De „organisatieman" Hans Pekelharing Het echte vakmanschap ligt daar in, dat je in bepaalde situaties afweegt wat je moet doen, en niet alleen methoden en technieken gebruikt die het zo aardig doen". Leusdenaar nu direkteur van het Protestants Sociaal Centrum Ingezonden jONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 interview nek meekijken, maar dan gebeurt er niets. Heel belangrijk vind ik dat je je voor jezelf die afhankelijkheid goed realiseert. Hoe kun je daar mee omgaan? Het geeft ook weer een stuk bevrediging als je ziet dat het goed loopt. Je kunt er stimule rend in zijn, dingen regelen, voor waarden scheppen, ideeën ont wikkelen, maar verder kun je prak tisch niet gaan. Als ideeën niet landen wordt het trekken van ideeën, die mensen hebben, en kijken hoe je die operationeel kunt maken." Intuïtie Ik vraag Hans Pekelharing of hij ervaring en intuïtie inschakelt om tot een juiste keuze te komen. ,.Het is inderdaad goed dat je een stuk feitelijke ervanng hebt, en natuurlijk heeft het te maken met intuïtie. Het heeft te maken met je persoonlijkheidsstruktuur ook Er zijn methodieken, die ik kan ge bruiken, omdat ik in elkaar zit zoals ik in elkaar zit. Ik denk dat mensen toch altijd kiezen voor methoden waarvan ze zeggen: daar voel ik mezelf goed bij, en dat ervaart de partner als echt. Want als de part ner het ervaart als een spel dat ik doe, dan prikt hij daar voor een langere relatieduur binnen de kor- Meisjesvoetbal bij Roda '46 In de afgelopen weken werd door uw medewerker PC In zijn Sportcursief een drietal stukjes gepubliceerd omtrent het meis jesvoetbal in Leusden. Er werd zelfs gesproken van emancipa tieperikelen (gaarne toelichting)! Met deze artikelen werd de indruk gevestigd alsof het meis jesvoetbal voor VV Roda '46 een taboe is. Dit is echter pertinent onjuist. Het bestuur van Roda '46 staat niet afwijzend tegen- of andere manier klikte het hier meteen.'' Hans Pekelhanng wijst op zijn hart. zegt: ,,Je moet een beslissing nemen, en die neem je natuurlijk hier En niet hier." Wijst op zijn hoofd ,,Dat wil zeggen, natuurlijk neem je hem eerst hier, maar de echte beslissing neem je met je gevoel, denk ik Hij lacht nu weer op de wijze van iemand die een binnenpretje heeft en zegt ,,Raar woord misschien, maar ik vind het leuk, enig. Ja, het is misschien een beetje merkwaardig om zo over je baan te spreken, maar ik vind het echt leuk. Ik heb het ontzettend naar mijn zin Niet dat het allemaal erg eenvoudig is. De directe dienstverlening is erg boeiend. Je instelling wordt er voortdurend door gekleurd: wat kunnen we wel, wat kunnen we niet. wat is het belang van de cliënt, wat is het belang van de instelling, net zo goed, maar hoe kunnen we het zo goed mogelijk doen? Dat is heel stimulerend. Toen ik hier kwam waren er twee hoofden van dienst, één voor de gezinsverzorging, één voor maat schappelijk werk, en inmiddels is daar de financiële administratie bij gekomen. De instelling loopt uit stekend Wat doe jij er naar je vak toe? We blijken redelijk comple mentair te zijn. Aanvullend in die zin dat men kent het vak goed, terwijl ik de structurele, de organi satiekant daaraan kan toevoegen Dat past op één of andere manier als een legpuzzeltje in elkaar En dat vind ik zo vreselijk leuk. Je bent met elkaar bezig, en je er vaart dat de som meer is dan de delen Als jij dat inbrengt, hoe zou je dat vertalen in een structuur, een vorm of een planning? Laat mij daar nou eens even over