Gemeente kan toch heel wat doen voor inwoners met laag inkomen Objekten en schilderijen bij Galerie Rosart n Konsumenten Kontakt Leusden: - geen verhoging belastingen; - gedifferentieerd tarief afvalstoffenheffing; - mogelijkheden tot kwijtschelding. Voor 15 mille aan auto onderdelen gestolen leusder krant Vrijdag Hessenkar kaarten DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 info door Marnix Kreyns LEUSDEN - „Gemeenten die een sociaal beleid voeren doen aan inkomenspolitiek, een beleid dat is voorbehou den aan de centrale overheid". Dat is het regeringsstand punt ten aanzien van gemeenten, die iets willen doen ten behoeve van hun inwoners met de laagste inkomens. We herinneren ons de gemeente Muiden, die zijn inwoners met een minimum-inkomen een extra uitkering wilde geven, maar daarop werd teruggefloten door het Ministe rie van Binnenlandse Zaken. En toch hebben gemeenteraden, die iets willen doen voor hun inwoners met een laag inkomen, een heleboel mogelijkheden. Maar die gemeenteraden moeten het wel op de juiste manier doen. Er moeten normen worden opgesteld en er moet een vorm van individuele toetsing worden toegepast. Dan is er heel veel mogelijk. Dat schrijft Konsumenten Kontakt in het decembernum mer van zijn maandblad ..Koopkracht' Onder de kop ..Volop mogelijkheden voor sociaal beleid gemeenten" wordt daar een overzicht gege ven van de mogelijkheden, die gemeenteraden wel degelijk hebben. Ter lering vooral van al die Nederlandse gemeente raadsleden, die zich juist dezer dagen gaan buigen over de begroting voor het volgend jaar. Het in Koopkracht gepu bliceerde overzicht is het resul taat van een inventarisatie, die de consumentenorganisatie onder Nederlandse gemeen ten heeft gehouden. Ook is geput uit het advies van de Amsterdamse groep ..Mini ma zonder marge". En voorafgaand aan het over zicht merkt de redaktie van ..Koopkracht" op het door de Kroon gedekte regerings standpunt hypocriet te vinden. ..De tarieven en belastingen in de diverse gemeenten zijn im mers verre van gelijk. Die ver schillen hebben ook inko menspolitieke gevolgen een inwoner van een dure ge meente heeft een lager be steedbaar inkomen dan een inwoner van een goedkope gemeente. Waarom zou een gemeenteraad gVen rekening houden met de specifieke om- standighedeiT^van een deel van haar bevolking?" NIET VERHOGEN Met de eerste van de tien door ..Koopkracht" opgesom de mogelijkheden zijn we met een in Leusden beland. Ge meenten, zo zegt de consu mentenorganisatie, kunnen eens beginnen met de tarieven zelf onder de loep te nemen Niet verhogen, misschien zelfs verlagen. Dat laatste doet de gemeente Leusden volgend jaar (nog) niet, maar wel blijven alle tarieven hier volgend jaar op hetzelfde nivo als dit jaar. Punt 2: de onroerend goed belasting. Hoewel het niet per definitie zo is, dat eigenaren van een huis het breder heb ben dan de bewoners van een huurwoning, ligt het ..in zijn algemeenheid meer voor de hand" om voor huurders een lager tarief te rekenen dan voor eigenaren Bij de recentelijke hervormingen van de OGB in Leusden is het accent juist meer komen te liggen op het verbruikersdeel Uok wijst Konsumenten Kontakt er op, dat gemeenten een hoge be lastingvrije voet voor het ver bruikersdeel kunnen invoeren. InJDen Haag worden woningen beneden d£ 66.000 gulden bij voorbeeld niet aangeslagen voor het verbruikersdeel. Punt 3: de rioolrechten. In Leusden vorig jaar weer inge voerd. Konsumenten Kontakt wijst er op dat deze belasting in lang niet iedere gemeente wordt geheven. Bovendien zijn er gemeenten (Rotterdam, Utrecht, Schiedam) die met hun verordening alleen de ei genaren van de woningen be lasten. Punt 4: de reinigingsrech ten en de afvalstoffenhef fing. Worden in bijvoorbeeld Haarlem en Aalburg niet gehe ven Waar het wel gebeurt bestaat de