden een aandeel. Toen Toon. de voormalige adjudant van prins Carnaval, 's ochtends ontwaakte trof hij deze ..bende" aan in zijn tuin. De foto spreekt voorzicht De rijkspolitie waarschuwt nog maar eens: wanneer vuilniszakken dagen voor de ophaaldag langs de straat worden gezet, kan er een leuke bekeuring volgen voor de „dader". De politie heeft de laatste tijd geconstateerd dat in toenemende mate al in de weekends de volle vuilniszakken buiten worden gezet. Dat mag niet volgens de Algemene Politieverordening. In feite mogen de zakken alleen op maandag op de stoep worden gezet, maar.wie het zondagavond doet voor het naar bed gaan hoeft niet bang te zijn vooreen prent. Anders ligt het voor de mensen die de vuilniszak reeds zaterdag of nog eerder naar buiten mikken. Als de politie kan vaststellen van wie de zak afkomstig is, dan wordt er geschreven. Hoe stelt de politie dat trouwens vast? „Nou, we maken de zak open en zoeken naar enveloppen of adresbandjes met een naam erop. Geen fris werkje natuurlijk, maar het werkt wel". Harm van Papenrecht, lid van de Amersfoortse gemeenteraad voor de PvdA, is boos op het gemeentebestuur van Leusden. „Leusden minacht onze groei stadtaak", heeft Van Papenrecht vorige week gezegd tijdens de een of andere vergadering van een raadscommissie. Voor de redaktie van de Amersfoortse Courant aanleiding om bij het verongelijkte raadslid langs te gaan en hem de gelegenheid te geven om zich nader te verkla ren. Uit het interviewtje met het sociaal-democratisch raadslid blijkt dat Harm drie grieven koestert jegens „ons": - Leusden wil niet meewerken aan een Amersfoorts woningbe hoefte onderzoek; - Leusden heeft geen goedko pe huizen gebouwd; - en Leusden heeft gezegd geen boodschap te hebben aan de groeistadtaak van Amers foort. En daarom, vindt Van Papen recht, hoeft Amersfoort ook niet mee te werken aan een fatsoen lijke verkeersontsluiting van Leusden, die ten zeerste zou worden bevorderd door open stelling van de toekomstige aan sluiting van de Heiligenberger- weg op de Stadsring voor ver keer uit twee richtingen. Harm is daar dus op tegen. Afgezien nog van het über haupt al tamelijk onbenullige ka rakter van deze redenering, valt er op de argumenten van Van Papenrecht ook wel het een en ander af te dingen. Dat Leusden aan het Amers foorts woningbehoefte onderzoek niet wil meewerken is een onvolledige en daardoor onjuiste mededeling. Leusden heeft inderdaad bedankt voor het Amersfoorts onderzoek, maar deed dat omdat er al een eigen Leusdens onderzoek aan zit te komen. Het heeft uiteraard weinig zin om Leusdenaren bin nen korte tijd twee keer een zelfde soort formuliertje te laten invullen. Maar Leusden is wel bereid de uitkomsten van het eigen onderzoek aan Amers foort ter kennis te brengen. Dat Leusden geen goedkope huizen heeft gebouwd lijkt ons nu ook niet geheel in overeen stemming met de waarheid. In de Tweede Fase staan inmid dels honderden woningwetwo ningen en premiekoop-A- woningen, de goedkoopste huur- en koophuizen derhalve. In deze gemeente is in de afge lopen jaren dus toch echt wel een heleboel sociale woning bouw gepleegd. Het was wat minder dan de bedoeling was, maar Van Papenrecht zal er als groeistadbestuurder ongetwij feld nog wel achter komen dat je voor gesubsidieerde bouw eni ge medewerking van de Rijks overheid nodig hebt. En dan nog de mededeling dat Leusden geen boodschap heeft aan de Amersfoortse groeistad taak. Die wijsheid haalt van Pa penrecht uit een schrijven van het Leusdense gemeentebe stuur aan B. en W. van Amers foort. Hij citeert: „In dit licht bezien achten wij de groeistad taak van Amersfoort niet van invloed op Leusden." Van Pa penrecht verzuimt te vermelden om welk „licht" het gaat en dat lijkt nou net essentieel. De AC- verslaggever is hem ook niet behulpzaam door daar nog even naar te informeren. Moeten we vaststellen dat het betoog van Van Papenrecht is opgebouwd uit een vergissing, een onjuistheid en een onvolle dig citaat. We kennen betere verhalen, al moeten we het