na- over het meisjesvoetbal, maar er dient dan ook naast de voetbal sters een evenredig aantal aan meldingen binnen te komen van vrijwilligers voor de noodzakelij ke aanvulling van jeugdleiders, -trainers en wedstrijdsecretaria. In onze bestaande jeugdafdeling met ruim dertig elftallen en 400 spelers is reeds sprake van een nijpend tekort aan kader, waar door uitbreiding van het aantal jeugdspelers momenteel niet mogelijk is. Dus nogmaals: het bestuur wil bij voldoende aanmelding - voor dit seizoen én voor het vorig seizoen werd geen enkele aan melding ontvangen - de invoe ring van meisjesvoetbal in over weging nemen, mits de hiervoor benodigde begeleidingsfuncties denken, en dan blijkt dat zowel het één als het ander kan worden gerealiseerd. Wat aardig! Ik zeg niet dat het hier het para dijs is, natuurlijk zijn er problemen, maar we kunnen goed met elkaar uit de voeten. Ik heb dan ook helemaal geen spijt van de over stap." Naar nieuw gebouw ,,We gaan over tweeënhalve week verhuizen naar 't Amersnest, de voormalige kraamkliniek aan de Beekensteinselaan in Amersfoort, eigendom van hetzelfde bureau waar we hier in de Bergstraat van huren: het Diakonaal Bureau van de Hervormde Gemeente. We zit ten nu over drie panden verspreid, de accommodatie is niet ideaal op zijn zachtst gezegd Als we gaan vergaderen in de vergaderzaal ne men ze koffie onder de arm mee naar buiten, want we kunnen er binnendoor niet komen De twee kleinste spreekkamertjes hier zijn veel te klein Je kunt er bij wijze van spreken met goed fatsoen je hond neerleggen, maar we heb ben niets anders. Het wordt daar allemaal een stuk aantrekkelijker." Het PSC behelst drie sectoren de gezinsverzorging, het alge meen maatschappelijk werk en het sociëteits- of bejaardenwerk De gezinsverzorging houdt zichzelf bezig met mensen, bij wie proble men ontstaan bij de voortzetting van het huishouden, het zij bij alleenstaanden, hetzij bij gezin nen. Kort lopende of vaak bij be jaarden langer lopende hulp. Het maatschappelijk werk houdt zich met allerlei vraagstukken bezig, huisvesting, budgetproblemen, re- latiemoeilijkheden, verdrietverwer- king bij echtscheiding en rouw, hulp aan buitenlanders Het socië- teitswerk, dat wel gecoördineerd wordt vanuit de instelling, wordt verricht door een groot aantal vrij willigers. Het betreft enerzijds het runnen van een ruimte, waar de bejaarden een kopje koffie kunnen drinken en een praatje kunnen maken en anderzijds een aantal sociëteiten met een gericht pro gramma, dagjes uit, vakantiewe ken, gezamenlijke bijeenkomsten met kerst en inhet voorjaar. Pekel hanng zegt: ,,ln de gezinsverzor ging gaat nogal wat om We heb ben 350 mensen in dienst in de uitvoerende gezinsverzorging. Het gros is parttimers, die negen, twaalf of vijftien uur willen werken Wij kunnen dat vrij simpel regelen, omdat de indicatie voor de gezins verzorging in blokken gaat van één of meer dagdelen in de week. Voor bejaardenhulp is de dienstverle ning vrij langdurig, omdat we er op uit zijn, dat mensen zo lang moge lijk zelfstandig kunnen blijven wo nen. Kort lopende gezinshulp bij voorbeeld vindt plaats bij uitvallen van de moeder, als die naar een ziekenhuis moet Ook kan er hulp worden geboden als er iemand in het gezin overlijdt of chronisch ziek wordt We hebben 340 cliënten, die van onze gezinshulp gebruik ma ken. In het hele jaar, als je de afgesloten gevallen meetelt, heb ben we er ruim 600. Al die hulp wordt hier gepland, wie aan welk