mogelijkheid een gedifferentieerd tanef te hante ren. Dat gebeurt vanaf volgend jaar ook in Leusden Alleen staanden gaan 33,- minder betalen dan gezinnen. Overi gens zijn er ook gemeenten die nog eens naar gezinsgrootte differentiëren. Punt 5: de hondenbelas ting. Kun je als gemeente al dan niet heffen. Hondenbezit ters in Utrecht, Hengelo, Venlo en Enkhuizen hoeven voor hun beest niet te betalen. Overi gens kan ook deze belasting gedifferentieerd worden. In Leusden betaalt iedere honde- bezitter even veel en wel 67- voor de eerste hond, 93,- voor de tweede en 119,- voor de derde en vol gende hond Punt 6: kwijtschelding. Daar over staat in Koopkracht onder meer ..Voorlichting over kwijtschel ding geven de meeste ge meenten wel. Heel uitvoerig en helder zijn de gemeenten As sen, Rheden, Apeldoorn en Eindhoven, die sinds kort dui delijke folders uitgeven over de kwijtscheldings mogelijkheid voor de onroerend goed belas ting. Goede voorlichting over deze regels van de rijksbelas- tingdienst zou er in iedere ge meente moeten worden gege- ven. Voor afvalstoffenheffing (reinigingsrecht), rioolrechten en hondenbelasting hebben verschillende gemeenten een eigen kwijtscheldingsbeleid ontwikkeld In Hattem, Steen- wijk, Kollumerland. Maastricht, Vleuten-De Meern, Bladel en Netersel. Smilde, SleenenTiel worden daarbij de normen ge hanteerd die de rijksbelastin gen gebruikt voor kwijtschel ding van onroerend goed be lasting In Gouda. Vlissingen en Ave- reest krijgen mensen die onder of op het bijstandsniveau zit ten, kwijtschelding van ver schillende gemeentelijke tarie ven. In de gemeente Zand- voort wordt een glijdende schaal gehanteerd: mensen met een minimum-inkomen worden voor de volle honderd procent kwijtgescholden, inko mens die daar tot 20 gulden boven zitten, moeten 10 pro cent betalen, zit je 20 tot 40 gulden hoger, dan betaal je 20 procent en zo verder. Ook in Utrecht, Baarn en Amersfoort hanteert men soepele grenzen waarbij je boven de vaste norm nog voor kwijtschelding in aan merking kunt komen Wasse naar vermindert de rioolheffing met de helft en de reinigings rechten met driekwart als het inkomen lager is dan 110 pro cent van de AOW-uitkermg. Lelystad verleent kwijtschel ding, ook aan mensen die bo ven het minimum zitten; rente van schulden mogen van het inkomen worden afgetrokken en kinderbijslag hoeft niet te worden meegeteld. In Wijk bij Duurstede en Voorst geldt kwijtschelding op het bij standsniveau, maar vakantie geld, kindei bijslag en rente van het spaarbankboekje wor den buiten beschouwing gela ten. Evenmin worden er vra gen gesteld over het eventuele bezit van een caravan of auto Ook in Middelburg worden dit soort vragen, die bij de rijksbe lastingen standaard zijn, niet gesteld en leidt het hebben van schulden niet tot een afwijzing van het kwijtscheldingsver- zoek. In Opsterland mogen mensen nog een stukje eigen vermo gen hebben, een eigen huis bijvoorbeeld De gemeente Rheden geeft alsnog kwijt schelding. ook als je al betaald hebt En Leusden? In Leusden kun je vermindering - offi cieel heet dat afschrijving - krijgen van afvalstoffenhef fing (reinigingsrecht), riool rechten en hondenbelas ting. Dat wordt van geval tot geval bekeken aan de hand van de werkelijke financiële verkrijgbaar bij de inspectie van de Rijksbelasting. De afdeling Voorlichting wil die folder ook via het gemeente lijk voorlichtingscentrum gaan verspreiden. Het is de bedoeling om in de eerst volgende uitgave van de ge- meentegids „Wegwijs" uit voeriger in te gaan op de mogelijkheid tot kwijtschel ding van hondenbelasting, reinigingsrecht en rioolhef fing. In een begeleidend schrijven bij de aanslag zal hier ook op gewezen wor den. Punt 7: fondsen voor men sen met schulden. Er zijn gemeenten, die mensen met schulden via een eigen fonds helpen In Leeuwarden bij