Een man ziet de toekomst in Stephen King's „The Dead Zone" Filmhuis Appelmarkt „Fanny Alexander" „Roman" door Polanski: boeiende autobiografie Movie Cyclus: „De Illussionist" Romans m „Grijpstra De Gier' worden verfilmd EXPOSITIESIN AMERSFOORT kijk op de film DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 De Poolse filmregisseur Roman Polanskl heeft een bijzonder turbu lent en in sommige opzichten tra gisch leven achter de rug. Polanski kreeg bekendheid bulten Polen met zijn films als „Mes in het water", „The Fearless Vampire Killers", „Ro semary's Baby", „MacBeth", „Chi natown", „Tess" en „The Tenant". Maar soms denk je wel eens, dat Polanskl de meeste bekendheid ver wierf door het feit, dat zijn vrouw Sharon Tate door de Manslon-bende werd vermoord en door de recht zaak, die enige jaren geleden tegen hem werd aangespannen wegens het verleiden van een minderjarige, waardoor hij voorlopig niet in de Verenigde Sraten kan filmen zonder opgepakt te worden. Polanski heeft zich aan de schrijftafel gezet en heeft de film een tijdje gelaten voor wat ze was Het resultaat is een uiterst boeiende autobiografie, die be gint in de kinderjaren van de regisseur in Polen (Krakau) en tijdens de Tweede Wereldoorlog (Warschau). Polanski vertelt van zijn leven als Jood in het bezette Polen, van zijn studententijd onder het communistische regime en zijn filmcarrière in het westen. Een boeiend boek. dat zich letterlijk laat lezen als een - soms dramatische - roman over een man, die wordt achter volgd door het noodlot, maar anderzijds het leven neemt, zoals zich dat dage lijks voordoet Een man, die weinig concessies heeft gedaan ten aanzien van zijn werk. maar ook een onzeker man. Roman Polanski heeft - naar hij schrijft - zich bijzonder geërgerd aan de wijze, waarop de internationale pers hem heeft behandeld ten tijde van de moord op de vrouw, waar hij veel van hield, Sharon Tate In zijn boek be- AUTOVISIE JAARBOEK 85 Dit al weer voor de zevende maal verschijnende auto jaarboek is een uitgebreide en dik autonaslagwerk. De redactie van het blad Autovisie, onder wiens supervisie dit lijvig werk - 536 blz. - tot stand is gekomen, houdt de lezer volledig op de hoogte van al het nieuws en de nieuwste ontwikkelingen in auto-land. De 50 autotests geven rij- indrukken en technische informatie over een aantal in Nederland veel gekochte automobielen. Zij kunnen een hulpmiddel zijn bi] de aanschaf van een auto, of helpen bij het zier aan kunnen beleven. Want „The Dead Zone" is het bekijken alleszins waard. Dat komt voor al, doordat Cronenberg (overi gens geheel tegen zijn gewoonte in) nu eens niet het accent op bloederige, zij het inventieve SF/ horror heeft gelegd, maar méér aandacht heeft geschonken aan een strakke verhaalstruktuur en voldoende karakter-tekening van de hoofdpersonen. Dat le vert een prima film op, die de spanning voortdurend blijft vasthouden zonder dat er sprake is van overdreven effectbejag. Die effecten zijn er dan ook nau welijks. Johnny Smith is docent aan een universiteit. Hij heeft een verhouding met een collega. Sarah Bracknell (Brooke Adams) en het zit er in. dat ze gaan trouwen. Op een avond slaat het noodlot toe. als Smith (Christopher Walken) oververmoeid afscheid neemt van zijn vriendin en alleen naar huis terug rijdt. Hij verongelukt en ligt vijf jaar in coma. Als hij eindelijk uit die schijn dood ontwaakt, blijkt hij in de toekomst van anderen te kunnen zien zodra hij wordt gekonfronteerd met een aanra king. een handdruk. Sarah heeft intus sen gekozen voor een leven met ie mand anders, is getrouwd en heeft een kind Voor Johnny Smith wordt het leven eenzaam. Hij trekt zich met zijn gave terug als privé-onderwijzer en raakt op die manier betrokken in de verkiezings campagne van senator Stillson (Martin Sheen), die allesbehalve geschikt is voor het politieke leiderschap De toe komstvoorspellende gave van Johnny Smith laat zien. wat Stillson in petto heeft voor het Amerikaanse volk en Smith wordt voor een dilemma ge plaatst Hij stelt zijn Joodse arts Sam Weizak (Herbert Lom) de vraag of