gezin wordt gekoppeld. Dat is altijd heel ingewikkeld, steeds wekelijks weerkerend. Het wordt op een schoolbord aangetekend Aan de SPOHTSPUNTERS SCHAKEN - In AC Restaurant Oud Leusden vindt op 17 novem ber de voorronde plaats van het AC Jeugdschaaktoernooi voor club teams Dat toernooi wordt de ko mende maanden in samenwerking met de Koninklijke Schaakbond (KNSB) voor de derde achtereen- ook vervuld kunnen worden. Soep kun je nu eenmaal niet zonder lepel eten. Namens het jeugdbestuur van Roda '46, W. de Gans. ene kant staan de hulpvragende adressen, aan de andere kant de helpsters die op dat moment vrij zijn. In het begin vroeg ik me af of dat niet beter met kaartjes kon of weet ik wat. Nee, zeiden ze: we vegen uit wat we hebben opgelost 't Is heel simpel, en het werkt voortreffelijk, heel leuk! Zo zie je. dat je heel voorzichtig moet zijn om te zeggen zou je dat wel zo doen? Er zit altijd een ratio ach ter." Alphahulp ..We bemiddelen ook bij alpha hulp. De mensen worden dan rechtstreeks betaald door en zijn in dienst van het huisgezin De be zuinigingen sloegen destijds nogal toe, en het werk kon op deze wat goedkopere manier toch door gaan. De wijkbejaardenverzorging is een nieuwe hulpvorm, die dit jaar is ingevoerd. Er zijn namelijk men sen die niets hebben aan enkele keren hulp in de week, omdat ze een aantal aktiviteiten bij het op staan, bij het eten klaar maken of het boodschappen doen niet kun nen verrichten. Eén van de leid sters doet dat apart er bij die organiseert de hulp van een uur hier en een uur elders, zodat die mensen de dag weer verder door komen. De helpster gaat van het ene adres naar het andere, komt soms bijvoorbeeld om 12.00 uur ergens weer terug. Dit soort hulp slaat erg aan. Het betekent ook samenwerking met de kruisvereni gingen en de huisartsen ook wat de weekend- en avondhulp betreft. In de eerste lijn zal door de thuis- zorgers in de toekomst ook veel meer worden samengewerkt In het algemeen maatschappe lijk werk worden de 7,3 formatie plaatsen opgevuld door 10 men sen. We hebben spreekuren in de diverse wijken Ook spreekuren hier om de drempel zo laag moge lijk te maken en het beladen odium van. ik heb hulp nodig, het zit niet goed met mij. te vermijden. De geheimhouding is uiteraard goed gewaarborgd. We verlenen ook hulp aan bui tenlanders, maar dan praat je over de categorie, die de weg weet en hulp durft te vragen. De Stichting Buitenlandse Werknemers moet zijn eerstelijnshulp opheffen en overdragen aan de maatschappe lijke instellingen. Uiterlijk 1 januari 1987 moet dat zijn beslag hebben gekregen. Taal- en godsdienstige problemen spelen daar een inten se rol bij, sociaal-culturele achter gronden ook We kunnen daarbij gebruik maken van de tolkentele foon in Utrecht om een aantal taalproblemen op te lossen Daar voor hebben we een luidspreken de telefoon. Verder willen we na gaan of er uit de minderheidsgroe pen mensen zijn, die op vrijwillige basis geconsulteerd willen wor den." Tenslotte zegt Hans Pekelha ring - maar dat is ondertussen bekend - dat het PSC nu een dependance heeft in het Ha mershuis aan de Hamersveldse- weg, samen met andere instel lingen en enkele bedrijven. „Leuk,'' vindt hij, „dat het oude gemeentehuis die bestemming heeft. Dan houdt het toch een algemene funktie." volgende maal gehouden. Aan het toernooi, dat in alle 17 Nederlandse AC Restaurants zal worden ver speeld. nemen 1.020 schakers van onder de zestien jaar deel In teams van telkens