voorbeeld heeft de gemeente lijke kredietbank een waar borgfonds. Rotterdam kent een schuldsaneringsfonds, waarvan mensen, via de kre dietbank of de sociale dienst, geld kunnen lenen voor het aflossen van schuld. De ge meente heeft daarvoor drie honderdduizend gulden bijge dragen Ook in andere ge meenten bestaan er noodfond sen voor mensen met uitzicht loze schulden Leusden heeft een dergelijke voorziening niet. KORTING Punt 8: ontspanning met geeft daarom een tegemoei ming in de kosten als dat fn cieel bezwaarlijk is. In Het en Rheden kan het zwembj abonnement met korting den gekocht; Rheden hi ook de bibliotheek toeganki voor mensen met de laag; inkomens." Punt 9: de bijstanduitk ring. Konsumenten Konta' „De bijstandsnormen word' landelijk vastgesteld. To; kunnen gemeenten een ving in de pap hebben, bijvoorbee door een al dan niet soep* hantering van de normen zijn zelfs gemeenten die me sen helpen met een wasrr chine of koelkast. Zo n bijdra in natura wordt bijvoorbee verstrekt in Bergen op Zoo en Oisterwijk. Daarmee beg ven deze gemeenten zich de weg van de armenzorg. I zou beter zijn als ze de leent stand verruimen. Mensen die om welke red< dan ook (tijdelijk) niet in aa merking komen voor huursu sidie, kunnen via de soci« dienst een woonkostentoesi krijgen. Gemeenten zoud. deze mogelijkheid een grote bekendheid moeten geve Aan voorlichting schort over de hele linie nogal onderzoek blijkt bijvoorbee dat 14 procent van de huuroi die in aanmerking komen v; huursubsidie, daarvan niet de hoogte zijn." Punt 10: overige mogelij Met deze cartoon van Arend van Dam wordt in Koopkracht" geïllustreerd dat gemeenten wel degelijk mogelijkheden hebben om wat te doen voor hun inwoners met lage inkomens. «Vi situatie op het moment van de aanslag. Er moet sprake zijn van „bijzondere omstan digheden" die afschrijving rechtvaardigen. Gemeente- voorlichter Hans Hermans: „In de praktijk komt het er op neer dat mensen buiten hun schuld onder het bijstands- nivo moeten zijn geraakt om voor kwijtschelding in aan merking te komen. En we gaan daarbij tot een afschrij ving van maximaal 50%. Ten aanzien van de hondenbe lasting zijn we iets kri tischer. We gaan er van uit, dat iemand, die een hond aanschaft weet dat daar kos ten aan verbonden zijn." Ten aanzien van de onroe rend goed belasting merkt Hermans op, dat die onder de Rijksbelasting resorteert. „Daarbij worden ongeveer dezelfde criteria gehanteerd als door ons bij de gemeen telijke heffingen, alleen wordt daar ook nog rekening gehouden met spaartegoe den en dergelijke." Over af schrijving van onroerend- goedbelasting is een folder korting. Konsumentenkontakt beseft dat men zich hier op precair terrein gaat begeven. „Een kortingspasje voor de minima is als gaarkeukenbon nen en fietsplaatjes met een gat er in: het drukt mensen met weinig geld een stempel op." Maar de consumentenorgani satie wijst er op dat het ook anders kan; „Via de sociale diensten bijvoorbeeld In diver se gemeenten kunnen men sen met een bijstandsuitkering gratis deelnemen aan een cur sus De gemeente betaalt de kosten via de sociale diensten. Voorde muziekschool in Leeu warden, Schiedam, Gronin gen, Utrecht, Rotterdam en Smallingerland gelden tarie- van naar draagkracht. Dat biedt mensen met een laag inkomen de mogelijkheid deel te nemen aan het sociale leven zonder dat de hele buitenwe reld dat moet weten. De ge meente Houten vindt dat alle kinderen de mogelijkheid moe ten hebben aan sport en ont spanning deel te nemen en heden. Tenslotte somt Kotf menten Kontakt nog wat „c* rige mogelijkheden" op Zoè j bekend gaat de gemee- Leusden zich in ieder ge; aktief inlaten met de openba verkoop van woningen. H artikel in Koopkracht: „Gemeenten die op de bre willen springen voor de laags' inkomens, kunnen dat op ve schillende fronten. Naast