die, indien hij terug kon keren in de tijd voordat Hitier aan de macht kwam zou proberen Hitier te doden. Het antwoord van Weizak geeft de doorslag en John ny Smith neemt zijn laatste, belangrijke beslissing rakteriseerd, de paranormale gaven worden niet sensationeel gebracht, maar als een realistisch gegeven, waar de hoofdpersoon mee moet leven tegen wil en dank. Dat alles maakt „The Dead Zone" tot een film, die boven het genre uitschiet. David Cronenberg heeft als regisseur bewezen ook andere dan zijn eigen scenario's uitstekend te kunnen verfilmen. Wie ooit wenste in de toekomst te kunnen kijken, zal na het zien van deze film wellicht tot andere gedachten zijn gekomen. Het leven van een echte ziener is een zaam. Tenminste, als men niet kapot wil gaan aan de druk van de massa, die belust op eigen voordeel, wil profiteren van de gaven van de enke ling. Ook die les zit duidelijk in „The Dead Zone". Christopher Walken (rechts) als Johnny Smith na het ontwaken uit een vijf jaar durend coma. Links Herbert arts Sam Weizak. Scène uit „The Dead Zone" van David Cronenberg. Gustav. die het alle jonge dienstmeisjes lastig maakt, zonder daarin gehinderd te worden door zijn vrouw die hem alle vrijwel geheel in beslag genomen door het feestdiner, dat de familie op het einde van het jaar, in de kersttijd geeft, dat feest wordt ook bijgewoond door broer en zus Alexander en Fanny, kinderen van Oscar en Emilie. Het feest speelt zich niet af rond de kinderen, toch zetten zij er door hun soms verwonderde, soms kinderlijk neerbuigende aandacht een stempel op. Het heeft het heldere van een waarneming op het zeer realistisch. Oscar sterft aan een xander die een sterk gevoel de achtergrond van de vader in de nabijheid zien, zaam. bezorqd. aekleed in Het onbewust oproepen van vader is een vorm van zelfbesq met name als de moeder kinderen, Emilie, opnieuw in lijk treedt en wel met de bisschop, een man die in tegendeel van de vlotte is De man wordt door zijn zusje Fanny gehaat, hij door middel van sleën van Alexander wil Door een ongelukkige van omstandigheden, w. schop In vlammen de herkrijgen de kinderen en der de vrijheid en kunnen weer voegen naar het de theater-leven: als van het afgestorven rijke ven. De film van David Cronenberg is spannend en evenwichtig van opbouw Scène uit The Dead Zone'met een voortreffelijk spelende Christopher Walken als paranormaal begaafde Johnny Smith De hoofdfiguur Smith wordt goed geka- AMERSFOORT - Vanaf a.s. vrijdag 23 t/m maandag 26 november draait in filmhuis Appelmarkt Fanny Ale xander, een meesterwerk en tevens laatste film van Ingmar Bergman. Aanvang 20.00ruur. Door de ïengte van de film (zokn drie en een half uur) kortit op vrijdag cen zaterdag de nachtfilm te vervallen. In Fanny Alexander" is Bergman terug gegaan tot de beginjaren van deze eeuw In een kleine Zweedse stad. residentie van een Lutherse bis schop. wordt het plaatselijke theater beheerd door de rijke familie Ekdahl De eigenares is de weduwe Helena Ek dahl, die drie zoons heeft De oudste Oscar, een vriendelijk en bescheiden man is direkteur van het theater, waar hij ook de regie heeft van het toneelge zelschap dat in het theater gevestigd is. De tweede zoon is de eeuwig aan getdgebrek lijdende! pcotéssonCad Ek=. dahl, een nietsnut die voortdurend over zichzelf jammert, daarbij dienstvaardig gesteund door zijn slaafse Duitse vrouw Lydia. De jongste zoon is de bon vivant pleziertjes gunt, mits zij niet helemaal verwaarloosd wordt. Het eerste deel van de film, die in haar geheel ruim drie uur duurt, wordt Scène uit Fanny Alexander". (door Bert Vos) „The dead zone", USA. 1984 Regie David Cronenberg. Produktie: Dino de Laurentis; Debra Hill; scenario Jeffrey Boam, gebaseerd op een roman van Stephen King; camera; Mark Irwin; mu ziek: Michael Kamen. Met Christopher Walken. Brooke Adams. Tom Skerritt, Herbed Lom. Colleen Dewhurst en Madin Sheen Te zien in Grand - Amersfood. Bestseller-auteur Stephen King is „in". Zijn horror- en SF(?)romans worden aan de lo pende band verfilmd. De nieuw ste film naar één van zijn romans