Amersfoorts raadslid nageven dat hij niet helemaal zand in de oogjes heeft. Van gene zijde van het viaduct heeft hij kunnen constateren dat de heren Rade maker en Wagenaar „eigenge reide figuren" zijn. weer en andere hulpverlenende instanties - in totaal 106 hulp- verlenenden - die destijds kans zagen om in korte tijd en vaak met gevaar voor eigen leven, weer orde in de chaos te schep pen. Minder te spreken was hij over het roekeloze rijgedrag van veel weg gebruikers die door overtredingen als overschrijding van de maxi mumsnelheid, rechts inhalen, on voldoende afstand bewaren etc. voortdurend hun eigen leven en dat van anderen in gevaar bren gen. „De vraag is mijnheer de Kan tonrechter, waarom zovelen niet beseffen dat ze tijdens laakbare verkeersgedragingen gevaar voor zichzelf en anderen teweeg bren gen". Hij verweet de pers wel veel aandacht te besteden aan bijvoor beeld het neerstorten van een sportvliegtuigje bij de Moerdijk- brug waarbij 7 doden waren te be treuren, maar veel minder aan de aanrijdingen met dodelijke afloop, terwijl op die manier dagelijks in Nederland gemiddeld vijf mensen het leven verliezen. „Het is hier vanochtend niet mijn bedoeling om de pers eens te kijk te zetten of hen de zwarte piet toe te spe len, ik constateer alleen dat er meer aandacht is voor de rechts zaak waarbij een vandaal wegens vernieling terecht staat dan voor de aanrijding waarbij door laak baar verkeersgedrag doden en gewonden vallen" De oeverloze discussies over maximumsnelhe den enzovoorts zijn volgens de of ficier niet de manier om de ver keersveiligheid te bevorderen, maar het is een kwestie van men taliteit waarbij die andere auto op de weg niet een stuk blik moet zijn, maar een mens met een ge zin en familie achter zich. Ook bij de kettingbotsing op 20 augustus was soms sprake, vol gens de officier, van zeer onver antwoord rijgedrag Van de tacho- graafschijven van sommige vrachtauto's was af te lezen dat ze vlak voor de botsing een snel heid hadden van 90 km/uur. ter wijl de radio die ochtend diverse malen waarschuwingen had door gegeven voor mist in het gehele land, met uitzondering van het Zuiden, met een zicht van 50-200 meter „Een kleine rekensom leert ons", aldus de officier, „dat 90 km/uur betekent 25 m per se conde Bij een plotseling obstakel Stichting De Moespot, Jan van Arkelweg 6, A'veld Vrijdag 23-11 20 00-23.00 uur Soos Zaterdag 24-22: 20.00-23.00 uur Soos Zondag 25-1115.00-23 00 uur Soos Maandag 26-1120.00-22.00 uur Volksdansen Dinsdag 27-11 20 00-22.00 uur Tekenen Woensdag 28-119 30-11.30 uur Handwerkgroep Donderdag 29-1119.30-20.30 uur Cursus Engels 20 00-23.00 uur Soos Ver. de Rockers, Rockersclubhouse Vrijdag 23-1121.00 uur Optreden band o.l.v. Onno de Windt. Niet leden 3.-; leden gratis. lie Caspar van Loo je: Marnix Kreijns. \de lantaarnpaal een ossen opzij maken?", <n we ons in de krant van week af. De vraag n we nu bevestigend voorden. Woensdag r door een aantal »n hard gewerkt op de van Benedictijnenhove renburg. De lichtmast, or onduidelijke oorzaken chap hadgekeregen van \spad. staat nu daar waar nd er last van heeft, maar nut. SFOORT - De strafzitting pt kantongerecht Amers- van 15 november was ge- jewijd aan de gevolgen n enorme kettingbotsing, ats vond op 20 augustus n 's morgens om acht uur A1 ter hoogte van Bun- n 70 auto's ten ge- van dichte mist in de pro- i kwamen. Ongeveer 40 zagen kans om tijdig tot id te komen of uit te wij aar de vluchtstrook, de e 30 automobilisten wa- igeroepen om terecht te ap de zitting van donder- l. wegens het niet vol- i afstand houden. De ge- van dit rijgedrag waren sch. Aan de muur van de - taal waren tientallen fo ri evestigd die getuigden ir pen verwrongen ijzer en ie t. De officier, mr. J. 5! begon deze druk be- fi zitting met een alge- e nleiding, waarbij hij dan r< i verbazing en blijdschap t k dat er bij deze ketting- li slechts drie gewonden .2 gevallen. Hij sprak woor- n waardering en dank uit politiekorpsen, brand-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 13