vijf personen zullen de krachten gemeten worden. Herhalmgsdiscussie Hoe leuk het werk ook was. dé woorden leuk, boeiend en waarde vol, vallen om de haverklap bij Hans Pekelharing, en je krijgt het idee dat hij met één grote kostelij ke grap bezig is, op een gegeven moment ontstond de herhalings discussie: wil je dit werk nou je hele leven blijven doen? Nee, zo was het niet. Het was geen baan die je tot je vijfenzestigste zou kunnen doen. vond hij. En eigenlijk had hij in al zijn banen in advise rende sfeer gewerkt. Bij het rekla- mebureau had hij adviezen gege ven voor bedrijven en instellingen op het gebied van marktonderzoek en -behandeling. Bij de Gerefor meerde Kerken had hij adviezen gegeven aan plaatselijke kerken, bij de Woningraad aan corpora ties. ,,Ook in die leidinggevende funkties had je steeds weer te maken met problemen van een ander Dat is heel leuk, heel boeiend, maar ook moeilijk in die zin dat men altijd bij je komt als er problemen zijn. Er is geen sterve ling. trouwens hier ook niet, en zeker niet als je bij een adviesbu reau werkt, die zegt Het gaat bij ons zo prima, we willen graag een stuk begeleiding van u. Meestal vragen ze je bij een conflikt. een samenwerkingsconflikt. een orga nisatieprobleem we moeten iets invoeren en we weten niet hoe Dat betekent dat je vrij technische adviezen afgaf we zouden het zo doen, als wij u waren. Maar in veel meer gevallen zeiden we: wat wij er van vinden is niet zo interes sant. wij hoeven het niet te doen, wij gaan volgende week of volgend jaar bij u de deur uit, wij zullen u dus helpen om de organisatie zo vorm te geven dat u als wij weg gaan dóór kunt gaan. Het vakmanschap ligt daarin, dat je een goede diagnose kunt maken van wat je voorgelegd wordt, en vervolgens een keuze kunt maken uit het instrumenta rium dat je als vakman hoort te beheersen Mijn persoonlijke op vatting is dat het echte vakman schap daarin ligt dat je in bepaalde situaties afweegt wat je moet doen, en niet alleen methoden en technieken gebruikt omdat die het zo aardig doen ste keren doorheen Als het bij wijze van spreken om de tweede handsautomarkt gaat dan kun je de trucendoos opentrekken garantie tot aan de hoek, en ik zie je niet meer." Kun je je ook trainen in het toepassen van een techniek of methodiek die jou persoonlijk ei genlijk niet zo goed ligt? „Ik vind eigenlijk dat je in dat gekke vak van ons moet zeggen ja, een aantal dingen behoort tot de basis Of die je liggen of niet, die moet je beheersen. Je moet bijvoorbeeld funkties kunnen klas- sificeren Als je zegt: dat ligt me niet en dus doe ik het niet. dan is dat jammer, maar dan ben je niet een goede vakman." Hans Pekelharing wou na de Woningraad naar de uitvoerende sector, en het werd het Protestants Sociaal Centrum in Amersfoort Aan de ene kant omdat het de hem bekende factor van de dienstverle ning betrof, en aan de andere kant omdat hij zijn vak er in kwijt kon Het Centrum sprak hem aan om dat het als uitgangspunt voor de dienstverlening een Christelijke signatuur heeft en omdat het in de dienstverlening naar cliënten toe geen enkel onderscheid maakt, ledereen, die door het PSC gehol pen wil worden wordt geholpen Echt leuk Pekelharing: „Ik zocht iets wat ik echt leuk en zinvol vond. Dat is heerlijk, want je zit in een vrij riante positie, dat moet ik wel zeggen. De gesprekken, die ik hier gevoerd heb: op de één handhaven Hij werd bij de Gere formeerde Kerken staffunktionaris en deed onderzoek