is „The Dead Zone", geregis seerd door de Canadese regis seur van horror en SF-films Da vid Cronenberg (Rabbid, The Brood, Scanners). „The Dead Zone" is een mengsel van lichte horror, science fiction en thriller. Scène uit „The Dead Zone Een film, waar je niet direkt het dat betekent, dat liefhebbers van juiste etiket aan kunt hangen en de verschillende genres er ple- verschillende stijl-sfeervariante ook de film een schizofreen kar ,,De Illusionist" is een film die in het verlengde ligt van hetgee de Jonge in zijn voorstellingen zeggen, maar toch weer ander ook door de inbreng van regis* Stelling. Men moet „De Illusion zien als een komedie, want da beslist niet, ondanks-de komisc menten. Er is eerder sprake v psychologisch drame. gevat aparte vormgeving voor mens zonder dialogen aan de beeld! noeg hebben om het te kunnen pen (Van de filmredaktie) De politie-romans van Ji van de Wetering zullen d verfilmd. Kortgeleden vers van Van de Wetering het tiert in de serie „Grijpstra D« verhalen", onder de titel „Di rat" bij Bruna. Dit boek en andere uit de reeks, zullen verfilmd door regisseur Wi stappen en producent Frans' verstappen regisseerde jaar geleden de film „Grijpstra Gier", gebaseerd op „Het lij! Haarlemmerhouttuinen" met Gooyer en Rutger Hauer in de N len. „Buitelkruid", één van „Grijpstra De Gier"-avontur met onder de overeenkomst. Spieghel Filmproduktie Maats van Rasker Verstappen met Wetering afsloot. Wim Verstappen zal volgend) de opnamen voor „De Rate-® start gaan. Of Rijk de Gooijer er Hauer opnieuw de hoofdrol^ spelen is nog niet bekend (Van de filmredaktie) In de Dinsdag Movie Cyclus van volgende week dinsdag draait de op de Nederlandse Filmweek 1984 tot beste Nederlandse speelfilm be kroonde produktie „The Illusionist" van Jos Stelling, met Freek de Jonge in de hoofdrol naast Jim van der Woude, Catrien Wolthulzen, Gerard Thoolen e.v.a. Regisseur Roman Polanski hier met Nastassia Kinski als Tess d'Urberville KREATIEF CENTRUM DE HOF: Tot en met 30 november: in de Corridor Beelden van Halina Zalewska, gra fiek van Stanstaw Fijatkowski. In de grote hal: Fototentoonstelling van werk van Paul Huf. Open van maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12 00. 13 30 tot 17.00 en 19.00 tot 23.00 uur. OPENBARE BIBLIOTHEEK: Zonnehof 12 Tot en met 24 november Straatwerk. Tot en met 1 december; In de Spee-o-theek: Speelgoedtentoon stelling. Open dinsdag tot en met donderdag 10 00 tot 17.00 en 19 00 tot 21 00 uur, vrijdag 10.00 tot 17 00 uur, zaterdag 9.00 tot 12 00 uur. SINT ELISABETH ZIEKENHUIS: Ringweg Randenbroek 110. Tot en met 19 december Werk van Adriana Goedhart, Marleen van der Pouw en let Cool. Open. dagelijks van 8 00 tot 20 00 uur ZIEKENHUIS DE LICHTENBERG: Utrechtseweg 160 Tot en met 15 de cember „Werk van Pieter Starre- veld". Open dagelijks 8.00 tot 20.00 uur. VERPLEEGHUIS DE LICHTENBERG: Utrechtseweg 293. Tot en met 15 de cember Schilderijen van Piet Middel- hoek. Open: dagelijks van 8 00 tot 18.00 uur schrijft hij, wat hij voelde, toen de pers over hem heen buitelde, terwijl zijn vrouw afschuwelijk verminkt door een waanzinnige was gedood. Polanski neemt geen blad voor de mond, zoals hij dat ook niet doet bij het beschrijven van zijn talloze liefdes en vrijages tus sendoor Maar het meest interessante zijn de fragmenten, waarin hij uitgebreid vertelt over zijn vriendschappen met filmmakers, kunstenaars en getalen teerde beroemdheden. Over de filmwe reld en de wijze, waarop zijn films tot vormen van een mening over de vermelde merken en typen. In het rijk geïllustreerde catalogusge- stand zijn gekomen, soms onder de meest bizarre en moeilijke omstandig heden „Roman" van Polanski is een openhartig en daardoor indrukwek kend boek geworden. Een autobio grafie van een man, die nog lang niet aan het eind van zijn opvallende carrière staat. Hij wordt beschreven als een geniaal regisseur, een inter nationale playboy én als tragisch slachtoffer Al die elementen zijn terug te vinden in „Roman", maar deelte (ruim 250 blz.) staan alle gegevens betreffende uitvoering, technische