ee sociaal tarievenbeleid kunne gemeenten ook hun stem late horen tegen gasprijsverhogir gen, actief optreden bij opei bare verkoop van woningei een sociaal beleid voeren c het punt van gasafsluiting huisuitzetting, woningen isols ren en individueel bemetere: waarborgsommen afschaffer bemiddelen bij huurschulde en organisaties die opkome voor de laagste inkomens, zc als projekten voor werkloz jongeren of bijstandsvrouwer financieel ondersteunen.' Volgende maand kom Koopkracht met het jaarlijk se vergelijkend onderzoel van tarieven en belastinger van gemeenten. (Van een onzer verslaggevers) ACHTERVELD - Bij een in braak in Achterveld hebben on bekenden In de nacht van dins dag op woensdag voor/ 15.000,- aan auto-onderdelen buit ge maakt. De auto-onderdelen van het merk Alfa Romeo stonden in dozen verpakt opgeslagen in een garage bij een woning aan de Van Olden- barneveltstraat. Tussen 23.30 uur dinsdagavond en 9.00 uur woens dagmorgen hebben de inbrekers zich via een schuurtje toegang tot de garage verschaft. De politie verzoekt iedereen, die van het voorval wellicht iets ge merkt heeft, zich met de Rijkspolitie in verbinding te stellen. AMERSFOORT - Marian Mutsaers, die acryl schilderijen en emaille pa nelen bij Galerie Rosart laat zien, is begonnen met emailleren en ging later schilderen, omdat die manier van uitdrukken haar toch meer vrij heid gaf. Haar voorstellingen, zowel op de emaille panelen als de schilde rijen, voeren een heldere toon van blauwen, gelen en rosen met hier en daar zwarte omlijningen. In vele van de acrylschilderijen zijn de kleuren schel, en wordt nogal wat rood ge bruikt. Marian Mutsaers schildert mensen, die carnaval vieren, muziek maken, dansen, die hard weg lopen omdat ze zijn opgeschrikt. Haar mensfiguren tonen een grote be weeglijkheid, lijken vaak gemaskerd te zijn. Maskers worden ook als achtergrondvulling gebruikt. Ook laat zij hun gezichten vaak op de van Picasso bekende wijze uiteenvallen in een helft en face en een helft en profil. Geïnspireerd door het Theater der Dwaasheden schilderde zij de twee naakt dansende jongens met op de achtergrond de twee in livrei gestoken dienaren Ze beeldt ook dieren uit, een aap met toeter, een kat en hond die in een hevig gevecht zijn gewikkeld, vo gels Verder zijn er van haar schetsen in Oost-Indische inkt. die opvallend zijn door de vitaliteit van hun notering. In de emaille panelen past ze graag zilver en goud toe Er is een emaille paneel, dat een carnavalsviering voorstelt, in heel fraai afgetoonde violette tinten. De objekten van Carla Botterman zijn themagericht Zij houden zich bezig met het aangeven van lijnen op keramische of beton vormen. Aanvankelijk was het werk, vazen met lijnaangifte, zeer strak geometrisch. Allengs groeide het naar vrijere vormen Er zijn raku gestookte objekten, die brokken muur suggere ren, waarop buizen en leidingen zijn ACHTERVELD - Vrijdagavond zal de tweede ronde worden ge- geschilderd. die ook door de muur heen blijken te lopen, waar ze in keramische vormen uitgevoerd door de spleten heen zichtbaar worden. De muurbrok ken vertonen scheuren, zijn door de tijd aangetast Vaak combineert Carla Bot terman beton met metaalstnps, en maakt daar een balans mee, of liggen de of driehoeksobjekten De tentoonstelling in Galerie Ro sart, P. J. Troelstralaan 2, Is te zien tot 17 december. De galerie is geopend op zondag van 14.00 tot 17.00 uur, op donderdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. speeld van het Hessenkar- kaarttoernooi. Dit toernooi is al leen voor de leden en donateurs van de vereniging. De aanvang is om 20.00 uur precies in de kantine op het sport park. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Er zullen deze avond een aantal mooie pnjzen te winnen zijn.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6