totdat de direk teur daar wegging ..Ik werd zijn opvolger, in die zin dat we er een coördinerend sekretarisschap van maakten. Het geeft meer aan hoe we de tent wilden runnen met elkaar Er is iemand, die verant woordelijk moet zijn, maar je moet je verantwoordelijkheid kunnen delen, ledereen heeft zijn eigen verantwoordelijkheden, ook in zijn advieswerk Ik denk dat het be langrijk is voor een organisatie, dat er niet heel directief wordt ge stuurd als het niet nodig is Onder een koepel Hans Pekelharing was er in de periode werkzaam, dat vanuit de Synode gespeeld werd met de gedachte om alle binnenlandse adviesdiensten van de Gerefor meerde Kerken bij elkaar te bren gen. en ook de uitvoerende dien sten en de diensten die zich bezig hielden met hel werk van de kerk overzee onder êén koepel te bren gen Er werden contactraden ge vormd. en als sekretaris van eén van die contactraden besteedde hij veel tijd en energie aan de bedoelde bundeling, waarin ook de kleine adviesbureau s van de plaatselijke kerken moesten wor den meegenomen Het was zinvol en boeiend, vindt Pekelharing achteraf, ook voor hemzelf om te zien hoe hij daarbij gebruik kon maken van zijn eigen professione le vakdiscipline. de organisatie en het management „Dat is eigenlijk mijn vak," bevestigt hij, „organisatieman. Ik vind management een vak, voor profit of non-profit. Je moet iets weten van organisatie, communicatie, conflikthante- ring. Al die dingen komen er aan te pas die te maken hebben met het leiding geven, het laten funktioneren. Het scheppen van voorwaarden voor het werken van een organisatie is een apart j van weggeweest, Hans Pekelharing, die van 1971 I80 met vrouw en kinderen in Leusden woonde, werkzaam was bij het Dienstencentrum voor de lormeerde Kerken aan de De Beaufortweg. In 1978 Pekelharing in de Leusdense gemeenteraad voor DA. Zomer 1980 vertrok hij naar Almere, waar hij aan gevonden had bij de Nationale Woningraad, lijke centrale van woningcorporaties. Hij was er I van de sector bestuursorganisaties en ikkeling. Toen mr. J. F. Fokkens met pensioen solliciteerde Hans Pekelharing naar diens funktie irekteur van het Protestants Sociaal Centrum, ting voor Sociale Dienstverlening in Amersfoort ingeving, en werd tot diens opvolger benoemd. I984 terug naar Leusden dus. Van juni tot >mber in een directiekeet gewoond, en in »mber het nieuw gebouwde huis betrokken. De ste dochter zit nu tot haar genoegen weer op de ol, waar ze destijds ook op was. co Mali ging met Hans Pekelharing praten. 5DEN - Welke is de rode d in zijn maatschappe- ezig zijn? Wat is hij van uit? Hij heeft allerlei ba- gehad, en lijkt als belij- I lid van de Gereformeer- srk zo nu en dan terug te n in eigen godsdienstig it milieu. „Voor ik bij de ■n ging werken heb ik Sbaan gehad bij een bu- uncor reklame- en markt- •noek. Ik heb wat dat /tbij nogal wat verschil- organisaties gewerkt, s erg leuk trouwens. Ik dat ik ook meer een voor de breedte ben dan nan, die zich zeer speci- in de diepte met één aid ding wil bezig hou- Ik heb vooral in de mar- gkant gezeten, en heb ook opleidingen voor an." i een gegeven moment kom een tweesprong. Ik had vier uj een Amerikaans bureau in, en wilde daar weg. Ik had jllicitatie lopen bij een groot rn toen ik een advertentie ogen kreeg van de Gerefor- e Kerken, Kerkopbouw dat toen. Kerkelijke organi- en voorzieningen heet dat it is typisch een adviesbu- p het gebied van accommo- ianning van kerkeli|ke orga- structuur, communicatie