specificaties, prestaties en prijzen van alle in 1985 op de nederlandse markt verkrijgbare personenauto's en terreinwagens Behalve over alle Fords, Opeis, Seats, Suzuki s. BMW's, Citroens enz. wordt er ook geschreven over merken als Aro, De Tomaso, Mase- rati, TVR, Bitter, Donkervoort enzo voorts. Het Autovisie Jaarboek 85. geïl lustreerd met honderden foto's en tekeningen iri zwart/wit en in kleur biedt - en nu nog even alles op een rij - de volgende onderwerpen: technische gegevens en afbeel dingen van alle in 1985 in Ne derland leverbare automerken, -typen en -uitvoeringen een zelfde overzicht van alle het wordt nu verteld door de man die het echt kan weten, ook al kun je vermoeden, dat één en ander met de nodige relativering op papier is ge- zet. Door een man, die altijd al nieuwsgierig is geweest naar alles wat het leven in alle opzichten heeft te bieden. V. Roman", door Roman Polanski. Aulobiografie Vertaald door Maridlla Kuyper Uitgave Loeb te Amsterdam. 376 blz paperback. Pri|S 4x4 (terrein)auto's een resumé van 50 Autovisie tests Endurance een spectaculaire vorm van autosport, met prach tige kleurenfoto's. loodvrije benzine en de proble men die hieruit voortvloeien de geschiedenis van het merk Reliant: driewielers en exclusie ve sportieve automobielen wat betekenen de kentekens van het buitenland van brandstof tot uitlaatgas over het verbrandingsproces in de automotor een kleurig geïllustreerd verslag over het verzamelen van auto- curiosa: postzegels, folders, ra- diateurmascottes, modellen en zovoorts tabellen met gegevens en tarie- DE ZONNEHOF: Zonnehof 8 Tot en met 9 december Materie als uitgangspunt. Open dins dag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur; zondag 13.00 tot 17 00 uur; woens dag 5 december van 10 00 tot 13.00 uur MUSEUM FLEHITE: Westsingel 50 Tot en met 9 december Fotokring Eemland ziet regio Eem- land. Tot en met 9 december samen met het Kapelhuis Invloeden van Oost-Azië, projekt Yin Yang van Joan Seyferth, gedraaide unica van zes Nederlandse keramisten. Tot en met 2 december Mezzotinten van Joop Vegter en vertalingen uit het Japans van mevrouw J. van Tooren. ven van motorrijtuigenbelasting voor 1985 alle Nederlandse kentekens vanaf 1906 omrekentabellen van paarde- kracht (pk) naar kilowatt (kW) en andersom een prijslijst van alle in Neder land in 1985 verkrijgbare auto mobielen de traditionele prijsvraag Uitgave B V Uitgeversmaatschappij Anno- ventura Amsterdam Prijs f 32.50 Open dinsdag t/m vrijdag 10 00 tot 17.00 uur; zaterdag en zondag 14 00 tot 17.00 uur. HET KAPELHUIS: Tijdelijk. Grote Spui 13 Tot en met 22 december: Keramiek van Lies Gosijn. Open dinsdag tot en met zaterdag 11.00 tot 17 00 uur GALERIE DE PLOEGH: in Museum Flehite. Westsingel 50. Tot en met 25 november Tekeningen van Hille Pijlman en bronzen van Lies- beth van Dorsser-Keus. Open dins dag tot en met vrijdag 10.00 tot 17 00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. GALERIE CONINCK: Coninckstraat 20. Tot en met 9 decem ber Werk van twee beeldhouwers, een tekenares en twee schilders. Open: donderdag tot en met zondag 13.00 tot 17.00 uur GALERIE ROSART: P J Troelstralaan 2. Tot en met 16 december: Acrylschilderljen van Ma rian Mutsaers, keramische objekten van Carla Botterman. Open donder dag en vrijdag 13.00 tot 17 00 uur. zondag 14.00 tot 17.00 uur HET MUSEUM: Utrechtseweg 125. Tot en met 29 no vember: Schilderijen van Rene Eicke en etsen van Palo Sistilli. Open don derdag 12.00 tot 18.00 uur en 19 00 tot 21 00 uur; vrijdag tot en met zondag 12.00 tot 18 00 uur Het is het verhaal van een man, die moet optreden, maar dat zal mislukken omdat zijn broer de geluidskabel door snijdt. Gekonfronteerd met zijn publiek vlucht de man naar zijn verleden. Maar het is een verleden, dat de man niet herbeleeft, maar opnieuw boetseert, we beginnen gewoon weer opnieuw. Het is het woordeloze verhaal over schizofre nie (de broer, dat is zijn andere ik), maar door de abstracte vormgeving en de Scène uit „De Illusionist van Jos Stelling met Freek de Jonge

Leusder Krant | 1984 | | pagina 14