ide plaatselijke gemeentes, tochten ze iemand, die wat toek wilde doen ten aanzien chaalvergroting van kleine i. Hoe kunnen ze samen- i, hoe moet |e dat organise- at zijn de complicaties en twenties?" afgescheiden iderbreek Hans Pekelha- ie een rap en niet al te k articulerend prater is, en of hij zijn gereformeerd zijn lat prevaleren „Ik ben gere- ird. en dat wil ik ook graag Maar niet in de zin van ik ereformeerd, en dus afge- en van anderen. Integen- ik denk dat er heel breed morden samengewerkt!" heb dat grote concern ge en, dat ik de marketing see ing, omdat ik voor de Gere- rde Kerken had gekozen, ir ook was aangenomen. Ik daar een heel simpel ant- op, maar voor die tijd toch rdig, en behield daar voor de gedachte over: als ik g eens iets in de perso- eer zou moeten doen moet rekening mee houden Ze sn. dat ze daar alle begrip onden opbrengen, en me icces wensten. Dat zijn van ne dingen, en ik dacht zo eigenlijk met sollicitanten n. Mensen waarderen dat, s betrekkelijk weinig moeite gen correct af te handelen ilharing, van wie ik in het 'an ons gesprek nauwelijks vangen dat hij opleidingen ïvolgd op het gebied van nie en management, met 'oor non-profit organisaties, zich goed op de arbeids- te kunnen verkopen en vak, en in die zin is dat de rode draad in mijn werk. Ik had geen reden om daar weg te gaan. Maar weet u. je loopt tegen de veertig, je hebt dat werk een aantal jaren gedaan, en je gaat je afvragen of je nog eens wat anders wilt of er tot je pensioen wilt blijven. Mijn vrouw en ik hebben dat samen erg overwogen, en ik wou eigenlijk best nog wel wat anders. Dus naar die Woningraad toe, ook al omdat ik het gevoel had dat het daar heel erg parallel lag. Bij het Dienstencentrum werkte ik in de adviserende sfeer naar plaat selijke kerken toe, en gaf leiding aan mensen, die dat soort dingen deden, verrichtte consulaire aktivi- teiten. Bij de Woningraad was dat ook zo, zij het, als ik dat woord mag gebruiken, commerciëler in die zin professioneler, want daar werden de mensen ingehuurd voor woningcorporaties voor advies werk en moesten ze zelf meeden ken over het maken van oplei dingsprogramma's" Wat hij zelf heel belangrijk vind is dat opleidingen voor een be langrijk deel tegen het advieswerk aan horen, „Je kunt in bepaalde situaties terecht komen, dat je zegt van ik kan eigenlijk met mijn ad vieswerk niet verder als we niet een stukje training zouden doen voor de mensen om wie het gaat Ik vind het in die zin ook heel leuk om dat bij elkaar te hebben op één afdeling, ook al doe je een hele boel dingen ook volstrekt onafhan kelijk van elkaar De kogel was dus door de kerk, en ik ging naar de Woningraad. Het was daar een beetje een moei lijke situatie. Er waren wat proble men geweest, die er toe hadden geleid dat de afdeling waar ik hoofd van werd voor een deel was leeggelopen. Nou. we hebben met elkaar toch binnen niet al te lange tijd weer een redelijke club gekre gen. Op volledige bezetting, en hier en daar een beetje uitbreiding zelfs. Het was erg leuk om daar een bijdrage aan te leveren. Je doet het niet alleen, want naarma te je meer in dat soort posities komt ben je wat in de literatuur heet. machtsafhankelijk. Als men sen het niet doen, dan kun je hoog of laag springen, je kunt over hun ..Het scheppen van voorwaarden voor het werken van een organisaties is een apart vak. en in die zin is dat de rode draad in mijn werk.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5